Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Het provinciaal kerkbestuur van Friesland heeft den heer M. W. Snoep, candidaat in de theologie aan de universiteit te Utrecht, na afgelegd examen als candidaat tot den Heiligen dienst toegelaten. Opbrengst collecte school met den Bijbel te Ier- seke met Iersekendam 92,31. De heer J. J. L. Ten Berge, onderwijzer aan de le openbare school te IJzendijke, is benoemd tot leeraar aan het Koninklijk Atheneum te Gent (België). De eind-uitslag voor het geheele land van de hoofdonderwijzers-examens is als volgt: 1050 mann. en 77 vrouw, candidaten werden geëxamineerd, waar van respectievelijk 343 en 49 slaagden. Donderdag 18 September a. s. hoopt de heer P. Steuvoer, hoofd der school te Driewegen, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar zijne betrekking aldaar aanvaardde. Naar men verneemt, zal die dag niet onopgemerkt voorbijgaan. Dinsdag was het 25 jaar geleden dat dr. J. G, Van Deventer het directeurschap aanvaardde der H. B. S. te Dordrecht. Das middags werd hij gelukga- wenscht door het dagelijksch bestuur der gemeente, dat hem als souvenir een prachtwerk aanbood: 32 etsen van Unger naar schilderijen op het rijks-museum. De burgemeester bracht de lotgevallen in herinnering van de H. B. S. waaraan de heer Van Deventer nu 25 jaren als directeur verbonden is, en sprak in vleiende bewoordingen over de bekwaamheid en den ijver waar mede de directeur, van de oprichting der school af, zijne betrekking heeft waargenomen. Ook deputatiëD uit de commissie van toezicht op het M. O. en uit de leeraars, oud-leeraars en oud-leerlingen kwamen den jubilaris hun hulde brengen. Eene commissie bood den heer Van Deventer uit naam van een tal van leeraars, oud-leeraars en oud-leerlingen een hoogst kostbaar geschenk aan, waaromtrent echter eerst later zal wor den beslist. Des avonds te half tien brachten de tegenwoordige leerlingen der school hun directeur een serenade. De leerling N. De Graaff sprak, aan het hoofd eener depu tatie, den heer Van Deventer toe, om hem, en tevens het overige onderwijzende personeel, geluk te wenschen en te danken. (iV, R. Ct.) Boekaankondiging. Het Tijdschrift ter beoefening van het Admi nistratief Recht, hoofdredacteur dhr. H. G. Hartman Jz., Secretaris der gemeente Goes, zevende jaargang, negende aflevering, bevatProgressie of niet Het comptabel beheer der gemeente. Het onderscheid tnsschen de provinciale en de gemeentelijke huishou ding. Opcenten op de grondbelasting. Beant woording der door de Redactie gestelde vragen. Inbeslagneming - onteigening. Vragen ter beant woording. Rechtszaken. Arrondissements-rcchtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld J. W. v. A., 18 j., te Ierseke, wegene huisvrede breuk tot 14 dagen gev.strafJ. E., 20 j-, te Ierseke, wegens mishandeling tot 5 of 5 dagen W. B., 40 j., te Ierseke, wegens mishandeling tot ƒ10 of 10 dagen. Vrijgesproken werden M. A., 12 j., te Rilland-Bath, beklaagd van diefstal, en C v. d. B., 36 j huisvrouw van J. v. E., te Krab- bendijke, beklaagd van mishandeling en beleedigmg. Landbouw en Veetoelt. Men schrijft ons Het is nu juist eene week achtereen mooi en vast weer geweest en daarmede is het oude spreekwoord bevestigd Noord er-smoor brengt droogte voor". Vrijdag was de lucht zwaar betrokken, tegen den middag liep de wind Noord, het smoorregende een weinig en na den middag werd het prachtig weer. De landbouwers konden hun graan in da laatste da gen geheel droog binnenhalen, mair toch is er veel graan, dat in schoven stond, geschoten. Met het aren lezen dat in groote arbeidersgezinnen anders veel voordeel aanbrengt, is het bijua geheel mis- geloopen. De vallende aren komen met de aarde in aanraking, blijven langer nat en ontkiemen daardoor des te spoediger, zoodat het meeste gelezen graan slechts voor kippenvoer kan gebezigd worden. De