1891. N°. 47. Dinsdag 21 April. 78sle jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, advertentiën vóór 3 uren op den dag der uitgave. GOES, 20 APRIL 1891. Voor ruim een honderdtal personen gaven jl. Vrijdagavond mevr. Van Ophemert-Schwencke, mej. Jaspers en do heeren Schmier en Venverloo, allen van Amsterdam, in de Prins van Oranje" alhier het vroeger aangekondigde concert. Mej. Jaspers trad na de pauze uithoofde van eene verkoudheid niet weder als zangeres op en eene wijziging van het programma was daarvan natuurlijk het gevolg. Wij gelooven te mogen getuigen, dat het concert over het geheel zeer in den smaak van het publiek viel en dat inzonderheid mevr. Ophemert en de heer Schmier zich als kunstenaars hebben doen kennen. Luide weerklonken dan ook na ieder nummer de toejuichingen, maar het luidst van allen natuurlijk na de naturalistische compositiën voor zang en piano van den heer Schmier, die uit dank voor dien bijval nog een extra-nommer in dat genre deed hooren. Wanneer intusschen op eenigerlei wijze wat af wisseling had kunnen gebracht worden in het pro gramma, zoodat het niet geheel ware samengesteld moeten worden uit solo's en duetten, zou dit onge twijfeld voor velen het genot van den avond nog aanmerkelijk hebben verhoogd. Wij werden dezer dagen in de gelegenheid gesteld een kijkje te nemen in het nieuwe atelier van den heer S. R. Elzinga, photograaf alhier en we raden onzen stadgenooten zeer aan ons voor beeld te volgen. Het atelier is netjes ingericht volgens Amerikaansch systeem met dubbele ramen zoowel terzijde als van boven en het is heel wat ruimer en sierlijker dan het vorige. De nieuwste instrumenten heeft dhr. Elzinga zich aangeschaft en het photo- grafeeren geschiedt door hem thans met eene snel heid en op eene wijze, dat men in het geheel niet bemerkt op welk oogenblik de bewerking plaatsgrijpt. We wenschen onzen stadgenoot geluk met de opening van het atelier en hopen, dat het voor rampen als waardoor het vorige getroffen werd, bewaard moge blijven. Zooals wij vroeger in ons blad mededeelden heeft de alhier gevestigde afdeeling van den vrou wenbond totverhoogingvanhet zede lijk bewustzijn pogingen in het werk gesteld tot het openen van een »t e h u i s voor meisje s." Dank zij de belangstelling en medewerking, maar vooral ook den geldelijken steun die het bestuur der afdeeling van de Goesche ingezetenen mocht ontvangen, kan het tot verwezenlijking van zijn doel overgaan. Dat doel is: jonge meisjes en dienstmeisjes, die van elders hierterstede zijn komen dienen, eene ge legenheid te bieden om hare vrije avonden gezamen lijk op aangename wijze door te brengen in eene gezellige localiteit waar ze zich thuis gevoelen en haar zoodoende af te houden van invloeden, die schadelijk kunnen werken op hare zedelijke vorming. De zaak draagt een streng neutraal karakter op zedelijk en godsdienstig gebied en daarom verdient zjj om haar doel zeker den steun van alle welden- kenden en de dames, die het initiatief namen de waardeering van ouders en dames. Die waardeering kunnen deze niet beter toonen, dan door hunne dochters en vrouwelijke dienstboden aan te moedigen van het x> tehuis" een trouw gebruik te maken. Zondag 26 April a. s. zal de heer F. D o m e 1 a Nieuwenhuis, lid der Tweede Kamer, in de groote zaal van de Prins van Oranje" alhier sproken over»Volk en wetgeving". Te Kortgene is jl. Vrjjdag op 84jarigen leeftijd overleden de heer J. W. Vader, oud-lid der Prov. Staten van Zeeland