1891. N°. 55. Zaterdag 9 Mei. 78sle jaargang. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtszaken. Gemengde Berichten. (10ESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiiin voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgii Van Ditmau te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van aflvertenticii voor 8 uren op den dag der uitgave. COURANT. De prijs der gewone advertentiiin is ran 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De Zeeuiv en de legenvet Tegen beter weten in zet De Zeeuw hare taktiek voort om een mogelijken val van de Legerwet op rekening der liberalen te kunnen stellen. In haar jongste nomrner zegt het blad onder het opschriftKomediespel" »Wij hebben herhaaldelijk gewezen op het trou weloos bestaan van die »liberale" Kamerleden, welke in strijd met hun eigen uitspraak of met den wil der Liberale Unie", nu de algemeene geestdrift der liberalen voor den persoonlijken dienstplicht bekoelde, zich thans tegen de wet ver zetten of zwijgen". En eenige regels verder: Nu werpt men het nl. op de dubbeltjesdie teere snaar van het belastingbetalend kiezerscorps Het zal meer geld kosten Zie hier twee onwaarheden tegelijk. Onwaar toch is, dat de geestdrift der liberalen in het algemeen voor den persoonlijken dienstplicht is verflauwd. Onwaar ook, dat de liberalen, zooals uit het aan gehaalde moet worden afgeleid, om de dubbeltjes" bereids hebben verklaard tegen de legerwet te zijn. Het eenige wat sommige liberalen gedaan hebben, is, dat zij gewezen hebben op de groote financiëele offers, die de legerwet van de natie zal eisehen, ter wijl enkelen daarbjj aandrongen op mogeljjke ver mindering van lasten. Wij vragen of daarin iets verkeerds ligt, en zoo al waarom richt De Zeeuw dan hetzelfde verwijt niet tot bijna alle anti-revolutionnaire Kamerleden, die over de legerwet het woord voerden, en die precies hetzelfde deden. Zie hier wat de volgende leden, allen antf-revolutfonairen, over de wet zeiden De heer JDe Geer van Jutphaag»Mijn eerste bezwaar betreft de financiëele zijde van het wetsontwerp." De heer A. Van Dedeui>Het is echter niet te ontkennen, dat bij dit wetsontwerp de militaire lasten, zoowel persoonlijke als financiëele, aanmer kelijk zijn toegenomen en ik wil niet verzwijgen dat ik over die bezwaren niet gemakkelijk heen stap." De heer De Vries»Dit neemt niet weg, dat ik mijne bezwaren tegen dit wetsontwerp heb. In zonderheid betreft dit de financiëele zijde. Het ont werp vraagt van het volk een offer van 2 millioen meer. De regeering meent dat de natie dezen ver hoogden financiëelen druk best kan dragen. Ik geloof, dat de regeering hier te optimistisch redeneert." De begrooting van oorlog is nu al reeds hoog, waarover de natie vele klaagtonen doet hooren en dan haar nog met 2 millioen zoo niet meer te verhoogen De regeering moge rekening gehou den hebben met de verdediging des lands, maar ook de -uitgaven daarvoor moeten met het oog op de draagkracht der natie verdedigd kunnen worden. Ik geloof, dat de regeering in het laatste zwak zal bevonden worden. De heer V. d. Borcli v. Verwolde>Een tweede bezwaar acht ik de financiëele lasten, die het noodzakelijk gevolg dezer wet zullen zijn. Een jaarlijkseke uitgaaf geraamd op twee millioen, plus eene uitgave in eens van zes millioen, is voorwaar voor een klein land, dat reeds een hoog oorlogsbudget heeft, niet gering te achten. En nu moge het waar zijn dat eene goede verdediging van het vaderland