1890. N°. 120. Zaterdag 11 October. 77sle jaargang. BITVOEG-SEÏ FEUILLETON. Door vreemden wil beheerscht. G0ESCI1 De uitgave deter Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen al* buiten Goe*, f 1,75* Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bijdeheeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkooper* en Postdirecteuren. COURANT. De prij* der gewone advertentiën is van 15 regels 60 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs lechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Gemengde Berichten. De subsidiën voor de bijzondere scholen, op de begrooting voor binnenl. zaken voor 1891 uit getrokken, bedragen voor Goes (Wijngaardstr.) 850, id. R -K school 500 Ierseke 700 's-Heer Arends- kerke 250 Hoedekenskerke-Kwadendamme 250 'g-Heerenhoek (jongensschool) 700, id. (meisjes school) 250; Wissekerke 500 Kamperland 250. Donderdagmorgen 6loeg bij de gemeente-begraaf plaats een span paarden van een huurkoetsier alhier op hol. De knecht, die op den ledigen wagen zat en de dieren leidde, trachtte ze in hunne vaart te stuiten. Het gelukte hem echter niet want hij werd van den wagen geworpen en medegesleurd, waardoor hij voor namelijk aan de baenen gewond werd. Aan den stal werden de dieren tot staan gebracht. Naar gemeld wordt, is te Meppal eene vrouw overleden aan melaatschheid. Men meldt uit Maasniel aan de N. R. Ct. Maandagavond werd hier, bij gelegenheid der kermis, de politiedienst waargenomen door onzen gemeente veldwachter, twee maréchaussées en den pastoor en den kap daan. Althans de twee laatstgenoemden bezoch ten de herbergen, waar muziek gemaakt werd, en lieten zich door de muzikanten het bewijs vertoonen, door den burgemeester afgegeven, waaruit bleek dat zij muziek mochten maken. Door eenigen werd hieraan voldaan, anderen beweerden, dat de pastoor en kapelaan daarmede niets te maken hadden. Bij da behandeling van de begrooting der schut terij voor 1891 in den Gemeenteraad van Nijmegen deed de heer Francken het voorstel om aan den sec retaris van den schuttersraad een krnik goede zwarte inkt te geven, aangezien de secretaris do begrootings- stukken met zulke slechte inkt had geschreven, dat diens schrift bijna onleesbaar was. De Burgemeester heeft op zich genomen om aan dien secretaris een flinke kruik zwarte inkt te doen bezorgen. Men moet toch maar bij de schutterij een baantje bekleeden om zich zulke cadeanx waardig te maken. De oudste bewoner van Groningen heeft dezer dagen den 102 verjaardag zijner geboorte gevierd. Da oude man, rustend scheepskapitein, verpleegde in het «L9kkerbeetjes"-gasthuis, is goed gezond en heeft geene andere gebreken dan dat hij eenigszins doof is. 66) (Vervolg.) «Mijn vriend" zeide eindelijk dr. Heilmann op ern- stigen toon, «ik heb u aangeboord om u de verlichting te verschaffen, die het gevolg is van eene vertrouwe lijke mededeeling onzer smarten. Gij hebt mij gezegd, dat er voor uwe droefheid geen hulp of raad meer is en bijna zou ik geneigd zijn het te gelooven. Maar, mijn vriend, ik ben dokter en een dokter mag nooit de hoop laten varen zoolang de patient nog leeft. Daarom geef ik ook bij u nog niet alle hoop op, en ofschoon ik n niet kan beloven, dat mijn hulp u ten goede zal komen, wil ik u toch met raad en daad ter zijde staan. Ik zie eene schemering van licht in de duisternis, die u omringt. Belooft ge mij mijn raad te zullen volgen?" «Doe geen moeite" zeide de vorst schouderophalend. «De tijd om hoop te koesteren is voorbij en mocht het u gelukken op eenig punt twijfel te wekken, dan