1891. N°. 56. Dinsdag 12 Moi. 78s,e jaargang. De Secretarie der gemeente Den Schulterplichügen, COLLECTE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgii Van Ditmar te Rotter da m en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën voor 3 uren oj» den dag der uitgave# De prijs der gewone advertentiën is ran 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOESCHE COURANT. ral op MAANDAG 1)EN 18 MEI, uithoofde van den 2dea Pinksterdag, gesloten zijn, en zal er alleen van 11 tot 12 uren des voornridJngi tot het doen van aangiften voor dea Burgerlijken Stand gelegenbeiJ gegeven worden. Goes, den 9 Mei 1891. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d. W. ÏIAMER. De Secretaris, HARTMAN die ten vorigeu j*re voorwaardelijk zijn vrijgesteld, of die meeuen redenen van vrijstelling te hebben verkregen, wordt herinnerd, dat de Comumsie van onderzoek op Donderdag den 28 Mei a. s. des middags te 12 uren in de raadzaal eeue zitting zal houden. Goes, deu 9 Mei 1891. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, IIAR T M A N. Op WOENSDAG DEN 13 MEI aanstaaude zal aan de buizen der ingezetenen worden gehouden eene ten behoeve van de llnntMChnppij van Weldadigheid. De ingezetenen worden, met aanbeveling van de belangen dezer maatschappij, uitgeuoodigd tot het geven van milde bijdra geu Goes deu 11 Mei 1891. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d. W. HAMER. De Secretaris, H A R T M A N. Beginselvastheid. Zooals een telegram in ons vorig nonuner mede deelde heeft de liberale afgevaardigde voor Amster dam, de heer Rutgers van Rozenburg, jl. Vrijdag in de Tweede Kamer eene stemming weten uit te lokken over de vraag of door de regeering al dan niet terecht het beginsel van persoonlijken dienstplicht in de aanhangige legerwet is ten grondslag gelegd. Uit de stemming over deze motie zou beter dan uit eenige ander© blijken wie voor-, wie tegenstanders van den persoonlijken dienstplicht zijn. Tegen den persoonlijken dienstplicht nu verklaar den zich alle katholieken, de liberaal Schepel, de conservatief graaf Schiminelpenninck en de anti revolutionairen baron Mackay, G. K. Van Dedem en Keuchenius, terwijl zich even vóór de stemming hadden verwijderd de liberaal Geertsema, de katho liek Reekers en de antirevolutionairen A. Van Dedem (leider der partij), Van Kempen, Oppedijk, Van Alphen en Okma. Wij vragen, wie thans meer blijk van beginsel vastheid aan het program hunner partij hebben ge geven de liberalen, die op éen na zich voor den persoonlijken dienstplicht verklaarden, terwijl éen zich verwijderde, of de antirevolutionairen, waarvan drie afvallig werden en vijf zich aan de stemming onttrokken Wat vooral te denken van de beginselvastheid van den Goeschen afgevaardigde mr. Keuchenius, die verleden jaar op eene vraag der katholieke kies- vereeniging zich onomwonden voorstander van den persoonlijken dienstplicht noemde, die nu tegen de motie-Rutgers stemde, en die toch verklaard heeft de Regeering ook bij do legerwet te zullen steunen Maar. 't is waar, de meerderheid, waarmede hij ten vorigen jare werd gekozen, was door de ont houding der katholieken niet groot en... *'t loopt naar de verkiezingen, moet u weten." GOES, 11 MEI 1891. Omtrent de in de Raadszitting van jl. Vrijdag nader behandelde verordening betrekkelijk het schoolgeld voor de leerlingen aan school E alhier vermelden wij nog, dat de bedenkingen van Ged. Staten van Zeeland de volgende waren lo. dat, overeenkomstig art. 46 der wet, niet kan volstaan worden met een lijst der verschuldigde schoolgelden naar het kohier van den H. O., maar dat afzonderlijke kohieren naar denzelfden maatstaf opgemaakt en door den Raad vastgesteld moeten worden 2o. dat de beoordeeling, wie onvermogend zijn, aan den Raad moest overgelaten worden; 3o. dat voor kinderen van elders niet een ander schoolgeld mocht geheven worden dan voor kinderen uit deze gemeente 4o. dat een maatstaf ontbreekt voor de kinderen welke te Goes verblijven en schoolgaan, doch wier ouders buiten Goes, b.v. buitenslands of in de ko loniën, woonachtig zijn. Laatstgenoemde categorie was door B. en W. stilzwijgend geacht als te behooren onder de bij het ontwerp genoemde kinderen van elders. (In