1891. N*. 5. Zaterdag 10 Januari. GOESCHE 9e oitgaw dessr Ooarsuit gaechiadt Maandag, Woensdag en VrljdagaTOud, nitgeionderd op feestdagen. Prij» par kwartaal, «oo binnen ali buiten Goea, f 1,76. behalve aan ens Bnrean worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aaaganamea bij de beeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 eent, elke regel meer 10 eert» Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht? tweemaal berekend. Geboorte-, htwalijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worde» van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en eentant betaald >0 at. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 6 cent per regeL GOES, 9| Januari 1891. Dinsdag 13 Januari a. zal htst nieuw opge richte tooneelgezelscbap van den Tivoli-schouwburg te Rotterdam, onder directie van de keeren De Vos en Van Korlaar, in de sociëteit V. O. V. alhier oone tooneelvoorstelling geven, waarbij zal worden opgevoerd sEerloos" van W. G. Van Nonbnys, een drama, dat in Holland alkrwsge met groote sympathie is begroet. De Portefeuilleeen klad, dat zich uitsluitend aan kunst en letteren wijdt, zeide emtrent de opveering te Rotterdam o. a. »De iatrigue concentreert zich uitsluitend tot ééa handeling, icodat vooral de beide eerste bedrijven eenigsiins gerekt en eentonig zijn, maar dit wordt goed gemaakt door het derde bedrijf, waar de hande ling, tot hst hoogste pnnt gestegen zijnde, hare op lossing nadert. In dit bedrijf volgt het eene spannende tooneel het andere, men leefde zoo geheel met het stok mee, dat elk applaue In het bedrijf onmiddellijk werd onderdrukt, het publiek komt geheel onder den indruk en die indrnk bleef, totdat kot gordijn viel. Maar toen gaf men ook door een hartelijk applaus aan zijn gemosd lucht en moest de schrijver tot twee maal toe voor het voetlicht verschijnen. Ik wensch de heer Van Nouhuys van harte geluk met het succes van zijn eersteling, omdat die eene groote belofte in houdt voor de toekomst. Het sou banaal klinken, als ik de vertolking van den heer de Vos mat de mooiste epitheta beschreef ik heb maar zelden ia mijn leven eene rol soo zien spelen ea ik soa niet weten, welke baitenlandsche (of binnenlandsehe) grootheid d&t soa kuoaen verbe teren. Er waren van die kleiaigbeden in die vertol- kiig die den denkenden knnstenaar verraadden, maar al was elk woord, elke beweging overwogen, er was toch niets bestadeerds in de vertolking, alles was natuurlijk, hij was in grime, houding en toon de man. Ik heb de Vos steeds voor een goed tooneelspelar gehonden, maar nu eerst toont hij, wat hij kan, en wanneer het optreden der nieuwe directie geen ander voordeel had dan dat sij de Vos als kunstenaar de plaats heeft aangewssen, welke hem toekomt, dan zon alles reeds genoeg zijn, em haar optreden goed te keuren. Van ganscher karte breng ik Jan C. de Vos mijns holde. Ook da heer Chrlspijn verdient voor zijn vertolking te worden geprezen, want hij had eene moeielijke ea hoogst ondakbare rol; men moet hem de eer geven ervan te hebben gemaakt, wat ervan te maken valt". Wij hopen, dat deze critiek voldoende mag zijn om de liefhebbers van goede tooneelvoorstellingen in onze stad en onze omgeving op te wekken tet een trouwe opkomst op Dinsdag a. s. Loop der bevolking van de gemeente Goes gedurende 1890. De bevolking bedroeg op 1 Januari 1890: 3079 ns., 3496 v., totaal 6575 pers. Zij vermeerderde gedurende 1S90 door Geboorte met90 m. 121 v. 211 Vestiging met187 272 459 Ambtshalve ingeschreven 2 1 3 279 m. 394 v. 673 En verminderde door Overlijden met Vertrek met Ambtshalve afgesshreven 297 m. 338 v. 635 Het bevolkingscijfer