1890. N°. 120. Zaterdag 11 October. 77sle jaargang. Bij dit uommer behoort een bijvoegsel. GOESCBE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als bniten Goes, f 1,75» Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advortentiën voor dit blad aangenomen bij deheeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De p -ijs der gewone advertentiën is van 15 regels 60 cent, elke regel meer 10 cent» Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs lechtv tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 6 cent per regel GOES, 10 October 1890. In de polemiek tusschen de anti-revolutionairen en r.-katholieke pers over de legerwet is weder een nieuw punt in het debat gebracht, nl. de vraag of de r.-katholioke geestelijkheid in Nederland ooit gemoeid zal zijn met persoonlijke lasten. De (anti-revo lutionaire) IV. Prov. Gron. Ct. beschouwt de vrij stelling der r.-katholieke seminaristen, geestelijken en ordebroeders slechts als een maatregel van voorbij- gaanden aard. De Regeering heeft wèl gedaan, volgens het blad, bij den krachtigen weerzin der r.-katholieken, honne geestelijken niet dadelijk naar de kazerne te zenden. Eerst moeten de r.-katholiekcn aan de wet worden gewoon gemaakt. sis eenmaal de natie voor goed met den persoon lijken dienstplicht verzoend en is het bestaande voor oordeel bij onze roomsch-katbolieke landgenooten uit gesleten, welnu, dan kan later de wetgever tot het zuivere beginsel terugkeeren en voorgoed alle vrijstel lingen van godsdienstigen of berkelijken aard schrappen. Zij behooren in de 19e eeuw, nu de Staatskerken afgeschaft zijn, niet meer te hnis. Vrijstellingen van den dienst mogen alleen van burgerlijken aard zijn." De Tijd merkt hierbij op: »Het zuivere beginsel" der anti-revolutionairen eischt dus, volgens de IV. Prov. Gron. Cf., dat onze priesters en seminaristen naar de kazerne moeten. Alleen om redenen van opportuniteit en om de aanneming en invoering der wet gemakke lijker te maken, zal men voor kortere of langere poos een inbreuk op het zuivere beginsel" toestaan. Zoo dra mogelijk echter zal de stelregel worden toegepast Vrijstellingen mogen alleen van burgerlijken aard zijn". Trouwens, dit zegt niet alleen de IV. Prov. Gron. Ct., maar dr. Kuyper-zelf in de toelichting van »Oos Program". Wij lezen in dit veel besproken werk (2e uitgave p. 389) het volgende »Voorts zou door de Kerk aan de overheid moeten worden teruggegeven het recht op vrijdom van militiedienst voor haar aan staande leeraren of geestelijken. Voor deze immuniteit toch sou de genoegzame beweegreden vervallen, zoo dra, overeenkomstig onzen voorslag, bij de bespreking van 's lands defensie gedaan, het huurleger algeheel- lijk van de militie werd afgescheiden, en deze militie aop den voet van gewone moraliteit" werd gebracht. Men ziet hetaan waarschuwingen van den kant der tegenstanders ontbreekt het volstrekt niet. Moge een en ander voor ons niet verloren gaan De Maasbode ziet in de verklaring der IV. Prov. Gron. Ct»den diepsten grond" van de geestdrift der anti-revolutionairen voor de nieuwe legerwet, en be schouwt haar als eeo bevestiging, »dat het den vijanden der r.-katholieke kerk hoofdzakelijk te doen is om onze aanstaande en jonge priesters naar de kazerne te trekken en, althans naar hunne meening, een doodelijken slag aan onsen clergé toe te brengen". Nog onder den indrnk van de jongste uitvoering op tooneelgebied, wordt ons wederom eens tooneel- voorsteliing aangekondigd, ditmaal van onze oude kennissen Alex. Faassen Co., die op a. s. Donder dag 16 October in de schouwburgzaal van »de Prins van Oranje" zullen opvoeren Haar Familievolks- tooneelspel in 4 bedrijven van Julius Stinde, Het genre van dit stuk valt vermoedelijk meer dan dat