zoudt ge daarmede een moord aan mij begaan, want ten tweeden male te doorleven wat ik in de laatste tijden heb ondervonden, zou mijne krachten te boven gaan." »Ik wil geen twijfel wekken" antwoordde de dokter. «Ik vraag alleen verlof uw dokter te mogen zijn. Is mijn geneesmiddel het juiste, dan zult ge dit zelf ondervinden en dan kunnen we er mede voortgaan." Ik begrijp niet wat ge wilt" hernam de vorst. Alleen in de vergetelheid ligt genezende kracht voor mijn lijden; ongedaan maken wat geschied is, kan niemand meer." »En wanneer het niettegenstaande alles toch eens mogelijk was" zeide de dokter. 9Als ten slotte toch eens bleek dat ge u vergist hadt en wanneer het eens in mijne macht stond een werk der duisternis te vernietigen en een weefsel van leugen en bedrog te verscheuren, dat men om u gesponnen heeft om een reden, die ik niet ken, maar die misschien ook nog aan het licht kan komen »Neen, neen" viel de vorst hem in de rede, 9dat Te Rotterdam ontsoapte een stier aan zijnen geleider en liep in volle vaart in eene steenhouwers werkplaats, alwaar hij eene marmeren plaat vernielde. Da geleider wilde hem nu er uit halen, doch werd verrast door een eisch om schadevergoeding. De ge leider kon daarin niet dadelijk treden, zoodat de stier in dezen buitengewonen stal moest blijven, tot men het onderling eens geworden was. Niettegenstaande door de rechtbank te Assen mishandelingen, gepleegd met behulp van een mes, steeds zwaar worden gestraft, schijnt de gewoonte, om bij een geschil dadelijk van het mes gebruik te maken, in Drente moeielijk uit te roeien zijn. Een ingezetene van Ruinerwold is onlangs weder door de rechtbank te Assen overeenkomstig de vordering van het Openbaar Ministerie veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden, omdat hij eenen andere ingezetene dier gemeente, met wien hij geschil had over een meisj«, den rug bijna geheel had opengesneden. De mishandelde, wiens wonden gelukkig na eene maand weder genezen waren, had, toen hij het mes had zien glinsteren in de monw der jas van zijnen aanvaller, nog uitgeroepen snijd mij niet, geef mij dan liever een pak slaagaan welk beleefd verzoek echter niet was voldaan. Te Eindhoven was een werkman behulpzaam bij het lossen van steeneneensklaps sloeg de kar om, terwijl hij daar achter stondhij kreeg de geheele lading op zijn beenen, die vreeselijk verpletterd werden, zoodat deze lichaamsdeelen afgezet moesten worden. Onder het afzetten gaf de ongelukkige den geest. Als een bijzonderheid kan worden vermeld, dat Zondag te Opstel (gem. Nederweert), voor 3 kinderen van denzelfden vader het huwelijk van den preekstoel werd afgekondigd. Met dit drietal zijn er dit jaar nit dat gezin 5 kinderen in het huwelijksbootje gostapt 1 Orer de Middellandsche Zee per luchtballon. Dit waagstuk is ondernomen door den Spaanschen ingenieur Bruno, in gezelzchap van een journalist uit Genua. De beide reizigers stegen te dezer plaatse op met den ballon «Da stad Genua", ten aanschouwe van een onafzienbare volksmenigte; de ballon steeg tot een hoogte van 1200 meter, waarna hij in Noord- Westelijke richting verdween. De ballon is zonder ongelukken bij Voghara (Piemont) terechtgekomen. is niet mogelijk en iedere poging zou slechts mijn lijden vermeerderen." 