1890. N". 134. Donderdag 13 November. 77ste jaargang. FEUILLETON. Door vreemden wil beheerscht. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75» Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van d5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent» B^ directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs lechtr tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 et» Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 6 cent per regeL GOES, 12 November 1890. »Niet steeds is de liefde bestendig van duur". Die versregel schoot ons te binnen toen wij het verslag van het verhandelde in de jongstgehouden vergadering dtr Prov. Staten van Zealand lacen. Er is een tijd geweest, dat de heer Huverslid dier StateD, bevriend was met ons b'al en daarin gastvrijheid verzocht en VODd. En thans? Ach, met diepe smart moeten wij het ervaren: de heer Huvers schijnt ons blad niet meer te kennen 1 Wij willen in 't midden laten de reden waarom de oude liefde zijnerzijds verroest schijnt. Ook zij het verre van ons te denken, dat de heer Hu vers in de vergaderzaal der Prov. Staten reclame wenschte te maken voor een blad, dat hem zoo dikwijls mogelijk en vooral bij verkiezingen ophemelt en verheerlijkt. Neen, wij nemen eenvoudig aan, dat zijne liefde voor dat blad hem de omstandigheden en feiten doet voorbij zien en meenen daarom ook in 't belang van ons blad wèl te doen met hem en den overigen leden der Staten ook ons naamkaartje te vertoonen. Er was sprake van het plaatsen eener advertentie voor eene geldleenirg der provincie en de heer Havers presenteerde zeer hoffelijk, zooals de man dan ook blijkbaar altijd is in de Staten, het naamkaartje van De Zeeuw. *De Zeeuw had eene aanmerkelijke hoogte bereikt", aldus redeneerde de heer Huvers. Welke ho gte gaf hij niet opook niet of die hoogte ge bouwd is oit een kring van lezers, die men in dit speciale geval noodig hadook niet of die hoogte uit steekt boven die van andere bladen, altemaal zaken, welke toch bij de keuze van bladen voor het plaatsen van eene advertentie te pas komen en waaraan de vraag getoetst behoort te worden of het geld der pro vincie voor zulk eene advertentie nuttig besteed is. Maar de heer Huvers ging verder, en tegen dat verder gaan meenen wij in 't belang van ons blad verplicht ta zijn protest te doen hooren. Mr. Lucasse stelde voor, de advertentie te plaatsen vin eenige der in Zeeland meest gelezene bladen", en de keuze aan Gedep. Staten overtelaten. Dit was, als men éen Zeeuwsch blad niet voldoende acht, een verstandig voorstel. Maar toen mr. V. d. Bilt nu vroeg welke Zeeuwscha bladen naar het oordeel der vergadering het meest gelezen werden, kwam de beer Huvers weder onmiddellijk met de Zeeuw, en noemde hij voor Middelburg de Midd. Ct.% voor Goes de Zeeuw en voor Zieriksee de Nieuwsbode Andere deelen van Zeeland werden eenvoudig niet genoemd. En nu wen- schen wij optemerken, dat voor wat G)es betreft de heer Huvers zich vergist beeft. De oplaag van de Zeeuw voor geheel Zeeland is beduidend minder dan die van de Goesche Courant voor Zuid- en Noord- Bevaland alleen. Alvorens dus de heer Huvers in een college als de Provinciale Staten eene lans brak voor een blad zijner richting had hij zich in het belang van de qiaestie, welke het hier betrof, beter op de hoogte moeten stellen. Hij was dan gevrijwaard gebleven voor het debit?eren eener onjuistheid, welke ons blad scha le kon berokkenen en die wij, hoe ongaarne ook, in ons welbegrepen eigenbelang niet onweersproken mochten laten. Over de quaestie zelve zullen wij niet spreken. We zijn het volkomen eeDs met den heer Fokker, die ïei-Je, dat bij eene zaak als deze het doel voor oogen moet worden gehouden en gunsten aan verschillende partijen niet te pas komen. 