1890. N°. 105. Zaterdag 6 September. 77ste jaargang. FEUIJLLETOX. Door vreemden wil beheerscht. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en YrïjdagaTomS, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75, Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advartentiën voor dit blad aangenomen bijdeheeren NIJGH Sc VAN DITMAH te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opg&ai' van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 5 September 1890, Zoo ooit de barometer ons gefopt heef', dan was het wel gister, toen men in Goes het Prinsesse- feest zou vieren. Terwijl nog Woensdag die x» weer kundige" hoop gaf op goed weder en ook gistermorgen dia hoop nog levendig bleef, werd de verwachting echter bitter teleurgesteld. Efenwel, het comité van volksvermaken, dat zich zooveel moeite had getroost, om dien dag tot aan feestdag, vooral voor de kleinen, te maken, liet zich door een onheilspellende lucht niet uit het veld slaan. Omstreeks 10 uren vereenigden zich, onder geleide der onderwijzers, dz 900 kindaren der verschillende lagere scholen alhier in de wandel- kerk, waar de beile harmoniegezelschappen «Eupho- nia" en «Hosanna" door het spelen van het volkslied al dadelijk de feestelijke stemming der kleinen no< verhoogden. Hierop sprak de voorzitter van volksver maken, de h8er J on qui re, den kinderen een hartelijk welkom toe. Hij wees hun op de beteekenis van het feest en deelde hun tevens mee, dat het comité per telegram den gelukwensch der kinderen aan II. K. H. Prinses Wilhelmiua in de volgende bewoordingen had overgebracht »Ilire Koninklijke Hoogheid Wilhelmiua, Kroon prinses der Nederlanden. Heel de Goescbe schooljeued ter uwer eere in op tocht vereeDigd, wencht U en Uwe doorluchtige Ouders hartelijk geluk met uwen 4 Oen geboortedag. De Voorzitter der feestcommissie, JONQUIÈRE." Hij uitte de hoop, dat de optocht door goed weder be gunstigd mocht worden. Daarna zongen de kinderen, on der leiding van de muziek van «Hosanna", de voor deze gelegenheid geleerde liederen ter eere van de vorste lijke jubilarisse, waarna men in optocht, begeleid door de muziekgezelschappen «Euphonia" en «Hosanna," door de leden van volksvermaken en door de onder wijzers of bestuurders der verschillende scholen, door eenige straten der stad trok. De route was deze: Korte Kerkstraat, Groote Markt (Westzijde, Noord zijde, Oostzijde), Lange Kerkstraat, Klokstraat, Ganze- poortstraat, Lsurus Pieter v. d. Spiegelstraat, Wijn gaardstraat, Vlasmarkt, Beestenmarkt, Nieuwstraat, 's-Haer Hendrikskinderenstraat, Kleine Kade, Tussehen twee poorten, Groote Kade, Keizerstraat, Magdalena- straat, Groote Markt (Noordzijde), Lombardstraat, Lange Vorststraat Klokstraat, vanwaar men de Wan- delkerk aao de Zuidzijde weer binnenkwam. Da volgorde der verschillende scholen was bij loting bepaald, en zoo ging9n voorop de kinderen der R.-Kath. school, vervolgens die van de scholen D, B, C en A, terwijl die der bijz. school (hoofd de heer Wirtz) den stoet sloten. Het spreekt van zelf dat da beide muziek gezelschappen zich gedurende de wandeling herhaalde lijk deden hooren, terwijl de kinderen, soms in ver- eeniging met deze, soms ad libitum, door gezang aan hunne feestvreugde lucht gaven. In de wandelkerk teruggekeerd, werden nogmaals de volksliederen gespeeld en gezongen en sprak de heer Jocquière andermaal een woord, nu tot afscheid. De kinderen ontvingen hierop een kleine versnape- 51) Vervolg «Laat ons kalm spreken, graaf" sprak Salantieri, «ik was boos en verbitterd door uwe handelwijze, die ik terecht of ten onrechte als ondankbaar meende te moeten aanmerken. Ik heb mij laten verlokken tot eene poging om eene magnetische kracht, waarover ik op sommige oogenblikken kan beschikken, op u te beproeven. Dat was