Boereninspan. BOERENINSPAN, VERGADERING' .A_civ©rtentien. Openbare Verkooping. op Donderdag 22 Januari 1891, Dinsdag 20 Januari 1891, Hagelverzekering. op Vrijdag 23 Januari 1891, veilen en verkoopen Manufacturen, Dekens en een nieuwe Karnmolen. Openbare Verkooping. op Woensdag 4 Februari 1891, Schuur en Erve, Openbare Verkooping. op Donderdag 12 en Vrijdag 13 Februari 1891, Een kapitalen eeue partij Huisraad, De quaeatie van da volkstelling is uitsluitend etna zaak tus8chon dan burgemeester en dan hear Commis saris des Konings en alleen san den laatste staat het den hear V. d. Mandera daarover aen verwijt te maken. Alleen mark ik op, dat die tellicg liet eenige maanden ta laat klaar was, maar aen paar wekenvoorts dat die vertraging uitsluitend te wijten is aan da niterst nauwkaurige wijze, waarop de telling in onze gemeente ia geschied, daar de burgemeester persoonlijk mot den secretaris in onxa zeer uitgebreide gemeente van huis tot huis de kaarten beeft opgehaald. Hadde niet on verwachts een sterfgeval plaats gegrepen in de familie van den secretaris, dan was de vertraging tot enkele dagon beperkt gebleven. In ieder geval zijn de kaarten tijdig naar de provinciale griffie opgezonden. Of hat laster is, dat er in December vier vergade ringen van den gemeenteraad gehouden zijn, omdat er uitlekte, dat da slordigheid op dat punt ook bij hoogore besturen ruchtbaar werd Zeker is dat laster, want de wet cischt dat er minstens zes gemeente raadsvergaderingen per jaar gehouden worden en op 30 October waren er reeds zeven gehouden en wel op de volgende dagen: 24 April, li Juni, 14 Juli, 21 Augustus, 2 September, 22 October en 30 October later nog twee op 17 en 31 December. Er zijn dus In December niet vier raadzittingen gehoudendat Was eok niet noodig, want het wettelijk voorgeschreven aantal was op 22 October reeds bereiktvan slordig heid te dien opzichte kan dus geen sprake zijn. Wat eindelijk de qaaestie van de sluiting der her bergen betreft alleen dit» Die slaiting kan op geen •nkelen wettigtn grond worden bevolen en ik twijfel dan ook zeer of ergens op Zuid-Bareland of elders die sluiting plaats heeft. Zij is in onze gemeente althans nooit geschied. Waarom dit dan nu op eens wordt geftischt? Omdat in de laatste jaren een inge zetene van onze gemeente, die vroeger ultra-liberaal was ik geloof zelfs, dat hij De Dageraad las, de huik naar den wind heeft gehargen, en op politiek en kerkelijk gebied geheel is omgedraaid. Daarom is hem nu op eens althans wanneer zijn hart ge voelt wat zijn mond spreekt, waarvoor ik niet durf iistaan die ongesloten herberg eeD gruwel geworden. Diezelfde persoon is thans de groote drijver tegen de herbenoeming van den heer V. d. Mandere en daarom zon ik hem nog dezen raad wenschen te geven: Gij, die thans zoo hoogst bezwarend oordeelt over de feilei van den heer P. J. V. d. Mandere, steek gij de hand eens in eigen boezem en herinner u eens de ergerlijke feilen, om geen sterker woord te gebruiken, waarvan gij enkele jaren geleden beticht werd; en herinner u daarbij ook, dat het de heer V. d. Mandere ge weest is, die met eenige anderon alle mogelijke moeite heeft gedaan om die zaak met den mantel der liefde te bedekken, en dank dan op uwe knieën, dat hnnne •rustige pogingen daartoe met goeden uitslag zijn bekroond. Dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, Uw dw. D. J. V. d. HAVE. Ook wij sluiten voor deie quasstie voorlooplg onze kolommen. (Red.) Mijnheer de Redacteur 1 Vergun mij s. v. p. een plaatsje in uw veelge lezen blad. Daar ik in uw blad van 16 dezer heb gelezen dat de wachteressen van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen over de maand December 1890 eene gratificatie van 85 cent hebben ontvangen, om dat tij 's avonds langer stoken en licht laten branden, kan ik u de verzekering geven dat zulks onwaar is, boe wenschelijk het ook ware. Daarom verzoek ik