D« majoor A. W. Hofstad*, van het 4e reg. inf. te Leiden en de kapiteins-intendanten M. H. Damme uit 's-Hage en A. A. K 1 e y n h e n s nit Utrecht zijn voor het jaar 1891 benoemd in de alge- meene commissie voor keuring der levensmiddelen voor het leger. De benoeming van een regent, gevorderd door de treurige omstandigheid dat de Koning zich buiten staat bevindt de regeering waar te nemen, maakt het noodig bij die benoeming, ter voldoening aan art. 46 der Grondwet, bij de wet vast te stellen het bedrag dat op het jaarlijksch inkomen van de Kroon zal worden genomen voor de kosten van het regentschap. Het wetsontwerp luidt als volgt: Art. 1. De som die op het jaarlijksch inkomen der Kroon, gedurende den tijd dat de Koning zich buiten staat bevindt de regeering waar te nemöD, wordt ge nomen voor de kosten van het regentschap, wordt bepaald op 175,000. Art. 2. Deze som wordt rechtstreeks uit 's rijks schatkist aan de regentes uitbetaald, in mindering van het jaarlijksch inkomen der Kroon. Deze wet treedt in werking op den dag, waarop door de regentes het regentschap wordt aanvaard. Het geraamde tekort op de Indische be grooting voor 1891 is reeds gestegen tot ruim 23 millioen 2 ton. Alle zeilen zijn bijgezet, om het op het papier tot dat eijfer te beperkenanders zou het niet eens meer uit de overschotten kunnen worden gedekt. Te lage ramiDgen van uitgaven worden verdedigd met argumenten, waarvan de onwaarde wel door de uitkomst zal worden in het licht gesteld. Alle koffie wordt opgemaaktzelfs de legkoffie wordt vóór den bepaalden tijd te gelde gemaakt. Een nieuwe voorraad wordt niet aangelegd. Het heet nu, dat bij hooge prijzen de legkoffie weinig of niets meer opbrengt kan gewone koffie. (Intusschen werd op de gouvernementsveiliDg van Preanger-koffie te Batavia den 5 Augustus jl. besteed /68,i0 per pikol oogst 1888 en 63 per pikol oogst 1889). Maar zelfs door al de legkoffie op te maken kwam men nog niet tot het gewenschte cijfer. Van de koffie, die men in 1891 hoopt te krijgen, wil men behalve de gewone 100.000 pikols in Indië, ook nog 50 000 pikols in datzelfde jaar hiertelande verkoopen. Reeds voor de September-veiling zal er niet genoeg voorhan den zijn, als niet haastig een partijtje, zoodra het is ingeleverd, wordt afgescheept. De cijfers in de memorie van antwoord medegedeeld zijn nog in een ander opzicht belangrijk. In December 1889 verdedigde de minister Keuche- nius zijne verhoogde ramiog van te verkoopen koffie tegenover de aanmerkingen der Eerste Kamer door eene berekening, volgens welke bij het einde van dat jaar uit de oogsten van 1889 en vorige jaren nog voorhanden zouden zijn 546.823 plus 30.000 of te zamen 576.823 pikols. Uit de mededeelingen van den minister Mackay blijkt, dat daarvan verkocht werden of worden in Indië48 000 pikols en hiertelande 80.000 minder dan de geraamde hoeveelheid van 520.000 pikols, dus orgeveer440.000 Te zamen 488 000 pikols. Er zouden dus over moeten ziju ongeveer88.823 r> Volgens de memorie van antwoord zijn er echter niet meer dan 47.699 pikols over (hiertelande, iu Indië en onderweg), dos ruim 40.000 pikols minder. Eén van beide dus óf de minister Keuchenius heeft, om eens te hooge raming te verdedigen, de aanwezige hoeveelheid te hoog opgegeven, en reeds verkochte koflta als nog onverkocht in rekening gebracht óf er zijn ongeveer 40.000 pikols zoek geraakt. (N. R Ct.) De afdeelingen van de Tweede Kamer benoem den tot rapporteurs over het