voor het district Goes. De heer Vader was een conservatief van den ouden stempel en behoorde* tot dat deel dier partij, dat, bij het uitsterven der conservatieven, zich aansloot bij de antirevolutionnairen, wier tegenwoordige demo cratische programs echter wel niet zijne volle sym pathie zullen hebben verworven. Maar bovenal was de heer Vader een man van edel karakter en een weldoenor voor zijne omgeving, die den waardigen grijsaard ongetwijfeld met weemoed zal zien ten grave dalen. Velen verliezen in hem een grooten steun en onze provincie een van die nobele figuren uit een vroeger geslacht, die steeds zeldzamer worden en die eerbied afdwingen door haar nobel karakter en haar trouw aan hare beginselen. Ierseke. Omtrent de vergadering van oesterkweekers van Vrijdag 11. kan nog het volgende gemeld worden: Vrij algemeen wordt het door den Minister ver leende uitstel van pachtbetaling (1 Mei in plaats van 1 Maart) onvoldoende geoordeeld, daar er zoo weinig oesters door de vorst gespaard zijn, dat de overgeblevene niet genoeg opbrengen om op 1 Mei aan de verplichtingen jegens den staat te voldoen, gesteld al, dat het meerendeels zieke product kan van de hand gedaan worden. Nu is het een publiek geheim, dat vanwege het Bestuur der Visscherijen kort na de vorst een onder zoek is begonnen naar de winterschade, en men is zoo volkomen overtuigd, dat de uitslag van dit onder zoek, hetwelk nog voortduurt, den Minister de nood zakelijkheid van alle geoorloofde Staatshulp zal doen inzien, dat de vergadering den tijdduur der nieuwe pachtverschuiving gerust aan Z. E. durfde overlaten. Daarom is in het te zenden adres geen termijn genoemd. De schade is inderdaad zoo ontzettend, dat zij moeilijk kan overschat worden en de gevraagde tegemoetkoming (misschien de eenige hulp, die de Minister eigenmachtig kan verleenen), hoewel schijn baar onbeduidend, zou toch menigeen zeer welkom zijn, daar zij den pachters voor dozen zomer de mogelijkheid zou openhouden, om met de geringe ontvangsten van deze wintercampagne de exploitatie voort te zetten. De Commissaris des Konings in Zeeland maakt in de St.-Ct. bekend, dat het wrak van het op 20 Maart jl., ten zuiden van den Westhavendam van het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweerd ge zonken vaartuig genaamd De Vier Gebroedersgeladen met steen en gevoerd door C. Van Oorschot, wegens de hinderlijke ligging voor de scheepvaart zoo spoedig mogelijk van rijkswege zal worden opgeruimd. H. M. de Koningin-Regentes heeft, op voor dracht van den Minister, aan den heer C. B oom sluiter, post- en veerschipper te Stavenisse, eene geldelijke belooning geschonken als een bljjk van waardeering van den door hem betoonden jjver bij het postvervoer over het veer StavenissoViane, bij de moeielijke en gevaarvolle dagen van ijsgang in Januari 11. Ook de drie knechts van genoemden schipper zijn geldelijk bedacht. Door de liberale kiesvereeniging Burgerplicht", te Ter-Neuzen, is met nagenoeg algemeene stem men tot candidaat voor lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Oostburg gekozen de heer mr. P. C. J. Hennequin, burgemeester van Aar denburg. In eene vergadering der antirevolutionnaire kiesvereeniging te Bruinisse is met algemeene stem men candidaat gesteld voor het kiesdistrict Zieriksee de heer mr. D. P. D. F a b i u s te Amsterdam. De N.