treedt builen werking fl Da. Felix te Utrecht deelt in de Gereformeerde Kerk mede, dat hij in 1880 als curator der Vrije Universiteit aan de curatoren voorstelde de dogmatiek niet door dr. A. Kuijper te doen onderwijzen, aange zien deze doctor in gevoelens niet overeenstemde met de groote meerderheid der Dordtsche aynude. Ds. Felix moest toen reeds het onderspit delven. De voordracht ter vervulling van de betrekking van hoofd der school te Vrouwepolder bestaat nit de heeren A. Van Honte te Westkapelle, G. M. Van den Ende te St. Maartensdijk, A. M. Van Driel te Amster dam en J. Da Rsy te St. Ancaland. (Af. Cf.) L ij k r e d e. Plaatsgebrek belette ons in het vorig nommer op te nemen de volgende Lijkrede, gehouden door den hofprediker Dr. C. E. van Koetsveld, vóór het Koninklijk Lijk van Z. M. Willem III Donderdag in de Nieuwe kerk te Delft ia den grafkelder werd neergelaten »Nog eens, o God, nog eens staan wij hier, en is weder de deur geopend van den grafkelder, waarin de geschiedenis van ons land en vorstenhuis als met doodsbeenderen is geschreven nog eens en nu helaas de laatste uit de mannelijke lijn van Oranje. Toen «en meer dan zeventigjarigen tot hof-prediker werd benoemd, wie kon torn vermoeden, dat het zijn zou, om binnen 12 jaren al de 5 vorsten van Oranje ten grave te brengen? De taak is bijna al te zwaar, vooral deze laatste. Mijn hart is vol, mijne herianeringe overstelpen mij. Ik heb mijnen Koning liefgehad, en bij mij, en de liefde is niet altijd welsprekend. Viermalen zag ik hem daar tegenover mij, en na In dezen wijden kring van Vorsten al waardaersn wij hunne belangstelling geen eigen zoon of broeder zelfs, om te troosten. De eenige zuster weent te huis in stilte. God trooste haar Dat juist is het aandoenlijke van dezen oogenblik. De zonen, die onzen Koning hadden moeten opvolgen, wachten hem al lang in het graf, en wij brengen hier onzen afscheidsgroet aan den laatstee Oranja- Nassau. Zal het zijn om hem te oordeelen, zooals de oude Egyptenaar» hunne dooden deden? Maar dat staat aan ons niet: De geschiedenis oordeelt den Koning; Maar den m e n s c h oordeelt God alleen. En wat zal nu de geschiedenis van dezen Koning zeggen Hij hetfi het langst geregeerd van alle OraDja- vorsten, 41% jaar; en was de 5e in regeeringFjaren van de 80 vorsten tan Europa. Na de 40 jaren kon hij zeggen: sMijn volk zal van mij getuigen, dat ik mijn koninklijk woord, gegeven bij het aanvaarden mijner regeerirg, heb gestand gedaan." Dat woord schetste die regeering geheel. Het Russisch bloed, dat door zijne aderen vloeide, mocht hem doen neigen tot het onbeperkt persoonlijk gezag, als Koning eer biedigde bij, naar zijnen eed op de Grondwet, da wettig uitgesproken weoschen van zijn volk, en stalde zich boven de partijen. Het protestantisme getrouw en mat een anderen Willem III voor oogen, hand haafde hij toch als Koaing de vrijheid van geweteo, •n aller gelijke rechten. En sprak hij mat verrukking van zijns vaders helden daden, zou hij zelf gaarne zija blo;d vergoten hebben voor zijn vaderland, als Koning bewaarde hij ons den vrede en toonde alleen zijnen heldenmoed door voor zijne onderdanen zija leven te wagen in den wate-g- nood. Da kunsten des vredes he*ft hij aangemoedigd, en al wat voor land en volk werd gedaan, uitgelokt of begunstigd, het laatst nog de ontginning onzer heiden. Wat al belangrijke werken zijo onder zijce regeering tot stand gebracht, heilzame wetten en besluit* n uit gevaardigd, industrie, handel en welvaart toegenomen, en de eer van het kleine Nederland gehandhaafd in den vreemde, want hij had zijn volk Ji»f; zooals hij sprak bij den aanvang zijner regeering: »Ik verbind mij aan een