1891. N°. 4. Donderdag 8 Januari. 78"' jaargang. GOESCHI De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75» Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de hoeren NIJGH VAK DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 60 cent, elke regel meer 10 cent. Bi, directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechte tweemaal berekend. Geboorte-, hiwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetu gingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 et« Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel GOES, 7 Januari 1801. Sch#öpvaartbeweging aan het Sas van Goes ge durende f890: Ingevaren 794 schepen met 47859 tonnen inhoud. Uitgevaren 772 t 49042 Da vaart was gestremd van 30 Juni tot 2 Juli wegens het aflaten van watervan 1231 December wegens vorst. De heer Keuchenius, lid der Tweede Kamar, is sedert eenige dagon vrij ernstig lijdende aan bronchitis. Bij Kon. besluit zijn benoemd L. A. V.nk tot dijkgraaf van den AltekKinpolder, M. Christiaanse tot gezworen van den Daurloopolder, J. W. De Zwart tot dijkgraaf-plaatsvervanger van den Paulinapolder, C. C. Wabake tot gezworen van den Oostpolder (Krabbendijke). Men schrijft oit Zieriksee aan het U. D. De tram-omnibns, die met ingang van 1 Jan. zou geopend worden van Stavanisse naar Tholen en die vooral na in een behoefte xou voorzien, zal voor- loopig niet rijden. De ondernemers kondigen wel aan, dat de dienst 15 Jan. zal aanvangen, maar het is waarschijnlijk, dat dit tijdstip nog wel eens zal wor den verschoven. Voor reizigers, die weg moetenis het een* groote teleurstelling: zii zijn nu genoodzaakt per rijtuig van Stavenissa naar Tholen te rijden. Toch is het in deze dagen nog minder kostbaar dan ge woonlijk. Msn maakt partij, men vertrekt bij groepjes, en dit vermindert de kosten. De posten kwamen de laatste dagen vrij geregeld, hoewel natuurlijk te laat in Zieriksee. Een zaak troost ons in deze dagende tallooza klachten over de aankezast en het vertrek van de treinen in Holland leeren ons, dat wij niet alleen lijden. la de Maandagavond gehouden vergadering van de Middelburgsche afdeeliog van vSchuttevaer" waren, naar de Af. Ct. mededeelt, ingekomen eenige voorstellen van den heer De Groof te Hansweerd. Het eerste had tot strekking den hoofdingeneur van den waterstaat te Middelburg te verzoeken om de scherpe bovenkanten der ijzeren sluisdeuren van de groote sluiten te Hansweerd en Wemeldinge te laten beleggen met halfrondijzer om te voorkomen dat de trossen Diet worden afgesneden met het stoppan der schepen, die in de sluis komen. Dit voorstel werd door verschillende leden onder steund en na bespreking aangenomen. Het tweede voorstel luiddeAan denzelfden hoofd ingenieur te verzoeken om de thans volgens art. 61 vaa het algemeen politie-reglement bestaande korte •toppalen aan beide zijden van slaizea en bruggen te doen vervangen door hoogere palen. Ook dit voorstel vond algemeens instemming en werd aangenomen. In de darde plaats stelde de hier De Groof voor de Mi&tschappij tot Expl. van Staats-Spoorw. en den waterstaat te verzoeken om bij nacht twee lichten in het midden der spoorbrag van Vlake en de andere bruggen over het kanaal door Zuid-Beveland te plaat sen het seinlicht van opening voldoet niet om veilig door de brog te varen, doordien het te hoog en te ver van de opening staat. Ook hiermede vereenigde de vergadering zich. Nog stelde de heer Dj Groof voor: Dezelfde maat schappij te verzoeken des daag* de roode bol vijf minuten vóór het slaiteo der spoorbrug neer te halen zooals zulks te Dordrecht geschiedtde schippers worden dan in de gelegenheid gesteld om te beoor delen ot zij al of niet de brug nog kunnen passceren. Bij het openen der spoorbrug de eerste doorvariog bij dag door een roode vlag, des nachts door een rood licht aan