1890. N°. 111. Zaterdag 20 September. 7?'" jaargang. P. DEKKER Jz., De nieuwe belastingonlwerpen. FËUILLËTO\. Door vreemden wil beheerscht. GOESCHI De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Yrljdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75, Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam on verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ceat. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs lechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Voor de verkiezing van een lid der Prov. Staten van Zeeland op Woensdag 24 September a. s. ondersteunen wij met den meesten aandrang de candidatuur van den heer burgemeester der gemeente Wemeldinge en gezworen van den polder „de Breede Watering bewesten Ierseke". Zooals wij reeds vroeger mededeelden beeft de Mi nister van Financiën ter tegemoetkoming in den on- gunstigen linaociëelen toestand van vele gemeenten eenige ontwerpen van wet bij de Kamer ingediend, waardoor aan de gemeenten meer bronnen van in komsten zullen worden verschaft. Io het kort bevatten deze ontwerpen de volgende plannen Da regeering wil voortaan zoowel voor gebouwde als voor ongebouwde eigendommen 5 pet. van de belast bare opbrengst heft m en aan de gemeenten dan het recht toekennen op die belasting een maximum van 60 opcenten te h ffen. Aan grondbelasting zal derhalve voortaan 8 pet. geheven worden voor rijk en gemeenten samen en uit de memorie van toelichting op het ont werp tot vaststelling van het bedrag der grondbelasting blijkt, dat alsdan aan die belasting meer zal worden betaald 400,000 voor de ongebouwde en 748,000 voor de gebouwde eigendommen, zoodat in bet geheale land aan grondbelasting totaal meer zal worden be taald 1,148,000. Voor wat het patentrecht betreft stelt de minister voor de 28 rijksopcenten, die thans geheven worden, te doen vervallen en daarvoor in de plaats aan de ge- me uiten toe te kennen het recht om 30 opcenten te heffen, zoodat voortaan 2 opcenten meer zullen worden geheven op deze belasting. Deze 30 opcenten komen dan ten bate der gemeenten, doch aangezien dit be drag over het geheele land slechts 1 milhoen bedraagt, zal de winst vooral voor kleinere gemeenten met weinig gro te zaken hoogst onbeduidend zijn. Voorts worden door hat Rijk 20 opcenten op het personeel overgelaten aan de gemeenten. Tegt-nover deze voordeelen staat echter het nadeel dat het Rijk K terugneemt van het thans uitge keerde V» van het personeel. Toch zal een en ander aan het Rijk nog circa 2 millioen kosten en op de vraag of het Rijk deze vermindering van inkomsten zal kunnen dragen, zegt de regeering wel, dat »zij zich dnrlt vleien, dat behoudens onvoorziene omstandig heden dit verlies zal kunnen worden geleden", maar ze laat er toch onmiddellijk zeer voorzichtig op volgen •Mocht iotusschen de verwachting der regeeriDg te dezen worden teleurgesteld, dan zal zij niet in gebreke blijven te zijner tijd de noodige voorstellen te doen cm de oatvaogstan en uitgaven met elkander in over- 57) (Vervolg.) Da graaf liep diepbewogen op en Deder. •Maar" sprak hij eindelijk, »gtj hebt toch zelf de woorden der vorstin gehoord, gij hebt gezien welk een inwendigen strijd het haar kostte, de waarheid te bekennen en toch verlangt ge, dat ik u zal gelooven •Ik verlang niets, graaf, ik heb voor u mijne ver klaring afgelegd, vraag mijn kameraden of éen hunner mij in staat acht lichtvaardig mijn eerewoord te ver panden. U hebt mijne ouders gekend en mijne opvoeding gadegeslagen; het staat thans aan u mij al of niet in staat te achten tot een meineed." Neen, neen" zeide de graaf peinzend, veen meineed, dat zon te veel zijn om den goeden naam eener vrouw ta reddeD, die toch altijd zelf de grootste schuld heeft. Maar, mijnheer van Meisenberg" vroeg hij, de hand op den schouder van den jongen leggend, »gij hebt zelf beleefd wat mijne dochter gedaan, gij hebt nu weder gehoord, wat zij gezegd heeft en wat «ij bereids in veel plechtiger ure aan mij en den vorst heeft verklaardhoe is dat te rijmen met uwe woorden en uwen eed?" •Ik weet het niet" antwocrlde de heer van Mei senberg open en vrij den onderzoekenden blik van den graaf doorstaande, »maar er zijn nog wonderbare geheimen genoeg, zoowel iu de zichtbare natuur als in het geestesleven der menschen, die de wetenschap nog niet heeft kunnen openbaron Zijn er niet voor- eecstemming te brengen", m. a. w. andere