9Nu, wij zullen er verder niet over spreken" zeide de dokter. »Voor vandaag moet ge echter wat ver strooiing zoeken. Ga moest met mij medegaan" ver volgde hij, op zijn horloge kijaende, «naar da Salpé- trière, waar ik thans een vergadering moet bijwonen van Fransche doktoren van naam, die proeven willen nemen op het gebied van hypnotisme. Ga hebt toch zeker wel het een en ander over hypnotisme gelezen." «Weinig- Alleen in de couranten zoo eens een ver slag over eene séance door den een of anderen avon turier, die de menscheu zoogenaamd magnetiseert en hen rauwe aardappelen voor appelen of uien voor ananas laat eten. Dat is natuurlijk bedriegerij, waar mede de wetenschap zich toch zeker niet inlaat." »Toch wel, mijn vriend, toch wel" hernam dr. Heil mann, 9 want er ligt in de kracht, die men hypnotisme noemt, een geheim verborgen, dat door de wetenschap aan het licht moet komen en dat ook de wetgever Diet onopgemerkt mag laten. Wanneer te eeniger tijd van deze geheimzinnige kracht misbruik wordt ge maakt, dan bewijst ditniets tegen de kracht zelf men zou evengoed uit het bestaan van valsche munters kunnen besluiten, dat er geene echte munten zijn. Maar ge moet zelf maar zien en oordeelenwij zallen er dan later wel over spreken. In ieder geval zult ge in deze vergadering niet te doen hebben met avontu riers, die geld willen verdienen, maar met de kundigste mannen der geneeskundige wetenschap in Frankrijk". Toen zij in het hospitaal aankwamen werd de vorst door zijn vriend als baron Van Helmenhorst voorge steld aan een oud heer met een fija en geestig gelaat, dr. Semelaigne genaamd, die den vorst vriendelijk begroette en hem met de overige leden der vergade ring in kennis bracht. Dadelijk daarop werd de ver gadering geopend. Na eene korte inleiding van den voorzitter, die op merkte, dat men io deze zitting in het bijzonder wilde trachten meerdere zekerheid te verkrijgen omtrent de belangrijkheid van de kennis van het hypnotisme voor den strafrechter en de noodzakelijkheid om bij de wetgeving en de rechtsspraak met deze kracht reke ning te houden, las dokter Ritti een mededeeling voor van professor Kowalewsky vande universiteit teCharkow Een aantal radicale socialisten te Berlijn pos teert zich dagelijks voor de woning van den leider der sociaal-democraten Babel, in de Goerschnerstrasse 27. Zij doen dit ten bewijze van protest tegen zijn mooie woning, die zij veel te mo >i vinden voor een socialist. Op verzoek der buren, die bang zijn voor vijandige demonstraties, wordt Bebel's huis thans door de politie bewaakt. Ean dierentemmer in een te Dublin staand cir cus had 100 guiDjes (1260 gulden) uitgeloofd aan dengene, die den moed zou hebben in de kooi van den Leenw Macomo te gaan. Weinig vermoedde de dierentemmer, wien het natuurlijk alleen om reclame te doen was, dat zich iemand voor dat waagstuk zou aanmelden. Maar hij bedroog zich deerlijker meldde zich iemand aan. Op den bepaalden avond de circus was propvol ging de dierentemmer in de leeuwenkooi, gevolgd door James Diclon, die eene ftasch champagne met een glas had medegebracht. Dadelijk schonk Diclon zich een glas in, en dronk het uit. Het tweede gaf hij aan den leeuw, die het gretig opdronk, en zoo schonk hij achtereenvolgens de flesch ledig, beurtelings zelf een glas nemend en er een aan Macomo gevend, die van vergenoegen met zijn staart kwispelde en Diclon zelfs de handen likte. Oader de luide toejuichingen van de massa verliet Diclon de kooihij had de weddenschap glansrijk gewonnen. Een telegram uit New-York bericht, dat de Mormonen een congres hebben gehouden, waaraan een 10 000 personen hebben deelgenomen. Er is besloten de veelwijverij af te schaffen. Al de aanwezige apostels, bisschoppen en ouden hebben voor de afschaffing ge stemd. Werkstakingen. De aanleiding tot de