1891. N". 10. Donderdag 22 Januari. 78s,e jaargang. b^-4- Dö uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woeuadag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Pi ijs per kwartaal, zoo' binnen ais buiten Goes, f 1,75? Beiralv? aan ene Bureau werden Abonnementen en Advertentie» voor dit blad aangenomen bij de bieren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en variüer bij alk Beekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertantiën is tan d5 regels 50 cent, elke regel meor 10 cent» 3i^ directe opgaaf van driemaal plaatsing derselfde advertentie wordt de prijs slecht» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en oontant betaald 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. G0E4, 21 Januari 1891. Verplaatst met ingang van 1 Febr. a. s. d« commies bij de posterijen M. A. Ramoudt van Kampen naar Amsterdam. Gisteravond werd in het koffiehuis van dhr. Luijk alhier eene tweede vergadering gehouden om te trachten •ene kolenvereeniging io het leren te roepen. Talrijk was deze vergadering bezocht. Was er Vrijdag avond raim esn 30tal personen toegetreden, gisteren was dit tot 81 gestegen. De vergadering werd geleid door bet voorloopige bestuur bestaande uit de hseren J. Th. Pilaar Ms. en J. J. G. v. d. Broebe, éen lid had als zoodanig bedaDkt. Eerstgenoemde sprak het volgende >M. EU »Op verzoek van mijn mede-lid van 't voorloopig bestaar, den hesr V. d. Broeke, heb ik 't voorzitter schap voor doven avond op mij genomen. Voor dat echter de vergadering wordt geopend, gevoel ik mij gedrongen, u eerst een weord van dank te brengen voor 't vertrouwen in ena gesteld, teneinde de eerst noodige taken te regelen. Wij hopen dan ook dat wij deze taak naar uw aller genoegen hebben tea uitvoer gebracht en ik twijfel er niet aan M. B.l wanneer wij ons aaneen sluiten, dat wij een vcroeoi- ging tot stand zullen brengan. welke al hare zusteren in bloei en kracht zal overtreffen. Laat ona daarom met vereende kracht de weik- aaamheden voortzetten". Na de aanwezigen nog een hartelijk welkom te hebben toegeroepen, werd de vergadering geopend. Daarna werden een 4 6tal punten behandeld, die op de vereeniging betrekking lubben, welke, op enkele kleine uitzonderingen na, bij acclamatie werden aan genomen. Vervolgens was aan de orde het benoemen van esn definitief bestuur. Mst meerderheid van stemmen werden benoemd de heeren J. Th. Pilaar MzL. F. Fagel Jr. en J. J. G. v. d. Broeke. AU commissarissen, tevens leden van het bestuur, de heeren D. Th. v. d. Vijver en D. De Wilde. De vereeniging kreeg den naam van »De Koiea- veieenigiog Uit Voorzorg". Zij is op zoodaalgen voet ingericht, dat iedereen lid kan worden. De contributie bedraagt 10 cents per week, doch het staat ieder vrij daarboven te storten. Djor h-»t bestuur zullen pogingen in bet werk worden gesteld om de vergaderingen buiton eenig koffiehuis te houden, teneiade iedereea in de gelegenheid te stellen als lid toe te treden. Do paardenarts J. D e J o u g h, van het Iadische leger, met verlof, heeft verzocht ten cursus io de bacteriologie te mogen bijwonen, die aan 's Rijks militair hospitaal te Utrecht zal worden grgeven. In de »Brieven uit de Hofstad" van de ilidd. Ct. lezen wij Er is nooit aan getwijfeld, of Koningin Emma zou de haar opgedragen taak van R?gentes zeer zorgvuldig ter harte nemen. Dat zij dit werkelijk doot. blijkt uit tal van handelingen en opmerkingen van H M., die echter niet zoo licht algemeen bekend worden. Mea hoort alleen de verzekering van personen uit haar om geving, doch daarmede moet men zich tevreden stellen. Eén bewijs voor de persoonlijke werkzaamheid onzer Regentes