BOERENINSPAN: f*. een Woon- en S Winkelhuis, een ffooii en Erf, een Mais au Erf, EEN WOONHUIS -^cL-srerteritieri. Openbare Verkooping op Dinsdag den 20 Januari 1891, Schuur en Erf, een clito, HUWELIJK. Verkrijgbaar Joh. Van Asperen Vervenne, Openbare Verkooping, Openbare Verkooping op Dinsdag 27 Januari 1891, Een WOON- en WINKELHUIS, Openbare Verkooping op Vrijdag 30 Januari 1891, uitmuntende Boomgaarden Bouw- en Weilanden 2 aandeelen in de Meestoof „De Kroon" Verkoopingen II en 12 Februari 1891, 4 en 5 Maarl 1891, Laatste en tetegraphteche berichten. Waarde. Hedenmorgen omstreeks 9 nur brak on verwachts bij den landbouwer J. Buijsrogge een felle brand uit. In een oogenblik stoDd de schuur van het •ena tot het andere einde in volle vlam. De brand klok luidde en spoedig was de brandweer op de plaats van het gevaar. Het was echter geene gemakkelijke taak water te maken, daar alles bevroren was en de spnit niet dan na het aanwenden van kokend water haar ouden roem handhaafde. Da brand bleef bij de scbunr beperkt, schoon het nevensstaande huis en de op eenigen afstand gelegen schuur van den landbouwer L. Ruischsn reeds vuur hadden gevat. Het vee en eenig landbouwgereedschap werden gered, maar de oogst en het graan gingen met het aanwezige hooi verloren. Ingezonden Stukken. Krabbendijke, 6 Januari '91. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van ow berichtje over de behandelings- wijxe bij bevriezing, voorkomende in uw nommer van 6 Januari, neem ik de vrijheid u het volgende aan te halen uit het leerbaek van prof. Billroth >Nach weit verbreiteter Annahme (ieh selbst besitze gar keine Erfahrung über diese sogenaDnte Kiilte- Asphyxie) ist jeder jaha Uabergang zu hoherer Tem- peratur zu vermeiden. Diese Ansicht ateht nun im direeten Widerspruche zu den Risultaton des Experi ments* Versuche die au grossen Hunden angestellt warden, haben ergeben, dass vine Widarbelebung über haupt nur dann möglich sei, wenn die RacUmtempe- ratur nicht unter 18° C. gesunken war, dass aber dann durch die rasche Erwarmung im heissen Bade viel mehr Thierc vom Tode gerettat wurden und die Lebensfunctionen sich viel rascher herstellten, als wenn man die Versuehsthiere allmallg, in kalten Rsüoaen, darch Reiben mit Schnee u. s. w. wieder su beleben versuchte. Es zsigte sich auch, dass unter den letzterwiibnten Manipulations die Ractumtempe- ratur Anfangs noch urn 23 Grade tiefer sank, bevor ■ie sich zu heban begann, wenn das überhaupt geschah. Die im heissen Bade rasch erwdrmten TMsre Iltten auch viel weniger an den Folgeerscheinungan der Erfrieruig, als die anderen. Nach diesen Versuchs- resultaten 1st es jedenfalls angezsigt im gegebenen Falie mit der Tradition zu brechen und auch beim Monschen die rasche Eruidrmung im heissen Bade durch Barsten und Frottiren der HautEinleitung der künstlichen Respiration u. s. w. zu versuchen Met de meeste hoogachting Ued. dw. dn. G. F. W. GEILL. Teneinde dese aanhaling veor alle lezers be grijpelijk te maken laten we de vertaling ervan hier volgen t Volgens de algemeen verspreide meeniag (Ik zelf heb volstrekt geene ervaring omtrent gevallen van zoogenaamden schijndood door koude veroorzaakt) moet