schouw de snel beweegbare bootsklampen, uitgevonden door den heer C. J. Van S 1 u ij 8, oprichter van den rijkswaterstaat te IJmuiden, vervaardigd door den heer G. StefFelaar, fabrikant van stoom- en andere werk tuigen, te Velsen. De inrichting kenmerkt rich door eenvoud en prac- tische vinding. Onzes inziens is het toestel zeer aan bevelenswaard. Zonder in cene breedvoerige beschou wing te vervallen stippen wij even aan, dat de werking in hoofdzaak neerkomt op het volgende Door eene ronddraaiende beweging te geven aan een onder de op de klampen staande boot doorloopende as (waartoe slechts door een man met gerit ga inspan ning aan een touw behoeft getrokken te worden), worden twee stel metalen blokken, waarop de kiel van de boot rost, van elkander verwijderd, waardoor deze onder steuning wegzakt sn tevens de zijstukken naar binnen worden gehaald en tegelijkertijd de zijklampen neder- vallen. Da boot hangt [dan geheel en al vrij in de takels, gereed om overboord te worden gezet. De ge- heele beweging vordert slechts den tijd vau acht seconden. Als een groot voordeel van dit toestel zij nog ver meld, dat men des verkiezende de zijklampen aan de binnenboordszijde kan laten staan. Even vernuftig als de uitvinding is van den heer Van Sluijs, even net en met zorg is het model afge werkt door den heer Steffelaar. Het model is bestemd om geplaatst t« worden onder eene der booten van het stoomschip «Amsterdam" der Nederlandsch Amerikaansche Stoomvaart-maatschappij, die loffelijker wijze na kennisname dadelijk met deze nuttige uitvinding eene proef zal nemen. Naar wij vernemen, is de uitvinder reeds bezig patent te nemen in Engeland, Duitschland, Frankrijk en Noord-Amerika. Wij wenschen den heer Van Sluijs veel succes en, teskenen bierbij aan, dat de kosten tan den toestel betrekkelijk gering zijn. Gelijk bekend is heeft Maandag voor 8 dagen dr. S c h a e p m a n te Hulst eene redevoering gehouden. De lijd bevatte daarvan een verslag, aan welks volkomen betrouwbaarheid zij meende niet te mogen twijfelen, én om de persoonlijkheid van den inzender, én om het karakter van het verslag zelf. De verslaggever opperde de onderstelling, dat die rede een openingsrede is van de verkiezingscampagne, die in Juni 1891 zal worden uitgeschreven hij kenschetste haar als een pleitrede voor de bestendiging van het bondgenootschap tusschen de r.-katholieken en de anti-revolutionairen. «Wil het staatsbestunr zich in dezelfde neutrale, voor allen welwillende richting kunnen blijven voort bewegen zoo liet de verslaggever dr. Scbaepman o. a. zeggen zal de vracht der overwinning van 1888 niet verloren gaan, dan is de bestendiging van het bondgenootschap een onafwijsbare eisch der om standigheden. Maar dan ook, zoo eindigde hij in eene vaderlandschlievende ontboezeming, behoort dit bond genootschap door de r.- katholieken een belang geacht te worden, hoog gero"g om daaraan plaatsvervanging en andere ondergeschikte zaken ten offer te brengen." De lijd gaf daarop haar leedwezen te kennen over bet slotwoord, waarin dr. Schaapman zijne practische conclusie heeft sameDgevat. «Door de openlijke ver klaring van dr. Schaapman, dat het bondgenootschap met de anti-revolutionairen in zijn oog voor de r.- katholieken hoogere waarde bezit dan het behoud der plaatsvervanging, en dat de laatste tot «de onder geschikte zaken" moet gerekend woiden, is da kant, dat de anti-revoiutionaiien zich alsnog bereid zullen verklaren met de r.