Paarden, 11 December 1890, EEN WOONHUIS, VEILING II m ADVERTENTIE 3N'. Openbare Verkooping. Maandag 1 December 1890, n Openbare Verkooping. Maandag I December 1890, 123 CANADABOOMEN, Openbare Verkooping, publiek verkoopen op Donderdag 4 December 1890, publiek verkoopen Openbare Verkooping. op Donderdag 4 December 1890, nieuwe Houtwaren, 19 Loop- varkeus, eeuig Hoornvee, eene partij Huishoudelijke Goederen euz. enz. op Diusdag 2 December 1890, CIRCA 4641 VAATJES Te koop gevraagd Te koop gevraagd P. JIMER, Wolferlsdijk. TE HUUR zeven Gemeten Oud Klaverland. De Roorasch-Kalh. K I E S V E R E E N IG IIV G Voorloopige aankondiging. publiek verkoopen de kapitale en rijk beplante met uilmuuleude Boomgaard, Bouw- eu Weilanden, TE HUUR, ct. dat voor de verzameling van stukken, betrekking hebbende op de geschiedenis en oudheidkunde van Goes zijn aangekocht vier schilderstukjes en vier teekeningen, voorstellende gezichten op de gemeente, allen afkom stig uit den boedel van wijlen den heer G. Braam b. dat volgens den uitslag der laatste tienjarige volkstelling de bevolking dezer gemeente bestond nit 3069 mannen, 3497 vrouwen, totaal 6566; c. dat voor de bibliotheek zijn ontvangens Aan winsten der Koninklijke bibliotheek in 1889en y>Verslag van het 43e landhuishoudkunkig congres te Goes in 1890" d. dat de heer P. J. De Bruine, na op Woensdag den 5 November in functie te zijn getredeD, op Zater dag den 8en daaraanvolgende zijne betrekking als ge meente-geneesheer heeft nedergelegd en vertrokken is, terwijl, ondanks herhaalde oproepingen, B. en W. nog niet in staat zijn, eene voordracht ter zijner vervan ging te doen, doch dat, in overleg met de armbesturen, een voorstel tot voorziening in den geneeskundigen dienst der armen in bewerking isterwijl de bh. Goemans en Van Bommel van Vloten tijdelijk in den dienst voorzien. e. dat door B. en W. weder getracht wordt eone commissie in het leven te roepen tot bedeeling der armen op Nieuwjaarsdag en dat de heer J. J. Ramocdt welwillend het voorzitterschap dier commissie heeft willen aanvaarden f. dat aan het harmoniegezelschap «Euphonia" is vergund des Dinsdags- en Vrijdagsavonds gebruik te maken van de zaal boven de Koopmansbeurs tot het houden zijner repetitiën g. dat het kistje met middelen tot redding van drenkelingen door den heer J. Adam is onderzocht en in orde gebracht. De Voorzitter drukt hierbij den wensch uit, dat de Gocsche jsugJ, door zich te onthouden van te spoedig zich op het broze ijs te wagen, de aanwen ding der reddingsmiddelen overbodig make. IV. Als ingekomen stukken worden ter tafel ge bracht a. Missive van Ged. Staten, houdende bericht, dat berust wordt in het subsidie van bet Gasthuis voor 1891; b. Missive van hetzelfde college houdende goedkeu ring van het raadsbesluit tot vergunning aan L. Oele, om eenden in de vest (oostzijde) te honden c. Extract nit het K. B. waarbij aan J. G. Talen eerrol ontslag wordt verleend als tweede luitenant bij de dJ. schutterij a'bier; d. Brief van mevr. de wed. A. W. Van Campen houdende bericht van het overlijden van haren echt genoot, die met een brief van rouwbeklag is beant woord e. Reclame van J. Bartelse tsgeu zijnen aanslag in den H. O., dia, als te laat ingediend, ter zijde wordt f. Eenige aanvragen om remissie van aanslag in de H. O. en in de belasting op de hondeD, die ter behandeling worden voorbereid g B'richt van het overlijden van den oud-com missaris van politie J. C. D. Van den Bassche. Alles voor notificatie aangenomen. V. Tengevolge van een paar opmerkingen van Ged. Staten omtrent de berekening van de rijksbijdrage in de kosten van het lager onderwijs en de uitgetrokkf n sommen voor da werken aan cbn mond der haven, wordt de begrcoting van ontvangsten en uitgaven der gemeente voor 1891 gewijzigd en opnieuw vastgesteld. VI. Door het Burgerlijk Armbestuur is aanvrage gedaan om machtiging tot het doen van af- en over schrijvingen op de begrooting voor 1890 en aankoop van inschrijving