-Brabanter schrijft het volgende »De Provinciale Bond van R. K. kiesvereeni ging e n in Noord-Brabant hield Donderdagnamid dag eene buitengewone vergadering, belegd op verzoek van eenige leden. Alle kiesvereenigingen waren ver tegenwoordigd. Na breedvoerige beraadslaging werd de navolgende motie met 8 stemmen voor, ééne tegen en twee onthoudingen aangenomen »De Provinciale Bond der R.-K. kiesvereenigingen in Noord-Brabant meent, indien de dienstvervanging wordt afgeschaft, aan de kiesvereenigingen bij de aanstaande verkiezingen voor do Tweede Kamer de herkiezing te moeten ontraden van die Kamerleden, die na de Noord-Brabantsohe motie van 17 October 1890 de regeering zijn blijven steunen." De Tijd zegt hiervan Yan de best ingelichte zijde wordt ons medegedeeld dat elke publicatie van het in de bedoelde vergadering behandelde vooralsnog verboden is, terwijl wij, op grond van vertrouwelijke inededeelingen, reden heb ben, de algeheele juistheid van het bericht van De Noord-Brabanter te wantrouwen. Wij meenen daarom wol to doen, het bericht niet over te nemen, maar vertrouwen binnen een paar dagen onze lezers vol ledig te kunnen inlichten. De Noord-Brabanter bevestigt intusschen in zijn Zaterdagavond verschenen no. zijne mededeeling, en voegt er bijTegen stemde de voorzitter, onthielden zich de heeren W. Mutsaers, als lid der Kamer, en M. Mommersteeg, die zjjn bestuur vooraf meende te moeten raadplegen. De Standaard blijft de censuur, ofschoon bij herhaling blijkt, dat haar invloed hoe langer hoe minder beteekent, uitoefenen over de anti-revo lutionaire Kamerleden. Nu weder moet de heer De Geer getuchtigd worden. Naar aanleiding van diens votum over het amendement van don heer Yan Houten op het in dienst houden van miliciens, waarbij hij, evenals de heer Huber, zijne stem voegde bij die der liberalen, zegt het blad Dikwijls, zeer dikwijls, heeft de Kamer het ge mis van zijn tegenwoordigheid moeten betreuren en als de heer De Geer der Kamer de eer van zijn tegenwoordigheid' gunt stemt hij niet zelden voor een amendement, dat aan deze Regeering weinig welkom is. Zoo óok nu weer." Dat een volksvertegenwoordiger van eigen meening blijk geeft, komt niet te pas. Daarvoor moet hij in het openbaar getuchtigd worden, al is het dan ook maar door eenige hatelijkheden, die de heer De Geer zich zeker niet zal aantrekken, merkt de Arnh. Ct. op. Volgens den schrijver der brieven uit de hof stad aan de Midd. Ct. loopt te 's-Hage het gerucht, dat eindelijk kans bestaat dat de gouverneur van Suriname het veld zal ruimen, waar sedert zijn bestuur zooveel onrecht is gepleegd en zooveel twist is ontbrand. Intusschen kan de heer De Savornin Lohman om financiëele redenen niet zonder betrek king levenen nu zegt men dat de Regeering, waar van zijn broeder lid is, hem bestemd heeft tot op volger van den heer De Gijselaar als griffier bij den Hoogen Raad. Broederliefde is zeer loffelijk, maar zou die belooning voor zijn bestuur in de West wel te verdedigen zijn? De verkiezing van een 1 i d der Tweede Kamer, welke tengevolge van het overlijden van den heer J. E. H. W. baron d'Olne moet plaats hebben in het hoofdkiesdistrict Roermond, zal plaats hebben Dinsdag 5 Mei en herstemming, is die noodig, op Dinsdag 19 Mei. Uit Suriname wordt gemeld, dat aan de Boven-Marowyne een nieuw station van m a r - chaussées zal worden gevestigd, tot het houden van politie-toezicht op het betwist grondgebied tus- schen de Lawa en de Tapanahony. Voor gemeld toezicht is op de koloniale huis houdelijke begrooting der kolonie voor het dienst- jaar 1891 een bedrag vastgesteld van 30,000. Men