rijke dranken bedwelmd zijn, zich nederzetten en in slapen, en een hevige wind hun snel de levenswarmte en het bewustzijn ontneemt. Bij bevrorenen is de geheele oppervlakte van het lichaam bleek en koud, alleen aan neus, mond, handen en voeten neemt men een blauwe verkleuring waar. De ademhaling heeft opgehouden, de pols is niet meer te voelen. De ledematen zijn gevoelloos, stijf, de uitersten der neus, ooren, vingers, teenen, armen en beenen dikwijls hard bevroren en ijskoud. De pogingen om het leven terug te roepen moeten met de grootste omzichtigheid plaats hebben, de ver warming mag slechts zeer laogeaam gaschiedei. Brengt men bevrerenen dadelijk in een warme ruimte, dan sterven zij zeker. Men drage den ongelukkige voorzichtig in een ge sloten maar koude ruimte en ontkleedt) hem voorzichtig door lossnijden van de kleeren, om het breken der verstijfde dealen te voorkomen. Is er sneeuw, dan bedekke man het geheele lichaam daarmede en wrijve het duchtig. Is er geen sneeuw, dan bidekke en wrijve men den lijder mat koude, natte doeken, koud zand of plaatse hem in een ijs koud bad. Afwisselend passe men het kunstmatig ademen tos. Wanneer dan zelfstandige ademhalings- bawegiogen ontstaan en de ledematen buigzamer wor den, dan draga men den lijder in een matig verwarmde kamer, dakke hem luchtig toe met koude dekens en lakeas, en mag eerst nu langzamerhand overgaan tot het wrijven met warme doeken en de kamer warmer gaan stoken. Vervolgens beproeve men door riekmid- delen (salraiakgeest, aether, Hoffmansdrappels, gesneden uien) en lichte opw.-kkmda middelen (lichte brande wijn, kouda koffij, soep) het bewustzijn terug te roepen. Op derelfde wijze handelt men, wannear enkele lichaamsdeelen bevroren zijn. (R. IV.) Wanneer men de gemiddelde temperatuur van de maand December neemt, die iets hooger dan 4° was boven 0, dan blijkt, dat er sedert 1749 zulk een koude winter niet is beleefd dan die van 189091. (Hól) Volgens de waarnemiagen san de rijkslandbonw- scbool bedroeg de minimum-temperatuur in den nacht van 29 op 30 Dec. min. 19 gr. Celsius. De volgende proef ten bewijze dat da vorst hevig isden 30 Dec. op den dag werd een holle qzeren kogel van 11(1 c.M. wanddikte, gevuld met water en daarna afgesloten in de open lucht bij helderen zonneschijn opgehangen na circa een kwartier ours gehangen te hebben, sprong hij met een vreeselijken knal uit elkander. Deze proef, verscheiden jaren bij strenge koude genomen, slaagde thans voor de eerste maal. Uit Zieriksee schrijft men aan de N. R Ct. Ons isolement is thans volkomen. De ijver dar postbeambten verdient allen lof, en het is niet hunne schuld, dat de Hollandsche post in den regel «en etmaal te laat aankomt. De overtocht van Stavenissa naar Vianen is vaak ondoenlijk door het vele drijfijs op de Schelde. Voor reizigers is dit thans ook de eenige weg om van hier te vertrekken of hier te komen Het tarief is gewoonlijk 40 ct. per persoon, doch onder deze omstandigheden wordt het hooger, tot zelfs 2,80 a 3 per persoon, zoodat men hier geheel instemt met ds weeklachten uit FJakkee. Wat in geen 20 jaar gebeurd is, kon gisteren geschieden: er is op hst Zwartewater geard. De brievenpost heeft, wegens