1891. N°. 13. Donderdag 29 Januari. 78ste jaargang. Hoofdelijken Omslag LOTING NATIONALE MILITIE goesche De uitgste deier Ooar\nt geschiedt Maandag, Woensdag en TrijdagaTond, oitgetonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, xoo binnen als buiten Goes, f 1,75» behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertenties voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. courant. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bi, directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht» tweemaal berekend. Geboorte-, hswelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van i8 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en eontant betaald 20 ot« Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regeL Over de nog onbetaalde abonnements- en advertentiegelden van het jaar 1890 wordt na Dinsdag 3 Februari a. s. per postquitantie beschikt. De Administratie. Het tweede suppletoir kohier van den voor 1890 zooals het door den gemeenteraad in zijne vergadering van ld Januari 1891 werd vastgesteld, is door Qedeputeerde Staten van Zeeland bij bun besluit van 28 Januari 1891 no. 43 goedgekeurd, en op heden aan den ontvanger ter invordering uitgereikt, welk kohier, in afschrift, gedurende vijfmaanden ter secretarie ▼oor een ieder ter lezing zal liggen, kunnende binnen drie maanden na de dagteekening der aanslagbiljetten bezwaren tegen den aanslag, op oogezegeld papier, bij den gemeenteraad worden ingebracht Goes, den 28 Januari 1891. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HA HER. De Secretaris, hartman. Voor de eerste maal wordt bekend gemaakt dat de VOOS DE VOOR DEZE GEMEENTE door den heer Commissaris des Konings is bepaald op VRIJDAG den 20 Februari 1891, des voormiddags te negen uren, te Goes, en dat die zal plaats hebben in de ZAAL BOVEN DE KOOPMANSBEURS De militieplichtigen worden opgeroepen ten gestelden dage, ure en plaatse daarbij tegenwoordig te zijn, en redenen van vrijstelling hebbende, wegens broederdiast of eenige wettige zoon, op Woensdag den 11 Februari a. s. ter secretarie der gemeente, daarvan opgaaf te doen, teneinde intijds de bewijzen en getuigschriften tot vrijstelling te kunnen aanvragen en opmaken. Goes, den 24 Januari 1891 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d W HAMER De 8ecretaris, HARTMAN GOES, 28 Januari 1891. Wij herinneren onze lezers aan het concert door de zangvereniging ^Excelsior" alhier te geven op morgen. Bahalve een zestal zaagoommers zoowel voor solo als koor, waaronder vdie ersta Walpurgis- nacht" van Mendelssohn, bevat het programma een viertal nummers voor piano, die door den directeur, den heer Kooiman, zullen worden uitgevoerd. Gisteravond ward door het bestuur der vere niging sHelp U Zei ven alhier het 24ste jaarver slag uitgebracht van het verloopen boekjaar 1890. Uit dat verslag bleek dat aan contributie ontvangen was 1213,90, aan huishuur 1052,15, intrest van uitgezette gelden 51,90 en boeten 3,95. terwijl aan aandeelen der leden werd uitbetaald 1875,89. Voor onderhoud der gebouwen werd van de winzt afgenomen 120, een saldo van 157,02had men van de vorige jaren, zoo dat voor onderhoud baichik- baar was 277,02'/a; voor het reservefonds werd Vi der winst of 153,16 genomen, terwijl het divi dend werd bepaald op 5 procent. Hst ledental verminderde door verteek, sterfgeval en andere redenen met 7 en bedroeg op 31 December 1890 103, welke leden op dien datum een kapitaal in de vereeniging hadden van 14095,29','2 of 47,25 minder dan 31 December 1889. Da Balans-rekening is als volgt: Baten. Kosten der Gebouwen Uitgezette gelden Contanten in kas 15424,54V2 1753 52 0,86'/a ƒ17178,93 Lasten. Aandeelen der leden /13479.871/2 Winetverdeeling 769,56 Schulden800, Onverschenen intrest daarvan v 37,90 Reservefonds1814.57 Voor onderhoud gebouwen 277,02lJ2 Da ontvangsten bedroegen Da uitgaven bedroegen 3192,30 3191,43'/a ƒ17178,93 SAldo in kas 31 Dec. 1890 0,86'/a Gisteren had de jaarlijksche algemeen» vergade ring plaats van de kolfsociëteit »de Prins van O r a n j e'\ welke vergalering goed bazecht was. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren A. P. L Spuijbroek en P. Goedbloed werden herkoren, terwijl onder meer werd besloten om in Februari a. s. den leden een prijskoHen en -biljarten aan te bieden, waarbij tevens gelegenheid zal zijn om deel te nemen aan een collation. Door den heer A. P. L. Spuijbroek werd als afge vaardigde naar den wedstrijd van den Nedeilandschen kolfbond, op 5 en 6 October 1890 in Spanbroek ge houden, een verslag gelezen over dien wedstrijd, het welk uitmuntte door degelijkheid en uitgebreidheid. Da vice voorzitter dankte den heer Spnijbroek namens de vergadering voor de uitstekende wijze waarop hij zich van zijn taak heeft gekweten, en verzocht den heer Spuijbroek het verslag in het archief te willen plaatsen, aan welk verzoek zal worden voldaan. Maaadog was het 40 jaar gelsden dat de heer C. J. De Vulder van Noorden, burgemeester te Tolen, lid van het vischbestuur der Zeeuwsche stroomen was geworden, waarvan hij nu juist 25 jaar voorzitter was. Van sijne medebestuurders ontving bij een fraai aandenken terwijl van vele schepen in de haven de Hollandsche driekleur wapperde. Bij Koa. besluit fijn benoemd S. R a d e m a - kar, tot dijkgraaf van dsn Willem-Adriaanpolder, en A. A. Van der Maas F d z.tot gezworen van den Thoornpoldor. Kolijusplaat. In de vergadering van ingelanden van den Nieuw-Noord-Bevelandpolder, Maac- deg alhier gehouden, werd op voorstel van het bestuur besloten tot het waterpassen van den polder. Voor de vacature, ontstaande door het periodiek aftreden ven den dijkgraaf, werd het volgende drietal gekozen lo. de heer mr. L. A. Bybau (de tegenwoordige titu laris), 2o. de heer Iz. Verhuist en 3o. de heer A. D. Sao.'p. Ten slotte werd nog besloten vergoeding te verlesnen voor het plantrecht en verlies van grasetting aan den eigenaar van den dijk, tengevolge van het maken van een opril aan genoemden dijk. Ia de Vrijdag gehouden vergadering van den gemeenteraad te Bruinisse werd een adres van adhaesie behandeld en goedgekeurd tot ondersteuning van het adres, door den gemeenteraad *an Brouwershaven verzonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, tot het verkrijgen van de kortste verbinding voor Schouwen-Duiveland met den vasten wal. Da benoeming van den heer Van Son, deur waarder bij da directs belastingen en een der hoofden van d9 anti-revolutionnaire en doloereada partij in do plaats zijner inwoning, tot burgemeester van Nieuwer-Amstel, wekt in niet geringe mate de verbolgenheid van de Katholieke Amstelbode. Dit blad schrijft o. a. »Voor Minister Lohman woog een verzoek van een tweetal fijnen uit den R»ad zwaardsr dan dat van de twaalf overige Raadsleden Minister Lohman gaf dan Ruid van Nieuwer-AmBtel een slag in 't aangezicht, brak door de benoeming van een deurwaarder tot het burgemeestersambt met de traditie, hield geen rekening met de belangen der gemeente, evenmin met de politieke verhoudingen, en trad ds rechten van zooveel burgemeesters, die aanspraak mochten maken op bevordering, met