1891. N\ 24. Dinsdag 24 Februari. T8SIe jaargang, GOESEHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feostéagen. Prijs per kwartaal, soo binnen als buiten Goes, f 1,76» behalve aan oas Bureau worden Abonnementen en Advsrteatiëa voor dit blad aangenomen bij de haaran NIJGH VAN D1TMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopsrs en Postdirecteuren. De prijs der gewone adverteatiön is van 15 regels 50 «ent, elke regel raeer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht* tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden vaa 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 et. Aanvragen om en vermelding van liofdegwran 5 cent per regel Zaterdagavond vergaderde de liberale kies tere n i g 1 n g »6 o i" ter bespreking vaa het praeadvies der Liberale Ufiie ia sake de legorwat. Da waarntmenda voorzitter, de heer J. 11. Kakabeeke, begon met te tegg£n, dat het bestuur door verscbil- leade omstandigheden niet in de gelegenheid was ge- j weest, sooals elders, een inleider van dit belangrijk punt te doen optr«dea en hij vroeg daarom hoe da leden de laak het best meenden te kunnen behandelen. De heer Ramondt gelooft niet, dat ar in de ver gadering veel sullen uign, die het ontwerp met xijn 300 m 400 artikelen genoegzaam kannen beoordeelen van eene bespreking daarvan kan derhalve geen sprake sijs. Wel sou men ech'er kunnen spreken over de hoogere kostende afschaffing der plaatsvervanging en den meerderen druk van het ontwerp en dan zien of de ln uitzicht gestelde voordeden een bijna dubbel soo aterk en goed geoefend leger, deze lasten recht vaardigen. De Voorzitter, sieh met dat denkbeeld vereenig^nde, brengt dus allereerst de hoogere kosten ia bespreking. De heer Oehtman leest ïu uit het praeadvies der Liberale Uaie voor, dat het budget van oorlog ten gevolgd der nienwo regeling slechts met ruiua 112 millioen «al worden verhoogd. De heer Ramondt stelt tegenover deze raming vaa den Minister de raming van den heer Van Houten, die eene jaarlijksche vermeerdering van 5 millioen verwacht, behilve aan onbepaald bedrag veor ver betering der kazernas ens. Da beer Lambrechtsen is van oordeel, dat de Minister wel het beet zal weten, wat zijn ontwerp zal kosten aan de natie en zegt dat het praeadvies van de Uai« gebaseerd is op de cijfers van den Minister; waarop de haer Ramondt antwoordt, dat de heer Van Houten, als voorziter der commissie van voorbereiding ln de Kamer, toch ook wel op de hoogte zal zijn. Da bear I. D. fransen v. d. Putte acht ook de meerdere kosten van de nieuwe wet een groot bezwaar, te meer, omdat hij vast gelooft, dat die kostes voort durend zullen stijgen. Da heer Ramondt is het geheel hiermede eeas, ea voegt er bij dat andere autoriteiten tot aog hoogere bedragen komen en «pr. is van oordeel, dat men zich met deze wet, wat de kosten betreft, begeeft op een hellend vlak, waarvan het eiads niet te voorzien is en waardoor zelfs een der bladen, zeker niet tonder over drijving, tot de eonclusio komt, dat man ten slotte misschien een uitstekend leger zou verkrijgen, maar dat het dan de vraag zou worden of het de moaite nog waard zoo xijn eene dergelijke uitgemergelde natie door dat leger te doen beschermen. Vervolgens overgaaode tot het pant van de afschaf fing der plaatsvervanging leest dhr. Lambrechtsen uit het piseidvieg voor wat daarvan tui gunste wordt gezegd voor zoover het sociaal belang erbij betrokken is. De heer Ramondt betoent zich ook van de voor gestelde afschaffing een groot tegenstander te zijn. Met eeaige voorbeelden toont hij aan, dat die af schaffing het rampzaligst zou werken voor deu mid delstand. Voor de zonen van de rijken zou het nadeel niet zoo groot zijn. Zij toch zoeken meestal eene be trekking om zekere positie te hebben, en dit strekt hun tot eermaar het komt er bij dezen niet op aan of zij al eens een jaar vroeger of later tot die positie