candidaat dier afdeeling voor de Tweede Kamer zijne vroeger medegedeelde stellingen ontwikkeld. Hierop volgde een langdurig debat, waaraan ook deelnam eene jongedochter, die kiesrecht voor de vrouw be pleitte, en hetwelk hiermede eindigde, dat na herhaald opstaan en zitten de volgende motie als aangenomen werd verklaard »De vergadering, gehoord de rede van den heer Van Assengehoord zijne verklaringen omtrent politiek en vrouwenstemrecht, wenscht de afdeeling geen geluk met haren candidaat." lleiiikeiiszaiid. Yan Zaterdag tot Maandag heeft zich in deze gemeente een persoon opgehouden, die voorgaf gepens. onderofficier van bet Indische leger te zijn. Hij beweerde uit deze gemeente ge boortig te zijn en ten bewijze daarvan gaf hij de woning aan, waarin zijne moeder had geleefd, als mede die van andere personen, die vroeger hier hebben gewoond. Bij onderzoek moet echter gebleken zijn, dat de persoon, wiens naam hij voorgaf te dragen, reeds jaren geleden is gestorven. Te Sas van Gent, waar het heette dat zijn bagage was achter gebleven, was niets omtrent hem bekend. Hij vertrok Maandag via Borsele per boot, met achterlating van eenige schuld bjj een logementhouder en bij een herbergier. Zijn signalement is bekend. Te Borgharen nabij Maastricht beeft iemand een ijzeren kistje met naar hij dacht oude gouden muntstukken gevonden. De vinder heeft zijn vondst ter beschikking der politie gesteld. Later echter is gebleken, dat het slechts koperen penningen zijn, vertegenwoordigende de waarde van bier en ontvreemd uit een bierhuis te Wijk-Maastrieht met nog twee gouden horloges en geldswaarde. De justitie doet naar den dader van dezen diefstal ijverig onderzoek. Een ontzettende paniek veroorzaakte Maandag avond circa half tien te Montfoort het geroep van brand op 't stadhuis 1" In minder dan geen tijd was eeu massa volk op de been, en al spoedig hoorde men uit verschillende monden, dat twee dronken bedelaars, die in den namiddag in verzekorde bewa ring waren gebracht, de stroozakken van hun verblijf in brand hadden gestoken en daarna alarm maakten. Spoedig waren de verschillende autoriteiten op het Raadhuis om zoo noodig het archief, dat zich juist bovenr de provoost" bevindt, te redden, doch dit bleek gelukkig niet noodig te zijn, daar de brand door de inmiddels toegesnelde brandweer werd be perkt tot eenig stroo en houtwerk in meergemelde provoost. De brandstichters zijn nog des avonds op last van den burgemeester ter beschikking gestold van den officier van "justitie te Utrecht. Het is onbegrijpe lijk boe ze op het denkbeeld zijn gekomen om liet verblijf, waarin ze waren opgesloten, in brand te steken. Ware het éen uur later gebeurd, dan waren ze zeker levend verbrand, en zouden ook het ge meentehuis en het archief belangrijke schade hebben bekomen. (Utr. Dbl.J Een jonge dame betreurt het, dat de Leger- wet niet een paar artikels meer telt. Er zijn er maar 362. Met 3 artikels meer ware er juist een scheur kalender van te maken. Heel interessant zou bij niet zijn, maar dit zou hij slechts met veel andere scheurkalenders gemeen hebben. Zekere M., een 18jarig jongmensch te Dordrecht, had liefdesbetrekkingen aangeknoopt met de dienst bode van den koffiehuishouder Y. aldaar. Of hem dat ernst was, dan wel of hij op die wjjze eene ge makkelijke gelegenheid dacht gevonden te hebben, 2ick op goedkoope wijze van sterkedrank te voor zien, is niet uit te maken. Het staat echter vast, dat bij dezer dagen 's ochtends tegen 8 uur aan de achterzijde van het koffiehuis aanbelde en, toen zijn meisje hem opendeed, zich toegang verschafte tot den kelder, waar hij eene flesch met sterkedrank ontvreemdde, die hij op straat met zijne makkers uitdronk. Ofschoon ook vroeg, scheen dat vocht naar meer te smaken, althans M. keerde nog tweemalen naar den kelder