ward mij evenwel dezer dagen medegedeeld, en ik wil hat mijnen lezers niet onthouden. Vroeger werden alle stukken, aan den Koning gericht, aan 's Konings kabinet geopand en werd aan Z. M. alleen dat gedeelte daarvan voorgelegd, 't welk de directeur nuttig of raadzaam oordeelde, om doer den Koning te worden getien. Koningin Emma heeft nu, volgens mijn betrouwbaren zegsman, den nieuwen regel inge voerd, dat alle aan haar gerichte brieven door haar- zelve of althans in haar tegenwoordigheid moeten worden geopend en gelezen. Volgens denzelfden schrijver schijnt da Rogeering op de instelling van een niruwe ridderorde bedacht te zijn. Hij geeft aan de R*geering in overweging, zoo zij omtrent den naam nog geen beslissing nam, ze »orde van Oranje" te noemen. De directeur-goueraal der staatsspoorwegen be richt dat het goederenverkeer ook met de Duitsche linker R'jnsche stations geopend wordt. Op vooratei van de provinciale Keuringscom missie in Zeeland werd de prijs van f 100Ó door het hoofdbestuur der Zseuwsche Landbouw-maat- schsppij toegekend aan den 4jarigen bruinen hengst Joas, van A. Roy te Parijs. Het bekroonde dier is en blijft gestald in de afdeeling Zieriksee. Naar men verneemt wordt op 21 of 22 Januari e k. te Vlissingen In de haven verwacht eeae van de grootste soort stoomschepen die op het vasteland van Europa z ja gebouwd, en wel het nieuwe stoomschip Augusta Victoria, van de Ham burger Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij, ten einde daar de passagiers ia te acmes, welke met deze boot eene wereldreis zullen gaan maken, terwijl het plan bestaat den tocht van Vlissingen naar de Mlddcllaadsche Zee aan te vingen, om aldaar de voornaamste havens alsmede het Heilige Land te bezoeken. Het gezelschap reiz:gers bestaat nit de élite ven het Duiteche rijk, waaronder ook vorstelijke personen worden gevonden, en telt circa 170 persencD, die met een «xtra-trein van Hamburg naar Vlissingen zullen worden overgebracht. Teneinde eenig denkbeeld van het reuzenvaartuig te verkrijgen, worden daarvan de volgende afmetingen en opgaven medegedeeld. De lengte van het schip is 460, de breedte 56 iU ea de diepgang toegwladen 26 Eng. voeten. De stoommachine heeft een vermogen van 24,000 paardekrachteD, waarvoor de stoom wordt geleverd door 9 stalen stoomketels, die aan beide zijden worden gestookt. Ia de kelenbunkors kunnen alleen 2000 ton steen kolen worden geborgen, terwijl de capaciteit van het schip 7000 tonnen beloopt. De verdere prachtige inrichtingen zijn alle in even redigheid en in allen deele tot de hoogste volmaking opgevoerd, terwijl alles in toepassing is gebracht wat tot heden bij het vak van scheepsbouw werd tot stand gebracht. Bij btsluit van den minister van waterstaat enz. is bepaald dat het letterteekon voor sche pen, schuiten of booten, in Nederland tehuis be- hoorende en die tijdelijk of voortdurend da zeevisscherij, van welken aard ook, hetzij buiten of in de zeegaten, hetzij in de Zuiderzee, uitoefenen, zal zijn voor Ar- nemnidon ARM; Bruinisse B R UMiddelburg M G Tholen T HVlissingen V LI en Yerseke Y E. De verhouding der grondbelasting in Zeeland tot de belastbare opbrengst be draagt over 1891 voor de gebouwde eigendommen 0.0874255 en voor de ongebouwde 0.194999289. Over 1890 waren die cijfers respectievelijk 0 0874255 en 0.194999514. (Af. Ct.) Da Antwerpsche bladen melden, dat een com missie uit den gemeenteraad en de kamer van koop handel Zaterdag eene audiëntie gehad heeft hij den Minister van spoorwagen, tot wiens departement ook de zeezaken behooren, ten einde des Ministers aan dacht te vestigen op do volslagen stremming die de scheepvaart