1891. N°. 54 Donderdag 7 Mei. 78sle jaargang. Aan belanghebbenden De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen by de heeren Nijgii Va.n Ditmau te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentïën vóór H uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentïën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—8 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. COURANT. wordt, op verroek van deu heer Comrais»aris de» Koninga in Zeelaud, mat het oog op de aamtaaude INSPECTIE, medegeleeld. dat bij Koniuklijk Bealuit van 20 April jl. no 45. de afgifte van liet BEWIJS VAN ONTSLAG UIT DEN 1)IENST aan de ingelijfden bij de militia te land der lich tingen van 1SS5 eu 1886 en aan da ingelijfdcn bij de ree- rnilit e der lichting van 1S87 i» geichorat tot dat zal zijn beslist omtrent de bij de Stateu-Generaal ingediende voordracht van wet. strekkende om hen tot lsngeren dienst te verplichten Goe», den 4 Mei 1891. De B'irgtmeester vin Goea, J. G. d. W. HAMER. GOES, 6 MEI 1891. Nadat in den loop der maand April eene voldoende hoeveelheid hardsteen en metselsteen ten behoeve der nieuwe sluiswerken aan het Sas van Goes was aangevoerd, werd in de laatste week der maand getracht de kuipen van het buiten- en binnensluishoofd droog te zetten. Nadat dit niet met goed gevolg kon plaats hebben werd door een helmduiker geconstateerd, dat de ver harde betonmassa in de kuipen niet waterdicht tegen de dampalenwanden sloot, welk verschijnsel zich het duidelijkst laat voorstellen door zich het beton bij de verharding een weinig gekrompen te denken. In werkelijkheid echter heeft geen krimping plaats gehad en is het verschijnsel aan andere oorzaken toe te schrijven. Alvorens thans droogzetting der fundeering kan geschieden moet de toetreding van water tusschen beton en damwanden worden voor komen. De daartoe noodige voorzieningen worden reeds genomen, doch kunnen slechts langzaam vor deren, daar voor de uitvoering de hulp van een helmduiker wordt vereischt en het werk derhalve in hoofdzaak door één werkman geschieden moet. Een viertal weken zal uit dien hoofde vertraging in den voortgang van het werk ondervonden worden. Kolijimplaat. Gisteren had alhier de plechtige teraardebestelling van wijlen den heer J. H. B y b a u, oud-lid van Ged. Staten van Zeeland en ridder in de orde van de Eikekroon, plaats. Een viertal kran sen dekten de kist. Aan de geopende groeve werd op gevoelvolle wijze het woord gevoerd door den heer J. H. C. Heijse van Zieriksee. In overeenstem ming met het karakter van wijlen zijn vriend wilde hij niet uitweiden over diens verdiensten, maar toch moest hij hem dank brengen voor de vele diensten, door den overledene stad en land bewezen, moest hij hem schetsen meer als de man van de daad dan van het woord, die steeds trouw en met liefde zijn plicht had vervuld. Als een edel voorbeeld ter navolging wees hij op het leven en streven van den overledene. Nadat de heer mr. L. A. Bybau zijn dank en dien der familie aan den heer Heijse en de aanwezigen betuigd had, ging de rouwstoet huiswaarts, ieder overtuigd, dat deze gemeente, ja dit gewest, een zijner edelste burgers verloren had, wiens nagedach tenis nog lang zal blijven voortleven. KolijngplAat. Door den gemeenteraad ig de vorige week op haar verzoek eene subsidie van 50 gulden geschonken aan de afdeeling Noord-Beve land" van de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland met het oog op de afdeelingstentoonstelling, alhier in de volgende maand te houden. In het hoofdkiesdistrict Middelburg is door de centrale vrijzinnige kiesvereeniging de heer A r i e Smit candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Men schrijft ons uit Vlissinge» Tot heden toe heeft niemand willen optreden als pachter voor het Grand Hotel alhier, op de ge stelde voorwaarden. Dit is zeer te betreuren voor deze gemeente, als badplaats. Niemand toch zal kun nen ontkennen dat het groote voordeel van een bad plaats moet komen van badgasten en familiën, die tijdelijk zich een woonplaats kiezen in een hotel. Zoo nu het hotel geen pachter vindt, kan ook hier van geen sprake zijn, en zou Vlissingen daardoor zeer achteruitgaan. Hoewel Vlissingen als badplaats in het buitenland vrijwel onbekend is, en ook niet kan gezegd worden, dat zij het spoedig zal zijn, toch zijn er onder de weinigen, die deze badplaats kennen, personen die haar een groote toekomst voor spellen en zelf bereid zijn een deel van hun