terug. De eerste maal bracht hij opnieuw eene flesch mede, maar de dorst zijner makke*» scheen toe te nemen, want bij zijn dei'de bezoek viel hem eene 21/2 kans kruik in het oog, welke hij uit verschillende in den kelder liggende vaten vulde. Ook die poespas werd door de vrienden schaar naar binnen geslagen en de kruik vervolgeus tegen de straat stukgeworpen. Zooals echter van zelf spreekt, was het nobele gezelschap zoo geducht beschonken geworden, dat zij al spoedig de aandacht trokken der politie, die een paar hunner in arrest bracht, met het gevolg dat ook de wijze waarop zij aan drank gekomen waren, haar ter .oore kwam. Tegen M. werd toen proces-verbaal opgemaakt, zoo dat zjjne daad hem nog lang zal beugen. (D. C.) Zondagavond is vau de loopplank van het aan de Prinsessekade te Rotterdam liggende stoomschip »Swaerdenkroon" in het water gevallen en ver dronken een waker van die stoomboot. Ook een leepertEen winkeliertje uit de buurt van Gennep (Limburg) bad daar een rekening te voldoen en zou bet bedrag door middel van een postwissel verevenen. Er verliepen meer dan twee maanden in hoop en verwachting, doch van geld geen sprakede schuld- eischer, verdrietig over het lange wachten, spoedt zich ten laatste naar den koopman en beduidt hem, dat de termijn van betaling ineer dan negen weken verstreken is. Ons winkeliertje, op de teenen getrapt dat men hem zoo weinig vertrouwt, troont den eischer mede naar de huiskamer en zegtKijk eens hier, vriend, 't ding ligt al twee maanden gereed waarom ben je het niet komen halen Een gehuwde vrouw, moeder van zeven kin deren, te Velzen, bezig zijnde op den zolder, trof het ongeluk daardoor te vallen. Zij bekwam zoo danige wonden, dat zij bijna onmiddellijk stierf. Het öjarig zoontje van een molenaar te Molen- beersel is door een molenwiek aan het hoofd ge troffen en kort daarna overleden. Gisterochtend kreeg te Kralingen een huis eigenaar met een zijner huurders geschil over de betaling der huurpenningen, tengevolge waarvan de huurder zoodanig in drift geraakte, dat hij den ver huurder met eeu schoenmakershamer twee slagen op het hoofd toebracht, waardoor de man ineen zakte en bewusteloos, badende in zpn bloed, naar zijne woning moest worden overgebracht, waar on middellijk geneeskundige hulp werd ingeroepen. De man verkeert in bedenkelijken toestand. De dader werd onmiddellijk gearresteerd. Zondagmiddag zou, indien niet tijdige hulp was ingeroepen, een 3jarig knaapje te Utrecht het slachtoffer geworden zijn van het spelen met onbe kend vuurwerk, namelijk een balletje, dat na aan gestoken te zijn een slang vertoonde. Het kind, meenende dat bedoeld slangetje snoepgoed was, at dit op en weldra dedeii zich vergiftigingsverschijn selen voor. Door spoedig aangebrachte hulp van een dokter was tegen den avond bet gevaar geweken. Zaterdagmorgen geraakte te 's-Hertogenboscb een in de Zuidwillemsvaart liggend, met kalk ge laden, schip in brand. Water was met de lading in aanraking gekomen en alras sloegen de vlammen boog boven 't vaartuig uit. Met eene groote hoeveel heid zand is men er in geslaagd het vuur te dooveu en het schip voor vernieling te bewaren. Te Arnhem zijn in den nacht van 2 op 3 Mei jl. door middel van buitenbraak, gepleegd aan een villa aan den Arnhemschen straatweg onder Yelp, ontvreemd: ƒ2300, bestaande uit een bankbiljet van 1000, 15 gouden tientjes en bankbiljetten van 25, ƒ40 en ƒ60. Te Holten viel een knaapje in een pot met kokende brij. Het is aan de gevolgen overleden. Te Siddeburen vonden twee knapen een zak met 406 sleutels van verschillende soort en grootte als kerk-, buis-, brandkast- en steeksleutels. Deze vondst brengt men in verband met de veolvuldige kerkdiefstallen in den laatsten tijd gepleegd en de gevangenneming van een persoon, die verdacht wordt deze diefstallen