komen. Anders echter is het met de jonge lieden uit dei middel- ea burgerstand, die vaak met groote opoffering van de zijde der ouders opgeleid worden voor ambtenaar, onderwijzer, dokter, apotheker of voor eeue industriëele onderneming. Voor dezen kan het afbreken van de studie, het tijdelijk verwij deren uit hnnne betrekkingen in vela gevallen gelijk etaan met grooten achteruitgarg van hunne weten schap, met het verlies van hunne betrekking, met volkomen vernietiging van huQne toekomst. Daarbij komt, dat het toch wel de bedoeüDg zal zijn om door de afschaffing dar plaatsvervanging, door het in dienst treden ook van de meer ontwikkelden het gehalte tan het leger te verhoogen. En nu acht spreker het in hoege mate onmeusebkundig om die verbetering te verwachten van een aantal jongelieden, die met zekeren weerzin, met de vrees veor vernietiging van hunne toekomst in de gelederen zullen moeten plaat? nemen. De heer Lambrechtsen begrijpt niet hoe het dan ia andere landen gaat, waar wel persoonlijke dienstplicht bestaat, en constateert, dat de beer Ramondt niet heeft weerlegd de bewering van het grievend on recht, dat de arme moet dienen en de rjjke zich daar van door een handvol gelds kan vrljkoopan. De heer Ramondt repliceert, dat men om een on recht weg te nemen tegenover de mlagegoeden «en ander onrecht zal invoeren voor de middelklasse. Was er nog sprake van algemeenen dienstplicht, zooals io de door dhr. Lambrechtsen bedoelde lauden, dan was het wat anders; dan zou men van den aas vang af bij alles rekening cr mede kunnen en moeten houden, dat ieder jongeling op een bepaalden leeftijd niet be schikbaar ia voor zijne taak. Maar zoolang de lotiog blijft bestaan, en das aan het grillig lot blijft over gelaten, wie het vaderland dienen zal, zoolang wenicht hij kst correctief der plaatsvervaBging behouden te sien. Buitendien, voor de lagere standen geeft de nieuwe wet gceae verlichtisgintegendeel, door het hoogere contingent sullen ook zij meer gedrukt wordenzullen er ook van hen meer in dienst moeten. Ook acht de spr. de opheffing vaa de plaatsvervanging niet in het be lang van dea Staat «elven. Deze toch moet ook nog op andere wijze gediend worden dan door militairen en deor den persoonlijken dienstplicht zal de Staat zich bercoven van de diensten van een aantal jonge lieden, die zich voor staatsbetrekkingen bekwamen. Bij algemeenen dienstplicht zon ook de Staat, wat den leeftijd voor sommigo betrekkingen betreft, daar- meè rekening moeten honden. Nu zal hij slechts eone beperktere keuze hebben. De heer Ochtmsm begrijpt niet, waarom een jong- uenscb, dat persoonlijk zijn dienstplicht vervult, opeens ongeschikt moet worden voor zijne burgerlijke batrek king. De ervaring in andere landen geeft daartoe geen groid, waaraan de beer G. H. JCakebeeke nog toevoegt, dat ook in het leger tal van betrekkingen uit de burgermaatschappij kunnen bekleed wordenonder wijzers, telegrafisten, ambachtslieden enz., terwijl de persoonlijke dienstplicht een zaehto overgang kaa zijn tot algemeeien dienstplicht. De heer Ramondt wijst ook nog op den langeren diensttijd eu aeht het hoogst bezwarend, dat een dienstplichtige van 20- tot 33- jarigen leeftijd zich met buiten het rijk (dus ook niet in onze Koloniën) mag vestigen «onder bepaalde ver gunning van den betrokken Minister. De heer Van der Mandere betreurt het, dat dhr. Ramondt zoo nlt- slaitend zijne gegevens pat uit de geschriften van mr. Van Houten, van wion gebleken is, dat hij een ver klaard tegenstander is van het ontwerp. Wanneer dhr. R. spreekt over een langeren diensttijd, dan wil spr. er op wijten, dat die tijd van 15 tot 13 jaren wordt verkort. Eo wat het verblijf buitenslands betreft, wan neer men daarvoor Biet anders heeft te doen dan por request daartoe vergunning te vragen aau dea Minister, dan acht hij dat beswaar niet zoo groot. De heer Lambrechtsen acht dit bovendien