staan, begrippen van meerdere vrijheid. Uit dit gebruik is ons dwaas idee van een huiselijken haard ontstaan en blijven voortleven. De zonen der patriarchen, een nieuwe familie stich tende, zagen zich genoodzaakt, elders voedsel te gaan zoeken. Maar toen ze ver van het ouderlijke huis ver wijderd waren, bedankten zij er voor, aan het gezag van den patriarch te gehoorzamenzij wilden zelf op hun beurt heersehen. Er ontstond een veelhoofdige regeering, waardoor het patriarchale stelsel van liever lede verliep. Wat nu 1 Men kon het oude stelsel opnieuw vestigen en uitbreiden, waarbij men een opperhoofd, een koning aannam, die onbeperkt zou heersehen over alles en allen, over leven en doodeen stelsel, waarbij de koning tot een soort van god werd verheven. Dezen toestand treffen we tot den huidigen dag aan bij Chineezen, Japanneezen en Perzen. Bij hen is de vrouw niets, of jawel, zij is al wat slecht is. Daardoor blijven die volken staan op denzelfden trap van beschaving want alleen de vrouw veroorzaakt vooruitgang. Na het ineenvallen van het patriarchale stelsel kon men ook juist den tegengestelden weg inslaaneen toestand van volkomen vrijheid, de ïepubliek. Da Grieksche republiek was, wat de tegenwoordige tijd nog altijd als een ideaal beschouwtallen waren vrij, allen leefden voor éen en éen leefde voor allen. Geen enkele maatschappij heeft het nog tot zoo hooge be schaving gebracht als de Grieksche. En de vrouw Zij was er nietsde slavin, die de een den ander toe wierp en die niemand hebben wilde. Dat wordt er van de vrouw, als de man stijgt. De Griek had drie vrou wen zijn huisvrouw, die hem kinderen gaf; zijn con cubine, die het huiswerk deed en zijn hetaere. Deze laatste stond nog hooger dan de man zelf; zij werd grootgebracht om met hem te kunnen spreken en leven, wat de domme huisvrouw en de concubine niet konden. Doch wijl de hetaere uitsluitend grootgebracht werd voor het genot van den man, wreekte zij zich hierover. Zij verdierlijkte en ver weekei ijk te de maatschappij, die hierdoor te gronde ging. Bij de Romeinen bestond niet die persoonlijke vrijheiddaar was de wet god, en zoodoende kreeg de vrouw een zekere speelruimte. Doch nu ontstond bij den Romeinschen man de fa milietrotshij wilde zijn goed verbonden doen blij ven aan zijn naam, zoodat de vrouw, wier naam verloren gaat, ook niets te zeggen had. Da bruidschat der vrouw kwam onder het beheer en in de handen van den man. Langzamerhand verdwenen echter de adel lijke geslachten met hun trots en maakten plaats voor parvenu'srijke kooplieden en dergelijke. Elke ver andering in de maatschappij heeft, om gevestigd te worden, de vrouw noodigen toen dan nu ook een heerschappij van parvenu's begon op te komen, werd de vrouw allesprofessor, leerares, dokteres, eoz. Toen echter het stelsel vast stond, begon men haar weer achteruit te zetten. De weelde, zei men, ontstond door de vrouwdaarom werd een wet op de kleeding uitgevaardigd, die de vrouw in dit opzicht beneden haar rijpaard stelde. Een tweede wet belette haar, groot bezit te krijgen, terwijl een derde haar verbood, voor anderen op te treden, m. a. w. de arbeid werd voor haar gesloten. Toen de godsdienst meer beschaafde vormen aan nam, vond men daar goden en godinnen van volkomen gelijken ranglater bleef die godsdienst onbegrepen 00 Ja vrouw werd weer teruggedrongen. Het Christendom predikt geheele vrijheiddaarom sloten zich veel voorname, ontwikkelde vrouwen hierbij aan, die met vreugde den marteldood stierven, wat maar van zeer weinig mannen kan gezegd worden. Uit het Christendom ontstond het feodale stelsel, waarbij de arbeider en de vrouw werkten en de heer hen met het zwaard beschermde. Doch beschermden worden al gauw onmondigen, die niets te zeggen hebben. Het erf- en eigendomsrecht, ook over de