5 Donderdag Februari. ste Het politiek debat. .-w De prij* der gewone advertentiën ia van 15 regels 50 eont, 6lke regel meer 10 coat* Bij directe opgaaf vaa driestaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht# tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en eontant betaald 20 ct. Aanvragen oaa en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen sn Adveitentiën voor dit blad aangenomen bij de heeran N1JGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De uitgave dsaer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen ais buiten Goes, f l9fó» a. Slaan wij thans nog een blik ia de rade van dén heer Kerdijk. Hij vooral gevoelde zich garoepan ia de eerste plaats aaqtetoonen hoo onjuist het beweren der anti liberalen is, dat de liberale party in do jaren, dat zij meerderheid was, niets heeft gedaan, speciaal ia het belang van den dorden stand. Hij vooral kon dit doen, omdat hij als jong lid der Kamer geen eigen lof behoefde te verkondigen, an te oipartijdiger was zijn oordeal, omdat hij allerminst in alk opzicht sym pathie betoont veer de naar zijne meaning dikwerf conservatieve hooding der liberalen van vóór 1888. Hij wees dan op de afschaffiag der gemernte-accjjn- zen, die handel ca verkeer belemmerdenop de af schaffing van de beschermende rechten op da ver betering der succeszis-belastiagop, sooals hij het noemde, tde verlossing der werklieden alt de boalen, die hen verhinderden in aaneensluiting kracht te aoeken voor hun strijd op de arbeidsmarkt"; op de arbcidswet-Vas Houten. Ea de heer Kerdijk had hier nog kousen bijvoegen, dat niet zelden da anti-revo lutionairen in de Kamer allen tegen dergelijke wettoa hebbes gestemd, o. a. tegen die b«trtftende de af schaffing van de accijaieu op brood. Daarna komende op de gewichtige puatoa van het belastingwezen en het kiesrecht ontzenuwde deze af gevaardigde van Amsterdam met kracht de zwakke verdediging der regeering, die zich, in antwoord op vorige sprekers, erachter verschaild had, dat de kamer meerderheid en ook hot ministerie uit verschillende partijen bestond, waardoor de uitvoering van het specifiek antirevolutionair program werd bemoeielijkt. Had men dit in 1888, toen dat program werd vast gesteld, dsn niet voorzien 1 Had men dan een oogen- blik geloofd, dat eene zuiver antirevolutionaire meer derheid, en daarmede in verband sen zuiver antirevo lutionair kabinet, sou kunnen gevormd worden Zeker niet, maar waarom dan den kiezers een dergelijk program als lokaas voorgehouden met de voorweten schap, dat t®g*n de tenuitvoerlegging ervan onover komelijke bezwaren souden bestaan En wij zouden nog daarbij de opmerking willen voegenhoe aangenaam voor de Katholieke bondge- nooton te weten, dat, ware werkelijk de aati-revolutio- naire meerderheid groot genoeg geweest om een zuiver anti-revolutionair kabinet te vormen, er aan die zijde weinig rekening zou ziju gehouden met hunne wenschen. Maar niet alleen het program van actie was onuit gevoerd geblevenook de beloften uit da verschillende troonreden waren niet nagekocaeD. In 1888 werd de voorzieaiog in de behoefte der gemeenten aan vermeerdering barer vrijheid ten aan zien van hare belastingen door de regiering ten drin gendste noodig genoemd. Maar zij diende haar ont werp daartoe In op een tijdstip, waarop zij weten kon, dat er in deze wetgevende periode niets meer van kon komen. Ei dan, het is bekend, dat het ingediende ontwerp zeer nadeelig werken zal voor onze toeh reeds zwaar beproefde landbouwers, die juist vsn deze re geering zoo veel hadden