80) {Vervolg.) »Wat is er met mij gebeurd vroeg zij. Toen viel haar blik op den vorst en met een ge lukkigen glimlach riep zij »0, de vreugde van het wederzien heeft mij zoo aangegrepen". »Het was niets, doorluchtigheid", zeide dokter Heil- mann, »het was slechts eene lichte flauwte, zooals dat bij hevige gemoedsaandoeningen wel meer voorkomt maar aangezien deze gemoedsaandoening van zoo bij zonder aangenamen aard is, heeft het niet veel te be duiden". »Neen, neen, het heeft ook niets te beduiden" riep de vorstin, zwant, niet waar, Leo, gij zijt niet meer boos op mij en ge zult nu niet zoo lang meer van mij wegblijven? Vergeeft ge mij nu, dat ik langer hier bleef, dan a lief was? Het was een dwaze gedachte van mij, waartoe ik mij door het bijgeloof van Betty heb laten verleiden, dat dia Salantieri een kwaden invloed op den kleinen Kart zou kunnen uitoefenen. Het was dwaas, zeer dwaas, maar, niet waar, ge hebt het mij nu vergeven?' In de gisteravond gehouden vergadering van laden der sociëteit V. O. V. alhier is tot kastelein dier sociëteit beroemd de heer L. Reitsma, thans in gelijke betrekking te Helmond. Uit hfct verslag betrekkelijk den dienst der rijks postspaarbank in Nederland over 1889 blijkt, dat te Goes het bedrag der inlagen gedurende dat jaar be droeg 22,380,14, dat der terugbetalingen 13,443,91 en dat op 31 Dec. jl. waren uitgegeven 807 boekjes. In het verslag wordt voorts in het bijzonder melding gemaakt vau de steeds klimmende sympathie, welke aan de rijkspostspaarbank ten deel valt van de zijde der hoofden van inrichtingen voor lager onderwijs, wier zeer gewaardeerde medewerking het sparen door de leerlingen dier scholen in belangrijke mate doet toenemen. Da Staatscourant van heden bevat het volgende bericht omtrent den toestand van Z. M. den Koning: Gedurende de laatste veertien dagen heeft de toe stand van Z. M. den Koning weinig verandering ondergaan. Da stoornis der geestvermogens blijft dezelfde. De gemoedsstemming van Z. M. is afwisselend, nu eens kalm, dau weêc eens opgewondenhet laatste v »oral als de nacht slapeloos is doorgebracht. Da lichaamskrachten, ofschoon ongetwijfeld vermin derend, blijven toch voldoende. Voor het leven van Z. M. den Koning dreigt op het oogenblik geen gevaar. Paleis het Leo, 10 November 1890. Dr. S. S. Rosenstein. Dr. Vinkhuyzen. J. Vlaanderen Cz. Bij kon. be8l. is pensioen verleend aan F. W. Prumers, brievengaarder te 's-Gravenpolder, ten bedrage van /171. Bij Kon. besluit is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Purmerend, jhr. mr. C. G. A. V a n Asch van Wijck, thans griffier bij het kanton gerecht te Hulst. Bij Kon. besluit is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Zieriksee, mr. P. L. Van Eeten, thans ambt. van het openbaar ministerie bij de kan tongerechten in het arrondissement Zieriksee. Ierseke. Ia de Maandagavond gehonden raadsver gadering waren o. a. ingekomen kennisgevingen dat het raadsbesluit tot wijziging der begrooting 1890, alsmede de begrootiDg 1891 door Gad. Staten zijn goedgekeurd, de laatste met eenige aanmerkingen, welke echter geen betrekking hadden op de grootte der cijfers en dus zonder invloed op de eindcijfers bleven. Het burg. armbestuur verzocht om f 111,42 van den post voor onvoorziene uitgaven af te schrijven en naar dien voor geneeskundigen dienst over te brengen. Aangenomen met algemeene stemmen. Van mpj A. J. Scheepmaker was een verzoek om eervol ontslag tegen 1 Januari ingekomen als onder wijzeres aan school 1. Dit werd haar