win teraardappelen, die men ook druk aan 't rooien is, vallen tegen. Er zijn wel geen zieke, maar daar de u juist zou willen verzekeren door het op schijnbaar ruwe wijze verstoren van de lentedroomen van uw hart, waarvoor hier op aarde echter geene plaats is. Maar ik ben ni9t boos op u, ik doe u geen verwijten, ik weet maar al te goed, hoeveel het off r kost, dat de Hemel van u verlangt." Zij ontkleedde Thekla en bracht haar te bed als ware zij nog een kind. Toen giDg zij naast haar zitten, luisterde naar haar klagen, bewaakte haar iu haren onrustigen slaap, wanneer de natuur hare rechten deed gelden en sprak haar vriendeiijk toe, wanneer het arme schepsel met plotseliDgen schrik weder ontwaakte. Toen de morgen aanbrak had Thekla den verschrik- kelijken strijd, waarin haar jong, naar geluk en liefde dorstend hart tegen de ruwe koude hand van het noodlot streed, volbracht. Haar besluit was genomen. Zij was bleek, hare oogen waren dof van het weenen, maar zij had de kracht gevonden om al haar leed tot in de diepste schuilhoeken van haar hart terug te dringenhare lippen glimlachten, terwijl haar diep gefolterd hart bloedde. Des avonds kwam mijnheer Sprengler. De familie Hülgener had zorg gedragen niet tehuis te zijn. Mevrouw Hellwald sprak een tijdlang met den fabrikant alleen; toen riep zij Thekla. SpreDgler reikte het bleeke meisje de hand en sprak diep bewegen j>Zoo wilt ge dan werkelijk mijn levensweg, die tot hiertoe zoo eenzaam was, aan mijne zijde bewandelen en licht en vreugde daarop verspreiden »Dat wil ik", antwoordde Thekla, terwijl zij hare bevende hand in do zijne legde, »maar ik moet eerlijk ziekte zoo hevig optrad was deze vrucht, die juist op i het krachtigst aan 't groeien was, opeens dood. De knollen zijn dus klein gebleven en over 't algemeen zijn ze ook niet erg bloemig. Da opbrengst zal uit- eenloopen van slechts 90 tot 150 hectoliter per hec tare. De prijs staat nu ƒ2.25 per hectoliter. Landbouw-enquête. (Vervolg.) Oorzaken van den ongunstige» toestand. Alzoo blijkt aan den eenen kant van groote krachts inspanning en van grooten vooruitgang, aan den an deren van eene depressie, die hoe langer hoe meer uitbreiding verkrijgt; van onmiskenbare verschijnselen van uitputting en verval. Hoe is deze staat van 2aken te verklaren? Welke oorzaken hebben geleid tot de betreurenswaardige gevolgen, die allen vooruitgang dreigen te overvleugelen en alle veerkracht en ijver vruchteloos te maken Ongetwijfeld hebben vele oor zaken samengewerkt en op vele gebreken, door het onderzoek aan het licht gekomen, werd reeds in vorige hoofdstukken de aandacht gevestigddoch te midden der talrijke feiten zijn er enkele, die om den over wegenden invloed, dien zij hebben uitgoefend en om hunne meer algemeene strekking, geheel op den voor grond moeten worden gebracht. Depreciatie van het zilver. Men zou hier in de eerste plaats kunnen noemen de depreciatie van het zilver, die, sooals op ieder gebied van menschelijke nijverheid, zooook op landbouwgebied, en daar zeker niet het minst, tot de meest werkzame oorzaken der bestaande malaise moet worden gerekend. Eene nadere uiteenzetting van dit algemeen maatschappelijk ver schijnsel schijnt echter buiten het bestek te liggen van dit verslag. Vermeerderde concurrentie. Zeer gewichtig in hare gevolgen was de groote verandering, die door verbe terde communicatiemiddelen over het internationaal verkeer en den wereldhandel is gekomen. De landbouw is niet alleee hier te lande, maar overal elders aan laögzame beweging en geleidelijke hervorming gewend. De landbouw leent zich minder dan eenig ander be drijf tot arbeidsverdeeling en productie met behulp van stoom en andere groote natuurkrachten. De invloed van de groote omwenteling, die op het gebied van handel en industrie reeds lang was tot stand gekomen, is geruimen tijd zeer gering gebleven, doch