het vele ijs, reeds sedert 13 dagen Terschelling niet kunnen bereiken. Op het ijs gevoelen zich allen gelijk en gaat men meestal recht kameraadschappelijk met elkander om. Vandaar dat men nogal eens eigenaardige ont moetingen kan hebban. Zoo kwam dezer dagen iemand op schaatsen van Velzen. Hij wilde naar Amsterdam en nam zijn weg over Haarlem. Da tocht was nogal zwaar, want hij had den wind tegen, en gaarne werd dan ook even voorbij Haarlem het aanbod van iemand, om eens sop te leggen," aangenomen. Nu ging het flink alles voorbij men praatte onder de hand ge zellig over alles en nog wat met elkander, pleisterde te Halfweg en kwam weldra hier ter stede aan. Toen man afscheid nam, vertelde de laatst aangekomene dat hij dienzelfdan ochtend uit het tuchthuis was ontslagen en nu op den terugtocht naar zijn woon plaats, EJam, was!! Tableau. (Nbl. v. Ned.) Ook een profeet 1 Da wijdvermaarde Eak- huizer almanak voorspelde voor de nu afgeloopen maand December: Nat en slikkerig Op Oadejaarsdag kwam aan het station te Eindhoven een postbode met zijn wagentje in aanra king met den trein, die om 1.14 binnenstoomde. Hij werd overreden en was onmiddellijk een lijk. Vele brieven en pakketten gingen verloren. Da heer A. Jeronimug te Middelburg, eigenaar der Middelburgsche broodfabriek, heeft toezegging aan het burgerlijk armbestuur aldaar gedaan dat hij ge durende de maandan Jannari en Februari om den anderen dag 33 K.G. brood beschikbaar stelt ten be hoeve dvr algemeene armen. »Gut, mijnheer ea mevrouw, is u daar al?'; ®Ja, Sientje, is er iets bijzonders geweest?" DNeen, mevrouw, niets, er is den gehoelen avond niet gescheld". Mijnheer hing zijn jas aan den kapstok en toevallig viel zijn oog op een vreemde paraplaie in den bak. üij wendde zich naar Sientj9, om te vragen wat dat beduidde, toen hem plotseling opviel dat het aardige meisje «enigszins verlegen en angstig was. Vermoe dende, dat er iets Biet in den haak was, seide hij »Ga maar dadelijk naar boven, Sientje. Ik zal wel sluiten". >Goed, mijnheer, maar ik moet in de keuken nog even het licht uitdoen". vGauw dan, want ik wacht hier tot je naar boven gaat". Het meisje snelde weg zoo rood als een granaat appel en mijnheer hoorde een oogenblik later, dat de deur, die op een klein plaatsje achter het huis uit kwam, snel geopend en daarna weder gesloten werd. Daarop verscheen het meisje weder en snelde met een linksche buiging de trap op. De heer des huizes ging naar de keuken, keek eens rond en kwam tot de overtuiging dat de meid gezelschap moest gehad hebben. Plotseling giDg hem een licht op. Zij bad ongetwijfeld iemand binnengesmokkeld en was over vallen door de vroege terugkomst van het echtpaar. In haar angst had zij den ongenooden gast waar schijnlijk op het plaatsje geduwd, in de hoop hem later in vrijheid te kunnen stellen. Wacht, heb ik jou daar", dacht mijnheer, en meteen naar de deur snellende, sloot hij haar af en stak den sleutel in zijn zak. Dien avond sliep de meester van Sientje in, met een glimlach op de lippen; of dit ook met het meisje het geval was betwijfelen wij, maar zeker was het niet zoo met den jongen man, die klappertandend van koude op het plaatsje stond. In den