BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT. ZATERDAG 25 APRIL 1891. No. 49. Haven van Goes. UIT DE OUDE DOOS. Voor de gewone herstellingen der havenboorden zal het water worden afgelaten va» Zondag SO April tot en met Woens dag den 99 April daaraanvolgende terwijl op laatstgenoemden dag het water weer op het peil wordt gebracht. Goes, 24 April 1891. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld C. R., 43 j., te Heinkenszand, wegens beleediging tot 8 of 6 dagenJ. S., 17 j., te Goes, wegens diefstal tot 14 dagen gevangenisstraf; J. IC., 21 j„ te Heinkenszand, wegens mishandeling tot 5 of 5 dagen; W. P. v. d. H., 19 j., P. C. S., 21 j., en C. W. S., 24 j., allen te Geersdijk, wegens mishan deling ieder tot 7 dagen gevangenisstraf. Vrijgesproken werden J. J. K., 19 j., te GeersdijkJ. J. K., 18 j., te KortgeneN. P., 20 j., te Geersdijk, beklaagd van mishandeling. Over „Ter Rotst" te Krabbeudijke. Toen ik ovor Monnikenhof sprak, deelde ik mede, dat dit eigenlijk een uitgroeisel was van het klooster te Krabbendijke, en dat beide weer onderlioorig waren aan de abdij Ter Doest in Vlaanderen. Hieruit volgt reeds, dat de Krabbendijkscke geestelijke stich ting ouder was dan de Kattendijksclie. Hoewel ouderen van liooger rang, schijnt het eerste echter in dit opzicht met het andere te hebben overeengestemd, dat beiden niet altijd door monniken bewoond wer den. Althans het gebeurde wel eens, dat te Krab bendijke niemand werd aangetroffen dan een rent meester, belast met het wereldlijk beheer der goederen, die aan het klooster behoorden. Het opperhoofd hiervan voerde den titel van abt. Hoeveel monniken er in den regel in het klooster waren, verklaar ik niet te weten. Wel weet ik echter, dat zij nogal goeden sier maakten. Nu, daartoe hadden zij dan ook wel de gelegenheid en de middelen. Dit laatste bljjkt bv. uit een rekening van den rentmeester bewesten-Schelde uit het jaar 1542. De graaf had op het klooster zekere rechten, zoowel als op Mon nikenhof. Ter voldoening daarvan had de rentier van Krabbendjjke", dat is de bovengenoemde rent meester van het klooster, aan den rentmeester van den graaf gedurende tweeëndertig jaren een zekere som betaald. Doch aan het einde dier jaren was het klooster nog achttienhonderd zesendertig Beiersche guldens, van achtentwintig grooten Vlaamsck het stuk, schuldig gebleven, waarvan het een jaarlijksche rente betalen moest, groot honderd en vijf pond, éen schelling en vijf penningen Vlaamseh, te betalen in twee termijnen, nl. de eene helft met kermis, de andere met Sint Jansmis. Zoo'n telken jare terugkeerende verplichting scheen echter den heeren kloosterlingen te vervelenten minste tijdens de regeering van Bourgondië werd zij afgekocht voor zevenduizend pond van veertig grooten. Een inrichting, die te dier tijde zulk een som betalen kon, moet er zeker nogal aardig hebben bijgezeten. Hoewel nu die rente afgekocht was, moesten de latere grafelijke rentmeesters dezen post toch in hun rekening verantwoorden en stelden hem dan in de ontvangsten voor metniets. Die oude rekeningen zagen er soms vreemd uit; binnenkort hoop ik daaromtrent nog wel eenige staal tjes mee te deelen. Thans ga ik melding maken van een brief van keizer Karei V ten behoeve van het Krabbendijksche kloosterwaaruit alweder de welgesteldheid der geestelijke heeren blijkt, maar tevens, dat zij erop stonden om hunne eenmaal verkregen rechten ge ëerbiedigd te zien. De abt en de monniken van Ter Doest in Vlaan deren hadden aan genoemden keizer een schrijven gericht, waarin zij wezen op het voorrecht, hun ten jare 1248 door graaf Willem verleend, om ten op zichte van hunne goederen in Krabbendijke en Mon sterboek vrijgesteld te zijn van alle tolrecht, schot, bede en andere belastingen, hoe ook genoemd, 's Kei zers vader en hijzelf hadden de