1891. N". 8. Zaterdag 17 Januari. 788,e jaargang. GRONDBELASTING Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiëu voor dit blad aangenomen bij de hearen NIJ6H VAN DITMAR te Rotterdam en varder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. Be pri>* der gewone advertentiën is va» 15 regels 50 cent, elke regel meer lö cent. Bk, directe opgaaf ^an driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht* tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden v&a 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en oontant betaald 20 et. Aanvragen ©za ca vermelding van liefdegaven 5 cent per regel De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en YrjJdagavoad, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f Het kohier der op de GEBOUWDE en ONGEBOUWDE EIGENDOM MEN voor deze gemeente over het jaar 189L ia op heden ter invordering gesteld in handen van den ont vanger dier belastiDg binnen deze gemeente. Goes, den 15 Januari 1891. De Burgemeester van Ooes, J. G d. W. HAMER. GOES, 16 Januari 1891. Da Rijksmiddelen brachten in Dac. 1890 op 9.175.731.75Va tegen 9 067.772 451/. i»Dac. 1889. Da opbrengst over de twaalf maanden van 1890 was 114.366.896 99 tegen 113.610.392,217a over de twaalf maanden van 1889. Ierseke. In het raadsverslag, jl. Woensdag in dit blad opgenomen, ia verzuimd te melden dat de gemeeate- rekeoing over 1889 door Gad. Staten is goedgekeurd. RUland-Bath. De commissie tot aankoop van en dekhengst is den 8 Januari uit België teruggekeerd en heeft een schoonen Henegouwschen hengst medegebracht, die bij gebroeders Volx«m te Haile bij Brussel is aangekocht. Het dier is bijna 3 jaren oud, heeft een met een staatspremie bekroonden hengst tot vader en voldoet algemeen. Donderdag zijn in eene gehouden vergadering de statuten ontworpen en een bestuur gekozen bestaande uit de heeren C. G. Harisou, J. J. v. Gnrsel, A. Blok Cz. en J. Da Jager, terwijl als secretaris daaraan is toe gevoegd dhr. M. W. V. Van Bijlevelt. Twee juridische studenten van de Uïrechtzche Hoogeschool hebben Zaterdag jl aan den Minister van Binnmlandsche Zaken een adres overhandigd, voorzien tan 113 haudteekeningen, waarin zij den Minister ver zoeken aan H. M. de Koningin-Regentes zulk een wij ziging te willen voordragen van het Kon. Besl. van 27 April 1877, dat het doctoraal-examen in de rechtswetenschap worde gesplitst in twee zelfstandig* txamenséen voor het privaatrecht en éen voor het pnbliekrechtzonder verplichting van een termijn te moeten in acht neraeD. Onder de tegenwoordigo regeling van het doctoraal examen achten adressanten zelfs bij ernstige studie en groote inspanning oppervlakkigheid moeilijk te ver mijden". Het Dagblad is gemachtigd om pertiaent te verklaren dat het bericht, volgens hetwelk de Koningin- Regentes aan dan paus en aan kardinaal Lavigerie per telegraaf zou hebben kennis gegeven van de toetreding van Nederland tot de Congo-akten, allen grond van waarheid mist. Naar men verneemt, heeft de inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht aan de offi cieren van gezondheid medegedeeld, dat zij zich van de tospassing van het geheimmiddel van dr. Koch in ds militaire hospitalen, voorloopig althans, moeten ont houden. - Het hoofdbestuur van het congres voor n ij v e r- heids-hygiëne en reddingsweien heeft zich geconstitueerd tot een permanent comité, en er zal een tweede congres in het jaar 1892 worden ge houden. De juiste datum en de plaats waar, zullen nader worden bepaald. De betrekking van baanwachter op onze spoorwegen wordt voor een deel vervuld door vrouwen. Deze