dwaas. Ik heb geen oplaidiog voor magnetiseur gehad en ik geloof bovendien niet veel aan een kracht" vervolgde hij lachend, «waarvan men wel somtijds de uitwerking ziet, doch waarvan men de wetten niet kent. Ik herhaal, dat ik alleen uw welzijn op het oog heb gehad, en dat ik bij de poging van zooeven alleen wilde beproeven uw wil met uw welzijn in overeenstemming te brengen. Gij hebt mij immers", voegde hij er op hartelijken, deslnemen- den toon bij, «in Monte Carlo gezegd, dat gtj evenals ik tot de slachtoffer? van het noodlot behoort, aan wie het geluk en de rijkdom worden onthouden, waarop ze uithoofde van hunne geboorte recht hebben. Kan het u dan verwonderen, dat ik, toen de blik, dien ik somwijlen in de toekomst mag slaan, mij de waar heid deed kennen, mij als uw bondgenoot opwierp om samen de onrechtvaardigheden van het noodlot te herstellen? Wilt gij echter mijn bondgenoot niet worden, laat ons dan tenminste vrienden zijn en laat ons niet voorbarig de mogelijkheid op een gelukkigen keer buitensluiten. Laat ons daarom kalm praten eu overleggen. Zie" sprak Salantieri na een oogenblik zwijgen# verder, bij ieder verschil van meening is er ring en een portret van het Prinsesje, waarmede zij opgetogen huiswaarts keerden. Inmiddels was het tijd geworden voor de parade der dd. schutterij, die om 42 uren aanving en werd opgeluisterd door 3 oud-strijders, een toespraak van den commandant en door de tonen van »Euphonia" waarbij duidelijk bleek hoe de muziek ook op de man- j schappen gunstig inwerkte en zij de verschillende j manoeuvres vlug on goed ten uitvoer brachten. Tegelijkertijd had aan de armen der verschillende ge zindten door de bemoeiingen van «Volksvermaken" en de «(Ucon. Spijsuitdeeüng", in het lokaal der gpijs- kokerij eene bedeeling van bruine boonen met spek plaats, waardoor ook in het gezin van den minder bevoorrechte eene feestelijke stemming werd gebracht. Had het weder zich gedurende den optocht der kin deren en de parade tamelijk wel gehouden een fijne motregen niet meegeteld, na den middag klaarde het weder wat op en vleide men zich, dat de feeste lijkheden voor de kinderen in de Langevorststraat, die ongeveer 3 uren e8ü aanvang zouden nemen, althans met goed weder begunstigd zouden worden. Dat wenschte iedereen èa om de pret voor de kinderen èn ter wille van de bewoners dier straat, die zich zoo beijverd hebben eensdeels om hunne buurt een feeste lijk aanzien te geven en anderdeels om de kinleren dier straat nu ook met verschillende spelen als: mast- klimmen, zakloopen, schaartjeknippen, watersteken enz., eenigen tijd te ammuseeren. Dan goed, schoon weder stond nu eenmaal niet op het programma van de metereologenonder regen, die eerst zacht, daarna heviger begon te vallen, hadden deze spelen plaats, die wel meuigen toeschouwer hadden gelokt, maar waarop het goede gezicht grootendeels werd belem merd door het leger van parapluies, dat men weldra op zijn beurt «parade" zag houden. In het geheel namen 413 kinderen aan de spelen deel en wel 68 meisjes en 45 jongens. De meisjes van 56 jaren moesten hoog- en verspringen en schommelen, die van 79 touwtje springen en die van 10—-43 jaar geblindoekt naar een koord grijpen, waaraan prijsnummers hingen, die zij mochten afknippen. De jongens van 5—6 jaar vermaakten zich met ringsteken en balleogooien door eene opening, die van 79 jaar met zakloopen, die van 1013 jaar met watersteken en mastklimmen. De kinderen vermaakten zich natuurlijk uitnemend en gaven ook den ouderen veel stof tot lachen. Vooral bij het watersteken steeg de vreugde der jongens ten top, wanneer de inhoud van den »Wilhelmina"-bak op de hoofden der makkers neerkwam. Ook een der commissarissen ontving bij ongeluk op deze wijze den doop. Enkele nommers van het programma