van Spoken in den algemeenen smaak van het publiek. De intrige is eenvoudiger en in het algemeen meer onder ieders bereik. Een jong, adellijk zeeofficier breekt met de traditiën van zijn stand, die door zijne moeder teer hoog worden gehouden, en huwt een burgerlijk meisje, eene balletdanseres, die zich mag verheugen in het bezit van een vader, die niets beters weet te doen dan te schermen met beschouwingen over sociale toestanden en de herbergen te bezoeken, en van een guitig zusje eene der hoofdpersonen die door haar schalkschheid veel tot het succes van het stuk bijdraagt. In het stak, waarvan in verschillende bladen de uitvoering zeer wordt geroemd, treedt, behalve de ons bekende acteurs en actrices, mevr. Marie Verstraete op in da rol van de jonge vrouw. Wij twijfelen niet, of, waar naar allen schijn eenige tijd zal voorbijgaan eer andermaal een tooneelgezelschap te Goes optreedt, de zaal van »de Prins van Oranje" zal goed bezet zijn, wat wij voor het gezelschap van den heer Faassen, dat ons trouw blijft bezoeken, dan ook gaarne hopen. - Met 13 dezer wordt de rijksveldwachter der 3de klasse J. K oo ij man van Amsterdam naar Goes verplaatst. Door Barg. en Weth. te Middelburg is aan den Raad een voorstel ingediend tot het uitschrijven eener leening, groot 300,000, rentende 3!/a pet. ten be hoeve der duinwaterleiding. Voorloopig zal slechts 250,000 worden uitgegeven. (N. R. Ct.) De minister van justitie heeft in herinnering gebracht de vroegere kennisgeving, dat vooreerst geene gelegenheid bestaat tot plaatsing bij de rijksveldwacht. De te dien einde ingediend wordende verzoeken i worden terzijde gelegd. De wintel-dienstregeling op de spoorwegen, die Woensdag 15 dezer in werking treedt, brengt geen wijziging ia den loop der treinen, wat betreft de lijn Vlissingen—Roosendaal. Ierseke. Toen Z. Ex. de Commissaris des Konings Woensdagmorgen ruim 11 uren deze ge- mfente bezocht, wapperde van de openbare gebouwen en ook uit menige woning de nationale driekleur. Op het gemeentehuis werd hij door den Burgemeester en de gemeenteraadsleden opgewacht en hartelijk verwel komd. Daarna nam Z. Ex. het woord en drukte zijn leedwezen uit over de ergerlijke tooneelen, die hier naar aanleiding van de aanwezigheid van het Heils leger voorvielen. Hij wees er vooral op, dat ook het Heilsleger, evenals iedere andere godsdienstsecte, vol komen vrijheid heeft zijne godsdienstoefeningen te hou den, en als ieder ander recht heeft door de politie beschermd te worden. De vrijheid van godsdienst is bij de wet gewaarborgd. Mochten de onlusten niet op houden, dan was er natuurlijk versterking van politie noodig, hetwelk in dit geval op kosten der gemeente zou komen. Ieder burger heeft er dus belang bij en dient er toe mede te werken dat de bedoelde tooneelen niet meer voorkomen. Van de gelegenheid tot audiëntie werd door 6 per sonen, waaronder 2 vrouwen, gebruik gemaakt. Nadat Z. E. de kerken en de scholen had bezocht vertrok hij omstreeks 2 uren naar Kapelle. Ged. Staten van Zeeland hebben de verkie zing van een lid der Prov. Staten in het hoofdkiesdistrict Zienksee, vacature J. Hoogenboom Br., bepaald op Dinsdag 28 October, en herstemming, zoo die noodig is, op 11 November. Men meldt aan de N. JR. Ct., dat in den toe stand des Konings weinig verandering wordt waargenomen, zoomin ten goede als ten kwade. De Koning houdt steeds het bed. Natuurlijk is op dien leeftijd de toestand zorgelijk. Wegens 's Konings bui tengewoon sterk gestel evenwel, en na de ondervinding in het voojaar van 1889, blijft men nog op herstel hopen. Uit Apeldoorn wordt aan genoemd blad gemeld dat de Koning dezer dagen minder schijnt te lijden, maar steeds buiten staat blijft tot werken met het hoofd, waarin, naar het zich laat aanzien, voorloopig geene verandering te wachten is. Blijkens nader bericht van 's Konings gezant schap te Londen aan den minister van buitenlandsche zaken is de »Order in Council", waarbij alle invoer van vee uit N e d e r 1 a n d in het Vereenigd Ko ninkrijk wordt verboden, Dinsdag 7 dezer uit gevaardigd en zou die »Order" Woensdag 8 October, in werking treden. Ten gevolge van dit verbod kan ook geen Neder- landsch vee meer in Groot-Brittannië en Ierland worden ingevoerd onder voorwaarde van slachting aan de losplaats. St.