ochtend, een uurtje vroeger dan gewoonlijk, kwam het meisje de sleutels halen in de slaapkamer van mijnbeer en mevrouw. Schuw keek zij naar het bed en ze pakte de sleutels met zoo'n haast, alsof zij met den trein weg moest. Een oogenblik later opende zij het plaatsdeurtje en een hartelijk »Goddank" ontsnapte aan haar lippen, toon een knap heerschap naar binnen stapte, want zij had in den hevigsten angst verkeerd, meeaende den minnaar doodgevroren te vinden. »0, mijnheer, wat ben ik bang geweest", schreide zij, sziet u wel hoe gevaarlijk 'twas, mij met alle ge weld te willen opzoeken. O, ik doe 't nooit weer." De mijnheer, die geheel verkleumd was, antwoordde niet veel en was dankbaar, toen hij op da Keizers gracht stond, zonder eene ontmoeting gehad te hebben met den huisheer. Deze maakte Sientje geen enkel verwijt, maar den geheelen dag lag er een spotachtige trek op zijn gelaat, die het meisje telkens deed rillen als zij hem aankeek. Dit avontuur overkwam een fijn heertje te Amster dam in den nacht van den tweeden Kerstdag ji. Sientje is, hoewel zij geen woord over het geval gehoord heeft, waarschijnlijk voor goed genezen van den lust om vrijers te ontvangen. (R. N Een heer van Ilpendam kocht op het eiland Marken eene koe, die hij over het ijs heeft vervoerd. De oudste inwoners herinneren zich niet dat dit meer is voorgevallen. Op Flakkee wordt de liter petroleum met 35 cents betaald, wegens schaarschte in dit artikel en wijl er wegens het ijs geen nieuwe aanvoer kan plaats hebben. Op het handelsterrein op Feijenoord waren Zater dag niet minder dan 1200 wagens aanwezig, die ge lost moeten worden. Als een staaltje van da onachtzaamheid, welke aan de stations der spoorwegen heericht, vermeldt het Dgbld.% dat door de directie der Stearine-kaarsenfa- briek, te Gonda, den 19 December drie fusten oleine aan een firma te VGravenbage versonden werden. Aangezien Maandag die fusten nog niet waren aan gekomen, verzocht de firma aan de directie een onder zoek in te stellen. Een Woensdag ontvangen bericht luidtdat de drie fasten benevens nog drie andere, ook voor Den Haag bestemd, werkelijk den 19 Dec. verzonden waren, dat de waggon te Gonda is terug gekomen en dat men aldaar bemerkte, dat men te 's-Gravenhage vergeten bad de 6 fasten te lossen. Een man op het perron van het Centraalstation te Amsterdam kwam in aanraking met een dei lifts, terwijl deze in beweging geraakte. De ongelukkige werd nagenoeg verpletterd. Terwijl hij op een rader baar naar het gasthuis werd vervoard, blies hij den laatsten adem uit. Zekere B. v. W., huzaar te Deventer, die aan sijne oudere te Vaassen een bezoek bracht, kwam 's avonds in opgewondon toestand thuis. Hij schijnt toen onaangenaamheden te hebben gekregen met zijn vader en moet dezen een zoo bevigen stomp hebben toegebracht, dat hij ineenzonk, en de geneesheer niets anders dan den dood kon constateeren. Na door den burgemeester, die spoedig ter plaatse des onheils was, te zijn ondervraagd, is de man ge vankelijk naar zijn garnizoen teruggebracht en aan de militaire autoriteiten overgeleverd. In een tuin te Scheveningen had de eigenaar een opene kist ter bergiog gehangon boven een kip penren. Op Oadejaarsdag, bij