moesten achter wege blijven tengevolge van het slechte weder, wat te meer te betreuren viel, omdat aan alles zooveel zorg was besteed. Ia de zoogenaamde «oude weverij", die reeds vroeger door het gasthuisbestuur welwillend was afgestaan tot het gereedmaken der versieringen voor de Langevorst- straat, werden de kinderen nu onthaald op melk, broodjes en koekjes, en werden de prijzen uitgedeeld, t ch éane oplossing, misschien wel de beste, namelijk om veel aan den tijd over te laten. Uwe inzichten zijn in de weinige maaoden, die sedert onze eerste ontmoeting zijn verstreken, geheel veranderd Wie waarborgt u on mij, dat na verloop van eenzelfden tijd niet weder een wijziging daarin komt er ge de thans door u verworpen meeniügen weder als de b.ste gaat beschouwen «Nooit, mijnheer" riep graaf Montau, «dat zal nim mer meer geschieden." «Zoudt gij mij niet hetzelfde antwoord gegeven hebben graaf Montau, wanneer ik toentertijde in Monaco getoond had eraan te twijfelen, dat uwe beschouwing omtrent de wereld en uw eigen geluk altijd dezelfde zouden blijven? Ik geloof, dat gij toen de gedachte aan eene wijziging en dan nog wel tengevolge van wat ge toen ongetwijfeld een kwajongens verliefdheid zoudt genoemd hebben voor even onmogelijk zoudt hebben gehouden als gij thans de veronderstelling van een terugkeer tot uwe vroegere meening afwijst." De graat' zweeg stil, getroffen door de juistheid van Salantieri's opmerkingen. «Ik wil daarmede niet zeggen" sprak Salantieri, zich snel het behaalde voordeel ten nutte makende, dat uwe meening eene wijziging zal ondergaanik neem alleen de mogelijkheid aan en op die mogelijk heid grond ik mijn bemiddalingsplan, dat ons veroor looft vrienden te blijven, zooals ik uw vriend ben, daar ik inderdaad niets anders beoog dan uw waar achtig geluk te grondvesten, dat in dit geval zoo geheel en al m8t dat van het vorstelijk Huis over eenstemt." De graaf geraakte al meer en meer het spoor bijster. Salantieri sprak zoo kalm en zacht, en in zijne blikken en gebaren was niets meer te bespeurea van da be dreigingen en den smadelijken toon van eenige oogen waarbij bleek, dat door ieder iets was gewonnen, ter wijl nog eenige kleine geschenken onder de verpleegden van het gasthuis werden verdeeld. Zeer zeker zullen de bewoners van de Langevorst- straat en inzonderheid het j inge volkje dezen feestdag niet licht vergeten. Terwijl Woensdag de kermistenten werden afge broken verrees op de Groote Markt al weder een andere, die het in sierlijkheid zeer zeker van de eersten wiut, namelijk de muziektent van «Volks vermaken," vooral wanneer zij, zooals gisteravond, schitterend is verlicht en getooid met het portret onzer prinses en een geïllumineerde W. In deze tent gaf het harmoniegezelschap «Euphonia" een goed geslaagde muziekuitvoering, die, om 8 uur begonnen met de volksliederen, omstreeks half elf daarmede eindigde. Niettegenstaande het hoogst on gunstige weder een zachte, maar wat al te milde regen bleef voortdurend vallen verzamelde zich eene talrijke menigte op ons ruime marktplein en hoorde tot het einde toe in de grootste stilte, alleen afantoe verbroken door luide toejuichingen, de schoone uit voering aan. Tijdens de uitvoering deelde de heer Jonquiè'e aan het publiek mede, dat door hem onderstaand telegram was ontvangen «Jor quiche, voorzitter feestcommissie Goes. II. K. II. de Prinses draagt mij op H. D. oprechten dank te betuigen. Kamerheer van dienst, Taets Van Amerongen van Natewiscii." Zoo is ook hier ter stede dan, zij het ook op be scheiden wqze, de tiende jaardag van ons geliefd prinsesje waardig herdacht. Een woord van lof zij hier toegebracht aan het comité van «Volksvermaken" voor do goede regeling van dit feest, aan de harmo- niegezelschappeD «Euphonia" en «Hosanna" voor