Voor lien die zich met de kanarieteelt bezig houden, wordt aanbevolen, om de eitjes heel voor zichtig uit het nest te nemen, en deze door kunst eitjes te vervangen. Is de pop uitgelegd, dan haalt men de kunsteitjes er weer uit, en brengt met een eierlepeltje hare eigene eieren weer in het nest. Men krijgt hierdoor het groote voordeel, dat de jongen allen op éen dag uitkomen zoodat ze dan heter alle te gelijk opgekweekt worden. Naar wij met stelligheid vernemen, is besloten tot het organiseeren van een bedevaart der Neder- landsche jongelingschap naar Rome ter gelegenheid van de driehonderdjarige herdenking van den sterfdag van den H. Aloysius van Gonzaga, patroon der studeerende jeugd, De bedevaart zal waarschijnlijk in September plaats hebben. (Tijd.) Ten gevolge van een lek in de leiding en daar door veroorzaakte ophooping van gas tusschen het plafond heeft te Nijmegen ten huize van een heer eene geweldige gasontploffing plaats gehad, waardoor een aantal vensterruiten, spiegels, schilderijen en andere meubelen werden verbrijzeld en het plafond zelfs aan splinters werd geslagen. Gelukkig is niemand hij het ongeval verwond. Te Helder is Maandag bij bet schijfschieten door de vesting-artillerie een met 8 kilogram kruit gevulde kardoeskoker gesprongen. Een kannonnier werd ernstig gewond, en met brandwonden overdekt in het garnizoens-hospitaal opgenomen. Te Edam ontstond Maandagavond een begin van brand in den toren van het raadhuis, waarin overdag loodgieters gewerkt hadden. Ofschoon bet ergste was te vreezen, vooral voor de kostbare ar chiefstukken, welke zich daar bevinden, was men den brand spoedig meester, dank zij de goede wer king der brandweer. De waterschade zal dan ook aanzienlijker zijn dan de brandschade. - De persoonlijke dienstplicht in de keuken Bij eene mevrouw te Breda trad op 1 Mei eene nieuwe meid in dienst. Reeds den volgenden dag verraste zij deze met een korporaal, die lekker zat te eten en voorgaf de broeder der dienstmeid te zijn in de keuken. Mevrouw verklaarde, nadat hjj ver trokken was, van zulke bezoeken in het vervolg verschoond te willen blijven. Den 4den Mei ging de meid naar de kerk, zoo 't heette, met 3 paar kousen, 0 rokken en 2 japonnen aan en de rest van haar goed onder den arm om niet terug te komen. Denzelfden avond ontving mevrouw echter het vol gende brielje: Zurpent van een Mevrou. Ik heef mijn Goos Pening ferdient dus ik kooni niet te rug daar ik al lang fan u heef gehoort wat voor een surpent u is voor de booyen en altijt Tegen iemand zijn frij er. Der is op die jonge niks te segge korporaal als de perzoone lijke dienstplig er door komt mot je eige fent nog onder hum staan weetje dat wel dan kan die hem nog finde. Nou madam ik sal alle meide foor je waarschouwe hooije flodder- medam. Die sig vriendelijk noemende u dienaresse. Bij het afbreken van de ruïne der afgebrande kerk te Apeldoorn is Zaterdag 11. de eerste steen teruggevonden, welke den 11 Mei 1839 gelegd is geworden door Koning Willem I. Deze steen had eene afmeting van 0.20x0.60x0.50 M. Van bovon was er ingebeiteld het jaartal on datum. Onder in den steen bevond zich een kleine holte, waarin een roodkoperen buisje was geborgen, bevattende een gedenkpenning f ter grootte van pl. m. 0.07 middel lijn, waarop aan de eene zijde was afgebeeld de beel tenis van Koning Willem I met een randschrift »in zijn 25ste regeeringsjaar"aan de ommezijde was