Da heer V., wonende op de derde terdieping I tan een huis te Parijs, sliep den slaap des rechtvaar - digen, toen hij tegen 2 uur 's ochtends door het open gaan van de deur gewekt werd. Iemand ging op den tast naar den schoorsteenmantel. V. nam den revolver, die op zijn nachttafeltje lag, en schoot zijn spiegel in honderd stukken. De enbekende, wel verre van de tlucht te nemen, opende het venster en gilde moord •n brand. V. sprong hem taar de keel, middelerwijl de kracht zijnor e^gen longen beproevende. Het tweetal rolde brullend en worstelend, al schoppend en slaande over den vloer. Eindelijk, toen de concierge met andere bewoners toeschoot en licht bracht, bleek de gewaande inbreker V.'s naaste bnurman te zijn, die zich in de deur vergist had en wiens sleutel toevallig paste. Uit Weenen wordt gemeld, dat een complot tegen het leven van den torst van Bulgarye is ont dekt. Of het waar is, zal moeten blijkeD, maar zeker is het, dat iu den laatsten tijd de werkzaamheid van Russische opruiers zeer merkbaar is op het Balkan schiereiland. Het is evenwel voldoende gebleken, dat torst Ferdinand zich niet gemakkelijk laat verdrijven. •Vrijwillig" zeide hij terleden week tot eene deputatie der te Sofia gevestigde Duitschers, »zal ik niet af treden ik kan met geweld van den troon worden gestooten, maar levend verlaat ik Bulgarije niet." Da jaugdige Amerikaan Donoghue heeft ook in Engeland zijn roem gehandhaafd. Hij reed tegen den Engelschen amateur-champion W. Loveday en sloeg dezen met 29 seconden. Hq legde 1Eag. mijl af in 4 min. 46 sec. Smart, de Eigelsch* professional-champion, legde denzelfden afstand af in 4 mia. 52% sec. De Engelsche schaatsenrijdersbond hoopt binnenkort nog een wedstrijd uit te schrijven io den omtrek van Londen. Donoghue zal dan andermaal mededingen. Een paar oudjes. Ia Minnesota leeft oen echt paar Salisbury, dat te zameu 213 jaar is. De vrouw telt 110 lentes en haar echtgenoot, sedert 4811, werd dezer dagen 103. Voor een paar jaar wandelde de oude heer nog 15 kilometer. Da oudjes wandelen na weinig meer, maar zij zijn nog heel geiend. De Koningin tan Engeland heeft 200 p. st. ge schonken tea behoeve tan het fonds tot leniging tan den nood in Ierland, voor walk fonds reeds 10,000 p. st. bijeen is gebracht. 335e Staatsloterij, 5e kl. Prijzen .an 1000 en daarboven. Trekking van Dinsdag 13 Jannari. 2e lijst. No. 1134 1000. Collecte uit Zeeland. No. 19628 400. Prijzen van 70. 588 682 687 3992 5782 7964 8750 11107 19634 Nieten: 596 3880 3995 5843 6120 7924 8708 19621 623 3897 3997 5847 7169 7942 11119 19667 690 3918 5774 6107 7173 7943 11996 3821 3928 5796 6113 7181 7949 18930 Trekking van Weenedag 14 Jan. 3e lijst. Prijzen van 1000 en daarboven. No. 12115 1000. Collecte uit Zeeland. No. 18926 100. Prijzen van 70 3961 5775 7176 8495 15976 16000 19614 5767 6143 7992 Nieten 590 700 744 3868 3953 5811 7911 11973 676 719 794 3871 3962 5819 7986 15998 681 729 3818 3936 5785 5822 8733 19630 697 731 3847 3943 5792 7154 8741 Ingezonden Stukken. M. d. R. I Hoewel ik me niet geheel en al tereenigen kan met den schrijver in uw vorig commer, toeh heb ik met zeer teel genoegen zijn schrijven gelezen over onze plaatselijke armverzorging. Juist had ik een stukje voor de courant gereed over onze stille armen, doch ik heb het vernietigd, omdat ik den