Een HÉ bb Erf, een ffoonlÉ en Erf, een Woonhuis en Erf, UIT DE OUDE DOOS. .A.d"v-ert©nti©n. verkoopen op Maandag 5 Januari 1891, verkoopen: op Vrijdag 9 Januari 1891, Openbare Verkooping. op Maandag 12 Januari 1891, Openbare Verkooping op Dinsdag den 20 Januari 1891, Meen Woon- en Winkelhuis, Schuur en Erf, een. dito, TE HUUR een Boven- of Benedenwoning, WANMOLENS, Karnmolens, Tredmolens en meer. A. DE TROIJE, Voorloopige Aankondiging. in de maand Februari aanslaande Hofsteden, Woonhuizen, Bouw- en Weilanden, sleepte, een paar forsche stooten in den rug toe, zoo dat hij, op twee plaatsen gewond, op den grond stortte. Icmiddels waren op het hulpgeroep der dames een paar bewoners dier buurt gewekt en toegeschoten, die zich dadelijk op de hoogte van den tosstand stel den en de politie ontboden, die de beide nachtelijke aanvallers, de een in half bewusteloozen toestand, naar het politiebureau voerde. Volgens de XIXe S ècle zal, indien bïj de ver kiezing van «en nieuwea Paus bet buitenland de over hand heeft, een Ameriksaa of kardinaal Marmülod worden gekozen. Behouden de Italianen de overhand, dan zou kardinaal San Felice, aartsbisschap van Napels, de man zijn. Het geslacht Borselen. Nu ik mij zet, om in 't kort een en ander meete- deelen aangaande de voornaamste adellijke geslachten der twee Bavelandsn, zal het mij zeker niet euvel geduid wo.'don, dat ik met bovenstaande familie aan vang. Daarvoor toch bestaan gewichtige redenen. Voor eerst omdat mij hiernaar door den heer Meijers bepaal delijk gevraagd is, en vervolgens omdat Borselen het oudst en het aanzienlijkst is gsweost. Wie de eerste heer van Borselen geweest is, schijnt volgens sommigen niet volmaakt zeker te zijn doch de meeste schrijvers en ook die, uit wiens hand schrift ik voor dit opstel in hoofdzaak geput heb noemen als zoodanig Lupoid van Zivaben. Deze was door den Keizer van Duitschland hierheen gezonden, om de Denen of Nooimaanen uit Zeeland te helpen verdrijven. Dit gelukte dan ook in het jaar 837 of 843. Tot belooning zou nu de Keizer aan Lupoid het landschap Borselen hebben geschonken met vele oost waarts liggende stukkea land en schorren. Hieruit blijkt reeds, dat een groot deal van het latere Zuid- Beveland tot deze heerlijkheid behoorde. De tweede bezitter was Lupoids zoon, Franq of Frank genoemd. Van hem weten we niets anders, dan dat hij de eerste was, die den titel van heer van Borselen aannam. Op hem volgde zijn zoon, wiens naam verloren is gegaaD. Hij was »cen zeer gerenom meerd kapitein" onder Arnont, graaf van Holland. Waarschijnlijk is hij gesneuveld in het jaar 993 in den slag tegen de Friezen bij Winkel in Noord-Holland. De vierde, Frank van Borselenstreed in 1018 met graaf Dirk III tégen de Friezen. De vijfde, Stepoleefde in dea tijd, toen de Vla mingen keer op keer invallen in Zeeland dedenhij vocht tegen hen zoo dapper, dat hij Borselen en Zuid- Beveland van hun overheersching vrijhield. Stepe's zoon Wolphartde zesde Borselscha heer, trok in 1095 met hertog Godfried van Booillon naar het Hei'ige land ter kruistocht, waar hij vgrooten prijs en eere" behaalde. Zijn zoon, ook Wolphart geheeten, was ridder van de orde der tempelierenhij bezat nogal wat goederen in Walcheren, die hij omstreeks het jaar 1118 alle aan deze orde wegschonk. Hierdoor vestigden de tempeliers zich voor het eerst