heeren van Ter Doest in dit voorrecht bevestigd en erbij gevoegd, dat niemand hun op dit punt hinder, belet of moles tatie" mocht aandoen. Zij meenden, hierop des te nadrukkelijker de aandacht te mogen vestigen, daar zij voor kort zeer hadden geleden van overstroomingen en dus groote kosten hadden moeten doen om de rest hunner bezittingen te bewaren en te onderhouden. Bovendien hadden zij keizer Karei vrijwillig duizend gulden en daarna nog zevenhonderd gulden geleend oin hem in staat te helpen stellen den oorlog te voeren, waarin hij toentertijd gewikkeld was. Toch had de rentmeester van bewesten-Scheldö goedgevonden, aan hen, abt en monniken voornoemd, de verplichting op te leggen om te helpen bijdragen tot de som van vijftigduizend pond, elk van veertig grooten Vlaamseh, die den keizer door de Staten van Zeeland was toegestaan, alweder voor denzelfden oorlog straks vermeld. Genoemde som werd gevonden uit belastingen op allerlei zakenen nu meende deze rentmeester, dat de Krabbendijksche klooster lingen deze zoowel konden betalen als anderen. De belastingen worden in hun brief met name genoemd, te weten: van eiken zak tarwe, rogge of »mastelin", die te Krabbendijke gemalen wordt, twee grooten Vlaamseh; van eiken zak gerst, boonen, erwten en dergelijke één groot, en evenveel van 't graan, dat men uit Zeeland wil voerenvan eiken aam wijn achttien stuivers, van een hal ven »naar advenant" van een vat bier zes grootenvan eiken os, die daar geslacht wordt, acht grootenvan elk varken vier grootenvan eiken hamel en elk kalf twee grooten. Nu verklaarden de heeren, dat zij wel vrijwillig wenschten mee te doen in deze belastingen ter wille van den keizer, maar zij verzochten dringend, dat hun dit niet zou aangerekend worden tot kwijting van een plicht, waaraan ook verder zou moeten voldaan worden. Keizer Karei maakte nu, in zijn antwoord op dit verzoekschrift, openbaar, dat hij de aangeboden gift dankbaar aanvaardde, maar dat die niet zou aan gemerkt worden als verplichte bijdrage, noch als een nieuwopgelegde last, en dat er alzoo geen sprake van kon zijn, dat de bewoners van het klooster te Krabbendijke of van Ter Doest in Vlaanderen voor de toekomst tot eenige betaling gehouden zouden wezen. Hij gaf ook op dit stuk de noodige bevelen aan alle ambtenaren van financiën en justitie, om ge noemde verzoekers rustig en vredig van hun ver kregen voorrecht te laten genieten en hun geen hinder of letsel deswege te doen of te gedoogen, dat anderen dit deden. De heeren stonden dus op hun recht en werden ook volgenB dat recht behandeld in een tijd, toen het voor een gewoon burger niet altijd even ge makkelijk ging om te zijnen opzichte de recht vaardigheid betracht te zien. BAVO. Gemengde Berichten. lleiiikeii.izaiid. Tot onbezoldigd rijksveldwach ter (jachtopziener) is aangesteld F. Cornelissen te Kattendijke. Donderdagnacht is te Arnhem een moedermoord gepleegd. De dader, een jongmensch van omstreeks 22 jaar, onderhield sedert geruimen tijd liefdesbe trekkingen met een vrouwspersoon van niet al te onberispelijken levenswandel, hetgeen zijne familie, maar vooral zijne oude ziekeleijke moeder, zeer ver droot. Dien nacht nu had hij zich weder met zijne lief op den Velperweg begeven, waar zijne moeder hen volgde. Deze zocht haar zoon mot liefderijke woorden te bewegen met haar naar huis terug te keeren en bracht hem het verkeerde van zijne handelwijze onder het oog. De zoon, hierdoor in woede ontstoken, wierp zich op de zeventigjarige vrouw onder de vreeselijkste vloeken, sleepte haar naar de beek die langs den weg loopt, en hield haar hoofd gedurende een kwartier onder water, zoodat zij weldra den geest gaf. Volgens de verklaring van het meisje was zij door schrik buiten staat den laaghartigen moord te verhinderen. Het is de politie nog niet mogen gelukkigen