een temperatuur van 14° F., bemerkte hij tot zijn verrassing dat in die opene kist een dnivenpaar verblijf had gekozen en twee jongen waren uitgebroed. Door den luchtreiziger Herman Rodenhof en den ingenieur Gaorge Gresnich te Amsterdam, is het plan ontworpen voor een luchtbol met vangkabel. dienstbaar aan de reclame, gelijk wekelijks bij gunstig weder op den Theems te Loaden wordt opgelaten Zij atellen zich voor hun gekabelden luchtbol met aankondigingen wekelijks op verschillende punten te doen opstijgen in verschillende plaatsen des lands Verder worden bij goede windrichting kleine ballons opgelaten, waaronder zich een watervrij pakket bevindt met adreskaarten en prijslijsten, en met versoek aan den vinder den inhoud te verspreiden en het pakket terug te zenden. Reeds hebben eenige huizen hunne medewerking toagezegd. Men meldt uit Aitwerpen, dat door het zware drijfijs op de Schelde de scheepvaart sedert 1 Januari totaal is gesloten. Bij de laatste volkstelling in Pruisen bleek dat te Elbing een meteelaar vader vai 22 jongens is. De gelukkige vader is 48 jaar oud en voor de tweede maal gehuwd. Een volbloed politicu*. Te Londen werd een vader tot boete veroordeeld, omdat bij zijn kind geen onderwijs liet genieten. De man scheen een fel politicus te sijn, altbaas 't bleek, dat hij alles wat hij verdiende als colporteur in koffiehuizen en op politieke vergade ringen opmaakte, waardoor zijn kind de noodige kleeding miste om naar school te gaan. Twee vrouwen te Antwerpen hadden elkander de Paardenmarkt ontmoet en de vrouwtjes weten altijd veel nieuws een gesprek gehouden, dat circa anderhalf uur duurde. Die babbclpartij had plaats boven den keldermond eener bakkerij en zeer tegen den zin des bakkersleerlings, die gedurende al dien tijd van het noodige licht beroofd werd, om zijn werk te verrichte». Om zich te wreken bond de schelm onbemerkt de rokken der vrouwen aaeen, zoodat, het oogenblik van scheiden toch eindelijk gekomen zijnde, de vrouwtjes elkander een ruk gaven en beiden met den neus op de straat vielen. Het opstaan ging liet heel vlot, maar het lukte toch en het bleek, dat zij zich niet erg bezeerd hadden. Na zich van elkander te hebben vrij gemaakt konden zij met roode kaken en onder bet uitbundig gelach der toegestroomde menigte hunne woning gaan opzoeken. Z N.) - Een van den gouverneur van Sumatra's West kust ontvangen telegram, gedagteekend 2 Dec., bevat de volgende berichten: Door zware regens zijn in de laatste dagen nabij Taloe, de standplaats van den assistent-resident van Ajer Bangis en Rau, aardstortingen ontstaan, die eene rivier verstopping veroorzaakten, tengevolge waarvan genoemde plaats en omstreken vele voeten onder water zijn geraakt. Den eersten dezer was men daar met een groot aantal heerendienstplichtigen uit alle larassen aan het werk, toen door eene aardstorting vele men- schen bedolven werden. Een bandar, 28 vadem lang, was daardoor totaal verstopt geraakt, hetgeen het water onverwachts zoo danig had doen stijgen dat da gouvernementsgebou wen tot aan het dak in het water stonden. Levens gevaarlijke pogingen tot lichting van het hoog opga- borgen archief, dat gedeeltelijk reeds onder water