geld te wagen om den bloei te bevorderen. Onder de plannen waarover men hoort spreken, behoort op 't oogen- blik dat een maatschappij zou gevormd worden, die het Grand Hotel, het stedelijk Badhuis, de duinenrij en vele gronden van de gemeente zou willen koopen de exploitatie zou dan door die maatschappij ge schieden. Mij werd reeds het cijfer genoemd, dat voor het Grand Hotel is geboden en tegen welke som de gemeente verschillende gronden zou afstaan.' Verschillende plannen zijn reeds herhaaldelijk mis lukt het; is daarom te hopen, dat men nu beter moge slagen en Vlissingen al spoedig in de rij dei- badplaatsen moge plaats nemen, die het eerst ge noemd worden. Op 4 Mei 1891 is aan het departement van buitenlandsche zaken tusschen Nederland en België eene overeenkomst gesloten tot wijziging van art. 59 van het Nederlandsch-Belgisch reglement van 20 Mei 1843, betreffende het loodswezen en het ge meenschappelijk toezicht op de Schelde. De Zwolsche Ct. meldt, dat H. M. de Regentes heeft ingewilligd het verzoek van het bestuur der Nederlandsche Heidemaatschappij, om als bescherm vrouw te willen optreden. Bij kon. besluit is benoemd tot vertegen woordiger van Nederland op het 20 Mei te Weenen te openen postcongresde heer J. P. Hofstede, hoofddirecteur der posterijen en der telegraphie. aan wien wordt toegevoegd de heer L. C. baron Van der F e 11 z inspecteur der posterijen te Arnhem. Bij kon. besluit is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw dr. NV. B. J. Van E y kinspecteur van bet middelbaar onderwijs in Nederland. De Haagscbe correspondent van de N. Gr. Ct het lot der leger wet besprekende, zegt »Van onderscheidene kanten is de balans opge maakt er zijn 13 weifelaars, die meer naar aan neming van het ontwerp overhellen en 6, die meer neiging hebben om met de tegenstanders quand mëme mee te gaan43 leden worden zeker geacht vóór te stemmen en 36 tegenvermoedelijk zal dus de eindstemming 56 tegen 42 zijnmaar al verschilt het ook een paar stemmen in de eene of andere richting, algemeen houdt men de aanneming van het ontwerp voor verzekerd, en daarom draaien vele katholieken ook reeds bij en zoeken in matigings amendementen hun heil. Het zal echter niet baten, want de Regeering is vast besloten op geen enkel hoofdpunt toe te geven." Naar hot Vad. verneemt, is aan het departe ment van financiën een wetsvoordracht gereed tot het sluiten van een geldleening ten laste van den Staat tegen 3 pet. rente. Omtrent den tijd van indiening is intusschen nog niets bepaald, daar voorshands de stand der geldmarkt weinig gunstig wordt geacht. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop der maand Juni of Juli e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, vermeld in art. 17 der wet van 25 December 1878 Staatsblad no. 222), en art. 13 van het Koninklijk besluit van 12 Februari 1879 Staatsblad no. 36), ter verkrijging van een getuigschrift als a p o t h e k ers-bediende. Zij zullen worden afgenomen te Groningen op 4 en te Utrecht op 9 Juni e. k. en volgende dagen. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop der maand Juni of Juli e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, vermeld in art. 16 der wet van 25 December 1878 (Staatsblad no. 222) en art. 12 van het Koninklijk besluit van 12 Februari 1879 (Staatsblad no. 86), ter verkrijging van een getuigschrift als vroedvrouw. Zij zullen worden afgenomen in Rotterdam. Dezer dagen is voor den Hoogen Raad ineen zaak o. a. gepleit schending van art. 149 der Grond wet door recht te doen in naam van de Koningin. De advocaat-generaal mr. Patijn achtte bij zijn con clusie in deze dit middel ongegrond. Volgens hem was het onverschillig of aan 't hoofd der vonnissen en arresten in naam des Konings of in naam der Koningin stond, omdat nergens een voorschrift was gegeven omtrent het gebruik dier termen en ze slechts de uitdrukking zijn van de centralisatie van het rechtsgezag. Hij sloot zich omtrent deze quaestie geheel aan bij hetgeen in V Weekblad van 't Recht no. 5950 omtrent het niet-sacramenteele der formule gezegd was. De Hooge Raad deed Maandag uitspraak en heeft daarbij, geheel overeenkomstig de conclusie van mr. Patijn, uitgemaakt dat door het niet bezigen der formule rechtsprekende of rechtdoende in naam des Konings", of door het bezigen van eene andere soort gelijke formule noch art. 149 der Grondwet noch eenige wetsbepaling is geschonden. Verleden week Woensdag had