1891. N°. 50. Dinsdag 28 April. 78sle jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën voor 3 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. G0ESCHE COURANT. 1Vaar aanleiding van de Legerwet. In de Zeeuw van Zaterdag komt o. a. de volgende door en door oneerlijke redeneering voor »Het blijkt met den dag dat bet aantal libe rale" tegenstanders der wet toeneemt. Art er op, de liberalist zal in troebel water visschen. Hij zal, na bet onbeperkt optreden der dissidente room- scben en de bestrijding der wet door De Geer en Huber, er geen been in zien van taktiek te ver anderen. Is toch de katholieke partij, gesteund door een tiental der onzen, tegen de wet, dan hebben van liberale zijde maar een paar man tot de autimilitairisten over te gaan, en de wet ligt daar terwijl bet ministerie kan aftreden. Br zij dus een flink optreden; een staan of vallen met deze Regeering; niemand der onzen bebbe gemeenschap met de onvruchtbare werken van roomsche dissidenten of van liberale peueraars." De toeleg dezer tirade is duidelijk. Blijkbaar is bet de bedoeling om, nu de kansen voor de Legerwet wat dalen, reeds bij voorbaat door perfide praatjes bet daarheen te leiden, dat later de schuld van den val van dit Ministerie aan de libe ralen kan geweten worden. Wij achten bet daarom noodzakelijk, bet volle licht op deze zaak te doen schijnen en aan te toonen, dat, als de Legerwet verworpen wordt, dit niet de schuld zal zijn van de liberalen, noch van eenige liberale peueraars" zooals bet christelijke blad op hoogst onkiesche wijze ze betitelt, maar wèl van de antirevolutionnairen en katholieken, dus van de vrienden der Regeering zeiven. Het baart geen verwondering, dat tot nog toe van geen enkel katholiek in de Kamer onvoorwaardelijke instemming met de wet is geboord. De aanleiding daartoe is tezeer bekend dan dat bet noodig zou zijn daarover nog uitteweiden. Maar zelfs zonder de stem der Katholieken zou vermoedelijk de wet eene meerderheid vinden in dien de antirevolutionnairen haar ernstig wilden. Maar wat is tot dusver van ben gehoord Alleen kolonel Schimmelpenninck be toonde zich een onvoorwaardelijk voorstander der wet. De beer Lintelo De Geer is er tegen en beeft over de wet eenige stoutigheden" gedebiteerd, waarover hij reeds door den verslaggever van de Standaard en door den leider der antirevolutionnairen in de Kamer gekapitteld is. Dit weerhoudt echter dienzelfden leider, dhr. A. Van Dedem, niet om te verklaren, dat hij tegen den persoonlijken dienst plicht is; dat bij de invoering daarvan betreurt op grond van zijne ondervindingdat hij liever een kleiner contingent bad, en de bittere klacht te uiten r Waarom hebt gij, Regeering, ons in dit wespennest gebracht? Waarom hebt gij uwe kracht niet liever beproefd op zaken als bet tarief of als het roerend vermogen Waarom stelt gij uwe vrienden op zoo harde proef? Waarom dwingt ge ons zedelijk door aanneming van zulle eene wet u het veege leven te redden Alleen omdat wij nu al 20 jaren op eene behoorlijke" regeling van de defensie wachten, zal de beer Van Dedem deze (in zijn oog onbehoorlijke 1) regeling maar aannemen. De heer De Vries is voor de wet, wat hem echter niet belet te verklaren dat de natie de meerdere lasten daarvan niet zal kunnen dragenDe heer Van der Borch is vóór den persoonlijken dienstplicht, doch hij betuigtj zijn leedwezen dat dit beginsel bij deze voordracht wordt toegepastDe heer Van V e 1 z e n kent aan bet ontwerp een politiek ka rakter toe. Dit noopt hem natuurlijk vóór te stem men, maar de bezwaren van de vrienden" deelt bij en spreker zou gaarne zien, dat rekening wordt gehouden met de wenschen der