1891. N°. 21. Dinsdag 17 Februari. 78sle jaargang. MILITIERAAD De lijst der kinderen COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f l,ï&> Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertantiëa voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent» B^ directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht* tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 et. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel De eerste zitting van den voor deze gemeente zal gebonden worden op ZATER DAG DEN 14 MAART laöl, des morgens te 10 uren, in het gewone lokaal in de abdij te Middelburg Deze zitting is bestemd tot het doen van uitspraak omtrent ds vrijwilligers voor de militie, de lotelingan, bij art. 65 en 56 der wet bedoeld, en alle overige lotelingen. In persoon moet voor den militieraad in zijne eerste zitting verschijnen: de vrijwilliger voor de militie, de loteling, die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte, en in zijne TvVEEDE ZITTING hij, die voor een loteling als plaatsvervanger of als nummerrerwis- selaar verlangt op te treden Goes, den 14 Februari 1891 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. boven zes en beneden twaalf jaren, die zich op 1 Januari vau het loopende jaar in de gemeente bevonden en niet voorkomen op de staten der leerlingen van de openbare en bijzondere scholen van lager onderwijs of die huisonderwijs genieten, is opgemaakt en zal ter secretarie voor een ieder ter lezing liggen van 18 Februari tot 17 Maart op eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren. Goes, den 16 Februari 1891. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Dr. Kuypar onderteekent in de Heraut een ar tikel, waarin het huwelijk verboden wordt van een doleerende met een gereformeerde die niet doleert. Hij schrijft »Een gereformeerde kan alleen een gerefoimeerd meirja huwen. >En wat de doleantie aangaat, zoo zeggen we even eens Zijt ge doleerende, of best ge 't slechts 7 »In hït tweede geval hebt ge geen recht van sproken. »Ea in het eerste geval, wanneer derhalve uw mede gaan met de doleantie metterdaad steunt op de ziels- o ver tuiging, dat wie onder de Synodale organisatie blijftvoortleeft in een toestand van zonde en de Koningskroon van Jezus hoonthoe xoudt ge dan een huwelijk kunnen aangaan met iemand die in deze zonde staat en er geen afstand van wil doen 7" Uit de hier aangehaalde woorden van dr. Kuypar blijkt dus, dat wie zonder de Synodale organisatie blijft", voortleeft ie een toestand van zonde. Al die maQnen en vrouwen dus, die den tijd der Afscheiding beleefd hebben, maar bleven in de Ned. Herv. Kerk, zooals Groen, Mackay, da Costa en zoo vele anderen, zij hebben geleefd in een staat van zonde, zij hebben de Koningskroon van Jezus gehoond. En wie heden ten dage niet doleert hem treft hetzelfde vonnis. En dezen man znllen ook weêr tal van Synodalen in Juni volgen naar de stembus, als gedweeë schapen! (De Vaderl.) Jl. Vrijdag trad dr. P. J. F. Vermeulen, lid der 2a Kamer voor Helmond, voor zijne kiezers op om te spreken over »de bondgenooten der katho lieken in Nederland gedurende de laatste honderd jaren." Na aan historisch overzicht, dat veel meer daB henierd jaren omvatte, gegeven te hebben, kwam spr. tot da laatste helft van deze eeuw. Hij schetste h .e toen de katholieken steun zoehten bij de liberalen die, geleid door den onovertroffen staatsman Thorbecke, de Grondwet van 1848 hadden tot stand doen komen. Met grooten lof gewaagde spreker van de liberale partij, die zoovele grieven der katholieken had weg genomen, gewaagde