1891. N°. 52. Zaterdag 2 Mei. 78s,e jaargang. Bij dil iiommei' behoort een bijvoegsel. GOESC De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a ƒ1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. in eenige uren verkregen zonder dat het spinsel er iets door lijdt. De loog lost slechts de gomachtige massa op, die de vlasvezels onderling verbindt. Het nieuwe product behoudt zijne sterkte en zijn ria^*": tuurlijke kleur, die nu eens helder blauw, dan eens helder goudgeel, dan weder zilvergrauw is. Boven dien blijft het volkomen glad en bezit zijdeachtigen glans. Niettegenstaande de groote zuiverheid van het product, is de opbrengst toch grooter dan vroeger, want verlies wordt er nagenoeg niet geleden. Men behoudt alles wat de plant aan spinbare stof bezit. Slechts drie werkzaamheden zijn noodig: het weg nemen van het hout, het behandelen met loog en het laatste zwingelen. Dit zwingelen is in elk geval noodig om een product te verkrijgen, geschikt om gekamd en gesponnen te worden. Het invoeren van de nieuwe behandelingswijze, waardoor, behalve eene grootere opbrengst aan vezels, ook besparing van arbeidsloon verkregen wordt, sluit aanzienlijke voor deden in zich en verdient de aandacht van de vlas- en linnenindustrie. Gemengde Berichten. Van alle kanten worden klachten vernomen over het verbazend groote aantal eitjes in de kruis- 1 en aalbessenboomen. Wanneer geen bijzondere om standigheden intreden, die de vernietiging in de hand' werken, dreigt de rupsenplaag dit jaar ontzettend:? te worden, vooral daar er voor de teelt in 't groot bijna aan geen toepassing van vernietigingsmiddeleu te donken valt. (R. N.) Een aardige 6atire op ons voorjaarsweer is een strooien dameshoed, die dezer dagen in de uitstalkast van een modewinkel prijkte. Deze was namelijk met pelswerk gevoerd en van stevige linten ter bescherming van de ooren tegen de zoete voorjaars-suizewindekes" voorzien. Een. stukje doove kool, eenige vuurmakers en wat lucifers waren de zeer gepaste garneering. De zonderlingen zijn de wereld nog niet uit. Zoo las men onlangs van een Franschman, die op stelten naar Rusland wilde loopen, en nu lezen we van een Noordbrabantsch echtpaar, dat te paard een reis door Nederland gaat maken. Naar het U. D. verneemt zal '6 Rijks Munt te Utrecht a. s. Maandag den 4den Mei voor korten tijd in werking gebracht worden tot het vervaardigen van een hoeveelheid bronzen halve centen, nominaal 25,000. Op den 22 April jl. keerde zekere mejuffrouw v. R. niet van hare gewone wandeling in haar kost huis te Middachtersteeg terug. Alle pogingen om haar te vinden bleven vruchteloos, en zij werd eerst jl. Zaterdag door den onbezoldigden rijksveldwachter M. op de Rhedensche heide aangetroffen. Toen deelde zij mede, dat zij in den Imbosch onder Rozendaal verdwaald was geraakt, en aldaar den nacht heeft doorgebracht bij een arbeider, die haar den volgenden morgen op den goeden weg bracht. Zij is toen even wel andermaal verdwaald, met het gevolg, dat zij twee dagen en twee nachten zonder eenig voedsel in de bosschen en op de heide heeft doorgebracht. De Haagsche correspondent van het Utr. Dbl. vestigt de aandacht op de snelheid, waarmede in Nederland recht wordt gedaan. Eenige jaren geleden kreeg een vleesckleveraneier verschil met Oorlog over de uitlegging van zijn aannemingscontract. In de vorige week heeft nu de Hooge Raad eind-arrest gewezen, met bevestiging van zijn uitspraak van Febr. 1889. Zou men er niet tegen opzien recht