op de Schelde reeds sedert we ken door ijsgang ondervindt. Zij brachten den Minister onder het oog dat op den staat de plicht rust die belemmering uit den weg te ruimen, en dat daartoe onderscheidene middelen zijn, welke in andere havens met goed gevolg aangewend worden. D-) Minister gaf in zijn antweord o. a. te kennen, dat hem nog geen enkel middel aangewezen is dat dosltrefT -nd zou wezen voor de Schelde, tusschen welke rivier sn andera vaarwaters in vele opzichten geen vergelijking mogelijk is. Zelfs indien men er in slagen kon, de vaart te openen, dan nog zou die uiterst ge vaarlijk W' zen tengevolge van het wegslaan van bijna al de boeien en bakens. Mocht er een goed middel gevonden wordeD, dan zal de regsering niet aarzelen het toe te passen, ea daartos zoo noodig een buiten gewoon afgevaardigde naar Dön Haag zenden om de toestemming der Nederlandsche regeering te erlangen, dewijl de versperring vooral schijnt te bestaan op het Nederlandsche gedeelte van de Schelde. Het einde van het onderhoud was dat de Minister een commissie benoemde, teaeinde de voorgestelde maatregelen te onderzoeken. De Minister van Binnenlandsche Zaken, over wegende dat mr. E. J. J. B. Cremars heeft opge houden lid te zijn van de Tweede Kamer der Staten- Gmeraal, heeft bepaalddat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofd kiesdistrict Zuidhorn zal plaatshebben op Donderdag 12 Ftbruari e. k., en dat de herstemming, is die noodig, zal geschieden op Donderdag 26 Februari daaraanvolgende. Tot hoofdredacteur van het N. v. d. D. is in plaats van wijlen den heer H. De Veerbenoemd de heer dr. P. H R i 11 e r te Utrecht, schrijver van de bekende Paedagogische fragmenten. Het ontwerp van oen nieuw militair wet boek van strafrecht is, met drie andere daai- bij behoorende wetsvoorstellen, door de Regeering naar den Raad van State verzonden. (Z>.) Aan commissarissen der Maatschappij van Wel dadigheid is machtiging verleend tot het houden eener collecte in het geheeld rijk op eau nader, door den Minister van B.naenlan ischo Zikan te be palen dag. Door de administratie van de Rijks-tele- gr a a f zal waarschijnlijk eerlang worden overgegaan tot de invoering van een maatregel, welke reeds lang in iut buitenland, met name in Engeland, wordt toegepast, en welke aan handelshuizen of particulieren tegen betaling van een vast jaarlijksch recht, de be voegdheid verschaft, om een zeker bedrag bij vooruit betaling aan 's Rijks kas te voldoon en daarna hun telegrammen te verzenden, zonder dat bij de aanbie ding de kosten behoeven te wurden voldaanalzoo een soort van rekeningcourant, waardoor tijd wordt bespaard en mogelijke vergissingen van bedienden, loop rs enz. tot een minimum kunnen worden terug gebracht. Aanleiding tot deze regeling, welke echter nog op nader te geven voorschriftea moet wachten, heeft gegeven het verzoek van eenige voorname firma's te Amsterdam. Hat is te verwachten; dat, wegens het hierdoor te ondervinden groot gemak, velen van de aangeboden gelegenheid gebruik zallen maken. Met het oog op de zware ijebovloering in de stroomendo rivieren en andere rijkswateren in Neder land en de daardoor, bij het door den dooi losra ken van het ijs, in het vervolg allicht to ontstane gevaar voor de zee- en rivierwaterkeorende dijken, is door het bestuur van den polder Oud Heinenoord besloten aan den Minister van Waterstaat te verzoe ken, zoo spoedig mogelijk zich tegen den naderenden vijand te weer te stellen, door b. v. de stroomonde wateren van do mondingen af opwaarts los te maken, of met andere aan ds regeering ten dienste staande krachtige middelen te trachten de ons nakende onhei len