volk, grooter door deugden dan door grondgebied, krachtiger door eensgezindheid dan door zielental". vHefc is e^n grootsche roeping Koning van zulk een volk te zijn"; zoo begon, zoo vervolgde hij. Nog hoor ik zijne stentorstem bij de eerste steenleg ging voor het monument in het Willemspark: >Een prins van Oranje kan nooit, nooit te veel voor het volk van Nederland doen". Daarom wandelde hij ook vrij onder ons om, wint da Jiff ie van zijn volk was zijne lijfwacht. En nu, nu stemmen alle partijen samen in dezelfde rouwklacht, alleen niet wie de maat schappij willen omkeeren en verwoesten. Zoo hebt gij uwe taak volbracht, mijn Koning! Veel heeft uw hart geleden, maar voor Nederland bleef het altoos kloppen. En nu wachten u daar be neden 33 vorsten en vorstenkinderen uit het Huis van Oranje: zoo gaan ook de koningen heen, afge sneden als halmen in den oogstmaar de Koning der Koningen blijft. Eq zoo moge dan nu de geschiedenis den Ko ning oordeelen; maar den mensch oordeelt God alleen. Toch bewaren ook wij onze heiianeringon, de goede •n liefelijke vooral, die daar als de tonen eener windharp ruischen over de graven. Wel weten wij het allen, hoe opbruisend en hartstochtelijk het ka rakter was van den Ontslapene, en hoe hij, in alles oprecht, als mensch vaak het zelfbedwang miste, dat hem als Koning sierde. Waartoe zou ik het verzwijgsn Ik heb hem nooit gevleid bij zija leven en denk het niet te doen na zijnen dood. Maar wat niet allen zoo goed weten, is de innerlijke goedheid en vroomheid, die den diepeten grondslag van dat bewegelijk karakter uitmaakten. Ik heb hem, te midden zijner hovelingen met de kinderen zien spelen, alsof hij zelf nog een kind wasen in ons laatste vertrouwelijk samenzijn hem met aandoening de liefde hooren roemen van zijn eigen kind. Veel zju ik hier kunnen bijvoegen, proeven van zijn goed hart en kiesch gevoel. Dit ééue slechts nit mijne eigen herinnering. Juist vóó: zijn verjaardag trof mij een dubbele rouw. Toch stond ik gereed, hem U gaaa gelukwenschsn, toen hij mij vrijstelde van een feestuur, zoo strijdig met mijne stemming. Nie mand had er om gedacht, dan hij zelf. En wat daarbij ook dikwijls is miskend? De gods dienst sprak in zijn hart meer dan in zijne woorden. Ik hoorde soms die stem. Eens zelfs had ik mat hoogen ernst in de kapel gesproken over bekeerirg en vergevingtoen hij bij het uitgaan den arm der Koningin losliet, naar mij toekwam, mij op den schou der klopte, en dankte, omdat ik zoo goed de waar heid had gezegd. Vergeef mij deze persoonlijke herinneringen. Het was mij een behoefte ze bier uit te spreken. Maar daarbij dan ook, waar zeker geheel Nederland mee instemt, mijn vurigen dank aan de edele Vorstin, die onzen Koning zulk een kalman levensavond schonk, door haar geloof en hare liefde. Na een zooveel bewogen leven, en bij veel gemis en ontbering, was bij die laatste jaren dankbaar en vergenoegd, en betreurde alleen, toen hij zijne kamer niet meer verlaten kon, het bezoek aan zijne bloemen. En toen nu het lijden toenam, verzorgde hem zijne gade zoo voorbeeldig en waakte bij hem tot in den laatsten nacht. Zij had dien slag wel gewacht, toen zij bij het aanvaarden van het regentschap alleen durfde bidden om verzachting van 'sKonings lijden. God verhoorde haar eer en anders dan zij dacht. En wie zou den kranke, als er toch geen herstel meer was, nog langer dat leven in een droomwereld hebben gegund Zoo is dan ods Koningshuis uitgestorven, maar God dankniet geheel. Wat in een hoogeren zin de profeet van David's huis zeide, is ook op het onze van toepassing: »Esn rijske zal voortkomen uit den afgehouwen tronk, en eene scheut uit zijne wortelen zal vrucht dragen." Ons