te zoeken, als een procedure zooveel tijd eischt Ik dacht dat dergelijke processen van Jarndyce contra Jarndyce alleen in Engeland voorkwamen. Dinsdag had te Maastricht een treurig onge val plaats. De blikslager M., wonende in de St. Antoniusstraat, liet onachtzaam een fleschje met geest van zout (chloor-ammonium, gebruikt wor dende bij het soldeeren van metalen, een zeer bijtend vocht) op een vensterbank staan. Eenige oogenblik- ken daarna kwam onopgemerkt zijn kind, een aan vallig jongetje van omstreeks 6 jaren, in de nabijheid en wilde eens proeven. Een slok uit het fleschje en het kind viel neder, keel en maag verbrand. Een paar uur later was het een lijk. Twee kinderen van een bewoner der Lange Leidsehedwarsstraat gingen, als gewoonlijk Maandag ochtend naar school. Een eind op weg, zei de oudste, een knaap van 10 jaar, tegen den ander>Hier heb je mijn griffel, zeg thuis maar, dat ik er van door ga en niet terugkom." Tot dusver is het jongetje dan ook niet in het ouderlijk huis teruggekeerd, schoon door de ouders zeiven, zoowel als door de politie, alle nasporingen zijn gedaan. De moeder was door 't verdwijnen van haar kind zoo van streek, dat ze op haar onderzoekingstocht in de Leidsche- straat ineenzakte en per brancard naar haar woning moest vervoerd worden. (Nbl. v. Ned.j GOES, 1 MEI 1891. Woensdagavond hield de gymnastiekvereniging »Sparta" alhier hare jaarvergadering, die door den beschermheer, den directeur en vele leden werd bijgewoond. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de rekening sloot met een nadeelig saldo, voor namelijk 't gevolg van de vele uitgaven, die de ver- eeniging zich had moeten getroosten. Daar het bestuur moest aftreden, en het zich niet meer herkiesbaar stelde, werden achtereenvolgens gekozen tot voorzitter, vice-voorzitter, secretaris, penningmeester en 2en secretaris dhrn. Chr. Schultz, A. Visser Jr., J. Molhoek, A. W. A. Ross en A. Foudraine, die allen de benoeming aannamen. Met een woord van dank aarr het afgetreden be stuur voor 't vele goede, dat het had tot stand gebracht, dankte de beschermheer ook de leden van het nieuwe bestuur voor hunne bereidwilligheid om die betrekking te aanvaarden. Hij hoopte, dat zij voortdurend 't vertrouwen van de leden zouden ver werven, en eindigde met een »Lang leve Sparta", hetgeen door allen met geestdrift herhaald werd. De nieuwe voorzitter besprak nog een enkel punt en sloot daarna de vergadering. Door de anti -revolutionaire kies- vereeniging »voor Nederland en Oranje" alhier werd Woensdagavond in de christelijke bijzondere school eene vergadering gehouden. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren M. De Jonge Jz. en J. Donner, werden herkozen. Tot afge vaardigde naar de op 12 Mei a. s. te Utrecht te houden Deputatenvergadering werd gekozen de heer M. De Jonge Jz., terwijl de vereeniging nog zal vertegen woordigd worden door de heeren J. Buijse en G. M. Klemkerk. Verder werd het door het Centraal Comité ontworpen program besproken. De rekening door den penningmeester over het afgeloopen jaar uitgebracht bedroeg in ontvang f 433,98 en in uit gaaf 418,58 Benoemd tot burgemeester van Ierseke dhr. G. H. V e r b o o ntot kantonrechter te Hulst mr. Van Alphen, griffier bij het kantongerecht te Delft. Dhr. L. Van Oeveren is benoemd tot plaatsverv. dijkgraaf van den Willem-Adriaanpolder. Ingevolge artt. 27 en 28 der wet van 9 Mei 1890 is o. a. pensioen verleend aan wed. J. Vermciire (sluisknecht aan het