den dader in handen te krijgen. Het meerendeel van lien, die een zeereis maken, hebben in den aanvang te worstelen met zeeziekte, welke gewoonlijk slechts enkele dagen, maar soms de geheele reis over duurt. Do verschijnselen zijn algemeen bekend en de reputatie der ziekte is zoo slecht, dat het velen afschrikt om een zeerois te wagen. Zij drijft den spot met alle geneesmiddelen en stoort zich aan geene geneeskundige behandeling. Volgens dr. Otto Weise, to Weimar, ontstaat de ziekto door onregelmatige ademhaling. Door de be wegingen van het schip kunnen de longen nu eens gemakkelijker en dan weer moeielijker lucht inademen, zoodat hunne werking gestoord wordtdit werk weer storend op het hart en den bloedomloop en zoo ontstaat het beklemmende gevoel van zeeziekte. Door den samenhang aller inwendige organen, ontvangt ook de maag zijn deel van de storing en dit ver sterkt de onaangename gewaarwording der ziekte. Om nu de zeeziekte in haron oorsprong te bestrijden, moet men niet beginnen met geneesmiddelen te nemen, doch men trachte do beweging der longen regelmatig te houden. Dit kan men het best doen door met het in- en uitademen gelijken tred te hou den met de beweging van het schip. Men scheppe adem, zoolang de boeg van het schip zich verheft en ademe net zoolang deze daalt. Hierdoor zullen de longen regelmatig werken en dientengevolge zal geen zeeziekte ontstaan. Dit eenvoudige middel werd door bovengenoemdon dr. Weise op vele reizen over de Oostzee beproefd en steeds onfeilbaar bevonden. De uitvoering ver- eischt slechts eenige zorg in don aanvang der reis, want spoedig volgt men, zonder het te merken, met de ademhaling de beweging van het schip. Voor den aanvang der reis zorge men matig.te eten en vooral eenvoudig en mager voedsel te gebruiken. Uit Madagascar komen berichten omtrent den moord op 70 Ho va-soldaten door de Sakalaven. De Gouverneur van Tulear begaf zich met 70 Hova- soldaten op weg om den Koning van Tompomana een bezoek te brengente Marrombo aangekomen, vroeg de Gouverneur om een onderhoud met den Koning, die een dag voor de bijeenkomst bepaalde. Toen ae Gouverneur op den vastgestelden dag met de zijnen Marromba verliet, werden zij door Saka laven omsingeld en aangevallenslechts 13 Hovas ontkwamende Gouverneur kreeg twee kogels in den linkerarm. De lijken der slachtoffers werden vreeseljjk verminkt. Van Maandagavond 6 tot 11 uur heeft in het vrijhavengebied van Hamburg een brand gewoed, die het pakhuis van de koffiebranderij-Schmidt in vlammen deed opgaan. Groote verliezen werden aan suiker, tabak en koffie geleden, waarvan aanzienlijke hoeveelheden verbrandden. Het verlies aan koffie alleen bedraagt 20000 zakken. Kort vóór het uit breken van den brand hadden 200 werksters het pakhuis verlaten. De aangerichte schade beloopt enkele millioenen, waarvan er door de firma Schmidt alleen anderhalf geleden wordt. Bijna 350 personen zijn tengevolge van den brand broodeloos. De keizerlijke familie van Rusland wordt tegen woordig druk besproken. Het huwelijk van een groot vorst beneden zijn stand" en de kort daarop gevolgde plotselinge dood zijner moeder hebben sensatie ge maakt en andere feiten in herinnering, of vreemde geruchten in omloop gebracht. Zoo wordt gemeld, dat de vader van den gemes&llieerde zoo was ont steld bij het vernemen van den dood zijnor vrouw, dat een slagader in zijn hals barstte eene zeld zame uitwerking van schrik, die ook reeds aanleiding tot geruchten van zelfmoord gaf. De mésalliance van den jongen grootvorst Michael kan in Russische oogen niet zoo verschrikkelijk zijn. Zijne vrouw is de dochter van een Nassauschen prins en een kleindochter van Puschkin, die tot een Mos- kousch bojaren-geslacht behoorde. Peter de Groote verhief eene vrouw, die met de Zweedsche soldaten was medegeloopen, tot zijne