afgebeeld de Hollandsche maagd met een rand schrift in het Latijn, dat vertaald luidtik zal handhaven. Verder bevonden zich in dit buisje een 10 stuks verschillende muntstukken uit dien tijd. Onder directie van den heer Arnold te Brou wershaven is eene Vereeniging opgericht, ten doel hebbende het redden van personen en goederen van gestrande schepen. Deelnemers zijn schippers van Goedereede, Stellendam en Brouwershaven. Men zegt wel eens, dat sommige menschen goed zouden kunnen dienst doen voor vogelverschrik ker. Nu, Vrijdag was er op de markt te Middelburg werkelijk zoo een. Een der brave jongens van de klasse van discipline was er «tusschen uitgegaan". Hij vond het meer verkieslijk om een schoonen Mei dag in de natuur door te brengen dan in de kazerne. Hij snelde naar den duinkant. Zijn kleeding evenwel kon een beletsel voor hem zijn om lang te genieten van het buitenleven. Goede raad was duur. Na eenig peinzen zegt bij: eureka". Hij ziet op een stuk land eenige kleedingstukken van een zg. vogelverschrikker aan een paar stokken hangensnel als de wind is hij er bij, ontdoet zich van zijn militaire kleeding en trekt de daar hangende stukken aan. Zoo wandelt hij verder, verkoopt onderweg zijn broek, drinkt een paar borreltjes en komt een bezoek brengen aan Middelburg. Op de markt wordt hij door een Vlis- singer herkend en deze, meenende dat het voor hem beter is in de kazerne te Vlissingen, zorgt dat de politie er van verwittigd wordt. Deze pikte hem kort daarna in en bracht hem naar Vlissingen. De vrijheid was dus van korten duur en zal het verblijf in de kazerne de eerste dagen niet aange namer voor hem hebben gemaakt. {Z. D.) Boven Akkrum ontlastte zich Zondagnacht, omstreeks 12 uur, geheel onverwachts een zwaar onweder. De bliksem sloeg in een boerenwoning te Sorremorre en heeft alles in asch gelegd. Mot groote moeite zijn de zes kinderen der familie, het oudste tien jaar oud, gered van den inboedel en de levende have is het meeste door het vuur verteerd. 18 koeien en 11 kalveren, benevens een paard, werden eene prooi der vlammen. Een avontuurlijke tocht. Vier-en-vijftig leer lingen van de kweekschool voor machinisten maakten met den Hemelvaartsdag een wandeltocht, die zeer avontuurlijk afliep. Met den trein van half zeven spoorden zij naar Alkmaar, om vandaar uit het Hout en de plaatsen in den omtrek te bezoeken. Over Heiloo, Egmond binnen en Egrnond aan den Hoef ging het met militairen pas en een trommelslager voorop, naar Egmond Buiten, waar eene ovatie werd gebracht aan de Prins-Hendrik-stichting. De oude zeerobben kwamen allen naar buitenen salueerden eerbiedig. Toen ging onder bet geroep vanLeve de Prins-Hendrik-sticbtingéen der kweekelingen bij zijne kameraden met een bus rond, waarin allen iets afstonden voor de dappere oudjes. De terugtocht ging door de duinen over Bergen, doch deze weg viel, wat lengte betreft zeer tegen, zoodat de wandelaars in plaats van om zes uur, zooals zij hadden berekend, pas om half acht dood vermoeid in Alkmaar aankwamen. Haastig werd het diner gebruikt, want de trein die hen naar Amsterdam moest brengen vertrok reeds om negen uur. De slotcóne eindigde echter nog mot een donderend knaleffect. Na het diner ging een zestal jongelui even de stad in, om de merkwaardigheden van Alkmaar te bewonderen, doch al spoedig raakte het troepje «Zoo geheel van zijn streek En het voelde in het hart zoo'n doorborenden