-Ct Een part. telegram uit Londen aan het Hdbl. meldt aangaande het verbod van den invoer van Nederlandsch vee, dat drie aangekomen ladingen mogen gelost worden, doch geen verdere zullen worden toe gelaten. Twee der voornaamste veehandelaren zijn naar 's-Gravenhage vertrokken. De commissie van rapporteurs voor het reeds lang aanhangig wetsvoorstel van den heer B a h 1- m a n n »ter voorziening in den kwijnenden toestand van sommige takken van lanlbouw" heeft, na kennis genomen te hebben van de Memorie van Antwoord, haar eindverslag uitgebracht, waarin zij enkel te kennen geeft, dat door de gewisselde schriituren de openbare beraadslaging over het voorstel genoegzaam is voorbereid. De Tweede Kamer heeft nog geen besluit genomen over de behandeling van het ontwerp. De wet, houdende verbod om wapens te dragen, zal ook ten gevolge hebben, dat de zoo genaamde schiettenten, eene der kermisvermakelijk heden, verdwijnen tallen. Op de kermis te Tilburg althans is tegen den houder van zulk een tent proces verbaal opgemaakt, terwijl de twee eenloops geweren, welke daarbij dienst deden, in beslag zijn genomen. Zoover wij weten hebben dergelijke geweren nooit eeDige aanleiding gegeven tot ongerustheid. Het is een nieuw bewijs dat het een malle wet istegen kermisgeweertjes kan zij iets uitrichten, maar werke lijke gevaren, die het bezit van wapenen kan opleveren, kunnen er niet door voorkomen worden. Bij besluit van den Minister vaD Justitie, da- teerende 27 September 11., is, krachtens artikel 3 eerste lid der wet van 9 Mei 1890 (Staatsblad no. 81), bepaald dat de hieronder genoemde ambtenaren en beambten, gedurende de uitoefening hunner ambts bediening, een wapen mogen dragen, te weten: de fungeerende directeuren van politie, de commissa rissen van politie, de officieren van justitie, de burge meesters en kantonrechters, als hulp-officieren van justitie, de rechter-commissarissen, belast met de in structie van strafzaken, de griffiers en substituten- of waarnemende griffiers, die de rechter-commissarissen, belast met de instructie van strafzaken, vergezellen. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Enkhuizen, in plaats van wijlen den heer mr. D. Visser van Hazerswoude, zal plaats hebben op Dinsdag 28 October, en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 11 November. De gedenksteen ter herinnering aan den slag op de Mookerheide zal niet op het terrein, maar in de keik te Heumen worden geplaatst. Deze beslis-ing moet gedeeltelijk worden toegeschreven aan de onzekerheid omtrent de plaats waar graaf Adolf is gesneuveld, en in de tweede plaats en bovenal, omdat men vreesde voor baldadigheid. Bij de onthuliirg in December a. s. zal prof. Blok uit Groningen de feest rede houden. De raad der gemeente Heusden had bij de vaststelling van het reglement op het bestunr en beheer der godshuizen den geneesheer niet onder de beambten der godshuizen opgenomen. Daardoor werd het mogelijk de benoeming van den geneesheer niet meer door den raad, maar door het college van regenten over de godshuizen te doen geschieden. De minister van binnenlandsche zaken heeft als zijne meening doen kennen, dat op die wijze het voorschrift van art. 147 der