1890. N°. 109. Dinsdag 16 September. 7?te jaargang. P. DEKKER Jz., V E EM ARKT DE AVONDSCHOOL, I ELILLETOX Door vreemden wil beheerscht. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij deheeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkooper* en Postdirecteuren. Be prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent» Bij directe opgaat van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs lecht» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet moer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regeL De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Yrlj dagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75» Voor de verkiezing van een lid der Prov. Staten van Zeeland op Woensdag 24 September a. s. ondersteunen wij met den meesten aandrang de candidatuur van den heer burgemeester der gemeente Wemeldinge en gezworen van den polder „de Breede Watering bewesten Ierseke". Den belanghebbenden wordt herinnerd, dat weder eene TE GOES zal gehouden worden op Dinsdag den 23 Sep'omber 1890. Goes, den 13 September 1890. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. zijnde HERHALINGSSCHOOL (Hoofdde beer lttmann), zal dit jaar een aanvang nemen op Maandag den 3 November, des namiddags te 5 uren. Aangifte van leerlingen, onverschillig van welken leeftijd, mits onder overlegging eener schriftelijke ver klaring van het hoofd eener school, dat zij het gewone schoolonderwijs hebben genoten, kan geschieden ter secretarie der gemeente, van Woensdag den lentoten met Dinsdag den 14 October aanstaande. Goes, den 13 September 1890. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen ter kennis van de ingezetenen onderstaand bij hen van de scheikundige subcommissie der openbare gezond heidscommissie ontvangen schrijven betreffende de in BROOD aanwezig gevonden ALUIN. „Hiermede hebben wij de eer ÖEA. kennis te geven, tdat de ondergeteckenden door samenspreking met enkele /oafekers den indruk hebben gekregen, dat door de bak- ,kers niet opzettelijk aluin wordt toegevoegd Het is ^echter gebleken dat vele bakkers inferieure meel soorten ingrooterof kleiner hoeveelheid met tarwemeel van goede qualiteit vermengen en tot brood «verwerken. Nu is het mogelijk, dat onder die meel soorten er één of meer geweest zijn, die aluinhoudend #warenhet kan echter ook zijn, dat de minerale be- Standdeelen, bij enkele dezer mindere meelsoorten bijgemengd, en welke ten deelc aluinaarde-houdend Sijn, de oorzaak zijn, dat aluinaarde-houdende be- Sfanddeelen in het brood zijn geraakt". Goes, 15 September 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. d W HAMER. De Secietarie, A A. VAN DELLEN, 1. s. GOES, 15 September 1890. Bij gripgenheiddat het muziek-gezelschnp »E u p h o n i a" alhier jl. Vrijdagavond een welge slaagd volkscorcert gaf in de tent op de Groote Markt, reikte het I id der Provinciale Staten van Zeeland dhr. J. M. Kakebeeke namens den Commissaris des Konings van dit gewest aan dat gezelschap de me- 55) (Vervolg.) Vijftiende hoofdstuk. Op het landgoed Neuburg, waar graaf Kronsteio zich met de vorstin en den kleinen Kurt had gevestigd, ging het leven treurig en eentonig voort. Van jongsaf was de grijsaard gewoon geweest zich in den hofkring te bewegen en deel te nemen aan partijen en feesten, en het kan derhalve niet verwon deren, dat hij thans zijne eenzaamheid dubbel gevoelde. Het waa onmogelijk de vorstin aan het hof te brengen, evenzeer om baar alleen te laten en zoo restte den ouden man niets anders, dan zijne laatste levensdagen in treurige eenzaamheid