1890. N°. 125. Donderdag 23 October. 77SU! jaargang. FËIJILLKTOM. Door vreemden wil beheerscht. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Haandag, Woensdag en Vrijdagavond, oitgezonderd op feestdagen. Prija per kwartaal, 100 binnen al» buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bijdeheeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent» directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs lechti tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regeL GOES, 22 October 1890. - Ia de gisteravond gehouden vergadering der werklieden vereen ig ng vEigen hulp" alhier werd o. a. ook het driemaandelijksch verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen 113,16, terwijl uitgegeven was/73,62^, waaronder aan uitkeering wegens ziekte 68. Het saldo in kas bedroeg alzoo op 30 Sept. 743,06terwijl het totaal der reservekas cp dien datum beliep ƒ233,15. Aan zeven personen was uitkeering verstrekt uit de ziekenkas en bovendien aan éen lid, dat gedurende dit boekjaar het volle bedrag reeds had genoten, nog 12 uit de reservekas. Op 30 Sept. bestond de ver- eoniging uit 86 leden. Na afloop der gewone werkzaamheden kwam ter sprake een voorstel om het tienjarig bestaan der ver- •enigirg door een gezellige bijeenkomst te vieren, het welk algemeen instemming vond. Nadat een en ander tot opluistering van die feestviering was besproken, werd daarvoor bepaald de 141e December en zal deze gehouden worden in het »Café Hartman", daartoe bij loting aanga wezen. De onkosten hiervan worden gedragen door de reservekas, die met het oog op zulke gelegenheden is opgericht. Men schrijft ons: Zondag overload te Driewegen dhr. J. De Dreu Mz., lid van den gemeenteraad aldaar en tevens lid van den dijkra&d van het calamiteuze waterschap Elle- woadsdijk-Borsele. Vooral op landbouwgebied strekte hij velen ten voorbeeld in grondige beoefening van zijn geliefkoosd middel van bestaan, en deelnemende werkzaamheid in de opofferingen van de Zeeuwsche Maatschappij van landbouw en veeteelt, waar hij ge roepen werd algemeene belangen te helpen bevorderen of daartoe met of zonder medewerking van anderen initiatief nam. Door zijn dood verliezen genoemde instellingen in hem een geacht vertegenwoordiger van de aan hem toebetrouwde belangen, de gemeente Driewegen een nuttig burger en zijne weduwe en 17 kinderen een braaf huisvader. Niet het minst in laatstgemelde hoe danigheid zal zijn heengaan eene diepe wonde achter laten. Middelbnrg. Ia de a. s. najaarsvergade ring van de Prov. Staten zullen o. a. de volgende punten behandeld worden Verzoek van A. W. Den Doop, alhier, om eene toelage uit de provinciale fondsen van 1200, voor de door hm uit te geven nieuwe kaart van Zeeland. (In de zomer-vergadering aangehouden Ged. Staten stellen aan de Staten voor het verzoek intewilligen, onder bepaalde voorwaarden, nl. dat door hem aan Ged. Staten uiterlijk 31 D e. 1891 zullen ter beschikking zijn gesteld verschillende exemplaren van dezen in bladen uitgegeven wordende kaart, t. w. van blad I 19 exemplaren, van blad II 19, van blad III 48, van blad IV 37, van blad V 35, van blad VI 19 en 119 exemplaren van de bijlage; •n Gad. Staten uittenoodigen die exemplaren aan de verschillende gemeentebesturen uittereiken. Omtrent het verzoek van de Yzendijksche Stoomtram-maat schappij te Yzendijke om verlenging van den termijn voor het in exploitatie brengen van de stoomtram 71) (Vervolg.) •Ik heb n hiermede, mijne beeren", sprak professor Liégeoi8, »in korte oogenblikken door de duidelijkste voorbeelden een reeks van misdaden doen zien, die allen hare aanleiding vinden in hypnotische invloeden. In de eerste plaats den diefstal, daarna de valsche aanklacht, vervolgens den valschen eed, dien juffrouw Margarin ongetwijfeld zou gezworen hebben, wanneer ik niet