het nieuwe ontwerp zijn nu beide categorieën genoemd). De Minister van Binnenl. Zaken vereenigde zich met de le en 4e bedenking. Tegen de bepaling van het hefhngsbesluit, dat B. en W. beoordeelen wie onvermogend zijn en dus van de betaling van school geld zijn vrijgesteld, bestond echter bij den Minister geene bedenking. Ook art. 3 van dat besluit kon, zijns inziens, behouden blijven; voor kinderen van buiten de gemeente kan geen sprake zijn van het vermoedelijk inkomen van de ouders of van de kin- ders zelve, dat tot grondslag van den aanslag in den H. O. te Goes dient. Het schoolgeld van ƒ60'sjaars is ongeveer het gemiddelde van het minimum en het maximum en het art. kan daarom geacht worden, niet met de le al. van art. 48 dor wet in strijd te zijn. Bij deze verordening zijn dus eenige beginselen uitgemaakt, welke op het gebied van schoolgeld- heffing van beteekenis zijn lo. dat, naar welken maatstaf ook berekend, bij evenredige schoolgeldheffing afzonderlijke kohieren noodig zijn 2o. dat de beoordeeling wie onvermogend zijn bij Burg. en Wefch. behoort 3o. dat voor kinderen vau buiten de gemeente een gelijk schoolgeld kan worden vastgesteld, ook al wordt dit voor de kinderen binnen dq gemeente naar evenredigheid geheven. De verordeningen zijn nu opnieuw ter goedkeu ring opgezonden. Wordt deze verkregen wat nu waarschijnlijk is dan zal met ingang van 1 Sept. a. s. het schoolgeld op school E bedragenvoor kinderen, wier ouders zijn aangeslagen in den hoofd, omslag op een inkomen van hoogstens 800,- 'sjaars 10,— 801,— tot - 1100,— 20,— - 1101, - 1700,— 30,— - 1701, - 2300,— 7) 40.— - 2301,— J> - 3100,— 50,— - 3101,— - 4100,— f 60,— - 4101,— - 4700,— 70, - 4701, - - 6200,— 1> 80, - 6201,— - 8000,— 90, - 8001,— en daarboven 100,— Onvermogenden. ter beoordeeling van B. en W., zijn van schoolgeld vrijgesteld, terwijl nu natuurlijk de bepaling van het gratis schoolgaan b ij goeden aanleg vervalt. Naar wij vernemen zal op Maandag 1 Juni a. s. vanwege de liberale kiesveveeniging »Goes" alhier het lid der Tweede Kamer mr. H. Smeengo eene politieke voordracht komen houden. Men verzoekt ons, de leden der »Yereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland" te herinneren aan de voorjaars vergadering, welke zal gehouden worden op aanstaanden Donderdag den 14 Mei, des voormiddags te 11 uren, in het bovenlokaal van het »Café Hart man" alhier. Ierseke. Jl. Vrijdagavond hield de gemeente raad eene vergadering waarin 6 leden tegenwoordig waren. Van Ged. Staten was o. a. ingekomen eene kennis geving, dat Ged. Staten niet genegen zijn aan Prov. Staten voor te stellen om aan de gemeente een renteloos voorsqhot te verstrekken tot vernieuwing der Damstraat, omdat de onvoldoende toestand, waarin die straat zich bevindt, aan onvoldoend onderhoud moet toegeschreven worden. De Voorzitter wees er op, dat de financiën geen voldoend onderhoud gedoogden, en dat vroeger twee maal een renteloos voorschot verkregen is, toen do financiëele toestand eer gunstiger dan ongunstiger was. B. en W. stelden daarom voor toch hot verzoek aan Prov. Staten te doen, hetgeen met algemeene stemmen werd aangenomen. VoortB was van Ged. Staten ontvangen eene ken nisgeving, dat het verzoek van den Raad om het aantal vergunningen voor den kleinhandel in sterke drank voor 3 jaren tot 12 beperkt te houden door H. M. de Koningin is toegestaan. Verder waren ingekomen een verzoek van den bewaarschoolhouder W. Mol om verdubbeling der gemeente-subsidie groot 25 en een verzoek van mejuffrouw Kievit, onderwijzeres aan school II, om gelijkstelling van haar salaris met dat der later be noemde onderwijzeres aan school I, mej. Overbeeke. Het eerste verzoek, hetwelk de Voorzitter voor stelde in te willigen, werd met 4 tegen 2 stemmen van de hand gewezen, het tweede werd op voorstel van B. en W. met algemeene stemmen toegestaan. Het gemeente-verslag Verd den Raad aangeboden en ter visie gelegd. Na behandeling van eenige punten van onderge schikt belang werd de openbare zitting geschorst. Na heroponing voor het publiek stelden B. en W. voor aan een onderwijzer op school I naar aanleiding van een tegen dezen ingekomen klacht van een paar ingezetenen ontslag te geven, ingaande op