te geven. In verband mot het aanhangige concept algemeen reglement op het varen door bedoelde bruggen werd deze zaak aaDgehoaden. Ook werd door den heer De Groof voorgesteld bij de regeering pogingen aan te wenden om een tweede opening aan de westzijde der bruggen over het banaal van Zuid-Baveland bevaarbaar te makeD, met het oog op de belangrijke riviervaart langs het kanaal. Conform dit voorstel werd besloten. Een ander voorstel van denzelfden heer had de strek king bij de regeering pogingen aan te wenden om een licht op den Oosthavendam van Hansweerd te stellen. Door een der leden werd nog de weDscbelijkheid betoogd om een licht aan te breDgen te Wemeldinge. In verband met de over eerstgenoemde taak ge- Totrde correspondentie werd het bestuur gemachtigd ten deze de noodige stappen te doen. Eindelijk stelde de heer De Groof nog voor om van wege iSchuttevaer" bij de regeering de noodige stappen te doen om een gesubsidieerde sleepboot te verkrijgen, die de schepen de buitenhaven van Hansweerd in- en uitsleept. Ook mat dit voorstel vereenigde da vergadering zich. Aan de Köln. Ztg. wordt uit Rome geseind, dat Koningin Emma een telegram zond aau den Pans en kardinaal Lavigerio tor aankondiging dat Nederland het protocol der Brusselsshe anti-sJavernij- conferentie had geteekend onder verklaring hoe zij had gewenscht, dat de eerste regeeriogsdaad harer dochter een werk van burgerlijke en godsdienstige menschenliefde zou zijn. De Paus dankte onder het aanroepen van den zegen des hemels voor de nieuwe regearing. Aan de juistheid van dit bericht koesteren wij wel eenigen twijfel en hopen ook dat het geen waarheid bevat. Waar een groot deel van het Nederlandsche volk de onderteekoning van de Congo-akte als een nederlaag voor onze regeering en ons land beschouwt, kan het noch der Koningin-regentes noch Koningin Wilhelmina ten goede komen, eerstgenoemde persoon lijk handelend in deze zaak, het Congo-schandaal, te betrekken. (Af. Ct.) Men leest in de Haagsche kroniek der N. Gron. Ct.zin de staatkundige wereld is 't overi gens doodstil. Het liep er mee, zooals ik verwacht hadde Eerste Kamer deed de Indische begrootirg en een 60tal kleine ontwerpen af en liet de Staats begroting rustig liggen, totdat de Twsede Kamer er cok geheri moe gereed zal zijn. Indien deze nu niet vó-r 13 Januari bijeen komt, kan men er zeker van ziju, dot het einde-Januari wordt voordat de door de Tweede Kamer aangenomen ontwerpen de Eerste be reiken. Hoe spoedig m«n dan ook daarmee te werk moge gaan, vóór half Fabruari sal het bij dien loop van zaken feitelijk onmogelijk zijn het begrootiagswerk geheel ten einde te brengen. En daarmee is das de kans op afdoening van de stedenwet, al komt de Tweede Kamer er nog tijdig toe, geheel verkeken. Nu zon inderdaad het eenige middel om nog uitzicht te hebben op eene spoedige althans tijdige be handeling der stedenwet dit zijn, dat de Tweede Kamer reels 6 Januari bijoen kwam De loden wilden echter een paar weken rast hebben. En daarenboven is er nog iets heel anders in bet spel. Men verzekert dat de meerderheid der Ministers teg^n behandeling van de stedenwet was gjkant en dat deswege geen eenstemmigheid was verkregen; de heer Mackay wilde de stedenwet laten rusten, de heer Lohman daarenteg»n wenachte het partij-ontwerp volstrekt te zisA behan deld io plaats van zich echter bij hat gevoelen van de meerderheid vaa dan Ministerraad neèr te leggen, had de heer Lohmau, zoo zegt 't gerucht den heer Schaepmao te hulp geroepen en zóo was diens voorstel in de wareld gekomen. Doordien de meerder heid van het kabinet daarbij eon nederlaag leed, wordt er nu van die zijde nog krachtiger gestuurd in de richting, waarin het onmogelijk moet worden om de stedenwet nog tijdig in behandeling te brengen." De Tweede Kamer is opgeroepen tegen Dinsdag 