wetsontwerp tot wijziging der wet op de besmettelijke ziekten (vaccine) de hee- ren dr. SchreiDemacher, Van Loben Seis, dr. Zaayer, De Royter Zijlker en De Beaufort. Da rijksmiddelen hebben in de maand October op gebracht 11,806,338,42 tegen 10,854,479,65 in October van 't vorige jaar. Over de eerste 10 maanden van het jaar was de opbrengst 95,433,924,85 tegen 94,088,383 29 bet vorige jaar, (raming van dit jaar 93,906,915,90). Bij brief van 20 October II. heeft de bij Kod. besluit van 18 September 1886 ingestelde land- bouwcommissie aan den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid doen toekomen een advies over de organisatie etner vertegenwoordiging van de Nederlandsche landbouwbe'aDgen, met daarbij gevoegde nota van het lid dier commissie A. baron Van Dedem. ik zal hem dooden. Wie weet hoeveel onheil hij reeds vroeger gesticht heeft en hoeveel hij nog stichten zal. Ik zal hem uitdagen op leven en dood; de titel, die hij zich verstout te dragen, legt hem de verplichting op mij met de wapens in de hand voldoeniüg te schenken". «Pardon, graaf Montau" zeide Meisenberg, bleek van verontwaardigir g, «het eerste recht op het leven van den schurk, die zooveel onheil heeft gebracht, ook over mij, heb ikik ben thans, Goddank 1 weder sterk genoeg om de wapens te kunnen hanteeren en ik geef u de verzekering, dat ik hem wel treffan zal; er is niemand die meer recht op Salantieri's leven heeft dan ik". «Halt, mijne vrienden" sprak de vorst, «ik geloof, dat ik wel het hoogste recht daarop zou kunnen doen geldenmaar ik vraag uweegt zijn leven tegen dat van éaa onzer op? Bovendien moet ge niet vergeten, dat wij tegen hem niet mat gelijke wapenen strijden. Evenals hij mij dwong Meisenberg te treffen, kan hij zijne tegenpartij dwingen hem to missen". Graaf Montau en Meisenberg zwegen, maar men kon op hun gelaat lezen, dat zij geen vrede hadden met de beschouwingen van den vorst. De vorstin trad binnen om zelf bare gasten te be richten, dat het souper gereed wasdokter Heilmann Het Journal officiel behelst een besluit, waarbij de in- en doorvoer van rundvee, schapen, varkens en geiten uit België en Nederland in Frankrijk verboden wordt. In een telegram van den 12en uit Berlijn aan de Voss. Ztg. leest men het volgende «Met groote scherpte heeft Lord Salisbury gisteren bij den Lord-Mayor's maaltijd zich gekeerd tegen de gedragslijn der Nederlandsche regeering ten opzichte van de besluiten der Brusselsche anti-slavernij- conferentie, welker ten uitvoerlegging, naar zijn beweren, alleen door Nederland's houding twijfelachtig is geworden. Of Lord Salisbury's beweren juist is, dat Nederland alleen verantwoordelijk is voor den tegen stand, is twijfelachtig. In de dezer dagen te Londen gehouden vergadering van handelaars op den Kongo zijn niet enkel Nederlandsche, maar ook Franeche, Portugeesche en zelfs Engalsche kooplieden in verzet gekomen tegen de voorgestelde invoerrechtenen zeer bepaald is de openbare meening in Frankrijk ten aan zien van dit onderwerp omgeslagen. Het Journal des Débats bestrijdt met alle kracht de heffing van in voerrechten door den Kongo-staat, zoodat de Fransche regeering waarschijnlijk in de tweede conferentie niet meer met zoo veel ijver voor de Kongo-regeering in de bres zal springen. Het is nog niet te voorzien, hoe het netelige vraagstuk zal worden opgelost. Maar door dreigementen, zooals de Belgische pers, geholpen door Duitsche bladen, die hooren laat, wordt de