stand, bieren vruchteloos, alleen de registers van den burgerlijken stand, het notariaat en het vendukantoor, benevens het archief der laatste maanden werden gered. Reeds waren tien lijken ta voorschijn gehaald, en vermoedelijk waren er nog vijftig of meer personen bedolven. De larashoofden waren bijna allen en de pang- hoeloe's kapala allen zwaar gekneusd, terwijl de hee rendienstplichtigen ordeloos waren gevlucht. Tot het verleanen van de noodige geneeskundige hulp is de officier van gezondheid van Loeboe-Sikapiog ontboden. Burgerlijke Stand Goes van 2 tot 5 Januari 1891. Geboren 3, Jacob Jan, z. v. Rudolph Labeur en Neeltje Van den Broeke; 4, Pieter, x. v. Jan Van Waarde en Jacomina Tolhoek5, Albert Jozef, z. v. Marious Gunst en Pieternella Van de Rafelaar. Posterijen. Lijst van brieven, verzonden door het postkantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn, gedurende de le helft der maand December 1890. J. Van de Rooij, DelftJ. Smallegange, 's-Beer Arendskerke. Van Hansweerd: Bleeker, VanKruiningen: De Groreed en Zn., Apeldoorn. Van Wolfertsdijk: H. Van Beek, Veendatn. Verzonden geweest naar Engeland Van Hansweerd: P. J. De Boer, Wight). VerkoopiTigan en Verpachtingen Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 7 Jan., Ierioks, logamant-en koffiahuis-inventaria, Da Vos. 7 ----- t 9 9 15 14 16 16 Nine, hout, meubels, manufacturen, V. Kloes. Kolijniplaat, huis en erf, Noordflke. beastiaal enz., meubelen enz., planken, varkens anz., loopvarkens, Goes, hofstede, land, huis enz., Ierseke, woonhuis en erf. Goes, huizen en erven. Goes, vendutie, Heinkenszand, inspan, Driewegen, Ierseke, Oudelande, Kruiningen, Pelle. Prins. Hollmann. Prins. Pilaar. Prins Mulook Houwer. Hollmann. Van der Kloes. 's Heer Arendskerke. beestiaal enz., Hollmann. Borsele, hofstede, Pilaar. 5 Febr., Kapolle, inspan, Gallis Merens. 26 Ovezand, inspan, Mr. Liebert. onroerende goederen, Prins. Maart, Waarde, boereninspan, Pelle. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. VooRM. Nam. voorm. Nam. 6 Januari. 10 53 11.24 4.49 5.23 7 11 56 5.54 6 26 8 0 25 0.53 6.55 7.23 9 1.19 1.46 7.49 8 16 10 2.11 2.35 8 41 9.5 11 2.59 3.23 9.29 9.53 12 s 3.47 411 10.17 10.41 KOERS DER AMSTERDAMSCHE BEURS van Zaterdag 3 Januari 1891. EUROP. SPOORWEGLEENINGEN. Nederland, Geld.-Overijs. Oblig. Holl. IJzer, Spw. Aand. dito dito dito dito Obligation Maats. t. Expl. v. Staatsspw. Aand. dito dito Leen. 1887 Ned. Centraal Spw. Aand. dito dito gest. Obl. Italië Spoorwegl. 1887 Victor Emmanuel dito W.-Siciliaansche Spoorw. Zuid-Italiaansche dito Oostenrijk, Fr-Oost. Oblig. Fr.-Oo8t, 9a uitg, dito 4 100 128 M 3 91 3* 98»/» 124% 3% 9814 32* 3 54?» 3 5914 5 98 54 3 57 3 771» 3 4 4 4 3 3 5 5 4% 4 5 5 5 5 4 5 5 5 5 5 5 5 3 5 5 5 Polen, Wars. Bromb. Aand. Warschau-Weenen dito Act. de Jouissance Prior. Obl. Portugal, Tr.-Afr. le Hyp. Rusland, Groote Spw.-Maatsch. Aand. Act. de Jouissance Gr. Spw.-Maats. Hypoth. Obligatiën dito dito 1861 dito dito 1888 dito dito 1890 dito dito dito Baltische Spoorwegaandeelen Brest-Graj. Obligatiën dito M. 600 Iwang.-Dombr. Oblig. Kursk-Ch-Az. Oblig. 100 Los-Sew. Oblig. ƒ1000 Morschansk-Sysran Aand. Mosk.-Jaroslaw Oblig. dito Priorit. dito Mosk.