verwacht, en die tot hiertoe niets van haar hebben ontvangen dan het vooruitzicht op een wet betreffende den suiberaccijns, welke een ge- voeligen slag dreigt toe te brengen aan de suiker bietenteelt, die thans voor zoovele landbouwers nog eenig belangrijk voordeel afwerpt. In 1888 stonden op het werkprogram vaa de regee- riDgde regeling van het kiesrecht en van de per soneels belasting. Weinige maanden na baar optreden heette een ontwerp tot wijziging der personeele belas ting vin bewerkiüg te zijn"; maar een jaar later werd verklaard, dat het nog slechts word voorbereid" en men weet wat van die voorbereiding Is geworden. En het kiesrecht? Dezer dagen verklaarde de regee ring, die drie jaren aan het bewind is, dat zij nog niet weet hoe zy de moeielijkheden zal oplossen, welke zij ziet op den door haar gekozen wog. En niet alleen dit, maar wat de regeering op dat gebied wil, zal bovendien slechts leiden tot eene uitbreiding van het kiezerscorps met 40 a 50.000 kiezers, waarvan de Min. van Binnen?. Zaken zelf getuigde, dat de natie •daaraan niet veel heeft"dat daardoor] »toch in hoofdzaak de zaak zal blijven zooals zij thans is". Terecht merkte de beer Kerdijk op daarbij zin spelende op de bekende geheime circulaire van bet centraal comité dat da Standaard-redacteur vsn dicD Micister zal moeten getuigen ook al een gewone conservatieve ra sneer. Waren Kamermeerderheid en Rfgaaiicg zich van eigen kracht bewust geweest, hare verdediging zou ook krachtiger hebben moeten luiden. De meeste aan vallen werden zoo zwak af/ewserd of wel op zulke onjuiste gronden bestreden, dat misschien uit niets beter de zwakheid van beiden kan worden afgeleid. We hadden reeds gelegenheid bij da vermelding van den zakelijken inhoud van de redevoeringen der heeren Tak, Borg«sius en Kerdijk op een paar punten t8 wijzen, zooals b. v. het argument van den heer Van Dadem, dat onder de tegenwoordige R*ga«rlng de inkomsten waren toegenomen, een argument, dat natuurlijk niets bewijst omtrent de geschiktheid van den Minister van Financiën, maar dat bovendien den heer Tak de welkome ge'egenheid bood om optemerken, dat daardoor de Minister des te eerder had moeten worden genoopt tot vermindering of sfschaffieg van enkele belastingen, die zwaar drukken op het volk. E?n ander argument, dat meermalen dienst deed, was de verwijzing naar de werkeloosheid van vroegere liberale ministeriëa, wat aanleiding was, dat de heer Borgesius eindelijk met nadruk telde, dat het toch niet aanging zich daarachter telkens te verschuilen, want dat juist deze meerderheid en deze Rvgeoring in het leven waren geroepen door de kiezers, die goadgeloovig genoeg waren geweest om aan die werke loosheid te gelooven, maar dat dan ook geëlscht mocht worden, dat de tegenwoordige machten meer vruchten van hun arbeid zouden toonen. Hoe ODjuist trouwens de bewering nog is werd, zooals wij hierboven zeiden, reeds aangetoond door den heer Kerdijk en het blijkt nog nader en zeker niet minder duidelijk uit het volgende, dat dezer dagen door het Handelsblad en de Arnh. Ot. terecht werd opgemerkt »Een-en-v«ertig jaren heeft Willem III Nederland geregeerd en 's lands fiaanciëa in bloelenden staat achtergelaten. De bevolking ie met de helft vermeerderd, 's Lands gewone inkomsten zijn van 58 tot 124 millioon ge stegen, dus meer dan verdubbeld. G?en belasting drukt me»r op hot brood, op de brandstoffen, op hat varkens- en schspenvleesch. Accijnzen op »on- misbara" levensbehoeften wordan thans voor nog geen 6 millioan geheven. De invoerrechten zijn