bad er een optocht plaats met blikken trommels, horens en harmonica's door omstreeks 100 kinderen. Ieder spoedde zich naar buiten om te zien wat er gaande was. Sommigen dachten dat de Fransehen onverwachts waren binnengerukt, om den Oostdijk te overmeesterende geheele Oostdijk was op de been dit duurde zoo tot ruim 10 uren, waarom menig huisvader verlangt dat zulks niet meer ge beuren zal. De feestelingen zeiven hebben ook weinig pret gehad. Ze konden wel zingen, maar het was hoog omhoog, mijn keel is droogNaar men zegt was de bruid daags te voren weder veranderd en genegen te trouwen, doch de bruidegom was wijzer en zeibeter ten halve gekeerd, dan geheel gedwaald. Men deelt ons mede, dat de arrestatie van den beruchten kippendief op de hofstede Maelkote onder Wemeldinge, waarvan wij in ons noimner van jl. Donderdag melding maakten, ook te danken is aan de activiteit van den rijksveldwachter J. Van Zanten te Wemeldinge en den jachtopziener J. Voois te Kapelle en dat de dief ook nog kippen had ont vreemd op het erf van M. Houtekamer onder We meldinge. Middelburg. Op verschillende plakborden in deze gemeente waren gisteren aangeplakt de bekende biljetten van den 8-urigen arbeidsdag. De biljetten werden evenwel niet door de politie afgerukt. H. M. de Koningin-Regentes beeft 100 go- schonken voor de in Amsterdam te houden Wereld conferentie van Jongelings-verbonden en ƒ150 namens de Koningin. Een Engelsclie stoomboot van Glasgow beeft Vrijdagavond de tjalk Eben Haëzernabij het Ka- tendrechtsche veer, in den grond gevaren. De schip per en zijne twee kinderen werden gered. Uit Breda meldt de N. B. Ct. dat de Com missaris des Kouings in de provincie Noord-Brabant op last van den Minister van Binnenlandsche Zaken inlichtingen heeft gevraagd omtrent eene klacht tegen den burgemeester, ingediend door een dei- raadsleden. Velen zullen wellicht niet weten wat de woorden beteekenen»'t welk doende, enz." onder verzoek schriften. In het tijdschrift Vragen van den Dag leest men, dat die woorden eene verkorting zijn van eene uit drukking, welke vroeger aldus luidde: >'t Welk doende, zoo zult gij weldoen, wij zullen God (de Maagd Maria, enz.) voor u bidden." Te Maastricht kwam dezer dagen een brief aan met een grappig adres. De brief werd evenwel aan den juisten persoon, en wel aan den president der Sociëteit St. Sebastiaan", aldaar bezorgd. Zij kwam uit Aerschot (België). Maastricht, Holland. Te bestellen aan de sjositeit waar ze met den handboog schieten, de sjositeit van de wip waar ze met den handboog naar den vogel omhoog schieten, of wel bij den baas van de wip." Een vermakelijk incident deed zich de vorige week bij de zitplaatsen-verhuring in de Roomsche kerk te Stadskanaal voor. Zeker iemand was al jaren lang huurder van een en dezelfde plaats geweest de man scheen er bepaald een »zwak" op te hebben. Hij bleef dan ook bieden, toen de plaats reeds aan merkelijk duurder was dan vorige jaren, daar telkens een andere stem van achteren uit het kerkgebouw klonk, die zijn bod met een kwartje verhoogde. Ten slotte begon hem dit spel begrijpelijkerwijze toch te verdrieten en liet hij de plaats varenmaar hoe groot was zijn verbazing, toen hij op de vraag van den pander: »voor wien is dat?" zijn eigen naam hoorde noemen't Geval helderde zich weldra op zijn vrouw had tegenhem en hij tegen