op het Grootboek der 2J/j pet. N. S. Deze machtiging wordt zonder beraadelaging of hoofde lijke stemming verleend. VII. Tot leden van het stembureau voor de aan staande verkiezing van een lid der Prov. Staten worden aangewezen de heeren C L, M. Lambrechtsen en B. Van Asperen Vervenne, terwijl al de andere leden als plaatsvervangers, des noodig, zullen optreden. VIII. Wordt gelezen een voorstel van B. en W„ waarbij ?ij in overleg met den heer Inspecteur en de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, ter voorziening in de vacature van directeur aan de Hoogere Burgerschool voordragen den heer dr. Z. Th. Diehl. Deze wordt benoemd met 11 stemmen 1 briefje in blanco. Deze benoeming gaat in met 1 Dec. De vergadering is daarna gesloten. Gemengde Berichten. Da afdeeling van den «Vrouwenbond tot ver hooging van het zedelijk bewustzijn" alhier heeft besloten een adres van rouwbeklag aan H.II. M.M. de Koningin-Weduwe en de jonge Koningin te zenden. Vet der is in de jongste vergadering het besluit ge- nrm>n te trachten in Goes een lokaal te verkrijgen tot het houden van vergaderingen en bijeenkomsten voor jonge meisjes en aan deze daar gratis koffie, thee of chocolaad te verstrekken, terwijl voorts voor eenige spelen zooalsdammen, domino enz. en voor goede lectuur zal worden gezorgd. Tot leiding dier bijeenkomsten zal iemand worden aangesteld. Ook zou aan dan Burgemeester gevraagd worden zijne toe stemming te weigeren tot het plaatsen van het Ilypo- dtbtne op de Markt en aau den Commissaris van Politie om bij voorkomende feestelijkheden maatregelen te nemen, die strekken kunnen om het doel der ver- eeniging te bevorderen. Uit Westelijk Zuid-Beveland schrijft mans ons Ten bewijze dat het Woensdag en Donderdag hard heeft gevroren kan gemeld worden dat Donderdag hier reeds op schaatsen werd gereden. Ondanks dit strenge weder zijn nog verscheidend lasten suikerbieten te ver voeren. Jammer voor de leveranciers dat dit transport zoozeer is vertraagd, want de vorst zal vermoedelijk wel schade veroovzaakt hebben aan de bieten. Donder dag althans bleken de bovenliggenden daarvan riet vrij te zijn. A! worden deze niet geweerd, de tarra zal wel hooger genomen worden dan in gewone omstandig heden. Men deelt ons als curiositeit het volgende mede: De hofstede in den Koningrpolder, die Woensdag werd verkocht voor ƒ1220 per hectare, bracht in de vorige eeuw bij een verkoop op 17 ponden "Vlaamsch par gemet, overeenkomende met ongeveer 250 per hectare. Een jong paartje, op weg naar het stadhuis te Vlissingen om huu huwelijk te sluiten, overkwam in de korte nabijheid daarvan een treurig ongeval. De paarden van het rijtuig, door het gefluit van een kwajongen geschrikt, geraakten op hol. Bij het stad huis vloog het span tegen de boomen, waardoor de koetsier van den bok werd geslingerd, onder het rij tuig geraakte en deerlijk gewond op het stadhuis moest worden gedragen. De paarden geraakten met den disselboom in een zich aldaar bevindend commie zenhuisje, waardoor hunne vaart gestuit werd. Het rijtuig werd erg beschadigd, doch bruidegom en bruid bekwamen geen letselalleen viel de laatste in onmacht, zoodat eerst een uur later de trouwplechtigheid uitvoering kwam. Bij het luiden van de stadhuisklok te viel Woensdag de klepel plotseling met donder geraas naar beneden. Ongelukken hadden daarbij plaats. Ook bij het luiden der groote dorpsklok te Zei viel de zeer zware klepel naar beneden. Da oorzaak moet daarin gezocht worden dat deze zware klok slechts bij buitengewone omstandigheden getrokke wordt en alzoo de verbinding van klok en klepel moet zijn doorgeroest. Hoewel 7 personen deze klok trokken, bekwamen zij geen letsel. Te beginnen met 1 December a. s., kunnen weder onbevaren personen van 1724 jaar als licht matroos in 's rijks zeedienst worden aangenomen. Sedert Februari dezes jaars mocht dit niet gesehie den voor onbevaren personen, die reeds hun 49d levensjaar waren ingetreden. Te Doesburg is