blijft de jeugdige Koningin, als Prinses reeds de oogappel van ons volk, dat na met dubbelen na druk bidt: O Godl bescherm, bewaar en leid haar aan de hand eener vrome en wijze moeder, dat eens de spruit een boom worde als vroeger; en troost en sterk beiden vooral in deze droeve dagen Vreemde vorsten en gezanten I Gaat henen met den dank van ons allen en zegt het te uwent, dat het kleine Nederland niet wanhoopt, altoos nog groot door zijne trouw aan Oraoje, aan zijne gezchiedenis en aan zija God. En zoo rust dan nu, geliefde doodena al de onrust van het leven. Wij treuren, maar niet als die geene hope hebben. Want vorsten en volken verzinken voor en na in den nacht des doods; maar eens, Christus is er ons borg voor eens daagt de morgen der opstanding over de graven. Amen!" Gemengde Berichten. Kieuwdorp. Als een bijzonderheid wordt ons gemeld dat bij de landbouwers Kareisen in den ZuH-Kraaiert dagelijks van af Maart tot en met eergisteren 6 De cember kalkoeneieren zijn geraapt. Wemeldinge. Bij gelegenheid van het huwelijk der dochter van onzen Burgemeester jl. Vrijdag werden namens dezen aan de behoeftigen 100 krentenbrooden uitgereikt, zoodat, behalve door de vele genoodigden op tMaalkote", ook in de klnis der armen feest werd gevierd. De kosten van 'sKonings begrafenis worden ge schat op 300,000. Als een bewijs van de hooge prijzen, die besteed zijn om plaats te krijgen langs den weg, waar de plech tige begrafenis des Konings voorbij zou komen, kan dienen, dat de ramen en het terras van het koffiehuis het »Gouden Hoofd", te 's-Hage, verhuurd werden voor niet minder dan 800. Venlo is de eenige gemeente in ons land waar des Zondags, toen het overlijden des KooiDgs bekend was geworden, des avonds een publieke vermakelijkheid plaats had. Da burgemeester vond toch geen reden om het concert, door de Philharmonic aldaar gegeven ten voordeele van haar directeur, niet te doen door gaan. Vad U t de opgaven van bestolenen is nader gebleken, dat de zakkenrollers Woensdag en Donderdag hun slag geslagen hebben in het gedrang voor het Paleis en bij de opeenhooping van reizigers in den tunnel-uitgang van het Holl. spoorstation. Aan den koerier van de Luxemburgsche afgevaar digden is bij zijn aankomst een kostbaar gouden hor loge, hem indertijd als een bewijs van Vorstelijke tevredenheid ten geschenke gegeven, ontrold. Het ge kroonde naamcijfer van den gever is op de binnenzijde van de kast gegraveerd, waardoor het ontvreemde nurwerk een herkenningsteeken heeft. Te Dinteloord ia Vrijdagavond omstreeks 7 uren het niet geladen schip van C. B. uit St. Maartensdijk door den feilen wind met zooveel kracht tegen de Prinslandsche brug over de Mark geloopen, dat de mast werd stuk geslagen. De schipper C. B heeft daarbij het leven verloreade mast viel op zijn hoofd, waar door de schedel werd verbrijzeld. Da man iaat eene vrouw met 8 kinderen na. Om den lust voor het schoenmakersvak aan te moedigen, heeft het gemeentebestuur van Waalwijk voor eon vakschool de noodig9 localiteit en een Bub- sidie voor een leeraar toegestaan. De hear Herbert H. Booth nit Londen, zcomman- dant" bij het Leger des Heiig en gehuwd met eeDe Hollandscha dame, mej. C. Schoch, zal in het begin van Januari a. s. ons land bezoeken en op verschil lende plaatsen, waar het Leger gevestigd if, oefeningen houden. Een muziekkorps, »The Household Troops Band", 38 man sterk, het voornaamste korps van het Leger in Engeland, bekend om zijne goede muziek en fraaie uniform, zal hem vergezellen. Ook staat ons land weer een bezoek te wachten van Meisa Bhai, heilsoldaat nit Eogelsch Indië. In de Ringvaart van don Groot-Mijdrechtschen polder onder Vinkeveen reed