1890. N°. 121. Dinsdag 14 October. 77ste jaargang. Qïjm DE NOVEMBER-VEEMARKTEN IJ R V A I) W E E IJ FEUILLETON. Door vreemden wil beheerscht. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75* Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advortentiën voor dit blad aangenomen bijdebeeren NÏJGH 8c VAN DITMAH te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 45 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs lechti tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regeL jggjsB, TE GOES zullen dit jaar gehouden worden op Dinsdagen den 11, 18 en 25 van die maand. Goes, den 11 October 1890. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De lotelingen en ingeschrevenen voor de vrorden hiermede herinnerd, dat zij, redenen van vrij stelling hebbende, en zulks nog niet gedaan hebben, deze ter Secretarie moeten opgeven vóór of op Zaterdag den 25 October aanstaande. Zij die zich beroepen op ziekelijke gesteldheid of gebreken moeten dit staven door eene verklaring van aen geneesheer der gemeente. Goes, den 11 October 1890. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 18 October 1890. Jl. Vrijdag herdacht de Chr. Jongelingsvereeni- ging »Opeab. Ill vs. lib" alhier haar vijfjarig bestaan met eene feestviering in de bijz. school, waartoe alleen genoodigden van zusterverenigingen toegelaten werden en die dus meer een huishoudelijk karakter had. Aan deze feestviering ging eene openbare godsdienstoefening in het kerkgebouw der Chr. Ger. gemeente vooraf. De heer A. Littooij, pred. bij die gemeente te Middel burg, had volgaarne aan het verzoek voldaan, om als feestredenaar op te tredeD. Hij legde tot grondslag z-jner toespraak de woorden uit den 2en brief van Johannes vers 4: dZ/c ben zeer verblijd geweest dat ik van uwe kinderen gevonden hebdie in de waar heid wandelen"Ofschoon meer eene gewone pre dikatie dan wel eene feestrede, werden toch de Chr. JongeliDgsvereenigingen voor oogen gesteld in lo. haar recht van bestaan2o. het kenschetsende van haar karakter; 3o. haar hoog belang voor kerk en maat schappij; 4o. hare gezegende vruchten. Hat recht van bestaan zocht de redenaar in de zucht naar vareeniging die zich alom openbaart, ia den eisch van onzen tijd bij den strijd dien wij te doorstaan heb ben, en in de ontwikkeling die alom gevorderd wordt. Het karakter der JongelingsvereeDigingen schetste hij als Christelijk, Gods woord onderzookend, en najagende het ideaal van den waren mensch. Het hooge belang bleek als men de Jongelingsvereenigingen plaatste tegen over de vijanden van Jezus Christus, als men haar beschouwde in hat licht van den Koning der Koningen; en als men lette op haar standpunt voor geloof en leven. De vruchteD, die men reeds plukte en die nog moesten en zullen vermeerderen, waren vrede in het gemoeduitbreiding van Christelijke kennisbehoud voor de eeuwige zaligheid. De toespraak was begonnen met het zingen van Ps. 78 vs. 2 en 4 en eindigde met Ps. 20 vs. 1. 67) (Vervolg.) De schrijnwerker Varin werd daarop binnengeroe pen. Dokter Mabille verklaarde in korte woorden het ziektegeval en deelde mede welke middelen tot hier toe waren aangewend. Toen de zieke den mond geopend had begon hij te sidderen, zijne handen bewogen zich stuiptrekkend en ofschoon hij zich alle moeite gaf om het onderzoek, dat ingesteld werd zonder hem aanteraken, moedig te verdragen, hief hij toch meermalen de handen op als om de doktoren, die hem naderden, terugtedrin- gen. In éan woord, men kon aan alles duidelijk zien dat hij tengevolge van doorgestane pijnen in een hoogst zenuwachtigen toestand verkeerde. De doktoren