gemalin, en als Catha- rina I heeft zij over Rusland geregeerd. Hare dochter Elisabeth, die ook den troon beklom, trouwde met een kozak, Alexis Rasoem. Peter II had vrouwen uit de familiën Mentschikoff en Dolgoroekoff. Groot vorst Konstantijn huwde met een Poolsche gravin Jeannette Grudzinska, die van den czaar den titel vorstin Lowicz ontving. De lievelingsdochter van keizer Nicolaas, Maria, trad in het huwelijk met generaal Stroganoffgrootvorst Alexis met eene dochter van den dichter Schikoffsky en de tweede vrouw van Alexander II was eene vorstin Dolgoroeld. De meest kwalijk riekende stof. Ziehier de ge schiedenis van de eigenaardige ontdekking van een stof, begiftigd met eenen zoo verschrikkelijke!! geur, dat de uitvinders er van af moesten zien het te bereiden. De heeren Baumann en Frounn waren te Freiburg bezig met onderzoekingen over de orga nische sulphoverbindingen en deden zwavelwaterstof inwerken op aceton. Zij vorkregen, behalve trithioa- ceton en kleino kristallen van eene hoogore zwavel- verbinding, ook nog eene vluchtige stof, welke zoo afschuwelijk riekte, dat het ethyhnercaptaan en het ethyleenmercaptaan, tot dusver om hunnen geur berucht, parfumerioën geleken bij deze vergeleken. De analysten konden deze stof nog niet in zuiveren toestand* ^krijgen, maar twijfelen er niet aan, dat het moïiosulpho-aceton moet zijn. Toen zij eens het product trachtten te bereiden door 100 gram aceton met zoutzuur en zwavelwaterstof te behandelen, met behulp van een volmaakte condensatieinrichting, om alle mogelijke verlies der riekende stof te voorkomen, word toch de omtrek van do stad over een afstand van meer dan 700 meter verpest. Elke poging om de stof zuiver te bereiden, wekte zulk eon storm van protesten on klachten tegen het la boratorium, dat de analysten van hunne verdere nasporingen moesten afzien. Te Leith en to Crieff dedon zich dezer dagen zeer vele gevallen van vergiftiging voor. In eerst genoemde plaats werden 18 matrozen ongesteld en te Crieff 60, en in beide plaatsen stierf een persoon. Onmiddellijk worden de vergiftigingsgevallen aan het gebruik van suiker toegeschreven en bij een scheikundig onderzoek aan het laboratorium te Edin- burg kwam inderdaad aan den dag, dat do suiker, waarvan allo vergiftigden hadden gebruikt, vrij aanzienlijke hoeveelheden arsenicum bevatte. Men vermoedt, dat de vaten, waarin de suiker verpakt is geweest en die van hot vasteland afkom stig waren, vroeger deze vergiftige stof hebben bevat. Op 4 kilometer afstand der stad Rome is een kruitfabriek in de lucht gevlogen. Men zegt dat 120 personen gedood of gewond zijn. Terwijl wij, bewoners van West-Europa, dezen winter een koude geleden hebben, als wij nog maar zelden te doorstaan hadden, was de winter op IJsland ditmaal buitengewoon zacht. Sneeuw en ijs zag men er den geheelen winter nietalleen was het er voort durend vrij nevelachtig en af en toe viel er wat regen Te meer opmerking verdient dit feit, wijl ook de bij ons zoo strenge winter van 187980 op IJsland door weinig koude uitmuntte. Laatste en telegraphische berichten. Ierseke. OESTERBEURS. Verkocht: Zaaigoed van 28 tot 38 m.M. a ƒ7, idem daarboven a ƒ11. 's-Gravenliage. TWEEDE KAMER. Leger- w e t. De heer Borret protesteerdo tegen de rede van dhr. Travaglino en ontkende dat in deze wet iets anti-katholieks gelegen was. Ook protesteerde hij tegen de motie van de Noordbrabantsche kies- vereenigingen als een aanranding der vrijheid van de volksvertegenwoordiging. De heer Rooseboom verdedigde krachtig het ontwerp als voortreffelijker en goedkooper dan eenig ander en noodzakelijk om de kans op het behoud onzer onafhankelijkheid te versterken. Hij ontkende ten stelligste dat do kazernen pestholen zouden zijn en dat do officieren alleen uit zucht tot promotie vóór de wet zijn. De heer Laud was ook voor het ontwerp dat door de heeren Mutsaers, Lambrechts en Clercx op de bekende gronden werd bestreden. KOERS DER AMSTERDAMSCHE BEURS van Donderdag 23 April 1891. STAATSLEENINGEN. EUROPA. PCt. PCt. Nederland, Cert. N. W. S. 21/3 78i3/16 dito dito dito 3 94 dito dito dito 31/2 IOD/10 dito Oblig. dito 31/2 lOD/ie Hongarije, Papierrente 5 87s/iö dito GoucUeening 5 98 dito dito 1881 4 91?