belastingen te h-ffen. Tot zoover de bestaande belastingen. Er worden echter ook nieuwe belastingen ingevoerd. Zoo zal den gemeenten de gelegenheid worden geopend eene ver teringsbelasting te helfan, eeDe soort van inkom stenbelasting dus, waardoor zij naast de personeele belasting voor het Rijk met de opcenten voor de gemeenten, nog een soort gemeentelijke personeele belasting kunnen hellen. Voorts zegt de Regeering, dat zij awenscht tegemoet te komen aan het haars inziens billijk verlangen onzer groote koopsteder, die veel ter bevordering van handel en nijverheid ten koste leggen, om de lasten daarvan, althans gedeeltelijk, te doen dragen door de belang hebbende handelaars en ondernemers, ook door de elders wonende." •Tedieneinde wordt voorgesteld om onder de plaat selijke belastingen ook eene bedrijfsbelasting op te nemeD. In de omschrijving dier belasting is getracht te doen uitkomen, dat die belasting een zakelijk ka rakter hebben moet." Wel wijst de Regeering erop, dat ter tegemoet koming in dezen druk, bij de inkomstenbelasting de inkomsten nit handel en nijverheid naar een lager percentage kunnen worden belast, doch geene enkele gemeente is daartoe verplicht. Eindelijk wordt nog aan de gemeenten da bevoegd heid gegeven een vergunningsrecht te heffen op den verkoop van tabak, sigaren en niet-alcoholische dran ken, zooais het heet om op die wijze ook den vreem deling, die de gemeente bezoekt, te treffan, maar waaruit toch volgt, dat deze belasting op allen zal drukken en dat zij in ieder geval evenals het tegen woordige vergunningsrecht voor den verkoop van ster kedrank een bijzonderen last zal leggen op allen, die in deze artikelen handel drijven. Uit een en ander blijkt, dat het vooral landbouw en nijverheid zijn, dia door deze belastingen getroffen worden. Er zal toch 400,000 meer aan grondbe lasting voor ongebouwde eigendommen worden geheven, terwijl de patentplichligen 2 opcenten meer zullen te betalen hebben. Voorts zullen de gemeenten de laat- sten opnieuw kunnen treffen door een soort van stede lijk patent en door een vergunningsrecht op bepaalde artikeleD. Dit achten we een zwak punt in de ontwerpen. De landbouwers en de handelaars en industriëalen beleven waarlijk niet too'n gunstigen tijd om hen door extra-belastingen nog zwaarder te treffen. Vooral voor ben te plattelande, die bij een eigen huisje een klein lapje grond in eigendom hebben (men denke aan de tien guldens-kiezers) zal deze verhooging eene onaangename verrassing zijn. Nog eene andere overweging doet zich bij het lezen der ontwerpen voor, n!.dat de R- geering zegt, dat bet v*n het personeel, dat aan de gemeenten blijft uitgekeerd, een maximum zal zijn, dat alleen zal worden g°roten wanneer blijkt, dat de gemeente daaraan behoefte heeft. Wat zal bij de beoordeeling daarvan het criterium zijn? Bovendien wordt eene nog grootere vermindering van die uitkeering in uitzicht gesteld. Voorts zal de uitkeering in geen g^val meer beelden te over, dat 's menschen geest op een bepiald punt kraok werd zoöder dat daarvoor een bepaalde oorzaak kon worden gevonden? Ik heb tijdens mijne herstelling, terwijl ik altijd en altijd weder over dit raadsel peinsde, dikwijls met mijn dokter over doze zaak gesproken en hij heeft mij verzekerd, dat juist bij de zwaarste en ongeneeslijke krankzinnigen eeoe idee fixe zich meestal zonder eenige zichtbare aan leiding ontwikkelt, de zonderlingste storingen der ge dachten of inbeeldiogen voorkomaD en dat daarbij het overige denkvermogen volkomen normaal blijft werken. Is zulk een geval ook hier niet denkbaar en moet de verklaring daarvan niet aan den dokter wordeD over gelaten Weder liep de graaf in gedachten verzonken op en neder. •Wat u daar zegt, mijnheer van Meisenberg" sprak hij eindelijk, «schijnt mij niet onmogelijk toe en ik kan de hoop, dat gij geiijk hebt, niet onderdrukken, hoe weinig ik mij ook nog durf vleien na al de bittere ervaringen, die ik in de laatste tijden heb opgedaan. •Zoudt gij" vroeg hij, terwijl zijne stem een laatsten zweem van twijfel en wantrouwen verried, »voor den vorst, graaf van Montau en ten slotte voor den koning durven herhalen en bezweren, wat gij mij zooa.en hebt verklaard?' •Ik zal het herhalen en bezweren voor ieder mensch op aarde, zooals ik het bezworen heb bij den naam van God. Hier dadelijk wil ik u eene schriftelijke ver klaring geven, die