ten deele afgeschaft, anderdeels zeer verlasgd. De ge meentelijke accijnzen zijn, op weinige uitzonderingen na, verdwenen. De Staatsschuld eischt ruim 5 mil- lioen minder dan 40 jiar geleden: zij neemt thans niet 63, maar slechts 27 pet. van de inkomsten in beslag. Zonder Indische baten wordt bet evenwicht tosschen gewone inkomsten en uitgaven bereikt. Ziedaar in korte trekken den flaanciëalea toe stand van Nederland, toen Kaning Willem III den 23 November 1890 overleed. Dit alles is tot stand gekomen onder het bowcerde wanbeleid" der liberalen". Ook moest als verontschuldiging dienst doen de vertraging, ontstaan door den overgang van den mi nister Mackay van Binnonl. Zaken naar Koloniën, eene daad, die door den premier indertijd was verklaard te zijn geschied zijns ondanks" en die dus eene on vrijwillige daad is geweest. Wel werd deze bewtrlng thans door den heer Mackay ostkond, vooral toen ge ragd werd dat hij daartoe gedrongen was door de Standaard partij, maar welke degelijke gronden dan wel voor die portefeuille-verwisseling hadden bestaan, kreeg de Kamer niet te hooren. Zeer zeker waren het niet de belangen van onze Koloniën, die thans in handen zijn van een man ten «enenmale vreemd aan dien tak van staatsbestuur waardoor dan ook ter wille van Indië in deze regeerperiode niets is ge schied, terwijl het balang van Nederland er evenmin door is gebaat, niet alleen, omdat de heer Mackay getoond heeft als Minister van Binnenl. Zaken in een Ministerie uit de rechterzijde de rechte man op de rechte plaats te zyn, zeer naar den zin der katholieken en der droite van de anti-revolutionaire partij, maar ook, omdat volgens de herhaalde verklaring van den Minister van Financiën door die portefeuille-verwisseling verschillende wetsontwerpen zijn departement betreffende, waren blijven liggen, omdat do nieuwe Minister van Binnen- landsche Zaken opnieuw over die wetsontwerpen, ook zijn dfpartement rakende, moest oordcelen. Dit gaf zelfs tot het vermakelijke verschijnsel aan- Ie.ding dat de Ministers Godin en Lobman een oogeir- blik onderling slaags raskton, toen de laatste beweerde tegenover den heer Hariogb, dat do wijziging der geme.-ntewet niet later is ingediend, omdat hij in de plaats vau zijn ambtsvoorganger gekomen is. Toen hij optrad was dat wetsontwerp niet gereed. Deze bewering ontlokte aan den Minister Godin de verkla ring, dat «ija ambtgenoot zich vergiete, want dat daardoor tvel vertraging was ontstaan. O as dunkt, dat waar alzoo de portefeuille-verwisse ling van den heer Mackay noch was ia het belang van Nederland noch in dat van de Koloniën, en zij bovendien niet was esne geheel vrijwillige daad van dien Minister, dit fait (n een eigenaardig licht blijft geplaatst en de schijn meer dan ooit blijft bestaan» dat partijbelang in dezen meer gegolden heeft den staatsbelang. Wanneer de kiezers na dit alles eens do rekening willen opmaken, dan dunkt ons, dat die niet ongunstig voor de liberale partij kan uitvallen. Aan de éine zijde eene meerderheid, bestaande uit verschillende partijen, die ondarliag verdeeld zijn op meer dan éon punt van staatsbeleid on die straks als de Ugerwet aaa do orde komt geheel uit elkander dreigt te vallen. Ea ait haar voortgesproten eene re- geering, die noch aan de wenschen van hot program van actie, noch aan de beloften der troonreden heeft gevolg gegeven en die verzuimde eenig ontwerp, de groote volksbelangen rakende met uitzondering vau de legerwet, ia te dienen. Eone meerdeihoid en eene regeeriog bovendiendi?, ter verantwoordi«g ge roepen, aieh