*reea niet gedeeld en wilde men, in het vertrouwen op eene vollediger herziening, deze werkelijke verbete ring dankbaar aanvaarden. Intusschen werden enkele punten ter sprake gebracht, die bij eene wijziging in de wetgeving op het personeel wenschelijk worden geacht. Vooreerst wilde men den landbouw ontheven zien van de verhooging der belasting, die verschuldigd is voor werkboden van landbouwers, omdat deze rijtuigen op veeren houden, welke belasting tegenwoordig een oneigenaardig element is geworden van die op paarden en op dienstboden. Deze verbetering is eigenlijk, meende men, een onmisbaar aanhangsel van de thans voorge stelde wijziging. Voorts wilde men ook vrijstelling van alle paarden, wier laatste melktand nog niet door een snijtand is vervangen, en van hengsten als dekhengsten gebruikt. Ten derde wilde men dat ook paarden in de 3e klasse konden worden aangegeven door dengene, die boomgaarden, bosch- of tuingrond in eigen gebruik heeft. Wijders wilden sommigen in het belang van koop lieden, fabrikanten, enz. dat nog eene zevende klasse van paarden werd iDgevoerd, voor die, welke in gemengd gebruik worden gehouden, door personen die geen landbouwers zijn. Met het opschrift Hol land in Nood" be vat het Russische blad Nowoje Wremja een artikel, waarin onder anderen gezegd wordt: »Door de omstandigheden is Nederland sedert langen tijd sedert den dood van den Prins van Oraüja het slachtoffer van Duitschland. De overtuiging, dat in vroeger of later tijd het historisch noodzakelijke geschieden zal, verklaart het geduld, waarmede men te Berlijn de zekere oplossing van het vraagstuk af wachtte en nog afwacht. Zoolang Konirg Willem 111 in staat is persoonlijk zijn land te bestaren, onthoudt de Duitsche Regeeriog zich van iedere indirecte in menging in deze zaak. Maar de twijfel is gerechtvaar digd, of zij gedurende een Rjgentschap tot de troons bestijging der jonge Koningin e /enzoo gereserveerd zal blijven. De moeilijke Lux.-mburgsche quaestie kan zeer goed als voorwendsel tut bedoelde inmenging dienen. In ieder geval nadert bet tijdstip, waarop de Euro- peesche Kabinetten, die belang hebben bij het vraag stuk der politieke zelfstandigheid van Nederland, ge dwongen worden, den gang der zaken te dezen opzichte oplettend na te gaan." Volgens de JSorddeutsche Allg Zeit. zou de strekking van het artikel slechts zijn eene ophitsing tegen de Duitsche staatkunde. Ia zooverre behoeven wij dus geen groote waarde eraan te hechten, maar daar er sprake is van Nederlands toestand, verdient het toch kennisneming. Blijkens een telegram van den Gouv.-Generaal van Nederlandsch Indië van 18 October wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 95,460 pikols. Kerkelijks Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep bij da herv. gem. te Zaamslag door ds. J. B. T. Hugenboltz, te Zuid- Beierland. Mat ingang van 1 Nov. is benoemd tot onder wijzeres aan de bijzondere school te Wissekerke mej. A. Boone, van Nieuw- en St. Joosland, kweekelinge aan de bijzondere school te Goes. Volgens het herziene programma voor de onder- wijzers-t xamens zullen slechts éénmaal per jaar, en wel in de maand Apiil, die examens gehouden worden. Schcryenisse. In de gemeenteraadszitting van Maan dag is benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school albier, om met 1 November in dienst te traden, de heer De Mol, van Barendrecht, terwijl met h^m op de voordracht stonden de heeren Maijs vau Zieiiksee en Snijders van Wilhe'minadoip. Ia dezelfde zitting wtrd het traktement van den onderwijzer met hoofdakte, D. J. Van der Graaft", ver hoogd met 50, en alzoo gebracht van 600 op 650. Rechtszaken. Gisteren werd voor de arr.