elke plotselinge overgang in een hoogere temperatuur worden vermeden. Deze opvatting is echter in directe tegenspraak met de ondervinding bij proefnemingen opgedaaa Proeven op groote honden genomen hebben geleerd, dat ecne herleving alleen dan mogelijk was, wanneer de liohaams temperatuur niet beneden 18° O. gedaald was maar tevens, dat dan door snelle verwarming ln een warm bad veel meer dieren van des dood gered werden en de levens functièn zich veel sneller herstelden dan wanneer men trachtte de dieren, waarmede proeven genomen werden, langzamerhand in een koud vertrek, door wrijven met sneeuw en dergelijke, in het leven terug te roepen. Bovendien viel op te merken, dat bij laatstbedoelde manipulaties de temperatuur aanvankelijk nog 2 tot 3 graden daalde alvorens zij begon te stijgen, wanneer dit tenminste geschiedde. De in een warm bad snel verwarmde dieren leden ook veel minder aan de gevolgen der bevriezing dan de anderen. Op grond van deze resultaten is het raad zaam met de overlevering te breken en ook bij den mensch de snelle verwarming door een warm bad, door borstelen en wrijven van de huid, toepassing der kunstmatige ademhaling enz. te beproeveB. M. d. R. 1 Verzoeke vriendelijk een plaatsje voor onderstaande ia uw eerstvolgend nommer. In uwe courant van Dinsdag en Donderdag jl. ziet men eene advertentie geplaatst, waarin den buitenleden der sooifeteit Eensgezindheid te Goes om gewichtige redenen dringead wordt verzocht, hunne contribatie niet te betalen vóór 21 Januari a. s. Vele buitenleden sullen niet weten, en liet kuonen begrijpen, wat met deze advertentie bedoeld wordt. Ziehier wat van de zaak is. Eenige jaren geleden werd door een 13tal personen, zoowel van bniten als binnen Goes, besloten te trachten eene sociëteit op te richten. Dit plan ge lukte en zij werd gevestigd op de bovenzaal van den heer Krngers, op de Groote Markt te Goes. Etn jaar of wat later werd zij verplaatst Daar het lokaal waar zij thans nog is. Het ledental is gaandeweg sterk toe genomen, soodat er op dit oogenblik een 60tal binnen- leden en ruim 300 buitenleden zijn. Da contributie bedraagt van de binnenleden 3 en vau de buitea- leden 1,50 per jaar. De buitenleden storten dus meer dan het dubbele bedrag van de binnenleden in de kas. En wat geniet men nu als buitenlid daarvan Zoo good als niots. Op don 27 April 1878 werdon de statuten herzien •n vastgesteld, en wel zoodanig, dat do binnenleden al de eigendommen en al de rechten alleen hebben. De buitenleden kunnen wel de vergadering bijwonen, doch mogen nergens in spreken of over iets helpen be raadslagen. Wat or met het geld gebeurt, geen der buitenleden weet er iets van, de rekening moet acht dagen ter visie liggen* doch men hoort er nooit van. Ala hot Goesche kermis is, ja dan kan men vau 1 tot 4 uur eenige zaagtrs hooren, ea in de maand De cember krijgen de buitenleden eeu prijsbiljart-pirtij waarbij dan einige prijsjes uit de kas worden uitge loofd. Geen wonder dns, dat er al jaren lang onder de buitenleden over een en ander gemopperd is, doch daar bleef het lij. Nu men echter voor de prijibiljart- partij van Dinsdag 30 December jl. eenige kinder- prijijes had