begint zich eindelijk krachtig te doen gevoelen. Kon in vroegere tijdperken van algemeenen maat- schappelijken vooruitgang de landbouw nog ongestooid zijn gang blijven gaan, zelfs niettegenstaande voorbij gaande stoornis, thans blijkt meer en meer, dat ook op dit gebied Dieuwe banen zullen moeten worden betreden. De concurrentie, die vroeger zeer beperkt was, breidt zich allerwege uit. De arbeidsverdeeling tusschen de verschillende volken en de verschillende landstreken bereikt eene vroeger ongekende hoogte. De qualiteit der producten wordt meer en meer verbeterd en de eischen van het publiek worden van jaar tot jaar hooger. Eene kleine verbetering brengt oogenblikkelijk eene groote stijging van prijs. Door de betere en snellere middelen van vervoer kuDnen verre marktêu worden opgezocht en kan de landbouwer in wijden kring voor zijne producten den consument zoeken met de dringendste, of ook met de edelste behoeften en met de meeste koopkracht. Het wordt hoe langer hoe duidelijker, dat de wed strijd der volken ook in dat opzicht van dag tot dag levendiger en heviger wordt. Meer energie, meer studie, meer kennis is noodig dan voorheen; meer kapitaal om den grond intensief te kunnen cultiveerenvooral ook de gelegenheid om de voortbrengselen van den bodem, snel, zeker en gojdkoop naar alle oorden te verzenden. Den grootstan knak heeft de akkerbouw hier te lande, evenals elders, gekregen door de daling der graanprijzen, tengevolge van den grooten toevoer van granen uit andere werelddeelen, in het bijzonder uit Amerika, waar de maagdelijke bodem, bij zeer geringe productiekosten, rijke oogsten geeft. Vooral is de slag groot geweest in die streken, waar op groote schaal tarwe werd verbouwd. De prijs par hectoliter tarwe, welke van 18711880 gemiddeld 12,30 bedroeg, was in 1887 7,581/2. De daling van de roggeprijzen heeft bij large na niet dezelfde schadelijke gevolgen gehad, omdat de rogge als veevoeder gebruikt werd en dientengevolge de veestapel kon worden uitgebreid en een gunstige invloed op het geheele bedrijf werd uitgeoefend. Uit verscheidene gemeenten is het bericht gekomen dat, terwijl voorheen veel rogge werd uit gevoerd, na de ingetreden daling der graanprijzen niet zijn in dit oogenblik, waarop gij vol vertrouwen uw geluk in mijne handen legt. Ik heb u niet lief, mijn heer Sprengler, zooals men den man moet liefhebben, wien men zijne hand voor het leven reikt en ik weet niet of ik u ooit zal kunnen beminnen. Ik heb achting voor en vertrouwen in u of mijne gevoelens ooit deze grtnzen zullen overschrijden, weet God alleenik kan het u niet beloven." »Dat is mij genoeg, juffrouw Thekla", antwoordde Sprengler ernstig en diepbewogen. »Uwe achtmg en uw vertrouwen 2ijn een geschenk, waarvoor ik u ahijd dankbaar zal blijven; uwe liefde te veroveren zal het hoogste doel mijns levens zijn," Hij boog zich tot baar neder en drukte haar eerbiedig een kus op het voorhoofd. Zoo was dan alles geregeld en toen de familie Hülgener 'savonds thuiskwam, werd zij met de ver loving in kennis gesteld en haar verzocht daaraan geene ruchtbaarheid te geven vóór het huwelijk zon zijn vastgesteld. Des avonds na het stille verlovingsfeest zat mevrouw Hellwald nog laDgen tijd aan het bed harer dochter en wachtte zij geduldig tot de verkwikkende slaap haar kind in de armen had genomen. Zij zelf had geen behoefte aan rustzij voüd kracht en sterkte in het bewustzijn haar plicht te hebben gedaan, waardoor zij zooals zij meende inderdaad het geluk van haar kind had verzekerd en hare dochter bewaard voor een harden en moeielijken strijd, voor een lange, pijnlijke worsteling en voor bittere ontgoocheling. Wordt vervolgd.) alleen alle verbouwde rogge werd verbruikt, maar nog veel werd bijgekocht. De vermindering van den roggeprijs van gemiddeld 8,11 van 18711880 tot 4,73 in 1887 is dus inderdaad tot op zekere hoogte