verminderde dus met 18 m. en vermeerderde met 56 v., blijft vermeerdering 38en bedroeg op 31 Dec. 1890: 3061 m. 3552 v. totaal 6613 pers. Het aantal in de gemeente geborenen bedraagt Levend 90 m. 122 v. 212 Levenloos] aangegeven 4 2 6 60 m. 54 v. 114 235 284 519 2 2 94 m. 124 v. 218 Onder de geborenen waren onecht 3 m. 6 v. to taal 9, allen levend geboren. Er hadden 4 tweelioggeboorten plaats, allen echt, waarvan levend 3 m. 4 v. en levenloos aangegeven 1 m. Het getal huwelijken, dat voltrokken werd, was 47, als: 42 tnaschen jongmans en jongedochters. 1 wednwe. 3 t weduwnaars en jongedochters. 1 weduwe. Het getal overledenen in de gemeente was 63 m. 54 v. 117. Hieronder waren 3 m., die elders woon plaats hadden. Kapelle. Heden vóór ackt dagen was het achttien jaar geleden, dat onze burgemeester, de heer P. J. Van derldandere, als zoodanig werd benoemd en niemand verwachtte iets anders dan dat hij tegen dien dag opnieuw voor zes jaren aan het hoofd dezsr gemeente soa worden geplaatst. Tot heden heeft er echter geene herbenoeming plaatigebad en toen in Dinsdsg in onze gtmeonte het gerucht liep, dat door een onbekende eene reeke van klachten over den heer Van der Maudere bij Z. E. den minister van Binn. Zaken was ingediend klachten, die niet anders dan valsch en onwaar konden zijn stelden de heeren J. Da Jonge, winkelier en D. J. v. d. Have, boomkweeker alhier, in allerijl een adres aan H. M. de Koningin-Regentes op van den volgendon inhoud Geven eerbiedig te kennen, de ondergeteekenden, allen ingezetenen der gemeente Kapelle (prov. Zeeland) dat den 2en Jaauari jl. de tijd is verstreken, waarvoor de heer Paulas Johan Van der Maadere tot burgemeester dezer gemeente in het jaar 1885 is benoemd dat tot op dit oogenblik van evengenoemden heer Van der Maodere geene benoeming heeft plaatsgehad dat zij door het verloopen der fatale termijn van herbenoeming zich, zij het mogelijk ten onrechte, ernstig ongerust maken dat de tegenwoordige ti tularis hierboven genoemd soms niet opnlsnw tot burgemeester hunner gemeente mocht worden aan gesteld dat de heer Van der Mandere, van 18671873 secretaris en vanaf 1873 burgemeester alhier, vol gens hunne overtuiging allesziie en wellicht beter dan iemand anders met de behoeften en belangen deser gemeente en van hare ingezetenen bekend is dat die belangen door hem steeds sn bijna altijd op alleszins voldoende wijss zijn behartigd geworden terwijl ook sqn optreden als hoofd der politie nim mer tot eenige gegronde klacht heeft aanleiding gegeven dat, afgescheiden van den moreelen knak die door eene ciet-herbenoeming aan een in allen op zichte consciëntieus en rechtschapen persoon soa worden toegebracht, zulks volgens der requestranten heilige overtuiging dan ook uit geenerlei oogpunt in het belang der gemeente kan geacht worden te zijn; redenen waarom requsstranten zich tot Uwe Majesteit wenden met eerbiedig verzoek tot bur gemeester der gemeente Kapelle alsnog wel te willen benoemen den heer P. J. Van der Mandere alhier. Kapelle, den 7 Januari 1891. 't Welk doende enz. Dit adres boden genoemde heeren, voor zoover de tijd dit gedoogde, aan de hoofden van huisgezinnen in deze gemeente ter onderteekening aan en zij mochten het genoegen smaken in een dag niet minder dan 110 kandteekeningen daaronder te versameien van hoofden van huisgezinnen vsn alle godsdienstige en politieke partijen. Uithoofde van den beperkten tijd kon het adrei niet van hnis tot hnis ter teekening worden aangeboden, wat jammer is, want dan esrst zon gebleken zijn, dat bij alle standen de wensch levendig is om den heer V. d. Mandere nog lange jaren aan het hoofd der ge meente te zien. Thans moest men zich bepalen tot de notabele ingezetenen en de landbouwers en nering doenden, maar op een enkele uitzondering na hebben die allen dan ook met Instemming geteekend. 