ia Zeeland en breidden zich later van Walcheren over de provin cis nit. De zevende eigenaar van Borselen was Dirkdeze begon gronden te bedijken in Noordbaveland, Sint Maartensdijk en Sint Annaland. Hij stierf in 1142. De achtste heer heette Floris. Onder hem werd Borsslan door zware overstroomingen geteisterd daar om haastte hij zich, naburige gronden te doen bedijken, waar hij en zijn familieleden tijdelijk gingen wonen. Hij stierf omstreeks 1202. Naar ik vermoed, is het deze Floris, dien genoemde heer Meijers bedoelde. Ii dit werkelijk zoo, dan was het, zooals blijkt, niet Floris X, maar Floris Izelfs was hij dan niet de tiende, maar de achtste heer van Borselen. Er ko men nog wel meer heeren van dezen naam, maar geen tien, gelijk men zien zal-, en ook kunnen dezen niet in 1160 een schor bij Nisse bedijkt hebben. Na Floris kwam diens zoon Wolphart, die om streeks 1252 stierf. Van ham is mij niets bekend, dan dat hij den titel voerde van heer van Borselen en Goes. Goooemie Floris had nog een zoon, Bondijo, die de eerste heer werd van Brigdamme op Walcheren. Wolphart had verscheidene kinderenzijn ondste zoon Irank volgde hem natuurlijk in Borselen op. De anderen waren Floris, Hendrik, de eerste heer van Voere, Wolphart, heer van Baarsdorp, en Pi eter, ndder. Daze Pieter had een dochter, Judich van Bor sten, die in 1271 troawda met Handrick van der Lacke en tweehonderd Hollandsche guldens 'sjaars ten huwelijk ontving. Da elfde heer was Wolphart, dia vermeld wordt ia de jaren 1288 en vervolgens. Daz9 trok zich den moord aan, die te Delft was gepleegd op zijn neef Wolphart van Borselen van der Vaare, voogd over («30 minderjarigen Jan I, graaf van Holland. Hij zon p middelen om dien moord te heipon wreken, doch 'warleed, eer hij iets in die richting had kunnen doen. A ïdere kinderen van Frank, den tienden heer, waren ilaiawich, in 1288 gehuwd met Daniël, heer van Mirwede, en Frank, getrouwd met Maria Willems- djehter van Egmond. Wolpharts zoon Floris, twaalfde eigenaar, spande tnit de kinderen van Wophart van Borselen van der Veere samen, ons genoemden moord hans vaders te wreken. Te dier tijde was de graaf van Holland en L inland, Jan II van Henegouwen, woer en nog steeds i i oorlog met Vlaanderen, en nu voegde deze Floris vin Borselen zich bij den graaf van Vlaanderen. Tot s rat ontnam graaf Jan hem al zijne goederen en gaf dejca in het jaar 1303 aan zija ('s graven) broeder, Jan, heer van Byamont, als een kwaad Zeeuwsch laee. Nauwkeurig zijn bij deze schenking vermeld de baronnie van BorseLa met Zuid-Be velani en Goes. Floris en zijn familieleden kregen vijf jaar later wel pardon, maar niet hun goederende naam heer vai Borselen was dus van toen af bloot een titel. J »n van Byamont stierf zonder mannelijke nakome ling m: daardoor kwam Borselen aan den graaf terug tot 1417. Toen beleende gravio Jacoba Filips van Borselen van Kortgene, ambachtsheer van Borselen rfu raotmeaster van Bawesten-Schelde, met da baronnie. Dm stierf echter ia 1431 zonder mannelijke afstam melingen na te laten, waardoor Borselen ten tweeden malo aan de gravin terugkwam, die er nu de broeders Boudewijn en Floris van Borselen mee beleende. Dezen waren hoeren van Souburg Floris bekleedde da betrekking vau gouverneur van Holland en Zeeland en was ook ven tijdlang thesaurier (schatmeester) van