1891. N'. 37. Donderdag 26 Maart. ste UIT DE OUDE DOOS. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Yrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,76» Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen sa Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COL De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 60 eent, elke regel meer 10 eeat. BiA directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechtf tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 48 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 et* Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 6 coat per regeLj GOES, 25 Maart 1891. Gisteren werd bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap aan de rijks-universiteit te Leiden de heer C. De Witt Hamer J.Gz., geboren te Goes, met Acad. protfsget.: »D# verplegicgskostan van bc- ho ftige krar kiinnigea." De Haagsche correspondent der Midd. Ct. ver- mojdt dat de aanneming der motie van den heer Viruly aan den Miiister van Maiine selves aangenaam was. Deze verlangde van zijne portefeuille bevrijd te worden, msar zag daartoe geen kaDs door den dracg van zijne ambtgenoten om toeh niet moedwillig een bres in het Kabinet ta doen ontstaan. De zaak Lind bood hem de g^wenschte gelegenheid aan en bij maakte er gebruik van. Wat de raden tot het passet ren van kapitein Land betreft, deze wns niet zoozeer dat hij in d« dagbladen stukken schreef, welke misstanden bekend maakte en waarvan het mogelijke gevolg zou kunnen zijn dat ontevredenheid bij do minderen werd gekweekt, maar dat hij zelf zorgde voor de verspreiding van die stukken aan boord van de oorlogsschepen. Iz d«ie handelwijze zag de Rfgeering eene afkeurenswaardige daad. De Minister deelde dit eehter niet aan de Kamer mede, om het beginsel te handhaven, dat de Kamer geen recht heeft de Rsgeering tot verantwoording te roepen. Had de heer Dyserinck eene afkruring uitgesproken over deze handelwijze, dan hadden de vrienden van den heer Laad hem kunnen verdedigen, op grond misschien, dat bij iets zeer geoorloofds daarmede op het oog had; dan ware het verschil van sienswijze in elk geval principieel besproken en opgelost, of wel de Kamer had zich bij de opvatting der Regeering neergelegd. Dan zou de Minister niet zedelijk tot aftreden g.dwongen zijn geweest. De correspondent heeft een stil vermoeden, dat misschien ook eenige leden vóór de motie Viruly hebben gestemd om da behandeling van de legerwet te voor komen. M«t een Minister van Marine ad interim zon, volgens hem, xulk eene gewichtige wet niet behandeld kunnen worden en een opvolger yan den heer Dyserinck in dit Kabinet zou wel Biet te vinden zijn. Volgens denvelfien berichtgever beeft de heer Victor De Stuers geantwoord op de circulaire van den heer Lohman en daarin betoogd, dat er geen sprake is van het gebru.k maken door hem van stukken, die hem alleen in zijne betrekking zouden bekend zijn. Eene minder goede verstandhouding tusschen den heer De Stuars en den secretaris-generaal zou oorzaak van da circulaire zijn. Die verstandhouding viadt weder haren grond in den voorwaardelijken aankoop van het bnis naast den schouwburg, welke buiten den referendaris om is gesloten. De correspondent acht h«t als zeker, dat de Tweede Kamer het desbetreff nde voorstel zal verwerpen en dan zoo, ook volgens hem, de beer Lobman de 5000 rouwkoop moeten betalen, die hij de onvoorzichtigheid had den verkooper toe te zeggen. Het gerucht, dat Z.Exc. de Minister van Marine zijne portefeuille ter beschikking heeft ge steld van H. M. de R'gentes, schijnt zich te bives- tigen, fegt de Avondpost. Als vermoedelijk opvolger van den heer Dyserinck wordt genoemd de schout-bij-aacht Mac L«od. Ook