'Wij twijfelen dan ook niet of dit rvqaest, met namen als die van mr. P. H. Saaijmans Vader, jhr. mr. J. J. Pompe Van Meerdervoort, mr. B. V. Van der Bilt, A. Gallis Merens, A. Nijssen, J. Van 8tricn, Joh. Oele Hz., ds. E. M. Van IJsendijk, ds leden van den ge meenteraad enz. enz. zal een voldoend tegenwicht bie den tegen de onwaardige klachten bij Z. E. den Mi nister ingediead en de herbenoeming van dea heer V. d. Mandere zal binnen enkele dagen in de Staats courant verschijnen. Aan den Minister van blnaenl. zaken is van de ver zending van het request asn H. M. de Koningin regentes kennis gegeven. Bij hoogst vereerend schrijven is door het be stuur der vereeniging Landbouw en veeteelt" te Wol- fertsdijk aan den heer J. Van der Baan, op sijn verioek om, wegens zijne hooggeklommen jaren, van het eecretariaat ontheven te mogen worden, als zoo danig een eervol ontslag verleend, met hartelijke dank betuiging voor allee wat door hem, gedurende een tal van jaren, in het belang der vereeniging is verricht, met den wensch tevens, dat, waar hij steeds bereid was gevonden om mede te werken aan al datgene wat strekken kon tot den bloei der vereeniging, men in hem nog soo lang mogelijk een belangstellend lid sal blijven bezitten. Bij Kon. besluit is benoemd tot burgemeester der gemoente Krommenie D. Koeleman, burgem. der gemeente Ierseke, met toekenning van eervol ont slag uit laatstgenoemde betrekking. Prov.blad no. 1 bevat eene circulaire van den Commissaris des Konings in Zveland, houdende opgave van de tot de provincie Zealand bahoorende achter gebleven militieplichtigen, die niet vol daan hebben aan de oproeping ter inlijving in 1890. Achtergebleven zijn o. a. Vreeke (Cornelis), geboren te 's-Heer Arendskerke 28 Mei 1870, van beroep werkman te Kalamazoo (Noord-Amerika). Hij is op 1 Mei 1881 van Rotter dam naar Kalamazoo in Noord-Amerika vertrokken. De Jonge (Hubregt Cornelis), gebaren te Kruiniogen 10 Februari 1870, van beroep arbeider te Krulningen. Hij is op 12 April 1889 van Rotterdam naar Grand- Rapids (Noord-Amerika) vertrokken met het stoom schip Zaandam. Molhoek (Marinus), geboren te Ellewoudsdijk 17 Januari 1870, van beroep arbeider te Ierseke. Hij is op 7 April 1889 van Antwerpen naar New-Yersey (Noord-Amorika) vertrokken met het stoomschip Noord- land. De opsporing van deze personen en van die welke reeds vroeger zijn opgegeven als achtergebleven, wordt verzocht. Bij den gemeenteraad van Middelburg is ingekomen het plan tot het bouwen van een n i a n- wen schouwburg, met het verzoek om koste- loozen afstand van een stuk gemeentegrond. Da tegen woordige schouwburg blijkt bij vele gelegenheden te klein te zijn en is bovendien zeer ondoelmatig inge richt, vooral met het oog op brandgevaar. Het aantal schepen, zeowel stoom- als zeilschepen, dat in de haven te Vliseingen binnenkomt, blijft steeds toenemen. Da op 6 dezer op de reede gekomen stoom boot Belgenland van New-York (Red Star Line) heeft dadelijk per sleepboot zijne passagiers en bagage te Vll8singen geland en is Woensdagochtend binnengeko men om te lossen. Ook de Liverpoolboot Shicldrake zal waarschijn lijk daar lossen. Voor de 2 a 300 ossen, aangevoerd per ss. Rialto van Baltimore, zijn veewagens voor het vervoer naar Antwerpen aangekomen. Op dit oogenblik liggen ongeveer een 40tal stoom- en een SOtal zeilschepen in de havens. (N. R. Ct.) Bij kon. besl. is bij de schutterijen, op verzoek, eervol ontslag verleend te Vlisslngen, aan