schrijver wil ge- looven dat ook onze stille armen niet worden vergeten. Maar toch moet mij nog iets van 't hart. De vorige schrijver zegtde nood is hoog gestegen, misschien neoit zoo hoog, ook omdat het zoogenaamd genadewerk ontbreekt, terwijl ik aan 't slot lees dat reeds 4 a 5 keeren 's weeks warme spijs bedeeld wordt. Ook omdat het genadewerk ontbreekt 't Kan zijn. Mijns inziens is de nood dezen winter zoo hoog en zoo groot omdat de winter zoo vroeg i> begonnen, daar door zoo vroeg en zoolang geen werk, geen verdiensten; omdat deze winter zich deor de felle koude zou bui tengewoon zich doet gevoelen, waardoor bij zoovelen de aardeppelen zijn bevroren en de steenkolen op zijn. De nood zoo groot? en dan ook het erwtenlezen bij kans geheel opgehouder, een bron van inkomsteB, juist in den winter. De nood, de behoefte, is groot. Hoe heerlijk, hoe gelukkig, hoe dankbaar moet het ons allen stemmen dat de (Economische Spijsuitdeeling 4 a 5 keeren per week warme spijs bedeelt aan allen. Ook ik ben daarvoor dankbaar, doch niet voldaan. Mag ik met het oog op dat 4 a 5 keeren de aandacht vestigen op 't geen volgt. Eene week heeft 7 dagen. Behalve het warme eten ie er nog zooveel meer dage- lijk» aoodig. En van dat dagelijksch noodige noem ik alleen maar brood en brandstoffen. Gaarne wensch ik het bestuur der (Economische Spijsuitdeeling te vragenKan niet eiken dag warm eten worden bedeeld, ook des Zondags Kan niet eiken dag ook brood worden bedeeld Kan niet éene in de week brandstof worden bedeeld Ik houd me over tuigd van uw wel willenmaar ook van uw misschien niet kunnen. Komt, burgera van Goesdat moeten we ons niet laten gezeggen door het bestuur der (Economische Spijsuitdeeling, we willen mair kunnen niet. Komt, uit one midden eene commissie gevormd, (gaarne doe ik mee, wie doet mee en dan met toe stemming van den burgemeester eene collecte gehouden, eene bijzondere collecte gehouden langs de huizen en dan met de opbrengst gegaan naar genoemd bestnnr, dat daarin dan tevens het overtuigend en doorslaand bewijs zal zien, dat het ons allen hoogst aangenaam zal zijn indien da bedeeling eiken dag kan geschieden. Aan do opbrengst van deze collecte, aan eene groots som, twijfel ik niet, daarvoor ken ik mijn Goesenaars maar al te goed. Komt, allen die bereid zijn aan die collecte meetewerken, zenden hun briefje onder letter R. aan de Radactie, die zeker wel zoo goed zal zijn die voor mij in ontvangst te nemen en ze mij daarna te doen bezorgeD. Denkt er aan burgers, de (Econo mische SpijsuitdeeÜDg denkt oek aan onze stille armen. R. We willen gaarne de briefjes voor den heer R. in ontvangst nemen, maar we meenen den inzender toch te moeten opmerken, dat hij geheel buiten beschou wing laat, dat buiten die van de (Econ. Spijsuitdeeling ook de geregelde en buitengewone bedeeliögen door de verschillende armbesturen plaatshebben. Red. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van het door de Zeeuw opgenomen stuk uit Kapelle Dinsdag jl., betreflende den burge meester, zult U mij met de plaatsing van o. s. regelen zeer verplichten. In het laatst van dat stuk dringt de berichtgever van dat blad aan op onderzoek en om het nu menigeen gemakkelijk te maken, wenechte ik de verschillende aangevoerde beschuldigingen te weerleggen, opdat het juiste licht schijae op deze zaak. Ik zal zoo vrij zijn de verschillende punten van be schuldiging van achteraf te bespreken. De berichtgever van de Zeeuw vraagt, of de oader- teekenaars op het request voor den burgemeester hun naam daarop plaatsten, omdat er Zondags geen enkele kroeg gesloten was onder kerktijd. Hij heeft niet ge zegd dat de toegaDg tot de herberg ook de toegang der bewoners is en het alsoo zeer moeielijk gaat deze gesloten te houden. Ditzelfde punt, hoe kleingeestig ook, en waarop zoo niet alle, dan toch zeker zeer vele burgemeeitere in Zeeland zouden aangevallen kunnen woiden, maakte naar men zegt deel nit van eene reeks hem ten laste gelegde feiten, even als het volgende punt, waarin het den burgemeester verweten wordt dat hij op den dankdag school liet houden met 13 hinders in 3 klassen en niettegen staande herhaald verzoek tot sluiting der scholen. Waar men met zulke grove leugens een alleszins eerlijk en rechtschapen mensch tracht te dupeeren, kan en mag men niet zwijgen. Er| is] geen enkel ver zoek bij den burgemeester ingekomenalléén het hoofd der school maakte er hem op attent, dat er dankdag zou gehouden worden, (wat in Kapelle nog nooit voorgekomen was) en vraagde of er ook school moest gehouden worden. De burgemeester had geene enkele reden om dien dag vacantia te gevendit had onder zijn beetuar immers nog nooit plaatsgehad en evenmin als vroeger was er ook nu een verzoek inge komen van het kerkbestuur om de school te sluiten. (Och, mijnheer de Redacteur, ik maak na|j sterk dat, nis de Burgemeester geen school had laten honden, diezelfde valsche tong zou zijn gekomen om er ook aanmerking op te maken, omdat die dag niet op het leerplan staat als vacantiedag). x>Slechts 13 kinderen in 3 klassen 1" Hat is even wel ta bewijzen dat er 45 waren. •De rekening van 1889 sluit met een nadeelig saldo van 400, enz. welke niet goedgekeurd Is door Ge deputeerde Staten. De rekening werd onder protest door den Raad tegen 't beheer van Burgemeester en Wethouders goedgekeurd". De inxender is nl zeer slecht op de hoogte met de Kapelsche toestanden en zeker zou het mij niet verwonderen als daarvoor redenen bestonden, door dat hij bijv. nog te kort in deze gemeente vertoefde of om welke andere redenen ook. Da gemeente Kapelle is fiaanciëel in geen florissanten toestand, zoodat men den post van onvoorziene uitgaven nooit hooger kan stellen dan hoogstens 100 en meestal daar beneden en dat op eene begrooting van 150001 Nu heeft zich het geval voorgedaan In 1889, dat een krankzinnige op gemeentekosten besteed moest worden, wat /150 kostte en waarop Diet gerekend was; dit gevoegd bij eene belangrijke herstelling aan den voetmuur en het ijzeren hek bij de school alhier, heb ben hoofdzakelijk aanleidirg gegeven tot het genoemde tekort. Of in dezen door Burgemeester en Wethouders in alle opzichten volgens de wet gehandeld is, laat ik in 't midden en durf daarover geen oordeel uitspreken, als niet voldoende op de hoogte met de voorschriften, doch wel kan ik u mededeelen, dat de rekening niet onder protest door den raad is goedgakeurd slechts éen lid vraagde inlichtingen, waarna de goedkeuring volgde, en ook heeren Ged. Staten hebben de rekening aldus vastgesteld. De Burgemeester van Kapelle benoemde 4 jaar ge leden een stimbureau op eigen houtje, welke fout hersteld is". Is het