door te brengen in een huis, dat jaren lang onbewoond was geweest en waarvan de kamers vochtig en kil waren en alle behagelijkheid misten. Hier dwaalde graaf Kronsteio rond, geknakt door de droeve ervaringen der laatste tijden en schuw de medelijdende blikken zijner bedienden ontwijkende. De vorstin was nog altijd ten prooi aan dezelfde onverschilligheid van vroeger. Zif was onvermoeid in de verpleging van den kleinen Kurt, maar zo sprak daille uit, door dezen toegezegd bij zijn bezoek aan het Lmdhuishoudkundig congres op 19 Juni jl. De heer Kakebeeke sprak daarbij ongeveer het volgende: «Heeren bestuurders, mijnheer de directeur en waikende leden van «Eophonia": Ik acht mij gelukkig met de even eervolle als aangename opdracht namens den Commissaris des Konings aan u uit ta reiken de medaille door hem aan uw gezelschap toe gezegd bij gelegenheid van zijn bezoek aan deze ge meente op 19 Juni jl. Dubbel aangenaam is mij dit, omdat mij daardoor de gelegenheid wordt geboden u tevens openlijk dank te zeggen voor het krachtig aandeel, dat «Euphonia" heeft genomen in de opluis tering van de feesten bij gelegenheid van het Land- huishoudkundig congres. Weest overtuigd, mijne heereD, dat dia madewerking door het congres op prijs is gesteld en aanvaardt met de medaille, die ik de eer heb u hierbij te overhandigen, den dank voor uwe medewerking gedurende die feestdagen." Nadat deze hartelijke toespraak door fanfares en het «Wien Neèrlandsch bloed" was gevolgd, nam de voorzitter van «Eophonia", de heer Z. D. v. d. Bilt La Motthe, het woord. «Mijnheer Kakebeeke" aldus sprak hij ongeveer, «ik ben de tolk van mijne bestuurders, van den direc teur en van de werkende leden van ons gezelschap, wanneer ik u dank zeg voor de hartelijke woorden zooeven tot ons gesproken. Het doet ons genoegen, dat het hoofd van dit gewest juist a heeft uitge- noodigd de ons toegezegde medaille uittereiken, niet alleen omdat wij u kennen als iemand die steeds bereid is in ons kleine Go-s alle nuttige vereenigingen en dus ook ons muziek-gezelschap met uw beste krachten te steunen, maar ook omdat ons die medaille werd toegezegd in uwe keurige woning en aan uwen sierlijken disch. Elk blijk van waardeering is voor een gezelschap altijd aangenaam maar voor een harmoDie- gezefschap is geene onderscheiding aangenamer dan eene medaille, omdat deze, aan het vaandel gehecht, niet alleen in onzen kleinen kring maar ook daar buiten spreekt van erkentelijkheid en waardeering. Maar bovenal is zulk eene onderscheiding eervol, wan neer zij verleend wordt door een man als het hoofd van dit gewest, die, bij de vele goede eigenschappen die hij bezit, een voorstander is van alles wat goed, schoon en edel is. «Wil daarom, mijnheer Kakebe-ke, bij hem de tolk van onze d-rnkbaaiheid zijn en hem de verzekering geven dat zijne schoone medaille door ons op hoogen prijs wordt gesteld. Ik noodig de werkende leden uit ter eere van den edelen gever nogmaals fanfares te doen hooren." Nadat aan deze uitnoodigiDg was voldaan was de plechtigheid geëindigd, die, begunstigd door prachtig weder, door een zeer talrijk publiek werd bijgewoond. De keurige zilveren medaille draagt aan de eene zijde tot opschrift: «Euphonia, herinnering aan 19 JuDi 1890", aan de andere zijde «Jhr. mr. De Brauw, Commissaris des KoniDgs in Zeeland." De liberale kiesvereenigingen «Vrijheid en Orde" te Kapelle" en «Welbegrepen Eigenbelang" te Hoe- dekenskerke hebben met algemeena stemmen gekozen tot candidaat voor lid der Provinciale Staten vin Zeeland den heer P. Dekker Jz., burg->meester