niet op eenige honderdduizenden guldens mag af stuiten, ik meen toch te mogen veronderstellen, dat op de door de regeering voorgestelde cijfers wel wat af te dingen valt". De heer Van Velzen Van de zijde der vrienden der regeering is ook gewezen op bezwaren, inzonder heid van financiëelen en personeelen aard, en op offers, welke de natie bij invoering van dit stelsel zal moeten brengen. Ik deel in vele dier bezwaren en vereenig mij inzonderheid met hetgeen daaromtrent gezegd is door den geachten spreker uit Zwolle" (dhr. V.Dedem). De heer V. <1. Velde>Ik wensch er vooral op te drukken dat de financiëele zijde van 't vraagstuk ernstige bedenking ondervinden moet. En nu is het mij, die woon in eene landbouwende streek, niet vol komen duidelijk hoe zonder aanmerkelijke verzwaring der directe lasten de regeering zich voorstelt deze wet uit te voeren". De heer Huber: Wanneer de wet zulk een druk op de natie legt, dan kan dat eerst bij de eind stemming worden gezegd. Wij hebben gelegenheid om het contingent, de dienstjaren, daardoor de uit gaven, te verminderen bij amendement, wanneer daardoor, wat ik met den voorsteller (dhr. Vermeulen) eens bende natie te zeer gedrukt zoude worden." De heer Keuchenius»Ook ik heb bedenking tegen de financiëele lasten, die uit dit wetsontwerp voortvloeien. Het is daarom vooral, dat ik zou ver langen, dat do regeering nader in overweging nam of niet ook eenigermate verlichting van lasten zou kunnen worden aangebracht. Dat de financiöele lasten voor de natie te zwaar zouden zijn is door den Mi nister van Financiën voldoende wederlegd, maar dit neemt niet weg, dat de lasten zelve daarom toch nog altijd hoog blijven en ook bij mij gewichtige bedenkingen ontmoeten." Waarom mogen nu deze antirevolutionaire afge vaardigden allen in meer of minder sterke mate op de financiöele bezwaren der legerwet wijzen en zou dit den liberalen verboden zijn Is het niet onbe schaamd zijnen tegenstanders iets als kwaad aan te rekenen, wat de eigen pariijgenooten in minstens even sterke mate hebben gedaan De rede van mr. Keuchenius. Onze Goesche afgevaardigde heeft jl. Dinsdag eene rede van 1J/2 uur gehouden en daarbij over allerlei zaken gesproken, die mot de legerwet niets te maken hadden. De verslaggever van de Standaarddie anders niet bang is om de antirevolutionaire Kamerleden erg in de hoogte te steken, wist van deze rede dan ook niets anders te zeggen dan het volgende »De heer Keuchenius wijdde het grootste deel zijner rede, die ongeveer llj2 uur van den tijd innam, aan een juiste beschouwing over de sociaal- democratie en over de oppositie van de Maasbode tegen den Minister Bergausius en de Calvinisten, een beschouwing, die bij een politiek debat onge twijfeld zeer verdienstelijk en van groote waarde zou zijn geweest maar die thans naar hot ons voorkwam tamelijk wel buiten het onderwerp om ging, vooral na het antwoord van den Minister." En aan zulk eene rede zwaait De Zeeuw uitbur- digen lof toe. Maar »'t loopt tegen de verkiezingen moet u weten GOES, 8 MEI 1891. Op de lijst van de hoogstaangeslagenen in 'b Ilvjks directe belastingen in de provincie Zee land komen o. a. met het achter hunne namen ver- molde bedrag voor de heerenmr. B. V. Van der Bilt te Kapelle 738,39mr. J. C. R. Van der Bilt te Heiukenszand 967,67 G. J. Van den Bosch te Kattendijke 814,17 J. Bruijnzeel te Rilland- Bath 491,52; M. Burger te Kloetinge 1399,90; P. R. Claus te Kloetinge 497,86J. Van Dainine te