een onderdeel, dat bij de behandeling in de Kamer kan gewijzigd worden, waarna de beer Ramondt nog uit de memorie van toelichtiBg de moeielijkheid aantoont om cp den door hem genoemden leeftijd «ieh in de Koloaiëa te ves tigen terwijl algemeene dienstplicht door de dan zeker enorme kosten niet kan verwacht worden. Na langdurige discussie over een te nemen besluit wordt goedgevonden eerst in stemming te brengen de conclusie van het praeadvies der Liberale Unie; wordt die verworpen, dan eene gewijz gde conclusie van de hoeren Stigter eu Neter, alleen uitsprekende de weaeche- lqkheid van de invoering van persoonlijken dienstplicht; wordt ook die verworpen, dan eene door den heer Ramondt voorgestelde motie in den geest van die der kiesvereeniging zLantiog" te Winterswijk, uitsprekende, dat de kiesvereeniging »Gotz" »het aanhangige wets ontwerp tot regeling van den krijgsdienst in strijd met 's lands belangen acht: 1. omdat de thans reeds zoozeer drukkende kostsu voor de krijgsmaeht door deze wet wederom met een aanzienlijk bedrag worden verhoogd, en 2. omdat de thans reeds zoozeer drukkende persoon lijke lasten, welke aan de bevolking door den krijg» dienst zijn opgelegd, daardoor nog worden verzwaard en wel niet alléén voor hen, die zich tot hu toe daar van door geldelijke offers konden vrijkoopen, maar ook voor de groote meerderheid, welke sioh deze weelde niet kan veroorlooven". Het praeadvies der Unie wordt aangenomen met 9 leges 7 stemmen. Dientengs'O ge vervallen de andere voorstellen. De afgevaardigden zullen derhalve te stem men hebben voor dat praoadvies. De heereo J. M. Kakebeeke en Lambrechtsen zullen de vereeniging op de algemeene vergadering vertegenwoordigen, terwijl de heeren V. d. Mandere en OchtmaD als hunne plaats vervangers zullen optreden. Nadat nog de heer Stigter benoemd Is tot lid van het bestuur en deze zich die benoeming laat welgevallen op voorwaarde, dat er gestreefd worde naar de samenstelling van een libe raal program, sluit de voorzitter de vergadering. GOES, 23 Februari 1891. Naar wij vernemen trekt de schoone collectie porselein, die op 25 dezer door notaris Pilaar in »de PriDS van Oraoje" alhier «al verkocht worden, zeer de aandacht van kenners en liefhebbers. Wij raden daarom onzen lezers niet te verzuimen haar morgen (Dinsdag) te gaan bezichtigen. De entrée a 10 ctv. komt ten goede aan de armen der gemeente Borsele, vanwaar het porselein afkomstig is. Het blad Gelria meldt dat de benoeming van mr. Walter, kantonrechter te Hulst, tot kanton rechter te Nijmegen, is geschied buiten de lijst van ainbsvehng om. Het bij de Kon. Maatseh. >De Schelde", veor rekeniüg van den Provincialen Stoombootdienst in aanbouw zijede raderstoomsehip, type »Wal~ «heren", zal Zeeuwsch Vlaanderen genaamd worden. (VI. Ct Bij kon. besluit van 20 Febr. is aan E. L. baron Van Harden broek, rentmeester van het Kroondomein, rentambt Middelburg, vergunning verleend tot hot aannemen der onderschoidiDgsteekonea van Ridder in de Orde van de Eikenkroon, hom door Z. K. H. den Groothertog van Luxemburg geschonken. Da schrijver der Brieven uit de Hefstad in da Arnh. Ct. deelt mede, dat hem uit een particulier bericht, waarvan men hem inzage heeft gegeven, ge bleken is dat het dverschil van gevoelen" tusschen den gouverneur en den procurear-ganeraal van Suri name aan het licht is gekomen in den weinig ge- bruikelijken en met het prestige van het gezag weinig strookenden vorm vai eene vechtpartij op straat. De beide heoge heeren zijn eenvoudig ten aanschouwe der voorbijgangers handgemeen geweest. Uit Den Haag schrijft men aan de Af. Ct. Er is wal vrees gekoesterd voor Duitschen invloed op de koningin-regentes. Ik ge loof dat H. M. te verstandig ie om door Duitsche oogen de Nederlandsche belangea te bezien, en ook te zelfstandig om te dulden, dat vreemden haar de richting zouden aangeven van haar bestuur. Dat in- tusschen