zijne ega Tengevolge van het staken van werk in enkele kolenmijnen worden er bijna geen kolen uit Duitsch- land naar ons land meer afgezonden, zoodat de schepen alle ledig van boven komen om in Holland vracht te zoeken. Hoewel de werkstaking tot heden nog zeer gering is, is dit toch reeds van invloed op de scheepvaart. Voor de schippers is het dus niet van belang ontbloot, dat. de werkzaamheden in de kolen mijnen geregeld worden doorgezet. Zaterdagnacht is een pachthoeve te Nieuwstad bij Sittard geheel door brand vernield. 21 koeien en 3 paarden kwamen in de vlammen om. Woensdagochtend zeilde de zwager van schip per Lelyveld, wonende te Stompwijk, don Vliet af en zag nabij de woning »Allemansgeest," onder Voorschoten, laatstgenoemde met zijne schuit aan den wal gemeerd liggen. Hij gaf aan zijnen knecht order naast die schuit aan te leggen om bij zijn zwager een kop koffie te gebruiken, en begaf zich daarna aan boord. Op zijn roepen kreeg hij geen antwoordhij deed daarom het luik open en zag èn schipper én knecht op bed leggen. Naderbij ge komen, bemerkte hij dat beiden waren overleden, tengevolge van verstikking door kolendamp. Wie met weinig kosten een priëel, veranda, tuinmuur of schutting des zomers wil bekleeden met planten, die niet alleen snel groeien, maar bo vendien een ongemeen bevallig gezicht opleveren, neme de Japansche Hop (Homulus japonicus), een eenjarige klimplant, die zich gemakkelijk uit zaad laat kweeken. Hare stengels, dicht bezet met fraaie handvormige bladeren van een levendig groene kleur, bereiken een lengte van ongeveer 5 meter en wenden zich stevig om elk voorwerp, dat binnen haar bereik ligt. Hare bloempjes, deels in kegelvormige aren, deels in hangende pluimen groeiende, maken wel is waar geen aanspraak op schoonheid, daar zij klein en van een groenachtig-bruine kleur zijn, doch ge ven niettemin aan het geheel een los en sierlijk voorkomen. De zaden kunnen in MaartApril op den kouden grond gezaaid worden, of wel, men zaaie ze in een pot of bakje, binnenshuis, en pote in Mei de plant jes uit. N.) Toen Zaterdagmorgen een vijftal bewoners Vaü Zeeland, welke met de Werkendam naar Amerika moesten vortrekken, aan de Prins Hendrikkade te Rotterdam arriveerden, kwamen zij tot de minder aangename ontdekking, dat hun stoomschip reeds te 7 uur was vertrokken. Niettegenstaande de vertrek tijd toch op bun reisbiljet vermeld stond, schenen zij meer geloof te hechten aan een persoon, die Vrijdagavond in eene der loodsen der Nederlandsch- Amerikaansche Stoomvaart-maatschappij vertoefde en hun met zekerheid wist mede te deelen, dat de ver trektijd op 9 uur was bepaald. Teleurgesteld werd de terugtocht aanvaard. Zij zullen nu bij een hunner familieleden tot a. s. Woensdag verblijven, om dan, indien zij niet weder te laat komen, de reis naai de Nieuwe Wereld te ondernemen. Te Rotterdam wilde Vrijdagmiddag een moeder haar jongen, die op straat speelde, om den slagregen binnenhalen. Zij haastte zich zoozeer, dat zij viel en een been brak. De jongen, wien het water uit de broekspijpen liep, verklaarde niet gemerkt te hebben, dat bet zoo regende. De groote werklieden-betooging op den len Mei ten gunste van den 8-urigen werkdag is bijna overal in Europa zonder ernstige rustverstoring afge- loopen. Enkele onbeduidende botsingen te Parijs, waar een gendarme en