verklaarden eenstemmig, dat de zieke tand ten spoedigste moest worden verwijderd en dat dit het eenige middel was om op genezing te kunnen hopen. De zieke jammerde, bad en smeekte als een kind om hem toch te sparen en hij verzekerde, dat hij de pijn niet kon verdragen. Hij verzocht hem alleen een pijnstillend middel te geven en dan zou zijn sterk gestel wel het overige doen en alles zou van zelf terecht komen. Terwijl hij zoo weeklaagde en bad en tegelijk zeor beslist en zelfs brntaal verklaarde, dat hij zich op geen voorwaarde aan een operatie zou onderwerpen, trad dokter Mabille op hem toe, legde de hand op zijn voorhoofd, duwde bet hoofd een weinig achterover en Ter vervulling van de betrekking van Dijkgisaf van den polder Oud-Wolfaartsdijk, openge vallen door het overlijden van den beer D. W. Dei Herder, is jl. Vrijdag door ingelanden eene voordracht opgemaakt en daarop gesteld als 1ste candidaat de heer P. Koeman Jr., als 2de cand. de heer Adriaan Op 't Hof en als 3de cand. de heer J. Smallegange terwijl, mede in plaats van wijlen den heer Den Herder, tot afgevaardigde in het Waterschap Sluis Oosterland, is benoemd de heer W. F. K. Lenshoek. Daar de heer J. Goeiheer Dz. zijne herbenoeming tot lid van het Burgerlijk- of Algemeen-armbestuor te Wolfertsdijk niet heeft aangenomenis door den gempenteraad jl. Vrijdag voor die betrekking benoemd de beer G. W e ij n s. Krniningen. De begrooting dezer gemeente is in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op/19457,141'2. Op de spoorbegrooting voor 1891 is 101000 uitgetrokken voor een blijvend hoofdgebouw op het station Vlissingen (haven). Sedert de vorige mededeeling is er in den toe stand van Z. M. den Koning weinig verandering ten goede te bespeuren. De Koning lijdt weinig pijn, maar gevoelt zich steeds lusteloos. De voeding blijft voldoende. (Staatscourant.) Naar het U. D. verneemt, zou waarschijnlijk heden een consult van de geneesheeren, die Z. M. den Koning behandelen, plaatshebben. De verwachting van sommigen, dat een regentschap zal worden ingesteld, schijnt nog niet zoo spoedig tot vervulling te zullen komen. Tot dusver althans wss daarvan nog geen sprake. Da schrijver van »Brieven uit de hofstad" in de Arnli. Ct. meldt o. a. »Men ziet van de hoeren van de hooge bureaucratie in de laatste dagen niets dan strakke trekken en lange gezichten, en niet zonder redengeen enkel referendaris die niet te klagen heefc over stukken, bij welker af doening de grootste haast is en die tengevolge van 'sKonings ziekte op het Loo ongeteekend blijven liggen. Vooral in het geldelijk beheer moeten de in- conveniënten van dezen staat van zaken groot zijn, daar de verouderde comptabiliteitswet voor een aantal betalingen koninklijke besluiten tot beschikbaarstelling van bij de begrootiDg gevoteerde fondsen vereischt en dus een aantal raenschen op het hun toekomende moeten blij ven wachten. Woensdag vernam fik, dat de stapel ongeteekende stukken op het Loo aanwezig, nu al knap naar het duizendtal loopt. Ik vermeld dit niet om er, d la Tindaliemand een verwijt van te maken, want het spreekt wel vanzelf, dat, wanneer men maar éen Koning heeft, die ziek is en tengevolge daarvan zijn aandeel in do regeerings- taak niet kan uitoefenen, de regeeringsdaden, waartoe Z. M. medewerkt, vertraging en stilstand ondervinden. En daar onze administratieve wetgeving in vele op zichten nog gebaseerd is op het stelsel der persoonlijke regeering, door koniDg Willem I naar den geest van zijn tijd ingevoerd, is die stremming in de tegenwoor dige omstandigheden zeer groot, grooter dan voor 's lands belang