werk staking in de Schotsche hoogovens is de Zondags- quaestie. De eisch wasóf geen Zondagswerk, óf be taling met de halve verhooging van het gewone loon. De werkgevers antwoordden echter, dat de tegenwoor dige toestand der ijzerindustrie, wel verre van een verhooging van loon toe te laten, een vermindering met 10 percent vereischt, omdat zij reeds gedurende maanden met verlies werken. Ei daar zij nu aankon digden slechts een aldns verminderd loon te zullen betalen, hebben de werklieden het werk gestaakt en werden de varen gedoofd. in Rusland, waarin deze een geval mededeelde van de genezing van een krankzinnige door dezen langs byp- notischen weg gezonde denkbeelden integeven. De vorst luisterde opmerkzaam toe. Soms scheen het alsof zijne lippen zich tot een licht spotachtig lachje vertrokken. Vergeef mij, mijne heeren" zeide hij, toen dokter Ritti zijne voordracht geëindigd had, «vergeef mij, wanneer ik als leek en als twijfelaar tevens u met eene vraag lastig val; maar ik zou gaarne van u vernemen of het dan inderdaad mogelijk, of het feite lijk waar is, dat men aan anderen in hypnotischen slaap zijne eigene denkbeelden kan ingeven en hun zelfs na hun ontwaken die gedachten en de daaruit voortvloeiende handelingen kan laten behouden en vol voeren j>Uwe vragen, baron" antwoordde de president, »zijo ons hoogst welkom, omdat wij eenerzijds zelf nog naar de werking van het hypnotisme vorschen en anderzijds omdat wij trachten onze dankbeelden daar over in mimen kring te verbreiden. Professor Kowa lewsky is een ernstig man van de wetenschap en het lijdt derhalve geen twijfel of het is waar, dat hij op de door hem beschreven wijze den gedachtengang van den krankzinnige weder in gezonden zin terug voerde." «Maar hoe is dat mogelijk riep de vorst. «Hoe het mogelijk is dat kan niemand nog ver klaren, mijnheer" hernam de voorzitter. «Maar dat het zoo is kannen wij u verzekeren en u zult straks zelf voorbeelden ervan zien." Dokter Bernard opperde naar aanleiding van het bericht van professor Kowalewsky het denkbeeld om het hypnotisme ook te bezigen bij de opvoedkunde. Hij deelde een geval mede van een vijftienjarigen knaap, die voortdurend een slechten aard had getoond en eindelijk op zoo jeugdigen leeftijd zijn vader had vermoord. «Er zijn" zeide dokter Bernard, «menschen, die voortdurend kwaad verrichten zooals deze kuaap en die zelf ongelukkig worden en de maatschappij schaden. Dit kind zou een uitnemend voorwerp geweest zijn voor hypnotische proeven. Men zou hem langs dien weg uitsluitend edele, reine en goede gedachten moeten ingeven en ik ben overtuigd, dat bij langdurige voort- De werkeloozen trekken nu bij menigte het Noorden van Engeland in, waar zij bij de hoogovens en ijzer fabrieken werk komen vragen. Intusschen zal deze werkstaking nog kinderspel zijn bij een algemeens in de steenkolenmijnen, die naar men zegt in Yorkshire wordt voorbereid en gelijktijdig niet alleen in alle Engelsche mijnen, maar ook in de Bel gische en Oostenrijksche zal uitbreken. De steenkolen- delvers weten dat zij de sleutels der nijverheid in handen hebben en de leiders der socialisten zijn druk bezig, zegt de limes. Te Liverpool hebben 1500 karrelieden wegens ge weigerde loonsverhooging en ter verkrijging van korter werktijd den arbeid gestaakt. De strike veroorzaakt veel last in de dokken en pakhuizen en een menigte graan- en katoensjouwers zijn dientengevolge werkeloos. Te Huil staakten de sjouwers, omstreeks 2000 in getal, den arbeid, eveneens omdat de weikgevers wei gerden een