I I I I I I I 1890. N°. 150. Zaterdag 20 December. 77"" jaargang. I I I I I I I I GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Yrlj dagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75* Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertantiën voor dit blad aangenomen bij de beeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boek ver koopers en Postdireoteoren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 canï» Bi, directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en eontant betaald 90 ot« Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 tent per regel GOBS, 19 December 1890. Gisteravond togen niettegenstaande de barre koude velen naar »de Prins van Oranje" alhier tot bijwoning van da soirée, die da vereenigingen v Excelsior", vEuphonia" en »Sparta" gaven ter be strijding van de kosten, gemaakt door de commissie tot het geven van St. Njcolaas-geschenken aan onver mogende kinderen. Het program vol afwisseling bevatte nommers har- mooie-muziek, zang, gymnastiek en tableaux en de dankbaarheid van het publiek nitte zich meermalen in daverond applaus. Vooral de laatsten mochten zich als altijd bijzonder in de sympathie der aanwezigen verheugen. Vóór het laatste nommer betrad dhr. Z. D. Van der B it La Mottba, voorzitter van da commissi*, de tribune om in welgekozen woorden de drie vereenigingen dank te brengen voor hare belangelooze medewerking sNitattegenstaand* de vele rampen en verliezen" zeide hij, x>die onze stad in do laatste jaren getroffen hebben, is éeoe zaak geblevende liefdadigheid. Zij hoeft ook hier haren zetel opgericht en de vele instellingen van liefdadigheid kunnen dezer dagen met dankbaarheid van haar gewagen. j>Ook de commissie voor den St. Nicolaas van onver mogen le kinderen, die nu reeds acht jaren nuttig werkt, kan dit door d« milde giften, die zij vooral dit jaar ontving, waardoor eene ruimere ultdeeling van kle dingstukken en versnaperingen dan anders kon ge schieden maar vooral ook door da bereidwilligheid van drie der grootste vereenigicgen in Goes om ter bestrijdieg der kosten deze soirée te organiseeren, waardoor het mogelijk was geweest dea goeden Sint op 5 December, toen hij over de geheele wereld de woningen der rijken bezocht, ook in Goes de stulp der armen te deen binnentreden. Door deze medewer king hebben de genoemde vereenigingen, door den steun hebben de Goesche ingezetenen eene edele, schoone, echt christelijke daad verricht". Dat deze toespraak daverend werd toegejuicht en door de harmonie met fanfares werd beantwoord zal wel niet behoeven verzekerd te worden, en zeker zal ook menig een op dat oogenblik sich dankbaar gesterad hebben gevoeld jegens de commissie, die telken jare met zoo veel toewijding en zorg tijd en moeite offert om 5 December voor de kinderen der armen tol een feest dag te maken. Men schrift ons: Zouden sommige ouders blij zijn, als se hunne kinderen de straat op kunnen zendenDie gedachte komt telkens bij mij op als ik in dat barre weer iederen dag lang voor het openen der schol* a scharen van kinderen voor de deur der verschillende scholen zie staan, 's Morgens voor half negen en 's na middags om éen nur reeds staan troepen van kinderen te klappertanden voor de scholen. En 't zijn nog wel meest kleine stumpers. Waarom houden de moeders dia kinderen toch niet binnen Ik wil hopen dat haar ouderlijk gezag zich ver genoeg uiUtrekt om hunne kinderen binnen te kunnen houden. En dat is zeker: in de armoedigste woning is 't beter dan in den feilen Noord Oosten wind op de stoep van de school. Van de onderwijzers is 't niet te vergen, dat zij om half negen reeds de deuren dor school openzetten, al behoeven zij daarmede ook niet te wachten tot de