dat heden de Staatscourant de intrekking bé- vat van het verbod tot uitvoer van varkens. III. Als ingekomen stukken worden ter tafel ge bracht a. Missives van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het 2e suppletoir kohier van den Hoofdelijke» Omslag en van de raadsbesluiten tot wijziging van de begrootingen voor 1890 en 1891 b. Verslag van de kweekschool voor bewaarschool- houderessen te Leiden over 1890; c. Bericht van de commissie voor het M. O., dat de hm. mr. J. G. De Witt Hamer en Ph. M. Van der Mandere zijn herbenoemd als voorzitter en secretaris; d. De goedgekeurde rekening van het fonds van kaserneriog over 1890, bedragende in ontv. 317,Sö1/^, in uitgaaf 261,04 en dus een batig saldo opleverende van 56 82^. Hot kapitaal van dit fonds bedraagt thans 6600 inschrijving op het Grootboek; e. De goedgekeurde rekening van het fonds tot ondersteuning van weduwen van gemeente-ambtenaren over 1890, bedragende in ontvang 1746 24I/2, in nitgaaf 1627,21, en alzoo als saldo /li^OS^. Hat kapitaal van dit fonds bedraagt 3000 inschrijving op bet Grootbotk, Alles voor notificatie aangenomen. IV. Alsnu is aan de orde de vaststelling van het kohier van den H. O. voor 1891. Dit punt wordt ech ter aangehouden tot eene volgende vergadering. V. Het kohier van de belasting op de honden wordt daarna vastgesteld met 132 honden op een totaal be drag vaD 528. VI. Alsnu wordt gelezen esn rapport en voorstel van B. en W.f inhoudende om op dezelfde voorwaarden als aan wijlen den heer W. Swart, aan diens weduwe levenslarg vergunning te verfeenen lot het bewonen van het hois in de Schoolstraat. De finonciëele commissie, in wier handen dit rapport en voorstel is gesteld, adviseert tot aanneming, echter met wijziging in zooverre, dat de vergunning y>tot wederopzeggens toe' worde verleend, met welke wijzi ging B. en W. zich veresnigen. De heer Lambrechtsen zegt, dat de aanleiding tot de door de fia. comm. gestelde reserve ligt in de om standigheid dat de localiteiten van school A te wen- schen overlaten en meer ruimte en betsre inrichting, o. a. ook van de speelplaats der bewaarschool, inder daad geene weelde zouden zijn. Voor uitbreiding na zou alleen gelegenheid bestaan naar de zijde van de woning in quaestie. Hij vestigt daarop da aandacht van B. en W. en zou wenschen dat, zoodra de om standigheden dit toelaten, deze zaak door B. en W. nader werd overwogen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. hunne aandacht op deze zaak gevestigd houden en zullen houden. Het voorste] wordt zonder hoofdelijke stemming aargenomen. VII. Vervolgens wordt goedgevonden, op de be grooting van uitgaven der gemeente voor 1890 een zeker bedrag van den post voor onvoorziene uitgaven af- en op andere posten, waarop tekort komt, over te schrijven. VIII. Evenzoo ten opzichte van de begrooting voor 1891. IX. Aan de orde is de rekening en verantwoording van de administratie der leenbank over 1890. De heeren Ramondt en tiildernisse, leden van de directie der instelling, verlaten de zaal. Op een paar vrsg^n, welke door de financ. comm. nopens panden van eenigszins hooge bedragen, nl. van 100 a 200, waren gedaan, en of bij der gelijke beleeningen van de zijde der paDdeigenaren geen misbruik wordt gemaakt van de instelling, ant woordt de Voorzitterdat hij die vragen overgebracht heeft aan directeuren der leenbank en deze daarop het volgende mededeelen »Het reglement geeft geene aanleiding panden tot de genoemde bedragen te weigereD. Ook doet de geheele inrichting van het reglement niet onderstellen, dat de bank uitsluitend voor be- hoeftigen in 'fc leven