1891. N°. 57. Donderdag 14 Mei. 78ste jaargang. Middelbaar Onderwijs Tot den Herijk dei' Malen en Gewiclilcn De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo "binnen als huiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmah te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën voor 3 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a ƒ1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. l)e INSCHRIJVING vaa leerlingen voor de beide inrich tingen van het te Goes voor den cursus 1S91/92 zal plaats hebben op Zater dag 4 Juli n. s. vaa 's middags 121/» tot P/a uur» *u ^et gebouw der inrichtingen, moetende van de iu te schrijven leerliug-u een bewijs van vacciue ot kinderziekte wojden over gelegd. Het TOELATINGS-EXAMEN voor de Hoogere Burgerschool zal plaats hebben op Zaterdag 18 Juli, terwijl dairtoe, des verlangd, ook nog gelegenheid zal zijn op Dinsdag 1 Sep tember a. s. Goes, 13 Mei 1S91. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d. W. HAMER. I)e Secretaris, HARTMAN. zal dit jaar in deze gemeente worden gevaceerd in de Waag, ouder liet Stadhuis, en wel voor de Maton en Gewichten, in de magazijnen en winktls ten varkoop voorhanden, den 21 Mei Voor wijk A en B den 22, 23 tu 25 Mei, - C - 26, 27, 28 en 29 0 m D 0 30 E 1 en 2 Juni Ulkent van 's morgens 8 tot 12 en 's namiddags van 1 tot 4 uren. V oorts wordt herinnerd lo. dat de herijk van ten verkoop bestemde, iu magazijnen en winkels voorhanden, voorwerpen dan alleen zal geschieden, wanneer die stnkkea zich in goeden staat bevinden zooals voor nieuwe Maten eu Gewichten betaamt en geschikt zijn om te worden geverilieerd 2o. dat alle n behoorlijk schoon en droog gemaakte maten en gewichten kunnen worden onderzocht en belangheb benden bij de terugontvangst hunner voorwerpen dienen toe te zien of deze duidelyk de wettige merken dragen, daar een beroep op verzuimen, die bij den kerflk mochten zijn begaan, later niet zal ontslaan van rechtsvervolging; 3j dat lengtematen, voorzien van merkteekenen of aanwvjzigingen van onwettige of afgeschutte maten, moeten worden afgekeurd en ten allen tyde in beslaggenomen kunnen worden 4o. dat de onderdeeleu van het Gram (M i 1 i g r a ra - gewichten) uithoofde der daartoe noodige lijne balansen, uitsluitend aan het ijk kantoor te Middelburg kunnen worden geveriëerd (Min beschikking van den 16 April 1872 no 193); 5o. dat na het eindigen van deu termijn van den herijk (1 October a. s.) het gebruik of voorhanden hebben van maten en gewichten niet voorzien van de vereischte Stempelmerken, verboden en strafbaar is, volgens art. 29 der wet van 7 April 1869 (St bl. no. 57). Goes, den 13 Mei 1891 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris. HARTMAN. GOES, 13 MEI 1891. In de kiesvereeniging Amsterdam" te Amster dam, die Maandagavond vergaderde tot het stellen van candidaten voor het lidmaatschap van de 2e Kamer, is ook dr. P. C. F. Frowein als zoodanig besproken en zekere heer Uildert wees daarbij, volgens het verslag in de N. R. Ct., op het offer, dat dr. Frowein niet geaarzeld heeft te brengen voor zijn beginsel, toen hij, leeraar zijnde te Goes, door de overheid op zij gezet werd. Dit nu is geheel onwaar. Dr. Frowein is eervol als leeraar aan de toenmalige H. B. S. voor meisjes ontslagen, omdat die school moest worden opgeheven, tengevolge van het op voorstel van jhr. inr. A. F. De Savornin Lohman schrappen van den post op de staatsbegrootingvoor subsidiën aan middelbare meisjes scholen. De liberalen, die de kiesvereeniging Amster dam" thans