een luitenant der gendarmerie door het werpen met steenen zijn gekwetst en een aantal personen werden gevangen genomente Flo rence waar de cavalerie een charge deed en de menigte, die hier en daar de glazen aan stukken wierp, uiteen joegte Lyon, waar op een kerkhof eene manifestatie plaats had, en de menigte werd uiteengedreven door de kurassierste Rome waar de manifestanten in verzet kwamen, en een gevecht ontstond, waarbij eenige revolverschoten werden ge lost en met steenen werd geworpen, enz. hadden plaats-, maar over het algemeen was de stemming te Brussel, Weenen, Parijs en Berlijn zeer kalm. Nog zij vermeld dat een onbekend persoon te Parijs getracht heeft het hotel Merry" aan den hoek van de avenue des Champs Elyséos door middel van een dynamietpatroon in de lucht te doen springen. Do toeleg mislukte echter en slechts geringe schade werd veroorzaakt. Een streng onderzoek is ingesteld. Te Avesnes zijn volgens het officiëele verslag bij een botsing op Vrijdag 7 personen gedood en 10" verwond. Men meldt uit Charleroi, 2 MeiDe werk staking is thans algemeen. Ongeveer 30,000 mijn werkers staken, henevens 4000 metaalwerkers aan verschillende fabrieken. De directie der »Laminoirs de Marais" te Montigny, die 400 man aan het werk had, kondigt de sluiting der fabriek aan. Intusscben zal men eerst Maandag weten, wat de werkstakers eigenlijk booogen. Het is zeker, dat de werkstaking zich nog over vele andere kolenwerken zal uitbreiden. Uit Bergen (in Henegouwen) wordt gemeld Zaterdagavond beeft er bij de steenkolenmijn Grand Horru" eene botsing plaats gegrepen tusscben de gendarmes en mijnwerkers, die met geweld in het bureau der directie wilden binnendringen. De gen darmes vuurden op het volk en verwondden twee werkstakerslater kregen zij versterking. Nabij Luik inoest de gewapende macht de goed gezinde arbeiders beschermen tegen de werkstakers, die hun kameraden beletten in de mijn af te dalen. De geheele uitslag der herstemming voor den Rijksdag is, dat op Bismarck 10.544 en op Schmal- feldt 5486 stemmen zijn uitgebracht. Bismarck heoft Zaterdag eene deputatie van bet nationaal-liberale comité te Geestemünde ontvangen. Hij verklaarde het mandaat voor den Rijksdag te aanvaarden, onder dankbetuiging voor de hem be wezen eer. Vrij dagochtend is een passagierstrein uit Brigh ton door eene spoorwegbrug nabij Norwood (Zuid- Londen) gezakt. Zes wagens werden verbryzeld. Velen werden gewond en naar een hospitaal vervoerd. Het verkeer op de lijn is geheel gestremd. Een rijke dame, mevrouw Orr Bell, beeft aan het Heilsleger te Londen 840,000 nagelaten. Gene raal Booth is nu in stuat een lievelingsdenkbeeld te verwezenlijken, nl. een nieuw hoofdkwartier, waarin alle takken van dienst van het Heilsleger een plaats kunnen vinden en tevens een groote vereenigingszaal voor de oefeningen kan worden gesticht. Hoe in Frankrijk de uitvindingen beloond wordenUit Parijs wordt geschrevenBij eene wet was bepaald, dat den erfgenamen van Philippe de Girard, uitvinder der spinmachine, zijn broeder Joseph en zijne nicht mevrouw de Corneillan te zamen eene rente voor hun leven van 12000 francs als nationale belooning zou toegekend worden. Joseph de Girard stierf in 1854 en mevrouw de Corneillan in 1890. Thans is bij nieuw besluit deze rente overgedragen op eene dochter der laatste, mevrouw de