1891. N°. 39. Donderdag 2 April. 78stc jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en*Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmau te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiëii vóór 3 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. C01IUNT. OPENBARE VERGADERING van den RAAD der gemeente GOES, op VRIJDAG den 3 APRIL 1891, des namiddags te 2 uren. Goes, den 1 April 1891. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling I. Notulen. H. Mededeelingen. Hl. Ingekomen stukken. IV. Kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1891. V. Kiezerslijsten voor 1891/92. VI. Afstand van grond in gebruik aan D. Fukken. VH. Remissie van aanslag in den H. O. over 1890. Het aulimolulionnair program. n. In het voorgaand artikel bleek, dat de politieke programs van liberalen en antirevolutionnairen menig punt van overeenkomst hebben. Trouwens, waar bij beide partijen al meer en meer eene strooming naar links valt waar te nemen, daar kan het niet anders of zij moeten elkander al meer en meer naderen. Uit dit verschijnsel nu willen sommigen afleiden, dat eene andere partijgroepeering in de naaste toekomst mag verwacht worden. Al erkennen we gaarne, dat een dergelijk feit het logisch gevolg zou moeten zijn van de strooming, die zich bij beide partijen openbaart, toch gelooven we niet, dat vooreerst van eene nieuwe partijformatie kan sprake zijn. Daartoe zou toch noodig zijn een aan banden leggen van alle politieke partij hartstocht, en waarlijk daarvan zijn we oj> dit oogenblik verder dan ooit verwijderd. Men ziet het ook weder in het antirevolutionnair concept-program. Voorop staatonderdrukking van het liberalisme. Ware werkelijk hervorming van de sociale toestanden of oplossing van ceconomische vraagstukken het hoofddenkbeeld van het program, de hatelijke zinsnede in punt 1 ware den steller of stellers in de pen gebleven en men hadde getracht overeenstemming te zoeken met hen, die men thans wil onderdrukken, in stede van hun opnieuw den oorlog te verklaren. Thans staat de haat, het uit vloeisel van den politieken hartstocht, bovenaan. De zucht om zelf de teugels van het bewind in handen te houden is hoofdzaak en om zich die macht te zien toegekend wordt aller steun ingeroepen en komt men om een geliefkoosden term der antirevolu- tionnaire pers te gebruiken landbouwers, arbeiders, handwerkslieden en «den kleinen man" in het gevlei. Want meer dan deze allen vleien, doet men eigenlijk niet. 't Was in 1888 evenzoo en wat is er van het program van actie van toen tot stand gekomen Weinig of niets en in de Kamer zijn daarvoor achter eenvolgens deze verontschuldigingen geuitdat het program van actie geen regeeringsprogram was en dus de regeering er zich niet door behoefde te laten leiden dat ook de leden der Kamer, als zijnde geene medebestuurders, niet rechtstreeks tot de uitvoering van het program verplicht warentot eindelijk jhr. Van Asch van Wijck in de Kamerzitting van 27 Januari jl. zoover ging van te verklaren, dat het pro gram niet anders was dan een program van wenschen. Waar zoo wordt omgesprongen met wat beloofd is en wat door de eigen leden der Kamer is onder teekend, daar zal men het billijken, wanneer wij twijfelen aan de mogelijkheid om met eene dergelijke partij of hare leden tot eene nieuwe formatie over te gaan. Men heeft er nu eenmaal bij onze tegenpartij bijzonder slag van om door het gebruik van groote woorden zonder verder bewijs eene meening ingang te doen vinden. Wanneer men gaat ontleden wat de antirevolutionnaire pers te lezen geeft, dan blijft er vaak een zeer klein beetje helder betoog over een stroom van woorden, voor velen onbegrijpelijk door de zonderlinge keus en de aaneenrijging van volzinnen, moeten dienen om de lezers te doen ge looven, wat men beweert. Daarbij gevoegd het voortdurend speculeeren op den godsdienstzin van ons volk, geeft te zamen een bij uitstek geschikt middel om de hartstochten optewekken. Men lette daartoe maar weder op het eerste punt van het nieuwe concept Voortzetting van de poging om een einde te maken aan de overheersching, waarmee het libera lisme, in zijne onderscheidene schakeeringen, bijna heel deze eeuw lang, ons Christenvolk verdrukt heeft en bij vernieuwing dreigt te verdrukken." Het bewijs voor de waarheid van deze bewering wordt niet geleverd; de vele vrijheden aan den godsdienst, juist onder het liberaal bostuur, verleend, worden genegeerdintegendeel er