-rechtbank te Middel burg de zaak behandeld tegeo de 20 jarige aldaar wonende (thans gedetineerde) naaister M. A. E. T., beklaagd van na den 12 Juli van dit jaar van een is, zal daaraan zelden weerstand kunnen bieden en zal evengoed echtbreuk plegen, wanneer dit gelast wordt, als de misdaad begaan, die ik u heb doen zien. Ik kan u daarvan echter geene bewijzen leveren im mers, proeven, zooals wij die nemen met diefstal, meineed of moord, in de overtuiging, dat wij daar mede niemand schaden kunnen, zouden wij met echt breuk nooit mogen nemen. Gij begrijpt, dat zulke proeven met hypnotisme bij dames alleen kunnen ge nomen worden met volle toestemming van den echt genoot of den vader, en voor een proef op het gebied van echtbreuk zon die toestemmiog zeker niet te krij gen zijn en zij zou cok te zeer in strijd zijn met de moraliteit dan dat ik mij daaitoe ooit zou willen leenen. Dit alles neemt niet weg, dat ik de innige overtnigicg koester dat voor de genoemde misdaad het hypnotisme een onfeilbaar middel zou zijn, wanneer de een of andere schurk die kracht daartoe wilde misbruiken en de vraag van den baron moet een prikkel te meer zijn om vooit te gaan met deze natuurkracht tot ten on derwerp van onafgebroken onderzoek te maken voor doctoren en rechtsgeleerden". Een oogenblik stond de vorst bleek en ontsteld als aan den grond genageld. Toen liep hij op zijn vriend Heilmano toe en trok hem bijna met zich mede naar de deur. »Kom" riep hij, den dokter vooruitsnellende, »kom, ga met mij mede, ik kan het hier niet langer uit houden Op het voorplein stond het rjjAuig, waarmede zij gekomen waren en daarmede reden zij naar de woning van den vorst teiug. De vorst leunde achterover in de kussens en bewaarde een somber stilzwijgen; en Vind van het vrouwelijk geslacht te zijn bevallen, dit kind om het leven te hebben gebracht. De terechtzit ting werd door zeer velen bijgewoond. Bekl. legde een volledige bekentenis af, doch ontkende reeds van te voren het plan te hebben opgevat, om, indien het kind levend ter wereld kwam, het te dooden. De beklaagde legde eene groote mate van droefheid aan den dag. Het O. M., waargenomen door jhr. mr. Schuurbeque Boeije, substituut-officier van justitie, bekende mede lijden met de beklaagde te hebber, en hoopte dat ieder in de 2aal aanwezige die meening deelde. Z.Ed. Achtb. achtte het bewijs van kindermoord wettig en overtui gend bewezen en eischte 15 maanden gevangenisstraf, met bepaling dat de preventieve hechtonis geheel in mindering zal worden gebiacht. De verdediger, de heer mr. M. J. De Witt Hamer, die een warm pleidooi hield, eischte eene veel lichtere straf. Uitspraak a. s. Dinsdag. Door diezelfde rechtbank werd veroordeeld we gens diefstal N. O., 18 j., dienstbode te Kats, tot 3 m. gev. straf. De zaak tegen mej. Aafje Kuypers is, na aan vulling van het rapport der geneeskundigen, naar de openbare terechtzitting verwezen. Gemengde Berichten. Dr. Schaepman, die door de R.-Kath. kiesver» eaniging alhier uitgenoodigd was, nu hij te Hulst een politieke lezing zal houden, ook hier op te treden, heeft afwijzend geantwoord daar de reis te moeielijk was. Nu is professor M. E. I. X. Meys te Hageveld uitgenoodigd, die waarschijnlijk in November bier zal optreden. Naar men ons mededeelt is iemand uit Holland, die werkzaam is bij de wei ken aan het Gotsche Sas en die blijkbaar niet bekend is met de Zeeuwsche gewoonte, vooral op Zuid-Beveland zeer in zwang, om ieder die men op straat ontmoet, bekend of onbekend, te groeten, op zekeren avond door een hem onbeken den man bij de borst gegrepen en gesommeerd in het vervolg de beleefdheid in achttenemen. Het is te hopen, dat, wanneer de vreemdeling aan dien wenk gevolg wil geven, hij dit op andere wijze doet dan zijn aanrander. lleinkenszand. Tusschen Zondag en Maandagnacht is uit den tuin van