van legerorganisatie voor te bereiden, in goeden vorm te brengen en met critischen blik te onder zoeken mag inderdaad eenig genoemd worden in de parlementaire geschiedenis. Nadat over het wetsontwerp, hetwelk in de pers, in openbare vergaderingen enz. sinds lang van alle zijden beschouwd was, nog eens weer gedurende drie weken door de Tweede-Kamerleden »algemeene beschouwingen" waren gehouden, moest gisteren door een motie van sluiting in zekeren zin door een daad van geweld aan het debat een einde gemaakt. Artikelen telt het ontwerp niet minder dan 367 daarop zijn ingediend bijna tweehonderd amende menten, een getal, dat in den loop der beraadsla gingen zeker nog zal aangroeien. Welk parlementair cijferaar zal kunnen uitrekenen hoeveel maanden alsnog voor de geregelde afdoening van deze zaak zouden vereischt worden En als het in behandeling zijnd ontwerp al is aangenomen, dan is men er nog niet. Dan komt nog de uitvoeringswet met haar zeventig artikelen, die bij de Tweede Kamer nog alle stadiën van on derzoek te doorloopen heeft. Door de Regeering zijn een aantal w ij z i - g i n g e n in het wetsontwerp tot regeling van den krijgsdienst gebracht. Drie-en-dertig artikelen zijn gewijzigd, hetzij tot overneming van de door den heer Rooseboom voorgestelde amende menten, sommige met eenige wijziging of aanvulling van redactie of verandering van plaats, hetzij tot tegemoetkoming aan de bedoeling van den voor steller dier amendementen. De overige wijzigingen betreffen voor een groot gedeelte aanvulling van bepalingen in verband met voorgestelde veranderingen. Omtrent den nieuwen Gouverneur van Suri name, jhr. mr. T. A. J. Van A s c h van W ij c k, meldt men Geboren 29 Augustus 1849, werd de heer Van Asch van Wijck reeds in 1881 door het hoofdkies district Zwolle tot lid der Tweede Kamer gekozen en telkens herkozen, terwijl hij, hij de splitsing der districten, door Kampen werd afgevaardigd. In 1888 ook gekozen voor Amersfoort, bleef hij voor Kampen in de Tweede Kamer. In 1883 werd hij benoemd tot burgemeester van Amersfoort. Gedurende de acht jaren, dat hij aan het hoofd der gemeente Amersfoort stond, bleef iedere botsing niet alleen uit, maar daar het bleek, dat hij bij de behartiging van de materiëele belangen der gemeente geen partij kende, zoo was er zeer gewenschte sa menwerking, waardoor onder zijn bestuur veel in het belang der gemeente werd verricht. Tegenover een ieder welwillend, •wist hij het gezag hoog te houden. Orthodox Protestant, strekte zijne welwillendheid zich steeds uit over Protestanten, Roomsch-Katho- lieken en Israëlieten en ook deze laatsten, die in Amersfoort talrijk zijn, hebben groote reden om het vertrek vaö den heer Van Asch Van Wijck te be treuren. Reeds in de eerste dagen van Juni vertrekt hij met zijn echtgenoote naar Suriname. Het D. v. Z.-IT. verneemt, datdeDuitsche Keizer toch zijn voornemen heeft te kennen ge geven, ons land met een bezoek te vereeren. Op deze aankondiging heeft, volgens het Haagsche blad, H. M. de regentes den Keizer te kennen gegeven, dat het HD. aangenaam zal zijn, hem te Amsterdam te mogen ontvangen. Het bezoek wordt tegen het eiiide van Juni tegemoet gezien, en het moet niet onwaarschijnlijk zijn, dat Keizer Wilhelm ook aan de hofstad een bezoek zal brengen. Met den aanstaanden zomerdienst, en vervolgens bij iedere belangrijke verandering in de dienstrege ling zal vanwege de Hollandsche IJzeren Spoorweg- maatsschappij worden uitgegeven een OJJiciéele reis- (/ids, bevattende do dienstregeling van alle spoor- en tramwegen in Nederland, met uitgebreide binnen- en huitenlandsehe aansluitingen, verder binnen- en bui- teulandsche correspondenten, tarieven voor reizigers en bagage in binnen- eu buitenlandsch verkeer, en voorts alles wat den reiziger van groot nut kan zijn. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Zieriksee ds. H. Zeijdner te Vol- lenhove; te Burg op Tessel ds. F. A. VanSchaik te St. Annaland. Bedankt voor het beroep te Zuidzande door ds. K. Van de Werf horst, te Mastenbroekte Numansdorp door ds. P. J. Van Melle, te Nijkerk (Veluwe)-voor Wilhelminadorp door dhr. C. D. Moulijn, cand. te Nijmegen. Op het drietal te Gouda (vac. Gunning) staat ds. J. Ossewaarde te Sluis, no. 2. Middelburg. De heer J. Vermeulen, directeur der R. II. B. school alhier, hoopt den 16n Julia. s. den dag te herdenken, waarop hij voor 50 jaren bij het onderwijs in dienst trad. Rechtszaken. De Hooge Raad heeft Vrijdag uitspraak gedaan in zake het cassatieberoep van een inwoner van Middelburg, ingesteld tegen een vonnis der Recht bank aldaar, waarbij zijn royeering op de kiezerslijst was gehandhaafd, op grond dat hij onderstand had ontvangen van een Vereeniging van Weldadigheid aldaar, namelijk een renteloos voorschot van 60. Met vernietiging van het vonnis en van het daarbij gehandhaafde Raadsbesluit, besliste het arrest van den Hoogen Raad dat het renteloos voorschot, aan een koopman verleend, door een vereeniging, die zich ook voorkoming van armoede ten doel stelt, niet beschouwd kan worden als onderstand in den zin van artikel 1 der Kieswet, en beval de plaatsing van rerpiirant ox> die kiezerslijst. Gemengde Berichten. Men schrijft ons uit Bergen-op-Zoom Aan het concours, door de handboogsociëteit »de Vrijheid" alhier op Hemelvaartsdag gehouden, werd deelgenomen door slechts 67 schutters, vertegen woordigende 17 sociëteiten. Daarvan waren 56 Ne derlanders en slechts 11 Belgen, wel een bewijs, dat onze zuidelijke naburen en niet zonder reden eerbied krijgen voor de vaardigheid der Hollandsche schutters. Op het eerste concours, in 1889 door »de Vrijheid" gegeven, waren er tweemaal meer Belgen dan Nederlanders, in 1890 stond beider aan tal gelijk, ditmaal waren de Hollanders vijfmaal sterker vertegenwoordigd dan de Belgen. Trouwens de Noord- en Zuid-Be velandsche boogschutters mogen dan ook onder de besten gerekend worden, zooals ook nu weder bleek, (laar van de negen voornaamste vogels er niet minder dan acht door Nederlanders, zijn afgeschoten. De hoofdvogel werd afgeschoten door den heer B. Gabriëls van »de Hoop" van Eeckeren, de 1ste zijvogel door den heer J. Wouters van de Vrijheid" van Bergen-op-Zoom, de 2de zijvogel door den heer P. Boonman van »Soranus" van Heinkenszand, een eerste kal door den heer J. Wouters van »de Vrij heid" van Bergen-op-Zoom en een eerste kal dooi den heer J. van 't Westeinde van Willem Teil" van Ovezand, een tweede kal door den heer M. Rijk van »St. Sehastinan" van 's-Heerenhoek en een tweede kal door den heer W. K. Schrier van »de Edele Handboog" van Kapelle, terwijl een derde kal bij loting ten deel viel aan den heer G. Luik van Oefening en Uitspanning" van Hansweerd en een derde kal aan den heer J. Wouters van »de Vrij heid" van Bergen-op-Zoom. De meeste kleine vogels werden geschoten door den heer A. v. d. Linde van «Doel naar Hooger" van Wolfertsdijk. De Bel gische schutters schoten met hun allen slechts 7 kleine vogelsde overige kleine vogels werden door de Hollandsche schutters geschoten. Het feest werd opgeluisterd door het muziekge- zeischax> Verbroedering" van Sant vliet, dat 's na middags om 3 uur op het feestterrein kwam, waar het door den voorzitter van »de