vrouw, kwam in handen van den heer, en de beschermde werd uitge zogen. Nadat de vrouw het Christendom er bovenop had geholpen, oordeelden kerkvaders over haar, dat er niets slecbters onder de zon was dan zij. Toen de be scherming ophield, herkreeg de vrouw erfrecht. Bij de Fransche revolutie was zij weer noodigzij vernietigde het koningschap. Zoodra echter de nieuwe toestand eenige vastheid had gekregen, werd de meest ontwikkelde vrouw, madame Roland, gedood en met haar viel de vrouw in 't algemeen, omdat de man weer baas was. Thans leven we weer in een omwentelingstijd. Van alle stelsels, die zijn voorafgegaan, is het kapitalisten- stelsel, waaronder we thans leven, datgene, wat het minste of eigenlijk geen recht van bestaan beeft. aan zijn wil weerstand bood. Er was hem iets in den weg getreden, wat dat wist hij zelf niet, maar, bijna aan het einde van zijne plannen, op het toppunt van zijne wenschen, was er een onzichtbaar iets, dat hem zijne macht betwistte. Hij hunkerde er naar den vorst te spreken en toen hij aan het postkantoor vroeg naar het adres van baron van Helmenhorst en men hem daar zeide, dat diens brieven naar Hohenwartburg in Duitschlaod moesten worden opgezonden, keerde ook Salantieri nog dienzelfden dag met den sneltrein naar Duitschland terug. Achttiende h o o f d s t u k. De vorst van Hohenwartburg had een zeldzaam ge voel van vrijheid toen Salantieri hem bad verlaten om den Koning gunstig te gaan stemmen voor de wijzi ging in de erfopvolging en om dan naar Bergewald te gaan om het huwelijk van Tbekla te bespoedigen. Nu hij de laatste stappen gedaan had om zich vrij te maken van de banden van het verleden, scheen hij zich bijna gelukkig te gevoelen. En tocb, welk een geheel ander geluk, dan dat reine vreedzame leven op Hohen wartburg hem had geboden, aan de zijde van een lief hebbende gade en in het bezit van een aanvallig knaapje. Wanneer bij daaraan terugdacht, dan hinderde hem bet bijzijn van Ioes en had hij behoefte alleen rond te dwalen in de groote stad en op de boulevards ver strooiing te zoeken van zijne weemoedige herinneringen. Zoo zat hij op zekeren morgen in een restaurant op de boulevard des Italians te ontbijten en hij be- Waarom is een rijkgeworden kruidenier meer en beter dan een werkman, die evenzeer of hooger ontwikkeld is? Er zal een reactie komen, waarbij de Fransche revolutie kinderspel en dwaasheid zal zijneen reactie der geesten. Is de vrouw dan verstandig, dan kan en zal ze de gelijke van den man wordendoch ze moet zich dan buiten elke pariij houden. Zoodoende kan ze aan twee kanten winnen, meegaan met wat ze in de eene en de andere partij rechtvaardigheid acht, werken aan deD vooruitgang, vooral voor zichzelve. Zij moet ook denken de moeder te zijn, niet alleen van zonen, maar ook van dochters. Onder de betere klassen leeren meisjes evengoed als jongensin de arbeidersklassen is dat zoo niet. Daar zal de vrouw weer spoedig de domme slavin van den man zijn, als het vooitgaat, zooals nu. Daarom moeten de dochters gelijk gemaakt worden aan de zonen. De rede werd door het talrijke publiek tamelijk toegejuichtde spreekster verviel niet in het platte, gemeana, waarop we ons, afgaande op krantenberichten, wel eenigszins hadden voorbereid. Ze bleef beschaafd in haar vormen. Bij resolutie van den minister van financiën dd. 1 October jl. is eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de vele diensten door hen in die betrekking aan den lande bewezen, aan de voorzitters der commissiën voor de herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen. In het schattingsdistrict Goes was dit B. G. van der Have te Ouwerkerk. Het plan der T w e a d e K a m e r is, om, na afdoening van de openbare vergadering te behandelen onderwerpen, de Staatsbegrooting voor 1891 in de