tusschenbeide was gekomen, en eindelijk de vergiftiging van den echtgenoot. In al deze gevallen zou, wanneer het niet slechts was te doen geweest om wetenschappelijke proeven te nemen, de eigenlijke misdadiger, de stichter van al het onheil, volkomen onbekend zijn gebleven. WanDeer bijvoorbeeld iemand uit eigenbelang met slechte bedoelingen joffronw Mar garin in bypnotischen slaap bevolen had dien armband te atelen an aan hem te brengen, dan was öf het jonge meisje op grond van hare eigene bekentenis veroor deeld öf zij bad door haar getuigenis mijnheer Meunier, ■iettegenstaznde zijne ontkenning, als beschuldigde voor de rechtbank doen verschijnen. Wanneer een vijand van mijnheer Charcot diens echtgenoote op dezelfde wijze had gelast haar man te vergiftigen en haar werkelijk vergift in handen was gegeven, dan was mijnheer Charcot thans dood, vermoord door de hand •ener vrouw, voor wie hij de grootste liefde en toe wijding gevoelde; zijne vrouw was boiten eenigen twijfel veroordeeld en hij, die haar tot de misdaad van Schoondijke naar de Belgische grens, stelleD Ged. Staten aan de Staten voor om het besluit van 6 Juli 1888, gewijzigd bij dat van 11 Juli 1890, nader in dier voege te wijzigen, dat in plaats van 31 December 1890 tijd waarop het in exploitatie brengen van den tram was bepaald worde gelezen 1 Mei 1891. Nog zal in deze najaarsvergadering een belangrijk punt, waarbij geheel de provincie veel belang heeft, aan de beslissing der Staten worden onderworpen, nl. het verzoek van de Zeeuwsche spoorbootmaatschappij dieDSt ZierikseeMiddelburg—Goes om vernieu wing en verhooging van het subsidie uit de provin ciale fondsen tot uitbreiding van den dienst, met nog éene boot. Gedep. Staten stelles voor het subsidie, dat thans 12000 'sjaars bedraagt, te verboogen tot het maximum bedrag van 24000 'sjaars, en wel van 1 Jan. 1892 tot 31 Dec. 1901. In het ontwerp-beslnit van Gad. Staten komt o. a. voor dat gedurende zes dagen 's weeks tweemaal daags gevaren wordt van Middelburg naar Zieiikaea en om gekeerd dat Ged. Staten de oren van vertrek zullen vaststellendat tusschm het spoorwegstation te Goes en het Catsche Veer een ten genoege van Ged Staten ingerichte omnibusdienst zal bestaan en wel voor elke bootreis vice versa; dat het tarief van Wolfertsdijk gelijk zij aan dat van Kortgene. Nog zal in behan deling komen het verzoek van den gemeenteraad van Ter-Neuzen tot aanschaffing van eene tweede boot groot model (type Walcheren") voor de uitoefening van den dienst op de Wester-Schelde, met voorstel van Ged. Staten. De dienst wordt thans uitgeoefend door drie booten, nl.Walcheren," »Zeelandia" en •Wester-Schelde" Op de agenda komt verder neg voor voorstel van Ged. Staten tot intrekking van het in de zomervergadering genomen besluit betreffende het aangaan eener geldleening en tot vaststelling van een nieuw besluit dienaangaande en beantwoording van de in de zomervergadering aangehouden interpellatie van het lid, den heer mr. P. C. J. Henmqiin, betreffende den 8toombootdien8t op da Wester-Schelde. In veiband met de invoering van den winter- dienst op de spoorwegen is het telegraafkantoor op het station Rilland dagelijks open van 8 uren voor tot 8 aren nam. Tot 0Dtvanger-griffier van den polder >De vier bannen in Duivelend" is benoemd de heer J. V a n der Vliet Czn. te Zieriksee met 37 stemmen tegen 34 op jbr. L. M. J. Schuurbeque Boeije. 