Vrijheid", den heer V. d. Ven, werd verwelkomd. Na afloop der schieting overhandigde hij aan den directeur van genoemd gezelschap een zware verguld zilveren medaille tot herinnering aan het feest. Na het vertrek der schutters begaven de leden van »de Vrijheid" zich met hunne dames naar het inmiddels keurig geïllumineerde schiet- terrein terug, waar men. zich verder met den dans vermaakte om daarna in het vergaderlokaal der ver eeniging het gezellig samenzijn voort te zetten, bij welke golegenheid nog .menige dronk werd ingesteld, o. a. op HH. MM. de Koningin en de Koningin- Weduwe, Regentes, van welken dronk den volgenden dag per telegram aan HH. MM. werd kennisgegeven, waaroj) nog dienzelfden dag eene vleiende dankbe tuiging van 't Loo werd ontvangen. Wie gister (Zondag) morgen met zonsopgang (4 uur 15 minuten) bij de hand was en met een inid- delmatigen kijker (bij helderen hemel altijd) naar de zon zag, zou een klein donker schijfje over de zonneschijf zien heentrekken. Het was de planeet Mercurius, die erg klein schijnt, maar veel grooter is dan de maan die zich toen verstoutte zich tusschen de aarde en de zon te bewegen, waardoor een 25175ste gedeelte van de zonneschijf verduisterd wordt. Te 5 uur 9 minuten was het eigenaardige verschijnsel geëindigd. Aangezien echter de zon zich niet vóór gisterna- middag liet zien, zal, althans in ons land, van die zonsverduistering in 't klein wel niet veel te bemerken zijn geweest. Echter geen moed verlorenop 10 November 1894 zal het verschijnsel zich andermaal voordoen. Daar wordt over het algemeen sterk geklaagd dat er dit jaar zoo weinig wild is. In den omtrek van Vlissingen, waar anders tusschen Oost-Souburg en Middelburg menig koppel eenden hun nest bouw den, is nu niets waar te nemen. De strenge winter heeft ook al op deze diersoorten slecht gewerkt. CR. N.) De bliksem sloeg op Hemelvaartsdag in de woning van W. Van M. te Velp (bij Arnhem). Hem zeiven werd zijn tabakspijp uit den mond geslingerd, terwijl hij aan het aangezicht verschroeid werd. Het dak, waardoor zich het hemelvuur een uitweg koos, geraakte in brand, maar werd met behulp dei- buren spoedig gebluscht. Vier kippen en een eend zijn gedood. De Leeuwarder Ct. van Vrijdag bevat 2 aan kondigingen van 50-jarige echtvereeniging, 2 van 45-jarige, 11 van 40-jarige, 1 van 35-jarige, 4 van 30-jarige en 19 van 25-jarige echtverbintenis. De burgemeester van Amsterdam heeft van iemand, die buiten woont, doch in de hoofdstad zijne zaken uitoefent, voor; zedelijk verschuldigde belasting 600 ontvangen. Door een onzer groote cacao-virtuozen is, naar men verneemt, eene groote rots gehuurd, gelegen aan den Staatsspoorweg door de kloof van de Anei (Sumatra), om op deze voor reclame nog maagdelijke plek ook de volken van Sumatra te verkondigen, welke cacao eigenlijk de beste is en de goedkoopste in gebruik. (Vad.) De weerprofeten gelogenstraft. 8 Moi, die een «kritieke dag" zou zijn, is althans voor Neder land zoo kalm mogelijk voorbijgegaan, 't Was wat drukkend, maar althans van storm, sneeuwjacht, onweer, wolkbreuken of dergelijke kritieke verschijn selen, hebben we niets gehoord. Zaterdagochtend bleek inbraak te zjjn gepleegd in de kerk der christelijk gereformeerde gemeente te Assen, weder door het uitsnijden van eene ruit; I de dief of dieven hebben een goeden slag kunnen I maken, daar het kistje, bevattende eenige collecten en de giften bij de bediening van het avondmaal, inhouden kon ongeveer 50. De buit is in den tuin uit de kist gebroken, want er waren wel 2 verschil lende sloten op. In do Diergaarde van Artis" te Amsterdam zijn