P. DEKKER Jz., 1890. N". 112. Dinsdag 28 September. 77s" jaargang. P. DEKKER Jz., DE NAJAARS-SCHOUW öbligatiën iu de geldleening van 1886 DE VERKIEZING. FEUILLETON. Door vreemden wil beheerscht. GOESCHE De uitgave deier Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75c Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bijdeheeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs lechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regeL over «le Nlooteii, Heulen en Duikers zal gehouden worden onmiddellijk na den lcn October a s., en tegen de nalatigen wordt alsdan de bij het reglement op de wegen en voetpaden voorgeschreven vervolging ingesteld Goes, den 20 September 1890 Burgemeester en Wethouders van Goes, J G. d W HAMER. De Secretaris, H A R T M A N. Heden zijn ten Raadhuize uitgeloot, om met 1 Januari 1891 te worden afgelost, de navolgende do. 2, oorspronkelijk uitgegeven aan mr. C. De Witt Hamer; no. 7, idem aan de firma Fransen Van de Putte Zoon uos. 82 en 38, idem aan de firma De Kanter en Hordijk no. 100, idem aan de llrina Van de Vegte en Van Reede te Zwolle. Goes, den 20 September 1890. Burgemeester eu Wethouders van Goes, J. O. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN Met een moed en eene volharding, die na de jongste nederlagen eerbied afdwingen, gordt ook de liberale partij in ons district zich weder aan om bij de verkiezing van een lid der Prov. Staten op Woensdag 24 September a. s. een barer partijgenooten de zege te doen behalen. De aanleiding tot deze verkiezing is bekend. Ten vorigen jare werd mr. J. C. 11. v. d. Bilt, uit dankbaarheid voor wat hij circa 50 jaren lang in liet belang der provincie en van ons district had gedaan, door de meerderheid der kiezers uitgeworpen en werd jlir. Quarles Van Ufford in zijne plaats gekozen. Deze vertrok een jaar later uit de provincie en thans zijn de kiezers opgeroepen om a. s. Woensdag zijn op volger te kiezen. Een bijzonder kenmerk draagt deze verkiezing niet. Beide partijen treden in het strijdperk met een candidaat, die in liet district woont en daarin bekendheid bezit, al zullen er maar weinigen zijn, die durven beweren dat de anti-revolutionnaire candidaat even algemeen bekend is als de heer DEKKER. Maar hoe dit zij een ding slaat vast, nl. dat onze tegenstanders bij eene Staten verkiezing uitsluitend het oog hebben op den werkkring, die voor de Prov. Staten is wegge legd om leden der Eerste Kamer te kiezen, en dat zij daaraan de belangen van het district en de provincie geheel opofferen. 58) Vervolg.) «Ik heb een enkel woord tot u te «preken", zeide Salantieri toen Ines staan bleef. «Alles eischt eene beslissinggij moet handelen en om iederen prijs snel bereiken wat ik n heb opgedragen." «En wat dan wel?" vroeg Ines, terwijl zich op haar gelaat een spotachtiga trek vertoonde, die echter voor Salantieri verloren ging, omdat hij den brief van graaf Kronstein vluchtig doorliep. «Vraagt ge dat nog?" zeide hij. «Gij weet toch welke opdracht ik u verleend heb, toen ik u van middelmatig lid van het koor ophief tot gezellin van den vorst?" «Zeker", antwoordde Ines, «gij steldet mij de voor waarde, dat ik den vorst, dien ik aoms zeer vervelend vind, op mij zou doen verlieven. Welnu, mij dunkt, dat ik die voorwaarde tamelijk wel heb vervuld", sprak zij met een triomfeerend lachje. «Maar gij zoudt verder uwe overmacht op den vorst gebruiken om hem over te halen van zijn titel afstand te doen en zich met een aanzienlijke lijfrente aan de wereld, die hem zooveel verdriet heeft veroorzaakt, te onttrekken. Alles is daartoe voorbereid en éan woord van u is voldoende om hem het gewenschte besluit te doen nemen. Het is zoowel in uw eigen belang als in het mijne. Als de vorst van zijn titel afstand heeft gedaan en daarmede zich onttrokken heeft aan de De liberalen daarentegen hoewel dok het oog houdende op eerstbedoelde taak der Staten trachten altijd mannen te vinden, die in het kiesdistrict wonen, die dit district kennen en dj^ door ontwikkeling en jarenlange ondervinding mogen geacht worden in de Prov. Staten de rechte man op de rechte plaats te zijn. Dit mag ook