IL. Logement, Advertentien. op Donderdag 27 November 1890, publiek verkoopen 58 Canadaboomen, 24 Olmeboomen, 34 Olmeboomen, 9 Canada's en 1 Esscheboom, Openbare Verkooping op Maandag 24 November 1890, Winkel- en Koffiehuis, Vergunningsrecht en Erf, Schuur en Erf, verkoopen: op Maandag 24 November 1890, 183 gave zware op Donderdag 27 November 1890, Openbare Verkooping. op Donderdag 27 November 1890, Koffiehuis- en Restauratie- Inventaris, dealing misschien welkom, dat tot beden verschillende aanvragen zijn ingekomen van ambtenaren, die door tusschenkomst van «E. H." borgstellingen hebben ge kregen en dat de «Caisse générale", enz. als al hare kapitalen in borgstellingen belegd zijn, na aftrek der herverzekeringpremie, en met inbegrip der rente van den staat, nog geen volle 6 maakt, waarvoor zij tevens de risico van eventueele tekorten, met of zonder schold der ambtenaren, te dragen heeft. Voor de meeste ambtenaren zal overigens de weten schap, dat de «Caisse générale de cautionnement" opge richt is in overleg met onze Belgische ambtsbroeders en een dezer commissaris der Maatschappij is, wel vol doende zijn om ben te overtuigen dat er geen sprake kan zijn van woekerrente, en dat de «Caisse générale", aanbevolen door de Belgische regeering, ook voor ons Nederlandsche ambtenaren, in werkelijkheid een «eigen hnlp" kan worden". De eedsaflegging der Koningin-Regentes. Te 11 u. 45 min. stoomde gisterochtend de trein, die Hare Majesteit de Koningin van het Los naar de Residentie overbracht, het station van de Staatsspoor te 's-Hage binnen. Ter ontvangst van Hare Majesteit bevonden zich op het perron de Ministers van Koloniën, Buitenland- sche Zaken en Justitie, de Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, de burgemeester der residentie en vele andere autoriteiten, allen in ambts gewaad. Bij aankomst drukte Hare Majesteit den Ministers, den burgemeester en den Commissaris des Konings de hand en onderhield zich eenigen tijd met den premier, baron Mackay. Daarna besteeg H. M. het met twee paarden bespannen gesloten rijtuig, en reed, door eene groote menigte eerbiedig doch zwijgend begroet, naar het paleis. Precies te 1 ure verliet de Koningin-Regentes, onder het gebulder van het kanon, het paleis en steeg onder de tonen van het Wilhelmus van Nassauen in het gesloten koninklijk rijtuig met zes paarden be spannen. Vervolgens stelde de stoet zich in beweging. Langs den geheelen weg van bet paleis tot het Binnenhof werd door de menigte eerbiedig gegroet. Hare Majesteit boog minzaam terug De drukte in de straten was ontzaggelijk, zelfs stelden velen zich tevreden met een plaatsje op de daken. Toch heerschte er eene kalme stemming onder de menigte, die zich van alle toejuichingen onthield. De troonzaal had zich tegen 12 */2 uur gevuld met de leden der be de Kamers, allen in ambtsgewaad, vier uitgezonderd (Je heeren Scbaepman, Heldt, prof. De Geer en Okma) en met de toeschouwers op de tribunes. Zoowel de gereserveerde als de publieke tribune waren propvol, zoowel van dames als heeren. Het klinkt schier ongeloofelijk, maar reeds te 8 uur des ochtends stonden de eerste bezoekers op het Binnenhol voor de deur van de trap, die naar de zitplaatsen voor het publiek leidt. Te 1 uur maakten de leden van den Raad van State hunnen intocht door de zaal met den waarne- menden vice-president, den waardigen Van Raenen, aan het