oplossiDg zeker niet verkregen. Dat strookt niet met het tem perament der Nederlanders, gelijk wtl blijken zal, als eerstdaags in de Tweede Kamer de begrooting van buitenlandsche zaken aan do orde komt". VolgeDS den Brusselschen correspondent van de Voasische Zeilung heeft de Nederlandsche gezant te Brussel, baron Gericke, ter kennis gebracht van de Belgische regeering, dat de Nederlandsche regeering vóór 2 Januari 1891 een beslissing zal nemen over haar houding ten opzichte van de invoerrechten in den Gongo-Staat. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Doopsgezinde gemeente. Zondag 16 November, 's voormiddags 10 uur, ds. S. Kutsch Loj >nga, van Leiden. Door het Prov. kerkbestuur van Zeeland is bij einduitspraak beslist, dat de tot diakeu benoemde Chr. Wisse, te Baarland, tegen wiens benoeming een bezwaarschrift was ingediend door D. Koole op grond van medestemming door de leden van het klassikaal bestuur van Goes, doende aldaar «wat des kerkeraads is," onverwijld behoort bevestigd te worden in zijne betrekking als zoodanig, aangezien van het voornemen tot protest door D. Koole geen kennis is gegeven aan den consulent vóór de sluiting der vergadering, zooals had behooren te geschieden volgens het plaatselijk reglement. De Herv. gemeente te Baarland heeft dus thans weder een eigen kerkeraad. Bedankt voor het beroep bij de Herv. gem. te Maassluis door ds. P. S. Meerburg, te Kethel. Bij da Ned. gereformeerde gemeente (doleerende) te Utrecht is tot derden predikant beroepen ds. P. J. W. Klaarhamer, thans te Middelburg. Beroepen bij de Herv. gem. te Stavenisse [de heer W. Back, eand. te Utrecht. De beer H. J. Vooren, hoofd der openbare school A te Terneuzen, mocht Dinsdag den dag herdenken dat hij 25 jaren bij het onderwijs is werkzaam geweest. Talrijke blijken van belangstelling werden door hem bij dit jubilé ontvangen, zoo door de toekenning van eene gratificatie van f 50 van het gemeentebestuur, als onder anderen ook door een geschenk van de leer lingen zijner school, bestaando in een kristallen met zilver gemonteerden sigarenstander met toepasselijke inscriptie. Den leerlingen werd op nader tijd door hem een feestelijke middag toegezegd. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeldA. F., 22 j., te Goes, we gens mishandeling, tot 25 of 45 dagen; II. K., 23 j te Borsele, wegens mishandeling, tot 5 of 5 dagen; P. P., 48 j., te Kruiningen en F. K., 45 j., te Goes, wegens diefstal, ieder tot eene maand gevan genisstraf. Naar aanleiding van de ongeregeldheden, te Ierseke voorgevallen tegenover de volgelingen van het Leger des Heils, dienden gisteren in appèl vier zaken voor hot gerechtshof te 's-H«ge. Tweemaal hetzelfde paar jongens wareD, ten eerste binnengedrongen de woning van een winkelier onder het roepen van«hallelujaéén cent babbelaars", bood haar den arm en men begaf zich naar de kleine eetzaal, waar voor het eerst na langen tijd weder het gerammel van borden en glazen weerklonk. «Ik geloof, dat gij er juist over denkt als ik" fluisterde graaf Montau ziju buurman Meisenberg toe. «Niet waar, wij zullen hem wel vinden «Wij zullen hem vinden, waar hij ook moge zijn" klonk het antwoord van den officier. ToeD het souper bijna afgeloopen was nam de vorst een glas champagne in de hand en sprak lachend: «Erik, wanneer ik een dronk instel op de toekomstige gravin Thekla van Montau, zoudt ge dan met mij willen klinken?" Met oogen stralend van vreugde stootte Erik zijn