twee zeer fraaie zeeleeuwen aangebrachteen mannetje en een wijije. De dieren zijn in California voor het Genootschap gevangen en het mannetje is grooter dan eenig exemplaar, dat tot nog toe in de Amsterdamsche diergaarde geleefd heeft. Door de rijksambtenaren te Maastricht is aan gehouden en naar de gevangenis aldaar overgebracht J. Russel, uitgever van De Talmudjood. De aange houdene, thans in België woonachtig, is nalatig ge bleven in het betalen eener boete, hem door de recht bank te Maastricht wegens overtreding der patentwet opgelegd. Bij zijne arrestatie verzocht hij naar een klooster te worden gebracht, waar men wel voor hem zou betalen. Aan dit verlangen werd door do amb tenaren voldaan, doch de kloosterlingen verklaarden geen geld te hebben. Hierover teleurgesteld en ver bitterd, bekende de arrestant herhaaldelijk geld voor de uitgave van De Talmudjood uit kloosters te heb ben ontvangen, en vond hij het niet dankbaar thans door hen in den steek te worden gelaten. Omtrent den vermoedelijken moord te Drachten wordt nog gemeld Ofschoon de lijkschouwing geen direct resultaat opleverde, vond men toch aan den nek van de over ledene sporen van geweld. De verslagene, Tietje Kloosterman, was reeds voor acht dagen dood ge vonden en jl. Vrijdag ter aarde besteld. Bij aankomst ter plaatse was de vermoedelijke dader Veenstra onder politie-toezicht gesteld en voor- loopig opgesloten in de bewaarplaats van arrestanten te Drachten. Zeer bezwarend voor hem was een schrijven aan zijne aanstaande, dat men in zijn bezit vondhet droeg de dagteekening van 3 Mei toen er nog geen sprake van een gerechtelijk onderzoek was en behelsde de mededeeling, dat het wel kon gebeuren dat hij een dag of tien naar Heerenveen moest. Dit gevoegd bij de andere omstandigheden heeft aanleiding gegeven tot zijne arrestatie. Veenstra ontkent ten stelligste zijne schuld. (N. R. Ct.) Er is besloten, dat er, alvorens over te gaan tot het opmaken van plannen tot uitbreiding en verzekering van de bestaande oeverwerken aan den polder Oud-Kempenshofstede te Stavenisse, in de afschuiving van Februari jl., eerst een duikeronder- zoek zal plaats hebben, oostwaarts van het zinkstuk 1881, en wel door den bekenden helmduiker Visser, van Bruinisse. (N. R. Ct.) Een boer en zijn knecht, in het Westendorp (Graafschap) thuis behoorende, keerden in den nacht huiswaarts van een bruiloft te Zieuwen. Onderweg werden beiden door den slaap overmand en legden zich op den grond neder. Toen de boer wakker werd, miste hij zijn knecht. In zijn huis noch bij de ouderB van den knecht wist men iets van dezen. Den vol genden ochtend vond men de pet van den jongen man op de plaats waar hij gerust had. Tot heden heeft men vruchteloos naar hem gezocht, zoodat men gelooft dat hij in hot water is geraakt en verdronken. Vrijdag vond te Amsterdam een knaap in eed vuilnisbak een papiertje, waarin waarschijnlijk eenige diamanten waren gewikkeld. De knaap, onbekend met de waarde van zijn vondst, ruilde deze gaarne voor een kwartje, dat een voorbijganger hem aan bood. Toen hij echter de zaak mededeelde aan zijn bekenden, ontstond bij hen vermoeden, dat de jongen diamanten gevonden en verkocht had. De politie werd met de zaak in kennis gesteld en deze zoekt nu den persoon, die de steenen gekocht heeft. De schade van den brand in het Entre-pötdok te Rotterdam wordt, zooals we reeds meldden, glo baal begroot op 4 ƒ500,000. Door do vlammen zijn vernietigd belangrijke partijen tabak, Manilla-sigaren, een groote voorraad suiker van de firma Van Oordt, eene partij suiker van de firma W. Schöffer Co., een