niet treurig als men, om iemand te fnuiken, met argumenten aankomt als deze Zeker, het was een fout om leden van het stem bureau aau te wijzen, zonder vergadering te houdeB, maar, vooreerst is die fout tijdig hersteld, en de aan wijzing geschiedde niet door den Burgemeester, maar door alle raadsleden met onderling goedvinden. •De uitgifte der biljetten van den Hoofdelijken Om slag zou geschied zijn io Junil" Ik kon mij daarvan direct vergewissen, zocht mijn biljet op en zag dat dit niet Juni moest zijn, maar 12 Meil O >k informeerde ik bij de onderwijzers of zij in 1890 hunne jaarwedden op tijd ontvingen en vernam, dat niemand reden tot klagen had gehad. Meerdere ambtenaren na te loopen met deze vraag, daarvoor oatbrak mij de tijd, doch hiormede is weer voldoende de leugen bewezen, dat niemand op tijd betaald werd. at het punt van herziening der verordeningen betreft, heeft do Burgemeester zeker ter goeder trouw gemeend dat de tijd van hprzienirg nog steeds voort duurt. Mocht hij iu die opvattiDg gefaald hebben, dan zektr zou er sprake kunnen zijn vau tekortkoming, maar in elk geval heeft de gemeente tot nog toe daar van geen schade of hinder ondervonden, en, naar mij medegedeeld werd, is nooit in de vergadering van Burgemeester en Wethouders dit punt tor sprake gebracht. Mijnheer de Redacteurnu meen ik to hebben aangetoond, dat hetgeen de berichtgever van de Zeeuw aanvoert onwaar, valsch en onjuist is voorgesteld, of het betreft punten van te weinig belang om daarin aanleiding te vinden tot het uitbrengen van ernstige, gegronde klachten. Mocht hij of wie ook nog met even onjuiste argu menten tegen den heer Van der Mandere willen aan komen, als in de Zeeuw van gisteren, dan gevoel ik mij niet geroepen daarop andermaal te antwoorden het was mij alleen te doen te bewijzen, dat de be wering in die courant uit een onzuivere bron of zucht tot verdachtmaking voortkomt. Met dankzegging voor de verleende plaatsruimte UEd. dw. dienaar D. J. VAN DER HAVE. Mijnheer da Redacteur 1 Wel mocht Jan Rottier boven ziju ingezonden stuk in uw blad van 13 Jan. plaatsen Wat is de mensch Inderdaad wij wandelen in raadselen. Telkens blijkt het dat er tusschen het spreken en doen van vele menschen een verbazend verschil bestaat. Tot dezulken behoort JaQ Rottier. Hij laat 't voorkomen dat hij •en zeer meuschlievend persoon is maar in de iuleldirg van zijn stuk schroomt hij niet een aanval ta doen op den heer V. d. Mandere en op hen, dis een adres hebben onderteekend om dien heer tot burgemeester te verkrijgen. Kunt gij, Jan Rottier, eenigssins bistffen hoe smartelijk 't voor den heer V. d. Mandere is, dat zijn herbenoeming nog niet is geschied? Zoo je, hoe kondt gij dan zoo onkiesch zijn om in de mededeeling uwer groote menschlievendheid zoo iemand te smaden? Handelt iemand die naastenliefde wil betrachten op een dergelijke wijze Ik acht mij niet geroepen den heer V. d. Mandere te verdedigen, maar 'tis mij on verklaarbaar, hoe gij dien heer hebt kannen betrekken in uw pogingen om deu volke te verkondigen dat uwe menschlievendheid zoo groot is. De vraag rijst bij mij of gij met de bedeeling van uwe armen vol komen oprecht zijt. Waartoe is het noodig zoo de groote trom daarover te roeren? Kwam het u nog niet voldoende voor dat ge 't zelf met vette letters aan 't plakbord hebt