43 Januari, des middags te 3 uren, tot regeling van werkzaamheden. Door burgemeesters en secretarissen in Noord- Holland is aan de Tweede Kamer een adres gericht, om het wetsontwerp tot herziening der wot op de plaatselijke belastingen niet aan te nemen. Da coaclusie van het adres is, dat de Regeering bij dit ontwerp een weg heeft ingeslagen, die niet door de Wetgevende Macht behoort te worden bewandeld, omdat de eischen van het gemeentelijk huishouden daarop naar het oordeel van de adressanten geen bevrediging kunnen vinden. Verbetering der ge meentelijke geldmiddelen moet verkregen worden niet uitsluitend door uitbreiding der inkomsten, maar in de eerste plaats door inkrimping der uitgaven, hstgeen kan geschieden door overbrenging van een deel der uitgaven of naar de Provincie of naar bet Rijk. Da gemeente mist de noodige zelfstandigheid om met goed gevolg in te ruimen zin op te treden als faalasting* hefster. Volgens adressanten is een voor de hand liggend voordeel te bereiken door intrekking der wet van 4885, die de Regeeriog zelf als verderfelijk werkend heeft gekenschetst, of door omwerking ervan in di'n zin, dat da 4/5 uitkeering door het Rijk worde gefixeerd, in stede van bet 4/5 gedeelte voor de gemeeDte. Daarmede zouden beweren da adressanten de gemeenten die hebben te voorzien in de uitgaven, voortvloeiende uit een toenemende bevolking, worden teruggebracht iu het genot van de wisselende opbrengst der Rijks personeele belasting, die in 1865 heeft moeten dienen tot schadeloosstelling voor da verliezen, geleden door de afschaffing der plaatselijke accijnzen, die destijds een bron van inkomsten vormden welke rijker vloeide, naarmate de behoeften van het gemeen telijk huishouden door een vermeerderende bevolking stegen. Ten slotte meenen adressanten, dat nu de Regeering voorstelt om het dwangmiddel door inlegering van militairen als middel van invordering der belastingen af te achaffin, die invordering in hooge mate bemoei lijkt zal worden. Hst staat vast, dat een overgroot aantal belastingschuldigen, die niet onmachtig, maar onwillig zijn te betalen, niet gedwongen kunmn wor den door de inbeslagneming van hun goederen, omdat de kosten, aan een executorialen verkoop verbonden, veel te hoog ziin. Naast de opheffing vau het middel van inlegering had dus volgeDs adressanten niet mogen ontbreken een ander doeltreffend dwang middel. (St.) Dl Staatscourant van 7 dezer bevat een Kon» besluit, inhoudende dat de Koninklijke Mili taire Academie door eene commissie zal wor den geïnspecteerd, met het doel een oaderzosk in te strilen nopens aangelegenheden van inwendigen en huishoudelijken aard. Er is volgens het Vad. ernstig sprake van de instelling van een nieuwe ridderorde, ter vervanging vau de Eikenkroon en den Gouden Leeuw van Nassauwaarover de beschikking, aan wijlen Koning Willem III toekomende, niet aan H. M. de Koningm is gebleven. Door den Franschen gezant hier te lande is aan de Nederlandsche regeering officieel kennis gegeven van het besluit van d» permanente internationale land- bouwcommissie te Parijs tot het houden van een internationaal landbouw congres ia 's-Gravenhage in den loop van dit jaar. De Neder landsche regeering heeft zich ten volle bereid verklaard, hare medewerking te verleenen tot het congres, het eerste dat gehonden wordt als uitvlo*isel van de internationale landboowsamenkomsten tijdens de P«»rij- sche tentoonstelling. Het congres zal in het begin van September van dit jaar worden geopend, terwijl weldra een comité te 's-Hage zal worden gevormd om den leden van bet congres eene behoorlijke ontvangst te bereiden. Op 89-jarigen leeftijd is in Den Haag overleden de heer G. L. Band, oud-minister van koloniën uit de dagen van 1848 en 1849. Door het verbondsbestuur van Patrimonium" is op zijne jongste vergadering