gemeentewet wordt terzijdegesteld, en de benoeming in ieder geval aan den raad behoort te blijven. De Nederlandsche Uitgeversbond heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin verzocht wordt het wetsontwerp op de brieven post e r ij in dien geest te wijzigen, dat het port van drukwerken, in welken vorm ook, io overeenstemming worde gebracht met dat der dsg- en weekbladen, en met name voor de kleine drukwerken de gunstige bepaling moge gelden, die in het nieuwe ontwerp ten aanzien der nieuwsbladen waarvan het gewicht 35 gram niet te boven gaat, is aangenomen, Volgens de Freisinnige Zeilung moet de hertog van Nassau hebben verklaard, dat hij onder geen voor waarden wederom het Regentschap in Luxem burg wil aanvaarden. »De hertog is, zooals men weet, zegt het blad, bij eene vroegere ziekte van den Koning der Nederlanden reeds eens tot Regent aar gesteld, doch moest weinige dagen daarna het land weder verlaten." Een Duitsch blad (de Berlijnsche Postgeeft over onze jongste manoeuvres, in het Oosten des Lands gehouden, een critiek, die nogal iets ver schilt met het geroep van voldaanheid over onze legar- krachten, dat een deel der Nederlandsche pers bij gelegenheid van die operatiën ten beste gaf. Ziehier wat het blad schrijft: vin bijna alle Europeesche Staten hebben thaDs groote manoeuvres plaats, en ook Nederland wil daarin niet achter blijven. Waarschijnlijk om de meening te weerleggeü, door jhr. Tindal in brochures geuit, dat een uit het Oosten aanrukkende vijand zich binnen vier-en-twintig uur van de Nederlandsche hoofdstel- lirgen kan meester maken, werd tot gronddenkbeeld van deze oefeningen genomen, dat een Duitsch leger over Gronan in Twente wilde vallen. Dit leger zou bij Haaksbergen op een kleine troepenmacht stuiten, die de opdracht had den vijand in den strijd om ter rein-voorwerpen i >o lang op te houden, totdat ge noegzame versterking was aangerukt. O/schoon de te volgen weg en de marschtijd van het vijandelijk leger nauwkeurig waren voorgeschreven, verscheen het toch zoo verrassend snel, dat de commandant der verde digingstroepen slechts met de bewering: »dat dit niet aanging," kon beginnen. Ook de andere maooeuvre- ongelukken, die voorvielen, zullen aan de Russische en Fransche officieren, die de manoeuvres bijwoonden, geen grooten dunk van de slagvaardigheid der Hol- landsche troepen hebben gegeven." OPENBARE ERGADERING VAN DEN Raad der gemeente Goes, op DONDERDAG den 9 OCTOBER 1890, des namiddags te 2 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. Da Witt Hamer, bur gemeester. Tegenwooidig 10 ledan en de Secretaris. Afwezig da heeren G. H. Kakebeeke, M. Da Jonge en B. Quist met kennisgeving. De notulen der vergadering van den 3 October jl worden gelezen en goedgekeurd, terwijl geene mede- deelingen te doen zijn. Tot gemeente-geneeskundige wordt met 9 st. (een briefje in blanco) benoemd de heer P. J. De Bruine, thans arts te Oosthuizen, onder voorwaarde, dat bij gewenscht ontslag, dit door den benoemde minsteDs drie maauden te voren moet worden aangevraagd. Vervolgens wordt remissie van aanslag in den hoofd, omslag voor 1890 verleend, wegens vertrek of over lijden, aan: C. J. Vroegop 1,511j.1, M. O. Barbier ƒ1,81, G. M. Berman ƒ2,12, D. van der Does ƒ1,51, F. L. W. J. Beyersbergen 3,69, D. Tolhoek 2,46, C. J. Snoock 5,53J/2» G. J- Anten ƒ6,15, L. Kor- stanje C. T. deJongh /5,26i/2tD. P. Hom- mersen 2,63 L. A. P. Hoffman 7,891/2, J. P. de Witte 8,29 Va, G. J. Wolters 13,49, J. G. Talen 13,68Va, A. J. Overtveld 20,53, A. Steketee 94,96 Va i en Jhr. S. M. Van Reigersberg Versluijs 264 401,a« Ook wordt afschrijving verleend van aanslag in de belasting op de honden aan Wed. J. M. de Jongh-Pi- laar, dr. A. lsebree Moeos, A. Steketee, S. van