's Gravonbage. De Ministerraad, oordeelende dat de Koning buiten staat geraakt is de regeering waar te nemen, heeft de Staten-Generaal in veroenigde vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 28 October te 2 uren. Omtrent 's Konings toestand luidt het officiéél be richt »Sedert het laatste bericht is de toestand bijna dezelfde gebleven. Toch toont de Koning nu en dan eenige meerdere belangstelling in Hoogstdeszelfs om geving. Vermindering van krachten is niet te bespeuren en de eetlust blijft goed." Men schrijft uit Het Loo aan het N. v. N.: Elke brave vrouw zal baar man bij ziekte verplegen had gebracht, zou altijd onbekend zijn geblevenja, zelfs wanneer bewezen was, dat alles onder bypno tischen invloed was gepleegd, dan is het nog twijfel achtig of volgens de tegenwoordige wetten, omdat de gerechtelijke geneeskunde het hypnotisme niet kent of althans niet erkent, eene veroordeeling van den schuldige en eene vrijspraak van de daderes zou hebben kunnen geschieden. Ik geloof, dat deze voor beelden voldoende zijn om met aandrang een van staatswege geleide en voorgeschreven stadie van het hypnotisme te verlangen en erop aantedriDgen, dat dan op grond van de daarbij opgedane ervaring met deze kracht in de strafwetgeving worde rekening ge houden. Het is noodzakelijk, niet alleen dat ieder onzer in woord en geschrift op de groote gevaren wijst, die uit het misbruiken van het hypnotisme voor misdadige be doelingen voortvloeien, maar ook, dat op grond van onze ontdekkingen voortdurend bij alle takken van wetgeving, bij regeeringen en parlementen op de noodzakelijkheid gewezen wordt om op middelen tot ontdekking en onscha delijk making van de hypnotische kracht te zinnen. Zoo zou ik het zeer doeltreffend en uitvoerbaar achten, dat bij iedere rechtbank evenals man daaraan tolken, deskundigen en artsen verbonden heeft een van rechtswege benoemd hypnotiseur werd aangesteld met proefondervindelijk bewezen sterke hypnotische kracht en dat deze in ieder twijfelachtig geval beproeven moest of de beklaagde ontvankelijk is voor hypnotisme. Be merkt hij, dat dit het geval is, dan moet hij den be klaagde in bypnotischen toestand ondervragen. In de meeste gevallen zal men zoo de waarheid aan het licht kunnen brengen, want meestal behaalt de laatste hyp notiseur, ook al is hij niet de sterkere, de overwinning op een voorgaande, vooral wanneer er eenige tijd zooveel zij kan, maar men hoort uit hooge kringen soms zoo vreemde noten kraken omtrent huiselijke vers'andhouding, dat het bijna als een bijzondei heid ■klinkt te vernemen, dat de Koningin tegenwoordig niet wijkt van het bed des Konings, behalve de en kele uren, die de geneesheeren haar voor een bewe- girg in de buitenlucht voorschrijven. Het is der KoniDgin aan te zien, dat zij een zware taak te vervullen beeft. Haar ijzersterk gestel doet haar bestand zijn tegen veel vermoeienis en inspanning, maar zorg en angst hebben ook op het steikste ge stel hun invloed. De Koning gebruikt geen voedsel, dan gevoerd door de Koningin, die hem de versterkende middelen, altijd in vloeibaren vorm, met een eier lepel tnsschen de lip pen breDgt. Schijnbaar verminderen de lichaamskrach ten des Konings Diet of slechts weinig, ook vermoeden de doktoren, dat de zieke weinig pijn lijdt. De Hooge Patient ligt echter doorgaans in een toestand tusschen waken en slapen, niet bewusteloos, maar loom en mat, onverschillig voor wat er om hem heenj gebeurt. Slechts bij wijlen komt er een helderder oogenblik, maar dan ook is de geest onmiddellijk weer werkzaam en vreezen de doktoren van dia tijdelijke opgewektheid of opwinding nog meer kwaad dan van de wezenloosheid, waarin de Hooge Lijder kort daarna weer vervalt. Om het Loo is het thans nog stiller en eenzelviger dan ooit! De Maasbode bevat onder het opschrift: »De katholieken onder 't juk" en met de bijvoe ging »Van hoogst geachte zijde ingezonden," een ar tikel, waarin de vraag wordt gesteld Hoe lang nog zal de vernederende toestand voort duren, waarin de r.-katholiake partij zich thans be vindt? Terwijl de r.