wil bestrijden, stemden allen voor het behoud, doch aangezien de Kamer toen op het doode punt stond, konden zij den post niet redden. Het verbaast ons echter, wanneer althans het ver slag in de N. R. Ct. volledig is, dat dr. Frowein, die in de vergadering van Amsterdam" tegenwoordig was, de onware beschuldiging van den heer Uildert tegen »de overheid" niet heeft weersproken. "VVe kunnen toch niet veronderstellen, dat de plechtigheid van zijn afscheid aan de H. B. S. voor meisjes alhier, waarbij zoo menig hartelijk woord werd gesproken ten bewijze van de sympathie die de heer Frowein hier genoot, geheel uit zijne herinnering is verdwenen Geheel in overeenstemming met wat wij schre ven over de stemmingen in de 2e Kamer jl. Vrijdag over de verschillende motiën betreffende de legerweC zegt de Standaard >Alle motiën, die dienst deden als wapenen voor onze Obstruptionisten, zijn met groote meerderheid verworpen; en de eenige motie die haar (de Regeering) steunde, die van den heer Rutgers Van Rozenburg, is met groote meerderheid aangenomen. Deze laatste motie, die met 49 tegen 27 stemmen doorging, hield een principiëele beslissing in over den persoonlijken dienstplicht. Toch begrijpen we van de stemming over deze motie niet veeL Immers tegen deze motie stemden o. a. de heeren KeucheniuB, Mackay en G. Van Dedemen er voor stemden onzerzijds alleen de heeren Van Wassenaer, Engelberts, Seret, Van Löbon Seis, Heemskerk, Van Velzen, Van der Velde, Donner, Schimmelpenninck Van der Oye en Beelaerts Van Blokland. Saam namen onzerzijds dus slechts 13 leden aan de stemming deel, terwijl 15 onzer leden absent warenen van deze 13 stemden nog 3 tegen, niet tegenstaande afschaffing van de plaatsvervanging op ons Program van Actie stond. Ook bij deze stemming valt dus over de houding onzer Club zeker niet te roemen". De betrekkelijk korte zitting der 2e Kamer van gisteren kenmerkte zich door groote rumoerig heid. Aan de orde was de motie-Van Houten tot schorsing der behandeling van de legerwet, die verdedigd werd door dhrn. Schaepman en Reekers, doch bestreden door dhrn. Rutgers en Keuchenius, door den laatste vooral op grond dat hij na de bereid verklaring der regeering om met de behandeling der legerwet voort te gaan, deze daarin niet wilde be moeilijken. Het schijnt echter, dat onze Goesche afgevaardigde zich weder zoovele afwijkingen heeft veroorloofd, dat het te verwonderen valt, dat de voorzitter hem niet tot de orde riep. Deze daarover later geïnterpelleerd door den heer Van Houten, die wel tot de orde geroepen werd en die meende, dat de voorzitter met twee maten mat, antwoordde daarop Indien de heer v. H. daarmede wil te kennen geven, dat dit voorbeeld hem tot navolging prikkelt, dan uit hij een zienswjjze, die, naar ik meen, tot nog toe de zjjne en ook die der Kamer, naar ik zeker weet, niet was." Deze krasse opmerking van den voorzitter lokte van geen enkel lid der Kamer eenig protest uit. Wel een bewijs, dat alle partijen in de Kamer do langdradigheid van mr. Keuchenius erg vervelend vinden. Behalve dhr. Van Houten moest ook nog de woord voerder der antir. partij in de Kamer, dhr. A. Van Dedem, tot de orde geroepen worden en hem werd daarna zelfs door den voorzitter het woord ontnomen. De gemoederen geraakten hoe langer hoe meer opgewonden, zoo zelfs dat dhr. Rutgers bij zijne bestrijding der motie-Van Houten waarbij hij ook al tot de orde werd geroepen de obstructio- nisten, in het bijzonder de Katholieken, een samen raapsel" noemde, een woord, dat aan dr. Schaepman