de buitenplaats »Barbestein" eene aanzienlijke hoeveelheid peren ontvreemd. De politie heeft g.lukkig de daders opgespoordhet zijn twee knapen, oude bekenden van de justitie. De ontvreemde peren werden deels nog in hun bezit gevonden. Kolijnsylaat. Jl. Maandag hield de verleden jaar opgerichte ïjsclub vOns genoegen" hare algemeens ver gadering. Uit de rekening en verantwoording van den penning meester bleek, dat het batig saldo van het afgelooptn dienstjaar 7 gulden bedroeg. Aan het bestuur werd 35 gulden toegestaan tot verbreeding der baan. De aftredende secretaris de heer M. v. Oosten werd her kozen, do heer J. Neiisse tot vice-president gekozen. Kolijnsylaat* De vlekziekte begint zich weder in dezo gemeente sterker te openbaren. Waren do aan getaste dieren vroeger groote, soms zelfs zeer zware varkens, nu vertoont zich die ziekte voornamelijk onder de jonge varkens. Te Amsterdam had Maandagavond in x>Maison Strouckeu" een nationale gedenkdienst plaats, door het L ger des Hails uitgeschreven wegens het over lijden van mevrouw Booth. Van acht tot elf uur werd er onafgebroken gezongen, gepreekt en gebeden, waarna een groot aantal op eene estrade geseten officieren van beiderlei kunne allen met witto en rooie zakdoe ken zwaaiden en een halolujah zongen. Zondag werd uit Engeland met het ss. Bata vier te Rotterdam eene lading paarden aangevoerd, waarvan er gedurende da reis, door het onstuimige weder, niet miuder dan 20 stuks waren gestorven of zwaar gewond. Te Zevenaar werd Zondag proces-verbaal opge maakt tegen een man, die zich in kennelijken staat naar de kerk begaf, om zijn kind te laten doopen. Het strand aan de noordkust van Walcheren is bezaaid met de overblijfselen van vergane schepen. Zondag en Maandag zijn honderden vaten petroleum en eene menigte stukken hout aangespoeld. Bij de sOranjezon" zit een schip met hout geladeo op het droge. toen dokter Heilmann wilde spreken, viel hij hem bijna ruw in de rede »Na niet, mijn vriend, na niet. Laat mij eerst mijn kalmte herwinnen, want ik ben thans te moede als een schipbreukeling, die na ean harden strijd tegen storm en golven eindelijk den vasten grond van een eiland onder de voeten gevoelt en eerst tot zichzelf moet komen om te beslissen hoe hij het veege lijf, dat wel behouden bleef maar dat toch veel geleden heeft, wed-r in normalen toestand zal brengen". TofD zij het salon betradeD, waarin bereids de tafel gedekt was, kwam Ines hen vroolijk tegemoet. De vorst weerde hare teerdere begroeting met vrien delijken ernst af en stelde eenigszins verlegen het meisje aan zijn vriend voor. Het gesprek aan tafel was kalm en vroolijk. De vorst had zijne zelfbeheersching volkomen herwonnen en hij sprak over oude tijden en herinneringen, zoodat dokter Heilmann had kunnen denken, dat hij den vriend zijner jeugd onder de gelukkigste omstandig heden had wedergovonden, wanneer hij niet met diens treurig verleden bekend was geweest. Toen het diner was afgeloopen zeide de vorst tot Ines »Laat ons thans alleen, mijn kind gij begrijpt, dat, nu ik een oud vriend heb teruggevonden, we veel te bespreken hebben, dat u geen belang kan in boezemen, maar dat daarentegen voor ons van groot gewicht is". »0 zeker", antwoordde het meisje, »an dan zal k straks met de thee laten vragen of ik de heeren nog wat gezelschap mag komen houden". Wordt vervolgd.) De Zandvoortsche bom no. 8 werd in de afge loopen week in de Noordzee aangevaren en verlaten. Door 4 Engelschen gevonden en bemand, dreef zij Zondag bewesten den Rott. Waterweg, op de hoogte der Maasvlakte, en verkeerde de bom in groot gevaar. Door de sleepboot Zuid-Holland werd zij echter naar binnen gesleept. In den Waterweg komende, werden de schepen door een grondzee beloopen, waarbij een matroos, van