1891. N°. 43. Zaterdag 11 April. 78ste jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmaii te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën vóor^ uren op den dag cler uitgave Do prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a ƒ1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOESCHE GOES, 10 APRIL 1891. In het programma der anti -revo lutionair en komt een paragraaf voor, waarin gesproken wordt van eene poging om aan de over- heersching, waarmee het liberalisme in zijne onder scheiden schakeeringen, bijna de eeuw lang, ons Christenvolk verdrukt heeft en bij vernieuwing dreigt te verdrukken, een einde te maken. De Tijd merkt hierop aanwanneer bij ons, Katholieken, spraak is van verdrukking" en »over- heersching", dan plegen wij niet bij voorkeur slechts eene, en met name deze, eeuw in onze herinnering terug te gaan, maar drieen dan ontmoeten wij als onze vinnigste tegenstanders, als onze bitterste vij anden juist de mannen van Genève en van Dordt, die zich nu door heiligen ijver bezield verklaren om aan alle onderdrukking en overheersching een eind te maken. Wemeldiitge. De heer D. Quakkelaar, arts alhier, heeft zijn ontslag als gemeente-genees heer ingediend, met het voornemen zich te St. Anna- land te gaan vestigen. Het vertrek van den heer Quakkelaar wordt door de ingezetenen algemeen betreurd. Naar de N. Br. Ct. verneemt is den heer N. A. Bouw m a n, den bekenden directeur dei* staf- muziek van het 3e reg. inf., in Indië eene schitte rende positie aangeboden. Naar echter gemeld wordt zal de heer Bouwman die niet aannemen. In eene vergadering van predikanten en ouderlingen der Ned. Herv. kerk uit de classis Amsterdam, verleden week aldaar gehouden, is de volgende resolutie aangenomen Aangezien de hervormde christen uitgaat van het beginsel, dat een iegelijk, ook in 't openbare leven, dus mede door de staatsambten, Christus be hoort te dienen, en alzoo Zijn koninkrijk te doen komen met bestrijding van al hetgeen Hem weder staat en aangezien alle hedendaagsche politieke partijen dat beginsel verloochenen, en zelfs meer dan eene van die partijen onze kerk wil vernietigen zoo mag hij, wil hij zich niet schuldig maken aan verloochening van den Christus zijner belijdenis, met geen der politieke partijen meedoen, maar moet hij zich van de stombus onthouden, tenzij hij stemmen kan op zulke Protestanten, 't zij aftredende kamer leden, 't zij voor 't eerst gecandideerden, van wie hij met zekerheid weet, dat zij aan zijn beginsel niet bepaald vijandig zijn, zich zelfstandig gedragen, en in geen geval inedegaau met destructieve liberalen, met die anti-revolutionairen," die medewerken aan de ontkerstening van onzen staat of met de staat kundige leiders van de roomschen." De commissie van voorbereiding, haar Eind verslag over de Leger wet vaststellende, heeft de openbare behandeling daarvan voldoende voorbereid verklaard, maar tevens een 12tal amende menten voorgesteld. Het voornaamste daaronder stelt voor den duur van den dienstplicht bij het leger van acht op zes jaren te brengen. De vrijstelling van eenige zoons in vredestijd wenscht de commissie te doen vervallen ook wil zij van een oneven getal broeders de grootste in plaats van de kleinste helft dienstplichtig verklaard hebben en strengere bepalingen vastgesteld zieivbe- treffende de oefening van de landweer en de aanvul- lings-reserve. Het beginsel van persoonlijken dienst plicht blijft door de commissie onaangevochtenzelfs is door haar niet ingegaan op het denkbeeld, door den minister zeiven aan de hand gedaan, om dienst- ruiling mogelijk te maken tusschen de miliciens, die voor langere, en die welke voor kortere oefening werden aangewezen. Door het bestuur der kiesvereeniging Amster dam," te Amsterdam, is een manifest uitgevaardigd ter opwekking van de kiezers om bij de aanstaande verkiezingen voor de Tweede Kamer aan geen andere candidaten hunne stem te* geven, dan aan die bereid zijn de onmiddellijke invoering van een kiesrecht te steunen, zoo uitgebreid als de Grondwet het ver oorlooft. Naar De Tijd verneemt, is de gezondheids toestand van mr. B. M. B a h 1 m a n n die in zijn woonplaats Rotterdam is teruggekeerd zoo veel verbeterd, dat hij weder de zittingen der Ka mer zal bijwonen. Hij zal echter om redenen van gezondheid, welke hem