glas tegen dat van den vorst. Op den vragenden blik van zijne vrouw antwoordde deze: »0, ja! gij weet nog niet wat er in onze afwezig heid geschied is. Juffrouw Thekla Hellwald, de dochter van den opperhoutvester vaö Wiedenfeld, ge zult u haar nog wel herinnoren is de magneet, die onzen neef Erik het rusteloos haan en weder zwerven wil aflaeren door hem aan een gezellig tehuis te bindenzij zal onze nicht worden." Allen wenschten Erik van harte geluk en men bleef nog lang gezellig bijeen. Wordt vervolgd hadden daar den boel bevuild en de winkelierster ge slagen en geschopt, deswege waren zij veroordeeld door de Middelburgsche rechtbank, respectievelijk tot 4 en 3 maanden gevangenisstraf. In de tweede plaats hadden zij bij den veldwachter eenige ruiten ingegooid, waar voor zij door dezelfde rechtbank onderscheidenlijk met 1 maand en 7 dagen gevangenis gestraft werden. Het O. M. vond die straf te licht en eischte 6 maanden voor den eenen en 3 maanden voor den anderen. Uit deze beide zaken kwam de eerste beklaagde ook nog als tweede voor in eene derde zaakhij had name lijk met nog een ander, een barbier, die voor de deur stond van het gebouw waarbinnen het L?ger des Heils vergaderde, een aantal klappen gegeveD. Hij kreeg daarvoor neg twee maanden erbij en de andere 4 maanden, die ook nog wegens het uitdeelen van klappen in de zaal 2 maanden kreeg. Iq deze beide laatste zaken requireerde het O. M. bevestiging van de von nissen. Uitspraak 27 November in al deze zaksn. Gemengde Berichten. Driewegen. Maandag jl. hield de werkmansvereeni- ging «Onderlinge Hulp" in het schoollokaal hare eerste jaarlijksche vergadering. Uit het verslag van den secre taris-penningmeester bleek, dat waren aangekocht 70 kar kachelkolen 1700 K. G. Uit deze hoeveelheid werden 4350 H. L. gemeten, waarvan 240 H. L. als reserve in 't pakhuis worden opgeslagen. Ia ontvaDgst en uitgaaf bedroeg het verhandelde kapitaal de som van 1086,75, waardoor de prijs per H. L. aan de los plaats te Ellewoudsdijk op 0.851j1 kon gesteld worden. E«n batig slot van 9,98 werd in de reservekas gestort. De qualiteit der kolen wordt geroemd, waar door de leverantie door tusschenkomst van den heer Ochtman zich ten zeerste heeft aanbevolen. Het getal leden bedraagt 48. In plaats van den overleden heer J. De Dreu werd het lid J. Steketee als president gekozen, terwijl de verdere leden van het bestuur werden herbenoemd. Uit Driewegen heeft zich sedert eenige dagen verwijderd de veehandelaar J. v. B. tevens agent van eene suikerbietenfabriek, zonder orde op zijne zaken te hebben gesteld. Daar eenige door hem te vereffenen rekeningen onafgedaan zijn gebleven maakt men zich ongerust dat hij de wijk heeft genomen naar Noord- Amerika. Dinsdagavond werd in het Gebouw voor kunsten en wetenschappen te 's-IIage de algemeene repetitie voor het concert, door den heer Nicolfï ten bate van de Sophia-stichting voorbereid, door een minder aan genaam voorval onderbroken. Voor de uitvoering van De Rhijn van Benoit had de directeur ditmaal eene andere opstelling van het koor gewenscht. Zoo waren, terwijl in den achtergrond de bestaande stevige tribune voor het kinderkoor stond, ter weerszijden van het orkest langs de zijwanden tijdelijke oploopende stellages gemaakt voor het koor, zoodat de dames en heeren met het gezicht naar elkaar toe stonden, in plaats van altoos naar het publiek. Juist zou men, na de repetitie van De Zweedsche Nachtegaalmet De Rhijn be