is geroepen. Buitendien kan er weinig bezwaar tegen en de bank zelfs zeer nuttig zijn, wanneer sommige neringdoenden, die b.v. eens oogenbiikkelijke beheefte hebben aan eene som van 25 tot ƒ100 of meer, bij da bank terecht kunnen komen. Veelal toch zullen deze neringdoenden bij spaarbank of crediet-instelliogen, door gemis aan bor gen, niet terecht kunnen komen, terwijl zij genoeg zame waarde bezitten in winkel- of lijfgoederen, die alleen bij eene leenbank in onderpand worden genomen en door de tijdelijke beleening van welke die nering doenden hun crediet kunnen ophouden en aan hunne verplichtingen voldoen. Voorts staan tegenover de enkele betrekkelijk lioogo pand»n, honderden van zeer geringe bedragen gelijk uit den staat blijkt, zoodat de leenbank toch hoofd zakelijk voor de behoeftigen bestaat. Vrees, dat sommigen, die voornemens zija falliet te gaan, van de leenbank gebruik zullen maken om daar goederen te brengen ea deze aan den boedel te ont trekken, behoeft niet te bestaan, want de gefailleerde zal het bele*nbriefj* moeten overleggen en hij zal-dit te minder durven achterhouden omdat hij weet, dat eene informatie van de justitis bij de leenbank de zaak terstond aan het licht zou brengen." De rekening wordt, overeenkomstig het advies der fiaanciëale commissie, mot algemeene stemmen goed gekeurd en vastgesteld. Aangezien het bankkapitaal bedraagt 7600 en de rekening sluit met een hooger salio van 2.57, zal dit in de verantwoording over 1891 worlen ovsrgebracht. De heeren Ramondt en Hildernisse, ter vergadering wedergekeerd, worden, onder dankzegging aan de Di rectie voor haar beheer, met 's raads besluit bekend gemaakt. X. Nu komt in behandeling de rekening van den Ontvanger der gemeente als administrateur van de goederen, afkomstig van de voormalige gilden, nopeüs de opbrengst dier goederen over 1890. Ingevolge het ad*ns der fnanciëale commissie wordt de rekening goedgekeurd in ontvangst op ƒ676 in uitgaaf op gelijk bodrag, met bepaling, dat het in de uitgaven begrepen saldo van 667.69 aan het Gasthuis zal worden uitgekeerd. XI. Alsnu is aan de orde het vaststellen van ver ordeningen op de heffing en de invordering van school geld aan school E. Burg. en Weth. vonden aanleiding daartoe, behalve in eene missive van 10 April 1890 van de plaatse lijke commissie van toezicht op het lager onderwijs, in den geest van en de toelichtingen op de wet op het lager onderwijs van 1889. Ter bereiking van het doel om in dsn geest der wet de toegang tot deze school ook onder het bereik der meest bescheiden inkomens te brengen is da regeürg zoodanig ont worpen dat zonder dat de gemeente verlies in opbrengst zal lijden de kinderen van minder ver mogenden, voor wie het onderwijs gewenscht wordt, daarvan zonder groot bezwaar, gebruik zullen kunnen maken. Een minimam van 20 en een maximum van 100 voor schoolgeld met eene verdeeliDg in 9 klassen, zoodat de opklimming 10 bedraagt kwam B. en W. voor het meest aan de bedoeling te zullen beant woorden en niet te laag of te hoog te zijn voor hat belastbaar inkomen, dat aan de betrokken personen, naar eene aangenomen groepeering van klassen, op het kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1890 werd toegeschreven. Voor kinderen, wier ouders of verzorgers elders ge vestigd zijn, kon die maatstaf niet worden aangenomen. Al kon men vorderen de overlegging van een aanslag biljet of van oene opgave van het gemeentebestuur, om den aanslag te kennen, dan zou dit weinig baten, want do grondslagen waarnaar de heffieg van den H. O. geschiedt, zija zoo verschillend en zoo onder scheiden in