af te wenden. De rijkscommissie voor de examens ter verkrij ging van een diploma als stnurman aan boord van koopvaardijschepen, zal, aanvangende den lOden Februari, te 9,/a uur, zitting houden te Amsterdam, in het raadhuis aldaar. Om tot een van die examens toagelaten te worden, zal de candidaat. onder overlegging van eene geboorte akte en mat opgave van woonplaats, de aanvraag hiertoe vóór 3 Februari schriftelijk en portvrij bij den voorzitter moeten inzenden, waaruit dan tevens moet blijken, voor welke vaart, groote of kleine, voor welk diploma, zeil of stoom, en voor walken rang hij ver langt geëxamineerd te worden. Mocht de candidaat het examen volgens een der programma's B of nog in dezelfde zitting een aanvullingsexamen wenschen af ta lepgeD, dan zal hij ook dit moeten vermelden. Het Sociaal Weekbl. brengt den minister Bergansius eene betuiging van hulde over zijne houdirg tegenover hetgeen er woelt en kookt in de gemoederen van de leiders zijner r.-katholieke landge- nooten. Hoe fel de broederstrijd tusschen deze laatsten wezen moge, hierover zijn zij het eens, dat de per soonlijke dienstplicht moet worden geweerd, als het maar even mogelijk is zonder nog hooger belangen te schaden. Of liever de strijd is ontbrand hierom, dat het eene smaldeel geen hooger belang schijnt te ken nen, hetwelk door het uiteenspatten van het verbond met de anti-revolutionairen zou worden geschaad, ter wijl het andere zóóver niet gaat, maar toch ook den persoonlijken dienstplicht nit den booze acht. Ia dit opzicht staat, hoe zonderling het schijue, gansch het r.-katholieke Nederland, dat zijn stem laat hooren, schouder aan schouder. En nu is het juist een r.-ka- tholieke minister niet een katholiek in naam slechts maar een erkend zeer getrouw zoon der kerk, die van den boozen toeleg de hoofdschuldige en daarvoor boven allen verantwoordelijk is. Men ver plaatse zich in zijn positie; bedenke wat hij natuurlijk meer nog achter de schermen, dan in het openbaar over zijn euveldaad te hooren krijgt, en geve dan antwoord op de vraag, of zijn houding niet alle achting waard is. Zijn houding tot dusver. Het spreekwoord zegt. dat men den dag niet loven moet vóór het einde. De vuur proef, of hij, wat de beginselen der wetsvoordracht betreft, zichzelven getrouw zal blijven, heeft de heer Bsrgansius nog te doorstaan. Maar indien hij die door staat, dan verdient hij van een ieder, geheel afge scheiden van hot oordeel over het voorgestelde zelf, een eeresaluut voor het geenszins alledaagsche karakter, waarvan hij blijk geeft. Men meldt, dat een Boeren-deputatie in Februari de Transvaal verlaten zal om in Portugal, Nederland en Duitschland handelsbetrekkingen te ko men aanknoopan. Gisteren had te 's-Gravenhage de plechtige be grafenis plaats van wijlen den componist V e r h u l s t. Te half een werd aaa het sterfhuis aan dsn Zwaiten weg de lijkstoet geformeerd en onder de tonen van Biethovens Marche funèbredoor d« Koninklijke K «pel uitgevoerd, do weg naar Eik- on Duinen ingeslagen. Aan do g-oeve hu'diglun verschillende kuostb.oe- ders dan overledene als den ontwerper van Toonkunst wiens geniale leiding onovertrefbaar was en wiens vastheid van karakter eerbied afdwong. Tal van kransen dekten de lijkkist. Staten-Generaal. TWEEDEKAMER. De heer Schepel heeft verlof bekomen voor het vragen van inlichtingen aan den Minister van Oorlog, over miliciens, die met oproeping onder de wapenen gestraft zijn, op grond, dat ze, na krachtens art. 125 der Militiew6t samen geweest te zijn, zich volgens 's Ministers gevoelen bij den Burgemeester zouden heb ben moeten aanmelden en dat niet hebben gedaan. Ttgen heden is