afdeeüngen te onderzoeken, waarna zij tot het begin van November op recès zal uiteengaan. Uit de uitkomsten der algemeene schatting of herziening van de belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen in ons land blijkt, dat de grondbelasting niet gelijkmatig over de provinciën is verdeeld. Da verschillen mogen belangrijk genoemd worden. In een der bijlagen van de memorie van toelichting van het wetsontwerp op de grondbe lasting is het bedrag der grondbelasting van alle pro vinciën te zamen naar de nieuwe belastbare opbrengst omgeslagen, met dat gevolg, dat de belasting zou verminderen in Limburg met 20, in Noord-BrabaDt met 12, in Zeeland mst 16, in Utrecht met ruim 3 procent. Daarentegen zou de grondbelasting verhoogd worden in de provincie Gelderland met 15, in Noord- Holland met 11, in Overijsel met 6, in Friesland en Drente met 5, in Zuid-Holland met 1 procent, terwijl het bedrag voor de provincie Groningen gelijk zou blijven. De verplaatsing van belasting, uit deze her ziening volgende, schijnt dus niet onbelangrijk te zijn. (N. R. CL) In een brief van den heer Tindal aan het N. v d. D. deelt hij mede, dat de audiëntie bij den Koning, waarvan hij in zijn manifest spreekt, door hem werd aangevraagd in Mei dezes jaars. Omtrent 50 leden van Burgerplicht te Amster dam hebben aan het bestuur het verzoek gedaan een buitengewone vergadering te willen beleggen ter be handeling van hun voorstel om het lidmaatschap der Liberale Unie op te zeggen, of pogingen aan te wenden, dat da Unia voortaan worde een liberale kas, zich met praeadviezen omtrent politieke quaesties niet meer inlatende, doch die enkel verkiezingen ia liberale richting helpt bevorderen, of die financieel steunt. Door het besluit betreffende den aanleg van den spoorweg van Padang naar het meer Singkarie be staat thans het uitzicht, dat het Ombiliën-ko- 1 en veld eindelijk zal worden geëxploiteerd, wat voor geheel Indië van het hoogste belang zou wezen. Men zal niet beweren, dat de Regeering ten aanzien van deze zaak overijld te werk is gegaan. Volgens de officiëele rspporten is het kolenveld ontdekt in 1867. Wanneer echter de archieven te Batavia ia orde zijn, zal men daar kunnen aanwijzen, dat reeds vóór 1852 door een controleur in de ommelanden van Ben- koelen die steenkool daar gevonden en naar Batavia eene proeve opgezonden werd. Eenigen tijd later werd op last der Regeering een wetenschappelijk onderzoek ingesteld door een mijn- ingeneur, dat zeer gunstige uitkomsten opleverde. De afvoer van kool schijnt echter, in verband met de ontstane verzanding van Poeloebaai, overwegende be zwaren te hebben opgeleverd. merkte niet, dat een man van korte gestalte met een helder en geestig gelaat en vriendelijke, maar scherpe, doordringende oogen hem reeds geruimen tijd aan een ander tafeltje zat aan te kijken. Eindelijk stond deze op, ging naar den vorst toe en zeide »Heb ik het genoegen graaf Leo van Montan te ontmoeten De vorst, die weinig lust had zich met een vreemde in te laten, fronste de wenkbrauwen en antwoordde kortaf »Gij vergist u mijnheer, ik ben baron van Helmen horst". De vreemdeling antwoordde echter lachend »Nu, dat komt tamelijk wel op het zelfde neêr, want de graven van Montau hebben het recht zich baron van Helmenhorst te noemen en mijn goede vriend Leo placht vroeger meermalen dien naam aan te nemen, wanneer hij in zijn studententijd er zoo eens op uit ging". De vorst keek het kleine mannetje doordringend aan. Plotseling verdwenen de donkere wolken op zijn voor hoofd en hij riep op bartelijken toon: ^Waarachtig, het is mijn beste vriend dr. Heilmann, met wien ik 200 menig tochtgemaakt en zoo menig dispuut gevoerd heb. Hoe gaat het, oude jongen Kom, laat ons volgens oude gewoonte een glas drinken op ons onverwacht wederzien". Hij