ten volle gezegd worden van den candidaat, voor wien wij ditmaal opkomen, nl. den heer burgemeester van Wemeldinge en gezworen van den polder „de Breede Watering bewesten Ierseke." In beide deze betrekkingen heeft hij door jaren lange ondervinding de noodige kennis verkregen van de administratie der gemeenten en de aan gelegenheden van polders en waterschappen; heeft hij zich een beeld gevormd van wat voor beiden geëischt wordt en van wat beiden naar billijkheid toekomt. Maar bovendien is hij als practisch ontwikkeld landbouwer een sieraad van zijn stand en zal hij ook uit dat oogpunt zijn een degelijk en nuttig lid onzer Staten. Geen wonder dan ook, dat zijne candidatuur het eerst is gesteld op het platteland, waar men gevoelde, dat er behoefte bestaat in onze Staten ook aan practische menschen. Het deed ons genoegen, dat de candidatuur in de Goesche kiesvereeniging warm werd gesteund en dat zij bijna overal in het district niet sympathie werd ontvangen. Dat dan nu ook de bewoners van het platte land zich beijveren om den heer P DEKKER Jz de overwinning bij de stembus te doen behalen en door trouwe opkomst toonèn, dat het hun ernst is met hun verlangen om een der hunnen mede stem te geven in ons Provinciaal college. De heer DEKKER is eene bekende en geachte figuur in ons eiland en wel niemand zal kunnen zeggen, dat onze partij met een onbekende komt aandragen. En dat het niet alleen een man is van het woord maar ook van de daad, dat hij de eerste is om zich offers te getroosten, waar het geldt iets goeds en iets nuttigs tot stand te brengen, daarvan kunnen de gemeente Wemel dinge en de aangrenzende gemeenten getuigen. De goede toestand der wegen in den omtrek van Wemeldinge is voor een goed deel te danken aan de toewijding en de persoonlijke offers van den heer DEKKER, die begreep, dat goede ver keerswegen het hunne bijdragen tot den bloei eener gemeente. Wij leggen er ons niet op toe de candidaten onzer tegenpartij te critiseeren en we willen het ook ditmaal niet doen, al betwijfelen wij of van dhr. Noordijke op eenigen goeden grond kan getuigd worden, dat hij de eigenschappen bezit, plichten, die deze hem oplegt, dan behoort hij u ge heel en al en wanneer ge het dan knap aanlegt, kunt ge hem gemakkelijk overhalen van geloof te veranderen om zich geheel vrij te maken en u tot gravin van Montau te verheffen." Ines keek Silantieri strak aan en deze scheen tliacs voor het eerst den uitdagenden blik harer oogen to bemerken. «Volkomen waar", zeide zij. «Ik begrijp dat alles uitstekend. Eén ding echter is mij niet helder, name lijk dat mijn voordeel zou strooken met uwe plannen, waarvan ik het doel niet ken." «Wei", zei ie Salantieri schouderophalend en met een blik vol verachting, «ik zou zoo denken, dat het voor Claudine Girot, dat kleine waschvrouwtje, dat als Ines van Miramel lid van het koor werd, toch een zeer voordeelige en benijdenswaardige carrière is de beminde en misschien de gemalin te worden van den graaf van Montau, die ook na zijn afstand van de vorstenkroon rijk genoeg zal zijn om al hare wen- schen te bevredigen." «Ea als ik" vroeg Iaes, de armen over elkander slaande en den Italiaan uitdagend aanziende, er eens meer voordeel in zag de beminde en wellicht de gemalin ^an den vorst van Hohenwartburg zelf te worden in plaats van mij vergenoegen met den afval, dien gij den armen vorst zoudt willen toewerpen Gij hebt het een of ander mij onbekende belang er bij den vorst zijn titel te ontnemen en hem met eene lijfrente te doen genoegen n~>man; hij is de wereld moede en nu zou ik het laatste moeten doen om hem in uwe handen te spelenmaar ik zou wel dwaas moeten zijn, mijn heer, wanneer ik dat deeien wanneer gij meent, dat die aan een degelijk practisch lid der Staten mogen worden gesteld. Op een punt evenwel moeten wij de kiezers ernstig wijzen. Zooals wij boven reeds met een enkel woord zeiden de anti-revolutionnairen grijpen hunne candidaten waar zij ze vinden kunnen, zonder acht te slaan op de wenschelijkheid, dat onze Provinciale af gevaardigden in ons midden wonen en ons district kennen. Door hun toedoen zijn we een tijdlang