Holland. Boudewijn stierf in 1438, Floris in 1448. Toen hertog Filips van Bourgondië in 1433 aan Jacoba haar graafschappen ontnam, omdat zij tegen zijn wil gehuwd was mot Frank van Borselenheer van St. Maartensdijk, onttrok hij ook Borselen aan genoemde broeders en gaf het met Voorne als lijftocht, tot schadeloosstelling voor geleden verlies, aan haar en haar man. De laatste werd nu genoemd Frank, heer van Oostervant, St. Maartensdijk, Zuilen, Hoog straten, Kortgene, Emelisse, Pamele, Voorne en Borselen. Hij kreeg in 1452 van hertog Filips voor 4500 klin- kaarts van 13 grooten octrooi om bij testament over Borselen te mogen beschikken, mits zijn opvolger het als een kwaad Zeeuwsch leen zou aanvaardeu. Hij liet h«t na aan Jasper van Culenburghde zoon van zijner zuster dochter. Daarna, in 1501, kwam het door vrouw Isabeau van Culenburgh, die voor de 2e maal getrouwd was met Anthonie van Lalain, in 't huis van Lnxamburg. Bij dea dood nl. van haar man ver maakte zij Borselen aan Philip de Lalain en diens vrouw Anna van Reanenborg, dochter van Isabean's zustei. Philips zoen Anthonis verhief het in 1555, d. w. z. hij deed tr afstand van, aan zijn zoon Charles en deze verkocht het in 1615 aan Goes. Deze stad verkocht op haar beurt weer een gedeelte van Bor selen aan particulieren, om bedijkt te worden. De stadsregeering behield echter de rechtspraak over de te bedijken landen met hunne dijken. BAVO. Laatste en tsle^apfciscbe berichten. Middelburg. Bij de heden alhier gehouden hard rijderij op schaatsen voor mannen, uitgeschreven door de ijsclub Walcheren1', is de le prijs, 40 gld., behaald door den heer ElziDga, en de 2e, 25 gld., door den heer Zwama, beiden van Goes. W ilhelnilnadorp. Heden was onze gemeente in feest dos gehuld en de vaderlandsche driekleur wapperde uit veler woningen daar de heer C. Snijder, hoofd der school alhier, als zoodanig sijn zilveren feest herdacht. Te half elf vereenigden zich da kinderen in de net versierde schoollokalen, waarna zij zich naar de aan grenzende woning van den jubilaris begaven waar voor eene nette eer^poort met toepasselijk opschrift was geplaatst en hem ORder begeleiding van muziek eenige toepasselijke liederen toezongen, waarvoor de heer Snijder hun zijn hartelijken dank betuigde, ter wijl zij gul onthaald werden. Daarna werd de jubilaris door eene c~>mmissie af gehaald en het schoollokaal binnengeleid, waar hem door den burgemeester, den heer G. J. Van den Bosch, tevens directeur van den Wilhelminapolder, in hartelijke bowoordingen dank werd gebracht voor alles wat de gemeente Wilhelminadorp aan hem verplicht was. De voorzitter der feestcommissie, de heer P. K. Van Daalen, sprak mede een woord van hulde tot den jubilaris en gaf hem do verzekering, dat de ingezetenen zijne toewijding aan het onderwijs op hoogen prijs stelden. Als blijk daarvan bood hij htm namens de ingezetenen en eenige der beste vrienden van den heer Snijder een fraai orgel aan mot een keurig album. De districtsschoolopziener, mr. C. De Witt Hamer, dankte den jubilaris voor alles wat hij voor het onder wijs was geweest; als vriend wenschte hij hem van harte geluk met zijn zilveren ambtsfsest. Ook dhr. Kruijsse, hoofd der school te Kattendijke, sprak als collega en vriend een hartelijk woord. >Een kruis met rozen is 's menschen lot" zeide spr., maar de dag van heden