gezet hoeveel gij wel hebt bijge dragen aan de broodbedeeling Waarom hebt gij 't, ik zou haast zeggen met opzet, zoo volei in Biezelinge onmogelijk gemaakt, om de vergadering, waarin gij mededeeling deedt van uw plan om den armen wel te doen, bij te wonen Gij vraagt: is er op Biezelinge geen diaconiebestuur Wel zeker't is u bekend dat er zelfs twee zijn, éen van de Ned. Herv. en éen der Chr. Geref. gemeente; 't is u ook bekend dat de fondsen van beide ontoereikend zijn om in dezen barren tijd aan alle behoeften te voldoen. En welke weg er in dezen voor u ie te bewandelen, kan u ook niet on bekend zijn geef, geef veel aan die besturen. Tast gij b. v. iu uw welvoorziene beurs en geef 100 Gld., maar laat de linkerhand niet weten wat de rechter geeftdaarmede zult ge toonen dat het u enkel te doen is om het lot der arme medemenschen te ver sachten, en uw goed voorbeeld zal aaderen tot na volging strekken. Dan zal het blijken dat dit de zekerste maar ook de eenvoudigste wijze is om bet lot uwer arms medemenschen te versachten. U bij voorbaat dank zeggende M. d. R.voor de verleende plaatsruimte, noem ik mij met de meeste hoogachting, UEd. dw. dienaar Biezelinge. J. DE GEUS. Mijnheer de Redacteur I Gelieve s. v. p. een plaats voor onderstaande in uw nommer van Donderdag Naar aanleiding van het ingezonden stuk van J. Rottier te Biezelinge in het nummer van 13 dezer, veroorloof ik mij eenige op- en aanmerkingen. Ik begin niet met den heer P. J. Van der Mandere in bescherming te nemen of te verdedigen, tot die taak acht ik mij niet geroepen. Alleen wil ik doen uitkomen, dat het mij voorkomt dat de schrijver van het ingesonden stuk er eene politieke quaestie van maakt en het wil wraken dat sommige antirevolutionairen het adres ten gunste van boveDgeuoemden heer hebben geteekend. De vraag doet zich bij mij voor, waar zou het heen moeten, indien men ten allen tijde en in iedere om standigheid in het burgerlijke en dagelijksche leven de politieke beginselen op dei voorgrond moest plaatsen want hoe vele werklieden, die de antirevolutionaire beginselen zijn toegedaan, verdienen hun brood bij werkgevers die de liberale beginselen huldigen, en ook omgekeerd zijn er vele liberalen die bij andersdenken den werk vinden en brood. Werden die nu wederzijds ontslagen wat zou het gevolg zijn? M jos inziens niets dan treurige tooneelea van armoede en groote vijandschap, die, iu plaats van het christelijk bewustzijn te verboogen, hetzelve meer eu maer te gronde zou richten. Ik kan dan ook niet denken dat de Hooge Regaering de niet-herbenoeming van den heer Van der Mandere in verband zal brengen met zijne politieke richting, maar er integendeel ge wichtige redenen zullen bestaan die deze herbenoeming in den weg staan. Wat het overige van het ingezonden stuk betreft, het feit daarin vermeld is zeer navolgenswaardig, om in buitengewonen nood, ook buitengewone handreiking te doen, ook buiten de diaconie-en armbesturen om. Jammer maar dat de inzender voor hij het inge zonden stuk opstelde niet eerst he9ft gelezen Matheus Evangelie Hst. 6 vers 1 tot 4. Biezelinge, Januari 1891. W. SLABBEKOORN. Burgerlijke Stand Soes vau 12 tot 14 Januari 1891. Geboren: 13, Bertha Jacobs, d. v. Bertus Corneli» Gesquierre en Elena Jacoba De Lange; Cornelia Marinus, z. v. Adriaan Pieter De Munck en Maria