-katholieken milde giften in geld en zeer kostbare giften in de personen hunner kinderen ten off^r brengen om den grooten kardinaal Lavigerie bij te staan in de ontslaving van Afrika, krommen zij zeiven zich onder een juk, dat hun in den vorm van een bondgenootschap met de anti-revolutionaire partij, aangevoerd door den heer Kuyper (redacteur van den Standaard, zetelend le Amsterdam), is opgelegd. Onwedersprekelijk is het op den huidigen oogenblik zóo ver gekemeo, dat de r.-katholieke partij gevaar loopt, bij hst zoogenaamde bondgenootschap hare eer in te boeten, hare fierheid en waardigheid te verliezen. Heden immers decreteert Koyper den persoonlijken dienstplicht (het Pruisische wangedrocht, dat socialisten baart); morgen beveelt hij het algemeen stemrecht, overmorgen de scheiding van kerk en staat, en de r.-katholieken geen bondgenooten, zooais onlangs in de Standaard werd gezegd maar dan eenvoudig volgelingen of sleepdragers der anti-revolutionairen, zullen hebben te zwijgen en hun stem te geven aan al deze decreten. Want als zij dit niet doen, dan is, volgens sommige vreesachtigen, het bondgenootschap verbroken. Vraagt men naar de vrnebten van het zoogenaamde bondgenootschap, dan wordt, behalve op eenige be noemingen, vooral gewezen op de nooit volprezen school wet. Daar zijn subsidiën verkregen ten bate van het bijzonder onderwijs. Zou men eindelijk niet tot het sedert de eerste hypnotiseeriDg is verloopen. Ik z «1 niet beweren, dat dit middel onfeilbaar is, maar het is althans iets en gaandeweg kan het verbeterd worden. De ondervinding zal ook hier de beste leermeesteres zijn en zij zal langzamerhand wel meer omvangrijke maatregelen aanwijzen ik voor mij twijfel althans niet of men zou langs dien weg ertoe komen in de meeste gevallen te kunnen vaststellen of bij misdaden van hypnotische invloeden sprake is geweest. D i annalen der strafrechtpleging bevatten uit alle tijden en uit alle landen de wonderlijkste gevallen van misdaden, die geheel en al in strijd waren met de natuur, de levens wijze, ja zelfs met de belangen van de beklaagden en men zocht dan tevergeefs naar eene zielkundige of juridische verklaring. Zulke gevallen vooral zonder daarom andere buiten te sluiten zouden het zijn, waarbij een gestreng onderzoek moest worden ingesteld of er van hypnotische invloeden sprake kan zijn. Vóór alles zou daarbij door ondervraging van beklaagde en getaigen kunnen worden onderzocht of de beschuldigde zich ooit aan hypnose had onderworpen. Wij moeten derhalve trachten te verkrijgen, dat het geheele vraag stuk aan het ernstig onderzoek van eene commissie, bestaande uit doctoren en rechtsgeleerden, worde onder worpen." Luide bijvalsbetuigingen bewezen dat de vergadering met deze beschouwingen instemde. De vorst had al dien tijd in diep nadenken neer gezeten, af en toe zacht eenige woorden mompelende, dan weder strak voor zich starend en de gebalde vuist opheffende alsof hij den een of anderen onzicht- baren vijand dreigde. Eindelijk stond hij op en trad met wankelende schredea en verwrongen gelaatstrekken naar de tafel, waaraan de overigen weder hadden besef komen, dat de r.-katholieken hun eerstgeboorte recht voor een schotel linzen hebben verkocht 1 Na alsdan de bekende grieven te hebben opgesomd, vervolgt de schrijver: Een gewichtige vraag treedt nu op den voorgrond: •Zullen de r.-katholieken zich nog langer verlagen tot vasalleD, tot sleepdrageis der anti-revolutionairen?" Zullen zij den Standaard van den heer Kuyper blijven volgen, gehoorzamen, zwijgend, gedwee als de gevan genen achter de zegekar van den RomeiDschen impe rator Of zullen zij zich te goeder ure herinneren, dat zij nazaten zijn der drie eeuwen lang vervolgde man nen, op wier grafzerken het ®Tout est perdu fors l'honneui" in gulden letteren moest gebeiteld zijn? Maar wat wilt gij dan 1 hooren wij vragenver langt gij een einde te maken aan alle samenwerking met de anti-revolutionaire partij Neen, is ons ant woord, maar wij verlangen samenwerking op den voet van gelijkheid, samenwerking met behoud van onze waardigheid, van onze zelfstandigheid. Wil de anti revolutionaire partij dit niet, dan zouden wij de r.