1891. N°. 49. Zaterdag 25 April. 78sle jaargang. Bij dit nominer behoort een bijvoegsel. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmati te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending- van advertentiën voor 3 uren op den dag «Ier uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 24 APRIL 1891. De besturen der vereenigingen tot het regelen en bevorderen van Volksvermaken" en »Eupkonia" alhier hebben besloten met het oog op het geringe aantal gezelschappen dat zich tot deelneming had aangemeld het festival op 2denPinksterdag niet te laten doorgaan. De geringe deelneming vindt hare oorzaak in de omstandigheid, dat dien dag meer festivals gehouden worden. Men heeft nu het plan opgevat om het festival den volgenden zomer te doen plaatshebben alsdan herdenkt Volksvermaken" haar vijf-en-twintigjarig bestaan, terwijl het vijf jaren geleden zal zijn dat de harmonie »Euphonia" werd opgericht. Het bestuur der Liberale Unie heeft thans het manifest uitgevaardigd, zooals het is vastgesteld in de algemeene vergadering van 11 April jl. In de Woensdagavond door 40 leden der vrij zinnige kiesvereeniging Algemeen Belang" te Vlis- singen gehouden vergadering werd met bijna alge meene stemmen de heer A. Smit, oud-burgemeester van Vlissingen, tot voorloopig candidaat gesteld. In een dienzelfden avond te Middelburg gehoudene en talrijk bezochte vergadering der liberale kiesver eeniging Eendracht maakt macht" zijn tot voorloo- pige candidaten voor de Tweede Kamer gekozen de heerenArie Smit, mr. E. Fokker en jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré. ïn een volgende bijeenkomst zal een definitieve candidaat worden gesteld. Het comité der Volkspartij" in het kiesdistrict Oostburg heeft tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld den heer F. P. O u d e n s van Arnemuiden. Telkens keert in de anti-liberale pers de be schuldiging weder, dat de liberalen gedurende 40 jaren het bewind in ons land hobben ge voerd en alleen in den eersten tijd wat goeds hebben uitgevoerd. De Delftsche Opmerker heeft, met het oog daarop, nog eens in bijzonderheden aan getoond, hoe sedert 1848 de liberale ministeries slechts betrekkelijk kort aan het bewind zijn geweest en hun werk telkens door grootendeels conservatieve kabi netten werd vertraagd. Maakt men de rekening nauwkeurig op, dan vindt men, dat van 18491888 werkelijk door de liberale partij is geregeerd van Nov. 49 tot April 53 3 j. 5 m. Febr. 62 Juni 66 4 j. 4 m. Juni 68 Aug. 74 6 j. 2 m. Nov. 77 Aug. 79 1 j. 9 m. te zamen dus 15 jaren en 8 maanden, terwijl anderen dan de liberale partij gedurende 23 jaren en 9 maanden aan 't bewind waren. Het grootste gedeelte van de 40 jaren was den liberalen dus niet het bestuur van 's lands zaken toevertrouwd. Vond dr. Schaepmans vergelijk in de oogen van De Tijd geen genade, De Maasbode gaat haast feller dan ooit tegen hem en de hem getrouwe pers te keer. Zij zegt o. a. »Niet waar, die pers is haar meester waardig! Zij ook heeft herhaaldelijk verklaard, dat zij tegen den persoonlijken dienstplicht was, en nu dr. Schaep- man met stalen voorhoofd dien dienstplicht in de Kamer durft voorstellen, en den zonderlingen moed heeft de Katholieken te spannen voor de kar van het militarisme, nu beweert die pers, dat ook de Katho lieken zoo karakterloos mogen zijn als zij, ook als slaven de hielen kussen van hem, die met beginselen den draak steekt. Zij verzekert nu, dat dr. Schaepman de wet van Bergansius verzacht. Is dat de eisch van het Katho lieke volk Heeft dit drie jaar lang oppositie ge voerd, om den kazernestrijd van 18 op 3 maanden te krijgen Of had dr. Schaepman tegenover den eisch van Bergansiuspersoonlijke dienstplicht! den anderen eisch moet stellen geen persoonlijke dienst plicht Zeker, dat had hij moeten doen, en dat zou hij gedaan hebben, indien deze politicus een man van karakter ware. »Wat doet hij daartegen? Hij dwingt denzelfden persoon tot drie maanden dienstplicht en tot de kosten van een plaatsvervanger. Een duldelooze ver zwaring dus van den militairen drukHoevelen kunnen zich' dien druk getroosten, en die het kan en wil, waar vindt hij een plaatsvervanger?" Dan beschuldigt dit blad dr. Schaepman, dat hij geen gevoel heeft voor de vrijheid en hot recht van anderen, en het betreurt het, dat nog zoovelen hem volgen in »zijn heilloos opportunisme, in zijn toe