Eenen- naam, Jhr. S. M. van Reigersberg Versluijs, F. Fran ken, Wed. J. Wessel en L. Stamperius. Aan Launis Oele wordt toegestaan het gebruik van het water in de Vest (Oostzijde) met uitsluiting van anderen (behalve de gemeente voor hare zwanen en behoudens de verleende of te verleenen vergunningen tot het leggen van hout en het spoelen van goederen en stoften) voor het houden van eenden tot een maxi mum vaD 200, zulks tot wederopzeggens toe en tegen betaling eener retributie aau de gemeente van lien gulden 's jaars. De begrooting van ontvangsten en uitgaven van het Burg. Armbestuur voor 1891 wordt op de gewone wijze vastgesteld, in ontvaQgst en uitgaaf tot een be drag van 44021,60%. Evenzoo wordt vastgesteld de begrooting van het Gasthuis voor 1891 in ontvaDg en uitgaaf op ƒ34040,71, met eene subsidie uit de gemeentekas van 638,13)4. Nu is aan de orde de begrooting van ontvangsten en uitgaven der gemeente voor 1891. Aanvangende met de uitgaven, worden post voor post door den Voorzitter voorgelezen, en een drietal artikelen, op voorstel van B. en W. tengevolge van opgekomen omstandigheden gewijzigd. Bij hoofdst. 7 art. 3 brengt de heer Hildernisse ter sprake invoerirg van het leervak l (Fransch) op school A. Naar zijne meeniDg bestaat daaraan be hoefte. Wanneer men toch nagaat het aantal leerlin gen op de H. E. S. en op school E (voor meisjes) en daarmee vergelijkt het aantal kinderen op school A, dan blijkt, dat een groot aantal van dezeD, vermoedelijk om de kosten, niet verder gaan dan school A, terwijl voor velen hunner in verschillende maatschappelijke betrekkingen de kennis van de Fransche taal gewenscht en nuttig is. Hij zou door het daarvoor te betalen schoolgeld de meerdere kosten willen gedekt zien, ter wijl het niet zijne bedoeling zon zijn de voorbereidings klasse aan de H. B. S. te doen vervallen, maar de voorbereiding voor dat vak willen versterken. De leer lingen der H. B. S. moeten in de voorbereidingsklasse te veel voor het bedoelde vak opwerken om in de ie kl. te kuanen overgaan. Dit jaar toch konden eenige leerlingen niet of slechts met herexamen in het Fransch tot de le klasse overgaan. Spreker her innert hierbij, dat over het denkbeeld reeds door de comm. van toezicht een schrijven aan Burg. en Weth. is gericht en vraagt welk onthaal dit bij B. en W. heeft ondervonden 7 De heer Ramondt maakt den heer Hildernisse op merkzaam op eene beslissing van den Minister van binn. zaken, de gemeente Tilburg betreffende, waarbij is uitgemaakt, dat, wanneer een dergelijk vak aan eene lagare school wordt ingevoerd, daarvan alle school gaande kinderen moeten profiteered Neemt men nu aan, dat het vak voor de hoogste schooljaren wordt in gevoerd en dat, wil zulk onderwijs iets beteekanen, voor de 50 a 60 leerlingen dier hoogere leerj »ren een cursus van 2 a 3 jaar noodig is, dan zou dit eene nog al aanzienlijke verhooging van uitgaven voor onder wijzers en leermiddelen aan die school vorderen. Spreker meent bovendien, dat de zaak eenvoudiger te regelen ware door het stelsel van toehoorders ook in de lagere klassen der H. B. S. weder in het leven te roepen. De Voorzitter merkt op, dat werkelijk eene cor respondentie tusschen de schoolcommissie en het dag. bestuur aanhangig is, maar dat van dit laatste geen voorstel om het vak l op school A intevoeren is te verwachten. Buitendien kan bij den post, thans in behandeling, eene dergelijke zaak bezwaarlijk uitge maakt worden eo geeft hij dhr. Hildernisse in beden king, daarover een gemotiveerd voorstel in te dienen. De heer Hildernisse zegt, dat het ook zijne be doeling niet is, thans de zaak uittemaken, maar hij meent, dat bij de behandeling van dezen post we1

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1