met dankbaarheid van het herstel der bisschoppelijke hiërarchie in 1853 en deed zien hos dat herstel den val van Thorbecke ten gevolge had. Vervolgens besprak hij de daarna gevolgde afschei ding zijner geloofsgenooten tengevolge van de onder- wijs-quaestie, de aansluiting bij de conservatieven die hun ouden papenhaat hadden afgelegd. De aansluiting was echter weder te nauw en te innig. Die innige vereeniging werkte nog schadelijker, toen zich in 1872 eene katholieke fractie vormde, en de groote impopu lariteit, die ten slotte het deel der conservatieve partij was, kwam ook den katholieken niet weinig ten schade. Eindelijk schetste de heer Vermeulen in breede trek ken het ontstaan van het bondgenootschap met de anti-revolutionairen en herinnerde aan de geschiedenis dar vorige verkiesing. Ten aansien van dat bondgenootschap moeten de katholieken bij de geschiedenis te rade gaan, en dan zal die geschiedenis ieeren dat elk bondgenootschap, aangegaan op gronden, die iu strijd zijn met de ka tholieke beginselen, geen stand kan houden en ten slotte ook ten schade der katholieken zal uiteen spatten. Spreker gaf daarna zijn oordeel over de anti-revolu tionaire partij onzer dagen te kennen. Hij herinnerde aan da zucht dur partij om zich door aristocraten te laten vertegenwoordigen, maar toonde aan dat de stu wende kracht enkel komt van de uiterste linkerzijde, eo hoe die adellijke heeren slechts dansen naar de pijpen der akleine luyden". Hij wees er op hoe een samengaan met do volkspartij de Tweede Kamer het voorrecht schonk een Okma in haar midden te zien en hoe de anti-revolutionairen de verkiezing vau Do- mela Nieuwenbuis hebban mogelijk gemankt. Dat alles toont duidelijk dat de anti-revolutionaire partij den weg der revolutie opbolt. Trouwens eene partij van zuiver revolutionairen oorsprong ynoet tot haren oor sprong terugkeeren. En was do revolutie der 16e eeuw niet de schandelijkste, die de geschiedenis kent 7 L-beralen en hoe al de schakeeriogen dier partij zich mogen heeten, maar ook de partjj, die zich de anti-revolutionaire noemt, gaan allen een zelfden weg op en het einde van dien weg is het meest volkomen radicalisme. Op al deze gronden meent spreker dat slechts in eene volkomen zelfstandigheid der katholieke partij heil voor zijne geloofsgenooten is te vinden, en dat die zelfstandigheid meer waard is dan eene meerdei- beid in ons parlement, eene meerderheid die op dit oogenblik trouwens voor de katholieken weinig meer dan een fictie is. De Banier schrjjft naar aanleiding van de Stedenwet o. a. Waarlijk, do redeneeringen van de heeren Van Dedem en Heemskerk hebben ons niet kunnen over tuigen van de onscholdige bedoelingen dezer wet. Zij zou niet andere wizen dan de logische doorvoe ring van een eenmaal aangenomen deugdelijk beginsel! Dat maakt men de ganzen wijs. De heeren Hubar en De Geer hebben de verant woordelijkheid voor de aaDnemiog van het ontwerp van Minister De Savornin Lahman niet te dragen. Zij waren btj de stemming erover niet aanwezig. Opzettelijk, of toevalliger wijze 7 Zij wisten immers dat de behandeling op dien dag zou afloopen en da eindstemming daarop volgen moest 7 Toch ontbraken zij. Het komt ons nog altijd voor. dat er terecht een beroep is gedaan op den heer Groen van Prinsterer, die tegen de losscheuring opkwam van wat historisch geworden is. Maar wij krijgen nu wtêr zooveel eenheden meer in het staatsleven. Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Utrecht, Arnhem, Gronirgen zijn geen organismen meer, doch eenvoudig deelbare begrippen. Da revolutionaire theorie 1 En nu beweren wij niet, dat de vigeerende kies wet met hare indeeling in kiesdistricten die theorie uiet huldigde, en er na een vreemd beginsel is in gebracht. Wij komen eenvoudig conatateeren dat wie voor antirevolutionairen moeten doorgaande volledige toepassing hebben geéischt van de revolutionaire theoriewaartegen zij zeggen dat hun beginsel ge richt is, en dat zij nn in de Stedenwet die theorie volledig hebben toegepast. Groen zou het niet gedaan hebben. Bleek het niet uit het antwoord dat de Minister Lohman gaf dat deze staatsman" (hij bedoelde mr. Groen van Prinsterer), »op dit pont nooit klare denk beelden toegedaan geweest was?" Groen heeft al meer en meer uitgediend in zekere kringen. Nu eens heet het van hem, dat hij aan het eind van zijn leven in eene zekere verwarring des geestes verkeerde, zoodat men aan zijo toen gesprokene woorden niet te veel gewicht moet hechtendan wtêr dat zijn denkbeelden op zeker punt zeer vaag en onbepaald zijn geweest, en men er daarom geen rekening mee houden kan. Wat blijft er dan van Groen over 7" Dezer dagen werd te Katwijk aan Zee eene ver gadering gehouden van de anti-revolutionaire kiesver- eeniging. Da. C. Plug, een der twee predikanten der Herv. gem. te Katwijk aan Zee, die als ga9t tegenwoordig was, voerde het woord en bracht zijne bezwaren in tegen het streven der anti-revolutionaire p a r t ij. Van die partij moest de spreker zóó weinig hebben, dat hij, juist om het verband, waarin de Vereeniging tot die partij stond, geen lid van de kies- vereenigiog worden kon. Maar met alleen tegen de anti-revolutionaire partij, ook tegen het minieterie had hij grieven. Het wat niet christelijk en het had niets gedaan, ja, we waren er zelfs mede achteruit gegaan. Men had, om slechts een paar zaken te noemen, aan de anti-revolutionaire kiezers, als men deze regeering op het kussen hielp, beloofd, voor elk gebied op allerlei hervormingen te kannen rekenen. Eo wat is van acht'ren nu daarvan als uitkomst gebitkeD 7 No. 1 wat het opbrengen van onze belastingpen- singen betreft, daarin zouden wij aanmerkelijk verlicht worden. En inderdaad wordt men nu nog weer zwaarder gedrukt dan vroeger. No. 2. De opiumpacht op Java. Ook op dit gebied is nog geen enkele schrede g< daan in den geeden weg. No. 3 is de s'aatsloterij, ook eene grief voor spreker, nog niet afgeschaft door dit ministerie, altemaal zaken, die een vlo* k zijn voor een christennatie als onze Nederlandsche. De spreker verklaarde zich ook tegen hat samengaan van Dordt met Rome. »Wij m gen", z°ide hij, »ons nitt aansluiten bij eene partij, die met medewerking van Rome hare leden in de Kamer gebracht heeft, en daarom als door een oordeel Gods over deze ergerlijke zonde met zulk een veelbeteekenende onvruchtbaarheid geslagen is. »Geen vleesch mag tot onzen arm worden gesteld. Konden wij er met God alleen niet komen, dan liever met eere teruggeslagen, maar nooit met Rome samen werken. Neen, dan liever als vrije, stoere mannen op eigen gelegtnh<id den stembusstrijd gestreden". De Standaard, die dit meedeelde, en het de N. R. Ct. kwalijk nam, dat dit blad er niet bijvoegde, »dat deze toespraak bij de leden der Kiesvereenlging geen instemmirg, wel protest vond", kan intusscben het feit niet ongedaan maken, dat zoowel de anti-revolu tionaire partij als »ons kostelijk ministerie" o. a. ook deze beloofde dingen hebben nagelaten. GOES, 16 Februari 1891. Het Hbl. vestigt er de aandacht op, dat dr. S c h a e p m a n, dia in de jongste redevoeringen, voor zijne geestverwanten uitgesproken, steeds spreekt van een vergelijk en dus nog