dienstig is. keek bem scherp in de oogen. De zieke sprak nog even voort; daarop zweeg hij, zijn blik werd strakker en strakker en zijne armen vielen slap laDgs het lichaam. Dokter Mabille streek met de hand over het hoofd en de schouders van den patient, drukte daarna de duimen tegen diens neus wortel en bleef den lijder intusschen scherp aanstaren met een oigenaardigen blik, waarbij zijn pupillen zich vernauwden. »MijnGod", fluisterde de vorst, »waar heb ik zulk een blik en zulke oogen meer gezien De zieke had intusschen de oogen gesloten en was achterover in zijn stoel gevallen. Toen zeido dokter Mabille nik verzoek den heeren zich te willen overtuigen, dat de patient alle gevoel en alle macht over zich zelf verloren heeft." Nadat allen den kranke hadden betast en hun wer kelijk was gebleken, dat hij sliep en machteloos neder- zat, vervolgde Mabille: ^Gij hebt de zenuwachtige opgewondonheid van den zieke geziengij hebt u kunnen overtuigen, dat hij uiterst pijnlijk is en dat hij zich in geen geval aan de operatie wilde onderwerpen". Hij trad daarop op den slapende toe, strekte de vingers zijner hand naar hem nit en zeide d Hoort ge mij, Varin?'' Den zieke liep eene lichte rilling door de leden; daarop antwoordde hij: »Ik hoor u". »Zijt ge bereid te gehoorzamen gevoelt gij mijn wil »lk moet wel gehoorzamen, ik kan niet anders" kloak het antwoord op een eigenaardig doffen toon. Dat de Ministers totnogtoe niet ingegrepen hebben om de toepassing vsn art. 38 der Grondwet voor te bereiden, is met het oog op de ondervinding van 1889 niet te verwonderen. Maar vreemd is het dat zij, door de uitlatingen der pers gedwongen om iets omtrent 'sKonin.s toestand mede te deeleD, dat op zulk eene schuwe, weinig zeggende wijze doen. In de Staatscourant verscheen dezer dagen een bericht zonder eenige onder- teekenirg noch bewijs van herkomst, allerminst bulletin van de geneeskundigen, die Z. M. behandelen, waarin gezegd werd dat de toestand »in de laatste week weinig veranderd" is. Maar hoe die in de vorige week was, daarvan heeft het ofïiciëele blad geen woord ver meld, en deze mededeeling zegt dus niets. En de ofli- cieuse berichten in bevriende dagbladen zeggen nog minde-. Zoo trof mij dezer dagen de mededeeling, dat de geneesheeren, den Koning bezoekende, zijn gnnstig uiterlijk hadden opgemerktmaar dit neemt niet weg de volstrekte ongeschiktheid tot eenige werkzaamheid, die bij Z. M. bestaat en waarop in dezen alles aan komt. Wij outsiders verkeeren over het algemeen in de grootste onwetendheid, hoe de toestand wezenlijk isvan de velerlei afwisselende en elkander tegen sprekende berichten dragen sommige de merkbare uiterlijke kenteekenen van óf verzonnen, óf uit onzui vere bron afkomstig te zijn, en zij maken iemand wantrouwig omtreot alles wat men hoort en leest, zelfs al hoort men het van de zoogenoemd best inge lichte personen van positie, zelfs al leest men het in de Staatscourant." 's Konings toestand blijft onveranderd. Deze ofïiciëele mededeeling geeft aan de Haagsche Courant de volgende opmerking in de pen. Maar dat wordt ernstig. Want op Woensdag den 15n moeten de 38 milhoen aan de Ned. R h ij n- spoorweg-Maatschappij worden uitbetaald, waarvoor, om ze beschikbaar te kunnen stellen, een Koninklijk besluit noodig is. Is dat er den 15a niet, dan kan de N. R. S. Maatschappij niet voldaan worden. En wat dan Er zou misschien wel iets op te vinden zijn. De N. R. S. Maatschappij zou bv. zeker wel uitstel tot 15 Januari willen geven, omdat zij dan vrij zou zijn van het betalen van de 95,000 legesgelden, die zij bij afdoening van de koopsom