was voor den heer Snijder een der prachtigste rozen aan dat krnis". Als blijk van ach ting en vriendschap overhandigde hij hem een fraai boekwerk. De voorzitter en de secretaris van het onderwijzers- gezelschap xGoes", ds haeren Moojen en Breetvelt, complimenteerden den jubilaris namens dat gezelschap en uitten den wensch, dat het hem gegeven mocht wordsn nog langen tijd met dezelfde kracht en op gewektheid «q denzelfden ijver aaa het onderwijs werkzaam to zijn. Diep bewogen dankte de jubilaris voor al de blijken van achting, vriendschap en waardeering, die hij op dezen dag van zoovele zijden mocht ondervinden, waarna het officiëele gedeelte van het feest geëindigd was Vele vrienden en bekenden van den jubilaris zetten echter met hem in opgewektheid de feestviering voort. 's Gravonliage. Bmoemd tot burgemeester van Ranesse F. baron Van Boetselaarvan Noordwelle M. Hoogeboom en vau Serooskerke C. Berrevoet. Burgerlijke Stand Goes van 31 Dec. 1890 tot 2 Jan. 1891. Ondertrouwd 2, Adriaan R*jack, 30 j., jm. en Aaprj* Rutsaert 29 j., wed. van Gerard Van don Bos. Geboren 31, Barend, s. v. Willem van Dijk en Johauna Maria Van Voorthuysen1, Arnoldus, z. v. Pieter Van Hese en Rosalia Maria Tierie. Overleden: 1, Magdalena Johanna, 3 j., d. v. Simon Van Strien en Magdalena Mol2, Maria Du- burg, 50 j., gehuwd met Pieter Willem Dhont. ¥erj(oopingeii en Verkrachtingen. Dutnia. Plaat». Yoorworpin. Inlomatian. 5 Jan., Wemeldinge, hui» cn erf, 7 Ieraeke, logement - en koffiehnii-inventaris, Da Vos. 7 Nisse, hout, meubels, manufacturen, V. Kloea. 8 Kolflniplaat, hui» en erf, Noordijke. 9 Driewegen, beestiaal enz., Pelle. 9 Ierseke, meubelen enz., Prina. 12 Oudelande, planken, varken» enzHollmann. 16 Goes, hofstede, land, huis enz., Pilaar. 16 Ierseke, woonhui» en erf, Prin». 20 Goes, huizen en erven, Mnlock Houwer. 21 Goes, vendutie, Hollmann. 22 Heinkenszand, inspan, Van der Kloes. 28 's Heer Arendskerke, beestiaal enz., Hollmann. Borsele, hofitede, Pilaar. Febr., Kapalle, inspan, Gallis Merens. 26 Ovezand, inspan, Mr. Liebert. onroerende goederen, Prin». Maart, Waarde, bocreuiaspan, Pelle. Liefdadigheid. Da Commissie voor de (Economische Spljsuitdeellsg dankt met dazen den onbekenden inzender van een muntbiljet groot i0. Namens de Commissie, J. J. OCHTMAN, Voorzitter. D. HILDERNISSE, Secretaris. Namens den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente hartelijken dank aan den edelen gever of geefster van een bankbiljet groot 25 galden, gecollecteerd op Oudejaarsavond. Krabbendijke, den 1 Januari 1891. Th». VAN DOORN, Diaken. Watergetijen voor lerseka DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorn. Nan. Voorn. Nan. 3 Januari. 7.47 8 12 1 55 217 4 8.40 9.10 2.42 3.10 5 1 9.43 10.19 3.40 4.13 6 10 53 11.24 4 49 5.23 7 tl 56 5.54 0 26 8 a 0.25 0.53 6.55 7.23 9 a 1.19 1.46 7.49 8.16 Zaterdag 3 Januari a. s. hoopt onze geliefde vader A. KOLE Mi. zijn 70sten geboortedag te herdenken. Namens zijne kinderen, C. OELE. Kruiningen, 1 Januari 1891. Y Getrouwd C. DE WAAL met miss A. L. GINGNAGEL. Sayville (Long Island), Noord-Amerika, 1 Januari 1891. Heden overleed, in den ouderdom van 77 jaar, onze geliefde man en vader C. DE BLAEIJ. Namens de familie, Wed. J«. DE BLAEIJ— V. d. Berge. Nisse, 31 December 1890. Y Voor de bewijzen van belangstelling bij de intrede van den nieuwen