kanaal door Zuid- Beveland) ten bedrage van 80aan wed. G. Plas (bewaarder in de strafgevangenis te Goes) ad ƒ173. Borsele. In de Woensdag door den gemeente raad gehouden vergadering werd ter sprake gebracht de bevordering van het aanleggen eener geschikte aanlegplaats voor de prov. stoomboo- t e n aan het tegenwoordige veer, zulks in verband met den omnibusdienst BorseleGoes. Het resultaat der overwegingen was eene opdracht aan Burgemeester en Wethouders, onder daarbij gestelde voorwaarden, om de lang gewenschte verbetering tot stand zien te brengen. Dhr. G. J. V. d. Bosch te Wilhelminadorp is benoemd tot lid der commissie van advies bij het onderzoek der vraag omtrent de door Nederland in verband met de opzegging van verschillende met vreemde mogendheden gesloten handelstractaten in de naaste toekomst te voeren handelspolitiek^ Door de leden der kiesvereeniging Amster dam" zijn o. a. voorloopig de volgende namen op gegeven als die van eventueel te stellen candidaten voor de Tweede Kamer: Dr. P. C. F. Fro we in te Den Helder en mr. M. J. de Witt Hamer te Middelburg. In'eene te Hulst gehouden vergadering der R. K. kiesvereeniging werd voor de Tweede Kamer de heer mr. F. J. F. M. Walter op nieuw tot candidaat geproclameerd met 48 van de 55 uitge brachte stemmen. Tot candidaat voor het lidmaatschap der Prov. Staten werd gesteld de heer C. IJsebaert, burgemeester van St. Jan Steen. Hulst. Als protest-candidaat voor lid van de Prov. Staten wordt door enkele kiezers aanbevolen de heer F. Hombach alhier. In de Woensdag te Zierikzee gehouden alge- meene vergadering der Zeeuwsche Spoorbootmaat schappij is de rekening over het afgeloopen jaar goedgekeurd en het dividend bepaald op 34 per heel en op 21,50 per half aandeel. Tot Commis saris werd herbenoemd de heer nu*. L. A. Bijbau te Colijnsplaat. (Z. N.J Middelburg. Het bestuur van de liberale kies vereeniging Eendracht maakt Macht" alhier zal den heer mr. H. Goeman Borgesius, lid van de Tweede Kameruitnoodigen alhier eene politieke lezing te houden. KolijitMplaat. De leden van het Nuts-depar- tement Noord-Beveland" hielden Donderdag 11. alhier hunne vergadering ter afdoening van verscheidene huishoudelijke zaken, ter bespreking van de punten ter beschrijving van de algemeene vergadering, 20 Mei a. s. te Amsterdam te houden en van het be noemen van een afgevaardigde. Tot de eersten behoor den het nazien der rekening van het vorige dienst jaar, die een batig saldo van 5,79 aanwees, het opmaken der begrooting voor het nieuwe dienstjaar en de benoeming van een bestuurslid voor het af tredende lid, den heer P. l)e Keijzer te Kortgene. Deze werd met groote meerderheid herkozen. Uit het verslag der lloralia-commissie bleek, dat van de subsidie van ƒ20 slechts 5,34 gebruikt was. Tevens werd besloten dit jaar weder ƒ20 uit te trekken, 't zij om plaatselijke floralia's op dit eiland te steunen of om bloemen voor die scholen, waar dat begeerd wordt, ter kweeking aan te koopen, ot, zoo dit het geval niet mocht zijn, die ƒ20 voor de departements-bibliotheek te besteimnen. Uit het verslag van den bibliothecaris bleek, dat de lust tot lezen te Kolijnsplaat toeneemt, zoodat deze wintermaanden er 87 lezers waren en 000 boeken werden uitgereikt. Bij de bespreking der punten ter beschrijving wenschte men den afgevaardigde geheel vrij te laten behalve in punt 3 en 6, daar de vergadering zich verklaarde voor het tot stand komen van plaatselijke volkscredietbanken en voor het subsidieeren