hoofd, nadat kort te voren de ministers, leden der regaering zich onder de volksvertegenwoordigers hadden verspreid. De voorzitter, de heer mr. A. van Naam^n van Eemnes, opende de vergadering en benoemde eene commissie van leden nit de beide Kamers, die Ha"e Majesteit da Koningin-regentes bij hoogsiderzelver aan komst in het gelouw der Staten-G< neraal z u ont vangen en uitgeleide doen. Het was een indrukwekkend oogenbük, H. M. de Koningin langzaam naar den voor haar bes'emden zetel te zien voortschrijden, in den cirkel van staats lieden volksvertegenwoordigers en waardigheidsbe- kleeders, die haar omringden. Zij plaatste zicb, na eene buiging, op den stoel, op den troon voor haar in gereedheid gebracht, in de eene hand een waaier, in de andere het eedsformulier houdende. Recht tegenover den presidialen stoel gezeten, werd H. M. eerbiedig aangesproken door den Voorzitter der vereenigda vergadering, den heer Van Naamen van Emmies, met eene rede van den voegenden inhoud in dit oogenbhk, het was de schoonheid van den gevallen engel, die dreigend de vuist tegen God op heft, maar die toch nog den stempel van zijne godde lijke afkomst op het voorhoofd draagt. Da vorst had, terwijl Salantieri sprak, meermalen teekenen van verbazing en van ontroering gegeven en toen deze zich andeimaal naar de deur wendde om heen te gaan, vatte de vorst hem bij den arm en zeide met eene stem, zoo zacht dat daarin geen spoor meer van zijne vroegere boosheid was te vinden «Zeidet ge niet, dat uw vader een Duitscher ge weest is?" «Mijn vader?" sprak Salantieri bitter; «ik heb hem, wien ik bat leven verschuldigd ben, nooit den naam gegeven, die zelfs bij de onbeschaafdste volken niet zonder eerbied wordt genoemd. Die laffe verrader tan eigen vleesch en bloed, waarvoor zelfs het dier nog liefde toont, was inderdaad een Duitscher en hij moet zelfs behoord hebben tot die ho< gmoedige kaste van Duit8che edellieden, op welker eer gij zoo hebt gepocht, ofschoon hij zich in Rome verborg onder den eenvoudigen naam van Karei Helmen." Karei Helmen 7" riep de vorst op een toon van pijnlijke verbazing. «Zoudt ge mij soms zijn spoor willen wijzen?" vroeg Salantieri spottend. Ik heb dat niet meer noo- digmijn haat geldt thans den geheelen kring, waar toe hij heeft behoord. Hem zelf te vinden heb ik opgegeven, de vloek zijner eerloosheid en lafheid moge hem treffen, ik hoop, dat mijn wraak aan het leven, dat hij mq schonk, nog waarde genoeg zal verleenen om hem voor mijn vloek te vrijwaren. Maar indien gij hem mocht willen zoeken, indien gij nog in staat >ijt schaamte te gevoelen over de daad van een uwer Mevrouw »Ik heet Uwe Majesteit welkom in dit plechtig maar smartelijk oogenblik." «Nederland, gedurende meer dan 40 jaren tevreden en gelukkig door de grondwettige regeering van zijn geëerbiedigden Koning, is sedert eenigen tijd met diepe droefheid vervuld door de langdurige ziekte van zijn geliefden Vorst, waarvan de genezing hoe zeer ook afgebeden steeds onzeker blijft. »ln deze donkere dagen is het een heldere licht straal, dat iedereen Uwe Majesteit beeft leeren hoog achten en liefhebben als gemalin, als moeder, als Kon ir gin. «Daarom ziet het Nederlandsche volk vol vertrou wen tot Uwe Majesteit op, omdat het vast overtuigd is, dat U we Majesteit met geheele toewijding van hart en geest het goede voorbeeld van Uwen Koninklijken Gemaal zal