barones Pagnes de Poucarès. Aan de Times wordt uit Petersburg bericht dat de uitdrijving der Joden uit Moskou steeds voortduurt en zij daarbij onmenschelijk behandeld worden. Als misdadigers worden zij buiten de poor ten geleid. De Russen willen zoo hoort men aller- wege de heilige stad Moskou gezuiverd zien, alvorens do nieuwe gouverneur-generaal, grootvorst Sergius, er zijn intrede zal doen. In hun wanhoop wenden do vervolgde joden zich tot de niot-ortho- doxe geestelijken om gedoopt te worden, ten einde zoodoende aan mishandeling te ontkomen. De wet laat dat echter voor de joden niet meer toe, zoodat ook die uitweg is afgesneden. Men verwacht nu te Petersburg hetzelfde schrikbewind tegen de joden als te Moskou. Daar zullen aan de joodsche werk lieden bepaalde plaatsen aangewezen worden, waar zij zich metterwoon mogen vestigen. Verschillende autoriteiten in de hoofdsteden van Zuid-Rusland hebben maatregelen genomen ter be scherming van de Joden, wien in de nadere Pink sterdagen mishandeling van den kant der fanatieken te wachten stond. Laatste en telegraphische berichten. Brussel, 4 Mei. De werkstaking in de bassins van Luik en Charleroi is algemeen. Bij Luik wordt voortdurend gevochten en is de staat van beleg af- gekondigd. Troepen bezetten alle dorpen men vreest morgen een algeheele werkstaking. Ingezonden Stukken. Ofschoon ik er niet aan gedacht heb den beruchten Domela Nieuwenhuis te gaan hooren, toen hij Zon dagavond te Goes eene voordracht hield, heb ik toch van dezelve, door het verslag in de Goesche Courant kennis genomen. Veel genoegen deed het mij daarna in een volgend nummer van dat geachte blad een opstel van Adspirant te lezen, waarin het onhoud bare der denkbeelden van den genoemden spreker op heldere en overtuigende wijze wordt aangetoond. De spreker voer weder volgens zijne gewoonte tegen de liberale partij uit, haar wederom verwijtende, geheel in strijd met de welbekende feiten, dat zij niets gedaan heeft en niets doen zal. Den achteruitgang der landbouwers schrijft hij aan het groot-kapitaal toe, terwijl iedereen weet dat deze veroorzaakt is door de buitengewone en aanhoudende daling der prijzen van alle gewassen, en door de algemeene malaise. Hij beweert verder dat de pachters niet anders zijn dan de perspompen, gezet op den arbeid dei- werkende klasse, terwijl ze daaruit zoo veel halen als ze kunnen, waarbij de winst door ben in de zakken van de groot-kapitalisten gaat. Nu weet men hoe veel de grondbezitters in het laatste tijdvak verloren hebben, soms tot de helft van hun kapitaal toe, maar hoeveel daarbij, door pachtafslag als anderszins gedaan is om den pachters in deze voor allen zoo moeielijke tijden tegemoet te komen en ze te steunen en verder hoe belangrijk de pachten al sedert lang verminderd zijn. Ook is het bekend dat de landgebruikers in deze zoo slechte jaren de arbeidsloonen niet van eenige beteekenis verminderd hebben, ofschoon hot aanbod van werk krachten zeer vermeerderd is en de arbeiders goed- kooper dan vroeger leven kunnen. Wanneer men dit alles bedenkt, dan begrijpt men eei-6t recht boe onwaar en onzinnig die aangehaalde bewering is. Terwijl de boeren bovenal in de tegenwoordige omstandigheden en het allermeest behoefte hebben aan bedrijfskapitaal en men trachten wil hun dit, door de oprichting van landbouwbanken, door ver