klok zkoud" is. Als da moeders op de gezondheid harer kinderen eenigen prijs stellen, laten ze dan de kleintjes tot enkele minuten voor negen of voor twee uur binnen houden. De afstanden in Goes zijn niet zoo groot, of de kindaren zijn dan toch op tijd in school. G«durende de maand November werd een be langrijk deel van den sluisbouw aan het Sas van Goes voltooid, daar op den 5den dier maand een aanvang werd gemaakt met het storten van het beton voor de fundeering van het buitensluishoo/d, hetgeen op den 14den November was afgaloopsn, waarop 19 November het betonstorten voor de fundeering van het binnensluishoofd werd onder handen genomen, wat op den 26aten dier maand voltooid werd. Op den 3dsn December werd begonnen met het storten dar betonlagen voor de scbutkolkmuren, het geen nagenoeg voltooid zijnde op 9 December wegens strenge verst moest worden gestaakt. Na bet invallen der vorst werd het beton nog en kele dagen in de kalkloods bereid; toen ook daar de temperatuur tot vriespunt daalde, moest het bereiden sn verwerken geheel worden opgegeven. Van de geheele hoeveelheid, benoodigd voor de fundceringen van de schutsluis groot 1437 M»., was op 9 December ruim 1370 M». afgestort. Het heiwerk voor vleugelmuren en schermen werd geheel voltooid, zoodat voor de nieuwe sluis dit on derdeel van het werk wedorom tot de geschiedenis behoort. l)i werkzaamheden zijn thacs aan hst Sas gestaakt, bet personeel en hst werkvolk van den aannemer vertrokken, om eerst in het voorjaar het werk op nieuw aa» te vatten, beginnende dan met het droog- zetten der demklsten of kuipen, teneinde het met- f sslwerk daarbinnen te kunnen optrekken. Bij open water sollen gedurende den winter de werkzaamheden aan hat Sas zich bepalen tot het aanvoeren ea lossen vaa materialen, als metsel- en hardsteen, waarvan groote hoeveelheden worden ver wacht. Met ingang van 25 December a. s. is de brieven besteller J. H. Enters alhier op de meest eervolle wijze ontslagen met toekenning van recht op pensioen en in zijne plaats benoemd de postbode op Wolferts- dijk M. J. Stokman*. Bij K. B. is benoemd P. Koeman J s. tot dijkg. van het waterschap Oud-Wolfaartsdijk. In da Woensdag gehouden openbare vergadering vaa den Real van State, afdeeliag voor de geschillen van bestuur, werd behandeld het beroep van het be stuur der waterkeering van het calamitenso water schap Ellewoutsdijk en den calamiteusen pol der Borsele, ingesteld tegen het besluit van Gedepu teerde Staten van Zeeland van 15 Augustus 1890, omtrent een voorgenomen voorbereiding voor de uit voering van sink- on stort werken, door den dijkgraaf vastgesteld. Rapporteur-Staatsraad mr. Van Vladeracken. De Koninklijke beslissing deslen wij later mede. Driewegen. Gekozen tot lid van den Raad dezer gemeente (bij herstemming) dhr. Gilles Molhoek met 21 van de 32 geldig uitgebrachte stemmen. Ierseke. In de vergadering van deu Gemeenteraad van gisteravond, waarin zes leden tegenwoordig waren, deelde de voorzitter mede dat door de raadsleden een adres van rouwbeklag aan H. M. de Koningin-Regentes was aangeboden, en dat daarop Hoogstderzelver dank was ontvangeB. Herkozen werden als leden van het Burgl. Armbe stuur de heeren J. Sendee Jz. en C. D. Klos. Van de heer J. Pot te Alkmaar was ingekomen een versoek tot beschikbaarstelling van gemeentegrond voor den aanleg eener telefonische geleiding voor par ticulieren bij abonnement in aansluiting aan het tele graafkantoor. De heer Sauer meende dat het het beste was met de behandeling der zaak te wachten totdat de concessie door den Minister zou zijn verleend. Hiermede stemde de raad in. De voorzitter deelde mede, dat op 2 oproepingen voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan school 1 zich slechts éan sollicitante had aarg^meld, zoodat g*en voordracht kon worden opgemaakt. Daarom stelden B. en W. voor het salaris van 400 tot 450 te verhoogen. D.t werd aangenomen. Daarna trad de voorzitter in eene uitvoerigs be schouwing van den stand der gemeentekas, teneinde te bewijzen dat het gemeentecrediet daardoor niet ge schaad behoefde ta worden, en dat de oorzaak der ongeregelde uitbetaling van de onderwijzers alleen ge legen was in de te late ontvangst van den H. O., tengevolge van de late uitreiking van de belastingbil jetten door den vorigen ontvanger. Zijn opvolger maakte juist om die te late uitreiking bezwaar om nu reeds tot strenge vervolging over te gaan. Op 't oogenblik is ia kas f 800, in 't begin vaa Januari is te ont vangen 1890, samen 2690, maar daarvan moet 2510 aan obligatiën en renten worden voldaan. 0<er 1890 is nog te ontvaDgen 3000 aan H. O en 550 aen andere belastingen, maar daarop mag vóór Jan. niet gerekend worden. Hij stelt voor eene kasleening te sluiten van 3000 voor uiterlijk 6 maanden, hetwelk na de opmerking van dea heer Sauer, dat ook andere gemeente-ambtenaren op battling wachten, werd aangenomen. Nu stelde de voorzitter voor weder eene nieuwjaars- collecte te houden ten einde het wenschen langs de huizen tegen te gaan. Eene txtra-bedeeling is vooral bij da nijpend# kon hoogst gewenscht. De heer Sauer wenechte liever eene vaste sp'ijs- commissie in het leven te roepen gelijk op zooveel andere plaatsen, waarbij er waren niet grooter dan Ierseke. De voorzitter bad daartegen bezwaar omdat het te laat was voor dit jaar, doch hg wilde er gaarne toe medewerken en het onderwerp bij de nieuwjaars-com missie ter sprake brengen. De heer V. d. Burght gaf den raad dan die commissie niet te ontbinden vóór er een besluit was genomen. Dit werd goed gevonden. Voor de nieuwjaars-bedeeling zal weder de mede werking gevraagd worden van de verschillende armbe sturen en ditmaal ook van de hoofden der openbare scholen. Bij de rondvraag gaf de heer Sauer den wensch te kennen om door eene leaning voor 30 a 40 jaar in eene eene afdoende verbetering te brengen in den ellendigen toestand van de Damstraat, doch de voor zitter meende dat dit de draagkracht der gemeente te boven ging en dat God. Staten eene leaning op zoo langen termijn niet zouden goedkeuren. Aan het ver- zoe& van d*n heer Sausr om den gemeente-architect het opmaken eener begrooting van het werk te gelaston, zou hij evenwel gaarne voldoen. Het bedrag der percentsgewijze belooning van het ontvangkantoor der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Terneuzen c. a. kau op 2540 gesteld worden, terwijl daaraan vermoedelijk eene ver goeding van 1000 voor bureaukosten zal worden verbonden Dit kantoor wordt dus gerangschikt in de vijfde klasse. De termijn voor mededinging blijft open tot 15 Januari 1891. In de Dinsdag te Zierikseo gehouden algemeene vergadering van het bestuur van het waterschap Schou wen werd ter tafel gebracht een adres van den heer J. P. Visser te Hausweerd, aannemer van het zink werk aan het Westhavenhoofd, met verzoek hem vrij te stellen van de boete van 1000, welke het Dag. Bestuur wegens te late oplevering van het werk op hem had toegepast. Op voorstel van het Dag. Bestuur werd met algemeene stemmen afwijzend op dit verzoek beschikt. Ia de Maandag te Zieriksee gehouden raads vergadering deelden de hesren D. Q. Mulock Houwer en C. H. Hummelinck aan den Raad mede, dat zij de hun verleende concessie roor den aanleg en de exploitatie eener drinkwaterleiding niet aan vaarden, Eene vraag van jbr. Roëll of nu bij Burg. en Weth. ook het voornemen bestaat om voorstellen te doen tot het vanwege de gemeente in eigen beheer