vertegenwoordigd geweest door jhr. De Jonge, die te Zieriksee woonde, later door mr. C. Lucasse te Middelburg en jhr. Quarles te Aksel. Van de overige afgevaardigden woonde ook jhr. Pompe een reeks van jaren te Middelburg en is dhr. Huvers nog daar gevestigd. Wij vragen in ge- moede is dat wenschelijk En zoo neen, dan rijst de tweede vraagZal ook dhr. Noordijke als hij elders eene betere positie kan verwerven ons district niet gaan verlaten Ziet, den liberalen in Goes is meermalen, geheel ten onrechte trouwens, verweten dat zij altijd tot raadslid kozen ambtenaren, die zoo licht aan verplaatsing onderhevig waren. Maar gaat de anti-revolutionnaire partij met de Staten leden niet denzelfden weg op Dhr. Huvers koos Middelburg voor Kolijns- plaatzal zijn opvolger dhr. Noordijke niet binnen enkele jaren desgelijks doen Zoo iets behoeft men van onzen candidaat niet te vreezen. Dhr. DEKKER zal wel nooit zoolang hij leeft de gemeente Wemeldinge of Zuid-Beve land verlatenhij zal blijven werken te midden van de kiezers, die naar wij hopen bereid zullen zijn hem a ft e vaardigen. Komt dan allen, die met ons een van zin zijt, a. s. Woensdag trouw ter steinbu3 en vult uw briefje in met den naain van onzen candi daat den heer burgemeester van Wemeldinge en gezworen van den polder vde Breede Watering bewesten Ierseke". rgjlMflBN Men denke er vooral aan om duidelijk te schrijven: P. IFKKKEK Jas. De stembus is geopend van 95 uren. Een eens geschreven naam mag doorgehaald en door een anderen vervangen worden. Wie zijn stembiljet verloren heeft, kan bij het stembureau een nieuw ontvangen. GOES, 22 September 1890. Op Dinsdag 7 October a. s. zal het tooneel- gezelschap Kreukniet, Blaaser Sc Co. van Amsterdam, in de schouwburgzaal der sociëteit V. O V. alhier opvoeren het veelbesproken en gunstig bekend toon-elstuk Spoken van Ibsea. onze belangen dezelfde zijn, dan denk ik er geheel anders overHet komt mij veeleer voor, dat mijn belang medebrengt mijn trouwen vriend vorst van Hohenwartburg te doen blijven en in dien zin te handelen." Een onheilspellend vuur schoot uit Salantieri's drei gende oogen. »Ha", sprak hij tandeknarsend, wilt gij u tegen mij verzetten? Wilt gij uw eigen weg gaan Welou, beproef het en ik zal u met mijne hand vermorzelen zooals men een werktuig verachtelijk stuk maakt, dat tot niets meer nut is!" «Gij vergeet, mijnheer, dat het werktuig, dat gij wilt vernietigen, een eigen wil heeft, die zich buigt als een veer om des te krachtiger te kunnen opspringen en een geest, die fij3 en scherp genoeg is om eveüals een degm den tegenstander glansrijk te overwinnen." «Ellendigeriep Salantieri, «ik heb u uit het slijk opgeraapt, ik heb u met den voist in kennis gebracht op voorwaarde, dat gij mij zoudt gehoorzamen en ik zal u tot straf in het slijk terugwerpen. Vandaag nog zal de vorst uw levensgeschiedenis kennen, vandaag nog zal Ines van Miramel in Claudine Girot veranderen. Ik heb u heden avond in de opera onttrokken aan den scherpen blik van graaf Bertholet, die de kleine waschvrouw op het tooneel bracht en die door haar wreedaardig verlaten werd, toen ik haar op het pad van den vorst bracht. Ik za! zorg d agen, dat deze jeugdige graaf vandaag nog uw spoor vindt en dat uwe dagen in dit huis geteld zijn." Iaes keek hem glimlachend aan. «Biproef het maar, mijnhjer!" zeidez»j. «Houdtgij mij voor zjo dwaas, om mijn tijd niet te b matten, om Ierseke. Vrijdagavond is door de liberale kiesver eeniging «Burgerplicht" alhier de heer P. Dekker J z. candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Piov. Staten. Men schrijft ons uit Noord Bevelund t Wie in den laafsten tijd niet aan den calamiteusen Vlietepolder geweest is, kan daar thans eene geduchte veiandering opmerken. Aan de zeezijde ge heel veranderd door de groote dijkvallen, is men nu ook druk in de weer een breedeD, zwaren inlaagdijk aan te leggen, waaraan möer dan 200 polderjongens werken. Een tiental groote keeten voor hen bestemd staan op den kleinen inlaagdijk, voor den nieuwen gelegen. Als allen aan 't werk zijn, is het daar een bij ons onbekend tooaeel van drukte en bedrijvigheid, waar anders de meest landelijke stilte heerscht. Do .