toegestaan en besloten eene oproe ping te doen tegen een salaris van 400 met twee verhoogingen van ƒ25 telkens na een vol jaar verblijf. Daarna stelden B. en W. voor de begrooting voor 1890 te wijzigen in dien zin, dat de ontvangsten en uitgaven met 430,78 werden verhoogd. Tevens verzochten zij uit den post voor onvoorziene uit gaven ƒ112,33 te mogen gebruiken voor eenige aan gewezen diensten (o. a ƒ72,10 voor verblijf- en ver- Zij strekte smeekend beide handen naar haren echt genoot uit. De vorst was niet in staat een woord te niten. Hij staarde zijDe vrouw een oogenblik aan, ijlde toen op haar toe, hief haar uit den stoel en drukte baar aan bet hart. Er parelden tranen in zijne oogeD, terwijl er een juichkreet aan zijne borst ontsnapte. De vorstin rustte met een onbeschrijfelijk gelukkigen lach in zijne armen. Graaf Kronstein trad op hen toe en legde zijne handen zegenend op hunne hoofden. Eensklaps richtte de vorstin zich weder op. x>Ah" zeide zij met een vriendelijken lach zdaar is onze goede Meisenberg ookdat is aardig van u, L'O, dat gij hem medegebracht hebt. Ik heb een groot geheim met hem en nu kunnen we dadelijk plannen voor onzen veldtocht beramen", liet ze er ondeugend op volgen. i>Maar" sprak ze eensklaps verschrikt, »wat ziet ge er slecht uit? Wat is er met u gebeurd?' »Ik was ziek, doorluchtigheid" antwoordde Meisen berg, ven ik moest naar Méran om geheel te her stellen. Maar nu", voegde hij er diep ademhalend aan toe, >nu is alles voorbijik gevoel, dat ik nn weldra geheel genezen zal zijn." vArme vriend" zeide de vorstin, hem hartelijk de band reikende. »Nu, ik hoop, dat ik een middel zal vinden om n weder volkomen gezond te maken. Dokter, zijn het niet de homoeopathen, die beweren, dat de ziekten worden genezen door dezelfde oorzaken, waardoor ze zijn ontstaan t plegingskosten van buitengewone politie tijdens de kermie). Een en ander weid met algemeere stemmen goed gekeurd. Teruggekomen van de commissie van onderzoek waren de begrootiog 1891 en de rekening 1889 van het Bnrg. Armbestuur. De laatste bedraagt in ont vangt 8890,44, in uitgaaf 5561,14, goed slot 3329,30. Nadat nog aan 3 veldwachiers ieder eene gratifi catie van 5 was toegewezen, wegens diensten tijdens de kermis, ging de openbare vergadering in eene ge heime over, ter behandeling van reclames tegen den Hoofd. Omslag en ter vaststelling van het suppletoir kohier van den Hoofd. Omslag voor 1890. Bij Kon. besluit is aan F. E. Schwarts- mans, eervol ontslagen brugwachter aan het kanaal door Walcheren te Vlissingen, een pensioen verleend ten bedrage van 152 'sjaars. Bij het txamen voor apothekersbediende te Breda is o. a. geslaagd da heer F. M. J. D a m e n te Mid delburg. In de geld leening ten behoeve der ge meente Middelburg groot ƒ300,000, rentende 3% pet., waarvan voorloopig slechts wordt uitgegeven de le serie ad ƒ250,000 is, volgens de Midd. Ct.% ingeschre ven voor een gezamenlijk bedrag van 583,500. Naar uit Londen aan het T. v. Gen. wordt gemeld, heeft een correspondent van de Times een ondeihoud gehad met prof. Koch, over zijne ontdek king tot genezing der tering. Vooralsnog weigerde hij nadere inlichtingen te geven. Alleen deelde hij me ie, dat voor de bereiding der lymphe metaalzouten worden gebezigd. Nadat deze stof den teringbacil gedood heeft, werkt zij door hare gezeode eigenschappen mede om den lijder te herstellen en maakt hem tegen verdere aanvallen van den bacil bestand. De lymphe is slechts door een lang en zeer moeilijk proces, dat zeer kostbaar is, verkregendaar om zal zij voorloopig alleen bereikbaar zijn voor rijken tenzij de regeeringen de stof aankoopen. Koch