elke emotie verbieden, niet deelnemen aan de debatten. De heer H. J. B o o 1wethouder der gemeente Leiden, heeft voor eene nieuwe candidatuur voor de Tweede Kamer bedankt. Bij] Kon. besluit is de schout-bij-nacht H. Dyserinck, op zijn verzoek, wegenslangdurigen dienst, met ingang van 1 April op pensioen gesteld, onder toekenning a. ingevolge artikel 14a der wet van gelijke dag- teekening gewijzigd bij die van 23 April 1879 en in verband met artikel 1 der wet van 8 Augustus 1862 van een pensioen van ƒ4000en b. ingevolge artikel 1 c der wet van 1 April 1875 van eene verhooging van dat pensioen ten bedrage van 900 'sjaars, voor werkelijk verblijf in mili tairen dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen. Het voorstel der regeering tot beëindiging van het geschil over de concessie aan de Billiton-maatschappij, moet strekken, om de concessie tot 1927 te verlengen, tegen vergoe ding aan den staat van 5!/a pet. van de bruto- opbrengst van het tin en voorts van de helft der winst, behaaldv boven een cijfer van 3 '/2 ton per jaar. Mocht er uitvoerrecht op tin worden geheven, dan zou met de opbrengst daarvan het cijfer van 3'/2 ton worden verhoogd. De directie der Billiton-maatschappij zal aan de aandeelhouders in de aanstaande algemeene verga dering in overweging geven zich met dit voorstel te vereenigen. De heeren J. P. L i s s o n e en Zoon hebben thans voor Engelsche toeristen een uitstapje in elkaar gezet door Nederland, dat acht dagon zal duren. Het gezelschap vertrekt dan 's morgeus van Londen, maakt overdag de zeereis, terwijl de volgende dagen worden doorgebracht op Walcheren en in de Zeeuwsche wateren, Rotterdam, den Haag, Haarlem, Amsterdam en Zaandam. Ook voor Nederlanders zal de heer Lissone tochten op touw zetten in hun eigen land. 15 Mei zal eene extra-gezelsehap8reis worden ondernomen naar het eiland Walcheren. Deze reis zal drie dagen duren. Men bezoekt Veere, Domburg, Westkapelle, Zoute- lande, Koudekerke, St.-Laurens en Vlissingen, terwijl men logeert in het beste Middelburgsche hotel. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Doopsgezinde gemeente. Zondag 12 April, 's voor middags 10 uurds. Tj. Kielstra van Middelburg. Doopbediening. (Zie achterstaande advertentie). Beroepen bij de Herv. gem. te Zandvoort ds. J. Ossewaarde, te Sluis. Bedankt voor het beroep bij de Herv. gemeente te Veere door ds. W. H. H. Dijkman, te Breskens. Woensdag herdacht, onder talrijke blijken van belangstelling, ds. J. Kromsigt, vroeger te Kortgene, thans pred. bij de Ned. Herv. gem. te Dordrecht, den dag waarop hij vóór 25 jaren het predikambt aanvaardde. Naar men verneemt, zullen aanstaanden zomer ook de examens in moderne talen, lager onderwijs, in twee gedeelten worden afgenomenschriftelijk in elke provinciale hoofdstad, mondeling waarschijnlijk te 's-Gravenhage. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeldJ. L., 20 j., te Wilhel- minadorp en D. Op 't H., 21 j., te Kapelle, wegens mishandeling, ieder tot 1 of 1 dagJ. B., huis vrouw van G. G., 44 j., te Goes, wegens bedelarij, tot 12 dagen hechtonisA. A., 38 j., te Heinkens- zand, wegens beleediging, tot 7 dagon gevangenis straf; P. V., 28 j., te Wolfertsdijk, wegens belee diging, tot 8 of 8 dagenH. V., 50 j., te Wol fertsdijk, wegens beleediging van oen ambtenaar, tot ƒ3 of 3 dagen; J. H. L. V., 34 j., te Wemeldinge. wegens als voren, tot ƒ5 of 5 dagen; P. S., 24 j., te Kloetinge, wegens wederspannigkeid, tot 7 dagen gevangenisstraf. Staten-Generaal. De Eerste Kamer ving gisteren aan met de be handeling der Stedenwet. De heer Vening Meinesz stelde de verschillende bezwaren tegen het ontwerp in het licht, vooral ten aanzien van de schippers, dio wel domicilie hebben in de plaats waar zij gepatenteerd zijn, maar wier vaartuigen geen huisnummer voeren, zoodat bij hen geen vermelding van woonplaats kan geschie den. In Rotterdam alleen zijn er 2000 schippers, die, met deze wet in de hand, hun kiesbevoegdheid zouden missen. De heer Kappeijne v. d. Cappello sloot zich in hoofdzaak aan bij de door den heer Meinesz geop perde bezwaren, en voegde daar nog bij, dat het ontwerp op verschillende punten in strijd is met de Grondwet. De heer Six hield vol, dat de Minister in de T weedo Kanier beweerd heeft, dat do Grondwet van 1887 geen levenwekkende kracht