partij cognac, arak, champagne, sucade, rozijnen, ettelijke fusten wijn enz. Over de oorzaak van den brand verdiept men zich in gissingen. Het onderzoek daarnaar heeft nog tot geen resultaat geleid. Wel is gebleken, dat de wakers slecht hun dienst hebben gedaan en van het ont staan van den brand niets hebben bemerktzelfs moest één, terwijl de brand reeds aan den gang was, wakker worden gemaakt. De sleutel van de berg plaats, waar de twee stoomspuiten geborgen waren, kon niet door hem gevonden worden, zoodat die spuiten geen dienst hebben gedaan. Tijdens den brand schijnen onder het groote aantal nieuwsgierigen ook zakkenrollers aanwezig te zijn geweest; althans een heer kwam tut de ontdekking dat hij zijn welgevulde portemonnee vermiste. Met kracht is men begonnen om de goederen uit do ruïnen der verbrande pakhuizen van het Rijks- Entrepot te verwijderen. In verschillende afdeelingen is do hitte nog onverdragelijk en vindt men zelfs nog smeulende massa's, doch steeds heeft men een slang in gereedheid, die op de waterleiding is ge schroefd, om het vuur te blusschen. Ten einde het ontvreemden van goederen of bouwmaterialen tegen te gaan, is alles door de politie afgezet. Een der grootste reeders te Marseille heeft aan de regeering medegedeeld, dat hij, indien de hooge invoerrechten op graan worden aangenomen, genoodzaakt zal wezen naar Antwerpen te verhuizen. Immers, indien de hooge graanrechten beletten voor de terugreis de booten met graan te laden, is uit geen Fransche haven voortaan nog eene verbinding met de Donaulanden mogelijk. Zij, die handel drij ven met het oosten, moeten (lan andere havens opzoeken. De Jewish Cronicle meent te weten, dat het bericht onwaar is, volgens hetwelk baron Hirsch 3 millioen pd. st. beschikbaar wil stellen voor een nieuw Joden-koloiiisatie-plan. Daarvan is geen sprake. Hirsch laat alleen het onderzoek door een commissie voortzetten, of Argentinië daartoe geschikt zou zijn. Rothschild, sir Julian Goldsmid en Samuel Montagu vormden een commissie, om te overwegen hoe den stroom van Russisch-Joodsche emigranten, naar Enge land af te wenden. Werkstakingen. Roode aanplakbiljetten, omgeven door een rouwrand, zijn in Belleville en op andere plaatsen te Parijs aangeslagen gevonden,, waarin geprotesteerd wordt tegen »de slachting te Fourxnies aangericht". De minister Constans wordt daarin een moordenaar en een dief" genoemd. Doch de arbeiders te Parijs zullen de heulen hunner broeders te Four mies weten te treffen. Men meldt uit La Louvière, 8 Mei. In een groot aantal kolengroeven in het Centrum is het werk geheel gestaaktin sommige hebben de mijnwerkers die aan den arbeid gingen, gezegd dat zij 's avonds hun gereedschap mede zullen nemen, ten einde mor gen niet terug te komen. In vele metaalfabrieken staat liet werk gedeeltelijk stil. De directeuren zijn zeer ongerust. Er is door de industrieelen stellig besloten zich tot den Koning te wenden en op grondwetsherziening aan te dringen. Vele directeuren van werkplaatsen zullen zich bij de commissie aan sluiten. Het voornemen is, te verzoeken, dat het ministerie eene verklaring ten gunste van het alge meen stemrecht aflegge, met het doel een einde aan den gespannen toestand te maken. In de andere bekkens is niets veranderd. De ge nomen militaire maatregelen zijn voldoende om in alle voorkomende omstandigheden te voorzien. En uit Luik, 8 Mei. In twee kleine steenkolen mijnen in het Centrum is Vrijdag op kleine schaal het werk hervatin de overige werkplaatsen daar entegen staat alles nog stil. Verscheidene plunderaars en bedrijvers van bal dadigheden zijn in