exploiteeren eener waterleiding, werd ontkennend be antwoord. Eene uitgebreide discussie ontstond over een verzoek van het bestuor van den Adriana Johaanapolder, om gratis aan hen af te staan 300 M*. ter verhooging van den dijk over het Verste Sas, doch ten slotte werd het voorstel van B. en W., om aan het gedaan verzoek te voldoen, aangenomen. Begunstigd door fraai, ofschoon koud weder, hield de sZiarikzeesche IJsvereeniglag" Woensdag een algemeenen wedstrijd in schoonrijden. Achttien mede dingers hadden zich aangemeld, doch door ongenoeg zame deelneming om bij paren vaa heeren ea dames te rijden, kon er eokel oen wedstrijd voor mannen plaatshebben. Er werd algemeen zeer fraai gereden ea de jury had geen gemakkelijke task. De prijzen werden gewonnen respect, door de heeren J. v. d. Have, van Oosterland, G. Barrevoets, A. J. Ribbens, beiden van Zieriksee, en J. Koopman, van Ouwerkerk. Men schrijft aan de üaarl. Ct. uit 's-Graven- hage: Zondag 11. dineerde H. M. de Koningin-Regentes met de jeugdige Koningin ten Hove der Groothertogin van Saksen-Weimar. Het diner droeg geheel een familie karakter. Alleen de vier vorstelijke personen, de jonge Koningin, Hare Mosder, de Groothertogin ea Haar gemaal, waren de tafelgasten. Het aanhoudend over en weer bezoeken onzer Re gentes en van de Groothertogin is een verblijdend teeken. Een ieder toch kent de denkbeelden van Prinses Sophie en zal zich bewast zijn, dat indien H. M. de Knningin-Rigentes 's Konings zuster tot raadsvrouw genomen heeft (iets wat uit de genegenheid welke zij elkaar bewijzen wel is op te maken), die verhouding kan strekken tot heil van Nederland en van de Resi dentie, voor de laatste vooral, omdat het algemeen bekend is, dat de Prinses Hare Hofhouding op de meest onbekrompen wijze heeft ingericht. Iq verband hiermede deelt men mede, dat eene wij- ziging van de bezoldiging van het dienstpersoneel aan het Hof van wijlen Z. M. den Koning verbonden, en waarvan de regeling nog altijd dagteekent uit den tijd van Koning Willem I, toen èi de levensbehoeften goed- kooper èi de leefwijze eenvoudiger waren, niet lang meer kan uitblijven. H. M. de Koningin-regentes heeft eenjcommissie benoemd voor de regeling der nalatenschap van wijlen Z. M. Koning Willem III. De commissie is samengesteld uit de heerenmr. J. Heemskerk Azn., tevens voorzitter; jhr. mr. E. N. De Brauw, mr. B. M. Vlielander Hein, beide laatsten advocaten te 'z-Hage, generaal-majoor graaf Dumon- ceau, baron Snonckaert van Scbauburg, thesaurier van wijlen den Koning ea jhr. S. M. S. De Ranitz, die als secretaris der commissie zal fuogeeren. De minister van waterstaat, handel en nijverheid brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand Maart of April 1891 een vergelijkend onderzoek zal plaats vinden van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der poste- r ij e n waartoe vijftien plaatsen ter vervulling worden opengesteld. Een tweede examen zal waarschijnlijk gehouden worde» in October of November 1891. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in Febr. 1891, op nader te bepalen tijd en plaats, een vergelijkend examen val gehouden worden: a. voor 80 plaatsen als commies 4e kl. der dir. belast., invoerr. en acc., op een belooning van 480 's jaars. Voor deze betrekking kunnen in aanmerking komen zij, die een gezond lichaamsgestel hebben, on gehuwd en niet beneden 23 noch boven 28 jaar oud zijn. Da hoogste leeftijd is echter voor gepasporteerde onderofficieren, die minstens 12 jaren militairen dienst hebben, 94 jaar, en voor gepaspoorteerde onderoffi cieren of andere militairen, die minstens 6 jaren mili tairen dienst hebben, 30 jaar. Het examen loopt over lezen en schrijven, de vier hoofdregels