steek Want hier zag bet een lijn Van een meisken, zoo fijn, Met een band als satijn, En een kleur als een roos in de maneschijn." Een van hen kon de verzoeking niet weerstaan en hij gaf aan 't maagdelijn een zoentje als suiker, of ambrozijn of malagawijn." Doch duur kwam dit kusje het. zestal te staan, want diep verontwaardigd snelde het jonge meisje naar huis, waar zij haren papa het «schandaal" vertelde en deze stapte ter stond met zijne gekrenkte dochter naar den com missaris van politie, waar de aanranding in versterkte kleuren word geschilderd. In een oogenblik waren vijf veldwachters opge roepen en nu ging de commissaris, gevolgd door vijf zijner manschappen en de beleedigde vader en doch ter, naar het station om de boosdoeners af te wach ten. Natuurlijk was de kleine stad geheel in rep en roer oud en jong stroomde de processie achterna. Op het station stond de trein reeds tot vertrek ge reed, doch de jongelui waren nog niet ingestapt. In kleine clubjes stonden zij bij elkaar, toen plot seling de verstoorde maagd naast den commissaris van politie voor hen verscheen, en, in de war ge bracht door de gelijke uniformen, op goed geluk zes «man" aanwees, die terstond door de dienaren van den H. Hermandad werden gegrepen en naar het bureau gevoerd. Als gewoonlijk was het rnee- rendeel der arrestanten onschuldig, doch daar de ware schuldigen zich zelf aangaven, werd deze fout juist tijdig genoeg hersteld, zoodat de bedrijvers van het stoute stuk moesten achterblijven. Vijfmaal kwam de jonge dame dien avond als getuige op het bureau, de namen der zondaren werden opgenomen enz. enz. waarna zij veroordeeld werden den nacht in de politiepost door te brengen. Tegen twee uur 's nachts werden zij echter vrij ge laten, doch niet tot hun genoegen, want zij waren den heelen dag te voren uit geweest, zoodat hun geld op was, en aan het retourbiljet voor den trein hadden zij niets. Daar stonden zij nu, midden in den nacht in het donkere Alkmaar. Op goed geluk vonden zij echter den kastelein terug, bij wien zij hadden gedineerd, en deze leende hun eenig geld, waardoor ze gelukkig met de nachtboot konden meegaan, die hen 's morgens om half zes hongerig en wel in Amsterdam aan wal zette. Die kus in eer en deugd zal hun echter nog lang beugen. De deugd der Alkmaarsche jonkvrou wen schijnt door den Alkmaarsclien commissaris van politie met zeer buitengewonen ijver te worden bewaakt. (Amst.) Een ontdekking van groot gewicht vond in de oase El-Golieh, in de woestijn Sahara plaats. Men vond er namelijk op de geringe diepte van 35 M. een natuurlijk waterreservoir, dat tot nog toe 180 L. per minuut levert, doch waaruit men nog grootere hoeveelheden denkt te verkrijgen. Dit is het eerste geval, dat in de Sahara op zoo kleine diepte water gevonden werd. Het ontdekte onder- aardsche reservoir schijnt zeer uitgestrekt te zijn, wat niet slechts voor de oase zelve, maar ook voor de artesische putten, die later aangelegd zullen wor den om liet verkeer in de woestijn te vergemakke lijken, van veel belang zou wezen. De anti-semietische beweging houdt op Korfu aan. Do Joden zijn als 't ware belegerd in hunne huizen's ochtends in de vroegte durven zij slechts levensmiddelen te gaan koopen, waarvoor zij drie maal duurder dan anderen moeten betalen. Het lijk van een Jood moest onder bescherming van militai ren worden begraven. To Mannheim en omstreken heeft Zondagavond eene