verschillende gemeenten, dat onmogelijk daarnaar e*ne berekening voor een inkomen, gelijk staande met wat voor Goes in aanmerking komt, kan gemaskt worden. En daarbij komt nog dat er ge meenten zijn, waar geen Hoofdelijke Omslag geheven wordt. Daarom hsbben B. en W. gemeend voor deze kinderen een schoolgeld van zestig gulden te moeten voorstellen, zijnde het middelcijfer van de belasting, dia 7oor inwononden gesteld is 20 100 120 2 60) Nog een ander bezwaar moest uit den weg geruimd worden. Het schooljaar begint 1 September; het Hoofdelijke Omelagsjaar met 1 Januari. Het zou kun nen gebeuren, dat met het nieuwe omslagsjaar, een of meerdere der ouders ot verzorgers in eene andere klasse geplaatst werden als waarin zij op 1 September aangeslagen waren. Eene wijziging te brengen in het schoolgeld kwam B. en W. ongeraden voor van daar dat zij voorstellen, de eenmaal bepaalde aanslag voor het schoo'jaar van kracht te doen blijven. Het ontwerp erlangde de instemming van de beide heeren schoolopsier.ers en van de plaatselijke commissie van toezicht, waarna zij werden gesteld in haDden van de fiuauciëele commissie, dio een paar opmerkingen maakte tengevolge waarvan het tarief nog eenigszins gewijzigd werd on nu voorgesteld als volgt: Voor de eerste klaas» 10 'sjaars 9 tweede 20 a 9 9 derde d 30 a vierde j> 40 vijfde a 50 9 9 zesde 60 j> 9 v zevende 70 X> achtste a 80 9 negende 90 9 tiende 100 t> en dat in art. 2, de eerste klasse wordt aangeduid door Zij die in don Hoofdelijken Omslag aangeslagen zijn tot hoogstens 800 de 2e klasse door van 800 tot 9 1100 y> 3e 9 9 9 1100 9 9 1700 4e 9 9 9 1700 9 9 2300 5e 9 9 9 2300 9 9 3100 6i 9 9 9 9 3100 9 9 4100 t> 7e D 9 9 4100 9 9 4700 8e x) 9 9 9 4700 9 9 6200 9e 9 9 9 9 6200 9 9 8000 10fl 9 9 9 9 8000 en daarboven. terwijl voor de kinderen van buiten de gemeente 60 'sjaars wordt geheven. Het denkbeeld der financ. commissie om ds pro gressie voor nog hoogere inkomens door te voeren meenden B. en W. te moeten ontraden op grond der bepaling in art. 45 der wet op h»t Ja^er onderwijs, luidende, dat veor de rijksbijdrage in de kosten van het lager onderwijs vniet in aanmerking komen de scholenwaarvan de opbrengst der schoolgelden eene inkomst oplevert van gemiddeld tachtig gulden of meer per leerling en per jaar. Terwijl nu een gemiddeld bedrag van /52 per kind wordt verkregen, als min het aantal kinderen deelt op de totale ap proximatieve opbrengst van het schoolgeld, of van 60 als men het gemiddelde neemt van het schoolgeld tosschen de hoogste en laagste klass°, zou het wel eens kannen gebeuren, dat men om een tiental gul dens meer schoolgeld, de rijksbijdrage van honderden gulden» in de waagschaal stelde. Ook scheen het der üaanciëele commissie beter toe, om voor onvermogend aan te merken hen, die niet in den H. O. zijn aangeslagen, dan wel zulks ter be slissing van B. en W. te laten. B. en W. hoewel de bedoeling der commissie, om hunne taak gemakkelijk te maken, waardeerende en erkennende dat, »aene beoordeeling gemakkelijker moet vallen, indien deze afhankelijk is van een gemakkelijk to constateeren feit, dan van persoonlijke opvatting", meenen die poging tot verlichting hunner taak niet te mogen aan raden vooral niet door eene bepaling als de financi- eele commissie aangeeft, omdat B. en W. vreezen dat hierop de hoogero goedkeuring kan afstuiten. In de eerste plaats toch laat de wet niet toe, dat eene zekere categorie personen voor onver mogend tot betaling van schoolgeld wordt ver klaard. Art. 46 spreekt van t> uitzondering van bedeel den en van hen die, scheen niet bedeeld, onvermogend zijn". En