van Wemeldinge. Ook de afdeeling Kats der liberale kiesvereeniging «A'gemeen belang" en de liberale kiesvereeniging «Kruiningen" hebben den heer P. Dekker Jz. tot Candidast gesteld. zelden of ooit tegen het aanvallig knaapj». Alles wat ze deed behield dat werktuigelijke, dat haar eigen was geworden en haar blik had nog altijd diezelfde doffe, wezenlooze uitdrukking alsof zij te vergeefs trachtte zich iets te herinneren. Vader en dochter ontmoetten elkander bijna uit sluitend bij de maaltijden. Graaf Kronstein was verbit terd, want hoewel hij diep medelijden had met zijn kind, kon hij haar toch niet vergeven, dat zij op zoo gruwe lijke wijze gezondigd had tegen alle wetten van recht, eer en trouw en dat zij zonder eenige schaamte hare dwalingen beleed zonder daarvoor eenige verontschul diging aan te voeren. Meerfnalen had hij getracht hot raadsel van haar wangedrag tot oplossing te brengen en zoodoende een antwoord te bekomen op de vraag, waarom de vorstin nooit eonig bewijs van hare liefde voor Meisenberg had geleverd, toen zij nog ongehuwd was en er tegen eene verbintenis tusschen haar en den officier geen enkpl bezwaar bestonden waarom zij juist nu, terwijl zij een knap, degelijk en hooggeplaatst man tot echtgenoot had, uiting gaf aan haro liefde voor een ander. Maar altijd ontving graaf Kronstein op al zijne vragen onvermijdelijk hetzelfde antwoord «Ik heb niets anders te zeggenik heb gezegd wat ik weet en wat ik zeggen moetik kan niets in mijne gedachte vinden, dat ik anders zou kunnen zeggen of dat ik er aan zou kunnen toevoegen." Op zekeren dag hield er een rijtuig voor het huis Middelburg. Z. M. de Koning heeft goedgekeurd het beslnit der Prov. Staten tot het aangaan eener geldleening van 198,000, rentende 3 lj2 pet. Wissekerke. De Raad dezer gemeente besloot in zijne vergadering van Vrijdag jl. aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid aanvraag te doen tot het verkrijgen van een rijkstelephoon in ver binding met het Rijkstelegraafkantoor te Kortgene, en voorts een adres van de steenkolenhaDdelaars in deze gemeente, waarin deze hunne grieven tegen gemeente ambtenaren, als zouden deze handel in steenkolen drijven, kenbaar maken, eenvoudig voor kennisgeving aan te nemen. Da zitting der Staten-GeDeraal is Zaterdag namens den Koning gesloten met de volgende rede, uitgesproken door den heer De Savornin Lobman, minister van bin- nenlandsche zaken «Mijne Heeren «Ter voldoening aan de opdracht des Konings ver val ik de aangename taak u Zijner Majesteits dank te betuigen voor de ijverige zorgen door u aan's lands belangen besteed. «Dank zij uwe medewerking, kwamen in dit zitting jaar gewichtige wetten tot stand, die op de zedelijke en stoffelijke welvaart des lands gunstigen invloed kunnen uifoefenen. «De gedeeltelijke herziening van de wet op het lager onderwijs en het wetsontwerp tot regeling van het militair onderwijs mochten uwe goedkeuring ver werven. «Door de nieuwe regeling van de pensioenen van burgerlijke ambtenaren, van hunne weduwen en weezen en van de mindere geëmploieerden bij de inrichtingen van 's rijks zee- en landmacht is de toekomst van menig gezin beter dan tot dusver verzekerd. Handel en scheepvaart zullen worden gebaat door de overeenkomsten nopens de afschaffing der kanaal- en havengelden op het Noordzeekanaal, welke overeen komsten door u werden goedgekeurdvoorts door de wijzigingen die in de wet op de consulaatrechten ge bracht zijn en door de verbetering van de rivier de Waal, waarvoor de noodige gelden door u werden toegestaan. «Verwacht mag worden