is er sprake van den vice-admiraal De Josselln de Jong. Da leden van de Eerste Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag 6 April a. s. Het Centrum deelt het proces-verbaal mede van den Raad van onderzoek, in Juli 1872 samesg^steld ter bebaod-liRg van de zaak van den Ion luit. plaats, adjudant T. M. K e ij s e r. Aan dezen Raad werden de volgende drie vragen gesteldlo. is de aangeklaagde schuldig aan hetgeen hem ten laste wordt gelegd 2o. Moet hij diensvolgens oit den dienst worden ontslagen en 3o. Zijn er ver zachtende omstandigheden? Da uitslag der stemming over de eerste vraag was, dat met alle (zeven) steramen deze vraag ontkennend werd beantwoord, zoodat de beide volgende niet be hoefden te worden gedaan. Tengevolge van deze uitspraak is de heer Keijsor gerehabiliteerd en bij besluit van 19 Aug. 1878 op nieuw bij het wapen der infanterie geplaatst en aan gesteld tot kommandant der 2de comp. hospitaal-sol daten, waarop later zijne bevordering tot kapitein is gevolgd. Kapt. Keijser moet au bij dan officier van justitie te Amsterdam eene twee-Ie aanklacht hebban ingediend tegen den oud-kapit.-intendant M. Da Ras, burge meester van Pannerden, wagens het plaatsen vai een lr gezonden stuk in De lijd van eergisteren, waarin beschuldigingen voorkomen, waarvan de heer Keijser, 21 jaar geladen, door eea zoogaeaamden raad van oaderzesk óéoparig zon zijn vrijgesproken. Men meldt aan de IV. R. Ct. uit Dlnteloord Na aanneming der suikerwet hebben de agenten der verschillende suikerfabrieken in deze stieken onmid dellijk getracht contracten voor de volgendo campagne te sluiten. Aanvankelijk schenen de landbouwers daartoe niet genegen tegen een prijs van 9, doch nu zijn reeds verscheidene contracten tegen 10 gesloten; echter meest bij kleine landbouwers. De groote bieten- verbouwers eischen een hoogeren prijs. De berichten omtrent de aanstaande komst van den keizer van Duitsehland hier te lande verkrijgen hoe laBger zoo meer stelligheid. Het is evenwel oog niet zeker of Z. M. rechtstreeks in da hoofdstad zal aankomen of via Den Haag. Dit hangt er van af, of zijn komst samenvalt met het verblijf van de beide Koninginnen te Amsterdam in de laatste week van Mei. (/V. v. d. D.) Voor het examen van surnumerair bij het vak der posterijen, hotwelk den 6 April zal aanvangen, hebben zich 44 caadidaten aangemeld. Er zijn 15 plaatsen. Het Journal de Bruxelles meldt, dat de heer Groshoff, bestuurder der N. Afr. Han delsvennootschap aan den Boven-Oon- g odie geen onderzoek van zijn sloombooten wilde toelateB, uit den Congostaat is verbannen. Naar de N. R. Ot. verneemt, is reeds een weer legging der grieven van den Vrijen Congo-Staat trgen den heer GreshofT, punt voor punt, ln handeD gesteld van oase Regenring met het verzoek, door bemiddeling van den Nederlandschen gezant te Brussel, te be werken, dat de maatregel van verbanning, tegen den heer Gresht-ff geheel ton onrechte genomen, niet door den Souverein worde bekrachtigd, voordat er een onderzoek hebbe plaatsgehad. Het besluit tot verban- nieg van den heer Gresboff is door don Gouverneur inderdaad genomen zonder onderzoek en zonder eenigen vorm van proces, zoodat hem zelfs do gelegenheid tot verweer niet gegeven was. D^n heer Greshoff, die tot Nsderlandsch consul aan den B)vtn-C)Dgo was benoemd, was even *óor zijn verbanning door den Congo Staat het exequatur ge weigerd. Bij eene gisteren te Amsterdam gehouden effec tenveiling zijn o. a. verkocht: Twee aandeelen der Ned. Mij voor kunstmatige Ossterteelt, gevestigd te Birgen-op-Zoom, ieder groot ƒ1000, voor 40lj1 pet. eu twee dito aaadeelen voor 411j2 pet., terwijl een dito aandeel op 40 pet. is opgehouden. Karkeüjfce Zaken en