waar nu de wet zwijgten althans zeker den raad niet noemt, om in deze uitvoaring aan de wet te geven, daar moet, analoog mpt art. 126 der Gem. wet, het college van B. en W. optreden tot aanwijzing van die onvermogenden. Bovendien is dit bij onderscheidene discussiën en uitspraken van de Regeering beslist. Bij beschikking van 16 Oct. 1880 werd door den Min. van Binn. Zaken verklaard, dat de beoordeeling wie on- en min vermogend zijn, niet aan den raad of aan de ouders, maar aan Burg. en Weth. staat, waaraan bij beschik king van 16 Febr. 1881 no. 729 werd toegevoegd ook niet %in de eerste plaats" aan don raad. Bij decisie van 9 Nov. 1880 latt. I verklaarde de Minister (iets wat in dezo alles afdoet)»Er is daarom ook bezwaar togen de bepaling in eene verordening dat oa- en minvermogenden zijn zij die niet in den hoof delijken Omslag zijn aangeslagenen de minister voegde daaraan bij beschikkisg van 17 Dec. 1880 lett. T toe of zijdie niet meer dan een in de verordening genoemd jaarlijsch inkomen hebben en bij die van 11 Jan. 1880 no. 158 of zijdie niet bijdragen in de rijks directe of plaatselijke belastingen. Zijn deze decisiën van vroegere dagteekening dan de laatste wijziging der wet op het lager onderwijs, de toestand en de omstand gheden zijn dezelfde. Dit is duidelijk verklaard door den Min. van Binn. Zaken bij de behandeling dier wijziging In de zitting dar 2e Kamer van 1889: •»Dat blijft ook (het aanwijzen van on- en min vermogenden) zooals onder de oude wetgeheel ter beoordeeling van B. en W-, die de categoriën moe ten bepalen Daarom meenden B. en W. met dit denkbeeld van de financieels commissie niet te kunnen medegaan. Mochten de ontwerpen de goedkeuring van den Raad verwerven dan meenen B. ea W. dat de aanvang van den nieuwen cursus het beste tijdstip is om de verordeningen in werking te doen treden, zijnde 1 September 1891. Na de voorlering dezer stukken worden de ver ordeningen in behandeling gebracht. De heer Lambrechtsen zegt, dat do fio. commissie met genoegen heeft gezien, dat aan een paar van hare opmerkingen is tegemoet gek omen. Na het oordeel van B. en W. vernom-n te hebben over hare andere opmerkingen, verklaart spr. namens de commissio met dat oordeel genoegen te nemen. De Voorzitter releveert dat nog eene andere reden de voortzetting der progressie verhindert en wel, dat daardoor het schoolgeld voor sommige kinderen hooger zou worden, dan het onderwijs per kind aan de ge meente kost. Dit verbiedt de wet, die alleen spreekt van eene tegemoetkoming. Niemand meer het woord verlangende, worden de verordeningen in omvraag gebracht en aangenomen met algemeene stemmen. XII. Nog wordt bes'oten om, wanneer de nu aan genomen verordeningen betrtffande school E in werking tredeD, daarmede in verband uit de algnm. verordening voor het lager onderwijs eenige bepalingen te doen vervallen. XIII. De heer Van der Boek vraagt nog eenige inlichting over een vroeger door den heer Lambrechtsen gedane vraag, of het gebouw van school E niet tevens voor woning van het hoof! kan worden ingericht? Toen is een onderzoek toegezegd, maar hij heeft het resultaat niet vernomen. Do Voorzitter antwoordt dat dit onderzoek werke lijk heeft plaatsgehad, maar dat dientengevolge eene verbouwing zou moeten geschieden, welke zeer kost baar zou zijn. Mocht echter tengevolge van de nu aan genomen verordening in meerdere ruimte moeten worden voortien, dan zal de qiaestie der woning daarbij nader worden overwogen. De vergadering wordt gesloten. Gemengde Berichten. Di jonge Belgischs hengst Girard nit den Wil helminapolder, die Woensdagavond nog