wenkte een kellner, bestelde een fUsch cham pagne en bood zijn vriend eea stoel. (Wordt vervolgd.) In 1856 werd door dentelfden ambtenaar, met den toenmaligen gezaghebber van Sidjoendjong, P. de Bruijn, weder steenkolen van de Ombilxën vervoerd. Monsters werden naar Batavia gezonden, maar eerst jaren later werden onderzoekingen ingesteld, onder anderen door den ingeneur de Greve, die, gelijk men zich herinne ren zal, op zoo'n treurige wijze in d6 Ombiliën-rivier het leven verloor. Als historische bijzonderheid omtrent de eerste ontdekking van het belangrijke kolangebied vermelden wij deze feiten, die zeker aan slechts weinigen be kend 2ijn. ArnhCt). Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kloetinge. Zondag in de voormiddaggodsdienst oefening werd de naar hier beroepen leeraar, de heer G. E. Meloen, bevestigd door den heer Mantz van 's-IIeer Abtskerke. Deze had tot tekst zijner leerrede gekozen: Jesaja 55 vers 10 en 11. Des namiddags aanvaardde de heer Meloen zijn dienstwerk met eene leerrede tot onderwerp hebbende »Da roeping van den Evangeliedienaar", naar aan leiding van Hand. 8 vers 5b »en predikte hem Christus." Eene ovargroote schare, inzonderheid des namiddags, woonde beide plechtigheden bij. Waarde. Onze predikant D. Meerburg heeft voor het beroep naar Schore bedankt. Aangenomen naar Tolen door ds. De Later te Wissekerke. Beroepen bij de Herv. gem. te Zaamslag ds. J. B. Th. Hugenholtz, te Zuid-Beier landbij de Chr. Ger. gem. te Ierseke ds. A. De Vlieg, te Halfweg. Beroepen te Middelburg: bij de Herv. gem. ds. J. L. Poort, te Harmeienbij de Waalsche gem. ds. N. Itié, te Lacépède (Lot et Garonne), Faankrijk; bij de Ned. Ger. gem. ds. J. II. Feringa, te Klundert. Heinkeuszand* In de Ned. Herv. kerk alhier zal waarschijnlijk binnenkort een orgel worden geplaatst, waaraan groote behoefte bestaat. Ean geacht ingezetene dezer gemeente heeft aan de gemeentenaren een in- teekenlijst aangeboden voor giften voor dat doel be stemd, welke poging tot dusver met gunstigen uitslag wordt bekroond. Er heeft zich te Leiden een commissie gevormd ten einde prof. Hust bij zijn heengaan uit het ambt, dat hij met zooveel toewijding bekleedde, een ooi konde van erkentelijkheid aan te bieden. Landbouw en Veeteelt. Blijkens mededeeling van het veeartsenijkundig staatstoezicht in Limburg is het mond- en klauwzeer geconstateerd bij 15 stuks rundvee, toebehoorende aan den pachter P. Cornetz, te Wolfhaag-Vaals. De Com missaris des Konings in die provincie waarschuwt dientengevolge tegen frauduleuzen invoer van rundvee uit België en vooral tegen het toelaten van vreemde kooplieden op de stallen. BuKenlandsch Overzicht. De Fransche agitator Boulanger die naar meD wil Jersey gaat verlaten om zich op Malta te vestigen heeft besloten, de onthullingen van den heer Mermeix te beantwoorden door het uitgeven van een boek, dat 300 a 400 bladzijden groot zal zijn en »Les vraies coulisses du Boulaogisme" zal heeten. De schrijver zal daarin een deel der verantwoordelijkheid op zich nemen, maar tegelijk eene reeks van brieven en documenten pubiiceeren, door welke de schuld van »de anderen" zal worden vastgesteld. De verzameling zal brieven be vatten van een aantal monarchistische leiders, en verder van Laur, Déroulèie, Naquet en andere grootheden van wijlen het nationale comité. Alleen van Laguerre is geen regel schrifts voorhandendeze confereerde met zijn chef alleen per telefoon. Boulanger zal, zoo heet het, in zijn geschrift op onbarmhartige wijze het »oog om oog, tand om tand" toepassen. Alleen tegenover de hertogin d'Uzès wil hij consideratie gebruiken. Op de plaats waar hare brieven zouden moeten komen die volgens de Voix du Peuple meer van menschelijken dan van politieken aard waren zal een groot vraagteeken worden gedrukt. De