is. De heer Van Lijnden betoogde, dat geenszins uit het voorschrift der Grondwet is afteleiden, dat de nieuwe Kieswet moet komen, maar dat art. 7 der additioneele artikelen zoo moet worden opgevat, dat het is een wijziging der gewone wet, waarin de gewone wetgever verandering kan brengen. De heer Ver/ieijen is er ook voor, daar hij het ontwerp billijk en rechtvaardig acht. De minister van Binnenl. Zaken verdedigde het ontwerp uitvoerig. Gemengde Berichten. De marechaussee te paard P. Nolet te St. Anna- Parochie, afkomstig van Ierseke, is bevorderd tot brigadier, 3e divisie, standpl. St. Anna-Parocliie (Fr.). Vermoedelijk door het springen van een rail ontspoorde Woensdagavond even voorbij het station Dordrecht de sneltrein van Amsterdam naar Parijs. De eerste locomotief bleef op het spoor, de tweede, een bagagewagen en het postrijtuig lagen buiten de rails. De route naar Rozendaal was dientengevolge versperd en de reizigers moesten in een anderen trein stappen. Gisternacht is men met het lichten van de locomotief en wagens zoover gekomen, dat het ver keer geene belemmering meer ondervindt. De nachtboot van Vlissingen naar Engeland vertrok tengevolge van het oponthoud eerst des nachts te 1 uur, in plaats van 10 uur. Eene vrouw van omstreeks 40 jaar te Roelof Arendsveen, die sedert haar 17de jaar ziekelijk en wellicht reeds tien jaar bedlegerig is, verloor in November van het vorig jaar geheel en al de spraak, zoodat zij haren kuisgenooten, die dag en nacht met haar omgaan, slechts door gebaren hare wenscken beduiden en niet het minste geluid voortbrengen kon. Voor eenige dagen nu heeft zij, naar aan het L. D. wordt gemeld, zonder de minste aanleiding plotseling haar spraakvermogen teruggekregen. Tot groot genoegen van haarzelve en hare omgeving spreekt zijj weer even gemakkelijk als te voren. Als vervolg op het bericht omtrent de poging tot moord, gepleegd op den stationschef te Melick- Herkenboscli, wordt nog gemeld, dat de vermoede lijke dader, de 36-jarige herbergier W. K., wonende tegenover het station. Zondag geschil had gehad met den spoorwegwachter C. en zich -toen uitgelaten had dat hij C. dien dag zou dooden, althans, zooals K. zich uitdrukte, hem zou »koud" maken. Toen nu de stationschef tegen 11 uren Zondagavond buiten het station, nabij de woning van K. kwam, werd hij door dezen in het rechterbeen geschoten; vor- moedelijk dacht K., dat hij den spoorwegwachter C. voor zich had. De dader is nog voortvluchtig. De verwonde is buiten gevaar, doch zal geruimen tijd geen dienst kunnen verrichten. Dinsdagavond zijn door de politie te Delft aan gehouden L. K. en P. Van H., verdacht aan een koopman, wonende te 's-Gravenhage, dien zij op zijn verzoek naar het station zouden brengen, eene porte feuille, inhoudende 285 aan geldswaardig papier, te hebben ontfutseld. De portefeuille is door de politie met den inhoud teruggevonden, verborgen achter een ijzeren hek, op het erf van een molen. Dinsdagavond werden de bewoners van een huis te Rotterdam hevig opgeschrikt uit hunne rust, daar zij meenden een dief in huis te hebben, te oordeelen naar de schaduw, die zij langs hunne kamer hadden zien gaan. De hulp der politie in te roepen was 't werk van een oogenblik, die ook weldra verscheen en wie het bleek, dat do bewoner zelf de gewaando dief was, die wat te veel aan Bacchus hebbende geofferd, heimelijk naar binnen was geslopen en rustig te bed lag en nu op zijne beurt vreemd opkeek naar dat onverwacht bezoek. Een sigarenmaker te 's-Bosch kwam Zaterdag nacht goed aangeschoten thuis. Na een tijdlang op een stoel te hebben geslapen, ging hij naar het venster, stapte eiuit, in de ineeniug vermoedelijk dat hij zich ter ruste begaf, en kwam op de straat- steenen terecht. Ofschoon hij van een hoogte van 4'/2 meter neerstortte, is hij er met een kaakbreuk afgekomen. Als een bewijs van goede verstandhouding tus schen werkgever en werkman meldt men uit Tilburg, dat bij de firma Gebr. M. de werkman J. Smulders zijn 40jarigen diensttijd vierde en bij die gelegenheid niet alleen een geschenk in geld en een zilveren remontoir-horloge als aandenken ontving, maar boven dien een wekelijkseh pensioen van 3. Het onvoorzichtig zoeken naar een lek in de gasleiding in een der salons op de bovenverdieping van het Hotel des Pays-Bas" te Arnhem, nl. met