moeten niet alleen bij dag, maar ook des nachts bewijs geven, dat zij op haar post zijn en als de nachttrein om drie of vier uar voorbij is, zorgen dat zij om zes of zeven aur weer present zijn. De nachtrust is dus verre van ongestoord en over dag wordt haar ook weinig tijd gelaten om te slapeu. Welk weer het ook zijn moge, zij moeten haar huisje verlaten vuur is er dus onmisbaar en het licht wordt er bijna niet uitgedoofd. Voor da waarnemiDg van dat baantje wordt aan de wachteressen, meestal vrouwen van wegwerkers, 25 cents daags betaald. Over de maand December ontvingen zij echter, omdat het zoo buitengewoon koud was, oene gratifi catie van de Maatschappij bedragende 85 cents voor de 31 dagen. Dat is ruim twee en een halve cent daags om dat het zoo buitengewoon koud was I Het eerstvolgend surnnmeiairs-examen bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen zal plaats hebben in de maand Maart e. k. Frankrijk heeft met Duitschland, België, Luxem burg, NederlandRusland en Zwitserland nieuwe telegraaf-overeenkomsten gesloten, waar- de tarieven zijn verlaagdvoor ons land van 20 op 16 J/a cent per woord. Een daarop betrekking hebbend wetsontwerp is bij de Fransche Kamers ingediend. Staten-Beneraal, TWEEDE KAMER. Bij de behandeling van hoofdstuk 10 (koloniën) der StaatsbegrootiDg critiseerden gisteren de heeren W. Van Drtdem en Nor man het koloniaal beleid der j Regeering en verweten haar dat het zwaartepuat van het bestuur naar Iadië is overgebracht. De minister Mackay verdedigde zijn beleid. Eene groote leening voor openbare werken kan thans niet voorgesteld worden, met het oog op de onvoldoende middelen ter aflossing. Bij de Snrinsamsche begrooting critiseerde de heer Smidt scherp de optimistische beschouwingen der Regsering over den toestaid van Suriname en de houding van den Geuvemeur en betoogd*, dat er eene moreele verzwakking van het rechtsgevoel bestaat, maatschappelijk antagonisme en politieke spanning. Ksftrelpe Zaken en Onderwijs. Kolljnsplant. Da lijst der schoolgaande kinderon boven de 6 en beneden de 12 jaar op 1 Jan. 1891 bevat 253 namen, waarvan 9 tot eene andere gemeente behooren. Bij vergelijking dezer lijst met die van Burg. en Woth., bevattende de kinderen in deze gemeente van 6 tot 12 jaar, blijkt, dat er 18 daarop meer voorkomen. Van deze 18 gaan 6r 8 in naburige ge meenten school en 2 schipperskinderen door 't invriezen te Ter-Neuzen, 2 zijn inmiddels naar Kamperland ver huisd, 2 zijn primo Jau. schoolgekomen, zoodat er slechts 4 van onderwijs verstoken zijn. Dit ziju 4 meisjes, die de school te vroeg verlaten hebben, 2 op 10- en 2 op 11 jarigen leeftijd. Twee harer waren in het 3a, 1 in 't vierde en 1 in 't vijfde leerjaar. Het absolute verguim is dus geringkon dit ook van 't betrokk6Üjke gezegd worden Hat geheele aantal leerlingen op 1 Jan. '91 bedroeg 317, als 188 jongens en 129 meisjes, zijnde 46 jongens en 18 meisjes hoven de 12 jaar. De avondschool werd toen bezocht door 66 leerlingen en de herhalingsschool door 8. Da examens ter verkrijging van akten van be kwaamheid voor huis- en schoolonderwijs ia de nuttige en in de fraaie handwerken voor meisjes voor het jaar 1891 zullen aanvangen op 16 Februari e. k. Decom- missiën met het afnemen dezer examens belast zullen sitting houden voor de nuttige handwerken te Breda, 's-Gravenhage, Utrecht en Groningen voor de fraaie handwerken te Breda, 's-Gravenhage en Groningen. Benoemd tot leeraar in de aardrijkskunde en in de Nederl. taal- ,en letterkunde aan de H. B. S. te Hoorn de heer A. de Weerd, leeraar aan de H. B. S. te