gelegenheid gaf daartegen op waardige wijze te pro testeeren en tevens weder een oogenblik als leider der Katholieken op te treden. Do motie-Van Houten werd in het eind met eene kleine meerderheid verworpen. Slechts 5 Kamerleden ontbraken; 51 stomden tegen, 44 voor de motie. Onder de laatsten waren al de katholieken, twee anti-revolutionairen dhrn. Huber en G. Van Dedem, de conservatief graaf Schimmelpenninck, de sociaal democraat Domela Nieuwenhuis en 14 liberalen. Hier toe belmoren in de eerste plUats de zoogenaamde anti-militairisten, waaronder zich ook dhr. Zijlma schijnt te scharen doch ook dhrn. Tak, De Beaufort en anderen wenschten uitstel van- behandeling der legerwet, wat ons onverklaarbaar voorkomt, zoolang niet is gebleken, wat hun daartoe aanleiding gaf. Vier-en-twintig anti-revolutionairen en zeven-en- twintig liberalen waren echter gelukkig van andere meening en zoo zal dan heden met de behandeling der artikelen een aanvang worden gemaakt. De zit tingen beginnen nu weder om 11 uur en eindigen om 4 uur. Ierseke. Tegen morgennamiddag 3 uur is eene gemeenteraadsvergadering belegd, waarin de instal latie van den nieuwbenoemden Burge meester zal plaats hebben. Op dat uur komt hij uit Middelburg, waar hij dan beëedigd is. In een ingezonden stuk in de Standaard kon digt onze voormalige stadgenoot de heer J. Zoeter, zonder dat de redactie er tegen opkomt, het loslaten aan van den afgevaardigde voor Sliedrecht, baron de Geer van Jutphaas »'tls pijnlijk hem te laten glippen, maar 't zal toch moeten het kan niet anders, het mag niet anders." Prof. de Geer zal de eenige niet zijn»Alle thans zittende leden, die onvast zijn, niet volbloed anti revolutionair, die gedurende de jaren, welke voorbij gingen, getoond hebben slechts half of in 't geheel niet bij ons te behooren, moeten er uit en mogen beslist niet meer gesteund worden." Dit is de beslissing uit Krimpen aan de Lek door den heer J. Zoeter verkondigd en waarnaar de Deputaten zich te gedragen hebben. Nochtans zegt dezelfde staatsman »de kiosvereeni- gingen spelen niet, maar toonen beter de belangen te begrijpen dan menig afgevaardigde, zij het ook een bekende anti-revolutionair." Hoe ter wereld vraagt de Amh. Ct. kan hij nog van kiesvereenigingen spreken, nu alles dooi de Deputaten wordt beslist V Van vrije verkiezingen" zullen we maar zwijgen. Maar wat beteekent het kiesrecht, en die eisch tot uitbreiding van het kies recht als de kiezers zich geheel en al moeten ge dragen naar de uitspraak van een troepje antirevolu tionairen, die zich als deputaten hebben opgeworpen J. Zoeter c. s. beslissen wien een kiezer in Noord- Holland of Gelderland al dan niet tot volksvertegen woordiger mag aanwijzen. Billand-Balli. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan den heer J. Van den Brink, haven meester te Bath, vergunning geweigerd tot het uit oefenen van den kleinhandel iu sterkedrank, boven het vastgestelde maximum. 's-IIeer Arendskerke. Op Vrijdag .29 Mei a. s. moet alhier eene verkiezing plaats hebben voor een lid van den Gemeenteraad, tengevolge van het vertrek uit de gemeente van den heer W. F. K. Lenshoek. Zondagavond kwamen te Brouwershaven een groot aantal kiezers bijeen, zoowel uit die als uit naburige gemeenten, om in tegenwoordigheid van den afgevaardigde ter Tweede Kamer, do heer J. J. Van Kerkwijk, het groote belang te bespreken, dat de eilanden Schouwen en Duiveland hebben bij eene kortere en zekere verbinding met den vasten wal. Het resultaat der besprekingen was dat de aanslui