hechtenis genomen. De uitgezette schildwachten waren des nachts nog aan revolverschoten blootgesteld. De politie heeft Vrijdagavond vier Brusselsche werklieden-leiders gevat. Op verscheidene dorpen is door de werklieden een strooibiljet bij duizende exemplaren verspreid, waarin wraak geroepen wordt over het oproepen van miliciens om de werkstaking te onderdrukken en hunne broe ders, de arbeiders, te bestrijden. In eenige kolengroeven der stad Luik en te Her stal, Jemeppe en Tilleur is eene kleine verbetering in den toestand waar te nemen. Blijkens bericht uit Essen waren in dat district Woensdagochtend alle mijnwerkers weder aan den arbeid. De Brusselsche typografen hebben besloten op het typografencongres, dat den 17 en dezer te Luik ge houden zal worden, een algemeene werkstaking voor te stellen. De correspondent der Daily News te Moskou meldt over de verdrijving der joden uit deze stad het volgende Onmiddellijk na de uitvaardiging van de ukase tegen de Joodsche werklieden hield de politie een jacht in de buurt van de oude stads- markt, waarbij honderden joden onmiddellijk werden weggejaagd en anderen 7 dagen tijd werd toegestaan om hun zaken af te doen. Sinds zijn de vervolgin gen voortgezet. De correspondent zag troepen joden, door politie-agenten vergezeld, naar het Smolensko- station brengen. Noch doop, noch tussclienkomst van consuls kon de Joden van de verbanning redden. De corresp. schat het aantal verbannenen op 3000 families, te zamen een 10,000 menschen. Reuter seint nu uit Petersburg, dat volgens be richt uit Moskou de verdrijving van de Joden uit die stad plotseling is gestaakt. Aan de griep overleed te Londen de bekende rechtsgeleerde Hare, de vader van het bekende, naar hem genoemde, kiesstelsel. De heer Hare bereikte den leeftijd van 86 jaren. 336e Staatsloterij, 5e kl. Prijzen van 1000 en daarboven. Trekking van Maandag 11 Mei. Ie lijst. Nos. 5407, 11182, 13859 en 20606 elk 1000. Collecte uit Zeeland. No. 5407 1000. No. 2397 100. Prijzen van 70. 2255 4316 5490 9639 12447 12523 18766 2373 5483 8680 12443 12490 17851 18771 Nieten: 17 2380 4223 5484 8629 10473 18755 2252 3189 4260 5493 8631 10475 18759 2310 4206 4280 8242 8674 12467 2315 4210 4324 8289 9616 18747 Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Door het bestuur van den Jacobpolder werd Zaterdag in het HotelZoutkeet" alhier aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot en met 30 April 1892 van aarde-, kram- en rijs- werken. Laagste inschrijver was de heer L. Goedegebure, aannemer te 's-Heer Arendskerke, voor 2150. Hem is het werk gegund. Uitslag der besteding van een Gemeentehuis te 's-Heer Arendskerke. Ingeschreven doorJ. Been hakker te 's-Heer Arendskerke, voor 5352 Van der Poel te 's-Heer Arendskerke, voor 5380 W. J. Van de Weert en Zn. te Goes, voor 6727 Linden- berg te Wemeldinge, voor 6792. Het werk is niet gegund en zal onderhands worden besteed. Afloop van de heden gehouden aanbesteding ten behoeve van den polder >de Breede watering bewesten Ierseke". Ie perceel. Leveren en lossen Vil- voordschen steen. (Raming 690). Ingeschreven door A. Van, der Zegen den Beer, te Hoofdplaat ƒ679, J. Van Eek, te Hardingsveld 669, G. Dekker te Sliedreeht ƒ648. Gegund aan laatstgenoemde. 2e perceel. Leveren en lossen grint. (Raming 760). Ingeschreven doorM. Dekker te Sliedreeht 799, A. Van der Zegen den Beer te Hoofdplaat 762. Gegund aan laatstgenoemde. 3e perceel. Zijdewerk. (Raming 21770). Inge schreven doorA. Foudraine te Goes 22390, M. v. d. Hoek te Ter-Neuzen ƒ20980, C. De Wilde Az.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2