J. Pervoost, als kapt. a la suite; wegens woonplaatsverandering: te Middelbnrg, aan W. H. baron Taets van Amerongen van Woudenberg, als le luit. Voorts is bij de dd. schutterij benoemd: te Middelburg, tot le luit. E. L. baron Van Hardenbroek van Lookhorst, thans lo luit. a la suite. In een eerste artikel over »het conflict" schrijft de Tijd o. a. De loop der begrootlngs-debatten en de oppositie, daarbij van een gedeelte der rechterzijde door de Regeering ondervonden, laten wel bij niemand eenigen twijfel aan de buitengewone beteekenis der eerstdaags te hervatten Kamerzittingen. Zonder nog juist met professor Bays, in zijn jongste Gids-artikel, te ge- looven dat de R»gaering tegen de aanstaande ont moeting na het Keratrecèi als tegen een berg opziet, kan men, dunkt ons, veilig aannemen dat het voor uitzicht, ep het initiatief van den heer Van Kerkwijk Dinsdag vóór Kerstmis gesteld, den keer Mackay nu juist geen aangename verrassing heeien mocht. Wat er, bij een te verwachten uitvoerige bespreking om trent het regeeringsheleid in 't algemeen en de be grooting van den premier in 't bijzoader, van een tijdig afdoen der stedenwet te hopen valt, ligt voor ons nog in het duister. Ziker schijnt het ons dat ook al wordt ten slotte de begrootiog van Koloniën aangenomen de gevoerde strijd niet dienen zal om het prestige van ahet Minizterie uit de rechterzijde" te verhoogen. Bij de door varscheiden Katholieke Kamerleden uitgesproken denkbeelden omtrent hun samenwerking met het Kabinet kan nnn met groid verwachten, dat enkel door geboden steun van links de vereischte meerderheid zal worden verkregen." Ia een artikel in De Gidshoofdzakelijk gewijd aan den strijd over den persoonlijken dienstplicht, schrijft Prof. Buijs o. a. het volgende: »Ik heb gedurende mijn leven ei ik ben er innig dankbaar voor ruimschoots gelegenheid gehad de Nederlandzehe jongelingschap te leeren kennen. Ik heb een open oog voor de vele voortreffelijke eigenschappen welke haar onderscheiden, en mijn vertronwen in de toekomst steunt dan ook juist op ket geloof aan die eigenschappen. Maar wie sou willen loocheaen dat tegen deze goede eigenschappen ook groote gebrekeB overstaan, en dat bij jongen van jaren vooral verzwak king van het geloof aan welk gezag dan ook, dat een schromelijk individualisme, een bij voorkeur draaien om eigen spil tot de meest ln het oog vallende merk- teekenen van onzen tijd behooren. En men sou deze jongelingschap door haar voor een korte poos aan militaire tucht te onderwerpen tot slaafsche gehoor zaamheid opleiden? Waarlijk, wie het vreest kent baar niet. Zeker zal deze tucht machtigen invloed uitoefe nen, maar een bij uitnemendheid heiliazmn. Zij zal onze jongelingschap oefenen in de manlijke knnst om te gehoorzamen, haar leereu niet enkel individa, maar ook lid van eene gemeenschap tv zijn, dat wil zeggen sich tot éen massa samen te voegen, zoodra het be lang van die gemeenschap het eischt. Niemand klaga er daarom over dat door znlk een gedwongen mili tairen dienst een studiejaar verloren gaat, wart of ik bedrieg mij «eer, óf de ervaring zal leeren, dat voor zeer velen althans juist het jaar aan militairen dienst gewijd voor hunne vorming het weldadigst en het vruchtbaarst is geweest". >Gaat Koch's zonnetje nu reeds tanen vraagt De Tijd. »Jaist terwijl de minister Yon Gossler arbeidt aan een wetsontwerp tot oprichting van bijzonders gasthuizen en klinieken voor Koch's geneeswijze en de bereiding zijner lymphe, ksmt de groote professor Virchow zijne waarschuwende stem verheffen tegen ds toepassing van Koch's methodeIn een vergadering te Berlijn van het Geneeskundig Genootschap