een brandenden lucifer in de hand, bracht daar Zaterdag-middag jl. een vrij ernstige gasontploffing teweeg. Een groote spiegelruit sprong hierdoor uit zijn voegen, het paneel uit de deur, de deuren vlo gen uit een paar kasten, terwijl verder, behalve eenige schroeiingen, een groote scheur in den muur ontstond. In een café te Amsterdam zat Maandagavond een boertje, die door den eigenaar en een zijner zoogenaamde kellnerinnen werd uitgenoodigd wat mee kaart te spelen. Dit lukte en Krelis won eerst 40 cents, toen een gulden, en hij was daarover zoo voldaan, dat hij, toen men voorstelde om 5 gulden te spelen, dankbaar zijn gewonnen geld opstreek en weg wilde gaan. Dit bleek echter niet naar den zin te zijn van de anderenmen wilde hem met geweld tegenhouden. Krelis maakte echter zulk een goed gebruik van zijn stevige vuisten, dat, zelfs met behulp van een toeschietenden knecht, men er niet in slaagde hem te houden. Dat men tot heden alle mogelijke zaken voor postzegels tracht in te ruilen is genoeg bekend, maar dat men er het huwelijk bij betrok, is wellicht nog niet voorgekomen men leest in een advertentie van een philatelistisch tijdschrift woordelijk Een postzegelverzamelaar, bezittende 12,544 stuks, wil huwen eene dame, die ook verzamelt en in het bezit is van eon »2 pence", blauw, Mauritius 1847 NB. Voor oningewijden diene, dat bovenstaand zegel hoogst zeldzaam is en gaarne met f 1500 tot 2000 betaald wordt. Zoodra de verloting van de standplaatsen der kramers voor de vooijaarsmarkt te Amsterdam is afgeloopon, wordt op de binnenplaats van het Raad huis een zeer woelige ruilhandel gedreven, waar kramers, die het geluk hadden een goede standplaats te krijgen, dikwijls al een goede kermis hebben ge maakt eer zij nog opzetten. Zoo ontving onder anderen Maandag de houder van een mallemolen de niet on aanzienlijke som van 400 van een carroussel-eige- naar, die daarvoor zijn plaats zal innemen. Er moet bij dat draaien toch nogal iets verdiend worden. (Echo.) Het Maandbl. tegen de vervalsching breidt zijn werkzaamheid on zijn goede zorg uit tot de rekenboeken Men heeft nl. de aandacht der redactie gevestigd op de volgende soort vraagstukken voor de schooljeugd »A. mengt melk van 6 cent met evenveel melk van 7 cent per liter. Hoeveel water moet hij bij dat mengsel doen, om de melk voor 6'/2 cent per liter te verkoopen en 20 pet. te winnen Het Maandbl. plaatst deze vraag onder het hoofdje t>Vervalsching kweekende vraagstukken" en ant woordt als volgt Wij houden zeer zeker niet van dergelijk soort vraagstukken, die het vervalschings-vernuft scherpen, doch geven in overweging steeds het volgende natuurlijk voor verandering vatbare toevoegsel bij zoodanige vraagstukken te plaatsenIndien A. volgens de wetten van het land X. tegen diefstal d. i. vervalsching, voor iederen bij de melk bijge- voegden liter water met een dag gevangenisstraf gestraft wordt, hoe lang moet hij dan zitten als hij 100 dagen achtereen 100 liter water bij zijn melk voegt Maandagochtend had in een der lokalen van de burgerschool te Workum een ongeval plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Eenige kin deren werden plotseling bewusteloos en moesten in de buitenlucht gebracht worden, waar zij weder bijkwamen. Weinig tijd later werden nog andere meer of minder ongesteld. Bij onderzoek bleek dat de lucht in het lokaal vergiftigd was door kooloxyde. Naar men beweert, moet dit ongeval geweten worden aan een gebrek aan de kachels. Ons Noorden De vorige week werd er 's nachts ingebroken in de timmerloods van het in aanbouw zijnde kinder ziekenhuis in de St. Jansstraat te Groningen en werden daaruit bij gemis van geld of andere artikelen van waarde, verschillende kleinigheden ontvreemd, van welken diefstal kennis werd gegeven aan de gemeentepolitie. Nu bracht het ingesteld onderzoek aan het licht, dat een jong meisje van een tapper, in die buurt woonachtig, in den vroegen morgen, volgende op den nacht waarin de inbraak was gepleegd, een vrij fatsoenlijk gekleed persoon van het erf van het zioken- huis had zien komen, en op dien onbekende viel aan stonds het vermoeden den diefstal te hebben gepleegd. Het door het meisje opgegeven signalement van den persoon kwam nu in vele opzichten overeen met

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1