uit DaiUch'and wel eens beproefd wordt om hier te lande wenken te geven, is nog onlangs gebleken ten tijde vaa het invallen van het dooiweder. Het is bekend dat toen de Duit8che regeering hulp heeft ge boden aan de onze tot het opruimen van het ijs ia de g<-oote rivieren (indertijd ook door de G. Ct. gemeld). Onze minister van waterstaat heeft echter fier daar voor bedankt, vol vertrouwen - op ons? ambtenaren, die op waterstaatgebled toch waarlijk geen kinderen zijn en zich nog wel met onze naburen kannen meten. Bij die ofQolëele briefwisseling is het evenwel niet gebleven. Zeer laat ia 4ee avond ontving op zekeren dag de Koningia-Regentes een telegram van den Duit schen keizer, aandringende om toch vooral voer de ijsopruiming te doen zorgen. H. M. ontbood den vel genden morgen den minister Havelaar bij zich en deelde hem het telegram mode. Deze, gelukkig minder zenuwachtig dan keizer Wilhelm, verzekerde II. M. dat alle voorzorgen genomes waren en dat de Keizer niet ougerust behoefde te zijn voor overstrooming van zija Rijk door onze schold. Het spreekt tevens van zelf, dat wij hier allereerst belang hebben bij goede maat regelen, zoodat da wenk van den Keizer geheel over bodig was. Zgne inmenging bewijst iotusschen, dat hij nizt terugdeinst ons zoo nu en dan eens de wet te willen voorschrijven. Het is te hopen dat oase regeering daarvan steeds zoo weinig notitie zal nemen als zij nu in dit geval deed. Eenmaal dhn weg op, zouden wij niet vaoruit weten waar te zullen terecht komen. In ons vorig nommer kwam het volgende be richt voor: »Mefc bijna algemeene stemmen is de voordracht van Burg. en Weth. van Amsterdam aangenomen, om de Beurs te bouwen aan het Damrak. De onkosten worden bepaald op ongeveer zeven millioen gulden, waaronder de ruim vier millioen voor onteigening be grepen zijn." Dit bericht b«rust op een aardigheid, waarvan de metste Nederl. bladen da dupe zija geworden. Ia De Tijd kwam dezer dagan een Ingezonden stuk van lgnolus voor over een toekomst-raadszitting te Amster dam in 1921, waarin een eindbeslissing in zake de Amsterdamsche beurtquaestie werd genomen, welk stuk aanleiding tot deze vergissing heeft gegeven. De Eerste Kamer heeft Zaterdag met 28 tegen 5 stemmen aangenomen het wetsontwerp tot vaststelling van de bepalingen ter bescherming van rijkswater- staatswerken, nadat de Minister vaa Waterstaat had trachten aan te toonen dat de bezwaren tegen het ontwerp overdreven zijn, evenzeer als de vrees dat het schadelijk zal zijn voor tal van particulieren. Hij gaf de verzekering dat de bepalingen niet scherper zullen worden toegepast, integendeel dat z$ zoo mild mogelijk lullen worden nitgevoerd. Het opsommen van alle objecten aan het Rvgeeringsgezag onderworpen, verklaarde de Minister ondoenlijk. Voor dqkvallen en oeverafschulvingen in Zeeland zal de mogelijkheid van exceptioneele bepaliügon wordon nagegaan. De SpoorwegbegrootiDg is aangenomen, evenals de Waterstaatsbegrooting, na een debat over spoorwegen en werklieden-verzekering. De door den heer Saalborn tegen Zaterdag eengeroepen vergadering van belangstellenden in de Hoogduitsche Opera te Rotterdam, weid druk bezocht, doch grootendeels meer door nieuwsgierigen dan door dezulken van wie het bekend is dat zij oilers voor de zaak veil hebben. Da haer Saalborn hield eene toespraak, waarvan de slotsom deze was dat hij, om dit seizoen ten einde te kunnen bresgeo, terstond noodlg had 7000. Wilde men hem dan voor het volgende seizoen weder met de directie balasten, dan verlangde hjj 20,000 sub sidie eu 40,000 abfeonnement en coupons. De heer Saalborn zal eene tweede vergadering met het personeel beleggen, ten einde te beproeven, of als nog een compromis tot stand kan komen, met het deel om dit seizoen ten einde te brengen. Nader deelt mon mede dat, wanneer 5000 \óor Woensdag a. s. wordt tofgezegd ten gunste der Hoog duitsche opera, de