hunne belangelooze medewerking en aan de bewoners van de Langevorststraat voor het organiseeren der volks spelen. Wij hopen, dat hoe langer hoe meer het streven vaa allan moge worden «prinsesjes jaardag" tot een echt natbnalen feestdag voor het volk te maken Gedurende de maand Augustus werd aan het nieuwe Sas van Goes voortgegaan met het uit baggeren van den sluisput der schutsluis, welk bagger- werk thans nagenoeg is voltooid. Met het heiwerk voor de damwanden van het biunensluishoofd en de kolkmuren werd een aanvang gemaakt, doch dit werk ondervond eenige vertraging door het onklaar raken van een der heimachines. Het heiwerk voor het buiten- sluiihoofd werd gestaakt in afwachting van de komst eener zwaardere stoomheimachine van het Morison-type. Deze machioe is thans aangevoerd en wordt opgesteld, waai na het heiwerk voor het buitensluishoofd met kracht zal worden voortgezet. Met het betonstorten voor het suatiesluisje wordt eerstdaags begonnen. Door welwillende beschikking der Maatsch, tot expl. van Staatsspoorwegen loopt sedert 1 September een rijtuig 3e klasse in den goederentrein, welke 's namiddags te ongeveer 4.45 u t Goes vertrekt, blikken t6 voren. Niettegecs:aande de groote antipathie, die de markies hem inboezemde, was het toch mogelijk, dat het heethoofdige karakter den Italianen eigen. Salantieri had medegesleept en dat hij, niettegenstaande alles wat er voorgevallen was, het toch goed met hem meende. «Wat bedoelt u daarmede?" vroeg de graaf. «Niet tegenstaande uwe volkomen onwederlegbaie bsweringen moet ik u toch nogmaals de vaste verzekering geven, dat ditmaal mijne inzichten en besluiten zich niet zullen wijzigen." «Goed" zeide Salantieri, «wanneer dat zoo is, zullen wij altijd nog tijd hebben met de feiten rekening te houden en misschien kan er dan nog een weg gevon den worden om de erfopvolging in het vorstenhuis te verzekeren. Ik doe alleen het verzoek, dat gij tot de tijdruimte vaa een jaar, die wij in Monte Carlo heb ben vastgesteld verstreken zal zijn, geen beslissenden en onherroepdijken stap doet, dat gij den tijd haar recht laat en dat gij den toch reeds zoo zwaar beproefden vorst ook zijnerzijds niet tot het doen van beslissende of onherroepelijke stappan dwingt. Donk bovendien aan de moeielijke positie en de groote verantwoordelijk heid der ouders van het meisje, aan wie gij uw eigen schitterende toekomst en tevens die van het vorsten huis wilt opofferenuok aan hen zijt gij verschuldigd ze te vrijwaren voor onaangename conflikten met den vorst". «Da termijn, dien gij verlangt, mijnheer" zeide graaf Erik met een diepen zucht, «en waarvoor ik met het oog op mijn onherroepelijk besluit eigenlijk geen goe den grond kan vinden, zal van zelf wel uit de om standigheden geboren worden. Voordat jaarverstreken is zal ik toch wei niat aan een huwelijk met mejuf frouw Hellwald kunnen denken eo dit te minder, om dat het vasthouden aan mjn besluit tot een oaher- zeer ook ten gerieve der leerlingen welke van de gemeenten, aan de lijn gelegen, de verschillende scholen in Goes bezoeken. Bovsele. De gemeenteraad besloot Woensdag tot wijziging van het raadsbesluit van 6 November 1872 betreffende de heffing van havengeld enz. Tot dusver was voor eiken geladen wagen suiker bieten twintig cent verschuldigd. Deze wijze van be rekening is thans onder nadere goedkeuring veranderd. Voortaan zal de heffing naar het gewicht plaats hebben en wel in dier voege dat tien cent per 1000 KG. behoort te worden betaald. Op verzoek is eervol ontslag verleend aan H. M. Hennequin als officier van gezondh. 