uitvoering gegeven aan de uitnoodiging van het centraal-comité voor anti- revoiutionnaire kiesvereenigingen om voor het te houden Christel ij k sociaal congres eene commissie te benoemen, die met de commissie uit genoemd centraal-comité, de heeren dr. A. Kuypsr, H, Waller en J. A. Wormser, zou samenwerken ter voor- en toebereiding van alles wat met het te wachten congres in verband staat. Daartoe zijn benoemd de heeren K. Kater, voorzitter, N. J. H. Slegt, 21a voorzitter en P. Van Vliet Jr., bestuurslid, respectievelijk wonende te Utrecht, Dordrecht en Leeuwarden, terwijl bij moge lijke ontstentenis van een hunner de heer J. Karremao, verbondssecretaris te Amsterdam, als plaatsvervanger werd benoemd. Landbouw-coöperatie. Iq »de Prios van Orarji" alhier hield gisteren, daartoe uitgenooligd door bet bestuur der maatschappij tot bevordering vau landbouw en veeteilt in Zeeland, mr. A. Slotemaker uit 's-Gravenhage eene voor dracht over landbouw-coöperatie. De spraker werd aan de vergadering voorgesteld door den voorzitter der afdeeling Heinkenszand, den heer E. Van den Bosch, als een oude bekende, daar mr. Slotemaker op het jongste congres alhier door zijne boeiende voordracht en de belangrijkheid van zijn onderwerp gemaakt had, dat zijne toen gehouden redevoering de schoonste bladlijden uit het congres verslag vormden. Daarna nam de spreker het woord ea begon met erop te wijzen, dat, waarheen wij onze blikken ook wenden en onze ooreD keeren, wc overal ellende zien en overal klachten hooreo, zoo erg zelfs, dat al die jammer nog slechts enkele jaren een Nedarlandsch minister de voorspelling had doan uiten, dat deze eeuw niet zou ten einde spoeden zonder dat zij eene nieuwe revolutie zou hebben zien geboren woiden. »Zou" zoo vroeg spr. aer dan waarlijk geen ander middel overblijven om aan de bestaande wanverhou dingen een einde te maken 7 Is het menschelijk ver stand dan werkelijk niet bij machte om andere mid delen daartoe te bedeaken?" Zijns inziens wel. Er zijn ongetwijfeld ellendige toestanden, die dringend vor- betering behoeven, en gezonde coöperatie kan daartoe het hare ruimschoots bijbrengen. Wat echter is ge zonde coöperatie 7 De levenskracht van de coöperatie is geen egoïsme, integendeel het is naastenliefde. Nieuw is het denk beeld van coöperatie niet: het is schier zoo oud als de wereld. Maar eerst da Groote Meester heeft het in korte woorden saamgevat: zHab uw naaste lUf als uzelven." Wanneer allen dat beginsel in toepassing brengen door krachtige samenwerking op maatschappelijk ge bied, hoe verdeeld men overigens moge zijn op het punt van godsdienst en politiek, dan zal de maat schappij beter worden en zal veel ellende verdwijnen. Maar daarvan is men thaas nog verre verwijderd. Aan de eene zijde stapelen zich de rijkdommen op bij enkelen, aan de andere bestaat er diepe ellendenit die wanverhouding is het verfoeielijk socialisme ge boren. Men heeft getracht dit monster door staats wetten te dooden, maar alleen door de waarachtig Christelijke liefde kan het sociale vraagstuk worden opgelost en het is een gelukkig verschijnsel, dat per sonen van alle ricbtingen op godsdienstig en politiek gebied de cc operatie voorstaaD» Spr. deed verscheidene aanhalingen om te bewijzeD, dat geestelijken van verschillende godsdiensten sym pathie hebben betuigd met hot beginsel der coöperatie en waar deze is gegrondvest op het vheb uw naaste lief", daar is het aanknoopingspunt tusschen de ver schillende partijen gevonden. Reeds in de olfde eeuw hebben in Rusland dorps- vereenigingen bestaan met het doel om eendrachtelijk te verkrijgen, wat men voor persoon en bedrijf noodig had. Ia de steden had men cc operative verenigingen. Zoo gaan b.v. alle goederen, die op de Beurs te St. Peters- burg verhandeld worden, door de handen eener