voeten. Minister Lohman heeft eea stoute daad verricht. Hij heeft een zeldzamen moed getoond, maar een moed, die hem zal verzwakken als Minister der Kroon, want zijn stoute daad was een groote politieke fout, die me n niet oDgesiraft begaat, zijn moed een over moed, die in de politiek, evenals in 't maatschappe lijke, het begin is van den val.'' Aan het Hbl. schrijft men uit Nieuwer-Amstel om trent dezelfde zaak *De bevreemding, ik mag wel zeggen ontstichting, over de benoeming van onzen Bieuwen burgemeester begint zich reeds lucht te geven in allerlei besprekingen, waarvan een aantal adressen aan R agentes en Kamer wel het gevolg zal zijn. De honding van den Minister is dan ook in éan woord onverklaarbaar. Aan drie ingezetenen, die bij hem op audiëntie gaan ter bepleiting van de benoeming des heeren Hoekstra thans secretaris antwoordt hij, dat Nieuwer-Amstel, de derde gemeente in zielen tal van geheel Noord-Holland en onmiddellijk aan Amsterdam grenzende, behalve een bekwaam, ook een eeDigszins vermogend man als burgemeester behoort te hebben. Een veertien dagen later benoemt diezelfde Minister den heer H. P. C. W. H. J. B. Van Son, deurwaarder bij 'e Rijks belastingen, die trots zijn vele vóórnamen niet tot de voornamen behoort, maar zeer bescheiden op een bovenhuisje woont en die, voor zoover men weet, nimmer bijzondere studie van gemeente* beheer heeft gemaakt. Dus een man, die aan geen der twee gestelde voorwaarden voldoet Volgens De Echo ia de verbolgenheid over de bs- noeming van den heer Van Son tot burgemeester onder de Niauwer-Amstelaren zóo groot, dat er zelfs sprake van is, dat verscheiden leden van den gemeente raad hun ontslag sullen nemen. lu zijn brief aan de Zutph. Cf. wij--1 de Ilaagsche correspondent er op, dat tusechen da Ministers groot verschil van gevoelen bestaat over de quaestie van vriihanda) of protectie. De Ministers Ruijs en Ha velaar zijn bekend als protectionisten, de M misters Mackay en Hartsen als vrijhandelaars. De Minister Godin De Beaufort stond tusschen beiden in, en schijat nu eens meer naar den vrijhandel, dan weer meer naar de protectie over te hellen. Zijn laatste stadium is blijkbaar weer meer beschermiDgsgeziDd, want ge heel ongevraagd heeft hij Vrijdag gezegd, dat naar zijne meming nu de tijd aanbrak, waarin ernstig mocht worden overwogen of uitvoering zou worden gegeven aan dat deel van het program van actie, dat luidt Herziening der tarieven in verband met de handels politiek van andere Mogendheden. En hij voegde er bij als zijne meeniDg, dat wjj, zoodra wij door opzeg ging van traktaten onze vrijheid van tariefs- en accijnz- wetgeving weder zullen hebben hei kregen, goed zullen doen onze tarieven te herzien en ia fiscalen zin. Wat in dat verband fiscale zin" bete6kent begrijpt natuurlijk ieder. Als wij de tarieven gaan herzien om ons sterk te maken tegen den vreemde, kon men natuurlijk onmogelijk het vaarwater der protectie ont zeilen. En dat de Minister Godin nog wei iets meer beoogt dan een kleioe fiscale verhoogiDg, blijkt ook duidelijk uit het slot zijner rede, waar hij zegt: »De vraag, welk gebruik wij van die herkregene vrijheid ten opzichte van onze tarief- en accijnswetgeviBg zullen maken, is zeker eene van de belangrijkste omtrent welk hot pays légal zich in Juni zal kunnen uitspreken". M t andere woorden bij de stembus moet z. i. die quaestie worden beslist, en zoo zou de Minister toch zeker niet spreken als het hier eenvoudig goldeonigefiscalo rechten 1 De Minister van binnenlaniscba zaken heeft be paald dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Rotterdam (ter vervanging van wijlen den heer Verniers Van der Losff) zal plaats hebben op Dinsdag 17 Fdbrnari e. k., en dat de herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 3 Miart daaraanvolgende. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat er gelegenheid bestaat voor een jongmensch om bij zijn departement te worden opge leid tot leerling-kaartengraveur, op eene jaarwedde aanvankelijk van 400. De voorwaarden en vereischten vermeldt de Staatscourant van 28 Januari. De Minister van waterstaat, handel an nijver heid heeft aan de burgermeesters hij de toezending van het model gemeentelijk landbou wvarslag, ter verkrijging van de opgaven ten behoeve vao de samenstelling van het Algemeen Landbouwverslag over 1890, zijn wensch te kennen gegeven, dat de samen stelling van bedoeld verslag voortaan door de burge- meestsrs geschiede, bijgestaan door eene, door hen te benoemen commissie van tenminste drie in den land bouw practi8ch ervaren personen, dia met de land- bouwtoestanden der gemeente ten volle vertrouwd zijn. Da Minister meent dat, hoewel mat ijver en toewijding in het algemeen de samenstelling van het gemeentelijk landbouwverslag tot heden ook door de gameentebe- sturen plaats vond, het niet ontkend kan worden, dal de beantwoordiag van de in het verslag gedane vragen wel eens te wenschen overliet, en twijfelt niet of, iodien zijne wenschen worden opgevolgd en de gegeven wenken behartigd, de burgemeesters in staat zullen zijn, betrouwbare gegevens aangaande den land bouw in hunne gemsente te verstrekken. De hooggeachte geneesheer, de heer dr. L. W. Vinkhuycen, die zoovele jaren wijlen Z. M. den Koning als lijfarts ter zijde stond, is dezer dagen op de meest eervolle wijze uit die betrekking ontheven Als blijk van hooge erkentelijkheid voor de voortreffe lijke zorgen gednrende een reeks van ja-en aan den persoon des overleden Konings gewijd, heeft Hare Majesteit de Koningin-Regentes den trouwen genees heer zijn volle j iargeld als pensioen toegekend, terwijl hij, zooals de St. Grt. reeds berichtte, tot commandeur bevorderd werd in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Op voorstel van de permanente militaire spoor weg-commissie zal binnenkort een proef worden ge nomen met het vervoer van troepen met goederenwagens, die daartoe van banken zullen worden voorzien. Met het oog op een regelmatig ver voer bij mobilisatie zullen, als de proef gunstig uit valt, aan verscheiden hoofdstations een groot getal daartoe doelmatig bevonden banken worden opgelegd E9ne vraag doet de Ilaagsche Ot. Er is een ontzaglijk aantal splinternieuw e kwartjee van 1849 ia omloopom zoo te zeggen dagelijks ontvangt men er, en soms verschei dene tegelijk. Huu getal moat ver ia de duizenden loopea. Men verklaart dit met het fabeltje, dat er een paar maanden geladen in een hoek van 's Rijks Munt een millioen zouden gevonden zijn, die men even vóór het overlijden van Koning Willem II geslagen, maar sedert Maart 1849 vergeten had. Natuurlijk is zoo iets ondenkbaar. Maar ons kwam een andere mogelijkheid in de gedachten. Een gutden heeft, zooals men weet, tegen woordig slechts een zilveren waarde van circa 70 ets. en een kwartje is aan zilver zoowat 15 centen waard. Zouden er nu wellicht »induBtriëelen" bestaan, die op eigen gelegenheid kwartjes maken, waarvan het gehalte zoo zuiver is, dat ze niet van echte te onder scheiden zijn 7 Zou, in elk geval, niet eens iemand de waarheid kannen uitlokken Want bf het is waar, dat een ka pitaal 50 jaren