gepleegd te hebben. Hare Majesteit de Koningin Regentes schonk bij haar vertrek uit Gersau, mede uit naam der jeugdige Koningin, eene belangrijke som aan de armen dier gomeente. Het distnetsbestuur verzocht daarop tot Hare Majesteit te worden toegelaten en bedankte voor Hare milddadigheid. Hare Majesteiten betoonden zich zeer tevreden over haar verblijf in deze streek en over het goede resultaat, dat deze luebtkuur voor de gezondheid gehad had. Hare Majesteit (do Koningin-Regentes deed den hotel houder ontbieden om dezon te bedanken voor de goede zorgen, die hij gedragen bad om het verblijf te veraangenamen, waarop de jeugdige Koningin vriendelijk .van dezen afscheid nam. In de roomsch-katholieke parochiekerk van Kreuznach heeft Vrijdagnacht een brutale inbraak plaats gehad. Alle gouden en zilveren vaten, alsmede het geld uit de offerblokken, werden ontvreemd. Bij alle takken der groote fabriek van Cockerill te Seraing, die aan 10,000 arbeiders werk geeft, zou heden het werk worden gestaakt. Voorts strekt zij zich uit over talrijke ondernemingen in het Luiker kolenbekken. De goedgezinden worden teruggeschrikt door de geweldenarijen der werkstakers, die hen op weg naar de fabriek mishandelen en uitplunderen, ter- wjjl de politie en de troepen niet talrijk genoeg zijn om alle fabrieken te beschermen. Het hoofdbestuur der arbeiderspartij, dat gisteren vergaderde met de afgevaardigden dor mijnwerkers, beeft besloten de werkstaking der mijnwerkers, die ten dool heeft verhooging der loonen, den acht- uurschen werkdag en het algemeen stemrecht, te steunen. Het bestuur heeft zich er toe verbonden, de werkstaking in al de kolenbekkens van België algemeen te maken. Te Luik is gisterenoebtend een dynamietpatroon, welke gelegd was op den drempel van het huis van eenen rentenier in de Rue des Augustins, met een geweldigen slag ontploft. De deur vloog in splinters, alle vensters in bet huis en in drie naburige huizen werden verbrijzeld. In de gebeele wijk heerschte eene vreeselijke ontsteltenis. Do politie doet onderzoek. De pogingen der leden van den algemeenen raad der werkliedenpartij om de werkstaking te doen ophouden, zijn in het kolenbekken van Luik ten eenenmale mislukt. De toestand te Bergen blijft onveranderd. Te Hornu heeft men eene dynamietpatroon laten sprin gen tegen de woning van een arbeider, die aan het werk was gegaan; hetzelfde had te Roux plaats. Het 13e linieregiment uit Antwerpen is te Luik aangekomen. In de stad is alles kalm. Te Seraing keerscht groote opwinding. In den vorigen nacht werden de gendarmes met steenworpen en revolver schoten aangevallen. Zij deden hierop eenen uitval met de blanke sabel en de karabijn, waarbij eenige werkstakers getroffen werden. Te Tilleur en Jemappe is niets bijzonders voorgevallen. Te Herstal staan de arbeiders, die aan het werk willen gaan, aan mishandeling bloot. Men gelooft dat de werkstaking lang zal duren. Het aleoholverbruik neemt iu Groot-Brittannie en Ierland voortdurend op onrustbare wijze toe. In 1890 heeft de alcoholbelasting bijna 9 millioen gul den meer opgebracht dan in 1889. Vooral is hot gebruik toegenomen in Engeland, namelijk 9 pet. per hoofd, terwijl het in Schotland en Ierland met 7 pet. toenam. Hierbij moet nog in het oog gehouden worden, dat naast het alcoholisme ook het aetherismo zich in Ierland meer en meer ontwikkelt. Voortdurend ontvluchten veroordeelden uit Nieuw-Caledonië. Onlangs zijn er drie met een boot in Australië aangeland, verklarende op zee zulk een honger te hebben geleden, dat zij een mede-vluch teling, een Chinees, hadden opgegeten. Een ander is naar Noumea teruggekeerd na een jaar op de Salo monseilanden bij een Engelschman zoodanigen sla vendienst te hebben verricht, dat hij het tuchthuis dc voorkeur gaf. In don nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben booswichten op een kerkhof bij Bordeaux) bet graf eener voor anderhalf jaar aldaar met hare ju- weelen bijgezette dame geplunderd. Zij moeten oor ringen enz. gestolen hebben tot een bedrag van f 1500. Een leegloopend metselaar is als mede plichtige in hechtenis genomen. Aan Bos en Tieman, de beide Nederlandschc sociaal-democraten, dio om aan de gevangenisstraf te ontkomen, waartoe zij veroordeeld waren, naar België de wijk hadden genomen, is door de Belgische regeering aangezegd binnen acht dagen* dat land te verlaten. Een trein van Brighton naar Londen is voorbij Norwood Junction door de viaduct over den Port- landweg gezakt. Do locomotief geraakte van de rails, gevolgd door den trein. De machinist had de tegen woordigheid van geest terstond de Westinghouserem aan te wenden, zoodat de trein in een ommezien tot stilstand kwam. Het bleek nu, dat de viaduct ingevallen was en een goederenwagen in de opening hing. Er waren weinig reizigers in den trein. Behalve de ontwrichting van ledematen, kneuzingen en kleine wonden bekwam niemand erger of gevaarlijker letsel. Juist terwijl de trein de viaduct oven-eed passeerde daaronder een winkelier uit Croydon met zijne kar. Een groote ijzeren bout viel op liet paard en wondde dit aan het hoofd en de ooren, maar de man kwam met den schrik vrij. Een later onderzoek bracht aan het licht, dat een ijzeren bout van ongeveer twee voet dikte door midden was gebroken, waarop de viaduct inzakte. Het plaatselijk bestuur en de inwoners van Croydon hadden reeds voorlang aan de spoorwegmaatschappij verzocht eene andere en betere viaduct te bouwen, daar de nu ingevallen brug te 6mal was voor het drukke verkeer over den breeden straatweg en dus hinderlijk en daarenboven eene ontsiering van de omgeving. Te Smith Shields is een huwelijk ingezegend tusscken een jonge dame, die slechts 32 Engelsche duim lang is en professor" Hodley, een harmoni caspeler, die 6 voet lang is. De getuigen waren allerlei merkwaardige personen, o. a. monsieur Hu- bert, een man zonder armen, die de pen tusschen zijn tanden hield, toen hij de huwelijksakte teekende en de bruidsmeisjes waren Nina, eene Amerikaanscbe reuzin, die 214 kilogram weegt en Setonella »de vuurkoningin". Onder de tegenwoordigen bevonden zich ook kapitein Dallas, die 7 voet 10 duim lang en generaal" Metilene, die 29 duim lang is. Allen waren leden van een gezelschap, dat met een me nagerie en een circus het land rondreist. Tongevolgo van het besluit der fabrikanten in Bielitz in Oostenrijk-Hongarije om hunne fabrieken een week lang te sluiten tot straf voor de wille keurige contractbreuk der arbeiders op den len Mei, zijn 15,000 werklieden gedurende eene week van werk, en dus ook van loon verstoken. Hoewel de arbeiders zich rustig houden, heeft de regeering de stad toch door duizend man infanterie en vier esca- drons cavalerie laten bezetten. Ook in Budapest zijn om diezelfde reden 4000 werklieden door de werk gevers ontslagen, daar zij, niettegenstaande alle ver maningen en in strijd met de reglementen, weigerden om op den len Mei te werken. In bet Hongaarsehe dorp Oroshaza zijn onlusten uitgebarsten, omdat de boeren en arbeiders weigerden, een vaandel, dat met bet opschriftvrijheid, gelijkheid en broederschap uit de sociëteit hing, in te halen. Toen zij vervolgens eene dreigende houding tegen de autoriteiten aan namen, werd militaire hulp gevraagd, die im de gewone sommatie vuur gaf, waardoor 19 personen gewond werden. Ook in de stad Rekescsaba is bet niet rustig gebleven, en werden de burgemeester en de districtscommissaris geslagen en mishandeld, om dat zij het besluit, waarbij de arbeidersvergaderingen verboden waren, niet wilden opheffen. Politie en militairen, die met steenen ontvangen werden, maak ten ook aan die