Geldleemng. Tweede Verificatie-Vergadering. RANGSCHIKKING. rijen-tentoonstelling, welke, behalve die van het kunst museum, eene belangrijke collectie schilderijen bevat, tijdelijk afgestaan door den heer W. D. Luteijn en eene collectie aquarellen van mr. G. N. De Stoppelaar. Aan de rijks-universiteit te Leiden is het theoretisch geneeskundig examen afgelegd door den heer N. J. F. Pompe Yan Meer der voort. Kapelle. Jl. Vrijdag was het 40 jaren dat P. Christiaan als gemeente-veldwachter alhier in functie trad. Er hadden zich uit de inge zetenen van Kapelle en Biezelinge commissies ge vormd om door giften van de ingezetenen gelden bijeen te brengen om den jubilaris een geschenk aantebieden. De ruime bijdragen stelden in staat eene chiffonnière, eene theeservies met bijbehoorend blad, een spiegel en een karpet daarvoor aan te schaffen. Van de leden van den gemeenteraad ont ving Christiaan een keurige mahoniehouten uit- trektafel en van bet edele handbooggilde, waarvan Christiaan sedert eenige jaren hoofdman is, zes fraaie stoelen. De jongelingschap van Kapelle vereerde hem eene lampe beige, die van Biezelinge zeide hem mede een geschenk toe. Bovendien hadden zij voor de woning van den jubilaris eene fraaie eerepoort op gericht. Tal van bezoeken en gelukwenschen vielen hem bovendien natuurlijk ten deel en er heerscbte door het wapperen der vlaggen uit de woningen der in gezetenen en van de torens, alsmede door het bran den van teertonnen en het afsteken van klein vuur werk zoowel over dag als des avonds in de gemeente eene gepaste feestvreugde. De heer J. C. L u k a a r t te Vlissingen is geslaagd bij bet te Utrecht gehouden examen voor aanteekenaar-weger bij de staatsspoorwegen. De Eerste Kamer heeft in hare zitting van Zaterdag bet ontwerp op den suikeraccijns behandeld. Het werd sterk bestreden door de heeren Verheijen, Bultman en Van der Breggen, die vooral deden uitkomen dat ervan te wachten isbenadee- lins van den landbouw, vermindering van de pachten en arbeidsloonen, en meenden dat, indien de schat kist voorziening vereischte, die had behooren te ge schieden geleidelijk, zooals in Duitschland, zonder de industrie en de cultunr te benadeolen. Zij keur den het cynisme af, waarmede de minister op het landbouwbelang neerzag. De heeren Merkelback, Insinger en Bljjdenstein waren vóór het ontwerp als noodwet, al hadden zij liever andere voorstellen gewenseht, daar de wet noodzakelijk is in het belang van den Staat en zonder groot nadeel voor den landbouw. De Minister van Financiën sloot zich daarbij geheel aan, ontkende de bezwaren en legde nadruk op het feit, dat industrie en cultuur niet in slechtere conditie komen dan voor 1889. Een nieuwe suikerregeling zal worden voorbereid. Het ontwerp werd daarop aangenomen met 30 tegen 9 stemmen. De heide Zeeuwsche afgevaardigden, mr. J. Moo- lenburgh en jbr. mi". W. Six, stemden tegen. Voorts is de Postwet aangenomen zonder stem ming, na belofte van den Minister, de wenken van den heer Van Gennep te zullen overwegen omtrent mildere bepalingen voor het postverkeer met Indië. Tijdens het bezoek, door de Koningin nen aan Amsterdam te brengen, zal daar de eerste steen gelegd worden voor bet Buitengasthuis. Koningin Wilhelmina zal uitgenoodigd worden die plechtigheid te verrichten. Te Keulen, waarheen hij tot het ondergaan van eene operatie was vervoerd, is Donderdag over leden de heer J. E. H. W. baron d'Olne, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het district Roermond. De herkiezing van den heer R. K. Okma, die thans voor Wolvega lid is der Tweede Kamer, schijnt ook door de anti-revolutionnairen niet te worden gewenseht. De meerderheid der centrale a.