dat de belangrijke overeen komsten, met de drie groote Spoorwegmaatschappijen hier te lande gesloten, en bij de wet bekrachtigd, aan de volkswelvaart zeer ten goede zullen komen. «Door de in de wet op de zeevisscberijen aange brachte wijziging, waartoe een uwer leden het initiatief nam, werd een verbod opgeheven, waaronder een deel onzer nijvere visschersbevolking gedrukt ging. «Verschillende wetsontwerpen ter uitvoermg van be palingen* der Grondwet werden u aangeboden. Een daarvan, strekkende om uitvoering te geven aan art. 90 van ovengenoemde wet, werd door u aangenomen. «In naam des Konings sluit ik deze zitting van de S'aten-Ganeiaal". Behalve het bureau en de commissieleden voor het in- en uitgeleide van den minister, waren bij het uit spreken der sluitingsrede in de vereenigde zitting der Staten-G?neraal slechts elf leden tegenwoordig. De gereserveerde tribune was matig bezet, de pu blieke tribune ledig, naar men zegt, omdat de deuren, waarvoor zich eene menigte bezoekers verdrongen, niet opengemaakt konden worden. De Avondpost deelt hieromtrent mede: Toen het oogenblik der opening was genaderd, en zich lang zamerhand een dichte drom van msnschen voor de stilde graaf keek nieuwsgierig naar buiten en zag een schijnbaar oude, gebrekkige man van gebogen gestalte met langzame schreden het huis binnenstrom- pelen. Onmiddellijk daarop diende de knecht luitenant van Meisenberg aan. De graaf schrikte en was besluiteloos of hij dit bezoek onder de gegeven omstandigheden wel zou aan nemen, nu daaraan eene voor zijne dochter zoo ge vaarlijke uitlegging zou kunnen worden gegeven. Hij had echter geen tijd om zich te bedenken, want de bezoeker trad onmiddellijk achter den bediende de kamer binnen. De graaf herkende den eens zoo krachtigen en blorien- den jongen man nauwelijks in de gebogen, vermagerde gestalte, die hij voor zich zag staan. Maisenberg's ge laat was bleek en ingavalleD, uit zijne diepliggende matte oogen scheen nog een rest van den koortsgloed te stralen en hij steunde met zijne doorzichtige blanke hand op een stevige kruk. Met holle, van aandoening bevende stem zeide de officier, toen de knecht vertrokken was: «Mijn bezoek zal u bevreemden, graaf, na alles wat u gehoord hebt en dat u ongetwijfeld voor waarheid moet houden; maar ik moest komen, om een uiterste en laatste poging te wagen tot oplossing van het on zalige raadsel, dat het geluk van zoovele menschen heeft verwoest. U zijt altijd eon vaderlijke vriend voor mij geweest, ik smeek u daarom mij aan te hooren deur, die naar de publieke tribune toegang gaf, had verzameld, bleek het, dat de sleutel der binnendeur defect was. Men beproefde het toen met eenige andere sleutels, doch even vruchteloos. Een bode en eenige adsistenten werkten zich in het zweet om de deur te forceeren, maar ook dit mocht niet gelukken. Toen probeerde men het, door overklimming van de jour nalisten-tribune naar de publieke, aan de binnenzijde. Alles tevergeefsch Het slot bleef hardnekkig weerstand bieden. Het publiek stond intusschen gedaldig en eer biedig op de trap en op het portaal te wachten, ter wijl natuurlijk de zitting reeds lang geopend en de minister van binnenlandsche zaken r9eds de vergader zaal was binnengeleid. Z Exc. sprak daarop zijne rede uit, onder het rumoer van forsche hamerslagen aan de buitenzijde der zaal, welk accompagnement aanhield tot den minister uitgeleide werd gedaan. Het publiek, dat er zich op gespitst had de plechtigheid bij te wonen en nog altijd tegen de koppige deur stond te gapen, ontving daarop de leuke