volgen, nu Uwe Majesteit geroepen is in zijne plaats te regeeren. «Daarom ook verheugt de volksvertegenwoordiging zich zeer, dat Uwe Majesteit aan hare eenparige roep stem gehoor gevende, bereid is het regentschap te aanvaarden. «Als haar Voorzitter neem ik thans de vrijheid Uwe Majesteit eerbiedig te verzoeken den door de Grondwet van den R'gent gevorderden eed in mijne handen te willen afleggen." Middelerwijl had de Koningin hare rechterhand van den handschoen ontdaan. Ei op de slotwoorden van den Voorzitter rezen alle aanwezigen in de zaal van hunne zitplaatsen, waarna H. M. zich van haren zetel verhief en met groote waardigfcid en heldere stem het eedsformnlier Jas, dat aldus luidt: «Ik zweer trouw aan den Koningik zweer dat ik in de waarneming van het koninklijk gezag, zoolang de Koning buiten staat blijft de regeering waar te nemen, de Grondwet steeds zal onderhouden en hand haven. «Ik zweer, dat ik de onafhankelijkheid en het grondgebied des rijks met al mijn vermogen zal ver dedigen en bewaren dat ik de algemeens en bijzon dere vrijheid, en de rechten van alle des Konings onderdanen en van elk hunner zal beschermen en tot instandhouding en bevordering van de algemeens en bijzondere welvaart alle middelen aanwenden, welke de wetten te mijner beschikking stellen, gelijk eene goede en getrouwe Regent schuldig is to doen. «Zoo waarlijk helpe mij God almachtig." Na deze eedsaflegging maakte de regentes eene diepe buiging en hernam hare plaats op den konink lijken zetel. Toen richtte de president zich andermaal tot de Koningin-regentes en zeide «Moge de Almachtige God steeds Uwe Majesteit zijnen besten zegen schenken op de gewichtige, maar moeielijke taak, door Uwe Majasteit aanvaard. «Moge Hij ons dierbaar vaderland en ons geliefd vorstenhuis altijd nabij zijn en behoeden Hietmede was de plechtigheid volbracht. Al neigende verliet II. M. de troonzaal, begeleid door de commissie, welke haar had ontvangen, de president der commissie, jhr. Van Eysinga, ter linker zijde H. M. vergezellende. Aan den ingang vsd het gebouw, alvorens het rijtuig te bestijgen, betuigde de Regentes haren dank aan de commissie van in- en uitgeleide in den persoon van den heer Van Eysinga. Zoowel bij de komst als bij het vertrek van Hare Majesteit speelde de jagermutiek op het Binnenhof het Wilhelmus. Ook bij de terugkeer ten paleize deed de stafmuziek van het regement grenadiers en jagers het Wilhelmus hooren. H. M. de Koningin-regentes keerde des namiddags 3 u. 40 min. per staatsspoortrein naar het Loo terug. Na het vertrek van H. M. de Koningin-regentes is een buitengewone ministerraad gehouden. Da Staatscourant bevat de volgende proclamatie der Koningin-R'gentes betrt fluïde de aanvaarding van het regentschap. «Ia de ernstige dagen, waarin 's Konings toestand ons allen met droefenis vervult, treed ik op als Regentes van het Koninkrijk. «Ik gevoel al het gewicht der taak die mij is op gelegd, maar uit liefde tot het Nederlandsche volk aarzel ik niet haar te aanvaarden, na de Staten- Ganeraal met eeDparigen, vertrouwen wekkenden aan drang mij daartoe riepen. Mijne krachten en wijs- stamgenooten prent dan zijne trekken in uw ge heugen, zooals hij er toentertijde uitzagmisschien vindt ge ze weder in het vergrijsd gelaat van het een of ander hoogmoedig en hooggeeerd lid van uwen adel, dia in lijn verwaten trots wel zal vergeten