mij aan mijn eerewoord en aan mijn eed bindt." Dan, bij God" riep de graaf, »dan mag ik uwe verklaring niet onopgemerkt laten, dan is het mijn plicht tegenover mijne dochter, tegenoer mijzelf, mogen bedragen dan de helft van hetgeen over het laatst verloopen jaar aan hoofdelijken omslag en aan (nieuw in te voeren) bedrijfs- of andere directe gemeente belastingen zal geheven zijn. Om dus f 1 van het Rijk te krijgen moeten er door de gemeente f 2 van de ingezetenen geheven worden. Feitelijk zullen de renteniers en ambtenaren met vast traktement door de nieuwe ontwerpen bevoor deeld wordende grondbezitters, landbouwers en ne ringdoenden daarentegen bezwaard worden. Hieronder laten wij volgen de resultaten, die de plannen van den minister voor de gemeente Goes zouden opleveren. Thans int de gemeente: 40 opcenten op de grondbelasting van de gebouwde eigendommen3414, 10 opcenten op de grondbelastiog van de ongebouwde eigendommen 306, *1* personeel17907, Totaal 21627,— Volgens de nieuwe ontwerpen kan zij innen: 60 opcenten op de grondbelasting (zijnde 5 pet. van de belastbare opbrengst 9425)5655,— Hoogstens 3/s personeel13430, 30 opcenten op het patent i> 2652, ■20 opcenten personeel4009, Totaal f 25346,— Zoodat de gemeente meer zou ontvangen ruim ƒ4000, waarmede dan wellicht de hoofdelijke omslag zou kunnen worden verminderd. Door de patentplich- tigen zou dan meer worden opgebracht f 176, door hen die aangeslagen zijn in de grondbelasting voor ongebouwde eigendommen 626 en voor gebouwde ƒ1634, waardoor allicht pachten en huren wat zullen stijgen. Waar nu door vermindering van hoofdelijken omslag de hoogstaangeslagenen het meest worden gebaat, achten wij deze verplaatsing van druk niet gezond. Intusschen zij opgemerkt, dat bij deze bere kening van alle opcenten het maximum ie genomen, waartoe het gemeentebestuur vermoedelijk bij eene zoo sterke vermindering van den hoofdelijken omslag niet zal besluiten. Past zij echter de verhoogingen niet toe, dan staat alleen de winst van patent en personeel tegenover het verlies van het der tegenwoordige uitkeering. Dit wat Goes betreft, omtrent welke gemeente we ons met cijfers op de hoogte konden stellen. Voor het plattelandwaar natuurlijk de ongebouwde eigendommen het grootste gedeelte der uitgestrektheid uitmaken, kaD de verhoogtog van 10 tot 60 opcenten eene belangrijke bron van inkomst voor de gemeenten worden. Wordt zij toegepast, dan zullen de gemeente- besluren ten plattelande de handen ruim hebben maar de ingezetenen der gemeente, met name de grond eigenaarspachters en boerenzullen eene groote ver meerdering van druk ondervinden, terwijl de winst uit het patentrecht uit den aard der zuak onbeteeke- j.end zal zijn en vermoedelijk de terugneming van een gedeelte van het personeel niet zal overtreffen. En dit douceurtje zullen de pachters en boeren te den vorst en u, de «zaak nog eenmaal op te vatten en de geneeskundige wetenschap te hooren over den toe stand der voratiD, want ioderdaad, wanneer het was zooals gij zegt, dan mag eene zinsverbijstering niet het levensgeluk en den zielevrede van zoovele menschen, niet de eer van een doorluchtig Huis verwoesten." Dj graaf gaf Meisenberg papier en inkt en deze schreef zonder aarzelen zijne duidelijke verklaring. Toen graaf Kronstein haar gelezen had dankte hij den jongen man met een krachtigen handdruk. Ik zal thans geen oogenblik aarzelen te doen wat mijn plicht is," sprak hij. »De voist is in Parijs, hij zal onmiddellijk met uw geschrift in kennis worden gestald. De zaak moet weder ter hand worden genomen en God geve dat de waarheid aan het licht kome. En gij, mijnheer van Meisenberg" vervolgde hij, »wat gaat gij thans doen?" Wat mij nog te doen overbleef, heb ik thans ge daan. Mot dm zweem van hoop, die thans mijn hart vervult, is ook de zucht wedergekeerd om te blijven leven. Ik vertrek thans naar Méran en ik reken op uwe goedheid om mij op de hoogte te houden van alles wat er gedaan wordt." Zeker" riep de graaf, »en als alles zich ten goede keert zal ik u meer dan mijn leven te danken hebben." •En ik zal meer dan het leven herwinnen" ant woordde Meisenberg. Vaarwel!" De graaf geleidde den jongen man naar zijn rijtuig. Daarna schreef hij een langen brief aan den vorst, dien hij nog laat in den avond door een koerier op de post deed bezorgen. danken hebben aan een ministeriedat zij zeiven aan het