- katholieke partij in het veld willen zien, onder het eigen vaandel, zij het ook met gedunde gelederen. Geen samenwerking tot eiken prijs is onze leuze. Onze eer moet ongerept, ons vaandel onbesmet gebonden worden. Er is een practisch Fransch spreekwoord •Je preüds mon bien oü ja le trouve". Eq zou, zoo wenschen wij ten slotte te vragen, zon het niet mogelijk ziju een Staatspartij te vormen, nit gematigde elementen van verschillende richtingen samen gesteld, die zich redelijker j >gens ons zou betoonen dan de intransigents der anti-revolutionaire fractie, eene Staatspartij, die, onze zelfstandigheid eerbiedigend, onze grieven waardeerend, met ons op waardige en eervolle wijze zou willen medewerken tot waarachtig heil van land en volk Wij geloovenja. De Tijd deelt mede, dat aan het besluit van de voorzitters van R. K. kiesvereenigingen in Noord- Brabant, dat wij in ons vorig nommer mededeelden, aene gecombineerde vergadering" is voorafgegaan van de Noord-Brabantsche afgevaardigden en presidenten der kiesvereenigingen, waarvan de discussiën geheim zijn. De leden van de Eerste Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag 27 October a, s., des avonds om half negen uur. VolgeDS berichten nit Luxemburg zou, ingeval weder een regentschap moet worden ingesteld, hertog Adolf van Nassau niet persoonlijk raar het groothertogdom komen, maar de beëediging plaats hebben voor een commissie uit de Kamer, die zich daartoe naar 's Hertogs verblijf Koaigstein zou begeven. Algemeen heeft men zich in de atdeelingen der Tweede Kamer ingenomen verklaard met de voorgestelde wijziging der parsoneele belasting ten opzichte van de landbonwpaarden, omdat men er in ziet eene tegemoetkoming aan de landbouwers zonder Dadeel voor de schatkist. Vreesden sommigen dat deze partiëele wijziging eene zoo wenschelijke, meer algemeene her ziening van de personeele belasting te veel op den achtergrond zou schuiven, van andere zijde werd die plaats genomen. •Mijne heeren" sprak hij, »ik ben een leek en ik moet bekennen, dat ik tot nu toe aan het vraagstuk van de geheimzinnige kracht, dia men hypnotisme noemt, weinig opmerkzaamheid heb gewijd en wat ik er van gelezen heb, is door mij terzijde gelegd zonder dat ik ook maar eenig geloof kon hechten aan hare uitwerkingenmaar wat ik heden heb gezien, heeft mij levendig belang ingeboezemd, want Hij hield plotseling op, doch vervolgda weldra op kalmen toon: »want het moet de belangstelling wekken van ieder, die het wel met de menschheid meent. Veroor loof mij daarom éene vraag." •Gaarne," antwoordde de voorzitter, gaarne, baron, en wij zullen haar beantwoorden, wanneer het in ons vermogen is, want wij zoeken immers overtuigende bewijzen." Welnu", hernam de vorst, professor Liégeois heeft ons gevallen vaa diefstal, valsche getuigenis, meiueed en moord laten zien als gevolgen van hypnotische invloedengelooft gij, mijne heeren, dat op dezelfde wijze iedere andere misdaad kan worden begaan Houdt gij het bij voorbeeld voor mogelijk, dat eene vrouw, die, evenals mevrouw Charcot, haar man bemint, en met hem in geluk en voorspoed leeft, door bypnotischen invloed zoo ver gebracht kan worden om zich aan echtbreuk schuldig te maken en die misdaad te be kennen, even kalm en onverschillig als mevrouw Char cot het de vergiftiging van haar echtgenoot deed Zijne stem beetde, terwijl hij de laatste woorden sprak en zijue blikken waren daarbij strak op het ernstige gelaat van professor L;égeois gericht. •Ik twijfel daaraan gaen oogenblik" antwoordde de*e; •iemand, dia voor hypnotisch an invloed vatbaar

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1