de Zuid-Hollandoverboord sloeg en verdronk. De bom werd door het breken van een sleeptros op den lagen {strekdam {gedreven, erover heen geslagen en zonk. De Engelsche bemanning kwam daarbij om. Hulp kon niet worden verleend. Toen Zaterdagochtend te elf uren het bekeDd werd, dat er een groot Fregatschip op den Bacjaard zat, werd onmiddellijk de reddingsboot der Z. H. R. M., met behulp van den te Brouwershaven ter reede lig- genden loodskotter, naar buiten gesleept. Niettegen staande het vliegende stormweer en de hooge zee, mocht het de reddingsboot gelukken te half vijf in den namiddag het in nood verkeerende schip te be reiken, en 20 menschen van een anders gewissen dood te redden, onder welke de gezagvoerder, diens vrouw en de loods. Toen deze allen aan boord der reddings boot waren ingenomen, kon de boot het bij het scbip niet langer houden, en moest er nog een man der equipage achterblijven. In dikke duisternis en inmid dels nog in hevigheid toegenomen storm werd de bange en gevaarlijke terugtocht aangevangen, en mocht het hun gelukken 's avonds te ruim acht uren Brouwers haven te bet eiken. Eere den wakkeren mannen die deze heldendaad volbrachten. Het schip was de Bun Robinkapt. Travers, ge laden met petroleum, bestemd voor Rotterdam. De reddingsboot van Burgbsluis vertrok Maandag ochtend om te trachten den achtergebleven schipbreu keling te redden, doch men kon niets meer van hem bespeuren, en iets later was er ook van de Dun Robin niets meer te zien alleen zag men in zee vele planken en petroleumvaten drijven. Een meisje van 7 jaar in de gemeente Koewacht wier kleederen in de vorige week in brand geraak ten, en dat daardoor hevige brandwonden bekwam, is aan de gevolgen overleden. Aan De Tijd wordt het volgende verhaald: Vrijdagavond, vóór de eerste uitvoering van Lamonreux' orkest ia het Concertgebouw te Amsterdam, wilde de koetsier van het rijtuig, waarin Laraoureux gezeten was, langs de stationeerende rijtuigen naar het con certgebouw doorrijden, doch werd door de politie ge- dwoogen plaats te nemen aan den staart der lange rij. Lamoreux, vreezeode niet op zijn tijd te zullen zijo, liet het raampje neer en riep een politieagent driftig toeLaissez done passer, je suis Lamoreux 't Mocht evenwel niet baten; want het stoïsche ant woord van den uitvoerder der politie-verordening luidde •Jawel ze motte allemaal naar Lameren." Hoevele duizenden tonnerres en corntchons over de lippen van den terecht vertoornden orkestdirectenr zijn gestroomd, is ons onbekend, zegt De Tijdmaar wel weten we dat het concert, wegens dit oponthoud, een kwartier te laat begonnen is. De firma Asselbergs Co., Briquettenfabriek te B.-o.-Zoom, verzond op 7 September van het vorige jaar per trein BredaVlissir gen een brief met duidelijk adres, inhoudende geldswaardig papier, naar Meschede, een fabriekstad aan de Ruhr. Die brief is Zaterdag, dus ruim een jaar later, in ongeschonden toestand bij de afzenders terugbezorgd. Blijkens de verschillende stempels heeft bij een aardig reisje gemaakt. 8 Sept. '89 arriveerde hij te Paro (Frankrijk)bezocht vervolgens Turkije, Perzië, Aziatisch Rusland en landde Zaterdag hier aan, recht streeks uit Con8tantinopel. (De Zoom.) Zaterdagavond kwamen twee personen in een kleedermagazijn in de Wagenstraat te 's Gravenhage. Een hunner paste een jas aan, werd het met den winkelier eens over den prijs en verzocht dezen hem even ter betaling naar zijne woning in de Lombardstraat te volgen. Daar gekomen, verdween de kooper zonder te betalen in een huisje, en kon de leverancier zijn wedervaren aan de politie gaan melden. Zaterdagnacht werd door een arbeider buiten de Bergpoort, te Daventer, een bescbouken schippers knecht slapende op d(n weg gevonden. Alle pogingen om hom wakker