onlusten met de bajonet een einde. De brug, die zal worden gebouwd over de Hudsoa-rivier ter verbinding van New-York met New-Jersey, zal een hoogte hebben van 150 voet. Waarschijnlijk zal de brug ook wel de breedste in de wereld zijn, daar zij tien spoorbanen voor treinen en trams en daarnaast vier wegen voor gewoon verkeer zal bevatten. De sprinkhanen in Tunis, die door den regen verstijfd waren, hebben bun vlucht hervat en ver spreiden zich over bet gebeele land. Duizenden middelen worden aangewend om deze insecten te vernielen, maar telkens komen nieuwe zwermen aan. Eenige arbeiders, die bij een meertje in Now- Yersey aan den arbeid waren, hadden een vuurtje, dat zij waarschijnlijk ter bereiding van bun middag maal hadden aangelegd, niet voldoende gedoofd toen zij heengingen. Later kwam een wind opzetten en blies de asch en met deze ook vonken in een bosckje. Dit werd aangestoken en de vlammen verspreidden zich en tastten weldra een naburig woud aan van pijnboomen. En zoo werd eene uitgestrektheid van 25,000 bunders boschgrond voorloopig waardeloos, terwijl eene menigte boerderijen mede afbrandden. Vele dorpen en kleine steden ontkwamen slechts met veel moeite aan de vernieling van bet vuur. Iu Pennsylvanië ontstonden ook groote boschbranden en het vuur was reeds eenige dagen bezig verwoes ting aan te richten. Geheele boschstreken staan er in brand en verscheidene plaatsen worden door de vlammen bedreigd. De Birmingham Gazette maakt een interview" met Stanley bekend, waarin deze het hem toege dachte voornemen om niet als onderzoekingsreiziger naar Afrika terug te keeren loochende. Omtrent de zaak van de hem aangeboden betrekking van gouver neur-generaal van den Kongo-staat weigerde hij zich uit te laten. Op do vraag of baron Hirsch desnoods een nieuw Kanaiin in Midden-Afrika voor millioenen Russische joden zou kunnen vinden, ant woordde Stanley in bevestigenden zin. De streek tusschen Kikoebyve en bet Victoria-meer vond bij daarvoor uitstekend geschikt. De Schade, te Rome veroorzaakt door de ont ploffing van bet kruitmagazijn nabij de stad, wordt aldus geschatbet Vatikaan 500,000 lire, de ge meentegebouwen 800,000 lire, de St. Panl 200,000, de andere kerken 100,000, winkels 200,000 en par ticuliere woningen 1,000,000 lire, te zamen 2,300,000 lire. - Twee vrouwen zijn ten gevolge van den schrik krankzinnig gewordenhet totaal aantal ge wonden bedroeg 232. De influenza eischt iu Eugeland tal van slach- offers, vooral te York heersckt de ziekte kwaad aardig. Er waren in de laatste week dagelijks 3maal meer begrafenissen dan in doorslag. Te Gainsborough liggen van de 10,000 inwoners 1000 ziek. Te Londen zijn tal van bekendheden, waaronder vele Parlements leden, aangetast. Het geheele personeel van een zieken huis in de nabijheid van Liverpool kreeg de griep, ten gevolge waarvan de verpleegden naar huis moesten worden gezonden. Generaal Boulanger moet van plan zijn. te Brussel op grooten voet te gaan leven. Zijn stallen en koetshuis zullen ruim van paarden en rijtuigen voorzien worden, en het hotel, dat hij in de rue Montoyer voor 7000 francs per jaar heeft gehuurd, zal rijk gemeubileerd worden. Door het geven van gi-oote feesten zal de generaal trachten zich met de Brusselscke aristocratie bevriend te maken, en de politiek zoo zegt men zal bij geheel laten varen. Maandagavond stortte een deel van het theater v.an Chantenay te Nantes in. De schouwburg was goed bezocht, toen na eenig gekraak de linker-galerij bezweek en de toeschouwers in ondenkbare houdingen door elkaar naar beneden zakten een muur, die een oogenblik later bezweek, maakte een vijftigtal ge kwetsten. Omtrent bet jongste gevecht in Atjeh deelt de Dcli-Ct. nog bet volgende mede Do vijand, gedeeltelijk verjaagd, doch postvattende achter hoogten, greppels en andere