Jacomina Schrijver, wonende te Ierseke. Overleden: 13, Susanna Elenbaas, 90 j., weduwe van Cornelius Josephus De Wijs. Afloop Aanbestedingen en Verknopingen. Voor de levering van kunstmeststoffen aan da landbouwvereoniging te Wolfertsdijk was ingeschreven door dhrn. Coenen Schoemakers te Uden voor superphosphaat a 3,46, voor aardappelguano a5,74 per 100 kilo en door de heeren G. J. Krol 8c Go. te Zwolle voor chilisalpeter a 9,75 per 100 kilo. Liefdadigheid. De Commissie voor de (Economische Spijsuitdeeling brengt door deze den dank aau de fondsvereeniging •de Eensgezindheid" voor de haar gezonden gift ad 12,20. Namens de Commissie, J. J. OCHTMAN, Voorzitter. D. HILDERN1SSE, Secretaris. Verkooplngeit en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 15 Jan., Ierseke, meubelen enz., Prins. 16 Goes, hofstode, land, huis enz., Pilaar. 16 Ierseke, woonhuis en erf, Prin». 17 'u-Heer Arandskorke, meubil. goederen, llollmann. 20 - Goes, huizen en erven, Mulock Houwer. 21 Goes, vendutie, Hollmann. 21 Kamperland, woonhuis enz., Noordijke. 22 Ileinkenizand, inspan, Van der Kloes. 23 Heer Arendskerke, baestiaal enz., Hollmann. 26 Heinkenszand, verpachting dg ken, De Ronde Broiser. 27 Goei, woon- en winkelhuiu, P. Overman. 80 m Boreale, hofstede, land enz., Pilaar. 5 FebrKapelle, inspan, Gallis Merens. 11/12 Febr., Goes, inspan, Pilaar. 26 Ovezand, inspan, Mr. Liebert. onroerende goederen, Prins. 4/5 MrtBorsele, inspan, Pilaar. Maart, Waarde, boereninsp&n, Pelle. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 11 Febr., Borsele, vergrooting schoolgebouw, Gemeentebestuur. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voomi. Nam. vookm. Nam. 15 Januari. 6.11 6.36 0.17 0 41 16 7.1 7.25 1.6 1.31 17 7.51 8 17 1 55 2.21 18 8.46 9.18 2.47 3.16 19 f 9.53 10 29 3.48 4.23 20 10 56 11.43 4.59 5.26 21 0.19 6.13 6 49 Marktberichten. GOES, 13 Januari 1891. Naar alle artikelen was goede vraag. In de prijzen der granen waB geen merkbare verandering. TARWE per hectoliter 7,— a 7,SO ROGGE 6,80 6,20 WINTKRGERST 6,— a 6,30 ZOMERGERST 4.80 a 6,— HAVER 3,— a 3,80 KOOKERWTEN 8,— a 9,— 11 ESTiNG ERWTEN 6.60 a 7.— BRÜINE BOON EN 10,— a 10,60 PAARDEBOONEN 6,90 a 6,— PLATTE BOONKN 6,40 a 6,60 BOTER per tt. G. 0,90 a 1,— EIEREN per 100 stukz 6,20 6,00 ROTTERDAM, 12 Januari 1891. Zeenvrsche eieren f7,30 a 7,60 de 100 stuks ROTTERDAM, 13 Januari 1891. Op de veemarkt waren heden aangevoerd i 400 vette rnndoren, 613 magere dito, 173 vette en gras- kalveren, 46 nuchtere kalveren. De prijzen waren ale volgt, votte Runderen ie dual. 76 Cq 2e qnal. 68 c„ 3e qnal. 64 c., kalv. Ie qua! 1071/, c 2e qnal 96 a 90 c, alles per kilo. De prijzen der boter waren heden als volgtle qnal. f66, 2e qnal. 162, 8e qnal. 156, per j/, kilo o5 a 70 ets. -A-ci-verten-tien. Zondag 18 Januari hopen onze geliefde ouders M. VAN IWAARDEN •d J. EVERTSE hunne 25-jarige Echtvereenigfng te herdenken. Hunne dankbare kinderen. Baarsdorp, 14 Januari 1891. V Voorspoedig bevallen van een wel geschapen DOCHTER: E. J. GESQUIÈRE—DE LANGS. Goes, 13 Januari 1891. mi De oodergeteskende betuigt haren hartelijke! dank voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden bij het over lijden vau haren echtgenoot. Wed. L. VERBURG— Kallemijn. Cortgene, 14 Jan. 1891.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 3