Omtsrwljs. Beroepen te Kats de heer J. D. Bierens de Haan, cand. te Haarlem te Bruinisse ds. IJ. Bootsma, te Zoetermeer en Z'gwaart. De M nister van Binnenlaudsche Zaken, gelet op de artikelen 11 en 12 der wet op het hooger onder wijs, coedigt hen, die zich in 1891 aan een der bij genoemde wetsartikelen virmelde examens wenrchen te onderwerpen, uit, daarvan vóór 1 April e. k. te do'n blijken aan den inspecteur der gymnasia te 's-Gravenhage, met opgave van hunne woonplaats en van de faculteit waarvoor zij het getuigschrift ver langen, en mot vermelding of zij leerlingen zijn der zesde klasse van een gymnasium, en of zij aan het eindexamen van ésn der gymnasia, dan wel aan het examen voor een staatscommissie wenechen deel te nemen. STATISTIEK Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes, over Februari 1891. Op de School A waren gedurende deze maand 143 kinderen Onder dezen waren: 126 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 17 van 110 verzuimen, en 0 meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 0.6 percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden, tegen 0,4 percent over dezelfde maand in 1890. Op de School B waren 277 kinderen, waaronder 257 zonder eenig verzuim, 18 die van 140 verzuimen hadden, en 2 met meer dan 10 verzuimen Het gemiddeld verzuim was 0.8 percent, tegen 0.5 percent over dezelfde maand in 1890. Op de School C waren 199 kinderen, waaronder 172 zonder verzuim, 14 met 110 verzuimen, 13 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 4.8 percent, tegen 7,3 percent over dezelfde maand in 1890. Op de School D waren 61 kinderen, waaronder 55 zonder eenig verzuim, 5 met 110 verzuimen, 1 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 1.6 percent, tegen 2.1 percent over dezelfde maand in 1890. Het verzuim op de openbare scholen te zamen van 1 Januari af tot uit. Febr. 1891 bedroeg 1.9 percent, tegen 2.3 percent over 't zelfde tijdvak ia 1890. Reehtszakon. Door de arr. rechtbank te Middelburg is gisteren veroordeeld wegens diefstal A. d. S., 13 j te Kolijr.s- plaat, tot 3 m. Landbouw en Veeteelt. De afdeeling Hainkerszand der Maatschappij van Landbouw on Veeteelt in Zeeland hield gistermorgen ia een der zalen van het koffiehuis »de Prins van Oranje" eene vergadering, die (behalve door negen leden van het bestuur) doer 25 leden werd bijgewoond. De Voorzitter (de hoer E. Van den Bosch) opende de vergadering met eene herinnering aau het bestuurs lid J. De Dreu, die dar afdeeling, sedert da vorige bijeenkomst, ontvallen was en gewaagd* daarna van de bekroningen, die op de laatste tentoonstelling, bij gelegenheid van het Lan 'huishoudkundig Congres, wa ren verleend, welke modedeelingen hij nu reeds deed, omdat vele ledon vertrekken, vóór de vergadering ge sloten wordt. Daarna deed de Voorzitter verslag van het verhan delde ln de najaarsvergadering van het hoofdbestuur, gehouden op Woensdag 5 November 1890. Daaruit bleek, dat de zaak der paardenfokkerij een voornaam, zoo niet h«t grootste gedeelte der beraad slagingen en behandelingen in die vergadering had ingenomen. De afdeelingen Schouwen. Tholen en Noord- Beveland hadden zich vóór de verplichte keuring vau dekhengsten verklaard; do afdeeling Oostburg was beslist tegenen de andvre afdeelingen wenschtan ver plichte keuring, doch overigens toelating met open baarmaking der gebreken. Dit laatste was door het hoofdbestuur aangenomen. Hierbij werd gewezen op het voorbeeld van België, waar in iedere provincie, behalve de kantonQale prijzen, vijf premiëa, elk van 5000 fr. worden uitgeloofd, en dat, in ons land, juist in de provinciën, waar de paardenfokkerij het grootst is (Gelderland, Friesland en Noord-Holland) verplichte