de mogelijkheid schijnt in te zien van een schikking tusschen de voorstanders en de tegenstanders der legerwet, tot dusver zich niet heeft uitgelaten over de grondslsgen van zulk een schikking. »Hij acht den diensttijd van acht jaren te lang; groote vermeerdering van het contingent overbodig. Maar in toegeven op die punten kan het vergelijk toch niet bestaan. Al of niet persoonlijke vervulling van den dienstplicht 7 al of niet behoud van de plaats vervanging dat is de hoofdvraag, die de partijen verdeeld houdt. Hoe die uiteenloopende meeningen te verzoenen, zonder aan de weerbaarheid des lande te kort te doen Daarover heeft de heer Schaepman geen licht ver spreid, daarop geen antwoord gegeven. Zullen wij dat antwoord wellicht lezen in het verslag dat eerstdaags omtrent het overleg der Kamer-commissie met de Regeering is te verwachten Wij zien met groot ver langen naar dat verslag uit. Tot dusver heeft hft avergelijk" veel van het bekende plan van generaal Trochu om Parijs te redden, een plan dat altijd be loofd, maar nooit gegeven werd 1" Omtrent het geschil tusschen den Gouverneur van 8uriname en den heer Kilff schrijft het Vader land, dat het nooit grond gehad heeft, om aan de juistheid der berichten van zijnen correspondent aldaar te twijfelen, en ook ditmaal zijn bericht reeds voldoende is bevestigd. Zelfs is reeds bekend, wat waarschijnlijk de aanleiding is geweest van het geschil. De Eogel- sche consul-generaal heeft er zich namelijk bij den Gouverneur over beklaagd, dat gestrafte Britsch-Indi- sche koelies openlijk mishandeld werden. Dit heette geschied te zijn op bevel van den procureur-generaal. Deze, door den Gouverneur ter verantwoording ge- roepeD, beriep zicb op een door dezen verstrekten last, dien de Gouverneur wederom ontkende te hebben verstrekt. Vandaar hevige oneêBigheid tusschen beiden. Uit 22 gemeenten, waaronder Zieriksee, Graauw, Kruiningen, 's-Heerenhoek, Scherpenisse, St. Philips- land, Tolen, Poortvliet, Wemeldicge, 's-Ileer Arends- kerke en Dreischor is onderstaand adres in zake het wetsontwerp op densuikeraccijns aan de Tweede Kamer verzonden: Geven met eerbied te kennen de ondergeteekenden, wonende in de gemeente provincie allen landbouwers, welke groot belang hebben bij den on verminderden aanbouw van beetwortelen, als zijnde dat nog hei eenige produet, wat hen staande houdt dat zij hunne algeheele instemming betuigen met het request, dd. 26 Januari 11. aan uwe Kamer ingezonden door het hoofdbestuur der vVereeniging van land bouwers die suikerbieten verbouwen," gevestigd te Steenbergen, verzoekende het wetsontwerp op den suikeraccijns te verwerpen, tenzij in art. 2 het cijfer van 29 millioen kilogram aanslag worde veranderd in minstens 45 millioen, zonder den aaDslag te ver- hoogen of eenigen anderen financiëelen druk op de beetwortelsuikerindustrie te leggen, daar dat alles inkrimping der cultuur tengevolge zou hebben en dus fmanciëel voor den landbouwer geheel op hetzelfde zou nederkomen. 't Welk doende enz. Te 's-Gravenhage is Donderdag eene constitu- eerende vergadering gehouden door de 44 heeren uit alle oorden des lands, uitmakende het uitvoerend co mité voor het internationaal landbouw- congres, dat in Ssptamber a. s. aldaar zal worden gehouden. Deze vergadering heeft een bureau gevormd, bestaande uit de heeren D. Bauduin, voorzitter, baron Van Brienen van de Groote Lindt, onder-voorzitter, mr. H. Zilleser, secretaris, en jhr. W. Röell, secretaris. Voorts is benoemd een dagelijksch bestuur, bestaande uit de heeren van het bureau met de heerenmr. C. J. E. graaf Van Bylandt, jhr. H. A. Clifford, J. F. W. Conrad, C. J. Van der Oudermeulen, mr. W. O. T. Van Oudheusden van Achttienhoven, allen te 's-Hage, en P. F. L. Waldeck, te Loosduinen. Er is bepaald, dat het congres zal gehouden worden te 's-Gravenhage, van 7 tot 12 Sept. a. s. Eerstdaags zullen het reglement en programma ver spreid worden. In een vergadering der R.