den schrijver van het bericht voortaan eerst beter te onderzoeken, want hij weet wel dat de wachteressen met dezen winter 's avonds langer dienst en soms 'a morgens om 4 uren weder dienst hebban, doch met de gratificatie is hij volstrekt niet op de hoogte, daar die niet ontvangen ia. U dankzeggende voor de plaatsing, noem ik mij uw dienaar S. Wij ontleenden het bericht aan een der Hollandsohe bladen. (Red.) Ier8eke Januari '91. M. de R. 1 Alles op dit ondermaansche wat aan gedurig en druk gebruik, wrijving, draaiing etc. onderhevig ie, is ook gedoemd tot slijtage. Zoo ook ia dat het geval met het baantje van burgemeester in deze gemeente. In een betrekkelijk kort tijdvak toch staan we voor het feit burgervader no. 5 te krijgendrie ge raakten er ia onbruik, de vierde wordt naar eldera overgeplaatst, wat Ierseke mogelijk straks nog te be jammeren zal hebben. Telkens in zoo'n overgangstijdperk is daar altijd heel wat gescharrel over in Ierseke, Middelburg en den Haag; uilen en valken vliegen dan dooreen of het verschill onderling bijv. zoo heel groot niet is. Lui bij wie het niet opkomt er naar te hengelen, •mdat zij hun vrijheid te lief hebben en van hun onbekwaamheid te zeker zijn, ziet men dan voor toe komstig* titularissen aananderen, wèl bekwaam, doch hnn vrijheid niet achtende, worden misschien straks vergeten 't geldt toch maar éen per soon hier en dat maakt immers de kanceo zeer gering. Hoe ook: de stukken der verschillende partijen worden gedraaid, gerold, eens afgestoft en op het bord geplaatstde geschonden stukken wat bijge flikt, kleine vlekjes wat bijgekleurd, voor oude kwestietjes tijdelijk •en gordijntje geschoven kortom: bet wordt partijklaar gemaakt en dan op de lear er meó. Ik weet al vooruit dat ik door dit schrijven den •chijn op me laad alt zon ik iets tegen hebben op de persoonlijkheden van de candidaten van eigen bodem en, geloof me: dat is het niet; ik tast alleen de zaak niet de personen aan. Nooit heb ik hier nog •enige openbare functie bekleedik bleef das vanzelf altijd buiten iedere aanraking met baantjes en deszelfs partij-aangelegenheden en de daaruit zoo licht voort vloeiende onaangenaamheden die mij kennen, voor- of tegenstander dan, weten dat. Ik wil meer dit zeggenIn elke plattelandsge meente kan elkeen zoowat burgemeester zijnhier niet, en het verwondert ma uitermate, na zóóveel zcba en schande als achter ons ligt, dat liefhebbers •n geen liefhebbers hier voor dat baantje, van dat inzicht niet volkomen doordrongen zijn. Ja ik be schouw 't als 'n daad van roekeloosheid en niet getui gende van rijpe stadie, als iemand, wie ook, uit oaz* gemeente zich dat baantje op de schouders zou laten leggen, zij het ook tijdelijk. Ierseke, we weten het, en het is helaas van Neder- landsche bekendheid geworden, is een Ierseke dat zijne eigene profeten doodt en steenigt. Men teekent heden op rcqaesten vóór en morgen gooit men drek, of wat bat meest voor de hand ligt, naar zijne goden. Het drennt wel door de vele kerkgewelven, des Zondags «Waar liefde woont gebiedt de Heer den zegen," doch dat belet evenwel niet dat de partijen elkaar, tot de tanden gewapend, in de gaten houden. Ierseke is bovendien arm en staat straks, helaas, nog armer te wordende tijdsomstandigheden van bet heden achte men niet te lichtWie het niet gelooft, die wachte en ondervindeen in een huis houden, dat eerst op goeden voet leefde maar later op magere kuiten komt te staan, daar komt ruzie ook al was er die te voren nooit geweest,en dit laatste kan men hier nog Diet eens hardop zeggen. Eindelijk, de slotsom mijner overwegingen is deze Levert Ierseke iemand op, staande verre boven alle partijen en wien h*t te doen zon zijn onze gemeente- belangen met rechtgeaardheid, waardigheid en tact voor te staan, te kennen en te kunnen leiden, ik sla toe, men neme hem. Mocht hieromtrent vooraf geene voldoende zekerheid aanwezig zijn, dan, bevoegde machten, dan vertrouwen wij op udat er eerst driemaal gemeten zal voorden alvorens er geknipt wordt. Wie Ierseke kent en eerlijk wil redeneerenzal me moeten toegeven, dat er iets waars in dit schrij ven gelegen is. Met mijnen dank, M. d. R., teeken ik, hoogachtend DRAGOMAN. 