-katholieke bondgenootsn in schik king te tredener zeer zeker niet op verbeterd" meende het blad. Naar aanleiding van bovengenoemd verslag zond dr. Schaepman aan De lijd een schrijven, waarin hij o. a. beweert dat hij «de Noord-Brabantsche motie niet heeft genoemd en niet sangeduil zelfs." Bovendien werd aan De Tijd getelegrafeerd door de heeren Walter, kamerlid, Th. P. Hessels, pastoor- deken, en Van Waesberghe Jaossons, dat zij, «na ter meerdere overtuiging veel anderen te hebben gehoord, protestveren tegen de mededeeling in het door De Tijd opgenomen verslag, dat dr. Schaepman de Noorde Bra^antsche motie zou hebben vermeld en zou hebben verklaard, dat plaatsvervanging moest worden opge offerd aau het monsterverbond." den vorst zoo opgewonden, dat zijn vrieod hem moest ondersteunen toen zij op het slot Neuburg uit het rijtuig stapten. «God zegene u, mijn zoon" sprak de oude graaf Eron8teio, toen de vorst en dokter Heilmann zijne kamer waren binnengetreden. «Heb dank voor nweo brief en voor uwe spoedige komst, want daaruit blijkt mij, dat nog niet alle hoop behoeft te worden opge geven, hoewel ik niet begrijpen kan, boa er ia onze aangelegenheden nog van ernige hoop sprake kan zijn." «Onmogelijk is er niets" antwoordde de vorst ern stig, terwijl hij den handdruk van den graaf krachtig beantwoordde, «en dus ook niet dat het ontzettende geheim onzer familie op bevredigende wijze wordt op gelost. Wij zijn nog allen in leven, wij hebben de kracht om tegen de geesten der duisternis te strijden en voor zulk een strijd heb ik 'hans den mosd terug gevonden, die mij een oogenblik verlaten had". «Maar wat is er dan gebeurd Hoe is het mogelijk, wat geschied is ongedaan te maken?" «Ongedaan dat is onmogelijk" sprak de vorst, «maar misschien gelukt het toch, de schuld van het ge beurde af te wentelen van het boofd, waarop ze thans rust en den werkelijken schuldige te ontmaskeren". De graaf schudde treurig het hoofd. «Hoe kan ik daaromtrent eenige hoop koesteren vroeg bij. «Sophie blijft, zoo dikwijls ik haar ook ondervraagd heb, bij hare afschuw*lijke bekentenis; de eenige oplossing is te vinden in krankzinnigheid of in een idéé fuce. Ik heb de meening gevraagd van ver schillende doktoren uit krankzinnigengestichtenver scheidene banner verklaarden, dat het mogelijk is, dat zulk een denkbeeld in een zieken geest vasten wortel krijgt. O, het zou al verschrikkelijk genoeg zijn mijn Mnig kind krankzinnig te weten maar toch zou het En in antwoord op deze wederlegging meldt de verslaggever aan De lijd nader, dat vergissing in de woorden mogelijk is, maar dat de beteekenis van het gesprokene juist is weergegeven. Volgens een telegrafisch bericht uit Wiesbaden aan een der Berlijnsche bladen is de heer Eyschen voornamelijk naar Hohenburg op reis gegaan om met hertog Adolf van Nassau te beraadslagen over een punt in quaestie met betrekking tot het regent schap over het groothertogdom Luxemburg. Het moet namelijk de vraag zijn, of hertog Adolf, na ten vorigen jare den eed als regent te hebben afge legd, thans bij zijne wederoptreding in die waardigheid op nieuw zou moeten worden beëedigd. Het Luxem- burgsche ministerie meent van ja, hertog Adolf zegt neen. De Staatsraad heeft Zaterdag eene tweede geheime zitting gehouden. Da Rheinische Courier meldt, dat de hertog van Nassau heden in Luxemburg zou komen, om persoon lijk morgen de zitting der Kamer te openen. Het blad de Réforme spoort de Belgische Re- geericg aan het voorstel van Nederland te ondersteu nen, om alle Europeesche Staten te doen deden in de kosten, voor de uitvoering van het Congo-trak- t a a t vereischt. Zij beveelt die ondersteuning aan, niet slechts om het recht, maar ook om de goede verstandhouding met Nederland te bevorderen. Het voorstel van Nederland, dat de Réforme eene «red dingsplank" noemt, opent aan België den weg om uit het koloniale wespennest te geraken. Uit Brussel wordt echter aan de Times geseind dat Nederlands voordel betreffende eene internationale sub sidie als onaannemelijk beschouwd wordt, omdat door zulk een subsidie de onafhankelijkheid van den Kongo- staat in beginsel