>r het gunstige weer in de laatste weken is men met dien inlaagdijk zeer gevorderd, zoodat reeds een groot gedeelte in de richting van Wissekerke op de vereischte hoogte ligt. Voor den werkenden en neringdoenden stand der naburige gemeenten Wissekerke en Kohjnsplaat is dit groote werk recht voordeelig. Vo^r 't be storten van sommige porceelen en het steenzetter! op de eiakstukkeu is ook nog heel wat volk noodig. Zio werken van Kolijnsplaat alleen ongeveer 50 man aan den Vliete polder. Van de 9 groote stukken, die daar moeten worden gezonken, worden de wiepen beoosten de Oostelijke kuip van Kolijnsplaat aan den dijk gemaakt en op de slikken daarvoor aan elkander gehecht. Het eerste dier zinkstukken is Vrijdag 11. van daar naar den Vliet'polder gesleept en mei goed gevolg ter bestem Ier plaats gezonken. Maandag 22 S >pt. zal bij goed weder het tweeie stuk aan den Vlietepolder gezonken worden. la de «Biiivea uit de Hofstad" aan de Arnh. Gl. leest men o. a. «Ik heb mij vermaakt met de wondirlijke vergissing van de Staatscourantdie de Ssaten-G meraal D.nsdag heefi laten opmen met eene redevoering van den Minister van Binnenlaudeche Zaken. Na het dwaze incident van de mislukte pogiagen om de tribunedeuren open te breken bj de sluiting der Kamers, terw.jl j list de heer Lohman de maa was, die sluiten moest, Heeft het den schijn van eene méchancelé, mit het o.ig op «oude zaken" deazeltden Minister op Dinsdag met het beste gevolg het werk te laten doen, dat op Vrijdag met den smid niet vlotten kon. Nu ik hier mede bezig ben, moet ik tegenspreken dat het toen niet open willen van de tribunedeur een komediever- tooniDg was, zo jals ik eeo teleurgesteld tribuneb no jker hoorde beweren, om le socialen uit de Kamer te houdeD." Dergelijke slimmigheden zouden van den heer Heemskerk te verwaebten zijn, doen niet van de tegenwoordige Ministers. De zaak hal een zeer een voudige reden: de ambtenaar, geea «beamite", want de titularis voert een bureaucratisch praedicaat, met de bewaring van de sleutels belast, was sedert lang lijdende aan een zeer pijnlijke kwaal, waarvoor hij juiit eene ge^aailijke operatie had ondergian. In die omstandigheden waren de sleutels van de deuren Vnjdfg zoek geraaktmaar Dinsdag waren ze weer terecht, of had men misschien nieuwe laten maken. Best mogelijk, dat de voorzitter der Tweede Kamer, mijne netten net stevig en onverbreekbaar te knoopen? Houdt gij mij voor dwaas genoeg om mij geheel in uwe handen over te leveren Vertel gij mijne levens geschiedenis maar aan den vorst; gij zult hem niets nieuws mededeelen, hij kent haar, want ik zelf heb hem haar verteld, natuurlijk op mijne wijze, maar ge zult wel willen gelooven, dat mijne wijze de beste en zekerste is. De w reld, waarin hij leefde, heeft hem bedrogen en verraden, ik doe hem herademen mijne macht over hem is des te sterker en grooler, naar mate hij meer vertrouwen in mij stelt, naarmate ik hem omtrent mij en mijn verleden de waarheid zeg. Welnu, mijnheer, hij stelt vertrouwen in mij, hij ge looft mij, juist omdat hij weet, dat het waschvrouwtje het slachtoffer werd van dezelfde wereld, die hem m het hart heeft getroffen. Bjproef gij nu maar zijn ver trouwen in mij aan het wankelen te brengenik geef u vrij spel, maar ik ben zeker, dat het u met gelukken zal. Maar ik, mijnheer, ik zal het vertrouwen, dat hij mij schenkt en dat ik zal trachten te behouden, met al de kracht van mijn geest en mijn wil aan wenden om hem de vorstenkroon te doen behouden en te beletten dat hij macht en rijkdom wegwerpt, want ik wil en ik zal mijn deel hebben van die macht en dien rijkdom, ik zal mij niet tevreden stellen met het karig overschot, dat gij den vorst, wiens vriend gij heet te zijn, zoudt w.llen laten". Silantieri was al blee'ier en bleeker geworden; zijne oogen strarlden een phosphorisch licht uit ea zijne pupi'len vernauwden zien. «Uw wil" sprak hij, terwijl zijne woorden als een gloeiende adem over zijne lippen kwamen, «uw wil ea uwe kracht wilt g<j stellen tegenover d; mjne?

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1