8urgerlijke Stand Goes van 16 tot 19 Januari 1891. Overleden: 16, Sara De Bargemeester, 68 j., gehuwd met Leendert Van Hoorn 18, Anna Catharina Remijn, 70 j., ongehuwd. Correspondentie. Aan een arbeider te Biezelinge. Wij hebben be zwaar het obi toegezondene te plaatsen. Als ge morgen wellicht in Goes komt, wil ons dan even over de zaak komen spreken. Anders zullen wij u schrijven. Liefdadigheid. De Commissie voor de (Economisch* SpIJsultdeeling heeft het genoegen melding ta kunnen maken van •ene aanbieding, om op aanst. Woensdag eene extra- bedeeling van tarwebrood te doen, terwijl zij tevens dank zegt voor de ingekomen gift van 5. Namens de Oommissie, J. J. OCHTMAN. Voorzitter. D. HILDERNISSE, Secretaris. DIAKENEN der Ned. Herv. gemeente alhier ver melden met blijdschap dat bij den laatetondergetee- kende jl Zaterdag is ontvangen een muntbiljet groot tien gulden in een enveloppe met bijschrift «Spreuken 19 v. 17". Zoomede dat heden door den ond-diaken dhr. W. De Beste aau hen is overhandigd een aan zijn adres gerichte ongeteekende brief (postmerk Goes 18 Januar>) inhoudende vijf-on-twlntlg gulden, in een bankbiljet, met bijschrift «Ter bedeeling aan de arrnan der groote kerk alhier". Zij brengen beiden gevers daarvoor hunnen hartelijken dank, en bevelen, met het oog op dit strenge jaargetijde, waardoor meer nog dan gewoon van armverzorgers wordt gevraagd, hunne armen in den weldadigheidszin hunner stadge- nooten aan. Goes, den 19 Januari 1891. Namens Diakenen voornoemd, C. SNOEP, Voorzitter. I. WESSEL, Secretarie. Daar de winter zich op het allergeduchtst laat gevoelen, zoodat menige vlijtige hand verstoken is van vele werkzaamheden, zoo brengen de leden van den Kerkeraad van Kloetinge hunnen hartelijken dank aan de milde geefster voor de gave, groot 100 galden, om aan die behoeftige gezinnen eenigen onderstand te verleenen. Dat Gods zegen mag rasten op geefster en hare gave ons geschonken. Kloetinge. Namens den KERKERAAD. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaat». 11 Febr., Boriele, Information Voorwerpen. vergrooting schoolgebouw, Gemeentebestuur. Verknopingen en Verpachtingen Voorwerpen. Inform atièn. buizen en erven. Goes, vendutie. Kamperland, woonhuis enz,, Heiakenszand, inspan, Datum. Plaats. 20 Jan., Goes, 21 21 22 Mulook Houwer, Hollmaun. Noordtyke Van der Kloss. 's Heer Arendskerke. beestisal enz., Hollmanu. Heiakenszand, verpachting dgken, De Ronde Breiser. Goes, woon- en winkelhuis, P. Overman. Schore, boomen en hakhoat, Prins Baarland, boomen en hont, V. d. Kloes. Boreale, hofstede, land enz., Pilaar. woonhuis, schuur, erve, Pelle en Lansen Croin, inspan, Gallis Merens. inspan, Pilaar, inspan, Mr. Liebert. onroerende goederen, Prins, inspan, Pilaar, boereninspan, Pelle. Watergetijen yoor Ierseke. 2t 28 27 2t 29 SO 4 FebrRilland, 5 Kapalle, 12/18 Febr., Goes, 28 Ovezamd, 4/5 Mrt., Borsele, ..Maart, Waarde, DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. VOOKII. Ni». Voorn. Nan. 20 Januari. 10 56 11.43 4.59 5.26 21 0.19 6.13 6.49 '22 0.52 1 20 7.22 7 50 23 1.47 2.11 8.17 8.41 '24 a 2.33 2 55 9.3 9 25 '25 a 310 3.27 9.40 9.57 '26 3.34 41 10.4 10.31 Marktberichten. ROTTERDAM, 19 Januari 1891. Vlas op het land was alleen vraag voor Naar goed Vlas. Ter markt was 27000 steen blauw, dat grootendeels tot iets fermer prijzen werd verkocht. Naar L ij n z a a d was weinig vraagprijzen als de vorige week. Aardappelen: Zeeuwsche blauwe 4,20 a 4 40, Jammen 5,20 a 5,40. Granen: Wegens de stremming der vaart geen noteering. Buitenlandsche vaster zaken moeielijk. Meel 25 ets. hooger. Hoden overleed te Amsterdam onze innig liefhebbende schoonzuster en zuster SOPHIE W1LHELMINA DONDERDAHL De Bink, in den onderdom van 26 jaren. Kapeüe, 48 Januari 1891. W. J. VAN DAM. C. P. VAN DAM- De Bink. Y Heden, den 18 Januari, overleed onze geliefde vader en behuwdvader JAN LOKERSE, in den ouderdom van 57 jaar. Moge de Heer ons sterken in deze zware beproeving. 