bevolking en met den persaneelen en financiëelen druk, welken deze wet op haar zal leggen. De heer Van de Velde laat zich in denzelfden geest uit. Bovendien zou dat lid willen, dat bij deze wet het wonen buiten de ka zernes vergund werd. Ook de financiëele zijde van het vraagstuk ontmoet bij hem gewichtige beden kingen, vooral met het oog op de belangen van den gedrukten landbouw. Wil deze regeering blijven rekenen op den steun en de sympathie van velen, ook den zijnen, dan geve zij een wet die alle par tijen voldoet en een levenwekkende kracht heeft. (In sprekers oog voldoet deze voordracht dus niet en heeft zij geene levenwekkende kracht!) Ziedaar hoe tot dusverre de Legerwet van anti- revolutionnaire zijde in de Kamer is besproken. Van bijzondere ingébomenheid leggen deze redevoeringen geen getuigenis af. Sommige anti-revolutionnairenzooals de beide laatstgenoemde sprekers, zitten bovendien in het moeielijk parket, bij hunne verkiezing afhankelijk te zijn van de Katholieken. Anderen zullen blijkbaar slechts om apolitieke" redenen voorstanders zijn eenor wet, die ze wellicht anders afkeuren zouden. De Zeeuw gewaagt trouwens zelf reeds van een tiental tegenstanders onder de anti-revolutionnairen. Als dan ook liberalen tegenstemmen zal dit zijn om de wet en zij zullen dan daartoe zeker even goed bet recht hebben als het lOtal van de ZeeuwOf is het de plicht der liberalen hunne opinie prijs te geven om daardoor een ministerie te redden, dat door de vrienden" verlaten wordt? Men lette er voorts op, hoe reed6 eenige amende- menton van dr. Schaepman genade vinden in de oogen van de Standaard. Amendementen, waardoor de persoonlijke dienstplicht, triomfantelijk aan de voordeur binnengekomen, aan de achterdeur weer uitgelaten wordt. De onderstelling is dan ook niet gewaagd, dat er ten slotte van den zwaar opgezetten kost niets dan een waterachtig soepje zal overblijven. Ook wij zyn geene onvoorwaardelijke voorstanders van deze wetsvoordracht, maar wij kunnen ons toch voorstellen, dat vele warme voorstanders van een goede defensie zulk eene soop dan niet als krachtige verdedigingsspijs aanvaarden zullen. Ongetwijfeld zouden het grootste gedeelte van de liberalen voor deze wet stemmen indien de defensie daarbij op afdoende wijze werd geregeld; maar af gescheiden daarvan, met of zonder dien steun, heb ben de a/i^'-liberalen, die over de meerderheid in de Kamer beschikken, het geheel in hunne macht om de hun bevriende Regeering voor een échec te bewaren. Wanneer dan ook door het tegenstemmen van enkele liberalen eene meerderheid tegen de wet verkregen wordt, dan zal dit niet aan die enkele liberalen", maar aan de vrienden der Regeering te wijten zijn. Het kan zijn nut hebben deze tvaarheid bij voorbaat te constateeren tegenover den perfiden toeleg van de Zeeuw. GOES, 27 APRIL 1891. Yoor een publiek zoo talrijk, dat de spreker zich genoodzaakt zag op het tooneel te gaan staan, waar weldra achter de coulissen nog talrijke nieuws gierigen zich opstelden, trad gisteren in de Prins van Oranje" de heer F. Domela Nieuwen- h u i s op om te spreken over volk en wetgeving. Na een kort historisch overzicht, waarop de spreker de bewering grondde, dat thans de vierde stand in dezelfde omstandigheden verkeert en met dezelfde eischen optreedt als in 1789 de derde stand, zeide spreker, dat die vierde stand niet alleen be staat uit wie men gewoon is arbeiders te noemen, maar dat daartoe ook belmoren gerekend te wor den de kantoorslaven, de winkelslaven, de school- slaven enz. en dat hun gemeenschappelijke vijand was het groot-kapitaal. Dit groot-kapitaal regeert de wereld. Het doet in den vorm van groote