hebben, dat hij een zoon het leven heeft gegeven die verplicht was van een ander een naam te koopen, om tegen de wereld, zooals die misvormd is door der menschen laagheid, wellust en hoogmoed, een strijd op leven en dood te aanvaarden. Zie hem aan" riep hij een me daillonportret uit den zak halend en het den vorst overreikende «misschien was hij een vorst als gij en misschien zult ge toch nog kunnen blozen over zijn schanddaden, wanneer gij hem op het toppunt van macht in al zijn glaus en heerlijkheid mocht ontmoeten". Da vorst greep haastig naar het portret, doch nau welijks had hij het gezien of hij sloeg de hand voor het gelaat en riep «O, mijn God, hij is het, het lijdt geen twijfel. Welk een verschrikkelijke samenloop van omstandig heden of neen, het is de rechtvaardige en wrekende hand Gods". «Deze edele vertegenwoordiger van den Daitschen adel schijnt u inderdaad niet vreemd te zijn" zeide Salantieri. «Hem zult ge wel onder zijn waren naam kenoen, want hij behoefde er geen te koopen zooals zijn zoon". «Houd op, ongelukkige, houd op" riep de vorst. «De man, wiens portret gij mij daar geeft, was mijn vader; ik heb een dergelijk portret van hem in mijn bezit en uit oude brieven weet ik, dat bij in Rome ouder den naam van Karei Halman heeft geleefd". {"Wordt vervolgd.) held zoek ik bij den Almachtigen en Alwijzen God. «Ik reken op den trouwen steun van het geheele Nederlandsche volk, dat mij door zoovele blijken van liefde en verknochtheid voor altijd aan zich verbond. De Koning, mijn geliefde en geëerbiedigde Gemaal, gaf mij altoos een hoog voorbeeld van de vorstelijke plichtsbetrachting en de werkzaamheid in het belang van land en volk, die het huis van Orabja steeds onderscheidden. «Ik acht het mijn plicht dat voorbeeld na te streven. «Moge God het lijden van onzen Koning verzachten en Nederland nemen onder Zijne heilige hoede." Laatste en feiegFaphische berichten. Iergeke. OESTERBEURS. VerkochtZaaigoed van minstens 38 m.M. a 8van 19 tot 28 m.M. a ƒ2,55; derde soort leverbare a ƒ12. Middelburg. Aan de heden gehouden verkiezing van zes leden voor de Kamer van Koophandel en Fa brieken alhier is door 57 van de 358 kiezers deelge nomen. Herkozen zijn de heerenJ. Luteijn, J. P. Fokker, J. A. Tak, F. G. Sprenger, H. P. Den Bouw meester en J. J. H. Doorenbos. In de heden gehouden zitting van de arrond.- rechtbank te Middelburg is behandeld da zaak tegen M. E. H., S. A. G. en P. J. M. te Goes, beklaagddat zij op 10 Juli jl. te zamen en in vereeniging opzettelijk de 1 Ojarige dochter van eerstgenoemde uit haar hu welijk met J. J. G. aan laatstgenoemde hebben ont trokken. De eisch van het openbaar ministerie is d r i e maanden gevangenisstraf De verdediger concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging subsidiair vrijspraak. Uitspraak heden over 8 dagen. Het uitvoerig verslag in het bijvoegsel. 's-Gravenhage. TWEEDE KAMER. Met 44 tegen 29 stemmen is aangenomen een voorstel-Kerkwijk om Dinsdag te beginnen niet met de behandeling van de kiestabel maar met de Indische begrooting. De Staatscourant bevat heden avond het vol gende bulletinSinds 15 November is de toestand van Z. M. den Koning nagenoeg onveranderd gebleven. Da voedselopneming blijft voldoende, maar Z. M. geniet op teer ongeregelde tijden rust. Arnhem. Gekozen tot lid der Eerste Kamer F. G. BARON VAN LIJNDEN VAN HEMMEN, conservatief, met 34 stemmenMr. W. Baron Van Goltsteio ver kreeg 25 stemmen. 