heden. Dit werd met algemeene stemmen aangenomen. Nog werd besloten ter vervulling der vacature terstond eene oproeping te doen van onderwijzers tegen eene jaarwedde van 450. Ten slotte deed de Voorzitter mededeeling van de benoeming van den heer G. H. Verboon te Nieuwer- Amstel tot burgemeester, en hoewel de datum van diens installatie nog niet bepaald is, zou deze ver gadering zeker wel de laatste zijn, welke onderzijn leiding plaats had. Daarom dankte hij zijn collega wethouder, den hoer Van Oeveren en verder de andere Raadsleden voor de trouwe opkomst en den steun, waardoor zij zijn taak hebben gemakkelijk gemaakt. De heer Saner daarentegen bedankte, tevens uit naam der vergadering, den heer Sinke voor diens uitstekende leiding. Daarna werd de vergadering gesloten. Ierseke. Vrijdagnamiddag hield de afd. Ierseke der Vereeniging ter bevordering der Nederl. vis- scberij eene vergadering met het oog op de algemeene vergadering, den 27sten dezer te Scheveningen te houden. Op den beschrijvingsbrief voor die vergadering toch komen twee voorstellen van de afd. Ierseke voor; daarom achtte men het wenschelijk de afdoeling te doen vertegenwoordigen. Hiertoe werd besloten en tot afgevaardigde gekozen de voorzitter de heer dr. Leo De Leeuw te Bergen-op-Zoom (niet tegen woordig) en tot zijn plaatsvervanger de heer E. Mtiller, welke die benoeming aannam. Daarna werden nog de beide voorstellen bespro ken, waarbij geen nieuwe gezichtspunten of feiten werden aangegeven. Men schrijft ons uit Wissekerke (N.-B.) Vrijdag trof den werkman F. d. V. alhier bij het lossen van een steenschip aan den Vlietepolder een ongeluk, dat zeer ernstige gevolgen had na zich kunnen slepen. Tengevolge van het breken van een, naar 't schijnt voor dat werk niet meer geschikt, touw, kreeg ge melde d. V. de zware katrol, waaraan steenen van 3 a 400 K.G. worden opgeheschen, tegen het achter hoofd, waardoor bij verwond en bewusteloos voor over door het openstaande luik in de bijna leege kist van het schip viel en op de daar nog aanwezige steen terecht kwam, waardoor hij bovendien nog erg aan den schouder bezeerd werd. Hoewel in dit geval do afloop, boven verwachting, zoo gunstig is, dat de verwonde waarschijnlijk heden, op den lichtsten post gezet, weer het lossen zal kunnen hervatten, ware het toch gewenscht, dat het toezicht op het lossingsmateriaal voor 't vervolg ver scherpt werd tot voorkoming van dergelijke onge lukken. Vooral moest voorkomen worden dat een dergelijk touw opnieuw gebruikt, werd, want, naar mij werd medegedeeld, was bij het einde der lossing van het schip het touw weer zoover weg dat slechts éen rafel overbleef. Ware het met dit voorbeeld voor oogen niet gewenscht, dat bij zulk een gevaarlijk werk als het lossen van schepen is, de aannemer verplicht werd tot verzekering van het werkvolk tegen onge lukken Door den commandant van het leger en chef van het departement van oorlog in Nederlandscli- Indië is geplaatst by den gewestelijken en plaatse- lijken genoesk. dienst in de 2de milit. afd. op Java (hospitaal te Magelang), de off. van gez. 2do kl. L. H. D ominicus Van den Bussche, on langs uit Nederland aangekomen, als bestemd voor den dienst daar te lande. Naar de Deputatenvergadering, op Dinsdag 12 Mei (morgen) te Utrecht te houden, zijn afgevaardigd door de kiesvereeniging ^Nederland en Oranje" te Middelburg, de heeren ds. A. Littooy (stemg.), W. A. De Rijcke (plaatsv. stemg.) door de kiesvereeniging Voor Nederland en Oranje" op Noord-Beveland de heeren C. J. Huvers (stemg.), C. D. Van Noppen (plaatsv. stemg.) Mr M. J a c q de Witt Hamer heeft om persoonlijke redenen voor eene eandidatuur der radi cale kiesvereeniging Amsterdam" bedankt. Donderdagmorgen had in eene der bovenzalen van het Hotel de Commerce" te Middelburg de 22e samenkomst plaats van het Zeeuwsche Jongelingsverbond. De toestand der verschillende afdeelingen mag be vredigend genoemd worden. Sommigen zelfs bloeien. De afdeelingen Middelburg »Rom. 1 16a"enVlis- singen Gelijk aan hot Mostaardzaad" hadden zich aan den Bond onttrokken doch zullen worden aan gezocht op dit besluit terug te komen. Met het oog hierop werd in de daardoor ontstane vacature van vice-voorzitter voorloopig gekozen