artisten genegen zijn tot 16 April e. k. verder te spelen onder leiding van den heer Saalborn, - Bij den Raad tan State is (bshalve ees wets ontwerp tot wijziging van het militair strafwetboek) thans ook aanhangig gemaakt een ontwerp tot wijzi ging van het reglement op de krijgstucht. (Avj>.) Naar man verneemt, is de ontwerp-ste- den-wet door de afdeelingen der Eerste Kamer ongunstig ontvangen. Bij beschikking van den 18tn dezer is door den minister van waterstaat, handel en nijverheid bepaald dat met iogaDg van 1 Maart, de werken van het Noordsaekanaal vaa den gewonen dienst van den ingenieur van den waterstaat te Am sterdam zullen worden afgescheiden en een af {onder lijken dienst zullen vormen, totdat da nieuwe groote werken te IJmuiden en bij Schelliagwoude zullen zijn voltooid. Met dien dienst wordt balast de ingenieur van den waterstaat A. A. Bakaa-, thans arroadissimsnts-inge- nieur te Amsterdam, terwijl aan den ingenieur vaa dea waterstaat N. A. M. van den Thoorn tegelijk met zijn dienst als sectie-ingenieur bij den aanleg van het Marwedekanaal de dienst in het arrondissement Am sterdam wordt opgedragen. Ds Minister van Baitenlandsche Zaken vestigt in de St.-Ot. de aandacht ep het volgende door hem van den eonsul-generaal te Pretoria ontvangen bericht. Met het oog op de vele Hollanders die tegenwoor dig hier buiten betrekking zijn, en wier aantal gedurig door nieuwe aankomelingm wordt 'ermaerdvrd, gevoel ik mij verplicht een waarschuwend woord te doen hcoren, ten einde ondoordachte emigratie naar de Transvaal zooveil mogelijk tegen te gaan. »G«durende het afgeioopsn jaar was de tosstanl hier niet zeer bevredigend, waartoe allerlei oorzaken hebben samengewerkt, niet hst mlrst de inkrimping van het mijnwezen in sommige deelen van het land, waardoor het gouvernement verplicht is geweest enkele kantoren geheel op te heffen, of bij andere in da nabijheid gelegen te voegen. Betuiniging van ambte naren, ook bij post- en telegraafdienst, stond hiermede in het nauwste verband. sliet aantal personen die prosp acteer- en delve:sli- ceDtiss namen, is ook, veelal door gebrek aan onder nemingsgeest en middelen van b6ataan, zeer vermin derd, waardoor handel en verkeer gevoelig hebben geleden. t> Als een gevolg van een en ander zijn de inkomsten van den staat ver achtergebleven bij de cijfers van vorige jaren, en is de regeering genoodzaakt geweest de uitvoering van sommige publieke werken voorloopig uit te stellen, tot groot nadeel van de vele ambachts lieden, die daarop hadden gehoopt; ook de algemeene opmeting van het land, waartoe reeds voor jaren was besloten en die aan velen eene ruime verdienste be loofde, is verschoven tot betere tijden. »Werd in 1888 en '89 bijna iedereen spoedig na aankomst geplaatst, tegenwoordig is het omgekeerd, hetgeen voor degenen die hier zonder middelen komen, aanleiding geeft tot groote teleurstelling nbt alleen, maar meermalen ook tot geheel verval. »Daarom wie in Holland een bestaan heeft, blij va voorloopig ten minste gerust daar, en wie na lezing van het bovenstaande het toch wil wagen hierheen te emigreeren, zorge ten minste 500 in den zak te hebben bij aankomst, om geduret de de eerste maanden, zoo noodig, zonder verdienste te kunnen leren Niettegenstaande het ijs ia de rivieren en op de kanalen nagenoeg verdwenen is en de scheepvavrl zich allengs hersteld heeft, zou naar men aan bat U. D. mededeelt het goederenvervoer op de spoorwegen, met name dat der wagenladingen, nog slechts weinig verminderen. Als voorbeeld diene, dat b. v. te Venloo, waar in normale winters op ééa dag hoogstens 1200 wagens werden overgegeven en overgenomen en in de laatste weken steeds 1500 A 1700 wagens worden verwerkt, thans op één dag bijna 1800 goederen wagens wer dea overgenomen en overgegeven. Da lage waterstand van den R jn is natuurlijk meie

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1