meldt uit Ruhrort dd. 18 April Ook de afgeloopen week was de aanvoer van steenkolen van de mijnen wat grooter, maar de markt kan niet tot rust komen, nu wederom door kleine werkstakingen onder de mijnwerkers. Dö orders, die dagelijks zoowel van den Bovenrijn, Holland als België voor directe aflading ontvangen worden, zijn belangrijk grooter dan de aanvoer, zoo dat zij meestal 14 dagen uitgesteld worden. Men betaalt hier gaarne voor directe levering hooge prijzen, gelijkstaande met 12 en 13 per kar dus 1 per kar hooger dan naar Holland door den groothandel verkocht wordt. Vrachten onveranderd schepen van middelbare grootte niet voorradig. Men betaalt thans voor vaartuigen van 100 tot 130 kar naar Middelburg 2,75, Goes 2,85, Zieriksee ƒ2,15. De gouvernements-k offieoogst op Java wordt voor dit jaar thans geraamd op 351,068 pikols. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Biervliet de heer C. D. Moulijn, cand. te Nijmegente Zuidzande ds. K. Van de Werfhorst Gz., te Mastenbroekte Mijnsheeren- land ds. Gobius du Sart, te Nieuw- en St.-Joosland. Bedankt voor het beroep naar Aagtekerke door ds. J. Willemse, te Hardingsveld. Krabbendijke. Benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school mej. E. F. M. L. Janssen, thans volontaire te Middelburg. Tot onderwijzer, met akte Fransch, aan de openbare lagere school B te Ter-Neuzen is benoemd de heer I. De Groot, thans onderwijzer aan de open bare lagere school A aldaar. Rechtszaken. Het Openb. Min. bij het gerechtshof te 's-Hage requireerde Zaterdag handhaving der gevangenisstraf van zes maanden, waartoe de Middelburgsche recht bank een 20-jarigen koopman te Goes veroordeelde, omdat hij op 21 Sept. 1890 te Ierseke iemand, die de vergaderingen van het Leger des Heils bijwoonde, zoodanig met een mes aan hoofd en aangezicht ver wondde, dat deze daardoor geruimen tijd verhinderd was zijne bezigheden te verrichten. Uitspraak 2 Mei. Gemengde, Berichten. De handboogschutterij >Soranus" te Heinkens- zand zal ter viering van haar 40jarig bestaan een concours naar den vasten vogel geven op den Maandag van de Heinkenszandsche kermis. Kortgene. Vrijdag werd alhier de voorjaars- veemarkt gehouden, die ondanks het gure weder tamelijk goed bezet was. Aan de lijn waren 4 paarden, 91 stuks hoornvee, waaronder zware stieren en 2 schapen. De handel was slap, wat vermoedelijk is toe te schrijven aan het aanhoudende gure weder, waardoor or to weinig eten voor het vee is. Ierseke. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is alhier in een keet of schuurtje ingebroken en zijn een stuk vleesch en een kleedingstuk ontvreemd. Een paar dagen te voren is van een ander ingezetene op ldaarlichten dag een laken, dat te bleeken lag, meegenomen. Van beide diefstallen is bij de politie aangifte gedaan. Wfssekerke. Zaterdagavond werd alhier de eerste algemeene jaarvergadering van de kolenver- eeniging »Ons belang" gehouden en daarin in de eerste plaats rekening en verantwoording gedaan over het beheer van het afgeloopen boekjaar. Daaruit bleek, dat de ontvangsten, met inbegrip van ƒ625 geleend kapitaal, hadden bedragen 2826,56, de uitgaven 2825,64 en dat bij een kolenprijs van ƒ0,82 en ƒ0,89 per H.L. vrij aan huis de vereeni- ging op 25 na al hare materialen reeds in eigen dom had verkregen. De aftredende bestuursleden A. T. C. Swenne, J. J. Verhulst en A. A. v. d. Maas Janz. werd met algemeene stemmen, respectievelijk tot voorzitter en commissarissen van