de Congo-interpellatie van den heer Tak aan de orde gesteld. Bij het voortgezet debat over de Surinaamsche begrooting is de motie W. Van Dedem, vertrouwende dat de Regeering aan de span ning in Suriname een einde zou maken, verworpen met 67 tegen 18 stemmen. Hoofdstuk Koloniën is daarop aangenomen met 57 tegen 29 stemmen. Kerkelijks Zaken en Onderwijs. Aangenomen de toezegging van beroep naar Harmeien door den heer W. C. A. Nonhebei, pred. te Aagtekerke. Womeldinge. In de raadszitting van gisteravond is met algemeene stemmen tot onderwij ter aan sehool I (hoofd dhr. Sauer) benoemd dhr. C. De Dreu, thans volontair aan school D te Goes. Borsele. Volgens de lijst model III van de school- statistiek bevinden zich in deze gemeente 157 kinderen van 612 jaar, waarvan er 145 onderwijs genieten in deze en drie naburige gemeenten. Slechts 12 kin deren zijn derhalve van schoolonderwijs verstoken. Onder dit getal behooren 2 gebrekkigen en 4 die te ver van de school wonen om op hun leeftijd in den winter de school te bezoeken. Van de overige 6 zonden er vermoedelijk 5 schoolgaan indien hunne ouders geen gemoedsbezwaar tegen de vaccine hadden, terwijl een meisje vóór haar twaalfde jaar de school heeft ver laten. Het betrekkelijke schoolverzuim mag mitsdien hier gering genoemd worden. Landbouw en Veeteelt. Wolfertsdijk. Maandagmiddag hielden de leden der beide weegbruggen in deze gemeente hunne gewone jaarlijksche vergadering in de herberg van den heer P. Jonker alhier. Uit de rekening van den secretaris- penningmeester bleek, dat er gedurende het afgeloopene jaar was gewogen Op de weegbrug aan het Wolfertsdijksche veer: suikerpeen 2,864,072 K.G.. aardappels 529,740 K.G., ajuin 169,688 K.G., pulp 139,091 K.G, mangelworte's 4,569 K.G., graan 60,058 K.G., hooi 134,999 K.G., stroo 77,275 K G., vee 33 stuks, wegende 15,777 K.G., totaal 3,995,269 K.G. Op de weegb ug aan de Pietsuikerpaen 2,841,806 K.G., aardappals 6,524 K.G, graan 19600 K.G, hooi 89,107 KG., stroo 16,615 K.G., vee 20 stuks wegende 9,183 K.G., totaal 2,982,835 K.Gof op de baide weegbruggen 6,978,014 K.G. De gezamenlijke ontvangsten bedroegen 1035,15, de uitgaven ƒ512,85ij2. Aan de aandeelhouders werd f 7,50 rente per aandeel van f 50 of gezamenlijk 277,50 uitbetaald, zoodat er nog in kas bleef 244,79. Een paar artikels van het reglement werden ge wijzigd, waarna de secretaris-penningmeester dhr. G. Koert met bijna algemeene stemmen werd herkozen, die deze benoeming zich weder liet welgevallen. VEREENIGING tot onderlinge verzekering tegen Hagelscliade in Znid-Beveland. Zooals bekend is werd onlangs in eene gecombi neerde vergadering der Afdwalingen Hoinkenszand en Krniningen van de Zeeuwsche Maatschappij van Land bouw en Veeteelt oene commissie benoemd, om, nadover leg met en welwillend toegezegde raadpleging van den heer G. A. Vorsterman Van Oyen te Aardenburg een reglement te ontwerpen voor een Vereeniging tot on derlinge vereeniging tegen bagelschada in Zuid-Beveland. Deze commissie, bestaande uit de heeren E. Van den Bosch, I. G. J. Kakebeeke en W. A. Da Laat de Kantor van de Afdeeling Hsinkenszand, O. Der Weduwen ea J. Mol van de Afdeeling Kruiningen, heeft zich met voegzamen spoed van hare taak gekweten. Ia de al gemeene vergadering, Dinsdag den 20 Januari 1891, te half twaalf uren (het was weer bij twaalf uren toen de vergadering geopend werd) in het koffiihuis »ie P.ins van Oranje" gehouden, werd het concept besp-oken. Er waren ongeveer een dertigtal landbou wers en belangstellenden tegen wo or lig. H«t hoofd beginsel der vereeniging moest zijn: zSiumwe k ug

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1