-Kursk dito Mosk.-Smolensk, dito Orel Vitebsk, Aandeeleu dito dito Z. R. 1250 dito dito Oblig. 100 Poti-Tiflis dito ƒ1000 dito dito 100 Riasch. Wiasma. Aand. Transcauc. Spoorw. Obl. Zuid-Westel. Spoorw.-Maats. Aand. dito dito R- 3000 Zweden, Zwed.-Noorw. C. v. O. AMERIK. SPOORWEGLEENINGEN. Atchison-Topeka Cert. v. Aand. Atl. Pacific (W. D.) Trust Obiig. Central Pacific Aand. dito dito Oblig. California Oregon Oblig. dito Serie B dito San Joaq. Valley dito Cal. Pac. 2e Hyp. dito Ches. Southw. le Hyp. Chicago Sc Atlantic Oblig, Chicago N. W. Pref. Aandeelen dito dito le hyp. Cert, dito Sink. Fund. Cert, dito dito gecons. Oblig. Jowa Midland Oblig. Mad. Extens. dito Menomenee dito N. W. Union dito Winona St.Peter dito Burl. Quincy. C. v. Aand. Gr. Tr. 2e Hyp. Oblig. R.-Island Cert. v. Aand. South-Westh Obl. Cl. Akr. Col. Cert. v. Aand. dito Alg. Hyp. Oblig. Denver Rio-Grande. Cert. v. Aand. dito dito Preferred Aand. dito dito Cert. v. Aand. dito dito Oblig. Illinois Centr. Cert. van Aand. dito Leas Line Stock Cert. dito Springfield Div. Obl. Kansas Pacific Obl. Louisv. en Nashville. Cert. v. Aand. dito dito Oblig. dito dito (2e hyp.) 3 dito Sink. Fund Obl. 6 dito Adjustment!). 6 St. L. San Fr. le Pref. Aand. dito dito 2e Pref. dito dito dito Obligatiën 6 dito Alg. Hyp. dito 6 4 64% 132% 168 5 90% 5 84 5 122 62% 4% 9954 94 91 90% 76% 64 101 96% 95& 94% 100 343% 103% 703% 87 1013% 100% 1003% 100% 101% 100% Wk 76 78% 8% 83% dito dito dito dito dito dito dito dito dito dito dito dito dito 2954 4 71% 2914 6 107% 5 1031» 6 99 6 107 54 6 6 102?4 6 87?» 136 7 124 5 108 7 8 123 7 130 7 130 7 1351» 7 129 84 5 90 651» 7 112 291» 5 96 17% 57 56 4 78% 95 4 92 6 6 107 71H 6 115 Louis Wichita Western 62% 103% 101% 67 107 103 Mich. Centr. Cert. van Aand. 90 Milvr. St. Paul Cert. v. Aandeelen Miss. Kansas Texas ex 2a Hyp. Obl. 1214 dito dito Cert. v. 4 pet. dito 1914 dito dito le Hyp. Oblig. 4 74 S dito dito 2e dito dito 4 36% Pacific South. Cert. v. Aand. N.-York L. Erie W. Aand. 18 dito Pens. Ohio Obl. 6 1031% Oreg. Cal. Goud le Hyp. 5 951» St. Paul Min. 8c Man. Cert. v. Aand. 1031» dito dito le Hyp. Obl. 7 110 dito Geconsolideerde Schuld 6 dito 2e Iiyp. Obl. 6 113 dito in Goad 414 98?4 dito Dakota Ext. dito 6 115 dito East R. C. of Minn. 5 97 H Pennsylvania Cert. v. Aand. 145 Pittsburg F. W. dito 7 Southern Pacific Oblig. 6 10814 Union Pacific Hoofdl. Cert. v. Aand. 4214 dito dito Oblig. e 107 dito Collateral Trustbonds 5 9014 dito dito dito 6 98 Brazilië, Spoorwegleening 414 80 Canada, South. Cert. v. Aand. 4814 Canadian Pac. Aand. 72% TRAMWEG-MAATSCHAPPIJEN. Breskens Maldegkem St. Aand. Sam. Joana Maats. Aand. 135 dito dito Obl. 4 101)4 Marktberichten. ROTTERDAM, 5 Januari 1891. Van V1 a 8 ter markt 20,000 steen blauw, dat tot ds oude prijzen verkocht werd. In Vlos op het land ging de verloopen week niets om. L ij n s a a d met beperkten aanvoer, prijzen iets flauwer. Van Ajuin geen aanvoer. Aardappelen: Zeeuwsche blauwe ƒ4,20 a 4,40, jammen /5.20 a 5,40. Gra nen: In binnenland8che was wegens stremming der vaart de handel onbednidsnd. BuiteolandschJ zonder zaken, Meel zeer tast.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 3