vernietigd zoude worden. Als bewijs, dat da overvloed van civiel- ingenieurs, die eenige jaren geleden bestond, niet meer aanwezig is, diene, dat zich voor het aan staand examen van adspirant-ingenienr slechts vijf candidaten hebben aangemeld. Er zijn 2 a 3 vacatures te vervullen, zoodat de kaDsen vrij wat beter staan dan vroeger, toen er voor éen plaats soms 40 solli citanten waren. Men wijt dit tekort aan civiel-inge- nieurs aan de omstandigheid, dat velen bij werken in het buitenland, o. a. Rusland, China, Pirzië, Trans vaal en Amerika geplaatst zijn. RN Toevallig, zoo schrijft men aan de Arnh. Cf., viel mijn oog op hetgeen de Scientific Americanin haar nommer van 27 September jongstleden, mede deelt over: De goede uitkomsten der vaccinatie in Duitschland wat ik wel der moeite waard acht om, ten behoeve van de bestrijders dezer algemeen zoo heilzame zaak, te vertalen. «Naar aanleiding van de Duitsche wet, waarbij vaccinatie en hervaccinatie op bepaalden leeftijd is bevolen, vermeldt de inspecteur van den geneeskun digen dienst aldaar, dat de pokken zoo goed als ge heel nit het Duitsche Rijk zijn verdwenen. Uit het laatste offlciëele rapport blijkt, dat in het jaar 1888 slechts 110 sterfgevallen tengevolge der pokken in het geheele Rijk voorkwamen, en dat dit aantal 58 sterfgevallen minder aantoont, dan die voor gevallen in 1887 en 87 minder dan die in 1888. Van deze 110 sterfgevallen kwamen er 88 of om streeks vier vijfden van het geheele aantal voor in die deelen van het Rijk, die onmiddellijk grenzen aan landen, waar de vaccinatie niet is verplichtend gesteld, en waar voortdurend aanrakiag bestaat tusschen ge vaccineerde en ongevaccineerde grensbewoners. Omtrent het door den Berlijnschen hoogleeraar Koch uitgevonden middel tegen de tering wordt aan de N. R. Ct. gemeld, dat mannen, wier oordeel van beteekenis is, waarschuwen tegen te over dreven verwachtingen. Met zijne klinische proefnemin gen op teringlijders is professor Koch pas in het midden van Augustus begonnenreeds nu een oordeel te vellen, is dus op zijn minst genomen voorbarig. Ia dit verband wordt er aan herinnerd, hoe ook bet door Pss'eur gevonden middel tegen hondsdolheid aanvankelijk tot de grootste verwachting-.n aanleiding gaf, en later vele teleurstellingen baarde. Deze be- dfnkitig is minder gelukkig gekozen, meenen wij, want Pasteur's methode, onder gunstige omstandigheden nog duizendmaal beter zijn dan de ontzettende waar heid, waartegenover we ons nu nog bevinden. Het is nog mijne eenige hoop en er bleef dan altijd kans op eene gelukkige genezing", «Misschien blijft ons nog wel wat beters" zeide de vorst«in ieder geval is het een groot geluk, dat wij al het gebeurde zoo geheim en zonder opzien hebben behandeld. Maar gij zult alles vernemenwees er echter op voorbereid veel te hooren wat ongelooflijk schijnt en dat toch waarheid is." Hij stelde daarop dokter Heiiman aan den graaf voor als zijn oude academievriend, die geheel op de hoogte van zijne aangelegenheden was. «Wanneer" zeide hij, zijne hand vertrouwelijk op den schouder van den dokter leggend, «God ons genadig Zijn licht wil zenden in deze duisternis, dan is deze hier Zijn bode". De graaf schudde Heilmann verbaasd maar harte lijk de hand en keek hem vragend aan. Zij namen allen plaats en de dokter begon den graaf op kalme, duidelijke wijze te vertellen hoe hij zich in den laatsten tijd met de verschijnselen van het hypnotisme had bezig gehouden, vooral met de inwerking van eens anders wil op het in bypnotischen slaap verkeerende individu. Verder deelde hij mede hoe hij toevallig zijn ouden vriend ontmoet had, hoe deze hem zijne treurige geschiedenis had veiteld en boe al dadelijk de gedachte bij hem was opgekomen dat daarbij op de eene of andere wijze het hypnotis me in het spel