gezond en wel was, is den volgenden morgen plotseling gestorven, nog vóór de hulp van den veearts kon worden ingeroepen. Deze hengst was in het vorige jaar bekroond, is in het N.'derlandsche Paardenstamboek opgenomen en werd door de provinciale keuringscommissie geacht een uitnemend geschikt dier te zijn ter verbetering van het paardenras in Zaid-Bevelacd. Uit 's Heerenberg wordt aan Het Centrum be richt Te Emmerik is opgegraven het lijk van een juffrouw, Voor eenige maanden ter aarde besteld. Haar echtgenoot, die gearresteerd is, wordt vaa vergiftiging verdacht. Eenige dagen vóór haren dood klaagde zij aan bekenden veel over buikpijn. Haar man liet echter geen geneeskundige hulp ontbieden, maar drong er voortdurend op aan om aalles aan hem te vermaken." Een 40jarige fabrieksarbeider te Vaals, die zich II. Donderdag op de tramlijn aldaar in beschonken toestand te slapen had g-degd en later door de laatste tram overreden werd, is Maandagavond aan de bekomen kwetsuren overleden. In de Zuiderzee nabij Harderwijk is een bootje omgeslagen, waarin twee aldaar wonende visscbers en esn zoon van een hunner bezig waren hunne n6tten na te zien. Alle drie vonden in de golven den dood. Wat, een boer uit Stiermarken zooal verdragen kan maakt de volgende rechtszaak duidelijk, welke voor eenige dagen te Graz is behandeld. In eene hor- borg te Greisdori had een zekere Frans Fuchs bij ge legenheid eener danspartij den boer Mathias Klug door een mossteek zwaar verwond. Mathias Klug, een man met een haast reusachtigea lichaamsbouw, legde nu voor de rechtbank de volgende verklaring af: Toen Fachs daar zoo aan 't rondhouwen was, kwam het mij voor, dat ik iets voelde, en toen ik daarop aan iemand vroeg, of hij ook iets bijzonders aan mij zag, sprak hij: 9 Wel kerel! daar steekt nog een mes in je buik!" Ik zeg tegen hem: trek het er dan asjeblieft eens uit. Goed, hij trekt, maar kan er het mes niet uit krijgen. Daarop ging ik naar den waard, en vroeg hem of hij eens probeeren wou om het er uit te trekken, maar hoe hij ook trok, er weer uitkomen deed het mes niet. Toen ging ik naar Maier, die mis schien de sterkste van allemaal is, en Z6i dat hij toch wel niet voor dat werkje zou blijven steken. Nou, nadat hij dan ook zoo'n beetja heen en weer ge daan had met het mes, kreeg hij het er ook uit het was een groot broodmes, en was nog al een beetja diep in een been gedrongendaarom ging het dan ook zoo moeielijk om het er weer uit te krijgen. Zoo'n dag of acht heeft het mij een beetja pijn ge daan, maar nu is alles weer in orde. Ik denk, mijn heer dat die Fuchs me zoo'n beetje heeft willen kietelen 1" De rechtbank vond het noodig, de zaak wat ernstiger op te nemen en Fuchs zijn lust tot »kietelen" te verleeren door hem dertien maanden zware kerkerstraf op te leggen, waarbij hij elke veer tien dagen een nacht op een »hard bed" moet door brengen. laatste en tefegraphlsetie berichten. Middelburg. Tot deskundigen bij de a. s. examens voor onderwijzer in deze provincie zijn benoemd: voor schrijven, lezen en Ned. taal de heeren P. G. De Jager, onderwijzer bij de Rijksnormaallessen en hoofd der openbare school C te Middelburg, en A. Rademaker, hoofd eener bijzondere school aldaarvoor rekenen de heer D. H. O. Itimann, directeur der Rijksi-oi maal lessen en hoofd eener openbare school te Goesvoor aardrijkskunde de heer L A. E. Van der Leij, onder wijzer bij de Rijkskweekschool enz. te Middelburg; voor vader'andsche geschiedenis de heer J. Bevelander Scheo, directeur der Rijksnormaallessen te Oostburg en hoofd eener openbare school te Groede voor kennis der natuur