terreinplooien, beheerschte de sawahvlakte en bracht ons verliezen toe. Elk convooi van Ketapan Doea derwaarts, of terug, werd door hem met succes beschoten. Niettegenstaande ons moorddadig vuur hield bij zijne positie bezet, zoodat aanhoudend gewonden en gesneuvelden te Ketapan Doea aankwamen en per extra treinen naar Kota Radja werden vervoerd. Als held van den dag mag genoemd worden de 2e luit. Ostreig, een jeugdig officier, die reeds meer malen gedurende zijn verblijf te Atjeh getoond beeft, moed met beleid te paren, èn bij zijne vroegere excursiën in Edi en Kota Toeanko, èn als comman dant van bet bewakingsdetachement binnen de linie in Groot-Atjeh, steeds opgetreden is tot tevreden heid zijner chefs. Ook op dien dag heeft hij het vertrouwen van zijn chef, kapitein N. C. Van Heurn, niet beschaamd. Een der eersten, die in de benting Kandang kwam, moest hij zich tot ontzet der onzen door den vijand heen werken en hulp halen. Met beleid en moed vol voerde hij de hem opgedragen taak. Met slechts 6 gewapenden sloeg liij door den vijand heen, en wist spoedig Ketapan Doea te bereiken, van waar den gouverneur van het voorgevallene werd bericht, en troepen tot ontzet kwamen. Bij Charleroi is op den Noorderspoorweg ander maal eene poging gedaan om een trein te laten derailleeren. Gelukkig heeft de trein, door de groote snelheid waarmee hij reed, de hinderpalen die op de baan lagen, weggeslingerd. De misdadige aanslag geschiedde op de hoogte van Erquelines, eene der gevaarlijkste plaatsen van geheel de baan. De begrafenis van Grootvorst Nikolaas zal, naar men berekent, 1 */a millioen roebels kosten Uit alle streken van het Rijk moeten detachementen worden gezonden, om het lijk van den veldmaar schalk op reis van de Kriin naar Petersburg de laatste eer te bewijzen. Heden komt het lijk te Petersburg, waar het twee dagen in de St. Peter en Pauluskerk op een statiebed ten toon wordt gesteld. Padueah, Kentucky, werd Zondag door een wervelstorm geweldig geteisterd. De Methodisten- kerk en vele fabrieken werden vernield en bonder den buizen van bun dak beroofdeen groot aantal menschen is gewond. Lyle, in Minnesota, is voor een groot deel verbrand, zoodat een duizendtal in woners zonder dak zijn. Laatste en telegraphische berichten. Roermond. Gekozen tot lid der Tweede Kamer de beer G. Diepen (k.) met 1144 van de 1302 uitgebrachte stemmen. Herbenoemd tot burgemeester van Wolfertsdijk dhr. A. Fontein. Bij bevelschrift der Arrondissements-Recbtbank te Middelburg van den 5 dezer is naar de openbare terechtzittingen dier Rechtbank verwezen: A. v. d. B., oud 41 jaar, koopman en winkelier, geboren te Fijnaart, wonende te Goes, thans in hechtenis te Middelburg, ter zake dat hij te Goes koopman zijnde en als zoodanig bij vonnis der voor noemde Rechtbank van 2 December 1890 in staat van faillissement verklaard, ter bedriegelijke verkor ting van de rechten zijner scbuldeiscberslo. aldaar in 1890 o. a. in Juli en October, aan J. Coster en J. Van Bueren, kooplieden te Rotterdam, een aantal goederen als wollen doeken, bonte mutsen, boeden, linten, bloemen, veeren, satijn enz. tot een bedrag vau ruim 1000, klaarblijkelijk beneden de waarde, heeft verkocht2o. aldaar op 12 November 1890, toen hij wist dat het faillissement niet kon worden voorkomen, zijnen schuldeischer C. S. Moerel, aan wien hij voor en ten behoeve van zijnen handel geleverde goederen een bedrag van ruim 1500 schuldig was, heeft bevoordeeld, door dezen voor die schuld hypotheek te verleenen op zijne onroerende goederen. Aan den beklaagde is mr. C. De Witt Hamer JGz., advocaat en procureur te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Ter openbare civiele terechtzitting der Arron dissements-Recbtbank te Middelburg van heden is

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2