aangekocht, in plaats van flinke prijzen, waar men richt op had, nu steeg de verontwaardi ging ten top on is men aan het werk getogen, om verandering in de zaak te brengen. Verbetering moet en zal er komen. Wat of dit zal zijn, zal op Dinsdag 21 Jan. a. s. beslist worden. Hetzij dat de buiten leden eene andere gelegenheid zullen opzoeken, hetzij dat het bestaur samengesteld zal worden naar de verhoudiig van de leden, of dat de binnen- en buiten leden elk hun eigen bestuur kiezen, en elk over hun eigen kas regeeren, en toch op dezslfde zaal zullen blijven. Dit laatste plan komt velen het geschiktste voor. Genoeg, de buitenleden zullen bij advertentie tegen 21 Jan. a. s. worden opgeroepen, om overeen en ander te beraadslagen. Het is te hopen dat velen zullen opkomen en dat er flinke maatregelen zullen worden genomen. UEd. bij voorbaat mijn dank betuigende voor do plaatsing dê«er regelen, blijf ik hoogachtend Een buitenliddat gaarne mede helpt werken tot verbetering in deze aangelegenheid. M. d. R. Als de Redactie van de Zeeuw het bericht in do Goesche Ct. goed gelezen had, had zij hot bericht uit Kats aan haar gezonden en in haar no. van Donder dag jl. opgenomen, betreffende den tocht door tien, niet door 15, personen over de Zandkreek, niet op genomen. Ia de Goesche Courant staat dat zij een tochtje ondernamen over de Zandkreek. Bij het bakenlicht aan 't Slurfscbe gat gingen zij 't ijs op tot vóór het Schaar van Zieriksae, alwaar zij op de witte ton allen hnnne naamteakening zetten. In de Zeeuw staat: dat in de Goesche te lezen stond dat zij allen hun naam op de witte ton in het Zierikseetche Schaar hadden gezet Er is dus in de Goesche geen sprako ge weest van in het Schaar te hebben geloopen maar wel vóór het Sohaar geweest te zijn. Het Schaar in de Oostorschelde zou misschien niet dicht vriezen al vroor het nog eene maand. Ter verduidelijking had iu het bericht der Goesche erbij kunnen gevoegd zijn, dat de Witte ton, die anders in het Schaar op den Zoom van de Ooster-Sshelde ligt, nu op het einde der Zandkreek ligt. Eerst achtte ik het ounoodig er op terng te komen, maar daar de Red. van De Zeeuw met zijn bericht gever uit Kats verkeerd gelezen hebben, zullen er al licht meer zijn die, vooral door het geschrijf van De Zeeuwop een dwaalspoor zijn geraakt. Van do tien ondernemers waren zeven varensgezellen, die zeer goed weten op welke hoogte zij geweest zijn. Uw berichtgever. BvrgarlIJke Stand Boas van 7 tot 9 Jannari 1891. Ondertrouwd: 9, Johannes Cornelis Jansen, 28 j., jm., te Zatphen en Cornelia Elisabeth Groeneweg, 26 jjd., te Goes. Geboren: 8, Wilhelmina Cornelia Margarotha, d. v. Carl Gottlieb Christian Ferdinand Grelner en Jeanne Henrietta Van Wouw; 9, Cornelis Abraham, z. v. Nicolaaz Corstanjs en Sara Eversdijk. Overleden 7, Maria Kooman, 83 j., ongeh. Francis Arts, 52 j., geh. met Johauua Hendrina Janssen8, Elisabeth Meijler, 48 j., wed. van Ben jamin De Jonge. Afloop Aanbestedingen en Verkcopingen. Door de vereeniging sLandbouwbelang" werd gisteren ten hnize van J. G. Luijendijk aanbesteed het leveren van 21.700 E.G. superphosphast. Laagste inschrijvers waren de heeren Coenen Sc Schoenmakers to Uden, voor 3,53 p. 100 E.G. vrij op den wagen ta Kortgene. tferkoopmgen en Verpaehtlngsn. Dat am. Plaste. Voorwerpen. Iaiormatiin. 