van nutsdepartementen tot het houden van volksvoor drachten. Nu werd door den voorzitter medegedeeld, dat de heeren Riedel en Slotemaker dezen winter door ziekte verhinderd waren geweest hier eene volks lezing te houden, doch dat hij hoopte, dat binnen kort de heer Slotemaker hier zijne lezing over de coöperatie, voornamelijk wat de oprichting eener voorschotbank en spaarkas betreft, zal kunnen houden. Ten slotte werden nog tot leden van het hoofd bestuur gekozen de heeren Levy en Blijdenstein en tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering de heer dr. J. L. Hage van hier, en de heer J. Sturm van Kats als plaatsvervanger. De Nederlandsche schatkist ontving aan ac cijns op sterkedranken, tegen ƒ60 per hectol. in: 1883 22,500,189 I 1887 23,762,558 1884 23,204,885 1888 23,733,363 1885 23,512,358 I 1889"23,818,926 1886 23,394,933 1890 24,112,961 Het jenevervorbruik (mot inbegrip van cognac, grogjes enz.) bedroeg dus in 1883 aldus concludeert men hieruit 9 '/2 liter per hoofd en in 1890 wel niet onbelangrijk minder, maar toch nog 8 7, liter. Daar echter vrouwen en hinderen in 't geheel niet meedrinken, geven deze cijfers niet aan, wat gemiddeld een Nederlander inderdaad wel door zijn keelgat jaagt. Werkelijk moet men het gemiddeld gebruik per mannelijk hoofd dus nog stellen op 33 liters 's jaars, tegen 38 liters zeven jaren vroeger. Zoo verdrinkt, teekent de II. Ct. aan, in éen jaar Nederland ruim 80 millioen gld. aan steidcedrank, terwijl het nog geen 75 millioen aan brood uitgeeft Wel gelukkig dus, dat er althans eenige afne ming is waar te nemen, en regelmatig, geleidelijk ookwant de verboudingscijfers van de jaren 1883—90 zijn: 949, 946, 916, 899, 901, 888, 868, 825. Eene afneming van 13 pet. in acht jaren. Zoo voortgaande, zou Nederland na een halve eeuw geheel *>vrij van sterkedrank" zijn. Het D. v. Z.-II. verneemt, dat eerstdaags de indiening bij de Tweede Kamer kan worden verwacht van het wetsontwerp tot goedkeuring der laatst te Brussel gesloten anti-slaver nij-overeen- komst, bekend als Congo-acte. In het verslag over 1890 van den Neder- landschen consul-generaal te Parijs, den heer M. J. H. Van Lier, treft men de volgende waarschuwing aan »De consul-generaal vermeent zijne landgenooten te moeten waarschuwen tegen eene op lichterij, die sedert eenigen tijd op groote schaal gedreven wordt. Onder belofte van ruim betaalde, zeer gemakkelijke werkzaamheden, worden abonne menten gevraagd op niet bestaande dagbladen. Een zoodanig abonnement geeft tevons recht op een voor schot in geld. Tal van personen in Nederland hebben zich in het. afgeloopen jaar met eene soortgelijke onderneming alhier in betrekking gesteld. Zij, die zich vooraf tot het consulaat gewend hebben ter verkrijging van inlichtingen, zijn bevrijd gebleven van teleurstelling, doch het is den consul-generaal bekend, dat onderscheidene personen, verblind door de schoone beloften van het prospectus, zich hebben laten medesleepen en op die wijze hun geld verloren hebben. Voor de ondernemers schijnt de zaak zeer lucratief te zijn. Tusschen Frankrijk en Engeland o. a. bestaat tegenwoordig eene soortgelijke specu latie op de naïeveteit, die ruime winsten oplevert". De Vereeniging tot behartiging der Stoomvaart- belangen in Nederland heeft in Maart 1890, nadat het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot regeling van de heffing voor het gebruik van wegen, vaarten, havens, kaden, sluizen, bruggen en derge lijke werken