vermeent niet, dat lang bestaande gevallen van tering door hem kunnen worden genezen, daar in znlke gevallen andere parasieten, behalve de tuberkel bacil, zich door do longen een weg banen, terwijl de Koch'sche entstof alleen de teringbacil doodt. Koch vaccineert alleen teringlijders, hetgeen bewijst dat zijn stelsel niet preventief is. Prof. Leyden, de eenige vertrouwde van Koch, gelooft stellig aan den goeden uitslag. Binnen een zestal weken zal de methode in den kring van genees kundigen te Berlijn door dr. Koch publiek worden gemaakt. Iq de Spencerstrasse te Berlijn zal een labora torium voor de bereidiög van dr. Koch's entstof wor den ingericht. Reeds zija 100 gunstig afgeloopen ge vallen van ingeënte teringlijders opgeteekend. Alle soorten vau tering, zoo heet het, knnnen door de methode van Koch genezen worden, zelfs lupus een tuberculeuze huidziekte. De verpleegden kunnen, na iedere inenting, hun dagelijksch werk hervatten. Donderdag werden 15 patiënten, die aan gewrichts- tuberculose leden, door prof. Von Bergmann volgens Koch's aanwijzingen ingeënt. Den volgenden dag stelde de geleerde de verpleegden voor aan een gezelschap van geneeskundigen, ten einde de verbeteringen te toonen, die binnen 24 uren in d? verschijnselen der »Zeker, doorluchtigheid" antwoordde de doktor, »het komt er maar op aan het vergif te kennen, waaruit de ziekte geboren is." »Nn", zeide de vorstin lachend, »ik geloof, dat ik in dit geval wel weet, wat de oorzaak van Meisen- berg's ziekte is. Wanneer Leo mij wil helpen, dan zullen wij een kunststuk verrichten op het gebied der geneeskunde." »Maar nu" riep de vorst, zwaar is Kurt? Ook hem heb ik in zoo langen tijd niet gezien en ik verlang er naar hem in mijne armen te sluiten 1" »Mijn God" zeide de vorstin, wat ben ik zelfzuchtig om mij te vei heugen over ons wedei zien en den kleine te vergeten 1 en meteen ijlde zij de kamer uit. Da vorst liep op den dokter toe. Hij hief den kleinen man met zijne sterke armen op, drnkte hem aan zijn borst en riep vlleilmaon, Heilmann, mijn vriend, wat gij aan mij hebt gedaan, heeft wel nooit de eene mensch den anderen geschonken. Eisch wat ge wilt, alles wat ik bezit, behoort u toe, alles behalve vrouw en kind, die gij mij hebt teruggegeven". De dokter maakte zich lachend uit de omarming van den vorst los en gleed weder op den grond. vVóor alles verzoek ik u mij niet dood te drukken" zeide hij»en dan" vervolgde hij en zijne oogen wer den vochtig, vraag ik alleen, dat onze oude vriend schap blijve bestaan ons leven lang Gij ziet, dat een ziekte hadden plaats gegrepen. Ook in het heelkundig instituut van dr. W. Levy zijn 8 personen ingeënt. Levy, Bergmann, de legerarts Pfuhl uit Berlijn, dr. Libberitz uit Frankfort en dr. George Cornat uit Rei- chenhall zijn door dr. Koch uitgekozen om hem bij het inenten te helpen. De samenstelling der lymphe is echter ook hun nog onbekend. Volgens een correspondent der Times is toxalbumen het belangrijkste bestanddeel der entstof. Het wordt den patiënten, die aan de longtering lijden, in den rug gespoten. Hun, die een andere soort van tering hebben, wordt de stof ingespoten op eene plaats zoo dicht mogelijk bij het aangetaste lichaamsdeel. Meestal krijgen de patiënten 2 dagen na de inenting hevige koorts, maar alle verpleegden doorstonden die tot dnsverre zeer goed en de inenting was in alle gevallen zeer gunstig. Binnen enkele dagen zullen nog meer inrichtingen voor inenting geopend worden, o. a. een op bijtonder bevel van den keiter. Bij de Parijsche academie van geneeskunde is een verzegeld schrijven ingekomen over een werk, waarin de genezing der tering besproken