Wolfertsdijk 448,17 P. Dekker Jz. teWemel- dinge 764,44; J. J. Van EijkerenSr. te's-Heeren- hoek f 560,61J. A. Bevier de Fouw te Goes 465,47 J. J. Van Gorsel te Rilland-Bath 487,09 mr. J. G. De Witt Hamer te Goes 739,73J. E. Mulock Houwer te Goes 463,25 A. M. Peman Kakebeeke to Kloetinge 497,93 G. H. Kakebeeke te Goes ƒ570,79 J. M. Kakebeeke te Goes 1112,19 J. Kakebeeke te Krabbendijke 420,19 L. G. Kake beeke te Middelburg 437,83 L. Lucasse te 's-Heer Arendskerke j 551,55 L. A. Paardekooper Overman te 's-Gravenpolder 860,20H. K. Persant Snoep te Kapelle 431,92J. Swemer te Kolijnsplaat 407,70 J. Vereeke te Kruiningen 725,92 dr. N. J. F. Verschoor te Goes 443,25S. Wisse te Kapelle 407,34A. Witkam te Goes 439,02. Door ingelanden van den Oud-Cortgeenpolder is benoemd tot dijkgraaf van dien polder, in de plaats van wijlen den heer J, W. Vader, do heer H. Roelof, notaris. Door ingelanden van den Westpolder is benoemd tot dijkgraaf C. Marcusse, en tot gezworen de heer C. Schuilwerve. Kolijnsplaat. De vrijzinnige kiesvereeniging Algemeen Belang" alhier hield Woensdagavond eene vergadering voornamelijk tot het stellen van een can- didaat voor de Tweede Kamer. Er waren 19 leden aanwezig. De waarnemende voorzitter, de heerG. J. r. d. Linde, deelde mede, dat de vroeger als voor- loopige candidaten genoemde heeren mr. L. A. Bybau en J. M. Kakebeeke van Goes het bestuur verzocht hadden, niet in aanmerking te komen. Daarna tot stemming overgaande, werd de heer J. H. C. H e ij s e van Zieriksee met algemeene stemmen totcandidaat dezer vereeniging gekozen. HH. MM. de Koninginnen zijn Woensdag in welstand op het Loo aangekomen. De Berlijnsclie correspondent van het Handels blad seint aan dit blad, dat er in de Pruisische hoofdstad niets van bekend is, dat Z. M. d e k e i- zer van Duitschland weldra ons land zal bezoeken. Bij kon. besluit is jhr. mr.M. A. de Savor- ni n Lobman, op zijn verzoek, eervol ontslagen uit de betrekking van gouverneur van Suriname, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten en mot bepaling dat het ontslag ingaat met den dag, waarop hij het bestuur aan zijn opvolger zal overgeven; en benoemd jhr. mr. T. A. J. van Asch van W ij c k, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en burgemeester van Amersfoort, tot gouverneur van Suriname, met bepaling dat de benoeming ingaat met den dag, waarop hij die be trekking van zijn voorganger zal overnemen. Men schrijft aan het D. v. N. Eenigen tijd geleden besprak ik in uw blad de voorgenomen reorganisatie bij de Rjjks- telegraaf, in verband met de verhooging der tractementen van de ambtenaren bij dezen tak van dienst en bij dien der posterijen. In dat schrijven verzekerde ik u, dat, indien de Minister zijn woord gestand deed en zorgde voor een gelijkstelling der telegraafambtenaren met die der posterijen, een juich kreet te zijner eere zou opgaan, die van Noord tot Zuid, van Oost tot West in ons land weerklonk. Welnude reorganisatie is door de Staatscourant bekend gemaakt, den ambtenaren is officieus mede- deeling gedaan van het voortaan door hen te genieten tractement en allen, ik zou haast zeggen zelfs de meest eischenden onder hen, zijn dankbaar en tevre den. De minister Havelaar heeft met de grootste nauwgezetheid een ieder zooveel mogelijk recht doen wedervaren en verdient daarvoor den dank van alle telegraafambtenaren. Uit Den Haag meldt men aan de Zwolsche Ct. dat met 1 Jan. '92 eene zeer aanzienlijke tariefs verlaging