ginnen, toen er plotseling een hevig gekraak werd gehoord en men de dames alten en de heeren bassen in de diepte zag verdwijnen. Op het eerste oogenblik maakte zich ontzetting van alle aanwezigen, ook in de zaal, meester, maar weldra bleek dat het ongeval bijzonder gelukkig was afgeloopen. Daar de vloer niet gebroken was, maar alleen losgeraakt van schragen, waren schier allen op hun stoelen rechtstandig naar beneden gezakt en kwamen zij zoo goed als zonder letsel met den schrik vrij. Het ongeval veroorzaakte natuurlijk eene groote storing. Zondagavond werd er bij de rondte in de ka zerne van het depót van discipline te VlissiDgen een soldaat vermist. Bij nader onderzoek bleek, dat hij uitgeklommen was tusschen de tralies boven aan het gebonw, met behalp van drie ranselriemen. Zijn hoofddeksel en broek ver wisselde hij met een boerenbroek en pet. Te Oost- Souburg werd hij door de politie gearresteerd, en geboeid naar Vlissingen overgebracht. De man is nog geen 20 jaren oud. Men vermoedt, dat kameraden den vluchteling behulpzaam zijn geweest. Jaarlijks wordt te Nijehorne, bij gelegenheid van de jaarmarkt, eene harddraverij gehouden. Een dertienjarig meisje, dat zich Dinsdag onvoorzichtig op de baan waagde, werd overreden en bleef op de plaats dood. De schilderij van Eug. AUebé (een klein binnen huis), die op de jongste veiling in de Brakko Grond te Amsterdam voor f 3500 voor de verzameling Mo derne Kunst in het Rijksmuseum werd aangekocht, werd indertijd door den schilder van de hand gezet voor f 125. Bij den storm, die in het einde der vorige week op de Eogelsche kust woedde, werden in 't geheel 96 personen van wrakken gered door de booten der Na tionale Reddingmaatschappij. Op verscheiden plaatsen zijn overstroomingen geschied. Twee dames, die op de helling van een berg in Wales door den storm werden verrast, moesten daar overnachten. Zij brachten een vreeselijken nacht door en werden eerst den volgenden morgen uit haar benarden toestand gered. Het blijkt dat de verzending van den neger jongen en een meisje in een kist van Barcelona naar Parijs het gevolg was van een weddenschap tusschen den heer Lagrange een Franschman en den heer Plasserot. Eerstgenoemde wedde voor 5000 fr. dat hij de beide jongelieden in een kist zou verzenden. De Parijsche politie heeft de beide heeren in hechtenis doen nemen, omdat zij het als smokkelen beschouwde, twee menschen te bergen in een kist, die koopwaar heette te bevatten. Laatste en telegraphlsche berichten. 's-Gravenhage. DeVereenigde vergade ring der Staten-Generaal heeft eenpa rig aangenomen het ontwerp waarbij de Koningin tot regentes is benoemd en is daarna uit eengegaan. Benoemd tot ontvanger bij de rijksbelastingen te Strijen dhr. P. De Haan, thans te Ter-Neuzen. Burgerlijke Stand Goes tan 12 tot 14 Nov. 1890. Getrouwd 13, Marinus Reijerse, 28 j. jm. en Elizabeth Van de Plassche, 25 j. jd Pieter Marinus Da Witte, 29 j. jm. te Middelburg, onlangs te Goes en Petronella Martina Smolders, 24 j. jd. te Goes Mattheus Fokke, 23 j. jm. en Maatje Dobbelaar, 28 j. jd. Correspondentie. Aan den heer K. Er is voor ons niet de minste aan leiding aan uw verzoek te voldoen. Niet wij kwamen «in uw vaarwater", maar een derde kwam in bet onze en niemand kan ons het recht betwisten daartegen op te komen. Waren wij toen genoodzaakt iets mede te deelen wat gij liever niet hadt gepubliceerd gezien, dan wset gij aan wien gij dat te danken of te wijten hebt. Red. Aan te