toezicht, herkozen. Voorts werd besloten tot het aanvragen van rechts persoonlijkheid terwijl de belooningen van den pen ningmeester en den bode opnieuw werden geregeld in verband met de toename van het ledental, dat gedurende het jaar van 67 tot 135 is geklommen. Zaterdag sloeg te Heinkenszand in de kom der gemeente een paard, bespannen voor een kar, op hol. Het dier liep tegen een woonhuis aan, waardoor het aan den kop gewond werd, terwijl het lemoen in een raam terecht kwam en een glas ruit verbrijzelde. De voerman kwam met den schrik vrij en het voertuig werd slechts weinig beschadigd. Men schrijft ons Uw berichtgever van Zaterdag jl. schijnt niet goed op de hoogte te zijn geweest omtrent de plannen met den omnibusdienst GoesBorsele. In plaats van het traject intekorten tot 's-Hee- renhoek zal vooral het baanvak Borsele's-Heeren- hoek zoolang mogelijk vastgehouden worden met het verdere gedeelte 's-HeerenhoekGoes, om de eenvoudige reden dat de stoombootdienst op de Wester-Schelde, inzonderheid de lijn BorseleTer- Neuzen, (den omnibusdienst ten goede zal komen. Aanvankelijk is de verwachting dan ook niet be schaamd daar tot Zaterdag, dus in acht dagen, reeds dertig stoombootpassagiers van den omnibus dienst gebruik hadden gemaakt. De directie van den omnibusdienst weet dat de lijn van af Borsele staat te verbeteren, vermits het nu niet langer meer zal opgaan om een steiger te weren. Is dergelijke deugdelijke aanlegplaats eenmaal tot stand gekomen dan zullen de vele passagiers en het vervoer van den brievenpost vervanging van den omnibusdienst door een paardentram noodzakelijk maken. In 1890 bedroeg het aantal passagiers van Ter-Neuzen naar Vlissingen en omgekeerd 23282 personen. Wie weet hoevelen daarvan, bij de aan wezigheid van een steiger te Borsele, gebruik zouden maken van de lijn BorseleGoes om goedkoop en spoedig het spoor te bereiken 1 Ten behoeve van hen, die gewoon zijn hunne inkoopen van visch op den afslag te doen, is te Utrecht, vanwege de gemeente, eene verbetering aangebracht waardoor de koopers beter kunnen zien, hoe de visch, die men te koop aanbiedt, er uit ziet. In den zoogenaamden »ring" zijn namelijk twee borden geplaatst op schuine schragen, waarop thans de manden met visch geplaatst worden en niet meer, zooals tot dusver, op de straatsteenen. Ook do lieden, die de manden aandragen, ondervinden daarvan het gerief. De oud-minister van Koloniën, de heer Keu- chenius, werd Maandag op de lijn GroningenMeppel in het bezit gevonden van een retourbiljet, dat niet meer geldig was, daar het reeds meer dan 4 dagen oud was. Toen hem daarop gewezen werd, verklaarde de heer K. in de meening te zijn, dat de Zondag bij de berekening der vier dagen niet medetelde. Mot het nemen van een nieuw kaartje en het betalen der boete liep, volgens de Asser Ct., het incident af. Te Valthermond is een valsch bankbiljet, groot ƒ100, in beslag genomen. Het biljet draagt, naar men verneemt, het nommer 1935 BL. en den datum 29 November 1880. Naar de Echo verneemt, heeft mr. Herm. J. Keyzor tegen De Tijd en Het Nieuwsblad een eisch tot schadeloosstelling ingesteld van ƒ10,000 wegens het plaatsen van een voor hem beleedigend bericht, en tegen De Standaard en Het Ilaagsche Dagblad die in het bericht alleen de voorletters van zijn naam noemden een eisch van 5000. Jl. Dinsdag is bij een arbeider, te Sluiskil, op klaarlichten dag ingebroken en een som van ƒ60 ontvreemd.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1