-r. kies- vereeniging in dat district heeft tot candidaat ge steld den heer A. Brummelkamp Jr., te Gro ningen. De rijksmid delen brachten in Maart jl. op/10,086,913,93 Va tegen ƒ10,490,373,55 in dezelfde maand van 't vorige jaar. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Vlissingen ds. H. Barger te Vlaar- dingenbij de Ned. Ger. gem. (doleerend) te Middel burg ds. J. D. v. d. Velde, te Maasland. Kolijnflplnnt. In den voormiddagdienst op gister werd in de Ned. Herv. kerk ds. J. H. Hulscher, vroeger predikant te Reeuwijk, door den vorigen predikant alhier ds. G. E. Meloen, thans te Kloetinge, bevestigd naar aanleiding van 2 Timoth. 4 vers 2 le gedeelte Predik bet woord." Des namiddags aanvaardde ds. Hulscher zijne bediening naar aan leiding van Hand. 4 vers 12 le ged. »En de zalig heid is in geenen anderen." In beide predikbeurten was eene groote schare, waaronder ook van de andere gemeenten des eilands, voor deze kerkelijke plechtigheden opgekomen. Kolijnetplant. Volgens de plaatselijke verorde ning van 13 Dec. 1881 op den kinderarbeid krachtens art. 82 der wet op 't lager onderwijs mogen alleen die kinderen van 10 tot 12 jaar, welke van 16 November tot 1 April minder dan 26 maal de school willekeurig verzuimd hebben, des zomers veldarbeid verrichten. Op de door Burg. en Weth. opgemaakte lijst der kinderen van 10 tot 12 jaar, die om boven genoemde reden geen veldarbeid dezen zomer mogen verrichten, komen dit jaar voor 6 kinderen, 3 jongens ©n 3 meiges, van welke 3 in '79 en 3 in '80 ge boren zijn. Twee hunner zijn in 't 3e leerjaar, 3 in 't 4e en 1 in 't 5e. De lijst van 1890 telde i3 namen. Geslaagd bij het onderwijzersexamen te 's-Her- togenbosoh W. C. De Priester, geb. te Borsele. Landbouw en Veeteelt. I In Westelijk Zuid-Beveland zal met de voor- j aars werkzaamheden op den akker langzamerhand een begin worden gemaakt. In de eerste plaats komt I aan de orde het wieden van karwij. De eenige wintervrucht, die den vorst heeft doorstaan, is thans onder handen genomen. Daarop zullen volgen erwten en boonen, welke goed te voorschijn komen. Tarwe en gerst geven bereids eene groene kleur aan de akkers. De stand dier gewassen geeft stof tot tevre denheid. De opkomst had geregeld plaats. Op den honderdsten dag van het jaar, verleden Vrijdag, werd zomerkoolzaad gezaaid. Vlasland zal weinig worden verhuurd naar men vermoedt. De vlashan delaars houden zich terug of zijn niet hoog gestemd, waardoor de landbouwers meest voor eigen rekening zullen zaaien. De commissie uit Ged. Staten van Friesland, belast met bet beheer over het door wijlen dr. L. A. Buma te Makkum aan de provincie, ten dienste der landbouwkunde, vermaakt legaat, heeft de volgende prijsvraag uitgeschreven »De nieuwste onderzoekingen op het gebied der plantenvoeding hebben, als uitkomst gegeven, dat de verschillende teeltgewassen hun stikstofvoedsel uit verschillende bronnen putten. Op welke wijze zoude, op de verschillende grond soorten in Nederland, van dit feit partij te trekken zijn, om de bebouwing van den grond grootere winsten te doen afwerpen Het antwoord moet zóo zijn ingericht, dat de gronden, waarop de voorop geplaatste stelling berust, duidelijk worden ontwikkeld, voordat tot de beant woording der viaag wordt overgegaan. Voor het goedgekeurde antwoord is een prijs van 500 uitgeloofd. De antwoorden moeten vóór 1 April 1892 worden ingezonden bij den griffier der Staten van Friesland. Gemengde Berichten. Tot brigadier bij de marechaussee is bevorderd J." Braainse, geboren te Heinkenszand, thans mare- ckaussée ter standplaats Enschede. In 1789 stierf te Broek (in Waterland) zekere Neeltje Pater, een vermogen van eenige millioenen nalatende. Men meende, dat de vereischte vormen niet waren in acht genomen. Velen althans maakten in onzen tjjd aanspraak op de erfenis en in verschil lende plaatsen hadden samenkomsten plaats van belanghebbenden, om