Zaterdagmiddag een 12-jarige knaap, die een vrouw per aak over den IJsel wilde zetten, midden op de rivier, doordat hij zijn evenwicht verloor, overboord geslagen en verdronken. Bij Alblasserdam is een schip, met beetwortels geladen, omgeslagen. De schipper, zijn knecht, en twee kinderen werden gered. De scippersvrouw, die nog eenige voorwei pen had willen redden, verdronk. Een der personen die thans, wegens het over lijden van Zijn Majesteit den Koning, de klokken van «de Oldehove" te Leeuwarden helpt beieren, was ook bij den dood van Hun Majesteiten Willem I en Wil lem II met die taak belast. Aan een der bladen wordt nog het volgende medegedeeld Een der gronden waarop juffrouw A. Kuypers in voorloopige hcchteDis werd gehouden, was, dat de justitie enkele doeken en ook een hemd had gevonden, door de overledene gebruikt, waarin door de scheikundigen zinkwit werd aangewezen. Dit verschijn sel was uiterst bezwarend, maar het latere onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de overledene ver moedelijk zinkwit uitwendig heeft toegepast, om een kwaadaardigen uitslag ta bestrijden. Zinkwit werkt opdrogend en is in dergelijke gevallen geen ongewoon middel, terwijl het bovendien dikwijls wordt aange wend zonder dat de raad van een geneeskundige wordt ingeroepen, hetgeen ook thans het geval moet geweest zijn. Tengevolge van de hevige en langdurige regens heeft men op verschillende plaatsen in het buitenland, vooral in Duitschland, met overstroomingen te kampen. Bijna alle Duitsche rivieren zijn buiten haar oevers getreden, waardoor vele onheilen zijn veroorzaakt. Ook in ons land ondervindt men daarvan maar al te zeer de nadeelige gevo'gen. Uit Maastricht, Roermond en Yenlo wordt gemeld, dat de Maas buiten hare oevers getreden is. Bouw en weilanden zijn overstroomd, en onderscheidene ge huchten als Heugem bij Maastricht en den Donck, het Hateboer en da Weerd, zijn overstroomd. Laatste en telegraphlsche berichten. Tot onderwijzer aan de o. I. school te Wilhel- minadorp is heden benoemd dbr. A. Arnoldi, met het lot tegen dhr. M. A. Snijder, beiden aldaar. Middelburg. Hedenvoormiddag te elf uur kwam de Schatterij op het Molenwater alhier plechtig bijeen, tot het hooren voorlezen van de «proclamatie" het geen geschiedde door den Majoor-Kommandant F. G. Kr a uen u.a heer Noordijke, ,.4 dubbel woonhuis geveild, toebetu uaa de erven van wijlen G. Zuidweg, in leven wethouder. Kooper werd de heer J. Krijger voor de som van ƒ1428, onver minderd de gewone onkosten. Liefdadigheid. DIAKENEN der Ned. Herv. Gemeente alhier hebben weder het genoegen te berichten dat op gisteren bij den laatstondergeteekende is bezorgd een gesloten enveloppe met opschrift »27 November Dankoffer Diaconie", inhoudende éen Muntbiljet groot Tien gulden, waarvoor zij den milden gaver (die in den loop van dit jaar bij herhaling door daden toonde dat de armen hem niet onverschillig waren,) hunnen hartelijken dank betuigen. Moge dit bij andere gegoede beweldadigden navol ging vinden Goes, den 28 November 1890. Namens Diakenen voornoemd, M. D. DEKKER, Voorzitter. I. WE8SEL, Secretaris. Het R. C. P. Armbestuur, voornemens zijnde aanstWoensdag 3 Dec. eene collecte te doen langs de huizen der ingezetenen, beveelt genoemd be stuur deze collecte minzaamst in uwe liefdadigheid aan, terwijl deze slechts eenmaal in het jaar geschiedt. Het bestuur voornoemd. Marktberichten. MIDDELBURG, 27 November 1890. Door het vriezend weder en sneeuw was de aanvoer uit Walcheren lieden van Granen en Peulvruchten niet groot. Jarige Tarwe werd prijshoudend gekocht van f 9 40 tot 9,60. Nieuwe Tarwe is eender en naar deugd betaald van f 8 tot 9,50. Rogge f 6 a 6,25. Win- tergerst f 6,25 a f 5,50. Zomergerst gevraagd en f 4,80 a 5 betaald Zeeuwsche Zomergerst f 4,65 verkocht. De hardste Bruine Boonen zijn naar deugd van f 11,25 tot 11,50 genomen Witte Boonen algemeen gevraagd en enkel t 13, doch meestal f 13,25 betaald Paardenboonen hebben f 6,10 