in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht de jaar- lijksche algemeen© vergadering van de »Vereeni- ging tot bevordering der Homoeopa th i e in Nederland" plaats, die slechts door een klein getal leden werd bijgewoond. De Voorzitter, dr. N. A. J. Voorhoeve, deelde in zijn verslag mede, dat de Vereeniging zoowel in het aantal barer leden als in hare financiën in een on- gunstigen toestand verkeert, al moest hij er bijvoegen, dat het ledental in hot verloopen jaar slechts weinig is vooruitgegaan, en het daarom van het grootste belang is, dat de vele voorstanders der Homoeopathie in Nederland worden opgewekt om lid der Ver. te worden. Het Maandblad blijft geregeld verschijnen en voorziet in een langgevoelde behoefte. Aan eenige medische studenten werd door de Ver. een toelage verstrekt. Hoewel er, zeker tengevolge der bijzondere omstandigheden, nog geen antwoord op het adres aan wijlen Z. M. den Koning is ingekomen, is toch uit de discussie in de Tweede Kamer gebleken, dat de regeering gunstig jegens de Hoemoeopathie gezind is, en bereid is een docent in de Hom. gen. aau een der Hoogescholen aan te stellen. (St.) Naar aanleiding der onlangs medegedeelde statistiek omtrent hetdrankverbruik in ons land schrijft de heer v. E. aan het Rott. Nbl..- Het is mij onbegrijpelijk, hoe men met een accijns- ontvangst van (laten wij nemen over 1890) 24 mil- lioen gulden, daaruit het gevolg trekt, dat door Nederland 80 millioen zou zijn uitgegeven voor bor rels, grogjes, enz. Zoo ik den prijs van bet gedis tilleerd zonder accijns dooreengenomen stel op 15 per H.L. (een prijs die eiken fabrikant doet water tanden), dan kom ik op een verbruik, met inbegrip van den accijns, van 30 millioen, wat met de opgaaf slechts het bagatel verschil maakt van 50 millioen. Ten tweede vervalt daardoor het pikante der op merking over het verschil tusschen de uitgaven voor brood en die voor drank. Ten derde weet ik niet, of onder de opgaaf ook begrepen is de accijns op andere dranken, bijv. wijn, enz. Zoo dit het geval is, zou het waarlijk wel de moeite waard wezen eens na te gaan, welk gedeelte dier 24 millioen door wijnaccijns wordt opgebracht en voor welk gedeelte wijnaccijns alkoholgehalte wordt ingevoerd. Ik bedoel hiermede, dat de borrel veelal de schuld krijgt, doch wijn, en vooral zooals tegenwoordig veel wordt ingevoerd, portwijn van 30 —35 pet. alkoholgehalte, ook niet zoo onschuldig is als wel schijnt. Ten laatste kan ik mij volstrekt niet vereenigen met de berekening van het percentsgewijze verbruik in Nederland per hoofd. Onder Nederland toch moet ik hier verstaan do inwoners van Nederland. Om echter alsdan zuiver van die inwoners van Nederland het gebruik percentsgewijze te bepalen, moet men dit toch billijkerwijze verminderen lo. met hetgeen hier door vreemde zeelieden, buitenlandsche schippers, landverhuizers, reizigers en, in éen woord, alle vreem delingen wordt geconsumeerd, en 2o. met het ge deelte dat, tegen verminderd accijns, voor andere doeleinden dan consumtie wordt aangewend. Bij een dergelijke berekening zou het percentsgehalte wel 25 pet. minder worden. En ofschoon ook ik elk misbruik ten sterkste af keur, misbruik niet alleen van sterkedrank, maar van alles, zoo geloof ik toch niet, dat hier voor ons klimaat, met onze levenswijze en voedingsmethode, er zelfs vele geneesheeren zouden worden gevonden, die een matig gebruik als schadelijk zouden veroor- deeleu. In een »open brief" in het N. v. d. D. voor komende en aan »de geneeskundigen en studeerenden in Nederland" gericht, verklaart de arts F. N. Kramer te Amsterdam, dat bet hem gelukt is longtering in haar begin en ook bij gevorderden staat volkomen te zien genezen", zonder inspuiting of inademing, en wel met verwijdering der bacteriën in 40 dagen. Hij noodigt de geneeskundigen uit de juistheid zijner mededeeling te constateeren en verbindt zich te be kwamer tijd bun zijn middel mede te deelen. Hij erkent zelf, dat >ket tijdstip der mededeeling niet gunstig is, na de droeve teleurstelling onlangs in den vreemde opgedaan." Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren is ingekomen het ontwerp tot goedkeuring der Brusselscbe Congo- conventie. Het debat over de Legerwet werd voortgezet. De Minister van Marine verdedigde meer in 't bij zonder de regeling van den dienstplicht voor de Marine, die tot aau de inlijving gelijk is aan die voor de landmacht. Eene geheel afzonderlijke rege ling ware ongewenscht. De bedoeling is niet enkel de dienstplichtigen uit zeevarenden en visschers te recruteeren. Eene marinereserve is noodig naast en huiten den dienstplicht en zal ter hand worden ge nomen na de beslissing over deze wet in welken zin ook. Op dienstvervulling buitengaats en in Indië is ook gerekend. Belemmering der dienstplichtigen in hun beroep buiten den werkelijken dienst zal zoo veel mogelijk worden voorkomen. De Minister van Binnenlandsche Zaken verklaarde, dat uit principe de Regeering de overlegging van het advies van den Raad van State bleef weigeren, al zou daardoor de positie der Regeering geenszins worden verzwakt. Hij betoogde dat deze wet geen zwaarderen druk oplegde, maar wel vele voordeelen aanbood. Hij kwam op tegen het eigenbelang van vele kiezers, die de wet bestrijden en afgevaardigden dreigen, en verweet den heer Dobbelman en anderen dat zij eerst nu zoo krachtig opkomen voor de ver- botering van het kazerneleven. Deze wet beoogt geen partijbelang maar algemeen belang. Plicht blijft het vaderland te verdedigen al moesten de partijen daar door te gronde gaan. De Minister van Financiën betoogde dat de draag kracht der natie in de laatste 35 jaar 6teUig is verhoogd. De oorlogsuitgaven in dien tijd zijn niet eens verdubbeld, en de uitgaven door deze wet vereischt zullen volstrekt niet de draagkracht te hoven gaan, terwijl geenszins vaststaat dat nieuwe lasten noodig zullen zijn om de 2 millioen meer 'sjaars te vinden. De heer Keuchenius raadde de Regeering aan schorsing van het debat te vragen om de amende menten in verband ook met de invoering der wet te overwegen en wijzigingen voor te stellen. Hij bestreed den eisch der Maasbode, dat de calvinisten het katholiek program behooren te onderteekenen. De beer Van JBerckel protesteerde tegen de op vatting van den heer Harte alsof de katholieke voorstanders van het ontwerp geen goede katholieken zouden zijn. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij do Herv. gem. te Numansdorp ds. P. J. Van Melle, te Nijkerk a/d. Veluwe; te Vlissingen ds. A. S. Talma AWLzn. te Heinenoord. Bedankt voor het beroep naar Biervliet door dhr. C. D. Moulijn, cand. te Nijmegen. Gemengde Berichten. Ierseke. In de maand April zijn op 't telegraaf kantoor alhier behandeld 888 telegrammen, waarvan 243 verzonden en 645 ontvangen. In de spaarbank is ingelegd 779,25 en terug genomen 1075,93. In de ansjovis-visscherij van C. Schot te Tolen is een steur gevangen, ter zwaarte van 150 kilo's. In Groningen lijden de landbouwers tegen woordig groote schade door den lagen prijs dei- varkens. De Duitscke kooplieden, die ze tot nog toe zoo gretig opkochten, zien er ternauwernood naar om en bieden ƒ3 a ƒ3,50 voor biggen vau 8 a 9 weken. Voor 10 biggen van 9 weken kon door een boer slechts ƒ15 bedongen worden. De vette varkens brengen 18 cents bruto op, doch die prijs heet nog lager te zullen worden. De heer P. Van Moorsel, te Waalre (Noord- Brabant), is de eerste Nederlander, die in de woes tijn Sahara onder de gewapende Broeders van Mgr. Lavigerie den strijd gaat aanvaarden tegen de neger- jachten der slavenhandelaars en tevens, vojgens de Statuten van de orde dezer Broeders, tot ontgin ningen mede te werken. Vrijdagnacht heeft zekere M. te Leiden zich des nachts de ongemotiveerde aardigheid veroorloofd, zijn buren met oen niet alledaagsch bewijs van belang stelling te vereeren, daarin bestaande dat hij het oorbaar achtte, van eenige winkelmagazijnen, door middel van een wandelstok, de ruiten te verbrijzelen. Niet minder dan ruim een 30tal werden op die wijze aan zijn vernielingszucht prijsgegeven. Daar onder bevinden zich zeer kostbare spiegelruiten. Op de Hooglandscbe Kerkgracht werd het vernielings werk gestuit, doordien de man daar door een paar politie-agenten in verzekerde bewaring werd genomen en naar bet politie-bureau overgebracht. Nadat tegen hem was verbaliseerd, werd hij voorloopig weder op vrije voeten gelaten. Daar volstrekt niet bleek dat de delinquent in staat van dronkenschap verkeerde, en hjj overigens algemeen te goeder naam en faam bekend staat, meent men, dat hier te denken valt aan eenigen toestand van plotseling opgekomen ver standsverbijstering. (L. Ct.) Verkiezings-curiosum. In eene bij den aanvang schaars, later eenigszins drukker bezochte vergadering van de afdeeling 's-Hage van den Boud voor algemeen kies- en stemrecht heeft de heer A. Van Assen als

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1