mededeeling, datde zit ting was afgeloopen. Er waren op het Binnenhof nog al toeschouwers op de been. In de Staatsct. van 13 dezer zijn opgenomen de statuten der naamlooze vennootschap: «De Neder- landsche Maatschappij van kunstmatige oesterteelt, voorheen onder de firma C. L. De Meulemeester en Co.," te Bergen-opZoom. D3 vennootschap heeft ten doel de teelt en kweek van oesters, alsmede den oesterhandel, en wordt aan gegaan voor een tijdvak van ongeveer vijf-en-twintig jaren. Het kapitaal wordt bepaald op twee millioen drie honderd duizend gulden, verdeeld in twee duitend driehonderd aandeelen, elk groot doizend gulden. De commissie voor de voorbereiding van het wetsontwerp op den krijgsdienst zal aanstaanden Woensdag met hare werkzaamheden eenaanvaDg maken. Ia den toestand van het kamerlid mr. Van der Loeft is onverwacht een ongunstige wending gekomen. De zieke is zeer zwak. (St.) Bij het bestuur van «Recht en Orde" te Am sterdam is het voorstel ingekomen om den Zuid- en Noord-Hollandschen Bond te verzoeken, zich in ver binding te stellen met de andere katholieke Bonden en de niet aan Bonden aangesloten kiesvereenigingen, ten einde in gezamenlijk overleg een comité te be noemen, belast met de vaststelling van een program van actie, van de bij de aanstaande verkiezingen te volgen gedragslijn en van eene eventueele definitieve overeenkomst met niet-katholieke bondgenooten. (Tijd.) De benoemde directeur van het pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren brengt ter kennis van belanghebbenden, dat een ver gelijkend onderzoek zal worden gehouden van hen, die tot 2 d e klerk wenschen te worden aangesteld bij den pensioenraad of bij de directie van het weduwenfonds voor burgerlijke ambtenaren, op eene jaarwedde aanvankelijk van 400. Dit vergelijkend onderzoek, waartoe uitsluitend worden toegelaten zij wier aanvragen wegens goed handschrift de aandacht verdienen, zal op nader aan hen mede te deelen datum en plaats, in het laatst dezer of zoo noodig op de eerste dagen der volgende maand, gehouden worden. De voorwaarden van aanmelding zijn opgenomen in de Staatsct. van 13 dezer. en mij uwe ondersteuning te verleenen. Uw geluk en uwe eer zijn toch bij de zaak niet minder betrokken dan de mijne". De graaf schoof een stoel aan en zeide «Ga zitten, mijnheer van Meisenberg! Mijn God, wat ziet ge er nit, wat zijt ge vreeselijk veranderd «De kogel van den vorst heeft goed getroffen" zeide van Meisenberg, terwijl hij, onmachtig zich langer staande te houden, in den leunstoel nederzonk «de vorst had gelijk, hij kon niet anders handelen, de schijn moest hem bedriegen. Ik heb lang tusschen leven en dood gezweefdthans zenden de doctoren mij naar Méran in de hoop, dat ik daar genezing zal vinden. Of zij zich al dan niet vergissen, zal de toe komst leerenmaar éen ding is zeker, dat alleen de hoop, door oplossing van het geheimzinnig raadsel mijn levensgeluk te herwinnen, mij de gezondheid kan teruggeven. Geen geneesheer kan mij helpen, wanneer ik alles als verloren moet beschouwen, wat voor mij aan het leven waarde geeft. Daarom ben ik hierheen gekomen, daarom, graaf, bid ik u in naam van de eer van uw geslacht, in naam van mijn geluk en van dat uwer dochter, breng mij bij de vorstin, laat mij in nwa tegenwoordigheid met haar spreken, opdat u zelf getuige kunt zija van alles wat wij met eikander bespreken en men dus niet opnieuw vorkeerde uitlegging geve aan dezen laatsten stap, dien ik ondernemen wil ea moet om licht te brengen in de ont setten ia

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1