keuring van hengsten bestaat. Nog werd medegedeeld, dat de prijs van 1000, uitgeloofd voor den besten hengst (minstens 4 melktanden gewisseld hebbende, ingeschreven in het stamboek van Zeeland, twee jaren moetende dienen tot veredeling van hst ras, enz.), was toegekend aan den heBgst Joas van den heer Le Roy te Parijs. Da invoering van dezen hengst, welke na gestationneerd is in de afdeeling Schouwen, is te danken aan de bemoeiingen van den heer Van der Have, te Parijs gevestigd, die («eigens de woorden van den Voor sitter) daardoor getoond heeft »oen voor stander van de veeteelt in Zeeland en een echt Schou- wenaar te zijn." De heer I. G. J. Kakebeeke deelde later mede, dat Gcd. Staten van Zeeland de verplichte keuring niet hadden noodig geacht. Ten opzichte van de proefveldon werd medegedeeld, dat de Minister de plannen voor den aanleg heeft goedgekourd en dat de 100, voor de afdeeling Hulst bactemd, dewijl deze afdeeling daarvan g«en gebruik heeft gemaakt omdat zij de b-paalde 900 voor éen proefveld wilde aangewezen zien, voor de andere af- deelirgen kon bestemd worden. Eod schrijven van den heer Roggeband te Groede, omtrent de toepassing der wet op de personeele belas- lastirg betrekkelijk het gebruik van paarden, was door het Hoofdbestuur voor notificatie aangenomen. Eindelijk was op het verzoek van de afdeeling Noord-Beveland om eene tegemoetkoming in de kosten van de algemaene vergaderiog in 1891 door den Voor zitter een renteloos voorschot van hoogstens 300 toegezegd. De notulen der vorige afdeelingsvergadering werden bu gelezen eQ goedgekeurd. De rekeniDg van den penningmeester over 1890 werd daarna onderzocht, en op advies van den heer H. G Hartman Jz., die met den heer J. Oele Hz. de commissie van onderzoek had uitgemaakt, goed gekeurd ia ontvangst op 602,19, in nitgaaf op 384,541/2, sluitende alzoo met oen batig saldo van 217,641/2. Tot afgevaardigden ter eerstvolgende vergadering van het Hoofdbestuur w rden bij acclamatie aangewe zen de heeren E. Van den Bosch en O. J. Labrijn, die zich deze aanwijzing lieten welgevallen. In plaats van wijlen J. Da Dreu werd tot lid van het bestunr benoemd de heer Hugo Mol te Oudvlande, op wien 22 stemmen werden uitgebracht, terwijl de medeaanbevolenen P. Meeuwse CzM te Oudslande en D. Meulenberg te Ellewouisdijk, elk 6 stemmen er langden. Vervolgens werden herkozen de heeren E. Van den Bosch tot voorzitter met alle stemmen, A. M. Kakebeeke tot secretaris, J. Vau Nieuwenhuijzen en C. Koert tot leden, de laatste 3 met al'e stemmen op éen na, zijnde telkens éan briefj» blanco. Zonder hoofdelijke stemming werd het bestuur ge- mnchtigd tot het verleenen van een tijdelijk voorschot van ƒ125 aan de onderlinge maatschappij voor hagel- verzekering. Nu werden door den heer L. A. Van Weel eenige mtd'doelingen gedaan, die later door den heer Padmos van Kloetinge werden aangevuld, nopens de proefvelden. Daaruit bleek dat de heer Padmos gratis een stuk land aan den 's-Gi'avenpold&rschen straatweg heeft beschikbaar gesteld en de bearbeiding voor eigen reke ning neemt, terwijl de oogst ten zijnen bate komt. De commissie heeft dus niets anders te doen d&n de zaai granen en den kunstmest aan te koopen. Zij heeft in het najaar drie saoiten van tarwe geeaaid, doch deze is in den afgeloopen winter doodgevroren. Zij zal na eene proef nemen met chevalier-gerst en wel op drieër lei wijze a zonder kunstmestb. met 200 kilo phos- phaat en Chili- salpeterc. met Thomas phosphaat en Chili-sslpeter. Er is nog niet gezaaid, omdat het land zoo koud en zoo nat is, doch dit zal spoedig geschieden. Op voorstel van den heer G. J. Van den Bosch zal nog een vierde proef daaraan worden toegevoegd en wol met opgeloste