een groot voordeel geworden. De nadeelen van de daling der tarweprijzen doen zich echter nog in volle kracht gevoelen. Niet overal weliswaar in gelijke mate. Er zijn berichtgevers, o. a. in Groningen, die getuigen, dat door %verede)ing van zaden en betere bewerking, de opbrengst veel grooter is geworden, terwijl bovendien de meerdere vraag naar stroo voor de papierfabrieken eenigszins de daling van de graanprijzen heeft gecom penseerd. Er zijn anderen, die verklaren, dat de daling der tarweprijzen mede aanleiding heeft gegeven om de teelt van handelsgewassen uit te breiden en eene meer rationeele bouwerij in het leveD heeft geroepsn. Doch over het algemeen zijn de streken die tarwe vei bouwen het zwaarst geteisterd en is men er vooralsnog niet in geslaagd aan het land eene andere meer productieve bestemming te geven. Doch indien de daling der graanprijzen het meest in het oogvallend gevolg is van de onbeperkte inter nationale concurrentie, zij is geenszins het eenige. De uitbreiding van de zuivelboerderij en de veeteelt, welke bij de mindere productiviteit van den akkerbouw beproefd is. was op zich zelf een vooruitgang. Niet alleen omdat de opbrengsten grooter worden, maar vooral ook omdat de meerdere mestwioning eene eerste voorwaarde was voor meer intensieve cultuur. Doch deze uitbreiding vond niet alleen hare grenzen in den aard van den bodem, maar ook in de lagere prijzen van het vee en van bet zuivel, die weldra de daling der graanprijzen begonnen te vergeiellen. Ook hier deed zich, behalve de invloed van den algemeen gedrukten toestand der maatschappij, vooral de meer uitgebreide concurrentie gevoelen, nog verergerd door het feit, dat de grenzen van verschillende onzer exportlanden voor den in voir van ons vee werden gesloten. Wij werden op vreemde markten, j* zelfs in onze eigene Oost- Indische bezittingen door vreemde concurrenten in boter en kaas overvleugeld en moesten toezien, dat anderen ons voorgingen op een terrein, waar wij zoolang onder de eersten hadden behoord. Ton aanzien van de boter is dit deels toe te schrijven aan de vermeerdering der kunstboter-industrieten aanzien van de kaas is het bijna uitsluitend te wijten aan het toenemend gebruik van vreemde kaassoorten en de betrekkelijk geriDge verbetering van onze eigene producten. Dezelfde teleurstelling ondervonden wij ten aanzien van da tuinbouwproducten. Gedeeltelijk door eigen schuld, door het niet acht geven op de eischen van de door ons begeerde consumenten, gedeeltelijk door gebrekkige verkeersmiddelen, gedeeltelijk ook door den grooleren vooruitgang van onze concurrenten, konden wij niet altijd de hoogste prijzen blijven bedingen en werden wij verdrongen van markten, waar wij vroeger geen mededinging behoefden te vreezen. Met de fruit en het ooft was het niet veel beter gesteld. Wij wer den op onze eigen maikten door vreemden bestookt en verloren gaandeweg het debouché naar den vreemde. Ook hier moeten wij kampen tegen de beschermende rechten, door onze naburen tegen onze industrie in het leven geroepen. Eu al behooren de tuinbouw en ooftteelt nog tot die gedeelten van bet landbouwbe drijf, die onder gunstige omstandigheden bij uitstek productief ziju, het is niet te miskennen, dat hoe langer hoe meer geeischt wordt om onze positie te handhaven of het verloren terrein te herwinnen. (Wordt vervolgd). Gemengde Berichten. Heiukonszand. Gisteren had een 12jarig meisje alhier, dat te d ebt bij het vuur kwam, het ongeluk dat hare kleederen vlam vatten. Al schreiende liep het kind van angst naar buiten, juist op het oogenblik, dat de gemeentewerker M. Van 't Hof voorbij kwam. Deze duwde het meisje in een sloot, zoodat het slechts eenige lichte brandwonden bekwam. Ierseke* Heden is een gezin, dat uit Ierseke naar Argentinië vertrok, weder alhier teruggekeerd. Een tweede zal weldra volgen. Van het eerstbedoelde