was. Hij schilderde op duidelijke en treffende wijze de proeven die in de vergadering van geleerden waren genomen en vertelde eindelijk, nadat de vorst zelf h3m daartoe verlof had gegeven, de proeven die hij met Ines en Betty bad genomen. Wordt vervolgd,) aangewend, doet wel degelijk het doel bereiken. Vóór hem waren alle gevallen doodelijk. Het is intusschen onloochenbaar, zoo gaat de be richtgever voort, dat personen, die nog slechts kort aan tering leden, en onder Koch's behandeling kwa men, baat gevonden hebben bij zijn middel. Gelijk reeds gemeld, moet het middel bestaan uit eene soort lymphe, welke (volgens hot Berliner Tageblatteen door middel van bacteriën verkregen stofwisselings product is en zóo bijzonder moeilijk gemaakt kan worden, dat in den eersten tijd Koch alleen in staat zal wezen het zuivere praeparaat voort te brengen. Bij het verbruik wordt het in het onderLuidsche cel weefsel ingespoten, waardoor het in den ssppenomloop komt. Kerk^ffjke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep bij de Herv. gem. te Biezelinge c. a. door ds. J. Hoekstra te Workum. Kolijnsplaat. De naar hier beroepen predikant ds. C. IJnsonidas van Ouderkerk aan den IJsel heeft voor deze gemeense bedankt. Iorseke. Gisternamiddag predikte ds. Vermaas zijn afscheid naar aanleiding van Rom. 15 vers 4, 5 en 6. De gemeente die in buitengewoon grooten getale was opgekomen, zong hem de heilbede tos, vervat in het 4e vers van Ps. 121. Eene zangvereeniging zong even eens een toepasselijk lied. In de Vrijdag te Utrecht gehouden eerste ver gadering van den schoolraad is tot 25ste lid gekozen de heer Th. P. baron Mackay, die de benoeming in beraad heeft gehouden. De conceptstatuten zijn met algemeens stemmen aangenomen. Het in functie zijnde moderamen is herkozen. 218 scholen zijn aangesloten, waaronder 2 scholen voor eigen rekening. Ook heeft de vergadering 44 personen benoemd voor de 6 verschillende commissies, waarbij rekening is gehouden met de verschillende richtingen op kerkelijk gebied. (St.) Naar De Tijd verneemt, heeft een tweetal eer waarde zusters Ursulinen van Batavia (Noordwijk) gevolg gegeven aan het sedert een jaar reeds bestaande voornemen om te Amsterdam een noviciaat voor Oost- Indië op te richten. Da ervaring, door de büde religieuzen, vooral door de eerwaarde zuster Aloysia de laatste gedurende een twintigjarig verblijf in Indië opgedaan, billijkt voor de belangwekkende inrichting de schoonste ver wachtingen. Rechtszaken. Voor de rechtbank te Middelburg werd Vrijdag behandeld de zaak tegen P. de P., slager te Hontenisse, beklaagd dat hij 13 Nov. 1889, te Hontenisse, een verzoekschrift hetwelk aan Z. M. den Koning is verzonden valschelijk en in strijd met de waarheid heeft onderteekend met den naam vanFille Schelfout. Het O. M. eischte tegen bekl. 6 maanden gevange nisstraf. Volgens de Amst. Ct. zal mr. Th. Heemskerk als verdediger van Aafje Kuypers optreden. Gemengde Berichten. Men schrijft ons Het verbod tot het dragen van vuurwapenen op den openbaren weg, wordt een gevoelige slag voor de nog zoo jeugdige en nuttig voor den landbouw werkende mus- schengilden op Zuid-Beveland. Immers 80 of 90 pro cent der schadelijke vogels worden door het schot gedood en de liefhebberij om ook eens te scbieten, al is het dan maar op een muscbje, deed velen besluiten lid van zulk een gilde te wordenwetende dat het voor den landbouw eene nuttige taak is. Velen hebben reeds hun toevlucht genomen tot klemmen, maar of dat voortdurend het gewenschte resultaat zal geven valt te betwijfelen. De geweer-, kruit en patroonier- koopers klagen steen en been en niet het minst de fabrikanten. Het rijks-telf graaf kantoor te Goes verzond ge durende de maand October 893 telegrammen, ontving er 874, overgenomen ea verder geseind werden 