peru-guano (van 7 stikstof en iO oplosbare phosphaat), waarvan in den Wil- helminapolder (met 300 kilo per Hectare) gunstige resultaten verkregen zijn. Op voorstel van den heer G Zuidweg werd besloten, om ingeval de commissie een te1 ort op haar rekening mocht hebben (gelijk be- kecd is heeft de Minister een subsidie aan de Maat schappij toegestaan, dat onder de afdeelingen verdeeld is) dit tekort uit de afdeelings-kas zal gedekt worden. Nog was ingekomen een brief van de afdeeling Noord- Biveland, om haar verzoek aan het hoofdbestuur, tot het indienen van een adres van adhaesie aan het petitionnement van den heer mr. De Kanter in zake de jachtwet, te steunen. Na eene langdarige discussie, waaraan vooral deel namen da heeren G. J. Van den Bosch, Paul, J. J. Van Weel en Hartman, werd met 19 tegen 13 stemmen tot steun van het verzoek besloten. Voorts bracht de Voorzitter ter sprake, dat velgercs de Midd. Cour. van gisteren in de afdeeling Walcheren oppositie schijnt te bestaan tegen de toekenning van den prijs van den Franschen hengst en een verzosk aan de zusterafdeelingen zal worden gericht om zich bij die oppositie te scharen. Aangezien de afdeeling niet telkens ter vergadering kan bijeengeroepen worden, vraagt hij, hoe het bestuur in dezen heelt te handelen. Na esnige beraadslaging werden afgevaardigden ter vergadering van het hoofd bestuur gemachtigd naar welgevallen te handelen. Ook werd mededeehng gedaan, dat de rekening van het ten vorigen jare gehouden congres is goedgekeurd en bedraagt in ontvang 4284,97'/2, in uitgaaf 5166,G7l'a, sluitende alzoo met een tekort van 881,10, welk tekort door de provincie is gedekt, terwijl bet bestuur wordt gemachtigd een paar nog lator ingekomen nota's uit de afdeelingskas te voldoen. Met eeno hartelijke toespraak, vooral tot den heer G. J. Van den Bosch vcor zijne belangeloosheid door het zenden eener schoone collectie paarden, rundvee en schapen, zonder mededingingwerden aan de be kroonden ter tentoonstelling, bij gelegenheid van het congres, de prijzen en getuigschriften uitgereikt. Nadat de gewone vei loting van landbouwwerktuigen had plaats gehad, sloot de Voorzitter de vergadering. Het klooster Jeruzalem. Reeds meermalen kwam dit klooster in mijn vorige opstellen ter sprake. Nauwkeurige onderzoekingen schijnen te bewijson, dat het gestaan heeft op een stuk land, omstreeks vijf minuten ten oosten van Biezelinge gelegon. Dit stuk land draagt nog den naam het klooster en ligt hooger dan de omliggende streek, die kloosterboek genoemd wordt. Sommigen hebben gemeend, dat bet zou gestaan hebben op het land, genaamd de Abdije of Abdijenlanddoch dit is het geval niet. Of hei laatstbedoelde aan Jeruzalem behoord heeft, is onzekerhet is zeer wol mog-lijk, omdat een klooster ook wel een abdij werd genoemd. Maar we vinden hiervan niets vermeld, zoodat het evengoed htt eigendom kan geweest zijn van een geestelijke stichting, die werkelijk onder dien naam bekend stond, bv. de Abdij te Middelburg, welke ook elders in Zuid-Beveland goederen bezat, of aan een of andere Belgische abdij. In een brief van ridder Wolfert Van dar Maalstede, gedagteekeDd 21 Mei 1246, schenkt deze aan het jookvrouwenklooster vijf-en-twintig gemeten laad, die begrensd werden door den weg van hst huis Maalstede naar Biezelinge, den weg van Maalstede naar Sparte, den weg van Biezelinge naar Vlake en het molenwater, vroeger vermeld. Hieruit blijkt, dat de Abdij de stand plaats van het klooster niet geweest kan zijn. Ilet is gesticht door nonnen, die nit Michelen in België hierheen waren gekomen, en den naam droegen van Viclorinnen. Deze orde was een afdeeling der

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1