zijn twee kinderen, van het andere de moeder en een kind in Zuid-Amerika overleden. St-Maartensdljk. De vlekziekte onder de varkens mag hier als geweken beschouwd worden. In 't geheel werden er 160 aangetast; hiervan stierven er 100 en werden 2 geslacht. Uit Tolen meldt men [ons, dat het bericht, door ons uit de IV. R. Ct. overgenomen betreffende de arrestatie van den brigadier-majoor V. aldaar, niet juist is. De heer Van H., commissionair in effecten enz. to Goes, die te Tolen twee malen in de week kantoor houdt in een hotel, gaf in December in een kamer van dat hotel aan den brigadier-majoor V. be halve genoemd iff?ct nog andere stukken van waarde in verzegelde enveloppe, om zulks aan de heeren W. te Oud-Vosmeer te bezorgen. Eenigen tijd daarna gaven de heeren W. kennis aan den heer Van H. omtrent de vermissing van een effect, waarop de heer Van H. wederkeerig daarvan kennis aan de justitie gaf, waarop na onderzoek zoowel te Amsterdam als te Tolen de arrestatiën plaats hadden. Gisteren is in de schietbaan te Middelburg door de verschillende brigades der rijksveldwacht in het arrondissement Middelburg een wedstrijd gehouden, waarvoor door superieuren 3 en vauwege de brigades onderliDg 2 prijzen waren beschikbaar gesteld. De eerste prijs werd behaald door den rijksveldwachter K. Kits te Grijpskerke, de 2a door den brigadier- titulair A. H. De Smidt te Arnomuiden, da 3e door den brigadier-titulair D. Buurman te Borsele, de 4a door den brigadier J. Spuijman te VHssingen en de 5e door den rijksveldwachter A. J. 't Gilde te Vlissingen. Vele boeren in het Westland hebben dit jaar een proef genomen met het aanwenden tan zout tegen hooibroei, en de uitkomsten overtreffen verre de ver wachting. Van broeiing is bij do proefnemers in 't geh< el geen sprake. Te Zieriksee vond men op den stadsmesthoop het lijkje van een pasgeboren kindje, in eene courant gewikkeld. Uit Tessel wordt gemeld: Da heer P. C. Koning, wiens reddingcylinder onlangs te Toulon en ook te Amsterdam met de zilveren medaille werd bekroond, heeft een nieuw redding toestel beproefd. Deze, van blik vervaardigd, moet dienen om op schepen overboord te worden geworpen, wanneer er een man te water valt. De toestel bestaat uit twee schepraderen, met een as verbonden aan een eenigszins ingekeepten cylinder, waaraan een lijn bevestigd is, die met een eind aan boord van een scbip vastzit. Het kielwater valt op de schepraderen en voert den toestel snel voort, waardoor de lijn zelf wordt uitge vierd. Komt het voorwerp nabij den drenkeling, dan kan deze er zich gemakkelijk lang genoeg mede boven water houdeD, om weer aan boord teruggehaald te worden. De reddingtoestel is aan boord van de recherche- stoomboot Zeemeeuw" ingescheeptom er verder proeven mede te nemen. Omtrent het gebeurde te Nederhorstden-Berg (bij de inwijdiDg van eene r-k. kerk) heeft de justitie een onderzoek doen instellen. Dientengevolge is tegen een vrij aanzienlijk getal personen proces-ver baal op gemaakt. Volgens de Tijd bevindt zich onder hen geen enkele r.-katholick. Domela Nieuwenhuis sprak Zondagavond te Lunjebert (Fr.) Na afloop werd hem namens 300 arbeiders een groote krans aangeboden en op straat Bengaalsch vuur natuurlijk rood ontstoken. Met blijkbaar welgevallen aanschouwde de Schoter- iandsche afgevaardigde deze hulde en nam dankbaar den krans aan. (Haarl. Ct.) Het internationale congres tot bestrijding van misbruik van sterkedrank, dat nu te Christiania is gehouden, zal over twee jaren te Amsterdam worden gehouden. Eenigen tijd geleden deelden wij mede dat de firma Beijnes te Haarlem bezig was een salonspoorweg- rijtuig te vervaardigen voor den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, waarvan de kosten geraamd zijn op 20,000. Wij zijn thans id de gelegenheid om daaromtrent eenige bijzonderheden mede te deelen. Het door de koninklijke