nemend overhellen naar Calvinistische en liberale beginselen." Veel grooter echter, hiervan is het blad nog altijd overtuigd, is het getal van hen, die uit eigen oogen zien en genoeg vertrouwd zijn met de godsdienstige en staatkundige beginselen, om zijn plannen te door schouwen en te voorzien waar wij heen gaan, indien aan dr. Scbaepman's heerschappij geen einde wordt gemaakt. »Dit is zeker, dat, als dr. Schaepman in de Kamer terugkeert, de verdeeldheid onder de Katholieken niet alleen zal aanhouden, maar zelfs zal verergeren. Verdwijnt hij daarentegen, geeft men hem den tijd zijn studiën over Talleyrand voort te zetten, dan zal de eenheid terugkeeren, wij zouden haast durven zeggen onmiddellijk terugkeeren". Bij koninklijk besluit is de kapt. op non-acti viteit P. J. J. V e r v e n n e van het wapen der infanterie, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op 1539. Op/ 27 April wordt te Driewegen een Rijkstelegraafkantoor, ingericht mettele- pboondienst, voor het algemeen verkeer geopend. Het blijft op Zon- en feestdagen gesloten en zal op werkdagen open zijn van 9 tot 11 uren voor- en van 4 tot 6 uren namiddags. Door do kiesvereeniging Amsterdam" is een adres gezonden aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal met het verzoek de aanhangige le ger wet te verworpen. Zelf het beginsel van algemeenen oefenplicht in haar programma schrij vende, acht zij het wel een dringende eisch des tijds, dat er een eind kome aan het voorrecht der bezit- tenden, om den zwaarsten plicht aan het staatsburger schap verbonden, met geld te kunnen afkoopen. Maar hot gaat niet aan met de afschaffing van dit onrecht in eiken vorm vredo te hebben. Allereerst is hot voor de kiesvereeniging een ernstig bezwaar, dat in het gewijzigd ontwerp aan art. 167 een stelsel van dienstruüing is toegevoegd, hetwelk het eene voor recht weer door een ander vervangt en blijkens het regeeringsverslag nog voor verdere uitbreiding vat baar is. Maar vooral komt de Vereeniging er tegen op, dat in een tijd, waarin de eenzijdige samenstel ling der Volksvertegenwoordiging algemeen onhoud baar wordt geacht, deze laatste medewerke om de natie eene verzwaring van lasten op te leggen, waarvan niemand kan beweren, dat hare noodzake lijkheid in de volksovertuiging is doorgedrongen. Te Groningen is Maandag overleden de wel bekende organist en toondichter J. Worp. Worp werd in 1821 te Broek in Waterland geboren, ont ving het eerste muziekonderricht hier te lande, zette zijn studiën aan het conservatorium te Leipzig voort en was o. a. leerling van Moscheles en Otto. Na zijn studiën volbracht te hebben, werd hij organist te Almeloo, later te Groningen, eerst aan de A-kerk en vervolgens aan de Martini-kerk. Worp heeft zich grooten naam verworven door zijne bewerking der Evangelische gezangen en psalmen voor orgel, door zijne kinderliederen, zijne leerboeken voor het orgel spel, zijne algemeene muziekleer enz. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden vergadering werd het algemeen debat over de Leger wet voortgezet. Door den heer Ileidt werd ernstig opgekomen tegen de bewering, dat de mindere klassen niet tegen de plaatsvervanging zouden zijn. Alle volksbonden heb ben zich tegen het behoud der plaatsvervanging verklaard, met uitzondering van den Roomsch-Katho- lieken volksbond, die een voelzeggend stilzwijgen bewaarde. De heer Seijffardt trad meer in 'de tecliniseho bezwaren tegen dit ontwerp, dat hij niet fraai en niet nationaal noemde. Zijn grootste bezwaar tegen dit ontwerp was hot ontbreken van oefenplicht, het eenige middel voor een klein land om zijn onafhan kelijkheid te waarborgen. De heer A. Van Dedemofschoon geen onvoor waardelijk voorstander van persoonlijken dienstplicht, was bereid zijne overtuiging op dit punt prijs te geven als de regeering dat beginsel noodig acht, mits zijne bezwaren tegen personeels en financiëele lasten worden opgeheven. Feitelijk is het ontwerp, dat dienstplicht matigt, verkieslijk boven het stelsel van dienstplicht voor alle weerbare mannen van zekeren leeftijd. De heeren De Vries en Van der Borch verklaar den zich voorstanders van den persoonlijken dienst plicht, maar opperden toch bezwaar tegen deze wet, om hare groote lasten, terwijl de heor Travaglino zich sterk tegen de wet verzette. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. )oopsge:inde gemeente (concertzaal V. O. V.) Zondag 26 April 's voorniiddags 10 um*: dr. A. P. G. Jorissen van Rotterdam. Het kerkgebouw der Christelijk Evangelische gemeente in de Corn. E verdijkstraat alhier zal eene belangrijke verbouwing ondergaan. De nog gedeel telijk bestaande houten wanden worden in steen opgetrokken, een consistoriekamer wordt in de kerk gebouwd, terwijl daarboven eene gaanderij geplaatst wordt. Ook komt in 't midden der kork een platform ten dienste voor eventueel te houden conferenties. Donderdag had de aanbesteding plaatsingeschre ven hadden dlirn. A. De Beste voor ƒ3190, W. De Beste voor 2820, beiden alhier enP. Dronkers te Kapello voor ƒ2319. Het werk geschiedt onder toe zicht van den architect dhr. J. W. v. d. Weert alhier en is gegund aan dhr. P. Dronkers. Tot onderwijzeres aan de o. 1. school te Kapelle is benoemd mej. L. Visser, tlians onderwijzeres te Ellemeet en tot onderwijzer te Biezelinge dhr. D. J. Remijn van Hausweerd. De Minister van Oorlog heeft o. a. benoemd tot lid der commissie, door welke dit jaar het exa men voor toelating als cadet bij de Kon. Mil. Aca demie zal worden afgenomen dr. H. Japikse, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Middelburg. Landbouw en Veeteelt. Eenige dagen geleden werd door G. De Jager, landbouwer te Wolfertsdijk, aangekocht een Alfa Babg hand-Separator, fabrikant dhr. Laval, uitvinder der Zweedscho Separators, of Mclkontroomers. Vrijdag 17 April is hij voor het eerst in werking gesteld en hij voldoet voorloopig uitstekend. Men kan in een uur tijds er 125 liters mee ontroomen. Zoodra men aan het melken is, en er een paar koeien uit zijn, begint men er mee te werken, en even nadat de laatste koe gemolken is, is ook hot ontroomen gedaan. De room gaat dan terstond naar den kelder, terwijl de afgeroomde melk dadelijk aan de kalveren en varkens kan worden gegeven. De room wordt zoo na mogelijk zuivor uit de melk gehaaldeen ver gelijkende proef bewees, dat er evenveel boter uit den room kwam per 100 liters afgeroomde melk, als uit 100 liters volle melk gekarnd. Om nu zeker te weten, dat do afgeroomde melk geen boter meer bevatte, werd de melk van Vrijdag en Zaterdag behoorlijk te roomen gezet, en Dinsdag daarop ge karnd, doch na 1 */2 uur bezig te zijn geweest, werd het werk gestaakt daar het bleek dat er geen boter meer uit was te halen. Het werktuig is zeer een voudig en werkt betrekkelijk licht, een jongen van 15 a 16 jaar kan het best hanteeren, terwijl men by eenige oplettendheid al spoedig op de hoogte is, om het in werking te kunnen brengen. De voordeelen, die men, door dit werktuig te ge bruiken, verkrijgt, zijnten 1ste dat men nagenoeg al den room uit de melk haalt, terwijl, vooral als het in den zomer sterk zuurt, er op de gewone manier van ontroomen veel verloren gaatten 2de kan men de afgeroomde melk volkomen zoet aan de kalveren en varkens voederen ten 3de vermindert het karnen tot op een derdeten 4de heeft men geen teelen meer noodig en er alzoo geen werk en geen onkosteu aanten 5de kan men de melkerij en alzoo ook de veehouderij desverkiezende uitbreidenmen is niet meer gebonden aan plaatsruimte in d6n kelder noch door het vele werk, dat op de gewone manier anders aan de melkerij is verbonden. Gemengde Berichten. Door 59 leden van het personeel der Neder- landsche Oliefabriek (directie de heeren ,T. C. Van Marken, Tutein Nolthenius en Thubé) is aan de directie het verzoek gedaan tot invoering van den achturigen arbeidsdag. De directie heeft daarop goantwoord, dat dit ver zoek niet voor inwilliging vatbaar is, daar zij zulk een maatregel niet acht in het belang van personeel en fabriek. »De directie schroomt niet", zoo eindigt het ant woord, »in het belang van het personeel de maat regelen te nemen, die zij, ten koste van haar eigen geldelijk belang] en dat der aandeelhouders, billijk oordeelt. Mochten ooit de aandeelhouders ons hiertoe het recht willen ontzeggen of bekrimpen, zoo zouden wij niet aarzelen de leiding der onderneming neer te leggen. Maar evenzeer zullen wij pal staan tegen over hen, die door overdreven eischen aan do rechten van het kapitaal zouden te kort doen. Wij zuUen deze rechten niet prijs geven, doch tegenover iedereen, naar onze volle overtuiging, verdedigen". Op den steenweg van Prinscnhage naar Breda duwde eene net gekleodc vrouw deze wook een kinderwagen voort, zorgzaam en voorzichtig