hield professor Virchow gisteren een voordracht over Koeh's geneesmiddel tegen tuberculose en deelde den nitslag mede van zijn onderzeekingen, verkregen na sectie bij 21 tuberculose-lijders, die overleden zijn, nadat zij met Koch's middel waren behandeld. Daaruit bleek dat alle inwendige organen sporen vertoonden van hypeiaemie, bloedingen en ook van nieuwe tuberculeuze ziekteverschijnselen op plaatsen en organeD, welke tot dusver gezond waren. Bij darmtuberculose toonde zich een zeo sterke aandoening, dat zelfs een spoedige doorboring van het weefsel dreigde. Professor Virchow acht het mogelijk, dat het tuberculeuze weefsel, het welk door de inspuiting met Kock's middel wordt verwoest, nieuwe tuberculeuze aandoeningen teweeg brengt". Naar het D. v. Z.-H. verneemt, is de com missie tot voorbereiding van het voorloopig verslag over de legerwet daarmede gereed, zoomede de commissie van rapporteurs met haar verslag over da belastingwetten. De nienw te benoemen surnumerairs bij het vak derposterijan, waarvoor in Maart of in April van dit jaar het examen zal plaats hebben, zullen niet worden toegelaten tot het examen voor de betrekking van commies, vóórdat z|j een aanvullings examen hebben afgelegd in dia vakken, welke tot nu toe van laatstgenoemde ambtenaren minder werden geëischt dan van de telegrafisten der 2e klasset. w. stelkunst, meetkunst en natuurkunde. Da Indische bladen zijn niet bijzonder inge nomen met den afloop der expeditie naar Floras. Zij tien in het terugtrekken een toegeven aan pressie, uitgeoefend door de Tweede Kamer op den Minister van Koloniën, en keuren het zeer af, dat de heer Mackay niet krachtiger voor den Gouver neur-generaal is opgetreden. Intussehen verheugen zij er zich over, dat laatstgenoemde in het gebenrde geen reden heeft gevonden om zyn ontslag te nemen. Men schrijft nit den Galderschen achterhoek aan de Amsterdammer Bij vele fabrikantea die hnn werkplaatsen èn op Duitsch èn op Nederlandsch grondgebied hebben, doet zich sedert den eersten dag van dit jaar het vreemie geval voor, dat de arbeiders op Daitschen bodem in veel betere conditie verkeeren dan hnn makkers die op Naderlandsch grondgebied werken, terwijl van bei den het loon hetzelfde is. Da oorzaak hiervan is dat de fabrikant voor zijn arbeiders op Duitsch gebied aangifte moest doen bij het Duitsche Staatstoezicht dat hnn elk een kaart toegezonden heeft, recht ge vende om natuurlijk op kosten van den patroon op den onden dag pensioen te krijgen. Menig Neder lander in Duitschland wonende is daardoor verzekerd. Daarentegen zoeken vele arbeiders, die op Nederland- schen bodem warken, naar elk middel om door ver plaatsing naar Duitsche fabrieken dit recht deelachtig te worden. De mail voor Nederlandsch-Indië par Fransohe pakketboot zal, te rekenen van heden, tot nadere aankondiging worden verzonden des Vrijdags om de 14 dagen met den trein van 5.50 a. uit Amster dam naar Antwerpen en niet des Zateriagc om de 14 dagen met den eersten trein uit Rotterdam naar Antwerpen, als in de Nederl. Staats-Oourant van 7 dezer werd medegedeeld. -~Da Vereeniging voor den effectenhandel te Am sterdam heeft het plan een beurs te bouwen, ten behoeve van den h&adel in fondten der leden. Die beurs zal dan komsn in de Warmoesstraat, waar de Vereeniging reeds het lokaal »De Vereeni ging" in eigendom bezit en de naaste panden in eigen dom kan verkrijgen. Hat Journ. de Brux bnvestigt de tijding dat Paus Leo XIII, op aaavraag vaa HH, MM. Lio- pold en Koniag Otrlos van Portugal, het scheidsrech- terschap aanvaard haeft tusschan Congo en Portugal*

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1