-K. kiesvereeniging Recht en Orde" te Rotterdam is besloten aan de verkiezing op morgen geen deel te nemen. Tegenover deu candidaat der liberalen, mr. Van Karuebeek, staat dus thans alleen de caodidaat der anti-revolutionairen, de heer J. M. Voorhoeve. De Minister van Boitenlandsche Zaken deelt in zijn Mamorie van Antwoord aan de Earste Kamer mede, dat de dringende vertoogen, door hem, Minister, voortdurend tot de Fransche Rjgeering gericht, ter zake van het herstel van den status quo tusschen de Lawa en de Tapanahoni, hun uitwerking niet hebben gemist. Op 14 Januari jl. heeft de Fransche Minister van Buitenl. Zaken onzen gezant te Parijs gemachtigd tot de mededeeling dat, door middel van een telegram aan den Gouverneur van Fransch Guyina, de ont ginning van bedoeld gebied op de meest stellige wijze was verboden en dat de reeds verleende vergunningen tot die exploitatie alleen zouden gelden als prioriteits- titels, afhankelijk van den uitslag der arbitrage. Dat bericht is, twee dagen daarna, bij een Nota van gezegden Minister, schriftelijk bevestigd. Door den pastoor Tnissen, hoofdredacteur van den Limburger Koerierwordt in het jongste nummer van gemeld blad de verdediging aangekondigd van de volgende vaderlandslievende stelling «Geen Nederlander heeft bet recht aan Limburg kwalijk te nemen, dat het naar een ander vaderland uitziet, zoolang het Nederlandsch gezantschap bij den pauselijken stoel niet is hersteld Eerlang zal een suppletoire begrooting worden ingediend tot stichting van een nieuw geboa w voor Binnenlandsche Zaken, op de plaats van het bestaande. De kosten zijn geraamd op ƒ320,000. Het plan tot het bouwen van een Bouw meester-theater in de Plantage te Amsterdam gaat niet door. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rilland-Batli. Eindelijk heeft da quaestle van de overplaatsing der Ned. Herv. kerk van Bath naar Rilland baar beslag gekregen. Na tal vau vergaderingen, besprekingen, verzoek schriften, bestekken enz. is in eene Vrijdagavond ge houden vergadering de bouw der kerk onderhands aanbesteed. Nog deze maand denkt men te beginnen met af breken om in het nsjaar de nieuwe kerk af te leveren. De N. R. Ct. verneemt, dat de Staat der Neder landen onlangs door den Iioogen Raad veroordeeld overeenkomstig den deswege ingestelden eisch, tot uit betaling der vacatuurgeldeu aan den ring Willemstad voor het waarnemen der vacature tijdens de doleantie in de gemeente Klundert verschuldigd en w>lke de minister van ficanciën volstandig geweigerd had uit te keeren, in spijt van alle bij hem door de hoogste kerkelijke colleges ingediende vertoogen, besloten heeft van die uitspraak revisie aan te vragen bij den ge- heelen hoogen raad. Landbouw en Veeteelt Men sehrijft aan de Af. Ct. uit Zeenwsch-Vlaan- derens W. deel Scheen het bij het eerste onderzoek, na het einde van de vorst, dat de veldvruchten niet veel geleden hadden, nu is duidelijk te bespeuren, dat alles ver loren Is. Wel steekt hier en daar een sprietje het hoofd op, maar meestal is het toch heel zwak. Nu weer en grond het beginnen toe te laten, heerscht er op het land alom groote drukte. Men ziet overal weer het graan uitzaaien.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1