afgevaardigde Mermeix is opnieuw door zijn kiezers gesommeerd, zijn ontslag te nemen, omdat hij hun ver trouwen verloren en zich aan de verachting prijsge geven heeft door zijne artikelen over het Boulangisme. Uit Chatham wordt gemeld, dat eene sterke afdeeling Engelsche troepen het bevel heeft ontvangen, zich gereed te maken om zich naar Woolwich te begeven, waar rustverstoringen onder de werklieden aan de gasfabrieken gevreesd worden. Deze werklieden ten getale van 11000 man, zouden den arbeid willen sta ken. De soldaten moeten elk van 20 scherpe patronen zijn voorzien. Berichten uit Londen trekken in twijfel, dat de werkstaking op het punt van uitbreken staat. Er heerscht wel een gespannen toestand en de bestuur ders der fabrieken hebben zelfs reeds loodsen doen opslaan om bij eene eventueele werkstaking de aan ts werven vrijwilligers onder dak te brengen. De fabrieksarbeiders evenwel loochenen het plan tot werk staking, maar formuleeren zekere eischen, welker in williging evenwel het bestuur der gasfabrieken in de handen der gaswerkersvereeniging zou overbrengen. De bestuurders der gasmaatschappij verklaarden dan ook aan eene deputatie der gaswerkers, dat hunne eischen niet voor inwilliging vatbaar zijn. Wegen8 majesteitschennis zal de uitgever van het Qotha'sche lagcbl. worden vervolgd. Ia dit blad is namelijk de Vorst van Bulgarije, Prins Ferdinand van Coburg, een verre bloedverwant van den regee renden hertog van Saksen-Coburg-Gotha, beleedigd. Daar evenwel Prins Ferdinand niet door Dnitschland als regeerend Vorst is erkend, zal het proces waar schijnlijk even ingewikkeld als politiek vermakelijk worden. Op grond van de berichten in de Duitsche bladen was langzamerhand algemeen de overtuiging ontstaan, dat de socialistenwet gevallen is, omdat de Keizer de opheffing wenschte en dit een der redenen is geweest, waarom Bismarck werd ontslagen. Betrekkelijk ge- ruimen tijd is dit algemeen geloofd doch gelukkig voor de waarheid wordt nog intijds gezegd hoe {de zaak zich eigenlijk heeft toegedragen. Den 24 Januari werd er Kroonraad gehouden, d. w. z. groote Pruisische Ministerraad onder voorzitting van den Keizer. Al de Ministers, ook Bismarck waren tegenwoordig. Er werd meedeeling gedaan, dat al de Duitsche Vorsten de verlenging van de socialistenwet wenschten, ook de Keizer. De Ministers eveneens. De nationaal-liberalen in den Rijksdag waren bereid voor het nieuwe ontwerp de socialistenwet in den bestaanden vorm maar voor onbepaalden tijd, te stemmen, mits het verbanningsartikel werd verwijderd. De conservatieven en de nationaal-liberalen maakten in den vorigen Rijksdag de meerderheid uit. De Keizer en de Ministers waren tot genoemde concessie aan de nationaal liberalen bereid, uit overweging dat met die concessie het tijdelijk bestaan van de socialistenwet werd opgeheven, wat èn de Duitsche vorsten èa de Pruisische Ministers wenschelijk achtten. Alleen Bis marck verklaarde zich tegen. Hij meende dat de be staande socialistenwet niet scherp genoeg was en in plaats van concessies te doen aan de nationaal-liberalen, de bepalingen eer verzwaard moesten worden. De Rijks kanselier wilde liever het ontwerp, in den Rijksdag aanhangig, laten afstemmen, om later met beter kans van slagen op het nieuwe scherpere ontwerp terug te komen. Schoon Bismarck met zijn gevoelen geheel alleen stond, gaf de Keizer toe, omdat hij een breuk met Bismarck wilde vermijden. Den dag na dis zitting van den Kroonraad werd de Rijksdag ontbonden en daarmee was het lot van de socialistenwet beslist. Noch de Keizer, noch de Pruisische Ministers zijn echter na dien tijd van gevoelen veranderd ten opzichte van de socialistenwet, maar, zooals de nieuwe Rijks dag was samengesteld, begrepen zij dat het vergeefsche moeite zou zijo met een nieuwe socialistenwet voor den dag te komen, waarvan het gevolg zou geweest zijn een conflict met den Rijksdag en dit werd vooral ook bij de verandering van Rijkskanselier niet wensche lijk geacht. Gemengde Berichten. De spiritist Oosterling, die voor een drietal jaren te Goes veel van zich deed hooren en die zich nader hand te Rotterdam vestigde, bevindt zich thans in N.