wordt reeds be weerd, dat de verdrukking opnieuw dreigt te be ginnen. Is er meer noodig dan dit om een vrijheid lievend volk als het Nederlandsche den schrik om het hart te doen slaan. De uitdrukking «ons Christenvolk" mag natuurlijk in het antirevolutionnair concept niet gemist worden, want zij is een lokaas sterker dan alle anderen te zamen. De groote massa wil gelukkig nog tot het Christenvolk behooren en een beroep to doen op hare medewerking kan nooit beter geschieden dan haar aldus te betitelen. Zoo menigeen gelooft, dat een trouw aanhangen en blindelings volgen van de party van dr. Kuyper een eerste voorwaarde is om tot het Christenvolk te kunnen behooren. Het is eene fout in onzen volksaard, dat men zich zoo licht laat paaien met schoone beloften. Dit is gebleken by de ten vorigenj are gehouden vergadering van «Patrimonium", waarin de voorzitter, dhr. Kater, met klem betoogde, dat de anti-revohitionnaire Kamer leden niets voor den arbeiderniets voor het volk hadden gedaan. Zijne meening dreigde ingang te vinden by de vergadering en reeds was de beslissing nabij, toen eensklaps dr. Kuyper ter vergadering verscheen en den overmoedigen apostel der arbeiders tot zwijgen bracht. Toch begreep men, dat er iets moest geschieden om de ontevredenen in betere stem ming te brengen en zoo rees het denkbeeld van een sociaal congres. Aanvankelijk bepaald vóór de ver kiezingen, is het thans verdaagd tot na dien tijd. En straks zullen de leden van «Patrimonium" tevreden en welgemoed weder gaan mede-ijveren om de overwinning te bezorgen aan de anti-revolu- tionnaire «heeren", die tot nutoe nog niets voor het volk hebben gedaan. Hoe zoet de heer Kater alreê geworden is, heeft men onlangs hier ter stede kunnen bemerken. Van zijn strijden voor de zaak van het volk was reeds geen zweem meer te bespeuren. Zou men nu werkelyk gelooven, dat er bij de anti-revolutionnairen ernst bestaat ten opzichte van de verbetering van de belangen des volks Maar de liberalen dan? Tot voor korten tijd viel ook aan die zijde schier op geen steun te rekenen voor de tenuitvoerlegging van de meest op den voor grond tredende eischen van socialen en oeconomischen aard. De liberale party heeft zoowel in als buiten de Kamer in de laatste jaren vóór 1888 veel te weinig kunnen doen om met recht te mogen ver wachten, dat het volk haar zal steunen. Zij leed ook wel eenigszins aan de kwaal, waarmede ieder bestuurder, die zeker is van zijne positie en van zijne macht, behept raakt, namelijk die van kalme rust, waaruit ze hoogstens eens ontwaakte om onder ling te strijden over punten van verschil ten opzichte van het een of ander, waaromtrent men het in hoofd zaak eens was. Toen spoedig daarna de liberalen in de Kamer op het doode punt geraakten is menig vraagstuk onafgedaan gebleven, dat reods lang zijn beslag had moeten krijgen. Wanneer de liberale partij, zooals haar karakter mede brengt, geleidelijk het oor geleend had aan de 'eischen van het volk, dat in de jongere afge vaardigden de vertolkers daarvan vindt, dan zou het tegenwoordige program der liberale Unie reeds voor een goed deel zijn uitgevoerd. Twee oorzaken hebben medegewerkt om de libe ralen uit hun dommel op te schrikken. In de eerste plaats de nederlaag bij do stembus van 1888, in de tweede plaats het steeds stouter optreden van radi calen en socialisten. Door de eerste is de eenheid in de party voor een goed deel hersteld, door de tweede is het besef levendig] geworden, dat de hand aan den ploeg moet worden geslagen en dat met kracht de sociale hervormingen moeten worden ter hand genomen. Daarom gelooven wij, dat de liberalen, mochten zij dezen zomer de overwinning by de stombus be halen, werkelyk zullen toonen tot handelen bereid te zyn maar daarom ook betreuren wij het, dat zoo- velen zich thans, het wachten moede, van hen afschei den. Want den prikkel der meer vooruitstrevenden kan de liberale partij niet missen. Ook zy telt nog tal van aanhangers wien het, door jiolitieken hartstocht verblind, alleen te doen is om weder do macht in handen te krijgen en juist bij diegenen moet het §"sef levendig gehouden worden, dat het volk daden wil zien. De liberale partij bezit echter in de Kamer reeds een kem van mannen, die ernstig willen. Mannen als Kerdijk, Borgesius, Veegens, Zaayer, Heldt, Har- togh en anderen zullen hoe langer hoe meer de richting van het staatsbestuur moeten aangeven. Die fractie van liberalen moet in de Kamer