te maken, mislukten. De arbeider ging naar de stad hulp roepen. Onderweg hoorde hij plotseling achter zich geschreeuw en gespartel in het water. Het bleek toen, dat de man ontwaakt was en in 't kanaal was geloopen. Er werd toen eenige ma len gedregd en eindelijk haalie men zijn lijk op. Hij laat een weduwe zonder kinderen na. Dinsdagnacht is op het spoorwegterrein tusschen den Vleutenschen weg en den Amsterdamschea straat weg een arbeider door een goederentrein aangereden en gedood. Het hoofd van den ongelukkige was grootendeels verpletterd. Het lijk werd ter herkenning naar het politiekantoor vervoord. Dinsdagnacht is het geheel® machinegebouw van de beneden watermachine van den Nootdorpschen polder onder Nootdorp vernield. Door het onklaar worden van de kamwielen geraakte het vliegwiel geheel vrij van de kamwielen en vloog toen met ont zettende snelheid in de rondte. De 72jarige machinist, die zich in de machinekamer bevond, wilde den stoom afsluiten en ging daartoe naar den cylinder, maar kreeg op dat oogenblik een stuk van het ijzeren vlieg wiel, dat met een vreeselijken slag aan stukken sprong, tegen het lijf, zoodat hij bewusteloos neerviel, terwijl nog andere stukken van ongeveer vijf honderd kilo door het dak van het gebouw werden geslingerd en op tien meter van het gebouw in den tuin vielen. Het gebouw is geheel en de machine gedeeltelijk vernield, waardoor de schade zeer aanzieniijk is. De machinist bleek wel ernstig, doch niet levens gevaarlijk verwond te zijn. Het Nederlandsch ijzeren barkschip F. H. von Lindern, komende van Java, geladen met tin, arak, huiden en kapok en bestemd naar Amsterdam, ii Zsndagmorgen vroeg nabij Zandvoort gestrand. Het schip was Zaterdagavond voor IJmuiden doch ei schijnt geen loods of stoomboot, wegens zwaar noord' westelijk stormweder, te hebben kunnen uitkomen Kapitein Hubrechts koos weder zee, doch het schij werd door een zware bui overvallen, waardoor eer gedeelte van het voortuig zich begaf en zeilen aar flarden scheurden. Om niet te stranden werden beidt ankers uitgeworpen. Na eenigen tijd begaf zich het spil en braken de kettingen. Het schip dreef toen op strand en stootte te 12 uren; door de geweldige zee sloeg het over de 2 buitenste banken en blee toen zitten. Met het vuurpijltoestel werden vergeefs pogingen aangewend om verbinding met het schip te verkrijgen. Alle pijlen misten hun doel, éan lijn schijnt echter over den boegspriet geschoten te zijn, doch zulks werd waarschijnlijk aan boord niet opgemerkt. De reddingboot van Zandvoort werd in zee gebracht om te trachten de opvarenden te redden doch vlak bij het schip zijnde sloeg deze om en dreef later onderst boven op het strand met twee man op de kiel; de overigen bereikten zwemmende en drijvende het strand, een echter in bewastelcozen toestand en bij wien helaas, niettegenstaande alle aangewende pogingen, de levensgeesten niet meer konden worden opgewekt. Da reddingboot, van IJmuiden ontboden, haalde later de equipage van boord. Een man der equipage had door een zware stortzee het been gebrokeD en is ter verpleging in een gesticht te Zandvoort opgenomen. Het schip zit thans tegen de eerste back een half uur gaans benoorden Zandvoort met den kop naar het strand, voorbramstcDg en bovenbramsterg zijn er af evenals de top van den groot-bo venbramsteng. Het ligt slagzijde over bakboord zwaar in de hooge zee, zoodat het vermoeden niet oogegrond schijnt dat het lek is en water maakt. De lading, vertegenwoordigende een waarde van ongeveer een half millioen, zal bij goed weder, alhoewel gedeeltelijk beschadigd, geborgen kunnen worden, doch het schip is waarschijnlijk verloren. Te Deventer hebben de meeste slagers den pi ijs van het vleesch met 10 cents per kilo verlaagd. Van de