-Amerika alwaar hij goede zaken maakt. Een vrouwtje uit Goes, dat zich met hem derwaarts had begeven, is Zondagavond alhier teruggekeerd. Heinkenszaml. Ten gevolge van het gulzig eten van suikerbietbladeren is eene koe van den landbouwer M. de V. alhier moeten worden afgemaakt, terwijl voor een tweede nog veel vrees bestaat. Het vleesch is echter voor de consumptie goedgekeurd. Het nieuwe kustlicht, dat te Gorishoek geplaatst is, zal weldra in gebruik kunnen worden genomen. De inrichting is geheel van ijzer en de lichtsterkte is veel grooter dan van het tegenwoordige licht, zoodat het op veel grooter afstand kan worden waargenomen. Aan de scheepvaart op de Oosterschelde is een groote dienst bewezen door deze verbetering. Men schrijft ons uit Tolen: De landbouwers zijn dezer dagen druk in de weer met het leveren van aardappelenbij groote hoeveel heden worden zij door kooplieden tegen 2,50 per 70 KG. opgekocht en met schepen naar de groote handelssteden vervoerd. Het beschot is ruim en de smaak is bevredigendde ziekte die het loof al vroeg hevig aantastte heeft naar het blijkt de knol gespaard. In het geheel zijn er reeds 5800 HL. scheep gegaan, die naar bovengenoemden prijs een waarde van 44500 hebben. De schroefstoomschepen 4e kl. voor de Indische militaire marine die door de Koninklijke Maatschappij »De Schelde" te Vlissingen en de firma Huygens en Van Gelder te Amsterdam zullen worden gebouwd zulleu de namen dragen van Sumbawa en Lombok. Het kleinere stoomschip, dat voor de gouvernements marine in Ned.-Indië wordt gebouwd, is Zwaan ge naamd. Vrijdag namiddag is buiten Wemeldinge (bij de vondelingen) gezonken het Nederlandsch aakschip genaamd Vrouw Aldegondeschipper P. Staal, bela den met steenkolen van Ruhrort met bestemming naar Ellewoutsdijk. De opvarenden hebben zich in de roeiboot gered. Schip en lading zijn verzekerd. Dienzelfden middag is te Hansweerd met lekkage binnengekomen het Nederlandsch tjalkschip genaamd Jacoba Markinaschipper R. Stremler, beladen met mais, komende van Antwerpen met bestemming naar Gouwsluis. De lading wordt in een ander vaartuig overgeladen. Op de lijn BoxtelWezel der N.Brabantsch Duitsche Spoorwegmaatschappij zijn eenige wagens, die op een helling van een trein losraakten, tegen het voorste gedeelte van den trein, dat stilhield, aan gebotst, met het gevolg, dat zeven wagens vernield werden. De schade wordt op ƒ10,000 begroot, Van het verhaal, dat iemand te Utrecht aan bloedvergiftiging gestorven is, omdat er inkt was ge komen in een wondje dat hij aan den vinger had, is geen woord waar. Iemand! is overleden tengevolge van een gezwel aan zijn neus, waaraan hij sinds weken leed. Een jongeling te Leeuwarden had in zijn wo ning een geweer in handen genomen, dat hij meende ongeladen te zijn. Er zat echter nog een kogel in. Door een of andere oorzaak ging het geweer af, en hij werd door het schot zoodanig getroffen, dat hij terstond dood was. Nader wordt gemeld, dat de brand in de Enschedésche katoenspinnerij is ontstaan op de derde verdieping, vermoedelijk door het heetloopen eener spinmachine. De spinnerij was sedert eenige maanden geheel voorzien van Grinnel's brandblusch-systeem. Dit werkte een tijdlang uitstekend en hield den brand tegen. Doch gebrek aan water in het reservoir boven de fabriek heeft de vlammen doen voortwoeden. Men begrijpt niet dat de stoommachine werd stil gezet in

Goessche Courant | 1890 | | pagina 2