Zieriksee. Rechtszaken. Arrondissements-rcchtbank te Middelburg. In de zitting van heden zijn veroordeeldA. B 30 j., te 's-Heereihoek, wegens diefstal tot 14 dagen gevangenisstrafA. T., 27 j., te Goes, wegens weer spannigheid tot 5 of 5 dagenC. A. L. A.. 25 j., te Rtlland-Bath wegens mishandeling tot 14 dagen gevangenisstraf P. H., 20 j., H. K., 19 j., L. J., 23 j., allen te Wemeldinge, wegens mishandeliog en vernieling de le tot 14 dagen, de 2e tot 3 dagen gevangenisstraf, de 3e tot 3 of 3 dagen; J. B., 24 j., te Krabbendijke, wegens hot dooden van een dier tot 5 of 2 dagen M. v. d. H., 39 j., h. v. van H. O. te lerseke, wegens beleediging van een beambte tot 3 dagen gevangenisstraf. Vrijgesproken werd E. S28 j., te Wemeldinge, beklaagd van mishandeling. Da doctorandus in de rechten, die voor de recht bank te Breda terecht stond wegens da zaak, waarvan wij in een vorig nommsr melding maakten, is gisteren veroordeeld tot 200 boete, subsidiair eene maand hechtenis. Boekaankondiging. Hat Tijdschrift ter beoefening van het Admi' nistratief Rechthoofdredacteur H. G. Hartman Jz., secretaris der gemeente Goes, achtste jaargang, eer ste afl«vering, uitgave van F. Kleeuwens Zoon te Goes, bevatKoning Willem III. Ons Vorstenge slacht en de troonopvolging. Vrijstelling van eeds aflegging. Eene opmerking batrtfhnde de uitvoe ring Tan artt. 14 es 20 dar wet van 4 Dec. 1872. Beantwoording der door de Redactie gestelde vragen. Ingezonden stukken Veeartsenijkundig Staatstoezicht. Aardlegging. Heerlijke rechten. Vragen ter beantwoording. Gemengde Bericnten. Gistervoormiddag bij het uitgaan der school I vloog met onUettenle kracht een roofvogfl dwars d or eene ruit in een der lokalen der openbare school G alhier. Na op dezelfde wijze te vergeefs een goed hetnkomeo gezocht te hebben viel hij bedwelmd Bfde Bij nadere beschouwing bleek de vogel een torenvalk te ziju. Gelukkig waren de kinderen juist hat lokaal uit, anders was er licht oen ozgeluk ge beurd door de glasscherven, die zich naar alle kanten verspreidden. Kortgene. Door het stormachtig weer en den hoogen vloed is het ijs 1). Woensdag nabij den steiger alhier voor een gedeelte opgebroken. Donderdag heeft het zich op nieuw vastgezet, hoewel er tussehen twee ijsmassa's nu een groot wak is, waardoor de overtocht voor voetgangers eenigszins gevaarlijk wordt. Eenige steenen palen, dienendo tot vastzetting van vee op de wisselplaats van den steiger, zijn door het kruien van het ijs tot bij den groud afgebroken. Rilland-Bath. De nieuwjaars-collecte heeft alhier 382,50 opgebracht. Bath. Woensdagavond na hoog water met harden wind werd hrt ijs van de vallei afkomende door een neer zoodanig op de losplaats gedreven dat de paleü, waaraan het beurtschip Vrouw Sophia gemeerd lag, daardoor braken, en het schip waarvan tovens een bolder sprong, verder de haven werd in gedreven. Gelukkig was de schipper mot knechts tegenwoordig, vooiat na va«l moaite hst schip voor nog grooter onheilen is gespaard gebleven. De roeiboot der in de haven liggende stoomboot Oost^rschelde word door do zware brokken ijs zee waarts gedreven en is verloren te achten. Borsele. Zondagavond ontmoette de vijftienjarige zoon van den landbouwer C. v. 't W. alhier, terwijl hij een boodschap dead voor zijn vader, omstreeks zes uren op eenigen afstand van het gehucht Koningsdorp, een manspersoon in bargorkleediog met een lengen grijzen baard. Deze bestrafte hem eorst over zijn laat op weg zijn en het dragen van een groot mes en scheede in zijn zak, waarna hij het mes greep en wegwierp en h?m zijne baurs met geld afnam. B.j een later ingesteld onderzoek ter plaatse werd hst mes en de ledige beurs terugga vonden. Het ont vreemde bedraagt 14 cent. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Tolen. Nadat 4 weken lang de overtocht, zelfs van de zvaarste vrachten, naar Noord-Brabant heeft plaats gehad over het ijs, is Woensdagavond dit gestaakt wegens losraking van het ijsde overtocht heeft af en toe plaats p3r roeiboot. Uit Sïavenisse schrijft men aan de Af. Ct. Da veerschipper is nog altijd minstens èmmaal per- dag met de post naar Viaue overgegaan, hoewel het soms door de groote hoeveelheid ijs op de rivier zeer moeilijk was en veel tijd vorderde. Laatsteden Vrijdag morgen ging schipper Boomsluiter circa acht uur van hier met de post weg, bracht desa U Viane eu nam daar een andere post uit Zierikzea in. Door de groote mas3a ijs als hst ware omkneld, zat hij 's middags te half vijf uur nog onder dan Duivelandschen wal, doch is tosn met al da personen eu de post aan den wal gegaan om daar te overaachten. Den volgenden morgen, ruim tien uur, kwamen allen hier t6rug. Men kau niet anders dan de werkzaamheid en den moed van de vearschippars hier en te Viane ten zeerste prijzen; da postconducteurs en postillons mag men hier gerust in ésn adem bijnoemen. Zeer zware diensten worden thans van hen allen, zonder onder scheid, gevergd. Dinsdagnacht is te Amsterdam ingebroken bij een goudsmid op den Zeedijk. Vermist worden 64 gouden ringen met diamanten, 64 goulsn damesringen, 35 haeren-i'gfllringea, 40 ongewaarborgde ringen, 12 gouden dameshorloges en 20 charivari's, tot een ge zamenlijke waarde «an 2000. Bij een verder ingesteld onderzoek bleak, dst de dieven de bakkes en doozon, na ze van hun inhoud ontdaan te hebben, hadden in stukken gebroken en deze naar rechts on links over de straat hadden ver spreid. Dit moest onder het wegvluchten gebeuren en was zoo ruw geschied, dat verschillende van de ge stolen voorwerpen ook op de straatsteenen terecht kwamen. Op den Zeedijk en in de naburige stegen werden o. a. horloges gevonden. Sedert ds kindaren, op voorschrift van den dokter, levertraan mosten innsmeo, worden er dage lijks meer tranen gestort dan anders in een vieren deel jaars, omdat de kleinen er zich met een luid gejammer tegen verzotten. Als men echter de lever traan met den dooier van esn versch ei vermengt, er een druppeltje pepermuntolie en wat suikerwater bij doet, zal het zeer goed smaken, omdat de traansmaak dan geheel verloren g&at. Dan behoeft het gahaele gezin er niet voor te schrikken, als de kinderen moeten inn 3 mm. Maandbl tegen vervalechingen.) Te Breukelen is een vrouw doer cgd konijn zoodanig in den top van een harer vingers gebeten, dat na eenigen tijd ds geheels arm opzwol en genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Het is niet het eerste geval waaruit blijkt dat de beet van een konijn zeer gevaarlijk kau zijn. Ia de N. R. O. komtj de volgende advertentie voor Waggons steenkolen zoek. De nummers der waggous zijn 19816, 22404, 44448 en 34060. Degene, die ons omtrent de plaats waar zij aan wezig zijn het earst eenige inlichting kan geven, zal desverkiezende op eens goede belooning aanspraak kunnen maken en ons in elk geval eon goeden dienst bewijzen. Waggon no. 19816 bevond zich 6 dezer aan het station 's-Graveohage en is sedert vpoorloos verdwenen. De Lijm- en Gelatioefabriek, Delft." Aan het buis van mr. Th. Heemskerk te Am sterdam ziju paneelzagars aan den ri beid geweest. Ze schijnen zich echter te hebbon tevredengesteld met den eetbaren inhoud der keuken, of gestoord te zijn eer