12 Jam., Ouielanie, plauken, varkens enz., Hollmann. 14 Kruiniugen, loopvarkens. Prins. 15 «r Ierieke, meubelen enz., Prini. 16 Gom, hofstede, land, huis enz., Pilaar. 16 Ierseke, woonhuis en erf, Priaa. 20 Gom, huigen en erven, Mnlook Houwer. 21 Goes, vendutie, Holltnanm. 21 Kamperland, woonhuis enz., NoardQke. 22 Heiakenszand, inspan, Van der Kloes. 21 Heer Arendskerke, beeitiaal enz., Hollmann. 26 Heinkenszand, verpachting dyken, De Ronde Brasser. so Boreale, hofstede, land enz., Pilaar. 5 FebrKapolle, inspaa, Gallis Merens. 11/12 Pebr., Goes, inspan, Pilaar. 26 Ovuand, inspan, Mr. Liebert. onroerende goederen, Prini. 4/5 Mrt., Boreele, inspan, Pilaar. Maart, Waarde, boereninspaa, Felle. Watergetijen voor Ierseke. LAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Num. voorm. Nan. 10 Januari. S.U 2.35 8.41 9.5 11 t 2.59 3.23 9.29 9.53 19 l 3.i7 4.11 10.17 10.41 13 a 4 35 4.59 11.5 11.29 li 524 5.47 11.54 15 6.11 6.36 0.17 0 41 16 7.1 7.25 1.6 1.31 Marktberichten. KRDININQEN, 7 Januari 1891. Tarwe f7.60 a 7,85, Rogge f6,76 a 6,—, Wintergerst f5,a 6,40, Zomergerst f4,75 a f6,Haver f8,75 a 3,50, Erwten f 7,a 9,Boonen f 5,75 a f 6,80, alles per hectoliter. MIDDELBURG, 8 Januari 1891. De aanvoer uit Walcheren waa heden zeer klein daar do levering door sneonw bemoeielijkt wordt. De handel was alzoo van weinig belang. Jarige Tarwe niet getoond. Nieuwe Tarwe f 7,75 a f8 betaald. Rogge f 6,25. Wintergerst f 5,15 a f 6,25. Zomergerst f 4,90 a f6. Bruine Boonen, goede soort, f 11,50 af 11,76. Puike Witte Boonen f 14,40 a f 14,50. Paardenboonen f 6,15 a f 6,26. Groene Kookerwten f 9,25 a f 9,60. Koolzaad op geruimd. Raapolie f31, Patentolie f 33, Lijnolie f 28 per vat op 6/w. contant f 1 korting. Boter f 1,10 a f 1,20 per X.G. Eieren f 8,— per 100 stuks. A. s. Zaterdag den 10 Januari '91 hopen onze geliefde ouders JAN VAN DER PIJL en NEELTJE SCHOUWNAAR hunne 30-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare kinderen behuwd- en kleinkind. Oudolande, 6 Januari 1891. V Hedenavond overleed, na eene kort stondige ongesteldheid van slechts drie dagen, zacht en kalm, onze dierbare zorgdragende moeder, behuwd- en grootmoeder AÜRIANA BRUIJNOOGE Jd. wed. A. BEENHAKKER, in den ouderdom van ruim zeven-en-zeventig jaren. De Heere sterke ons in deze beproeving. Namens de familie, Jb. BEENHAKKER Az. Kloetinge, den 5 Januari 1891. V Heden overleed te Heldor onzo geliefde moeder on behuwdmoeder M. STOFFELS wedawo van den heer P. PRINS, in den ouderdom van rnfm 72 jaren. Uit aller naam, C. PRINS. Krniningen, 6 Januari 1891. V Heden overleed in de vaate hope des eeuwigen levens onze hartelijk geliefde dochter, moeder, zuster en behuwdzuster mej. ELIZABETH MEIJLER, weduwe den heer B. Fabery De Jonge, ii den ouderdom van ruim 48 jaar. Het zekere vertrouwen, zij bij Jezus is, lenigt eenigermate onze diepe smart. Namens de geheele familie, Wed. J. MEIJLER. CORNELIA FABERY DE JONGE. Goe», 8 Januari 1891. Heden werd, na een kortstondig lijden, in den ouderdom van ruim 30 jaar, aau zijn gezin en aan ons