ccöp. vereenigiog, waarvan de werkman lid is cn in welker bezit al het materiaal tot vervoer is. Bij de Kozakken is de helman nö t slechts een militair hoofd, maar vooral de president van eene vereniging met het doel om gezamenlijk bet noodige te koopen, te verhandelen of te bebouwen. Ia Bulgarije vereenigen de arbeiders in de dorpen aan de oevers van den Donan zich op bepaalde tijden bij de woonplaats van ésn hunner, dien zij als hun hoofdman kiezen. Wat zij bezitten storten ze in een gezamenlijke kas en de hoofdman gaat met hen zich wijden aan de bebouwing van den tuingrond of van gehuurd land. De geteelde producten worden verkocht en na terugbetaling van ieders gestort kapi taal wordt de winst verdeeld. Het »heb uw naaste lief" heeft tot onderwerp ge strekt van tal van boeken, zooals het bekendenUtopia" van Thomas Morns, het boek van Capanella, en ook het nog jonge werk van den Amerikaan Ballamyili het jaar 2000". In dit laatste vindt men de doorge zette beginselen der coöperatie gehuldigd, die ook tot werkelijkheid zouden kunnen worden gebraeht als alle menscben braaf waren nn tevreden mit het hun toekomend deel. Maar thans hebben wij rekening te honden met de tegenwoordige toestanden. Dit neemt niet weg dat men moet streven naar vereenigiogen, waarbij het belang van den een samengaat met dat van den ander en dat taniet wordt gedaan het ellendige spreek woord de een zijn brood, is de ander zijn dood. De bekende Engelschrnan Robert Owen was arm, maar door noeste vlijt had bij het zoover gebracht, dat hij een fabriekje kon stichten en hij heeft getoond hoe een fabrikant zijn eigen belaDg kan behartigen zonder dat zijner werklieden te verwaarloozen. Hij was een leerling van Fourrier en Saiot Simon, h<j was dus communist niet te verwarren met com munard maar zijn systeem wekt9 terecht de be langstelling op zelfs van verschillende vorsten van Europa. Hij wilde kringen vormen van 5000 menschen, die gezamenlijk zouden arbeiden voor hunne eigene behoefte. Uitgaande van het beginsel dat éen persoon ongeveer zooveel kan produceeren als zes per sonen voor hun onderhoul nooiig hebben en dat eens combinatie van personen meer en beter produceert dan ieder afzonderlijk, begreep hij, dat zoodoende winst, d. i. welvaart, zou ontstaan. Maar hij hield geene rekening met het karakter vaa den mensch, dat gelyken tred houdt met de opvoeding. Hij stieif op 87jarigen leeftijd geheel verlaten en vergeten. Maar toch heeft hij niet tevergeefs geleefd, want practische mannen grepen zijn beginsel aan en toooden de groote waarde ervan. In Rockdale was in 1836 de toestand der fabrieks arbeiders zeer treurig. Zij trachtten echter niet daarin verbetering te brengen door strike, maar zij brachten met hun twiatigen een kapitaaltje van 350 bijeen. Zij hadden namelijk geleerd op elkander te bouwen zooals de eene broeder op den ander bebooit te kunnen doenen toen zij nn dat kleine kapitaal hadden saam- gegaard, huurden zij een klein winkeltje, waarin zij artikelen van dagelijksche behoeften verkochten. Men spotte met hen, maar dit neemt niet weg, dat Lord Roseberiy nog niet lang geleden op een congres kon verklaren, dat de vereeniging in 1836 op zoo bescheiden schaal gesticht, thaas een millioen ledea telt en een debiet had van 471,200000 pond sterling. Het principe der Rockdalers was zeer eenvoudig. Evenals de huismoeders soms gezamenlijk kleine in- koopon doen van kleederen in »Bjn Marché" te Parijs, of de heeren hun wijn, of huisgezinnen voor gezamen lijke rekening hun winter voorraad aardappelen of steen kolen, of de landbouwers hunne kunstmeststoffen en zaaigranen, zoo kochten o k de Rockdalers gezamenlijk hunne benoodigdheden. Zij gingen dus uit van het be ginsel, dat het voordeelig is ia het groot ia te koopea

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1