jaarkring, zoo van hier als van elders ontvangen, be tuigt de ondergeteekende zijnen dank. Goes, 2 Januari 1891. J. G. DE WITT HAMER. Met dankbetuiging voer de menig vuldige bewijzen van belangstelling, onze wederkeerige Heilwenschen. Dr. J. KOOMAN Az. en familie. De ondergeteekende brengt weder- keerig en met dankbetuiging zijne heilgroete aaa vrienden en bekenden, zoo hier als elders, bij de verwisseling des jaars. H. G. HARTMAN Jz., Secretaris van Goes. Goes, 1 Januari 1891. Mijn dank aan allen, die mij be wijzen van belangstelling zonden bij de intrede van 1891. Ph. M. v. d. MANDERE. Goes, 2 Januari 1891. De ondergeteekenden betuigen hun nen hartelijk dank voor de belangrijke gift, hun door den Weledelen hear W. F. K. LENSHOEK geschonken, op Nieuwjaarsdag. 's-Hoer Arendskerke, 2 Jan. 1891. DE BEDEELDEN van allerlei gezindten. Y Voor de deelneming, ons betoond na het overlijden van onze geliefde Groot moeder mevrouw de wed. A. P. DRON- KERSBlaakiiert, betuigen wij onzen dank. Namens de familie, J. A. DE VLIEGER. Maasland, 31 Dec. 1890. De Notaris C. PRINS te Kruiningen zal kracht.il» srtiki! 1223 B. W. des voormiddag! 11 uren, in de herberg van o. Daane te Wemeldinge, TE WEMELDINGE, in den Saoodijkpolder, kadaster soctie C no. 1477, groot 2 Aren 66 Centiaren, eigendom van C. J. Van Vkssem. Te aanvaarden bij de betaling dar koop - penningen. De Notaris C. PRINS te Kruiningen zal des middags te 12 uren, in het Bierhuis van Krijger te Ierseke, Eikenhouten Kabinet, Uittrek- tafel, Stoelen, Naaimachine, Ka chel, Lampen, 2 Bedden met toebehooren, Koper-, Tin-, Blik-, Aard- en Ijzerwerk enz. Alles toebehoorende aan Abraham Mieras. De Deurwaarder HOLLMANN te Goes zai des morgens 10% uren, op het dorp Oude lande, veilen en vei koopen eene groote partij Planken, Dorschdelen, Mestplanken, Rib ben, Loopvarkens, 1 Geit; voorts eene partij Manufacturen en De kens enz. 's avonds te 7 uren, in >de Prins van Oranje" te Goes, ten overstaan van Notaris MULOCK HOUWER, van: ts Goes aan de Papegaaistraat en uit komende aan de Korte Vorststraat, sectie D 321 groot 167 c.A., behoorende aan den faillieten boedel van A. v. d. Burgt te Goes aan den Oostwal, in huur bij M. v. d. Hell, voor 2,— per week aldaar naast het vorige, in huur bij Lauret, voor 2,— per week; ingericht «oor TIMMERMANSAFFAIRE, te Gots ud de Lange Vorststraat, bewoond door den eigenaar 1. Snoei' da dria laatst, gebouwan behooren aan dea faillieten boedel tan J. Snoep. roor een klein geaia: staande aan de Groote Markt. Adres bureau dezer courant. Bij den ondergeteekende worden zoa spoedig mogelijk op bestelling afgeleverd xijne zoo zeer geroemde waartegen nog geen andere zonder zeeftea kuanen concurreeren, zoo min in prijs als kwaliteit, getuigen do vele bekroningen op Landbouwtentoonstellingen behaald. Herstellingen van mismaakte worden onder garantie zoo spoadig doenlijk uitge voerd. Ruilt ook oude in. Beveelt zich ook nog aau tot hetfabri- ceeren en leveren van KORTE GEERE. MIDDELBURG. Door de Notarissen O. PRINS te Krui ningen en J. DE KLERCK te Maarteveen zullen in publieke veiling worden verkocht: in de gemeente Schore en Kruiningen nagelaten door mevrouw de wed. A. P. Pronkers, overleden te Maasland, bestaande in t«r gezamenlijke groote van ongeveer 63 Hectaren.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 3