de heer L. Duvekot uit Goes. O. m. werd behandeld de vraag of het oprichten van muziekkorpsen op den weg der vereeniging ligt of in strijd is met haar doel. Door verschillende personen werd erop gewezen dat dit zeer was aan te bevelen als middel tot ver betering van den zang en ook om daardoor andere jongelingen tot de vereeniging te lokken. De muziek behoort niet de wereld maar het Christendom toe. De wereld heeft haar steeds misbruikt, laat de jonge- lingsvereeniging haar weer in eere hij de Christenen brengen. Daartegen werd opgemerkt dat, hoewel de muziek op zichzelf niet zondig is, het toch onge- wenscht moet geacht worden als tak van werkzaam heid bij de jongelings-vereeniging in te voeren. Deze heeft een veel grooter en beter doel, nl. den jonge ling te helpen bekwamen voor zyn levenstaak. Aan deze gewichtige taak wordt nog zoo weinig gedaan dat men waarlijk geen bijzaken behoeft in te halen, waarbij het gevaar bestaat dat het gehalte der leden zal verminderen en men niet meer voor het hoofd doel dezer vereeniging lid zal worden. De volgende samenkomst zal weder te Middelburg worden gehouden. (M. Ct.) Van de a. s. suiker-campagne te Bergen-op- Zoom kan worden gemeld, dat het zaaien der beetwortelen bijna overal is afgeloopen. Men rekent, dat ongeveer de helft van het aantal hec taren van het vorige jaar bezaaid is, zoodat men dienovereenkomstig ook de opbrengst op ongeveer de helft schat van 1890. Met het oog op deze omstandigheden is door de fabrieken te Bergen-op-Zoom de duur der campagne vastgesteld op 7 a 8 weken. Nadat in 11 langdurige en vermoeiende zittings dagen 44 van de 100 leden der Tweede Kamer aan de algemeene beraadslagingen over het Leger wets ontwerp hadden deelgenomen, waaronder 18 voor de 2de maal, werd Vrijdag aan het eind der zitting een motie tot sluiting van het algemeen debat over de Legerwet van den heer Schimmelpenninck Van der Oye aangenomen met 48 tegen 30 stemmen. Toen kwamen achtereenvolgens in stemming lo. de motie-Nieuwenhuis, om, wegens de voor gestelde verhooging van het contingent en de ver meerdering der oorlogsuitgaven over te gaan tot de orde van den dag. Deze motie werd verworpen met 71 tegen 5 stemmen. Vóór stemden de heeren Zijl- ker, Schepel, Nieuwenhuis, Lieftinck en Farncombo Sanders. 2o. de motie-Vermeulen, om, wegens de te zware financiëele en persoonlijke lasten, bij het ontwerp aan de natie opgelegd, over te gaan tot de orde van den dag. Ook deze motie werd verworpen met 51 tegen 24 stemmen. Vóór stemden de heeren De Ram, Land, Van Delden, Van Vlijmen, Clercx, Lambrechts, Schepel, Harte, Van Nunen, Bahlmann, Walter, Micklels, Travaglino, Nieuwenhuis, Vermeulen, Ru- land, Schimmelpenninck, Lieftinck, Vos De Wael, Mutsaers, Sanders, Van der Schriek, Dobbelman en Haffmans. 3o. De motie-Rutgers Van Rozenburg, luidende: »De Kamer van oordeel, dat aan het aanhangig ont werp terecht is ten grondslag gelegd het beginsel van persoonlijke dienstvervulling door alle dienst plichtigen, gaat over tot de orde van den dag", werd aangenomen met 49 tegen 27 stemmen. Tegende heeren Mackay, Van Vlijmen, Clercx, Lambrechts, Schepel, Kolkman, Harte, Van Nunen, Bahlmann, Walter, Michiels, G. Van Dedem, Tra vaglino, Vermeulen, Van Berckel, Ruland, Schimmel penninck, Schaepman, Vos I)o Wael, Van der Sehrieck, Mutsaers, Keuchenius, Dobbelman, Borret, Haflmans, De Ram. Morgen komt, zooals we ook reeds meldden, aan de orde het voorstel van den heer Van Houten om de beraadslagingen uit te stellen tot een nader to bepalen dag. Van de stemming over de motie-Rutgers zegt het Vaderland De anti-revolutionaire Haagsche afgevaardigde, de heer Van Kempen, bekneld tusschen het program en een groot deel zijner kiezers, wist tijdig te ont komen. Dezelfde heldendaad volbrachten van zijne partij de heeren Oppedijk, Van Alphen en Okma. De Tijd schrijftDe wijze waarop de Neder- landsche Volksvertegenwoordiging nu al sinds maan den aan het tobben is met de Legerwet, nadat eerst de Staatscommissie, daarna de Minister van Oorlog met de ambtenaren van zyn departement, vervolgens de Raad van State al hun krachten heb ben ingespannen, om een behoorlijk wetsontwerp

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1