's-Gravenpolder, 18 Januari 1891. Namens kinderen, behuwd- en kleinkind, J. LOKERSE. Strekkende tot algemeene kennisgeving. V Voor de vele bewijzen van belang stelling, ontvangen bij de geboorte van onze dochter, betuigen wij onzen harte lijken daDk. Goes, 19 Jannari 1891. S. DE MEULEMEESTER. M. DE MEULEMEESTER— Stieger. Kraamvisites worden bij voorkeur af gewacht Donderdag 22 en Vrijdag 23 Januari. Opgavizcht en geborgen te Roedekens' kerke Een ROEIBOOT (waarschijnlijk een pol derboot), met losse plank en 2 vaste groen geschilderde dochtenvan buiten aan de bovenzijde is een wit geschilderde rand, heeft 2 roeigaten en gaten in de 6 knieën. Voorts is er in gevonden een eind oude Ketting (verroest), een zware gegalvani* seerde Ketting met zware 4 tands Dreg en een eind Staaldraadtouw. Rechthebbenden wenden zich tot den Burgemeester van Eoedekenskerke J. WELLEMAN. Da Notaris J. VAN DER KLOES »ai 'z voormiddags 10 uren, te Heinkentzand in het Oodeland op de hofstede bewoond door F. Butler, in het openbaar verkoopen 1 Veulendragend bruin Paard, oud 8 jaar, 1 zwart Ruin- paard oud 1 jaar, 5 baatgevende Melkkoeien, 4 een jarige Vaarzen (Hollandsch ras), 1 Vaarskalf, 1 drachtige Zeug, 1 vet Varken, 1 Mestputlooper, 70 Kippen, 2 Men wagens, 1 Boom- kar, 1 Tilbury, Ploeg, 4 Eggen, 1 Sleper, 1 Molbord, 1 Rolblok, 1 Snijmolen, 1 Moesmolen, 1 Windmolen, 1 ijzeren Ros- of Karnmolen, 1 houten Dito, Dop pen, Zeeften, 2 Ladders, Slijp steen, 1 partij Hooi, Stroo, Brand hout, Mest in den Mestputvoorts Bouw-, Melkers- en Zoldergereed schappen, Harnas, groot Kook- fornuis, Tarwemolen en hetgeen meer zal worden geveild. Op de hofstede zal geen gelegenheid tot stalling norden gegeven. ten 11 ure, la „de Prins Tan Oranje". De Denrwaarder HOLLMANN te Qoes zal du morgens te 10 uren, bij de herberg van Jb. Van Eijkeren te 'a-Heer Arendt- kerke, 1 bruin veulendra gend Merriepaard oud 9 jaar, 1 bruin Mer riepaard oud 10 jaar, 1 zwart dito oud 14 jaar, 1 bruin dito oud 16 jaar, 8 baatgevende Melkkoeien, 3 Varekoeien, twee- en driejarige Vaarzen, 7 vette Varkens, 12 groote en 7 kleine Mestputloopers, eene partij Wei- hooi, voorts nog eene partij De Notaris J. LANSEN CROIN »1 dez morgens te 11 oren, ten verzoeke van de erven van wijlen de eerz. wed. C. Zan« dee, in de herberg bij M. Koets te Ril' landpubliek verkoopen: te Rillandkadastraal bekend sectie D. no. 329 groot.07.10 Informatiën te bekomen ten kantore van den heer W. PELLE te Goes. De Notaris J. M. PILAAR te Goes zal telkens des voormiddags te 10 aren, in de gemeente Goes, buiten de Voorstad, ten sterf huize van wed. C» Kerstan je, verkoopen bestaande o. a. in: 4 Werkpaarden, oud 3, 4, 13 en 17 jaar, waaronder 1 Veulen- - dragend, 1 jaarling, (Hengst) 6 Melkkoeien, 2 Vare koeien, 7 Runderen, 1 Stierkalf, 8 Schapen, 2 vette Varkens, 3 drachtige Zeugen, 30 Kippen en Haan, 2 Men- wagens, 1 Driewielskar, Ploe gen en Eggen in soort, 1 Rol blok, 1 Molbord, 2 Slepers, 1 Windmolen, 1 Kruiwagen, 1 Koebak met Goot, 1 Zaaddorsch- zeil, Damhekken, eu verdere Landbouw-, Melk- en Stalgereed- schappen, Wagen en Ploeghar- nas, eene partij Wei-, Klaver en Kanthooi, Stroo, Aardappelen, Brandhout, den Mest in den Mestput en 14000 Kilogram Beestepeeën, liggende in Dijkwel en eindelijk bestaand* o. a. in gg* 1 Eikenhouten Boog- -fflj kabinet, 1 Bureau, 2 APn Eikenhouten Kieerkis- ten, 1 Kastklok, 4 Veerenbedden met toebehooren, Tafels. Stoelen, Spiegels, 1 Statenbijbel, eene partij Koper-, Tin-, Blik-, Glas- en Aardewerk, enz.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 3