gezamenlijk hunne rechten te doen gelden. Thans heeft de rechtbank te Haarlem een einde aan de zaak gemaakt en als bewezen aangenomen, dat zekere A. Plokkaar hij het overlijden van Neeltje Pater als naaste bloedverwant erfgenaam was, en eveneens als bewezen aangenomen de bloedverwant schap van dezen met den ei6cber A. Padmos te ReneBse, aan wien dan ook de rechtbank zijn eisch toewees, ingesteld tegen notaris G. C. Merns, te Haarlem, tot afgifte van een afschrift van de testa mentaire beschikking en codicil van gemelde Neeltje Pater. Onder de critieke dagen noemt de profeet" Falh den 8en April. Dien dag heeft werkelijk in Engeland zulk een hevige sneeuwstorm gewoed, dat het spoorwegver keer in vele streken gestremd was. De vorige jour néfaste was 10 Maart. Toen heersehte er een sneeuwstorm in België. De volgende is 8 Mei. Dat de bende Zigeuners, welke voor eenigen tijd beproefde onze grenzen over te trekken, niet onbemiddeld was, blijkt hieruit, dat ze den maré- ehaussées te Nieuwe-Schans 1000 boden, indien dezen haar er over lieten trekken. Toen de maré chaussees dit van de band wezen, beproefden ze met geweld verder te komen, zoodat de handhavers der wet hunne wapenen moesten toonen. Een daglooner, die bozig was met stobben te steken op een veld achter de Brinkgreve te Deven ter, stiet op een potje, hetwelk later bleek oude zilveren en koperen muntstukken te bevatten. Te Stavoren is bij het graven van een put voor eene in aanbouw zijnde woning bij het Roode Klif, een arbeider op noodlottige wijze om bet leven gekomen. Hij stond er in, toen bet zand instortte, waaronder bij bedolven werd. Twee jonge Duitschers, die een paar dagen in een logement te Leeuwarden hebben vertoefd, zijn door de politie aldaar aangehouden, nadat was ge bleken, dat zij valscbe guldens hadden vervaardigd en daar uitgegeven. De inspecteur van politie Versteeg, met een on derzoek belast, beeft met den agent van politie Ynia een der daders aangehouden en bovendien in beslag genomen, allerlei grondstoffen en gereedschappen, die bij de vervaardiging der valscbe muntstukken heb ben gediend. De medeplichtige, die begreep, dat de politie hem op de hielen zat en spoorloos verdwenen was, is op telegram van den commissaris van politie, aldaar, te Harlingen, na een formeele jachtpartij, gegrepen en herwaarts overgebracht. Bij hem werden nog eenige valscbe munten gevonden (alle met het jaartal 1863 en do beeltenis van Koning Willem Hl) en het is zeer waarschijnlijk, dat men in deze te doen heeft met een complot valscbe munters. Nader meldt men dat zij gepasseerden winter te Rotterdam reeds valsch geld schijnen vervaardigd en in omloop gebracht te hebben. Later is eene reis door hen ondernomen door een gedeelte van ons land en op verschillende plaatsen is door hen valsch geld vervaardigd en uitgegeven. In het logement te Leeuwarden hebben zij ge- passeerden Dinsdag 14 valsche guldens vervaardigd en gedeeltelijk uitgegeven. Opmerkelijk is het, dat geen der huisgenooten in bet logement eenig kwaad vermoeden tegen ben heeft opgevatintegendeel, zij gedroegen zich aldaar als zeer fatsoenlijke hand werkslieden. Zij hebben voor den commissaris van politie Doijer eene volledige bekentenis afgelegd, waarbij voor de justitie gewichtige bijzonderheden aan het licht zijn gekomen. ïn België neemt cle zucht tot landverhuizing naai' de Vereenigde Staten weder sterk toe. Dagelijks ver trekken er stoombooten met honderden passagiers. In weinige weken begaven zich meer dan 4000 per sonen naar de Nieuwe Wereld, om zich daar te vestigen. Te Rotterdam was het getal aanvragen naar plaatsen door passagiers derde klasse zoo groot, dat 200 niet op de Vrijdag vertrekkende boot konden worden opgenomen en tot de volgende week moeten wachten. Ook te Boulogne