Donderdagavond iemand op schaatsen achter eene slede, waarop zijne vrouw en zija zesjarig dochtertja zaten. Zij kwamen op eene plaats, waar list ijs opgebroken was, en allen geraakten te water. Vader en kind verdronken, en de vronw werd meer dood dan levend opgehaald. Ook zij is overleden. Een bejaard vrouwtje uit Vlaardingen toog Donder dagmorgen bij tijds naar Delft, om getuige te zijn van de plechtige teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Z. M. Willem III. Op den Abtwoud- schenweg gekomen, gleed het oude moedertje uit en kwam in een sloot terecht. Natuurlijk zou iedereen nu denken, dat de oude ziel naar Vlaardingen terug keerde, maar neen, in haar doornatte pak zette zij de reis te voet naar Delft voort. Als dat goed afloopt, mag zij van geluk spreken. In een der met reizigers volgepropte wagens, die Woensdag en Donderdag naar Den Haag liepen, bemerkte een der passagiers gedurende den rit be weging onder de banken, kort daarop gevolgd door genie8. Da in het compartiment aanwezige dames sprongen boven op de bank van schrik, die echter spoedig bedaarde toen een der heeren den moed had onder de bank te kijken en van daar twee jongens te voorschijn haalde, die, toen da wagen nog ledig was, daarin waren gaan liggen, om zoodoende vrachtvrij naar Dan Haag te komen. De reizigers kwamen door de drukte niet te weten, of de deugnieten ongehinderd door het controlehek zijn gekomen. Te Oude Tonge is Maandag 11. een drama afge speeld, dat hoogst waarschijnlijk een menschenleven zal kosten. Een jongeling zat in een koffiehuis gemoedelijk te redeneeren. Terwijl hij daar zat, kwam er een beruchte voorvechter binnen, maakte vertering en weigerde te betalen. Dit ging zoover, dat hij eerst dan zoon en daarna de vrouw des huizes mishandelde. Hierop riep de vrouw de hulp vau genoemden jongeling in, om haar te ontzetten en tevens den geweldenaar uit de deur te zetten, wat ook geschiedde. Deze laatste wekte daarop zijn broeder, die thuis reeds te bed lag, en wapende zich met steenen in een doek, om daarmede te kunnen slaan, terwijl de ander een mes nam. Zóo gingen zij te zamen de herberg binnen en wierpen zich op genoemden persoon. De een sloeg dan jongeling met de steenen op het hoofd en de ander bracht hem met zijn mes een steek in den onderbuik toe, zoodat de jocgeling bewusteloos op den grond viel en de getuigen niet anders dachten, dan dat da dood onmiddellijk zou volgen. Hierop ver trokken de geweldenaars zonder een woord te spreken, even alsof er niets was gebaard. Volgens de verklaring van den dokter verkeert de gekwetste in leveuFgavaar. De daders zijn nog niet [in hechtenis genomen. Niet alleen de Eikenkroon, maar ook de Gouden Leeuw vau Nassau is voor ons vorstenhuis verloren gegaan. In het tijdschrift De Ned. Heraut, zesde jaar gang, derde aflevering, bi. 160 en volgende ('s-Graven- hage. C. Van Doorn en Zoon, 1890) betoogt Damelijk mr. A. J graaf Van Randwijck, dat bij overlijden van Koning Willem III de Koningin of de Koningin-We- duwe-Rogentes de orde van den Gouden Leeuw van Nassau niet kan verleenen, vooral op grond, dat de Gouden Leeuw is geworden eene Lux-jmbuigsche orde, iDgevoIge het besluit van den Groothertog van Luxem burg van 31 Maart 1858, waardoor de orde van den Gouden Leeuw heeft opgehouden eene huisorde te zijn. Professor Buys in zijn werkDe Grondwet Ie deel, bl 268, wijst er ook op, dat genoemde orde is eene Luxemburgsche staatsorde. Ia den spoortrein tusschen Etoile en Valence, op de lijn ParijsLyon Midd«llandsche Zee, is een jeugdig persoon, Bremont genaamd, terwijl hij sliep door iemand, die alleen m*t hem in het rijtuig zat, aangevallen. Deze haalde een dolk te voorschijn en