wolkbreuk plaats gehad, gepaard met hevigen storm en zwaren hagelslag. Óp sommige straten in de stad stond bet. water eenige voeten lioog. Alle kelders zijn er onder geloopen. In de omstreken is veel vernieling aangericht. In de Fransche Academie van geneeskunde vestigde prof. Germain See van Parijs de aandacht op de gunstige resultaten, verkregen door behande ling van teringlijders, door hen te doen verblijven in samengeperste lucht, onder inwerking van creo soot en eucalyptusverdampingen. Bij sommige der op deze wijze behandelde patiënten werd aanhoudende verbetering waargenomen, waaronder bij lijders, ver- keerendo in het meer gevorderde tijdperk der ziekte. Het beruchte Doodsdal in California zal thans door de Regeering van dat. land worden onderzocht. Dit dal is zulk een gloeiende woestenij, dat menschen en dieren, die daar aan hun einde komen, niet ver gaan, maar tot mummies uitdrogen. Om er te kun nen reizen moeten er verbazend groote hoeveelheden water meegenomen worden, want bronnen zijn er niet te vinden en de verdamping is zoo sterk, dat een inensch minstens 12 L. water per dag noodig heeft. Twee botanici, die door de Regeering in dienst zijn genomen, zullen van verschillende kanten in bet dal binnendringen en elkaar op een bepaalde plaats ontmoeten, waar professor Merriam, die de expeditie leidt, zich met bon zal vereenigen. Men is van mee- ning, dat er in het dal rijke goud- en zilverbeddin gen te vinden zijn er zijn althans verhalen in omloop van een bergbewoner, die in het dal was af gedaald en een uitgedroogd lijk vond naast een man met een emmer, waarin zich goudklompjes bevonden. Het Doodsdal, ook Amargosa-woestijn genoemd, ligt in Inyo County in het zuidwestelijke deel van California, 48 M. beneden den zeespiegel en wordt in het oosten door de Amargosa, in liet westen door bet Panainint-gebergte begrensd. De Amargosa-rivier stroomt wel is waar daar doorheen, maar meestal is deze droog, en heeft zij eens een enkele maal water, dan is dit spoedig verdampt. Te Luik was Maandag in weerwil van de ver gaderingen, waar do werkstaking werd aanbevolen, overal verbetering in de kolenmijnen der stad en nog duidelijker was dit te bespeuren hooger en lager aan de rivier, te Jeinappes, Tilleur en Seraing. Uit de berichten over het geheele hekken van Luik, Seraing daaronder begrepen, volgt, dat 30 of 35 pet der arbeiders weder aan het werk zijn. Er wordt gemeld dat een der ijzersmelters, de beer John Rose de Lize, die ongeveer honderd man in dienst heeft, den werkdag van acht uren heeft toe gestaan, waarop het volk terstond den arbeid hervat heeft. Uit de Borinage werd Zondagochtend bericht dat in den geheelen omtrek van Bergen Maandag het werk stellig gestaakt zou worden. De stad werd reeds door troepen bedelende kolenwerkers doorkruist. Houdt de beweging daar nog eene week aan, dan voorziet men ongeregeldheden, want, de «Borains" houden zich slechts kalm zoolang zij nog een cent op zak hebben. Als een tegenhanger vindt men onder de berichten uit het Centrum, waar nog altijd in vele inrichtingen gewerkt wordt) de opgaaf, dat er uit eene der niet- stakende mijnen, de put van Havré, hij menschen- heugenis nooit op éénen dag zulk eene hoeveelheid kolen gedolven is als op jongstleden Zaterdag. Het waren niet minder dan 1800 waggons, elk van 480 kilo gewicht. Niet één mijnwerker was thuis gebleven. Te Charleroi was Maandag de toestand erger