magazijnen en groote vennoot schappen afbreuk aan den kleinen werkman en winkelierhet regelt de prijzen der meest gebruikte waren, zooals petroleum en houdt die prijzen hoog om groote winsten te kunnen maken het regeert ook de vorsten, die marrionetten zijn in handen van de kapitalistenhet beslist over oorlog en vrede enz. Heine reeds heeft gezegd, dat het verschil tus- schen den ouden en den nieuwen tijd was, dat oud tijds éen koning (David) regeerde over alle joden en dat thans éen jood (Rothschild) regeert over alle koningen. Zoo is alle macht in handen van een handje vol milliardairs en daartegenover staan millioenen niets bezitters en de klove, die hen scheidt, is niet te dempen. Daarom moet het volk zelf wetten maken en daarvoor is noodig, dat het kiesrecht verwerft. De wettenfabriek te 's-Gravenhage deugt niet; van haar is geen heil te verwachten. Evenmin van de verschillende partijende liberalen zeggen we heb ben niets gedaande clericalenwij doen niets en beiden samenwij zullen niets doen. Na vorder op de gewone wijze te hebben uitge weid over het recht van het volk om kiezer te zijn, ging spr., speciaal voor deze streken, over tot een ander onderwerp: den toestand der landbouwende bevolking. De landbouwcommissie bestond uitsluitend uit groote grondeigenaars en leerarenhad men die commissie goed willen samenstellen, dan hadden ook kleine eigenaars, pachters en arbeiders daarin zitting moeten nemen. Toch heeft zelfs die eenzijdig samen gestelde commissie in haar rapport erkend, dat de toestand van den landbouw ongunstig is en als het den landbouwer slecht gaat., gaat het allen klassen slecht. Daarom moeten wij andere afgevaardigden kiezen, die onze belangen beter behartigen. Spr. las stukken voor van de heeren De Blocquery en prof. Moltzer om het bewijs te leveren hoe sterk de achteruitgang van den landbouw is. In twintig jaren tijds, van 18661886, zijn de hypotheken geklom men van 462.000000 tot 1066.000000 en het aantal landbouwers, die zoogenaamd eigenaars zijn, maar die door hypotheken feitelijk geen eigenaars zijn, neemt in ongeveer gelijke mate toe. Maar niet alleen dit, zelfs voor don landbouwer, die in het vrije bezit is van b. v. 40 H. A. grond, is de toe- Koni6t niet schitterend. Is hij vader van 4 kinderen dan krijgen die ieder maar 10 II. A. en zij zullen daarmede toch in hun onderhoud moeten voorzien. Zijne kleinkinderen zullen armoede lijden. Dit is alles de schuld van het groot-kapitaalhet land komt langzamerhand in het bezit van kapita listen. Deze groote heeren kennen hun land niet eens, innen zelfs niet eens hun pacht, maar stellen rentmeesters aan. Het meest is deze toestand te vinden in Zuid-Holland, Friesland en Zeeland en hierdoor ontstaan waarlijk Iersche toestanden. De heer Van Eek, hypotheekbewaarder, heeft geschreven, dat in Nederland in een tijdperk van driejaren 2800 boeren families uit hunne hoeven zijn gezet. De pachters moeten zich daarom niet stellen tegen over hunne arbeiders, maar ze moeten met hen ge- meene zaak maken, want ze worden gezamenlijk uitgezogen door het groot-kapitaal. Dit laatste is behoorlijk georganiseerd, de arbeiders zijn bezig zich te organiseeren en wanneer de pachters tusschen die twee molensteenen blijven staan, dan zullen ze een voudig verpletterd worden. De pachters zijn niet anders dan de perspompen, gezet op den arbeid der arbeidende klasse ze halen daaruit zooveel ze kunnen en de winst gaat door hen in de zakken van de groot-kapitalisten. Daarom moeten ook de boeren zich vijandig stellen tegenover dat kapitaal. Sprekers partij wil daarom landnationalisatie, d. w. z., dat het land moet komen in gemeenschappelijk