loonsverhooging te verleenen. In Newport zijn verscheidene ijzei fabrieken gesloten tengevolge van een geschil dat tusschen de smeden en de ketelmakers was gerezen, waardoor omstreeks 1000 man ontslagen waren. Het hoofd van het Londensche veiligheidscomité heeft een schrijven uit White-Chapei ontvaogan van den volgenden inhoud »Waarde Albert. Raken op een niauwen moord, gepaard met verminking, die niet in White-Chapel maar in het district Hackney zal plaats hebbeD. «Ik ben volstrekt niet van plan mijne verminkingen achterwege te laten. Daarvoor houd ik te veel van mijn vak. HaHa «Ik zal nog tienmaal meer moorden begaan, dan ik reeds begaan heb. Pas dns op Jack the Ripper." Deze brief is aan de politie ter hand gesteld en men heeft geconstateerd, dat het schrift hetzelfde was als dat der voor éen jaar geschreven en met denzel^ den naam onderteekende brieven. Da berichten omtrent het ontstaan van brand bieden in den regel nogal afwisseling. Hier is een vuile schoorsteen, daar een omgevallen petroleumlamp de oorzaak van den brand, elders een hartstochtelijke romanlezer, die bij kaarslicht nog even wil zien «of ze elkaar krijgen" en zoo zijn de bedgordijnen en het heele huis in vlammen zet. Een groote rubriek van branden ontstaat ook door de zoogenaamde «onbekende oorzaak." Het verzekeringswezen heeft echter ook een zetting de natuur vau den knaap geheel zou veranderen en dat hij ten slotte uit eigen aandrift alleen het goede zou betrachten." Dit denkbeeld van dr. Bernard werd door zijn col lega's drnk besproken. Da vorst echter luisterde op merkzaam toe. De di8cussiën van zooveel ernstige en wetenschappelijke mannen over een onderwerp, dat hij totnutoe slechts als bedrog had beschouwd, ver baasde hem en boezemde hem hoe langer hoe meer belangstelling in. «Ik verzoek" zeide eindelijk de voorzitter, «nog eenige proeven te mogen doen nemen, die de uitnemende werking van het hypnotisme kunnen bewijzen in ver band met de pijnen, die een patient bij eene operatie ondervindt. Dokter Mabille, directeur van het hospi taal te Lefond, heeft te dien opzichte merkwaardige ontdekkingen gedaan en hij wil thans een zieke in behandeling nemen, die voor hypnotische invloeden zeer vatbaar is. Ik merk hierbij op, dat de patient volstrekt niet weet, waarom het te doen is. Hij denkt dat hij hier alleen voor eene vereenigmg van genees kundigen verschijnt om hun oordeel over zijne kwaal te vernemen. Ik verzoek dokter Mabille te willen be ginnen." Deze, een man van omstreeks veertig jaar met een scherpen blik, die van sterke wilskracht getuigde, stond op en sprak: «De patient, een meubelmaker, Varin genaamd, lijdt aan een hevige ontsteking van een sterk ontwikkelde kies, die bijzonder vast met het kaakbeen is vergroeid. De ontsteking heeft zich bereids aan het kaakbeen medegedeeld en zij dreigt zeer gevaarlijk te worden wanneer de tand niet spoedig verwijderd wordt, zoo dat de oorzaak van het kwaad ophoudt en eene plaatselijke behandeling mogelijk wordt. De zieke is echter door de hevige pijnen, die hij reeds langen tijd moest verduren in een zenuwachtigen toestand geraakt en weigert halstarrig zich aan eene operatie te onderwerpen. Ik heb hem nu verzocht hem aan eenige geneeskundigen te mogen voorstellen om hun oordeel te vernemen en hij heeft eenigszins aarzelend daarin toegestemd. Ik verzoek den heeren derhalve in zijne tegenwoordigheid uitsluitend over het ziektege val te spreken en daarover hunne maening ta zeggen", Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1890 | | pagina bijlage 1