renteloos en vergeten heeft gelegen öf onze onderstelling kan juist zijn. En in het eerste geval ls de Nederlandsche natie voor minstens twee malen dat kapitaal benadeeldof wel, tweede geval zij wordt bestolen voor 10 ets. op elk dier nieuwe kwartjes. In verband daarmede verdient bijzonder de aandacht een bericht uit Balk, dat aldaar in de laatste dagen valsche kwartjes in omloop zijn, die het jaartal 1849 dragen. Zij zijn zeer goed nagemaakt en moeieiijk van echte te onderscheiden, behalve aan den klank. Den 14den Jan. j1. zijn vertegenwoordigers der meeste groote spoorweg-ondernemingen van Duitsch- land, Oostenrijk-Hongarije, Zwitserland, Nederland, België, Italië, Frankrijk, E geland, Denemarken, Zwe den, Noorwegen, Servië, Polen, enz. te Berlijn samen gekomen, ter beraadslaging over en vaststelling van den aanstaanden zomerdienst. Wat betreft het in werking treden van de zomerdienstregeliag op den len Mei, in plaats van op den len Juni, daaromtrent is nog geen dtfiiitieve beslissing genomen. Wel heeft men den len Mn als den geschiktsten datum van aanvang aanbevolen en zal men de eindbeslissing aan de verschillende betrokken Regieringen overlaten. Voorts werd, volgens het Utr. Dblnog bepaald de internationale conferentie omtrent de vaststelling van den winterdienst pro 1891/92 in Juni van dit jaar te Stockholm te doen plaats vinden. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Bij het gisteren voortgezet algemeen debsi over de Staatsbegrooting heeft da heer Domela Nieuwen- huis betoogd, dat het algem?en volksbelang miskend wordt door de clericalen en de liberalen en van de R^geering niets te wachten is, die eene kleine uit breiding van het kiesrecht voorstaat. Htj drong nader aan op leniging van den nood der armen. Da heer Kerdijk eveneens, die een onderzoak naar de behoeftige gemeenten voorstond en eene aanschrijving tot win- terarbeid. Hij bestreed da Regeering, die het kies recht niet wil losmaken van het bezit van eigendom. De heer Haldt viel deswegi ook de Regeering aan. Da heer Mees betoogde, dat het anti-revolutioaaire program praktisch gebleken is niet toepasbaar te zija als regeeringsprogram. D» heer Van Asch van Wijck kon niet accepteeren het gezegde van den heer Mees, dat de a -r. partij eenig program zou hebben geaccepteerd. Men formu leerde alleen een stelsel van wenschen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Aangenomen het beroep naar de Ned. Gersf. gemeente te Middelburg door ds. G. Vlug te Leiderdorp. Bedankt voor het beroep bij de Herv. gemeente te Iarseke door ds. J. F. F. Van den Htmme te Wemeldinge. De heer P. Boon, rustend hoofdonderwijzer te Vlissingen, heeft tijdelijk de betrekking van onderwijzer aan de Chr. school te Goes op zich genomen. (De Z Da collecte voor de scholen m«*t den bijbel heeft met de nagiften opgebracht 89,293.62, dat is 2500 minder dan ten vorigen jare. Ierseke. D9 voordracht voor onderwijzeres aan de o. 1. school no. 4 alhier (hoofd de heer Z. Bouwen») bestaat uit de dames: M. C. Van Overbaeke te Bier vliet, L. M. Van Gorcum te Middelburg en J. M. Verhoeven te Bargen-op-Zoom. Landbouw en Veeteelt. Door een 20ial belangstellenden werd gisteren in »de Prins van Oranje" de vergadering, in zake da oprichting van een hagelverzekeriogmaatschappij, bij- Door de commissie, belast unt het opmaken van een concept-reglement, was voorgesteld hen als leden te be8chonwen, die de vereeniging hulpen oprichten en aanvankelijk een jaarlijksche bijdrage betalen van vijftig

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1