1284, totaal behandeld 3051. Het telefoonkantoor te Wolfertsdijk ontving 70, ver zond 58, samen 128; dat ts 's-Gravenpolder ontving 19, verzond 21, samen 40; dat te Hoedekenskerke ontving 39, verzond 37, samen 76dat te Heinkens- zand ontving 19, verzond 21, samen 40; dat te 's-Heer Arendskerke ontving 15, verzond 16, samen 31dat te Borsele ontving 24, verzond 40, samen 64 dat te 's Heerenhoek ontving 38, verzond 48, samen 86; dat te Nieuwdorp ontving 15, verzond 19, samen 34 telegrammen. üansweerd. Gedurende de maand October werden alhier op het rijks-telegraafkantoor verzonden 461 tele grammen, ontvangen 302, opgenomen en verder ge seind 128, totaal behandeld 891 en per telefoon HansweerdKruiningenverzonden 58 berichten ontvangen 78, totaal behandeld 136. Te 's-Heerenhoek werd Zaterdagmorgen bij den huurkoetsier V. een zijner ps arden dood bniten den stal gevonden. Daar het dier, vermoedelijk door hevige pijnen gefolterd, de planken van een schutting had stuk geslagen, valt aan kwaadwilligheid niet te denken. Kapellc. De wisschen, die in de laatste jaren alles te wenschen overlieten, zijn dit jaar weer even goed als *óor de bedoelde slechte periode. Bij de verkoo- pingen jl. Vrijdag en Zaterdag werd dan ook het dubbele van den prijs van verleden jaar betaald, soms nog daarboven. Voor de arbeidende klasse in deze gemeente is dit een uitkomst, daar zij in den aan staanden winter daardoor voor een goed deel van werk wordt voorzien. In het geheel bracht de verkooping Vrijdag jl. gehouden door notaris Gallis Merens op f 1577; die Zaterdag jl. doDr de notarissen mr. Liebert en Pilaar gehouden 2245, en die heden door den heer Pelle gehouden 1145, te zameu alzoo 4967. Batlu Zaterdagavond omstreeks half zes werd het tjalkschip «Eendracht", schipper M. Leyten, mat sui kerpenen, geladen aan de Biezelingsche ham, in het nauw van Bath, ter hoogte van de 2e witte ton, door een uit Belgie komende onbekende zeeboot zoo danig aangevaren, dat het plotseling zonk en de schip per met vrouw en kind te water geraakten. De schipper dreef met zijn 1%jarig zoontje in de linker- en een mergel in de rechterhand en de vrouw klemde zich aan een stuk plank vast om boven te kunnen blijven, tot het gelukkig den knecht, die nog bij tijds de roeiboot kon meester worden, mocht ge lukken allen van een wissen dood te redden. Aan den wal gekomen werden zij door den kom mits te water, Constandse, opgenomen en van al het noodige voorzien. Aangezien het schip, dat met laagwater gedeeltelijk bovenkomt, niet is geassureerd en alles, waaronder ruim 400 francs van den schipper, verloren ging, ziet het er op 't oogenblik voor dezen zeer duister uit. Ierseke. Een der beide Heilsoldaten, die voor eenige weken zoo deerlijk mishandeld werden, een ongeveer 21jarig jongeling van Ierseke en die nog niet geheel hersteld was, ondervindt daarvan op 't oogenblik na weeën, die nog erger zijn dan lichamelijk lijden. Ver leden week op reis zijnde meende hij plotseling beter schap in zijn zieken arm te bespeurengeen half uur later deden zich verschijnselen voor van hersenkrenking. Sedeit zijn deze dermate verergerd, dat men voor verlies van zijn leven of volslagen krankzinnigheid vreest. Van tijd tot tijd krijgt hij vlagen van ijlhoofdig heid, waarbij hij zijne aanvallers meent te zien en waarbij zoodanige zenuwagitatie ontstaat, dat zes man nauwlijks in staat zijn hem in bedwang te houden. Zoo moet een braaf jongmenscb lijden tegen wien niemand bij mogelijkheid een andere veete kan hebben dan dat hij Heilsoldaat is geworden. Kolijnsplaat. Als een bewijs, dat het telephoon- kantoor alhier in eene bestaande behoefte voorziet, hoe verschillend daaromtrent de spraken ook waren vóór de oprichting, diene, dat alleen in de verloopen maand October 119 berichten ontvangen en 148 