betering van het credietwezen, op aannemelijke wijze en onder gunstige voorwaarden te verschaffen, spoort Domela Nieuwenhuis hen aan zich vijandig te stellen tegenover het kapitaal. Wat van zulk eene opruiende taal te denken! Hij prijst verder landnationalisatie als het heil middel aan, terwijl de ondervinding van eeuwen geleerd heeft dat de grond bij gemeenschappelijk bezit zeer weinig opbrengt, weshalve men zicli ook sedert onheugelijke tijden in de verschillende landen, in het algemeen belang, groote opofferingen getroost heeft om daaraan een einde te maken. En dit nog daargelaten, hoe zouden, het zij hier herhaald, de enorme sommen, voor den afkoop van den grond benoodigd, door don Staat te verkrijgen zijn Waar hij nu, na de aanprijzing van deze land nationalisatie, de boeren uitnoodigt zich aan te sluiten bij hem en zijn volgelingen, of bij de sociaal-demo craten, daar moet bij toch weinig begrip hebben van of twijfelen aan hun gezond verstand. Ook zijn de Zeeuwen nog niet zoo van hunne vaderen ontaard om iemand te willen volgen die, terwijl hij vroeger prediker van bet evangelie was, thans in het openbaar durft verkondigen dat men een, honderd of duizend Goden kan aanbidden, als men hem maar toestaat aan geen God te gelooven. Terecht is door Adspirant opgemerkt dat het geen belangstelling of instemming, maar bloote nieuws gierigheid was die zoovelen naar het lokaal deed gaan waar Domela Nieuwenhuis zou optreden. Hij make zich geenerlei illusies. Zeeland is geen terrein voor hem en zijne discipels. Wij waardeeren het humane en ernstige streven van onzen tijd om, door samenwerking van alle verlichten en welgezinden, de maatschappelijke ver houdingen te hervormen en vooral den toestand der arbeidende klassen te verbeteren, maar wij verfoeien de mannen die niets tot stand kunnen brengen en wier toeleg het is om ontevredenheid, verbittering en tweedracht te wekken onder de burgers van het zelfde vaderland. Een landbouwer. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Waarde. Voor het herstellen van den toren is door de volgende heeren ingeschreven M. Kop- mels te Waarde voor 3597,55, J. Lindenberg te Wemeldinge 2960,Goedemond te Hansweerd 2545, v. Sabbe te Kruiningen ƒ2410, v. Verre te Krui- ningen 2400 en J. Panny te Krabbendijko 2395. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Liefdadigheid. DIAKENEN der Ned. Herv. gemeente alhier hadden het genoegen bij de voormiddag-godsdienst oefening op gisteren onder meer te collecteeren éen Bankbiljet van vijf-en-twintify gul den, met verzoek van dit bedrag een extra- bedeeling te doen plaatshebben. Zij betuigen ook namens hunne armen aan de onbekende milde geefster, of den gever daarvoor hunnen kartelijken dank en drukken den wensch uit, dat dit edele voorbeeld navolging moge vinden, Goes, den 4 Mei 1891. Namens Diakenen voornoemd, J. DE KRÜIJTER, Voorzitter. I. WESSEL, Secretaris. Poldervergaderingen. i 14 Mei. Ingelanden polder Kruiningen, voormid dags elf uren. 21 Nieuwe-West-Nieuwewest-, Noord- j en Zuidkraaijertpolders, te 's-Heerenhoek. burgerlijke Stand Goes van 1 tot 4 Mei 1891. Eerste huwelijksafkondiging 3, van Willem Bal, 21 j., jm., te Middelburg en Johanna Alleine- kinders, 21 j., jd., te Goes, onlangs te Kloetinge. Oveeleden 2, Anna De Fouw, 48 j., gehuwd met Kornelis Maartense. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Informatiën. 6 Mei, 9 9 11 14 15 16 16 16 r 22 - 21 V oorwerpen. Willielminadorp, onderhoudswerken, Polderbestuur. 's-Heer Arendskerke, gemeentehui», J. H. Hanniuk. Goes, onderhoudswerken, Bestuur Jacobpolder. Goes, levering grint en onderhoudswerk, Breede Watering. Middelburg, herstelling steiger, Prov. Ingenieurs, üudelande, onderhoudswerken, polder Baarland. Schore, onderhoudsgrint, Burgemeester. Kruiningen, onderhoudswerk, Bestuur polder Kruiningen. Wilhelminadorp, onderhoudswerken, Bestuur Oost-Bev. polder. Middelburg, remmingwerken bruggen Zuid-Bevel, kanaal, Rijks-Ingenieurs. Borselc, onderhoudswerken, Bestuur polder EllewoudBdijk Borsele. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. 6 Mei, 6 6 Plaats. Voorwerpen, Informatiën. Goe9, huizen, meubelen en huisraad, Pilaar, lleiukenszand, hofstede, V. d. Kloes. Ierseke, broodbakkerij. De Vos. Ierseke, wrakke pannen, Hoffmann. Ierseke, pannen en oesters, Nolet en Pelle. 's-IIeerenhoek, inboedel, De Ronde Bresscr. Kloetinge, gezaagd hout, Hoffmann. Kapelle, gezaagd hout, Hoffmann. Goes, winkelhuis en pakhuis, Pelle en Lansen Croin. Wemeldinge, bouw- en weiland, Gallis Meren». Biervliet, beestiaal en landbouw- llendrikse gereedschap, te IJzendijke. IJzendijke, beestiaal en landbouw- llendrikse gereedschap, te IJzendijke. Goes, pakhuis, Pilaar. 's-IIeer Arendskerke, binnendijk, Pilaar. Kapelle, bouw- en weiland, Gallis Meren». Aardenburg, beestiaal en landbouw- llendrikse gereedschap, te IJzendijke. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 5 Mei. 0.8 0.86 6.38 7.6 6 1.1 1.24 7.31 7.54 7 1.48 2.10 8.18 8.40 8 2.31 2.51 9.1 9.21 3.12 3.34 9.42 10.4 10 3.55 4.15 10.25 10.45 11 4.35 4.56 11.5 11.26 Marktberichten. ROTTERDAM, 4 Mei 1891. In Vlas op het land ging vrij wat om tot ferme prijzen. Ter markt was 26000 steen blauw en 2000 steen wit. De kwaliteit was zeer slechtdoor hoo- gere vraagprijzen is veel onverkocht gebleven. Aardappelen: Zeeuwsehe blauwe 4 a 4,25, Jammen ƒ4,50 a 5. Granen: Tarwe 25 a 50 ets. lager, Haver 10 ets. hooger, Bruine Boonen 50 ets. hooger. Buitenlandsche flauwer, Meel 25 ets. lager. TARWE7,50 a 10,50 ROGGE7- 7,80 WINTERGERST- 4,50 - 5,60 ZOMERGERST- 4,50 - 5,50 HAVER- 3- 4,75 PAARDENBOONEN - 7,— - 7,40 WITTE BOONEN- 9,25 - 10,50 BRUINE BOONEN - 11,— - 14,75 BLAUWE ERWTEN- 9,75.-11,— MESTINGERWTEN - 8,— - 9,— KANARIEZAAD- 7,— - 8,— KOOLZAAD- A.d^r3rt©nti©n. Hedennacht overleed zacbt en kalm, na een langdurig doch geduldig lijden, mijn geliefde echtgenoot en onze gelief de vader, behuwd- en grootvader MARTINIS B AI JENS, in den ouderdom van bijna 65 jaar. Namens kinderen, behuwd- en kleinkinderen, A. BAIJENS, geb. Lepoeter. God sterke ons in deze zware droefenis. Kapelle, 30 April 1891. Heden overleed onze geliefde vader en behuwdvader de heer JOHAN HENDRIKUS BIJBAÜ, oud-lid van Gedeputeerde Staten van Zee land, in den ouderdom van 69 jaren. Colijnsplaat, 1 Mei 1891. Mr. L. A. BIJBAÜ. M. BIJBAÜHollestelle. F. G. GROENEVELDT—Bijbau. G. A. M. GROENEVELDT. C. E. J. J. DE JONGE—Bijbau. Jkr. W. J. DE JONGE. Heden overleed zacht en kalm onze veelgeliefde oom, de heer CHR. WESTVEER, in den gezegenden ouderdom van bijna 82 jaren. 's-Heer Arendskerke, 1 Mei 1891. Namens de familie, JASPER WESTVEER.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2