bezit. Daarom is het ook voor de boeren noodig zich aan te sluiten aan de soc. dem. partij, eene partij, die niet vraagt naar den godsdienst van de leden, die niet vraagt of ge protestant of jood of katholiek zijt, of ge honderd of duizend Goden of éen God aanbidt, als men spr. maar toestaat aan geen God te gelooven. Landnationalisatie is een rechtevenals licht en lucht voor iedereen zijn, moet ook de grond, de voorraadschuur, die voortbrengt alles wat we noodig hebben, voor en van iedereen zijn. Maar onze wet gevende machten denken daaraan niet, omdat ze zijn samengesteld uit groot-kapitalisten. »Daarom nog maals". aldus eindigde spr., »met ons gemeene zaak gemaakt, 't Is het belang van neringdoenden, fabrieks- en andere arbeiders en boeren om zich bij ons aan- tesluiten. We hebben het recht aan onze zijde, we hebben de macht, alleen het bewustzijn van die macht ontbreekt ons. Eerst wanneer dat bewustzijn levendig wordt en we ons organiseeren, zullen we een staat vormen, waarin ieder een mensebwaardig bestaan zal hebben." Over het algemeen was de spreker bijzonder ge matigd in zijn woorden en hij werd dan ook met de grootste aandacht gevolgd. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Op initiatief van den heer G. Alings Seven- huijsen, secretaris te Duijvendijke, vereenigden zich met hem tot een commissie de heeren J. J. Kluit, R. Rosema, J. C. Stalenhoef, gemeente-secretarissen van Pernis, Charlois en Montfoort, L. J. Helvoirt en C. A. W. Nairac, ambt. ter secr. te Heusden en te Lochem, om den heer H. G. Hartman J z., ge meente-secretaris te Goes, hoofdredacteur van het Tijdschrift voor administratief recht, op zijn 60n verjaardag, op 6 Mei a. s., namens vele vroegere en tegenwoordige medewerkers aan dat tijdschrift een Bóuvenir aan te bieden. (Vad.) De anti-revolutionnairo kiezers wij lezen het in De Standaard van Maandag mogen geen candidaten stellen voordat de vergadering van depu- taten heeft plaats gehad, en dan mogen zij het nóg niet. Dan moeten de anti-re vol utionnaire kies verenigingen het nieuwe program, dat zij ontvingen, bestudeeren enr het bestudeerd hebbende, een man zoeken, die er respectabel uitziet en ja en amen zegt op alle punten van dat program. Die man is dan hun candidaathem zijn zij verplicht te stellen en te stemmen ook. Wij vragenwaar blijft met dit al het kiesrecht, de stembevoegdheid der anti-revolutionnaire huisman nen Men kon hun even goed ingevulde stembiljetten thuis zenden, met den naam van den program-slaaf erop. De anti-revolutionnaire kiezers zijn aldus gehouden aan allerlei conditiën, die de wet niet kent; geen stemgerechtigden meer, zij zijn simpel indieners van stembriefjes, militaire oppassers van het militaire centrale comité. De uitbreiding van zulk een stemrecht is den lieden, die nog geen boodschappen mogen doen naar het kiesbureau, geen pijp tabak waard. Als dat de calvinistische vrijheid is, die noch hier noch daar heur wachtwoord haalt, dan is er niet veel vrij's aan, en was ze de moeite van het ver overen niet waard, (Geld.J Men schrijft aan de Midd. Ct. uit het kanton Oostburg Dezer dagen is door eenige invloedrijke katholieken eene vergadering gehouden ter bespreking van de a. s. verkiezing voor de Tweede Kamer. Daar de heer Glinderman verklaard had vóór de legerwet te zullen stemmen werd besloten de kiezers vrij te laten zich te ontbouden, of wel om op mr. P. C. J. Hennequin, den candidaat der liberalen, te stemmen, wiens bekende gematigdheid en weinige anti-paapschgezindheid verre de voorkeur verdient hoven de Calvinistische hardheid der anti-revoluti onnairen. Het valt te betwijfelen of dit votum zal