/i6 Inv. Leening Goud 1888 41/2 1601/4 Italië, Inschr. 1862/81 5 87»/4 clito Cert. Adin. Lamais 5 86 Oostenrijk, Obl. in papier Mei-Nov. 5 79 dito dito Febr.-Aug. 5 791/8 dito dito Maart-Sept. 5 871/4, dito dito zilver Jan.-Juli 5 793/lö dito dito dito Apr.-Oct. 5 80 dito dito goud 4 96 Polen, Oblig. Schatk. 1844 4 915/i6 Portugal, Obl. Btl. 1853/84 3 53 3/* dito dito 1888/89 41/2 76 3/4 Rusland, Obl. Hope Co. 1798/1815 5 lOO^/io Cert. Hamb. 1820 5 791/2 Obl. Londen 1822 5 1117/g Cert. Insclirijv. 5 e serie '54 5 75 5/s Obl. Oostersche leening 5 70 7/8 dito dito 2e serie 5 7 l3/ie dito dito 3e 5 713/8 dito 1850 le Leening 100 41/2 100 3/4 dito dito 500—1000 41/2 101 dito 1860 2e Leening 100 41/2 IOOd/iö dito dito 500—1000 41/2 101 dito 1875 gecons. 50100 41/2 100 5/s dito dito 5001000 4 1/2 dito 1880 gecons. 4 943/s dito 1889 bij Rotschild 4 94 s/4 dito Leening 1889 bij Hope 4 95% dito clito 1890 bij Rotschild 4 94s/4 dito dito 1887 4 dito Leen. 1867/69 (Nicolaï) 4 98 dito dito 1859 100 3 90"/ia dito 1883 in goud 6 101i/4 dito 1884 dito 5 103 Spanje, Perpet. Schuld. 4 711/2 dito Oblig. Buitenl. 1876 2 51 dito dito perp. Schuld 4 70 Turkije, geconv. serie. C en D. 183/4 ZUID-A MERI KA. Brazilië, Oblig. Londen 1883 41/2 731/2 dito dito dito 1888 4 1/2 731/2 dito dito dito 1889 4 69 i/s Peru, Oblig. 1870 gereg. 6 6 dito dito 1872 dito 5 Uruguay Rep. 6 5G 5/8 Venezuela, Oblig. 1881 4 46 3/8 Posterijen. Lijst van brieven, verzonden door het postkantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn, gedurende de 2o helft der maand Maart 1891. J. P. Kopmels, Amsterdam. Van K 01 ij n s p 1 a a tD. neijstek, Maarsseri, A. De Regt, Idem. Van Ilaasweerd: J. Malekote, Oudenbosch. Van R i 11 a n dPelt, Rotterdam. Vorzonden geweest naar Amerika C. Warnsinck, Millwaukee. Van Kamperland: M. J. Marcusse, Lafaijette. Verkoopingen en Verpachtingen. Plaats. Voorwerpen. Information. Terseke, wooiihi/is, Pilaar. Nieuw-Vosmeer, afbraak, Loven. Mansweerd, meubilair en winkelopstand, Prins. Biervliet, hofstede en land, C Le Nobel te Oostburg en J. Th. Ileudrikse te IJzendijke. Goc9, winkclinveotaris en meubilair, Hollmanu. 'a-Hcevcnhoek, bouwland, Van der Kloes. Wemeldingc, broodbakkerij, Ue Vos. Goes, afbraak en loods, Hollmann, Kamperland, woonhuis en erfpachtrecht, Noordijke, Kruiningen, woonhuizen en erven, Pellc en Lansen Croin. Goes, inboedel, mr. Liebert. 's-Heerenhoek, berberginveutaris, Hollmann. Baarlaud, herberginventavis en inboedel, V. d. Kloes. Goes, iubocdcl en huis, P. Ovcrmau. Datum. 25 Apr. 25 27 - 27 28 29 29 - 29 29 v 29 -/ 30 30 1 30 1 Mei, I 2 6 6 v 6 13 14 27 K'oetinge, inboedel, llollmann. Eede, beestiaal cn landbouw'- ITendriksc gereedschap, te IJzendijke. Goes, huizen, meubelen en huisraad, Pilaar. Heinkenszand, hofstede, V. d. Kloes. Ierscke, broodbakkcrij. De Vos. "Wemeldingc, bouw- en weiland, Gallis Mcrcns. Biervliet, beestiaal cn landbouw- Ileudrikse gereedschap, te IJzendijke. IJzendijke, beestiaal ea landbouw- Ilendrikso gereedschap, te IJzendijke. Aardenbuvg, beestiaal en laudbouw- Hendrikse gereedschap, te IJzendijke. Watergetijen voor lerseke. DAOEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 25 April. 3.25 3.42 9.55 10.12 26 3.58 4.14 10.28 10.44 27 4.31 4.49 11.1 11.19 28 5.6 5.26 11.36 11.56 29 5.46 6.7 0.16 30 6.32 7.— 0.37 1.2 1 Mei. 7.31 8.7 1.30 2.1 Druk. F. Kleeuwens Zoon. Goes.

Goessche Courant | 1891 | | pagina bijlage 1