rijtuigfabriek te Haarlem aangenomen werk bestaat in het vervaardigen, opstellen, verpakken, vervoeren en afleveren langs boord van een daartoe aan te wijzen schip van een geheel compleet en voor het gebruik geschikt saloD-spoorwegrijtuig, voor 1.067 M. spoorwijdte, bestemd voor dienstreizen van den Gouverneur-Generaal. Het rijtuig zal lang zijn 11.50 M. en breed 2.45 M. en bevatten een salon voor den Gouveneur-Generaal met balkon, een middengang met aan den eenen kant een cabinet daisance en aan den andere zijde een buffetkamertje, en aan het eind van die gang een salon met bordes voor het gevolg. Er zal bij de inrichting om alles gedacht worden tot wering van zonnehitte en stof worden in de raam openingen zakkende met kopergaas gedekte jaloezie- ramen aangebrachtom het geruis tijdens het rijden te verminderen zal de ruimte tusschen da dubbele teakhouten bekleed-Dg, waaruit de vloer van het rij tuig zal bestaan, met tegen bederf beveiligd houtschraap sel worden opgevuldook de ventulatiekap is zoo gemaakt, dat zij zoo goed mogelijk aan het doel zal beantwoorden. In het salon van den Gouv.-Gen., waarvan de bin- nenbetimmering zal bestaan deels uit geschilderde paneelen, deels uit verschillende fijno houtsoorten in gebeeldhouwd lijstwerk vervat, zullen geplaatst wor den twee groote divans, vier verplaatsbare fauteuils en eene tafelin een der hookon komt een buffetkast, in den tegenovergestelden hoek een ijskist met ruimte tot afkoeling van vruchten en dranken. Verlicht zal het salon worden door vier basculeerende dubbelstaal- zilveren lusters voor kaarsen. Uiterlijk op den 30sten November 1890 moet het rijtuig met toebehooren ter eindkeuring gereed zijn. (Gelria.) De Deli Ct. schrijft: Een inlandscbe specialiteit in zake Atjeh is aaa 't reizen gegaan, namelijk de bekende Abdul Rachman, die na zijn onderwerping op kosten der Nederlandsche schatkist te Djeddah verblijf hield. Waarom hij zijn lui, lekker leventje er aan gegeven heeft en er voor bedankte langer aan de Nederlandsche staatsruif te knabbelen, weet nie mand. Zijn salaris bij den Nederlandschen consul kwam bij niot meer persoonlijk incasseeren en daaraan heeft men waarschijnlijk bemerkt dat de vogel gevlogen was. Volgens de on dits zit hij thans te Bombay. Als dit slechts waar is en hij zich niet weer met zijn vroegere strijdgenooten verzoend en het aantal drijvers op Atjeh met éen vermeerderd heeft. Luidens bericht uit Edi is de heer Barre, een hout- en peperhandelaar, die zich reeds jaren lang in de Atjehsche kuststaatjes ophield, in Langsar vermoord. Nog een Europeaan, volgens vermoeden zijn compagnoD, heeft volgens gerucht er het leven bij ingeschoten. De waarnemend adsistent-resident van Assen is er heen om de zaak te onderzoeken. De vermoorden, Duitschers van geboorte, hebben jaren lang letterlijk met hun leven gespeeld, te midden van eene onvertrouwbare bloeddorstige Atjehsche bevolking. Dat het minste geschil hun het leven kon kosten, was te duidelijk dan dat het bestuur van het gebeurde ooit een verwijt zou zijn te maken. Te Cannes is een meisje van 13 jaar, door een dolle kat gebeten, onder een schrikkelijk lijden ge storven, ofschoon zij 17 dagen in Pasteur's instituut behandeld was. Ia de stadsboekerij te Zwickau heeft dr. Buch- wald twee boeken ontdekt met eigenhandige kant- teekeningen van Lutber. In het armenhuis te Swansea (Engeland) be vindt zich een vrouw, die reeds den leeftijd van 110 jaren heeft bereikt. Het oudje is gezond en nog in het bezit van al haar vermogens. Toon Bonaparte in 1793 Toulon belegerde, dat in het bezit der Engelschen was en waaruit hij hen wilde verdrijven, bestuurde hij op zekeren dag den bouw van een nieuwe batterij. Nauwelijks hadden de Eugelschen dat gezien of zij openden een levendig vuur. Bonaparte, die eene depêche wilde verzenden, vroeg

Goessche Courant | 1890 | | pagina 2