zeide tot Bremont»Uw beurs of uw leven I" Bremont schreeuwde, maar de misdadiger voegde hem toe »Iodien ge u verroert, dan maak ik u dood". Bremont, het ergste vreezende, reikte hem zijn beurs en horloge over. De misdadiger sprong hierna uit den trein. Nu drukte Bremont op de alarmschel. De trein hield op en Bremont verhaalde wat er voorgevallen was. Da delijk werd de misdadiger vervolgd en na eenigtn tijd achterhaald. Goed bewaakt werd hij naar den trein gebracht en U Valence aan de politie overgeleverd. De man geeft voor een Portugees te zijn en Ventura Sertolli te heeten. Men vermoedt dat het dezelfde persoon is, die eenige dagen vroeger eene dame op reis naar Marseille in den trein aan handen en voeten gebonden en van al haar geld beroofd heeft. Te Mü'heim kwam Donderdagnacht omstreeks 5 uur een trein van personen- en goederenwagens zonder locomotief in razende vaart het station bin nenrijden. De wagens ontspoorden, vernielden het perron en een paar telegraafpalen en bleven een eind verder in het zand gewoeld liggen. Eeu personen rijtuig 3a klasse eo twee goederenwagens waren geheel vernield en de andere rijtnigen beschadigd. Een rem mer, die op een der wagens zat, was er onderweg afgesprongen en bleef ongedeerd. Hat is een raadsel, hor de wagens in beweging gekomen lijn. Uit Oienburg wordt bericht, dat de temperatuur plotseling van 3 gr. boren tot 30 gr beneden nol daalde. Vele Khirgizen, die te paard in do steppen reden, vroren dood; ook vele paarden en schapen stierven van de konde. Ook in Spanj9 heerscht een zeer strenge koude. In Andalasië, waar de oudste bewoners nooit sneeuw hadden gezien, ligt alles wit. Ia het noorden stond de thermometer verleden week 's nachts van 11 tot 27 graden onder het vriespunt. In Amerika werden in den laatsten tijd her haaldelijk proefnemingen gedaan met paarden, die niet beslagen waren, en het resultaat hiervan was van dien aard, dat men met die paarden afstanden van soms 600 a 900 kilometer aflegde, zonder dat zij van de onbeslagen boeven eerigen last hadden. De Ameri- kaansche ^sportwereld" voegt er echter bij, dat men dezelfde resultaten niet op elk soort wegen zal ver krijgen en zeker niet op een steenachtigan weg, waar tegen de hoeven der paarden niet bestand zijn. In den laatsten tijd zijn verscheiden persone op de geheimzinnigste wijze te Brussel verdwenen waarvan men moeislijk of niet het spoor kon terug vinden. Nu spreken de Brusselsche bladen van een nienwe geheimvolle verdwijciog. Zaterdagavond, tei 8 ure, verliet Ernest Anoelot, 19 jaar oud, zijne wo ning, om zich naar den Parkschouwburg te begeven Sinds werd de joDgeling niet meer gezien. Hi was in het zwart gekleed. Men vreest, dat hij hei slachtoffer van eene misdaad is geworden. Een dergelijk republikeinsch geschrift als eenige nachten geleden in verschillende plaatsen in ons land werd aangeplakt, is te Parijs b(j duizenden verspreid na afloop van den lijkdienst, die daar Donderdag is gehouden voor de leden der Hollandschs kolonie al daar, ter eere van de nagedachtenis van den Koning, in den Tvmple da l'Oratoire. De proclamatie was in het Franach en HolJandsch gedrukt, uit Bargea-op-Zoom van den 3 December gedateerd, en onderteekend A. en G. De Winter, uit naam der afgevaardigden. In de proclamatie wordt gezegd, dat de Hollandsche patriotten, door de tra ditie en van huis uit getrouw aan de Republiek der Vereenigde Provinciën, die zij ten koste van hun bloed stichtten, plechtig protesteeren tegen het onrechtma tige van de troonsbestijging van een regentes, die geroepen is een vreemde kroon te dragen. Den door de Koningin-Regentes af te leggen eed kent de pro clamatie niet de minste waarde toe, daar