wordt. Het is van dr. Letulle, een der beroemdste leden der Fransche medische faculteit, en van dr. Marqnezy. Koch heeft tweemaal den keizer eene mondelinge mededeeling gedaan. Het gerncht loopt, dat de keizer 2,000,000 M. voor Koch ter beschikking wil stellen: éan miilioen als persoonlijke eeregiit aan Koch, die, zonder op eenig voordeel voor zich aanspraak te maken, zijne uitvinding aan de geheele wereld schenken wil; en een tweede miilioen tot het bouwen van eene staats inrichting ter bereiding van het geneesmiddel. Van eene andere zijde wordt gemeld, dat er onder Koch's toezicht een groot militair hospitaal zal ge bouwd worden voor de aan tering lijdenden onder het Berlijnsche garnizoen en dat er bij den Rijksdag een krediet van 500,000 M. zal worden aangevraagd tot stoffdijke bevordering van proefnemingen ter genezing van andere, met name besmettelijke ziekten. De Regeering verklaart vooreerst niet te denken aan de opheffiag van het Koloniaal werfdepot. Naar uit Suriname aan de N. R. Ct. be richt wordt, werden er, toen de Prins Frederik Hendrik" van de K. W.tl. Maildienst, op 13 October II. des avonds het fort Nieuw-Amsterdam aan de Suriname-rivier voorbijstoomde, plotseling, tot aller verbazing, van dat fort twee stopschoten gelost en da boot verplicht het anker te laten vallen. Toen zij mocht opstoomen, was het getij verloopen en moest zij tot den volgenden dag wachten, zoodat de brieven, die anders denzelfden avond zouden uitgereikt zijn, eerst den volgenden morgan werden uitgegeven. En wat was de aanleiding voor dat oponthoud, voor die stremming in het postverkeer? Van quarantaine kon bij de boot, rechtstreeks uit Amsterdam komende, natuurlijk geen sprake zijn; maar het nieuw benoemde lid van het Hof van Justi tie, da heer von Weiier, werd met die boot verwacht, en de beer Lohman scheen er prijs op te stellen, den nieuw aankomende, vóórdat iemand anders het kon doen, eene uitnoodiging te doan toekomen, om te zijnent te komen logeeren. De heer von Weiler heeft dan ook bij den gouverneur zijnen intrek genomen. B j de heerschende spanning tusschen den gouverneur en de Koloniale Staten zou het meer in overeenstem ming met eene eerlijke en verstandige staatkunde ge weest zijn, indien de heer Lihman er loe had willen vriend toch altijd nog iets waard iswanneer gij geen vertrouwen in mij had gesteld, dan had ik ds geheime krachten, waarvan de wetenschap nog zoo weinig weet, niet dienstbaar knnnen maken aan uwe redding en die uwer vrouw". De vorstin trad weder binnen, met den kleinen Kurt op den arm. vZiet ge", sprak zij tot het kind, dat een weinig verlegen rondkeek, terwijl zij den vorst terughield, die met een juichkreet op moeder en kind toeijlde, •ziet ge, daar is papahij komt om u te halen, omdat ge zoo lief en gehoorzaam zijt". De kleins keek zijn vader nog een oogenblik ang stig vragend aan; toen begon het te lachen, strekte de armpjes nit en riep juichend vpapa, papa 1" Graaf Kronstein wenkte den dokter en Meisenberg en zij verlieten stil de kamer, de hereenigde ouders met hun kind alleen latende. Des avonds telegrafeerde de vorst nog aan graaf Erik om hem uittenoodigen onmiddellijk naar Hohen- wartburg te komen. Ook zond hij met den graaf ge- zamelijk een schrijven aan den Koning, waarin beiden verklaarden, dat zij hun besluit betreffende de erfop volging in het Huis Hohenwartburg terugnamen, ter wijl zij om eene particuliere audiëntie verzochten om persoonlijk de aanleiding tot dit veranderd besluit toe te lichten. Ook verzochten zij aan de rechtbank hat proces omtrent de scheiding te staken.

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1