verschuilen achter da onvruchtbaarheid vau vroegere regeeringen, een argument, dat aan de antirevolutionaire Vaderlander het volgende versje in herinnering bracht •Tracht nooit uw fouten goed te maken Met 't kwaad, dat gij van anderen weet. De modder van eens anders mantel Kan nooit tot zeep zijn voor uw kleed." Eu daartegenover eena sterke minderheid, maar uit slechts éme partij bestaande, wsarvan da meeste leden hat in hoof haak omtrent da belangrijkste zakea kiesrecht en bslasting, eens zijn. Er moge op punten van ondergeschikt belang nog verschil van maening heerschen, dit uit don weg te ruimen kan geen be zwaren opleveren. Maar de liberale partij heeft berei Is getoond in de driejarige periode, waarin de rechter sijde aan hat roer was, begrepen to hebben, dat alleen door nauwe aaneensluiting en door opoffjring vaD persoonlijke meeningen op kleine punten kracht van haar kan uitgaan. Terecht schreef de Vaderlander in haar jongste nommer Met het optreden der rechterzijde zou eene nieuwe aera aanbreken. Nieuwe beginselsn zouden ons volk beheerschen, beginselen van recht en gerechtigheid zich in wetten belichamen. Eu behalve de schoolwet is er niets wat naar de openbaring van een nieuwen geest gelijkt tot stand gekomen. Da heer Van Dadem heeft wèt gezegd het •Christelijk" karakter van hot kabinet is openbaar gekomen in proclamatiesmaar anders tamelijk wel ia niets. Of in de vaccine- en atédenwat?! De andere wetten hadden vrij wel door kabinetten van iedere richting kunnen tot stand gebracht worden, zijn ook ten deele door andere voorbereid, zelfs bewerkt. •En een niet minder gewichtig beswaar is, dat handel in kleine" waren gedreven werd, dat men de gewichtigste, ook toegezegde onderwerpen voorbij ging, die dringend om regeling roepen, voor wier regeling de Grondwet nu geen belemmering meer in den weg stelt, om hier en daar een mugje uit te zijgen." Zouden nu de kiezers, ook vele antirevolutionaire, gaan begrijpen, dat ze in 1888 tamelijk wal zijn beetgenomen en dat het toen wei om hun stem maar niet om hun belang te doen was GOES, 4 Februari 1891. Da sin is eeaigen t jd dreigende afscheiding van een aantal buitenleden der Sociëteit •Eensge zindheid" alhier is een voldongen fait geworden. Hoewel de vereeniging geen openbaar karakter draagt. moenen wij van deze veel besproken zaak melding te moeten maken met het oog op het z<i«r groot aantal buitenleden, welke deze Sociëteit over geheel Zuid-Beveland beiit. Een 80tal hunner had gisteren gehoor gegeven aan de door 4 leden gedane oprot ping tot het houden eener bijeenkomst in het koffiehuis «de Vriendschap" op de Grootemarkt alhier, ter be spreking van het tusschen buiten- en binnenleden gerezen verschil. De heer Jan 'Woutersen, van 's Gravenpolder, leidde de bijeenkomst, waarvan het doel werd uiteengezet. De correspondentie, die door de oproepende leden gevoerd was met het bestuur der sociëteit werd voor gelezen. Hieruit bleek dat dit bestuur niet geneigd was in eenig opzicht toe te geven en aan de bil lijke grieven tegemoet te komen. Een voorstel, om nu een nieuwe Sociëteit van buitenleden op te richten vond dan ook algemeenen bijval. Staande da verga dering werd dadelijk door 80 personen geteekend om hieraan deel te nemeD, terwijl nog besloten werd om in het genoemde koffiehuis eene lijst te leggen, waarop nog konden teekenen die nu niet tegenwoordig waren. Verder zal bij advertentie bekend gemaakt worden dat binuen korten tijd weder eene vergadering in het zelfde lokaal gehouden en dan een bestuur gekozen zal