gewijzigd worden, wanneer de leiders der katholieken in het kanton Axel, die eerstdaags te Sas van Gent ver gaderen zullen, anders mochten beslissen. In dat geval zal ook hier, even als elders, verdeeldheid in het katholieke kamp komen. De Kamerleden, die krachtens het besluit der Roomsch-katholieke kiesvereenigingen in Noord-Bra bant niet meer voor herkiezing in aanmerking mogen komen, omdat zij de Regeering hebben gesteund, zijn de heerenV au der Schriek, Vo6 de NV a e 1Borret en Michiels van Ver- du y n e n. Het Huisgezin bespreekt het votum der Kamer over het in behandeling nemen der Legerwet en zegt o. a. Zelfs al mocht vóór Juni de wet als bij over rompeling aangenomen worden, dan nog is alle hoop niet verloren. Do heer Van Houten heeft erop ge wezen, dat in den korten tijd, die nog beschikbaar is, met deze omvangrijke Legerwet ook de vereischte invoeringswet niet zal kunnen aangenomen worden. Daarover zal de nieuwe Kamer hebben mee te spreken, en in elk geval hebben alzoo de kiezers bij slot van rekening het laatste woord. Mogen zij op hun hoede zijn en zich ditmaal niet laten verschalken door wie ookZij hebben in Juni uitspraak te doen, of zij al dan niet verlangeneen noodelooze opdrijving van het contingent van 11,000 tot 16,000 man, een verlenging van den diensttijd van vijf tot acht jaren, persoonlijken kazerneplicht, met al do gevaren, die, ondanks de mooie vrijstel lingen", daaraan voor de toekomst verbonden zijn. Zij hebben uitspraak te doen, of Nederland zich moet uitputten in krijgstoerustingen, die niet alleen noodeloos zijn, daar wij ook bij de uiterste krachts inspanning toch niet tegen onze overmachtige na buren zijn opgewassen, maar zelfs ernstig gevaar opleveren door hun argwaan gaande te maken. Laat de tegenwoordige Kamer gerust zeggen ^Doordrijven maarDe kiezers mogen daarop in Juni, naar wij hopen, met een krachtig »Haït antwoorden. Ook de Zaanl. Ct. verklaart zich niet erg in genomen met de amendementen-Scliaepman op de Logerwet. Het blad zegt ervan Daarbij wordt niet rondweg voorgesteld de rem placeering te bestendigen, maar evenmin die op te heffen. En toch geldt hier het spreekwoord: »eene deur is óf open óf dicht." Geen of wèl plaatsvervan ging dat kan een quaestie zijnmaar geen rem placeering, wèl dienstruiling, is een woordenspel, is hoerenbedrog. Met dergelijke amendementen stoot men de tegenstanders van de dienstvervanging af en wint de voorstanders ervan niet. Tot directeur der gemeente-gasfabriek en duin waterleiding te Middelburg is met algomeene stem men benoemd de heer P. P o 1 e tdirecteur der gemeente-gasfabriek. Tevens is machtiging verleend tot oproeping van sollicitanten voor de betrekking van onder-directeur der gasfabriek, op een jaarwedde van 1200. Naar wij vernemen bestaat bij de Directie der Zeeuwsche Spoorboot Maatsch. gevestigd te Middel burg het plan een nieuw stalen raderstoomschip, voor den dienst tusschen Middelburg en Zieriksee in de vaart te brengen en moet de levering en ver vaardiging daarvan reeds aan de Kon. Maatschappij »De Schelde" zijn opgedragen. (VI. Ct De berichten uit Gersau luiden: Het weder is in de laatste dagen veel gunstiger, zoodat HH. Majesteiten daardoor meer van de buitenlucht kunnen genieten. Voorloopig bestaat het voornemen, op 5 Mei naar Nederland terug te keeren en »Het Loo" te be trekken. Het paleis aldaar is zoowel in- als uitwendig op last van H. M. de Koningin-Regentes geheel in orde gebracht. Men meldt uit Batavia, 26 Maart Het is thans zeker, dat de overste Pompe de vol gende maand generaal Van Teijn als Gouverneur van Atjeh zal opvolgen.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1