der rekenkunde met geheele getallen en tiendeelige breuken en het stelsel van maten en ge wichten b. voor de betrekking van deurwaarder der directe belastingen, bedoeld bij 3 en 4 der resolutie van 2 October 4888 no. 7 (ver*, no. lil). De verzoekschrilten om toelating tot voorschreven examen moeten uiterlijk vóór 15 Januari 1891 bij het Departement van Financiën zijn ingekomen en kunnan worden ingezonden door tusschenkomst van de controleurs der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, bij wie ook nadere inlichtingen te be komen sijn omtrent de verdere vereischten en de •tukken, welke bij de verzoekschriften moeten worden overgelegd. Door dan Minister van justitie is de volgende cir culaire aan de commissarissen des Konings verzonden Mijne aandacht is er op gevestigd, dat de artikelen 1 en 8 der wet van 28 Juni 1881 Staatsblad no. 971), gewijzigd bij de wet van 16 April 1885 (Staats blad no. 85), In vele gemienten worden overtreden. Immerp, in verscheidene gebouwen wordt sterke drank in het klein verkocht door pachters van die gebouwen of van de zich aldaar bevindende buf fetten, terwijl niet die verkooperc zeiven de daarvoor vareischte vergannlng bekomen hebben, maar deze verleend is, hetzij ten name van dea eigenaar van het gebouw, hetzij van da diractis of van commissarissen van een of ander zedelijk lichaam, in dat gebouw ge vestigd. Ik acht zulks in strijd met art. 8, le lid, in ver band met art. 1 der drankwet, volgens hetwelk, ba- halve in gaval van de nitsonderingen, vermeld in het 2e lid van eerstgenoemd art., de vergunning uitslui tend geldt voor den persoon des verzoekers, zoodat de pachters-verkoopers zich schuldig maken aan over treding van art. 16 1* der wet. Die pachters toch zijn niet gelijk te stellen met zoogenaamde zetbazen, die op last en voor rekening van hunne principalen sterkedrank verkoopen, zoodat deze laatsten als het bedrijf uitoefenende moeten worden aangemerkt. Ik heb mitsdien de eer U.H.E.G. uit ta noodigen, de gemeentebesturen in uw gewest met een en ander in kennis ta stellen, met verzoek, de verkoop9rs van sterkedrank in het klein ia hunne gemeente, die als pachters (oiet als zetbazen) het bedrijf uitoefenen en niet zelf de vereischte vergunning hebben bekomen, opmerkzaam te doen maken op de door hen gepleegde overtreding en hun, ter voorkoming van strafvervol ging, in overweging ta geven, het volgende vergun ningsjaar, iadien zij alsdan nog het bedrijf Wenschen te blijven uitoefenen, zelf vergunning tot verkoop van sterkedrank in het klein aan burgemeester en wet houders aaa te vragen. Te Berlijn verzekert men, blijkens berichten van verschillende zijden, dat de Ciaar van Rusland wagens het overlijden van onzen Koning besloot voor het scheidsrechte!schap in het geschil tusgchen Frankrijk en Nederland ia West-Iodië te bedanken. De Gzaar, die alleen uit persoonlijke consi deratie voor den Koning als arbiter wilde optreden, had aan den Minister Von Giers en professor Martens om voorlichting gevraagd. Man verwacht dezer dagen de benoeming van Regeuringswege van de commissie van deskundigen uit de geneeskundige faculteiten aan de verschillende Universiteiten in ons laud, aen wie de taak wordt opgedragen sich in de Kerstvacantie te Berlijn op de hoogte te gaan stellen van da nieuwe genees methode van prof. K)ch. De voordrachten voor die benoemingen zijn reeds vóór drie wekeu aan de Regeering op haar verzoek verzonden. (N. v. d. D.) In verband met de onzekere tojstanim in Argentinië hsrfc, naar men verneemt, de Njdarl.- Amerikaausche stoomvaartmaatschappij besloten, voor eerst verder gem stoombooten derwaarts ta zendjiw I I I ■■■■MM»

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1