ge worden, daar de metaalwerkers zich bij de beweging aangesloten hebben. Alle arbeiders in de fabrieken te Marchiennes en Monceau bleven van het werk weg, en verlangen algemeen kiesrecht, benevens hooger loon. In enkele kolengroeven is de arbeid door sommigen hervat, maar door het toetreden der metaalwerkers is het aantal stakers met vijfduizend vermeerderd. In het geheel staken 34000 arbeiders in het bekken van Charleroi. De fabrieken te Couillet staan stil wegens gebrek aan kolen, doch dit zal niet lang duren. Overal heerscht ongestoorde kalmte. De organisatours van de socialistische manifostatie te Brussel, op heden, hadden Maandag eene bijeen komst mot den burgemeester Buis, die het verlangen te kennen gaf de manifestatie achterwege te laten. De burgemeester gaf als zijne meening te kennen dat de tegenwoordige werkstakingen nadeel deden aan de grondwetsherziening. De organisateurs der manifestatie antwoordden dat er te Brussel werk stakingen zouden ontstaan, indion de manifestatie verboden werd. Na herhaald overleg tusschen de leiders der Brus- selsche werkliedenpartij en den burgemeester, heeft de burgemeester ten slotte iedere betooging ver boden uit vrees voor ongeregeldheden. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Dinsdag jl. werd ten verzoeke van den heer G. Kok in «de Prins van Oranje" te Goes publiek verkochtEen Winkelhuis en Erf te Goes, bewoond door den eigenaar. Kooper werd de heer W. Pelle voor ƒ1620 onverminderd 121/a pet. onkosten en ƒ40 voor losse Laatste en telegraphische berichten. Wij werden hedennamiddag beleefd in de ge legenheid gestold het nu bijna voltooide nieuwe post- en telegraafkantoor te bezichtigen en wanneer dit op het laatst dezer maand in gebruik wordt gesteld, zal daarmede in alle opzichten eene groote verbetering zijn aangebracht. In de eerste plaats natuurlijk geldt dit voor de lokalen voor de post en telegraafkantoren on voor de wachtlokalen der boden en bestellers, maar ook het wachtlokaal voor het publiek mag eene groote verbetering heeten het is eene frissche^ groote ruimte, waarin achter eenvolgens de loketten voor de telegrammen, de brieven enz. en de postpakketten uitkomen. Yan de bovenwoning voorden directeur is zooveel mogelijk partij getrokken, zoodat zij bestaat uit vijf flinke kamers en een keuken, terwijl op den zolder nog drie vertrekken zijn gemaakt. Na de meer uitvoerige beschrijving, die we ten vorigen jare van bet gebouw gaven, meenen wo met deze korte mededeeling te kunnen volstaan. Zij, die bet persoonlijk wenschen te bezichtigen, zullen daar toe op aanvrage ongetwijfeld in staat worden ge steld. Zij zullen dan tevens gelegenheid hebben om met ons de overtuiging te erlangen, dat de bouw architect eu aannemer alle eer aandoet. Jjefiden. De stoommeelfabriek, directeur de heer De Coster, is heden morgen afgebrand. 's-GrnveiilinffC. TWEEDE KAMER. De be handeling van de Legerwet is voortgezet. Met 49 tegen 43 st. is verworpen een amendement-Yiruly, waartegen zich de Rogeering sterk had verklaard, om imperatief voorteschrijven legerorganisatie bij de wet. Een amendement der commissie van voor bereiding om de aanvullingsreserve tot oefening te verplichten is na sterke bestrijding door de Regee ring verworpen met 52 tegen 45, artikel 261 (aan vullingsreserve) is daarop verworpen met 52 tegen 45 stemmen. Poldervergaderingen. 