ver zonden werden, samen 267 berichten. Dezer dagen had men in Middelburg een rat met den staart in een klem gevangen; het beest wist geen beter middel om zijn vrijheid weer te krijgen dan zijn staart door te kaagen. De rattenvanger vond >s morgens alleen de staart in den val, maar onze gluwe sinjeur was er van door! Twee koopvrouwen, die Vrijdagochtend met den eersten trein uit Rotterdam naar Dordrecht waren vertrokken, ten einde op ie weekmarkt aldaar hare waar aan den man te brengen, kregen bet tijdens de reis zoo geducht met elkaar aan den stok, dat ze handgemeen werden en met deerlijk gehavende ge zichten en handen in de Merwestad aankwamen. Na elkander aangeklaagd te hebben bij de politie, die zich met het geval natuurlijk niet kon inlaten, zochten beide vrouwen hare standplaats op het Scheffersplein op, waar ze, de eene met bebloed gelaat, de andere met kleefpleisters beplakt, het publiek te zien konden geven, hoe dames er uit zien, wanneer ze gevochten hebben, terwijl de politie een toeziend oog hield, dat zij niet in herhaling vielen. Zoo gunstig als het weer in September en het begin van October voor de boeren was, zoo ongunstig is het nu in de laatste weken geweest. Door de groote hoeveelheid regen, welke gevallen is, zijn sommige landerijen in Holland in ware poelen veranderd. In sommige weiden, vooral in het Westland, staan de beesten bijna op eilandjes, zoodat velen het vee hals over hoofd binnen moeten halen, ofschoon er nog overvloed van gras is. Eenige der voornaamste vleeschhouwers te Rotter dam hebben den prijs van het rundvleesch met 10 cent per kilo verlaagd. Uit Zevenaar wordt als eene bijzonderheid ge meld, dat daar een haas van 5 Ned. ponden en 1 ons is geschoten. Bij de schaarschte van wild in die s'reken is over het geheel de wicht buitengewoon. Meermalen had een weduwe te Bergschenhoek opgemerkt, dat een harer koeien volstrekt geen melk gaf, totdat men eindelijk tot de ontdekking kwam, dat een varken, dat ook in het land liep, stond te zuigen aan den uier der koe. De spreker in de Tindal-meeting, tegen wien eene gerechtelijke instructie is geopend wegens uitdrukkin gen, welke beleedigend voor den Koning werden ge acht, heet niet Krekel, zooals hij den voorzitter der vergadering als zijn naam opgaf, maar Garrits of Ger ritsen. Als een staaltje, hoe wordt omgesprongen met de begrafenisfondsen, kan dienen, dat dezer dagen op den Uilenburg te 's-Hertogenbosch eene vrouw is ge storven, op wier dood door familieleden en buren in niet minder dan vier fondsen was gespeculeerd, zoo dat hun nu een gezamolijk bedrag van 750 zal wor den uitbetaald. Een der speculanten drijft die zaakjes in 't groot men vertelt, dat hij de geheele buurt verzekerd heeft. Houtvester. «Ja, heeren, mijn Nero, dat is eerst een hond. Daar zit ik te ontbijten en 't stomme dier ziet mij aan. Een stuk worst, Nero vraag ik. Hij vliegt den tuin in, komt terug en wat heeft hij in den bek? Een takje Hoe-langer-hoe-liever (Haarl, Ct.) Te Tilburg is de meelfabriek van den heer Bruyelle gedeeltelijk afgebrand. Een groote hoeveelheid koren ging verloren. De fabriek was op Amsterdamsche benrspolis ver zekerd voor 120,000, waaraan ook de Tilburgsche en Zntfensche maatschappij deel hebben. Door den grooten voorraad van granen, die totaal verloren ging o. a. waren op het magazijn 5600 zakken graan geborgen is de schade veel grooter. Men schrijft de oorzaak van den brand toe aan bet warmloopen der stoommachine in de graanzuiverings- fabriek. Daar het weik dezer machine in nauw ver band staat met den arbeid in de andere fabriek, zal ook deze langoren tijd moeten stilstaan, zeer ten na- deele van het werkvolk. De inboedel uit het woonhuis is grootendeels gered, doch natuurlijk werd veel be schadigd.

Goessche Courant | 1890 | | pagina 2