in 1890 zou hebben te betalen. Maar dit zou een al te groote teleurstelling voor de departements-ambtenaren baren. Doch zonder een dergelijke schadeloosstelling zal de maatschappij wel geen genoegen nemen met uitstel van betaling. Als er xó>r Woensdag niet in den toetetand is voor zien, zal er dus misschien voor den Staat niets anders overblijven dan surséance van betaling bij den Hoogen Raad aan te vragen, na door da N. R. S. Maatschappij bij deurwaarders-exploit te zijn gesom meerd tot voldoening van de som van 38 millioen gulden N. Ct., met de kosten, sprekende de deur waarder met Z. Exc. den heer Minister van Financiën Godin De Beaufort in persoon. Met het opschrift Dimmer ruhig, nicht zu schnellschrijft Het Vaderl. »De tegenwoordige meerderheid schijnt niet met Welnu, luister dan goed" ging Mabille voort, ter wijl hij de toppen der vingers boven het hoofd van den zieke bewoog alsof hij zaadkorrels strooide, rik beveel u, dat gij precies vijf minuten, nadat gij weder zult zijn ontwaakt, van mij zult verlangen, dat ik uw mond dadelijk opereer en den zieken tand verwijder". Varin sidderde, er verschoen een oogenblik een trek van pijnlijken angst op zijn gelaat, maar toch ant woordde hij zonder aarzelen alk heb het gehoord en ik zal gehoorzamen". »Luister verder" sprak dokter Mabille, rik beveel n, dat gij gedurende de operatie geen pijn zult gevoelen, verstaat gij wel, volstrekt geen pijn!" Ditmaal kwam er een flauwe glimlach op de bleeke lippen van den slapende. alk zal gehoorzamen" antwoordde hij, ahet zal ge schieden gelijk u beveelt". *En dan", zeide dokter Mabilie, dmoet gij alles ver geten wat er gedurende uw slaap met u is voorge vallen en alleen mijn bevel onthouden, maar geheel alsof het uw eigen vrije wil was". DHet zal gebeuren" luidde het antwoord. Toen blies dokter Mabille krachtig tegen het voor hoofd van den zieke en zwaaide zacht met de hand voor zijn gelaat, terwijl hij op gebiedenden toon sprak DOntwaak, ontwaak, ontwaak 1" ïNeemt uw horloge in de hand" zeide hij tegen de overige doktoren, »wij hebben vijf minuten tijd". Varin rekte zich langzaam uit, opende de oogen en keek verwonderd rond. pWat is er met mij gebeurd vroeg hij. Dik ge loof, dat ik het bewustzijn verloren heb". »Inderdaad" zeide dokter Mabille, »gij zijt een oogen blik buiten westen geweest; dat zal tangevolga van grooten werklust bezield. Aan het Ministerie wordt de overdreven lof toegezwaaid, dat het zoo bijzonder veel aanhangig maakt, maar als de getrouwe meer derheid 't aanhangig gemaakte niet afwerkt, baat dat al heel weinig. Al wat men in openbare zitting noodig vond te doen, alvorens den begrootingsarbeid te beginnen, was het wetje betreffende de waterstaatswerken, dat een paar jaren lang tusschen Regeering en Kamer heen en weer gezworven heeft. De stedenwet, die zoo drin gend noodzakelijk heette om een schandelijke partij daad ongedaan te maken, is in staat van wijzen, maar van haar behandeling hoort men niets. Het wetsontwerp van den heer Bahlmann, dat den benarden landbouw te bulp moet komen, is iu staat van wijzen, maar de lust om het te behandelen en dus den land bouw te helpen, schijnt te ontbreken. Gewichtige wetten liggen klaar om in de sectiën onderzocht te worden, met name de wijziging der wet op de be smettelijke ziekten, die immers aan een ongehoorden gewetensdwang een eind moet maken, en de regeling van 't plaatselijk belastingstelsel, die 21]1 jaar geleden een dringende eisch des tijds heette, maar er is blijkbaar volstrekt geen haast om die belangrijke onderwerpen in de sectiën aanbangig te maken. De Regeering vindt