als slechts eene moeder kan doen. Zij had de gordijntjes van den wagen stevig gesloten, doch dit belette niet, dat een haar op zij komend man, toevallig een kommies, argwaan kreeg, vooral toen de dame, hem ontwarende, in galop begon te rijden. Hjj wist haar echter in te halen, nam de vrijheid het gordijntje te openen, en aanschouwde in plaats van een kindje 65 KG. zout. Wegens frauduleuzen invoer daarvan heeft liij proces-verbaal opgemaakt. Men meldt uit Raalte aan de Zutph. Ct. Zondagmorgen had de eerste vroegdienst in de nieuwe noodkerk plaats. Pas was zij begonnen, of men hoorde een geweldig gekraak, onmiddellijk, gevolgd door het angstig gejammer der menigte. Het bleek dat de houten vloer te zwak was om de massa menschen to dragenalthans hij was ge deeltelijk ingestort. Ook de preekstoel en de tribune voor het koor dreigden te vallen. Een ieder zocht, naar buiten te komen, wat een geweldige verwarring gaf en waardoor eenigen onder den voet geraakten. Een vrouw bekwam daarbij ernstige wonden aan hoofd en handen, zoodat voor haar geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Tusschen den ln en den 2n dienst trachtte men het kwaad te verhelpen, door in allerijl steenen onder den houten vloer aan te brengen en den preekstoel met touwen vast te sjorren. Toch was de menigte bij den tweeden dienst zoo angstig geworden, dat velen aan den ingang der kerk bleven staan en daar hun godsdienst waar namen. Verder.liep nu alles zonder ongelukken af. Woensdag is in een cacaofabriek te Scheve- ningen een jongen tusschen de machine geraakt en zóo verwond, dat hij enkele oogeublikken later den geest gaf. Een landbouwer te Stolkwijk vermiste dezer dagen uit een gesloten kast. ruim 200. Dadelijk viel de verdenking op de dienstbode en deze bekende het geld te hebben weggenomen. Een klein gedeelte was nog in haar bezit; de rest had zij aan kleeren en opschik besteed. Dinsdagmiddag sloeg de bliksem in een molen te Warnsveld, waardoor een begin van brand ont stond. Door het krachtig optreden der brandweer werden de vlammen, die reeds naar buiten uitsloe gen, in korten tijd gedoofd. II. M. de Koningin-Regentes heeft ook aan G. Van den Berg, overzetschipper te Viane en zijne knechts eene gratificatie geschonken, als blijk van waardeering voor den door hen betoonden ijver bij het postvervoer over het veer VianeStavenisse, in de moeielijke en gevaarvolle dagen van ijsgang der maand Januari 11. (Z. N.J Bij het aanleggen van een park te Aardenburg is gevondon een muntstuk uit het jaar 160 na Chr. Op de eene zijde leest menImperator Caesar Marcus Aurelius Antoninus", en op de keerzijde Concordia Augusto Tr P XVI Tribunitiae protes- tatis" (voor de 16e maal gekozen Tribuun). Verder een muntstuk van Leodie Ferdinandus (Bisschop van Luik) en een Brabautsch driestuivorsstuk. Op de eene zijde staat»Albertus et Isabella Dei gratia 1621", op de andere zijde Arch Austr. Duces Burg. Brab. Z. C." Do schipper J. De Korte te Brouwershaven en de verdere bemanning der reddingboot van de Z. H. R. M., mochten nogmaals een treffend bewijs van waardeering ondervinden wegens het in Octo ber jl. redden der equipage van het op den Banjaard gestrande schip Dunrobin. Het gouvernement van Br. Canada namelijk heeft besloten aan schipper J. De Korte uit te reiken eene gouden medaille en aan de bemanning der reddingboot ieder eene som van 50. Door tusschenkomst van den heer G. A. Do Kater, consulair agent, zijn Maandag de geldon uitgereikt, terwijl de uitreiking der gouden medaille door tusschenkomst der Nederlandsche regeering zal geschieden. Naar men verneemt is, nadat de bijzonderheden der aanvaring zijn bekend goworden, door do N. A. S. M., op advies barer rechtsgeleerden in Londen, eene tegenvordering ingesteld togen de reederij ss. Glamorganvoor de 6chade aan het ss. P. Caland veroorzaakt. De Daily News verneemt uit Athene; dat te Korfu groote spanning heerscht wegens het vinden van het verminkte lijk van een achtjarig kind, in een zak gebonden, buiten een joodsch huis. Men weet echter nog niet of het een Grieksch dan wel een Israëlitisch meisje was. De jodenwijk wordt door politië bewaakt. Te Roeselaero (België) is iemand haastig, uit vrees van te laat te komen, naar het station ren nende tegon iemand aangeloopen met zulk ecu schok, dat hij dood neerviel.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1