sur Mer moesten 150 passagiers de reis uitstellen. De curatoren in het failliet Corvilain wiens patronenfabriek in de lucht vloog hebben een proces gewonnen, dat voor velen, die in deze zaak betrokken zijn, van groot belang is. De rechtbank heeft namelijk uitspraak gedaan ten gunste der schuldeischers, die het fortuin opeischten, hetwelk, naar men zegt, mevrouw Corvilain persoonlijk toe behoort. Het zou circa 180,000 frank bedingen. Te Borgerhout (Antwerpen) zijn een bejaard rentenier, Veughelen, en zijne dienstbode de vorige week vermoord gevonden. Uit den ontredderden staat der woning bleek, dat diefstal de drijfveer tot de misdaad was geweest. Een vermakelijk proces wordt gevoerd tusschen de gebroeders Price, clowns, en den directeur van een circus, Wulf. Price zijn in Engeland genatura liseerde Denenzij engageerden zich bij Wulf te Parijs, terwijl zij te Frankfort verblijf hielden en de eischer te Pest vertoefdehet enagement moest te Brussel worden nagekomen, en het proces wordt te Zurich gevoerd. Vandaar dat de Fransche, Bel gische, Duitsche, Oostenrijksche, Zwitsersche wetten erbij te pas komen, die het (natuurlijk) onderling niet eens zijn. Een der zakken met brieven, die Zaterdag met de mailboot uit Engeland naar Calais en van daar verder naar Frankrijk verzonden zijn, is vermist. Deze zak behelsde o. a. vele brieven met waarde. Men vermoedt dat bij gestolen is op den weg tusschen Calais en Boulogne. Te Calais is de zak behoorlijk aangekomen en afgegeven. Volgens berichten uit New-York bereiden de stoombootmaatschappijen een strijd voor tegen de nieuwe immigratiewet, waarbij zij gedwongen worden veel meer personen terug te voeren dan vroeger. Het Italiaansehe comité te New-York heeft be sloten de nieuwe wet te zullen laten aanplakken in de Italiaansehe steden en dorpen. Vele Italianen gelooven dat de overheden hunne landslieden onge motiveerd afwijzen. De justitie te Aken heeft aan die hier te lande bericht gezonden, dat er Vrijdagochtend in de Jacob- strasse te Aken een moord is gepleegd. Een bakker en diens echtgenoote werden door een pas in dienst genomen knecht aangevallen en zwaar door bijlslagen verwond. De man is reeds overleden, terwijl de vrouw in hoogst bedenkelijkeu toestand naar het ziekenhuis is overgebracht. Diefstal was de beweegreden. De dader heeft de vlucht genomen naar de grens en houdt zich vermoedelijk in Limburg op. De conventie der mijnwerkers in de Vereenigde Staten heeft geen vergelijk tot stand kunnen brengen, waarvan het gevolg zijn zal, dat op den len Mei a. s. 75000 arbeiders het werk zullen staken. De Ridders van den Arbeid en de Arbeidersbond steunen de mijn werkers, die eenen werkdag van acht uren verlangen. Een lange en verbitterde strijd wordt voorzien. Te Tiflis beleefde onlangs een jonge, schoono dame een onaangenaam avontuurtje. Zij was naar een badhuis gegaan om daar in een kuip een zwavel bad te nemen. Nauwelijks was echter de kraan ge opend, waaruit het zwavelwater stroomde, of handen, armen, gelaat en hals der dame werden zwart. De oppasseres, die bij haar was, begon van schrik te schreeuwen, de jonge dame zag vol ontzetting haar armen zwart worden, wierp een blik in den spiegel, ontwaarde dat zij er als een negerin uitzag en viel flauw. Na veel moeite slaagde men er in haar weder bij te brengen. De gedaante-verwisseling werd gemakke lijk opgehelderd. De dame blankette namelijk iederen dag hals, gezicht, handen en armen met een blan ketsel, dat zeer veel zink bevatte. Voor het baden vergat zij dit blanketsel af te wasschen en bet ver bond zich met de zwavel en het chloornatrium van het water, waardoor de lelieblanke huid pikzwart werd, zoodat de dame, toen zij uit haar badkuip stapte, er uitzag, alsof zij in een reusachtigen inkt koker had gezeten. Het duurde heel lang eer de ongelukkige van een negerin weder een blanke was geworden. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. s-Heer rend «kerke. Door notaris Pilaar werd Zaterdag geveild een dubbel woonhuis en schuur, op het Endewege alhier, aankomende Foort De Back. Kooper werd de heer J. M. Kakebeeke te Goes voor 430, behalve de onkosten. Het begrinten enz. van eenige wegen in den Zimmermanpolder, te zamen lang 5836 meter, is door het bestuur van dien polder gegund aan den beer C. Bakker Wz. te Sliedrecht voor 11,200. De laagste inschrijving was 8580. Liefdadigheid. DIAKENEN der Ned. Herv. Gemeente alhier ver melden met blijdschap dat in de morgen-godsdienst oefening op gisteren onder meer is gecollecteerd een bankbiljet groot zestig gulden, waarvoor zij de milde geefster of den gever bunnen kartelijken dank betuigen. Goes, den 13 April 1891. Namens Diakenen voornoemd, J. DE KRUTJTER, Voorzitter. I. WESSEL, Secretaris. 336e Staatsloterij, 3e kl. Trekking van Maandag 13 April, le lijst. Prijzen van 1000 en daarboven. No. 8586 2000. Nos. 628, 1117, 6650 en 18154 elk ƒ1000. Collecte uit Zeeland. (Niets gevallen). Burgerlijke Stand Goes van 10 tot 13 April 1891. Geboren 10, Hendrikus z. v. Jacobus Clement en Catbarina Johanna Tierie11 Kornelis Jacobus, z. v. Gilles Brouwer en Krina Cornelia Geene12, Johanna, d. v. Willem Frederik Van Riet en Maria De WindtCornelis, z. v. Andries Toutenhoofd en Pieteraella Houdenaarde. Overleden: 8, MarijaVan Haren, 82 j. weduwe van Huibregt Snoep. Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGV 7ATER. LAAGWATER. Voorn. Nam. Voorm. Nam. 14 April. 6.17 6.40 0.27 0.47 15 7.3 7.31 1.10 1.33 16 8.3 8.38 2.1 2.33 17 9.21 10.10 3.8 3.51 18 10.55 11.33 4.40 5.25 19 0.6 6.3 6.36 2U 0.36 1.— 7.6 7.30 Marktberichten. ROTTERDAM, 13 April 1891. In Vlas op het land ging meer om. Ter markt was 27000 steen Hollandseh en 8000 steen Zeeuwsch. Het Bollandsck werd goed verkocht tot ferme prij zen van het Zeeuwsche is alleen het beste verkocht. L ij n z a a d met meer vraag, doch kleinen aanvoer. Aardappelen, prijzen als de vorige week. GranenRogge 10 ets. hooger, Wintergerst 20 ets. lager. Buitenlandsche zeer vastMeel 25 ets. hooger. TARWE7,25 a 10,25 ROGGE- 6,— - 7,25 WINTERGERST- 4,50 - 5,75 ZOMERGERST- 4,40 - 5,60 HAVER- 2,75 - 4,75 PAARDENBOONEN - 6,50 - 7,25 WITTE BOONEN- 10,50 - 12,— BRUINE BOONEN 10,— - 13,75 BLAUWE ERWTEN- 9,50 »- 11,— MESTINGERWTEN 8,— - 9,— KANARIEZAAD- 7,— - 8,— KOOLZAAD .A.cl-v©rt©rLtie:n.. Heden overleed te Amsterdam in den ouderdom van 28 jaar onze geliefde broeder en behuwdbroeder PIETER HARINUS GLERUM. Goes I— 10 April 1891. Amsterdam L. GLERUM. J. GLERUM— Or 't Hof. A. GLERUM. De schuldeischers in het faillissement van Johannes Walrave, koopman, wonende te Goes, worden opgeroepen tot bijwoning der tweede verificatie-vergade ring die gehouden zal worden op Zaterdag 18 April 1891, des voormiddags te elf* uren in een der lokalen van het Gerechts gebouw te Middelburg. De curator in voornoemd faillissement, Mr. A. C. A. JACOBSE BOÜDEWIJNSE, Advocaat te Middelburg. De Rangschikking in het faillissement van A. Van der Burgt, koopman en winkelier te Goes, is door den curator ter griffie der Arr.-Rechtbank te Mid delburg overgebracht, teneinde aldaar ge durende veertien dagen met de bescheiden te verblijven ter inzage van een ieder. De Curator, Mr. F. N. VAN DER BILT, Advocaat en procureur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sorsscle stellen ter inschrijving open eene groot f 3000, af te lossen in jaarljjksche termijnen van minstens 800. te beginnen in 1892. Aanbiedingen met opgaaf van het rente bedrag worden ingewacht vóór of op den 18 April 1891. De Burgemeester, J. ROTTIER Lz.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2