zij het uit vloeisel is van wetten, waarover het volk nooit zijn stem heeft mogen doen vernemen, terwijl zij dien toestand toezchrijft aan de vreemde mogendheden, die niet zullen nalaten dit hoogverraad te plegen. De proclamatie eindigt met de woorden Holland sche patriotten, gordt uwe zwaarden en bedenkt: Voor het vaderland en de vrijheid 1" Te Chicago wisten twee vreemdelingen het kantoor der Allerton Packing-Maatscbappij binnen te dringen en noodzaakten den kassier met geladen pistolen een som van 3200 dollars uit zijn kas af te geven. Vervolgens gingen zij heen, grendelden de denr van buiten dicht en zijn sedert spoorloos verdwenen. Het zonderlingste van het geval is, dat op het oogenblik van den diefstal 1800 werklieden in het gebouw aan wezig waren. Robert Koch is de derde nit een gezin van 13 kinderen. Een van zijn jongere broeders, farmer in Amerika, verklaarde: Terwijl wij als jongens onzen vrijen tijd met spelen, visschenofj jagen door brachten zat Robert steeds te studaeren. Zijn liefste werk was altijd microscopische onderzoekingen. Op zijn 17e jaar had bij het gymnasium van Clausthal, Hannover, afgeloopen, maar hij mocht niet op de hoogeschool van Göttingen worden toegelaten vóór hij 18 jaar was. Toen hij daar twee jaren had gestudeerd won hij het van honderden oudere studenten bij de beantwoording van een prijsvraag. Da paus heeft een encycliek uitgevaard betref fende de slavernij. Groote lof wordt daarin aan kardi naal Lavigerie gebracht voor de werkzaamheid, die hij in deze richting heeft ontwikkeld. De Pausspoort hem verder aan voort te gaan op den ingeslagen weg en spreekt ook van het werk der conferentie te Brussel. Er blijft intusschen nog veel te doen en er zijn veel hulpmiddelen noodig. Met het oog hierop zal hij op Drie Koningendsg in de geheele wereld een inzameling laten houden. H*t geld, door ieder land bijeengebracht, zal aangewend worden ten behoeve der zendingszaak in Afrika. Het op 4 December 1890 aangekondigde verbod van het met beladen voertuigen berijden der kunstwegen in deze provincie met^mid dernacht tusschen den 8 en 9 December Goes, den 8 December 1890. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. Laatste en telegraphlsche berichten. 's-Gravenhage. De plechtigheid der eedsaflegging geschiedde geheel als de vorige maal. Da Koningin weduwe eo de dames van het gevolg droegen rouw. Dhr. Bjelaerts, als president der commissie, geleidde H. M. naast den zetel op den troon. Dj Koningin weduwe sprak de beide formulieren uit, waarin het woord Koning" is veranderd in Koningin". Vooraf hield de voorzitter der vereenigde zitting, de heer Vau Naamen van Eemnes, eene toespraak, waarin hij wees op de kostbare schatten door den betreurden Koning nagelaten in de beminde Koningin en de Koningin-Regentes, in wier banden de vorming en opvoeding der Koningin volkomen veilig is. Na de eedsaflegging riep hij den Giddelijken zegen in voor Vaderland, Koningin en Koningin-Regentes en smeekte voor de laatste om kracht bij de vervulling harer moederlijke dankbare taak. 'g-Graveiihage. Ia eene korte namiddagzitting van de vereenigde vergadering der STATEN-GENERAAL hebben de heeren Van Goltstein, Roëll, Van Brienen, Van Reenen, De Jonge, De Roij Van Zaijdewijn, Kist en Polis als leden van den raad van voogdij over H. M. de Koningin den eed afgelegd en werden zij door den voorzitter geluk gewenscht. Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voor*. Ni*. Voor*. Ni*. December. 0 22 0.44 6.52 7.14 10 1 1.5 1.25 7 35 7.55 h 9 1 40 28 8.16 8 38 12 9 2 28 2.48 8 53 9.18 13 9 3.9 3 31 9.39 10.1 14 9 3.54 4 16 10.24 10.46 15 4.40 5.4 11.10 11.34

Goessche Courant | 1890 | | pagina 2