B. Hst* gevraagde kunnen wij niet toestaan. Afloop Aanbestedingen en ïerkoopingen. HeinkenszAiid. Gisteren werd door den Notaris Pb. M. Da Ronde Bresser alhier publiek geveild een woonhuis, schuur en erf, gelegen onder 's-Heerenhoek, groot 4.95 Aren het werd toegewezen aan A. Braamse te 's-Heerenhoek, voor ƒ310, behalve de onkosten. Marktberichten. KRUININGEN, 12 November 1890. Tarwe f7,25 a 8,25, Rogge f5,75 a 6,20, Wintergerst f4,80 a 5,20, Haver f2,50 a 3,26, Erwten f7,a 9, alles per hectoliter. MIDDELBURG, 13 November 1890. Er was heden uit Walcheren een ruime aanvoer van meest alle Granen en Peulvruchten. Jarige Tarwe werd prijshoudend gekocht van f9,40 tot f9,50. Nieuwe Tarwe verschillend van deugd werd eender betaald van f 8 tot f 8,50. Rogge 1 6,40 a f 6,50 Wintergerst f 6,25 a f 6,50. Zomergerst begeerd en betaald van f 4,75 tot f4,80. Zeeuwsche Zomergerst f4,65 verkocht. Bruine Boonen zeer onderscheiden van droogte en qualiteit en gekocht van fll tot f 11,50. Witte Boonen werden dringend gevraagd en gaarne f 2 a f2,15 hooger gekocht van f 14 tot f 14,25. Paardenboonen f6,10 a f6,15 ge nomen Tuinboonen zeer weinig aangeboden en op f6 gehouden. Groene Kookerwten f9,25 a f9,50 betaald. Koolzaad f9,40 a f 9,60 gehouden. Raapolie f31 Patent olie f33. Lijnolie f 28 per vat op 6/w. contant fl korting. Boter f 1,a f 1,10 per K.G. Eieren f 6,40 per 100 stuks. -Ad-ver tentien V Zoo wij hopsn, wenschen wij Maan dag 17 November den 84sten verjaardag te herdenken van onze geliefde moeder, be huwd- en grootmoeder MARTINA BRANDT. Namens de familie, D. SCHIPPER. Ierseke, 12 November 1890. Heden overleed plotseling in den ouderdom van ruim 73 jaren onze geliefde moeder de wed.L. VERMEULEOlivierse, Goes, den 8 November 1890. Namens de kinderen en behuwd- kinderen. Algemeene kennisgeving. Heden overleed na een langdurig lijden en toch nog zeer onverwachts, onze geliefde zoon JACOB, in den jeugdigen leeftijd van ruim 14 jaren. Groot is onze droefheid, ook dia zijner broeders en zus ter, doch wij vertrouwen op den Heer, Dien wij kraebt afbidden. Zijne diepbedroefde ouders broeders en zuster G. J. DE GRAAG, Echtgenoote en Kinderen. 's-Heerenhoek, 13 Nov. 1890. rtÊ/BP Allen die iets te vorderen heb- ben van, of verschuldigd zijn aan de onder het voorrecht van boedelbeschrij ving aanvaarde nalatenschap van wijlen ANTHONIUS ARTZ, in leven klompenma ker te Heinkenszandoverleden te s-Hage den 14 October 1890, worden verzocht daarvan vóór den 17 November 1890 op gaaf of betaling te doen ten kantore van den Notaris Ph M. DE RONDE BRESSER te Heinkenszand. &F Da INSPECTEUR over het LOODS WEZEN enz. in het 6a District maakt bekend dat, wanneer berichten omtrent eenig gestrand of in nood verkeerend Schip worden aangebracht bij Hoofden en tusschenpersunen bij den dienst der kust vaart, dan wel bij Opzichters der kust en ceververlichting en beambten van het Loodswezen, daarvoor eene belooning zal worden gegeven van ƒ5 tot 25, naar gelang van het belangrijke van het bericht. Alleen bij zeer bijzondere omstandigheden kan een hooger bedrag worden toegekend. Hoofden der kustwacht zijn te NieuwersluijsP. FARINAUX, Op zichter der verlichting; t* ZoutelandeH. VAN SICHEM, mr. smid te WestkapelleW. DE RAPPER, Op zichter der verlichting. Tevens is een kustwachtstation in den opstand van het geleidelicht op den zeedijk van Westkapelle. De Inspecteur voornoemd, F. J, P. M. MULDER.

Goessche Courant | 1890 | | pagina 2