a 6,20 opgebracht. Tuinboonen weinig geveild en a f 6,90 afgegeven. Groene Kookerwten t 9,25 a 9,50 Koolzaad f9,40 a 9.50 nominaal. Raapolie f 31 Potentolie f 33. Lijnolie f 28 per vat op 6 weken, contant f 1 korting. Boter f 1,15 a f 1,25 per K.G. Eieren f 6,40 per 100 stuks De Notaris PILAAR zal des voormiddags te 10 uren, te Wolfaarts- dijk, aan den Noorddijk, voor den Eerz. J. Goetlieer Dz., verkoopen 180 ZWARE allen geschikt voor WERKHOUT. Inmiddels uit de hand te koop. De Notaris PILAAR zal des middags te 42 uren, te Wolf aartsdijk, aan den dijk tusschen de ZuiderUnd- en Oud-SabbiDgepolders, *oor den heer yfF. K. Lenshoek, vei koopen waaronder velen geschikt voor werkhout. 's morgens ta 10 nreD, te Kwad'ndamme aan het lange weegj^, voor P. De Jonge, ten overgaan van Notaris MULOCK HOU WER, van: Eene partij greinen en dennen Pianken, Damhekken, 1 vet Varken, Loopvarkens, Geiten, en Huisraad als 4 Kabinetten, 1 Rolbureau, 1 groote Linnen kast, 6 Klokken, 5 Tafels, 2 veeren Bedden, Dekens, 3 Ka chels enz. Da Notaris MULOCK. HOUWER zal op Dinsdag 2 December 1890, 'a avonds te 7 uren, te Goes in het »Slot Oostende," voor den hser C. G. Van den Ende, ingericht tot koffiehuis, genaamd: »le kleine Zoutkeet," staande te Goes aan de Grooto Markt. Te aanvaarden 1 Januari 1891. De Notaris A. GALLIS MERENS zal des voormiddigs te 10 uren, ten verzoeke van deo Weled.Geb. beer Mr. P. H. Saaij mans Vader, aan den Biezelingschen dijk onder Eversdijk De Diurwaarder HOLLMANN te Goes zal des voormiddags te 10 uien, aan de her- bsrg bij J. Koens te Ovezande, veilen en verkoopen EENE GROOTE PARTIJ van circa 4641 vaatjes geraffineerd Ame- rikaansche Petroleum, standard White. P. L. DE BRUIJNE zal als lasthebber van H-eren assuradeuren en door hen daar toe gemachtigd veilen: des namiddags te 1 uur, in het «Café B u t" Noordzeeboulevard te Vlissingen geraffineerd Amerika,tiircIio Petroleum, Standard White, afkomstig en aangespoeld uit het gestrande Engelsche schip nDunroMn". De petroleum is op het Petroleumterrein van Pakhuismeesteren te Vlissingen lig gende, en aldaar te bezichtigen, dagelijks van des morgens 9 uren tot des namiddags 3 uren. Notitiën zijn tegpn betaling van 10 cents op aanvrage te bpkomen ten kantore van P. L. DE BRUIJNE te Middelburg en te Vlissingen. EEN geschikt om een vrachtkarretje te trekken. Brieven onder h»t motto »Ezel" ter Snelp'rsdrukkerij van J. M. C. POT, Tholen. 3 GROOTE KW STEICHE 6 a 7 j^ar ond, met opgaaf van prijs. Iïet Bestuur van den polder „de Breede Watering beleesten Ierseke" maakt bekend, dat van af 1 Januari 1891 zullen afge lost worden alle obligatiën van de restanten der ten laste van den polder bestaande geldleeningen ten kantore van den Ontvanger- Griffier des polders te Goes. Goes, den 25 November 1890. B. V. Van der BILT, Dijkgraaf. G. H. Van der MEER MOHR, Ontvanger-Griffier. voor bezaaiing met Vlas Ta bevragen bij GOVERT LEENDERTSE, landbouwer, Onrustpolder, Kamperland. Ten kantore van A. E. JANSSEN, Oude Vlselimarkt te Goes, zijn te bekomen beele en ge deelten van loten voor de 335e Staats-I.oterij. heeft in hare vergadering van Maandag den 240ton Nov. met algemoene stemmen besloten om zich bij de aanstaande ver kiezing van een lid voor de Prov, Staten van stemming te onthouden. HET BESTUUR. De Notaris PILAAR zal in de eerste helft der maand Januari 1891, genaamd „Plautlnst," aan het dorp Borsele ter grootte van bijna 57 Hectaren, waar van ongeveer de helft t i e n d v r ij. Voor een net Burger gezin in de Wijngaardstraat no. 83, voorzien van alle gemakken, a 2,50 per week. Te bevragen bij J. G. VAN DE VEN, LaDge Kerkstraat 23. Wed. S. J. DE JONGE— VERWEST, Goes, levert ÏOO Naamkaartjes in net ëtui, letter naar keuze, op fijn Bristol- of Elfenbelnkarton, a 85 cent. Hierbij ontvangt men cadeau een praehtigen Jacob's premicu-Scheiirka- lender,waarop men als koog- sten prijs kan trekken een Amst. Premielot a f ÏOO

Goessche Courant | 1890 | | pagina 2