dat niet onaangenaam en haast zich ook harentwege niet aanhangige zaken in een verder stadium te brengen. De Memorie van Antwoord bijv. op het wetsontwerp tot regeling der invoerrechten laat zich wachten, 't Is of èa Ministerie èn Kamer geen hooger eerzucht kennen dan de zaken gaande te houden. Vreemd is het, dat nu wij eindelijk een Ministerie bebben, in 't volk zelf geworteld, terwijl vroeger alle Regeeringsactie buiten het volk om ging (voorstelling-éfrandaard), Kabinet en Kamer het liefst voor de kiezers schijnen te willen komen, zonder de groote vraagstukken, die oplossing eischen, tot oplossing te hebben gebracht. Er schijnen in die groote ont werpen voetangels en klemmen te liggen. Alleen met de allernetehgste zaak van alle, de legerwet, wordt spoed betracht, om dit lastigste aller struikelblokken uit den weg te krijgen." In de Staatscourant no. 239 is opgenomen het door den Minister van Waterstaat, handel en nijverheid vastgesteld tarief der kosten van onderzoekin gen aan de Rijkslandbouwproefstati- o n s uitsluitend ten behoeve van landbouwers, die in Nederland zijn gevestigd. Voor ieder ander wordt het dubbel der vastgestelde prijzen in rekening ge bracht. De bedoelde stations zijn bestemd voor het onderzoeken, op bijzondere aan «raag, van grondsoorten, meststoffen, landbouwvoortbrengselen, zaden en alle andere grondstoffen ten behoeve van den landbouw. Belanghebbenden moeten zich met de vraag om onder zoekingen mondeling of schriftelijk wenden tot den directeur van het proefstation, gelegen ia den kring waartoe hunne woonplaats behoort. Tweeërlei vragen kunnen worden gedaan1. naar de echtheid van een artikel, dat is de vraag of het datgene is, waarvoor het wordt verkocht of uitgegeven. Hierbij kan tevens de vraag gesteld worden naar het al of niet vervalscht of vermengd zijn van het artikel met daaraan vreemde bestanddeelen maar niet, indien de hevige pijn zijn". DJa, ja" zei Varin, Dik had dan ook gruwelijke pijnen, maar ik zou haast zeggen, dat hst nu wat dragelijker wordt". DMisschien heeft uwe flauwte u tijdelijk wat minder gevoelig gemaakt, maar dat zal toch niet lang duren". Hij wendde zich daarop tot een der andere artsen en knoopte met hem een gesprek aan, terwijl Varin voor zich staarde alsof hij over iets zat na te denken. De aanwezigen volgden met groote aandacht den gang van den wijzer op hun horlogede vorst echter keek in spanning naar den patient, die af en toe da hand bij wijze van onderzoek aan de kaak bracht. Dokter Semelaigne gaf eindelijk een teeken, dat da vijf minuten om waren, wat de overigen met een hoofd knik bevestigden. Op hetzelfde oogenblik stond Varin op, giüg naar dokter Mabille en zeide een weinig ver legen maar toch op een toon alsof hij een vast besluit genomen had: sik ben toch tot de overtuiging ge komen, dat het het best zal zijn den tand maar te laten trekken en daarom zou ik gaarne willen, wan neer al de heeren het toch noodzakelijk achten, dat u de operatie maar dadelijk verrichtte". Vol verbazing keken de heeren naar den zieke, die zich evenwel door niets onderscheidde dan door den eigenaardigen toon, waarop hij sprak, alsof hij eene nit het hoofd geleerde les opzeide. DMijn beste Varin" zei dokter Mabille hoofdschud dend, vdat is inderdaad zeer verstandig van u, dat gij u aan de noodzakelijkheid onderis» pt en ik wensch u daarmede geluk, maar ik meen er u toch opmerk zaam op te moeten maken, dat de operatie, zonder daarom gevaarlijk te zijn, toch zeer pijnlijk zijn zal. Ik vrees, dat gij haar niet zult kunnen verdragen en

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1