suikercampagne te Bergen-op-Zoom wordt gemeld, dat de scheepvaart thsns ongekend druk is, soms is er bijna geen scheepsi uimte in de haven. Daar iedere fabrikant zijn voorraad wortelen zoo spoedig mogelijk tracht binnen te krijgen, is de vraag naar vrachten zóó groot dat de prijzen daarvan reeds met 30 tot 40 procent zijn gestegen. Te Bedum (Groningen) hebben vele arbeiders eenen akker land in gebruik vanwege de afdeeling der Mij. tot Nut van 't Algemeen. Bij goede bewerkiDg en voldoend onderhoud kunnen de gebruikers ook eigenaars worden. Het is vooral de tuinbouw, welke op die akkers beoefend wordt. In Amerika wordt reeds een bijzonder praktisch gebruik van den phonograaf gemaakt. Op het gymna sium te Milwaukee wordt hij namelijk gebruikt om de taak der leeraars in de Duitsche en Fransche taal te verlichten. Moeten de leerlingen daar een of ander woord leeren uitspreken, wat hnn bijzonder veel moeite kost, dan spreekt de leeraar het woord voor een toestel uit, en laat het daarna den antomatischen spreker zoo dikwijls herhalen tot de leerlingen het kunnen nazeggen. Den toestel gaat het nooit vervelen een woord of zin, hoe dikwijls ook, te herhalen, wat den leeraar wel eens overkomen zal, zoodat het onderwijs er bepaald beter door wordt. Gladstone, die voortdurend werd lastiggevallen door brieven, waarin hem gevrsagd werd, waarom hij wel oogen had voor verdrukking en wreedheden in Turkije, maar nooit iets had te zeggen over Russi sche barbaarschheden, inzonderheid de voortdurende vervolging der Joden, heeft aan de Jewish Chronicle een briefje geschreven. Hij betuigt daarin met smart en afschuw de verschillende mededeelingen over het lijden der Joden in Rusland te hebben gelezen. Hij kan alleen aanbevelen, dat de pers toch nauwkenrig zal te werk gaan, het kaf van hat koren der berichten zal scheiden en, wanneer zij eindelijk zeker is van hare zaak, het geweten van Rusland en Europa zal wakker schudden over deze zaak. Het besturend lichaam, dat verantwoordelijk was voor het klooster der levend begravenen" te Napels, is bij besluit van den prefect ontbonden. De egyptoloog Brugs-el-Bey heeft te Looqsor, aan den Nijl, een steen met inscriptie ontdekt, waarop verklaard wordt, waarom de Nijl zeven jaren achtereen niet buiten zijne oevers trad, wat een verschrikkehjken hongersnood veroorzaakte. Brugs-el-Bey heeft berekend, dat de hongersnood 1900 jaar vóór den aanvang van onze tijdrekening woedde, op het tijdstip, dat, volgens de bijbelsche ge schiedenis, de zeven magere jaren de zonen van Jacob naar Egypte dreven, die daar in den onderkoning hun broeder Jozef herkenden, dien zij hadden verkocht. Een komische roovergeschiedenis. Dezer dagen begaf een Engelschman zich 's nachts over de Via Condotti, te Rome, naar zijn hotel. Plotseling dook uit de duisternis des nachts een hem onbekend persoon op, die hem rakelings voorbij ging. De Brit vertronwde het zaakje niet, greep naar zijn horloge, en, ja waar lijk, het was verdwenen. De verdachte vreemdeling liep ondertusschen, zoo snel zijn beenen hem konden dragen, over de Piazia di Spagna op het Qairinaal toe, en de Engelschman hem achterna. Toen hij hem bij het Quirinaal eindelijk had ingehaald, en hem toe riep «geef het horloge hier 1" gaf de vreemdeling hem werkelijk het horloge terug. Hoe verbaasd was echter de dappere Brit, toen hij, in zijn hotel gekomen, op zijn kamer zijn vermist hor loge op de tafel zag liggen, waar hij het zelf 's avonds, vóór hij uitging, voor alle zekerheid had neergelegd. Den volgenden dag deelden alle bladen mede, dat een Franschman den vorigen nacht door een zwaar ge- bouwden roover was aangevallen, hardnekkig achter volgd en eindelijk van zijn horloge beroofd was geworden L

Goessche Courant | 1890 | | pagina 2