voor het personenvervoer op de spoor wegen in al de drie klassen zal intreden. Die ver laging zal vermoedelijk niet minder dan 30 tot 40 procent bedragen, met opheffing echter van de re ductie voor retourkaarten. Het zal niet het eigenlijke kringentarief wezen, waartegen de Hollandsche Maat schappij voor ons kleine land groote practische bezwaren had. De Controleur meldt, dat bij de M. t. E. v. S. Spoorw. wel degelijk het plan bestaat, om met den ingang van den zomerdienst perronkaar tje 8 van 2 */a ct. in te voeren. In het Ind. Weekbl. lezen we Dat de menschenroof en mensehenbandel in dezen archipel nog bestaat, en zelfs dichter bij Java dan velen vermoeden, is zeker. Dezer dagen spraken wij iemand die op Lombok handel dreef en daar goed bekend is, en deze vertelde ons, dat het bezitten van slaven door vorstelijke en andere voor name personen daar eene uitgemaakte zaak is. Zij worden van oostelijker eilanden aangevoerd en er zijn zelfs Papoeas bij, die het echter uit heimwee of wegens veranderde levenswijze niet lang uithouden. Ook op Java komt de menschenhandel vermomd voor. Onlangs liepen nog twee mannen uit Preanger te Batavia rond, zoekende naar een jong vrouwtje, van wie de een de vader, de ander de man was. Men moest met die menschen te doen hebben, toen zij eindelijk de zekerheid kregen, dat zij naar Deli was uitgevoerd. Vele meisjes en jonge vrouwen wor den verkwanseld om derwaarts te gaan, waar zoo vele ongetrouwde Europeanen haar gaarne tot huis houdsters promoveeren en vele werklieden tot huis vrouwen. Dit verhuizen gaat wel met eigen wil, doch tevens ook door omkoopen, een anderen vorm van koop. Niet scherp genoeg kan op het emigreeren van arbeiders naar Deli worden toegezien. Beroepen te Wissekerke (toez.) ds. L. F. A. Westerbeek v. Eerten, te Serooskerke (W.) (De Z.J Te Groningen is een grafmonument opgericht ter eere van wijlen ds. H. De Koek, in leveneerste afgescheiden predikant in Nederland, die in 1842 als predikant van de christelijk gereformeerde (toen afgescheiden) gemeente te Groningen overleed. - Het eenvoudige hardsteenen monument is Dinsdag namiddag onthuld in tegenwoordigheid van familie leden de zoon en naamgenoot van den overledene, leer aar aan de theologische school te Kampen, sprak daarbij eene toepasselijke rede uit. Bij het te 's-Hertogenbosch gehouden exameh in de nuttige handwerken zijn toegelaten de dames M. S. Koens on J. H. M. Stieger. Door de arr. rechtb. te Middelburg is heden ver oordeeld J. v. d. K., 17 j., te.Schore, wegens bedelarij tot 3 dagen hechtenis. Kral>l>endïjke. Op het eind der vorige week vermiste een der bewoners van een herbergje tusschen deze gemeente en Kruiningen een vest benevens een zakdoek. Men vermoedde dat een paar kooplui, die het herbergje met een bezoek hadden vereerd, ge noemde voorwerpen hadden meegenomen en men stelde de rijks-politie met dit vermoeden in kennis. Gistermorgen gelukte het den rijksveldwachter Van Schalkwijk de beide verdachten aan te houden. Het vest benevens de zakdoek waren nog in hun bezit en door den eigenaar als de zijne herkend. Hoewel de beide gasten beweerden, dat ze de ont vreemde voorwerpen van een onbekende in den omtrek van Goes hadden gekocht, is proces-verbaal tegen hen opgemaakt en zijn ze naar Middelburg opgezonden. In den nacbt van Woensdag op Donderdag jl. is te Rotterdam bet groote rijks-entrepot, staande in de onmiddellijke nabijheid van het station van den voormaligen Rijnspoor,|met