2e kl. en J. A. Dorrenboom als 1 e-luit. bij het 4e bat. rustende schutter ij in Zeeland en aan jhr. C. A. J. Van Citters als 2e-luit, bij het 3e bat. dier schutterij. Bij de rustende schutterij in Zeeland zijn benoemd bij het 3e bat., tot kapt. J, II. O. Dominicus, thans 2e luit.tot le luit. H. C. J. Dominicus en J. Ste- ketee, beiden thans 2e luit.tot 2e luit. H. N. baron Schimmelpenninck Van der Oye, vroeger 2e luit. bij de dienstdoende schutterij te Goes, en D. P. Prumers, J. Q. C. Wabeke, J. Koert en W. F. K. Lenshoek, allen thans schutter. Bij kon. besluit is benoemdmet ingang van 6 September, tot burgemeester van Schore, H. Van Koeveringe. De verscherping van het toezicht op de miliciens die, in dienst komende, op tuberculose worden onderzocht, heeft ten gevo'ge, dat in de laatste jaren bet aantal overledenen aan tuberculose in het leger voortdurend afneemt, maar daarentegen het aan tal militairen, ongeschikt bevonden voor den krijgs dienst wegens ziekten der ademhalingsorganen, toe neemt. Belangrijke cijfers dienaangaande bevatten de jaarverslagen van den militairen geneeskundigen dienst. De staatscommissie voor den land bouw is tegen 15 deeer weder ter vergadering opge roepen. Zij zal, nu de landbouw-enquéte is afgeloopen, hare aandacht gaan wijden aan de landbouw-vertegen- woordiging en de belastingen. Recht voor Allen deelt mede, dat er een tweede brochure ter perse is, waarin Minister Lobman ge weldpleging wordt ten laste gelegd, en geeft uit deze brochure eenige aanhalingen, waaruit die geweldpleging dan zou moeten blijken. Hetzelfde blad deelt me ie, dat het eene dagvaarding ontvangen heeft ter zake van den «Open Brief aan Z Exc. den minister van binnenlandsche zaken, den heer jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman." Als schrijver van dien brief maakt zich ia de Zw. Ct. bekend mr. J. W. Spio. Da heer Erckman, die in samenwerking met Chatriaa tal van romans heeft doen verschijnen en een paar drama's, onder welke l'Ami Fritz, is op zijn buiten te Villemonble in den ouderdom van 68 jaar overleden. Ii 4847 kwam hij in aanraking met Chatnan, stelbare breuk met den vorst en daardoor misschien tot het verli°s van mijn persoonlijke toelage zal leiden. Ik verheel mij zeiven niet, dat, zooals de zaken nu staan, dit de gevolgen er van moeten zijn en het zou dan mijn plicht zijn mij zelf een bestaan te verschaffen alvorens ik er aan zou kunnen denken een huishouden in te richten". «Goed zoo" zeide Salantieri, de oogen nederslaande, opdat de graaf zijn vreugde over zijn triomf niet zou bemerken, «wij zijn het derhalve eens over den ge stelden termijn van neutraliteit. Iioa gij daarna ook over uw levenslot wilt beslissen, ge kunt overtuigd zijn, dat ik altijd de meest vriendschappelijke wenschen voor uw geluk zal blijven koesteren. Ten slotte alleen nog ditwanneer werkelijk de een of andere gave der natuur mij da kracht mocht hebben verleend om in de toekomst te lezen, dat zult ge moeten erkenneD, dat ik alles heb aangewend om de zaken in zulk een spoor te leiden, dat ze moeten uitloopen op wat ik tot uw waarachtig heil onmisbaar acht". Hij bood den graaf de hand, die niet zonder aarze ling hem wederkeerig de zijne reikte. Daarna veriiet Erik de woning van Salantieri en begaf hij zich naar zijne eigene vertrekken, waar hij weldra in diep na denken verzonken was. Ea geen wonder. Meer dan ooit was de vreemdeling voor hem een onoplosbaar raadselzijne vrees voor den Italiaan was nog vermeerderd en toch rees er twijfel bij hem of hij hem niet onrechtvaardig beoor deelde, of da invloed, dien Salantieri hier had uitga- oefend, het vorstenhuis niet nog tijdig voor een open baar schandaal had behoed. Maar éen ding stond bij hem vast: de heftigste tegenstand zou hem niet van zijne liefde voor Thekla af brengen, al moest hij tevens mat smart bekennen, dat al de groote verwachtingen, waarmede hij naar Hohenwartburg was getogen, vooc-

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1