bewind hebben helpen brengenen dit dou ceurtje komt dus in de plaats van beschermende rech ten, welke hun beloofd waren Nu er alvast gelegenheid bestaat een landbouwer zitting te geven in onze Provinc. Staten, vertrouwen wij, dat de kiezers-landbouwers aan de voorstellen van den Minister van fmanciën zullen denken. Ten slotte komt het ons voor, dat het in kleine ge meenten eigenaardige bezwaren kan opleveren om het gemeentebestuur de macht te geven een bepaald deel der inwoners in meerdere mate te tr< ffen ten bate van anderen, die door grooter inkomen den belastingdruk uit den aard der zaak minder gevoelen. GOES, 19 September 1890. H«t aan den militairen paardenarts der lstB klasse van het N. I. leger J. de Jongh wegens ziekte verleende tweejarig verlof naar Europa is om dezelfde reden met zes maanden verlengd. -Tot candidaat voor het lidmaatschap van do Prov. Staten is in het district Zieriksee van liberale zijde gesteld mr. J. C. Van der Lek de Clercq, met 38 stemmen. De heer W. A. Ochtman verkreeg er 15, terwijl éen briefje blanco was. Door de avrondissements-rechtbank te Zieriksee is, ter vervulling van eene vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling mr. J. H. van Bal, substituut-griffier bij de arron- dissements-rechtbank te Maastrichtmr. D. Z. v. Duyl, en mr. P. Coninck Westenberg, beiden als boven te Amsterdam. Bij kon. besluit van 17 Sept. is jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland beuoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Ganeraal, voor het tijdperk der tegenwoordige zitting. Io de openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de verschillen van bestuur, werd behandeld het beroep van den Raad der gemeente Hoedekenskerke tegen een besluit van Gedep. Staten van Zeeland, dd. 27 Juai 1890, waarbij goedkeuring is onthouden aan het besluit van genoemden Gemeente raad van 2 Juni te voren betreffende de vaststelling der jaarwedde van het te benoemen hoofd der open bare lagere schooi in die gemeente. Luideos het door den Staatsr. jhr. mr. v. Humalda van Eysinga hier omtrent uitgebracht verslag, werd bedoelde jaarwedde, voor den vorigen titularis ƒ800 bedragen hebbende, thans vastgesteld op 700, de belooning voor het geven van herhalingsonderwijs daaronder begrepen. Gedep. Staten achtten deze vermindering tot het wet telijk minimum niet in het belang der gemeente. Naar hun oordeel moest de j larwaddo minstens 750 bedragen. De Staatscommissie voor den land bouw is, na drie vergaderingen te hebbjn gehouden, Woensdag uiteengegaan. Da in deze bijeenkomst be handelde onderwerpen betrolbn de instelling eener landbouwvertegenwoordiging en de belastingen. Zestiende hoofdstuk. In eene bee van de groote opera te Parijs zat da vorst van Hohenwartburg. De gordijnen der loge waren halverwege dichtgetrokken, zoodat er een be- hagelijk halfduister heerschte en er toch genoeg ruimte overbleef om in de zaal en op het tooneel te zien. Naast den vorst, half achter een der gordijnen verscholen, zat eene dame van vijf- of zes-en-twintig jaar in den vollen glans eener buitengewone en eigen aardige schoonheid', haar fraai gevormd gelaat had het zachte teint der noordelijke rassen, doch uit hare oogen straalde de gloed van het zuiden; ra /enz wart haar omgaf haar gelaat en viel in kleine krulletjes over haar voorhoofd; hare oogen keken met meisjjs- achtige onverdorvenheid rond, zoodat men zou gemeend hebben een jonge dame te ontmoeten, die pas aan de kinderschoenen was ontwassen, en toch hadden zij afentoe eene nitdrukking van zinnelijkheid, die daar mede zonderling in strijd was. Zj bad een eenvoudig maar kostbaar kleed aanin heur haar droeg ze een enkele donkerroode rooseene diamanten broche was het eenige juweel, jwaarmede zij zich had getooid. Een weinig achter deze twee zat Salantieri kalm en rustig als altijd. Hij keek in de zaal, nam afentoe zijn kijker in de hand en sprak dan op zijne gemak kelijke, aangename wijze over verschillende personen van naam, die onder het publiek tegenwoordig waren. De vorst scheen in de laatste maanden veel ver ouderd. Hij was vermagerd, zijne trekken waren scher per geworden en diepe rimpels vertoonden zich op zijn anders zoo helder voorhoofd. Van tijd tot tijd echter sprak de jonge dame eenige woorden tot h*m en dan kwam er een gelukkig lachje om zijne lippen.

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1