versterkt worden, wil men tot krachtige hervormingen kunnen overgaan. En daartoe zal het komen, wanneer maar eenmaal de overtuiging ingang vinden mag, dat bij de oplossing van praetische maatschappelijke vraag stukken de godsdienst buiten spel moet blijven. Wanneer het zoover gekomen is, dan zullen de mannen van alle partyen, wien het ernst is met de verbetering der bestaande toestanden, elkander van zelf vinden en zal op den linkervleugel van alle par tijen de samenwerking een aanvang nemen. Zoolang de godsdienst en valsche beloften de middelen blyven om de politieke hartstochten optezweepen en de man nen, uit wier samenwerking heil zou kunnen ge boren worden, tegen elkander in het harnas te jagen, zoolang kan er van samenwerking geen sprake zijn. Dat dan de liberale partij medewerke om spoedig dat keerpunt in de politiek in het leven te roepen en zorge gereed te zyn als de dag aanbreekt, waarop werkelyk van eene nieuwe partijforinatie sprake kan zÜn- Maar bovenal stelle zij zich ten doel geleidelyk voortteschryden op de baan van den vooruitgang te luisteren naar de verschillende stemmen uit het volk en te streven naar de vervulling van alle bil lijke wenschen. Komt dan de nieuwe partijvorming niet en dreigt het volk, des wachtens moede, uit den band van wet en orde te springen, dan zal voor haar de schoone taak weggelegd zijn, door een tijdig in grijpen onistige ongeregeldheden te voorkomen en zal zy, niet door eigen lof of ijdele beloften, maar door daden kunnen toonen in waarheid anti-revolu- tionnair te zyn. GOES, 1 APRIL 1891. Door mej. Wed. Bentvelsen is behalve aan het R. K. Armbestuur ook aan de R. K. kerk te Goes 1000 gelegateerd. Naar men ons mededeelt zal de Sociëteit «Eensgezindheid" te Goes met 1 Januari aanstaande worden ontbonden en zoodanig worden gereconstrueerd dat er van binnen- en buitenleden geen sprake meer is en ieder lid gelijk in rechten wordt. De sociëteit zou dan blyven bestaan in het gewone lokaal. By kon. besluit zijn, met ingang van 1 April, benoemda. tot bureelambtenaren van den rijks waterstraat P. J. J. Dormaar, J. J. "Visser Jz., J. Visser, J. C. Heijblom, J. M. De Looff, A. C. Van Altena en A. Van Altenab. tot ambtenaar bij den algemeenen dienst van den rijkswaterstaat M. Magielse. De adsissent by het post- en telegraafkantoor te Ierseke A. B e v i n is verplaatst naar Zevenbergen. Men bericht ons dat dhr. Blank uit Bergen- op-Zoom voornemens is een omnibusdienst te openen tusschen Goes en Ellewouds- d ij k vice versa. Van beide plaatsen zoude er 2maal per dag gelegenheid zyn tot vertrek. Tot.Gemeente-veldwachter teNieuwdorp gemeente 's-Heer Arendskerke is benoemd A n t h o- nie Van de P1 ass e te 's-Heer Arendskerke. RorNCle. Verleden Vrijdag genoot onze geachte Burgemeester het voorrecht zijn veertigjarig huwe lijksfeest te vieren met zyne echtgenoote, kinderen en verdere familie. Reeds vroeg wapperde uit vele woningen de nationale driekleur. Voor de school en de woning van den jubilaris waren eerepoorten op gericht. In den namiddag complimenteerde de gemeen teraad de feestvierenden en brachten de schoolkin deren, onder leiding van het onderwijzend personeel, hun een bezoek, waarbij toepasselijke liederen wer den gezongen en hartelijke toespraken gehouden door het hoofd der school en do vrouwelijke leerling M. J. Van Asperen. Behalve familie en vrienden schonken de gemeen teraad en de schoolkinderen ieder het echtpaar een kostbaar aandenken en 's avonds voerde het fanfare korps eenige muziekstukjes uit vóór de woning van den Burgemeester tot opluistering der plechtigheid. Intusschen waren do schoollanderen getracteerd. In de Zaterdag gehouden buitengewone ver gadering van aandeelhouders in de Zeeuwsche spoorbootmaatschappij is besloten het aan het bestuur verleend crediet voor het aanschaffen van een tweede boot overeenkomstig het bestuurs voorstel te verhoogen en de leening van 30,000 op 35,000 te brengen. Nu ook de statuten met het oog op de aanschaffing van een tweede boot zijn gewijzigd, kan deze belangrijke verbetering van het verkeer tusschen Schouwen en Duiveland, Noord en Zuid-Beveland en Walcheren met 1 Jan. e. k. als een beklonken zaak worden beschouwd. (M. Ct.) In eene Donderdag te Zieriksee gehouden alge- meene vergadering van de leden der afdeeling Zie riksee" der Zeeuwsche landbouwmaatschappij, gaf het bekende schrijven van de afdeeling «Noord- Beveland" in zake de jachtwet aanleiding tot breedvoerige