en inrichtingen, welker onderhoud door den Staat bekostigd wordt, verschenen was, zich tot de Tweede Kamer gewend met verzoek tot ophef fing van de tollen op de rijks-waterwegen te willen besluiten. Nu bij het gewijzigd ontwerp van wet de heffing op de rijks-water wegen is behouden, heeft de Vereeniging nader een adres gezonden, om de redenen te wederleggen, die de Regeering voor die heffing aanvoert. Staten-Generaal. TWEEDEKAMEB. Bij het gisteren voortgezet debat over de Leger- wet leverde de heer Roëll een uitvoei'ig betoog ten gunste van het ontwerp. Hij wees erop, dat Thor- becke, De Roo, De Beer Poortugael en thans deze Regeering allen erkenden, dat onze defensie onvol doende en voorziening noodzakelijk is, om een actieve defeixsie te kunnen voeren en onze neutraliteit ernstig te kunnen handhaven. Terwijl alle andere stelsels duurder en drukkender zouden zijn, is het thans voorgestelde veel goedkooper en voldoet het aan de eischen. Alleen ten aanzien van de wijze van dekking der uitgaven verlangt hij meer licht. Hij hoopt dat de Minister de hoofdbe ginselen niet zal prijsgeven. De heer Vermeiden stelde een nieuwe motie voor »De Kamer, van oordeel dat te zware financiëele en persoonlijke lasten bij dit ontwerp aan de natie worden opgelegd, terwijl de verdedigbaarheid des lands daardoor niet op voldoende wijze wordt ge waarborgd, gaat over tot de orde van den dag." De heer Van Karnebeek meende dat dit ontwerp een einde zou maken aan de moedeloosheid omtrent onze verdedigbaarheid, die nadeelig werkt op de energie. De heer Ruber meende dat de oppositie den Mi nister moest leeren niet te sti-eng te blijven bij zijn eischen. Hij wees op veel arbitiaire voorschi'iften in de wet, waardoor het rechtsbewustzijn wordt gekrenkt. Intrekking daarvan was plicht. Hij bestreed de motie-Vermeulen als prematuur. De heeren Haffmans, Lieftinck en Harte bestreden het ontwei*p. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Door het pi'ovinciaal kerkbestuur van Zeeland is tot den predikdienst toegelaten de heer D. A. Boss van Charante, candidaat te Utrecht, wonende te Rotterdam. ("M. Ct.) Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeldP. Z., 25 j., te Borsele, wegens mishandeling, tot 8 of 6 dagen L. Z., 18 j., te Goes, wegens beschadiging, tot ƒ5 of 5 dagen; Ch. L., 21 j., te Waarde, wegens dief stal, tot 3 of 3 dagenM. v. d. C., 20 j., te Goes, wegens diefstal, tot 4 maanden gevange nisstraf. Het gerechtshof te 's Gravenhage bevestigde gisteren het vonnis der rechtbank te Middelburg waai-bij P. Z. Mzn. te Heinkenszand tot twee maan den gev. straf is veroordeeld, wegens verduistering van een jachtgeweer. Landbouw en Veeteelt. Teneinde de vlasvezels, in plaats van door rooting, op andere wijze van het houtgedeelte der vlasstengels te scheiden, zijn reeds vele pogingen gedaan. Een der laatste' en meest geslaagde pi-oeven is die scheiding door middel van loog te bewerk stelligen. Dienaangaande deelde de Landbouw Cou rant voor eenigen tijd mede, dat de bei-eiding van vlas tot nog toe steeds met liet euvel te strijden had dat door de gebruikelijke behandeling minstons een verlies van ï/j van de hoeveelheid vezels werd gele den. En is nu voor het niet rationeele rooten van vlas en hennep eene nieuwe behandelingswijze ge vonden, waardoor al de bestaande onaangenaamheden moeten worden weggenomen. Door het koken in loog wordt het vezelmateiiaal uit vlas en heimep

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1