335e Staatsloterij, Ie kl. Collecte uit Zeeland. Prijzen van 20. 5841 6103 6141 7914 7985 8758 5769 Het hierbij behoorende bijvoegsel kan, tengevolge van den overvloed van stof, eerst morgenochtend worden verxonden. V Geboren I M A Nzoon van W. J. BRABER en J. M. FOUDRAINE. Middelburg, 21 November 1890. Algemeens kennisgeving. Voor de Openbare School te HOEDE- KENSKERKE (Zeeland) wordt tegen 1 Januari 1891 gevraagd een Het onderwijs omvat de vakken a—k vao art. 2 der Wet. Jaarwedde 750,—, (beboning voor het geven vao Herhalingsonderwijs daar onder begrepen), benevens vrije woniDg met Tuin. Intending van stukken vóór 1 December 1890 aan den Burgemeester. De Notaris A. GALLIS MERENS zal des voormiddaga te 10 uren, ten verzoeke van den heer J. De Geus qq«, A. aan den Breijerweg onder Eversdijk geschikt voor werkbout; en daarna: B. in de herberg van W. Bierens te Biezelinge staande op de hofstede «Dijkzicht", in den Willem-Annapolder, waaronder van 2 M. 05 c.M. omtrek, staande op de hofstede sLandmioslust'1 aldaar, waaronder van 1 M. 80 c.M. om trek. NB. De OLMEBOOMEN zullen iutijds genummerd zijn. Eo voor de heeren Fransen Van dc Putte Zoon staande op «Taekenburg", aan te wijzen door F. Staal aldaar. te IVKJIKLIMNIJE ten overstaan van den Notaris J. DE VOS te Middelburg 's middags te 12 uren, in het koffiehuis van Cobnems Daane, op het dorp Wemel dinge, van 1o. het nieuw gebouwd, van ruime en fraaie Boven- en Beneden zaal voorziene MET te Wemeldinge, aan den hoek der «Baan" bij den Grooten trap van het kanaal, ka daster sectie C no. 1525, groot 2.40 A. Op 'tgebmik terstond na de betaling. Des verlangd kan de helft van den koop prijs op de zaak gevestigd blijven. 2o. HET NET MET aan de «Baan" te Wemeldingebewoond door den heer J, L. II. Verhaegen, kadas ter sectie G nos. 1433 en 1509, samen groot 19.96 Aren. Het HUIS met TUIN en 4 perceelen BOUW- of TUINGROND, als op het ter rein is afgebakend, zullen afzonderlijk en gecombineerd worden gepresenteerd. Op 't gebruik het huig e. a. met 1 Maart a. 8., bet overige dadelijk na de betaling. Meerdere inlichtingen worden verstrekt ten kantore van den Notaris. De Notaris C. PRINS te Kruiningen zal des voormiddags te 11 uren, namens de heeren Fransen Van de Putte &Zoonqq. te Goes, uitmakende de kantstreep van den Olzende- dijk te Kruiningenvoor zooverre die in gebruik is J bij de hofstede «Zoutershof", onder lerseke. Aanwijzing doet de heer ENGEL DE JONGE te lerseke. De veiling van het HUIS, aankomende de erven van G. Zuid weg te Krabbendijke is thans bepaald 's avonds 5 uur, in het koffie huis bewoond door dhr. W. Visser. M. KOORDIJHE, Notaris. De Deurwaarder HOLLMANN te Goes zal des voormiddags te 10 uren in «Ie Prins van Orar jV* te Goes, voor dhr. C. G. Van den Ende Mz., veilen en verkoopen eeiieii netten en zoo goed als nieuwen bestaande in: Engelsch Biljart met toebe- hooren, 2 Wells-Lampen40 Weener Stoelen, Tafeltjes, Uit- trektafel, Bierpomp, zwart Spie- gelbuffet Toonbank met wit marmeren blad, Bier- en andere Glazen, Serviezen, Tafellakens, Servetten, eenig Tafelzilver, Ka chels, Keukenkachel, Gordijnen, grof- en fijn Aardewerk, spre kende Papegaai met groote Kooi, voorts nog Veerenbed met toe- behooren, Keukengerief en meer andere goederen. Kijkdag Woensdag te vorea.

Goessche Courant | 1890 | | pagina 2