zij huu opzet geheel hadden kunnen volvoeren. ArnhCt Een onzer lezers, zegt de Raagsche Ctdie, gehoor gevende aan het verzoek van de postadmini stratie, 27 met een kruis gemerkte Nlauwjaarskaartjss in de bus aan het postkantoor te 's-Htge bezorgde, kwam langzamerhand tot de prettigs ontdekking, dat geeu enkel der kaartjes aan het adres is bezorgd. .Te Vlissingen is door eenige ingazatenea be sloten, een »Caristelijk Tehiis voor zeelieden'* op te richten. Er is reeds een hais daartoo aangekocht. Sedert jaren was het aldaar bestaande Militair Tehuis" ook voor zeelieden opengesteld. Te Vlissingen is Woensdag op da werf der Kon. Mij. »Da Schelde," op de helling waar Zaterdag jl. een schip is afgeloopao, de kiel gelegd voor een stalen schroefitoomschip, Salak genaamll, geheel gelijk aan bovengenoemd schip en mede voor rekening der Rotterdamsche L'oyd. Een wiakelier uit de Utrechtsshestraat te Am- stordim heeft bij de politie het volgaada aangegeven Een man vervoegde zich Dinsdag aan den winkel, voorgevende door een horlogemaker uit de Haarlem merstraat te zijn gezonden om de klok, welke hersteld moet worden, af te halen. Da klok, die eena waarde vertegenwoordigt van 400, werd afgegeven doch later bleek dat da horlogemaker niemand had ge zonden en ook gem klok haaft ontvangen. Het Liger des Ilails te Amsterdam heeft sedert 31 December II. eiken avond gemiddeld 81 tot 97 zwervelingen geherbergd, 's avonds en 's morgens ont vangen zij koffis en brood. Das morgens mogen zij zooveel eten als zij lusten, waarna een korte bijeen komst wordt gehouden. Sommigen hunner waren in een zeer dvermswaardigen toestand en moesten naar buiten gebracht worden om hen van het ergste te ont doen, drie hunner waren zoo uitgeput dat opname in het gasthuis noodzakelijk waseen overleed inmiddels 20 moesten direct van schoone hemien en 23 van kousen worden voorzien; 12 minnen en eene vrouw werden in hat bad gereinigd en van schoon ondergoed voorzien, terwijl 14 van hen voor korten of langen tijd werk bekwamen waaronder 2 meisjss, die van lompen ontdaan gereinigd en gekleed werden en nu een zeer goeden dienst hebben. Da heer A. Pelt, te Oudkarspel, heeft volgens de Stoompost een nieuwe manier gevonden om zaagsel te persen en or grootere hardheid aan te geven dan hout. O/schoon elders reeds voorlang doelen van meu belen worden vervaardigd vaa geperst en gekleurd zaagsel, onderscheidt zich dit fabrikaat door een hard heid die steeQ nabij komt. Het is onaantastbaar voor vocht en lo3t zich zelfs in water niet op. De uitvin Ier vervaardigt er nu reeds lijsten van, die bij dea buiten gewoon lagen prijs der grondstoffen ver benednn de gewone kosten blijven. Het is te voorzien, dat bij het aanbrengen van doelmatige machinerieëa, deze vinding oen grooten invloed zal uitoefenen óp de voortbreng selen der nijverheid op dit gebied. Door de politie te Harderwijk is uit een zeer armoedig gezin het kleinste kind opgevraagd, wijl het anders spoedig zou ziju bezweken door verregaande verwaarloozing. Man vond de arms kleine bij den uitgedoofden haard op een stuk van een vnilen zak liggen. Hat arme kind was over het giheele lichaam éoa woad. Rteds 22 weken oul, was hot nog nooit van onderkleadmg ver wisseld en moest min het in lanw water leggen om het vaa de lompen te kannan ontdoen. Hvt eenige voodsal dor kleine bsstond uit fijagaschraapte rauwe wortelen. De moeder stond het gaarne af, en toonde zich gahael onverschillig. Taais pogai liefderijk-) ban don te herstellen wat de moiisr bilierf. (St.)

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1