een kostbaren inhoud koopmansgoederen, die bij tonnen gouds moet begroot worden, totaal in vlammen opgegaan. Ondanks de stroomen waters, door 3 rijdende, 3 drijvende stoom spuiten en 26 handspuiten in en over het reusachtige gebouw uitgestort, is van het geheel niet veel meer dan vier muren blijven staan. Op den spoorweg van Kesteren naar Arnhem was Dinsdagavond in de nabijheid van Eist een rail dwars over het spoor gelegd. Gelukkig werd dit nog tijdig genoeg ontdekt, om den trein te waarschuwen, die te tien uren moest aankomen. Een oponthoud van twintig minuten was er het gevolg van. Vrijdagnacht kwam te Berchem, in Noord- Brabant, het niet alledaagsche feit voor, dat een hond in den stal brak en een koe aanviel. Toen men 's morgens den stal opende, vond men de koe dood gebloed en den hond nog bezig vleesch uit het lichaam te bijten. Een landbouwer te Kralingen, die Woensdag voor 't eerst zijn koeien in 't weiland had gebracht, kwam eenige uren later tot de treurige ontdekking, dat een prachtig melkbeest door eene andere koe was doodgestoken. Woensdagmiddag had een knaap het ongeluk aan het hoofd der Westerhaven te Vlissingen in het water te vallen. Op zijn hulpgeroep kwam de tijdelijk als roeier bij het Nederlandsche loodswezen in dienst zijnde 17jarige varensgezel C. J. Van Hoepen aansnellen, sprong oogenblikkelijk gekleed te water en had het geluk den in levensgevaar verkeerenden jongen te grijpen en behouden aan wal te brengen. De zelfvoldoening over zijne kloeke daad werd nog verhoogd toen hij bemerkte dat het zijn eigen broeder was, dien hij het leven gered had. Gemelde C. J. Van Hoepen had reeds meermalen het geluk drenkelingen te redden. Op 15jarigen leeftijd werd hem daarvoor reeds namens Z. M. den Koning een bronzen medaille en loffelijk getuigschrift overhandigd. (M. Ct.) Menigmaal gebeurt het, dat bij het gebruik van het zoo voedzaam en gezond artikel gort een smaak wordt waargenomen, die voor goed den lust tot het gebruik verdrijft. Toch was de gort, vóór zij gekookt was, goed van kleur de vraag is echter hoe is de gort aan deze kleur gekomen Sedert een aantal jaren zijn er pellers en hande laars, die slechte soorten gort, in plaats van ze onveranderd aan de markt te brengen, eerst met water overgieten en de aldus bevochtigde gort zóo met warmen zwaveldamp doen doortrekken, dat de mindere kleur door een blank gele wordt vervan gen, zoodat de min kundige kooper zo voor beste gort neemt. Behalve het bedrog dat er bestaat in het leveren van water in plaats van gort want niet alleen wordt de gort mooier van kleur, maar ook grover van korrel kan het zeer schadelijk zijn voor de gezondheid. Omtrent het door do justitie uit Heeren veen met den burgemeester van Smallingorland te Draeht- ster-Gompagnie ingestelde onderzoek, naar aanleiding van loopende geruchten van een moord, verneemt de N. R. Ct: De 70jarige wed, F. de Haan was aan eene ladder opgehangen gevonden, en men vermoedde dat zij niet door zelfmoord het leven had verloren. Het verleden Vrijdag, na behoorlijke lijkschouwing, be graven lijk werd opgegraven en aan een nieuw on derzoek onderworpen. Na dit onderzoek werd last gegeven tot aanhouding en opzending van zekeren K. V., commensaal der weduwe. Hij is als verdacht van moord gevankelijk naar de gevangenis te Heeren veen overgebracht. Van andere zijde meldt men De verdachte, een jonktuau van ougoveer 30 jaren,,

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1