ting over Zijpe, Anna Jacoba-polder naar Rozendaal eenparig als de eenig zekere verbinding wordt ge acht. De anti-revolutionaire kiesvereeniging Neder land en Oranje", te Middelburg, beeft totcandidaat voor het district Middelburg gekozen mr. 0. Lucasse. Door den gemeenteraad van Zieriksee is be sloten over te gaan tot uitbreiding der gas fabriek en daarvoor te bestemmen eene som van 20000, van welk bedrag eene jaarlijkscke rente zal worden betaald van 5 percent, terwijl de aflossing zoo zal worden geregeld, dat in 1915 15000 zal zijn terugbetaald. Maandagnamiddag werd ten raadhuize te Vlis- singen oudor voorzitterschap van den heer mr. J. P. R. Tak van Poortvliet eeno buitengewone vergadering gehouden van aandeelhouders der stoöm- vaart-maatschappij »Z e e 1 a n d", in welke vertegenwoordigd waren 56 aandeelen, gerechtigd tot het uitbrengen van 44 stemmen. Zonder hoofdelijke stemming werd daarin op voor stel van den voorzitter de directie der stooinvaart- maatsch. Zeeland" gemachtigd tot het sluiten van een exploitatie-contract met de nieuw opgerichte Zeeuwsche Stoomvaart-maatschappij, betreffende een in het leven te roepen stoomvaartdienst tusschen Vlissingen en Huil, dat werd vastgesteld. Mede werd zonder hoofdelijke stemming aange nomen het voorstel tot het sluiten eener financiëele overeenkomst tusschen de maatschappij Zeeland" en voornoemde stoomvaart-maatschappij, waarin deze 4 pet. dividend van haar voor den dienst Vlissingen Huil benoodigd kapitaal door de maatsch. Zeeland" gedurende de vijf eerste exploitatie-jaren wordt ge garandeerd. In de antirevolutionaire deputatenver- g a d e r i n g gisteren te Utrecht gehouden, hield de voorzitter een uitvoerige toespraak, hoofdzakelijk strekkende om aan te toonen, dat het hoog tijd is, om in beslist christelijk-democratischen geest op te treden. Deze rede werd herhaaldelijk door toejuiching afgebroken en aan het slot met stormachtigen bijval begroet. Voor de verkiezingen is aangenomen als regel, overal met eigen candidaten op te treden en bij herstemming opnieuw te confereeren met de kies vereenigingen. Na de pauze werd de uitslag medegedeeld van de verkiezing in de vacatures van het centraal-comitó. In de vaeature-Kuyper werd gekozen dr. Kuyper; in de vacature-Savornin Lohman mr. Keuchenius in de vacature-Wormser de heer Wormserin de vacature-Van Asch van Wijck mr. Heemskerkin de vacature-Hoogeveen de heer Roodhuizen. Bij de bespreking van het Program van Actie is de volgende motie, door het centraal-comité voor gesteld, met luid applaus aangenomen. De antirevo lutionaire partij, zelf erfgename in rechte linie van de aloude groep in den lande, die eeuw aan eeuw de op onveranderlijke verdienste gegronde rechten van het huis van Oranje tegen onvaderlandsche aan randing bepleit, voorgestaan en verdedigd heeft; acht het beneden de waardigheid van ons Vorsten huis en van zichzelve om, naar sommiger roekeloos voorbeeld, den ons heiligen Oranjenaam als partij wapen bij de stembus te misbruikenen spreekt als haar gevoelen uit, dat er slechts éene plaats is voor onze Vorstinne hoog genoegdie nameljjk van aan heel het Nederlandsche volk in nood en dood verbonden boven de partijen te staan. De opbrengst der rijks middelen over de maand April jl. was 9,971,849,03 !/a tegen 9,692,498,98 !