ontrukt, onze geliefde zoon, broeder en behuwdbroeder JOHANNES HENDRIK KARRES, Directeur der Stichtsche Bank te Utrecht. J. KARRES. E. KARRES—Aarens. D. J. KARRES, d. m. A. O. KARRES—Hansen. CATO P. KARRES. J. KARRES Jr. Amsterdam j Genemuiden 5 Januari 1891. Goes J De ondergeteekende betuigt ook namens hare kinderen en behuwdkioderen haren hartelijken dank, voor de talrijke bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van haren geliefden echt genoot. Mej. de wed. M. A. SWART, geb. Db Fouw. Goes, 9 Januari 1891. 's avonds te 7 uren, in »de Prins van Oranje" te Goes, ten overstaan van Notaris MULOCK HOUWER, van: te Goes aan de Papegaaistraat en uit komende aan de Korte Vorststraat, sectie D 321 groot 167 c.A,, behoorende aan den faillieten boedel van A. v. d. Burgt; te Go.» un den Ooatwsl, in hnur bij M. V. D. Hell, .oor 2,— per week; aldur nuat het eorige, in haar bij Lal'RET, «or 2,— per week; Ingericht eoor TIMMERMANS AFFAIRE, te Goes ten de Lange Voretetrut, bewoond door den eigenaar J. Snoei- do drie lutete gehouwen behooren un dn (aiUitten boedel rui J. Snoop. Een net PERSOON, middelbaron leeftijd, weduwnaar, een Rijksbetrekking hebbende, wenscht in kennis te komen met een jonge BURGERDOCHTER of WEDUWE zonder kinderen, R. C., niet beneden da 30 jaar, teneinda bij wederzijdsche goedvinding een huwelijk aan te gaan. Brievan, liefst met portret, adresseert men onder het motto Huwelijk" aan het postkantoor te Hansweard (Zeeland). bij Groote Kade: gedroogde Snij' en Princesse- boontjes, Doperwtjes, Soep groenten en Selderij, alsmede geconfijte Peren en Abrikozen. ten overstaan van den Notaris M. NOOR- D1JKE ta Oolijnsplaat, op Woensdag 21 Januari 1891, namiddags half 3 uur ta Kamperland in het koffiehuis bewoond door dhr. Broek hoven, van met verdere aanhoorigheden aan de haven te Kamperlandgemeente Wissenkerke, behoorende aan Willem Geu- looze en bewoond door Bastiaan Mar- kusse. wegens vergerorderden leeftijd. De Notaris L. A. PAARDEKOOPER OVERMAN, gevestigd, te s-Gravenpolder zal des avonds te half 8 uren, in bet koffie huis het Slot Oostende" te Goestan var- zoeke van dai hear A. M. Tan Kalmthout aldaar, in het openbaar verkoopen waarin ongeveer 40 jaren eene KRUIDE NIERS-AFFAIRE en SIGAREN H AN DEL, met sncces is gedreven, staande te Goes aan da Rijfelstraat, hoek Vlasmarkt, kad. sectie D no. 396, groot 61 Centiaren, be woond door den verkooper. Van heden af te zien des Maansdags, Woensdags, Donderdags en Vrijdags. Inlichtingen te bekomen ten kantore van genoemden Notaris en bij den verkooper. Inmiddels uit de hand te koop. dei voormiddags te 10 uren, te Borssele in de herberg bij wed. J. Rottier, ten overstaan van den Notaris PILAAR te Goesvan de kapitale en rijk beplante genaamd „PLAXTIXST", aan het dorp Borssele, met aldaar, ter grootte van 56 Iloctaren 35 Aren 78 Centiarei, waarvan ongeveer do helft tiendvrtf. Te veilen in perceelen en in massa. te BOB88SLE. Catalogus met kaart te verkrijgen ten kantore van genoomden Notaris PILAAR HA den 15 Januari a. b. VAN to Goesvoor erven wed. C. Korstanje. te Borselevoor erven wed. Iz. Rottier Jz. De Notaris, h M. PILAAR»

Goessche Courant | 1891 | | pagina 3