14 Mei. Ingelanden polder Kruiningon, voormid- dags elf ureu. 21 Nieuwe-West-Nieuwewe6t-, Noord en Zuidkraaijertpolders, te 's-Heerenhoek. 21 Polder 's-Gravenpolder, 'sYOorm. 10 uren, bij Zaaijev. 27 Watering 's-Heer Arendskerke, 's voorin. 11 uren, te Heinkenszand. Burgerlijke Stand Goes van 10 tot 12 Mei 1891. Overleden 12, Hubregje Cornelia Van den Berge, 8ö j., vrouw van Pieter Weseel. Liefdadigheid. De DIAKENEN van Kloetinge brengen in de eerste plaats bunnen dank voor eene extra-gift van een goud tientje, van een onbekende band 11. Zondag ontvangen. Ten andere hartelijk dank voor die feestgave van 85 gulden ons geschonken. Dat Gods zegen ruste op beider gaven. Namens de Diaconie van Kloetinge J. OELE. 336e Staatsloterij, 5e kl. Prijzen van 1000 en daarboven. Trekking van Dinsdag 12 Mei. 2e lijst. No. 14935 1000. Collecte uit Zeeland. No. 5322 100. Prijzen van f 70. 2232 2361 4314 8277 8720 9605 9610 2307 4242 5420 Nieten: 1 2293 4236 5417 8267 8746 9 2326 5319 5476 8630 12457 2238 2328 5333 8211 8646 18751 2287 2354 5380 8240 8666 18752 Trekking van Woensdag 13 Mei. 3e lijst. Nos. 10373, 18514, 19451 en 20994 elk 1000. Collecte uit Zeeland. Prijzen van 70. 43 2355 4288 8282 8668 8700 8730 2343 2394 Nieten: 6 2379 4318 5453 8234 8697 10467 17665 28 4224 5340 5455 8264 8727 12479 18130 2296 4267 5375 5470 8617 8728 12491 2306 4284 5395 5481 8650 9601 12512 Verkoopingen en Verpachtingen. Datuia. Plaats. Voorwerpen. Information. 14 Mei, Biervliet, beestinal en landbouw- Hendrikse gereedschap, te IJzeudijke. 15 IJzendijke, bcestiaal en landbouw- Hendrikse gereedschap, te IJzendyke. Kerkwerve, bcestiaal, Franse. Goes, pakhuis, Pilaar. 's-lleer Are<.dskcrke, binnendijk, Pilaar, 's-Gravenpolder, inboedel en winkeliuventaris, P. Overman. Kapelle, bouw- en weiland, Gallis Meren». Ierseke, huizen, loods, aak, Mulock Houwer. Katteudijke, verpachting land, Pilaar. Aardenburg, bcestiaal en landbouw- Hendrikse gereedschap, te IJzendijke. Lrieke, inboedel», Mulock Houwer. Kortgene, bouwland, Roelof, i, Heinkenszand, buitenplaat», De Ronde Bresser. 15 19 20 20 21 21 23 27 27 29 5 Juni, Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Informatica. Voorwerpen, herstelling steiger, Prov. Ingenieurs, onderhoudswerken, polder Baarland, onderhoudsgriut, Burgemeeiter. onderhoudswerk, Bestuur polder Kruiniugen. Wilhelminudorp, onderhoudswerken, Bestuur Oost Bev.polder. 22 Middelburg, remmingwerken bruggen Zuid-Bevel. konat'J, Rijks-Ingenieur». 21 Borsele, onderhoudswerken. Bestuur polder EUcwondsdijk Borscl*. 21 - Waarde, onderhouds«verken, Polder Waarde. 14 Mei, Middelburg, 15 Oudelande, 16 Schore, 16 Kruiniugen, 16 Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Yoorm. Nain. Voorin. Nam. 14 Mei. 6.42 7.8 0.48 1.12 15 7.37 8.7 1.38 2.7 16 8.40 9.19 2.37 3.10 17 9.59 10.37 3.49 4.29 18 11.10 11.39 5.7 5.40 19 0.7 6.9 6.37 20 y 0.32 0.52 7.2 7.22 Marktberichten. GOES, 12 Mei 1891. Bij zear gering* aanbieding en daaraan geëvenredigde vraag werd Tarwe iets lager verkocht. TaRWE per Hectoliter f 9,a f 9,50 ROGGE - 7,— a - 7,50 WIN TERGERST a ZOMERGERST - a - HAVER n - KOOKERWTEN a MEST1N GERWTEN - - a BRUINE BOONEN a PAAR DENBOON EN a PLATTE BOONEN - a BOTER per K. G. 0,90 a 1,10 EIEREN per 100 stuks 2,50 a 2,60 ROTTERDAM, 11 Mei 1891. Tarwe, liet fraaie weder en de verflauwde stemming der laatste dagen aan huiteulaudsche markten, bleef ook aan onze

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2