/2 dier maand van 't vorige jaar. De opbrengst over de vier eerste maanden van 1891 bedraagt ƒ35,062,072 tegen ƒ34,721,325 over de vier eerste maanden van 1890. Bij de gisteren te Amsterdam gehouden koffie veiling, gingen de partijen tegen of iets onder de taxatie weg. Men deelt aan de N. R. Ct. mede, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman, een paar weken voor dat de legerwet bij de Tweede Kamer in be handeling werd genomen, naar verschillende garni zoenen is geweest, om zich op de hoogte te stellen van het kazerneleven en den toestand der kazernes. Het resultaat van dat onderzoek is, dat zich onder de miliciens der lichting van 1891, die de vorige week bij het leger zijn ingetreden en dus de kazerne voor korten tijd tot hun verblijf hebben, bevindt een zoon van dezen Minister (dezelfde jonkman, die inder tijd te Amsterdam een der oprichters was van de vereeniging van jongelieden, die zich verbonden om persoonlijk hunnen dienstplicht te vervullen). Het blijkt dus, dat ook de Minister Lobman er geen bezwaar in ziet, om zijn zoon toe te vertrouwen aan de kazerne, ondanks al het kwaad, dat er in de Tweede Kamer en daarbuiten van het kazerne leven gesproken wordt. Zooals men zich zal herinneren, zegt derim^. Ct., bepleitten wij eenige maanden geleden in dit blad de belangen van den gedecoreerden oud-fuselier van het Indische leger B u ij sen gaven we ons leedwezen te kennen, dat andere, minder verdienste lijke mannen boven hem voorgetrokken worden bij het begeven van burgerlijke rijksbedieningen. Naar wij met genoegen vernemen, is Buijs thans benoemd tot portier bij het Departement van Kolo niën, zoodat hij aan bezoldiging, gagement en ridder soldij een inkomen krijgt, dat hem in staat stelt op voldoende wijze in zijn onderhoud te voorzien. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Onder vele bewijzen van belangstelling her denkt heden ds. P. N. Pikaar, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, zijne 25jarige evangelie bediening. Zijne eerste standplaats was Kootwijk, van daar vertrok hij naar Blokland, toen naar Rhenen, van waar hij 12 Mei 1889 herwaarts kwam. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Bolsward door ds. J. Hulsebos, te Vlissingen. Beroepen te Zwartsluis ds. P. J. Van Melle te Nijkerk. Gemengde Berichten. Dezer dagen zijn door de politie alhier ander maal overtredingen geconstateerd ten opzichte van de drankwetzij heeft daarvan proces-verbaal opge maakt. Billand-Batli. Aan het op Hemelvaartsdag gehouden concours der handboogschutterij Ons Ge noegen" alhier namen 16 vereenigingen deel, ver tegenwoordigd door 84 schutters. Deze schutters behaalden in 16 schoten gezamenlijk 2420 punten. Bekroond werden W. Engelen van »Amicitia" Roozendaal met de Rozenmedaille voor 4 rozen met kampschot roos C. Van O verveld van »Amicitia" Roozendaal met het zilveren Eerekruis voor de meeste punten zijnde 56; G. Dekkers van »Oude Doelen" Roozendaal met ƒ2,50 voor 55 punten; »Araicitia" Roozendaal Eerekruis voor het peleton dat de meeste punten schoot zijnde 208; »Oude Doelen" Roozendaal ƒ3 voor 189 punten; Ons Genoegen" Halsteren ver guld zilveren medaille voor de meeste vieren, zijnde 16»Oude Doelen" Roozendaal zilveren medaille voor 22 drieën; »Les Artisans" Steenbergen zilveren medaille voor 21 tweeën »De Eendracht" Hooger- heide zilveren medaille voor 14 éónen»Amicitia" Roozendaal ƒ2 voor de meeste rozen zijnde 19. St. Maartensdijk. In de heden alhier gehou den vergadering van don gemeenteraad is besloten terug te komen op het in de laatstgehouden verga dering genomen besluit tot verzetting van de kermis. De kermis zal nu weder gehouden worden op den. zelfden tijd, als tot nu toe plaats had.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1