discussie. Ten slotte werd met alge- meene stemmen aan het verzoek van de afd. Noord- Beveland voldaan. Bij kon. besluit is aan mr. F. C. Barbas, om redenen van gezondheid, met ingang van 1 April 1891, eervol ontslag verleend als ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Middelburg en Goes, ter standplaats Middelburg. Op 15 April aanstaande wordt overgeplaatst de opzichter van fortificatie 3e klasse J. C. Laga s, van den Helder naar Hellevoetsluis. Bij het examen voor surnumerair ("gedeelte B) bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen is o. a. geslaagd D. K a p t e ij n te Middelburg. De Rijkspostspaarbank heeft heden 10 jaren bestaan. Met de in Maart bij benadering vastgestelde inlagen werd gedurende deze 10 jaren ruim 661/.s millioen gulden bij de Rijkspostspaarbank ingebracht, waarvan ruim 46^4 millioen gulden is terugbetaald. Op elke 1000 Nederlanders zijn er 64, die gelden op deze veilige wijze hebben belegd, gemiddeld ieder ruim 75. Het meeste gebruik van deze bij uitstek nuttige instelling wordt door de Noord-Hollanders gemaakt: 97 van de 1000; de Groningers deelen er het minst in21 van de 1000. Ongeveer één vierde deel van de inleggers behoort tot den handwerkmansstand voorzeker een ver blijdend verschijnsel 1 H. M. de Koningin-Regentes heeft op zijn verzoek, met dankbetuiging voor de aan den lande bewezen diensten, eervol ontslag verleend met ingang van 31 Maart j. 1. aan den schout-bij-nacht" H. Dyserinck, Minister van Marine, en tot. zijn opvolger benoemd den kapt. ter zee G. Kruijs, chef van den staf der marine en van het bureauspeciale diensten bij het Ministerie. De nieuwe Minister is lid van de Staatscommissie voor de samenwerking tusschen land- en zeemacht, was vroeger chef van het personeel van het marine departement in Indië, kommandant van het artillerie- instructieschip en hoofd van het vak van uitrusting bij de marinedirectie te Amsterdam. Zoowel door zijn werkzaamheid in speciale be trekkingen bij de zeemacht als door een 5jarige detaeheering bij het Ministerie van Marine is de heer Kruijs goed bekend met den loop van de in richting der rivieren, evenals met de administratie. Als lid der voormalige Staatscommissie tot voor bereiding der wettelijke regeling van den militairen dienstplicht wordt hij geacht geheel in te stemmen met de hoofdbeginselen der thans ingediende leger- wet, waarvan het gedeelte, dat betrekking heeft op de zeemacht, ook met zijn medewerking is voorbereid. Zyn optreden in het Kabinet is ook wenschelijk geacht, ten einde storing in de behandeling der legerwct te voorkomen. Aan praetische ervaring paart hij wetenschappe lijke ontwikkeling. Omtrent verschillende zaken is hij homogeen met zijn ambtsvoorganger, zoodat velen in deze veran dering in het Kabinet niets meer zien dan een persoonsverandering. De heer Kruijs, in 1838 geboren, werd den ln Sept. 1856 adelborst le klasse, op 1 Jan. 1859 luit. ter zee 2e kl., op 1 Jan. 1868 luit. ter zee le kl., 1 Aug. 1878 kapt.-luit. ter zee en 1 Mei 1883 kapitein ter zee. Hij is de oudste hoofdofficier van zijn rang, ridder der orde van den Ned. Leeuw, officier der orde van de Eikekroon, ridder 3e kl. van de orde van St. Anna van Rusland. Naar aanleiding van de geruchten, in de Midd. Courant en in andere bladen voorkomende, verzoekt men ons te melden, schrijft het Vad., dat het oor spronkelijk artikel «de Marine-matroos" verscheen in het Handelsblad van 16 April 1890. Dat artikel is door den redacteur van do Ileldcrsche en Nieuwed. Courant overgenomen en aan boord der oorlogsschepen verspreid. Reeds in het Handelsblad van 30 April 1890 gaf de heer Land de verzekering, dat die overneming en verspreiding had plaats gevonden zonder zyn toedoen of voorkennis. De uitgever van de IJeld. en Nieuwed. Ct. beves- tigt heden in een ingezonden stuk in de M. Ct bovenstaand bericht. De regeering van ElzasLotharingen heeft den ünvoer in het Rijksland van runderen en kalveren uit België, Luxemburg en Nederland verboden, wegens de aldaar heerschende longziekte. Dit bericht zal den tekst van het regeeringsbesluit wel niet met juistheid weergeven. In Nederland toch heerscht gelukkig geen longziekte onder het vee, wel in België. Dat evenwel ook het Nederlandsche vee in het verbod deelt, schijnt verklaard te moeten worden uit de omstandigheid, dat het over België in het Rijksland wordt ingevoerd. (N. R. Ct.)

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1