worden. De nieuwe Sociëteit is dus de finitief geconstitueerd. Ia het pas verschenen no. 10 en 11 van het Maandblad uitgegeven door het Genealogisch-Heral- diek Genootschap »de Naderlandsche Leeuw" te 's Gravenhsge wordt een belangryke genealogie aange troffen vau de familie Olivier, in verband met die van Van de Velde en Van der Schatte, samengesteld uit de nasporingen van den heer J. Van der Baan te Wolfurtsdijk. met medewerking van zijne vrienden, de heer P. D. De Vos, Az. te Zterikzee, J. G. Frederiks te Amsterdam en F. Caland te 's Gravenhage. Deze genealogie vangt aan mat Jordain Olivier, Predikant bij de Protestantsche gemeente te Pau in Frankrijk, die met zoo vele zijner geloofsgenooten, in Frankrijk vervolgd, ten ja*e 1685 naar het gastvrije Neder land is uitgeweken, en daar niet alleen eene veilige schuilplaats vond, maar zelfs op krachtdadige edel moedige wijze begunstigd werd. Hij zag zich toch reeds den 17 Januari 1686 door Prins Willem III benoemd tot Predikant bij de Waalsche gemeente te Breda, van waar by den 14 Oct. 1688 verroepaa werd naar die te 'a G;avenhage, la welke betrekking hij den 9 April 1709 aldaar overleden is. Uit zijn huwelijk met Anne Day, (dochter van JeiOne D*y) ziju 6 kinderen geboren, o. a. 2 zoons, nl. Jaróae Olivier, eerst Afgezants-Pred. bij den Prios van Hes- sen-Philipztal te 'a Ha^e, daarna Pred. bij de Waal- sche gemeente tï Voorburg en eindelijk bij de Fran- sche gemeente te Londen, en Daniël Olivier, achter eenvolgens Pred. bij de Waaische gemeente ttBrielle en bij de Fransche gemeente te Londen, uit wie deze familie zich in ons Vaderland verder voortgeplant heeft, door vernaaagschappiag te Zieriksee met de familiën Van de Velde en Van der Schatte. lerscke. In de raadsvergadering van Maandagavond was van het Algemeen Armbestuur ingekomen eene kennisgeving, dat tot zijn voorzitter is herbenoemd de heer W. Van Oaveren Jr. en dat deze die benoe ming beeft aangenomen. Van den gemeente-geneesheer was ingekomen de vraag of er bij den R*ad bezwaren bestaan tegen het verlaten zijner woning (welke hij kosteloos geniet), indien hij van alle rechten op fdie woning afstand doet, ea zulks naar aanleiding van zijne voorgenomen verhuizing naar eene andere straat. Da R«ad opperde daartegen gee a enkel bezwaar. Da woning komt daar door ter beschikking der gemeente. Van B. Verheij Pols, herbergier alhier, was een schrijven ingekomen, waarin hij zich beklaagt, dat de verpachting van panneplaatsen door het gemeentebe stuur in de (door schryver aldus genaamde) kroeg van Klaassen zal plaats hebben en met in het oude gemeentehuis bij hem. Zijns inziens bleek daaruit dat de waarnemende burgemeester ook al geen gevoel voor het gemeentehuis had. Hij verzocht opgaaf van redenen. Misschien was het een vergissing, enz. ene. Dit schrijven werd niet behandeld, ook omdat het bij B. en W. thuis behoorde. Vervolgens werd m«j. M. C. Van Overbaeke met algemeene stemmen benoemd toe onderwyzeres, om zoo spoedig mogelijk in dienst te treden. Aan daa klokluider werd eene gratificatie van 5 toegelegd voor het luiden wegens hat overlijien vau Z. M. den Koning. Ia eene vorige vergadering was door den heer Sauer het voorstel gedaan om de Damstraat te vernieuwen en daarvoor zoo noodig eene leening te sluiteo. Da Voorzitter had daartegen toen bezwaar, maar beloofde door den gemieate-opzichter eene bagroctiag van hst werk te doen opmaken. Deze begrooting was hedeQ ingekomen. De ksïtift worden daarbij geraamd op 7602v

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1