de heer dr. H. Japikse, leeraar bij de Rijks hoogere burgerschool enz. te Middelburgvoor zingen de heer A. Lijsen. onderwijzer bij de Rijkskweek school en bij de Rijksnormaallessen te Middelburg voor theorie van onderwijs en opvoeding de heer A. Luljendijk, directeur der Rijksnormaallessen en hoofd der openbare school te Tolenvoor hand- teekenen de heeren M. Vlomings, leeraar bij de Rijks hoogere burgerschool enz. te Middelburg en F. Van Dixhoorn, onderwijzer bij de Rijksnormaal lessen te Aksel en hoofd eeDer openbare echool to T«r~N«uzenvoor gymnastiek mej. A. S. Bengel, onderwijzeres bij de openbare school G te Middelburg, voor de vrouwelijke en de heer P. Van der Meulen, leeraar bij de hoogere burgerschool enz. te Goes, voor de msnnelijke candidatenvoor nuttige handwerken voor meisjes mej. S. H. W. Klaar, onderwijzeres bij de Rijksnormaallessen en hoofd der openbare school D te Middelburg en mej. J. Barents, onderwijzeres bij de Rijksleerschool aldaar. Voor de examens hebben zich in 't geheel aange meld 53 candidaten, t. w.28 mannelijke, ter beko ming van eene akte van bekwaamhrid als onderwijzer, waaronder 20 ook voor eene aanteekening voor de vrije- en orde-oefeniogen der gymnastiek25 vrouwe lijke ter bekomiog van eene akte van bekwaamheid als onderwijzeres, waaronder 7 ook voor een aantee- kening voor de nuttige handwerken voor meisjes, 3 voor de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek en 13 voor de beide laatstgemelde vakken. 's-Gravenhage. TWEEDE KAMER. Bij de voort gezette behandeling der P o s t w e t is op art. 1 in getrokken het amendement der commissie vaa rappor teurs om maandbladen met couranten gelijk te stellen. Het amendement Smidt (uniformport voor couranten en drukwerken) werd verworpen met 64 tegen 11 st. Art. 1 is daarop onveranderd goedgekeurd. Als nieuws bladen blijven dus beschouwd alle ten minste eenmaal '«weeks verschijnende c .urantan en tijdschriften. Correspondentie. Het ons toegezonden verslag der lezing van dhr. Smeeng*», gisteren te Middelburg gehoudenmoest tot een volgend nommn* blijven liggen. Burgariijka Stand Goes van 11 tot 13 Maart 1891. Geboren: 12, Roberdina Johanna, d. v. Robbert Martinus Van den Boogaart en Maria Katelientje Siep- man; 13, Wilhelmina, d. v. Jan Dirkse en Johanna Cornu. Overleden: 12, Gerrit Jacobus, 4 j., z. v. Gerrit Van R'et en Jacoraina Maria Ossewaarde; Willem Timmerman, 53 j, gehuwd met Kornelia Verburg; 13, Sara Cornelia Westerweel, 57 j., gehuwd met Dirk Boer; Marinus Johannes Soutendam, 80 j. Marktberichten. MIDDELBURG, 12 Maart 1891. De aanvoer uit Walcheren was heden klein en in den handel ging er niet veel om Jarige Tarwe niet getoond Nie jwe Tarwe met veel kooplust is betaald van f9 tot 9,25 naar deugd Rogge op f7 gehouden. Zomergerst is gekocht van f 5,50 tot 5,75, Zeeuwsche Wintergerst bracht f 5,50 op. Puike Bruine Boonen zijn van f13 75 tot 14 gekocht Puike Witte Boonen weinig gevraagd en f 14,25 a 14 50 betaald Paardenboonon t 6.75 a 7 Groene Kookerwten zijn van f 10,25 tot 10 50 gekocht. Koolzaad niet geveild. Raapolie f 31 Patentolie i'33, Lijnolie f28 per vat op 6 weken, contant f I lager Boter f 1,15 a f 1,25 per Eieren f 3,40 per 100 stuke. -A.dL-vert©rLtion. 25-jarige Echlvereeniging van LEVI NATHAN en SAARTJE COHEN. Hunne dankbare kinderen CORNELIA. MARCUS. Goes, 15 Maart 1891. V Op Woensdag den 18 Maart hoopt onze geliefde vader en grootvader C. EVERSDIJK zijn G0sten geboortedag' dankbaar te ge denken. Zijne dankbare kinderen en kleinkinderen. Kattendijke, 13 Maart 1891.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2