1890. N°. 99. Zaterdag 23 Augustus. PATENTRECHT DE PATË\TE\ Burger-Avondschool. FEUILLETON. Door vreemden wil beheerscht. De uitgave deier Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de haeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 45 regels 50 cent, elke regel meer 10 ceat» Bij directe opgaaf fan driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regeL Aan den Ontvanger der directe belastingen is op heden uitgereikt het eerste kwartaals-kohier no. 4 van het dezer gemeente, voor het dienstjaar 1890/1891, zoodat ieder aangeslagene, na bekomen kennisgeving, verplicht is, zijn verschuldigde binnen den bepaalden tijd te voldoen. Goes, den 21 Augustus 1890. De Burgemeester van Goos, J. G. d. W. HAMER. over het dienstjaar 1890/91, loopende van 1 Mei 1890 tot ultimo April 3891, alsmede de BUppletiebladen, kunnen ter Secretarie afgehaald worden van Maandag den 25 Augustus tot en met Donderdag 10 September daaraanvolgende, uitgenomen de9 Zondags, dagelijks van des voormiddag» 9 tot des namiddags 2 uren. Die afhaling moet in persoon geschieden, terwijl de onafgehaalde patenten of de afschriften daarvan later door den deurwaarder der directe belastingen aan de peten tplichtigeu worden uitgereikt tegen betaling van 10 cents. Goes, den 22 Augustus 1890. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. Het Toelatings-examen voor de Burger-Avondschool zal dit jaar plaatshebben op Zaterdag den 6 September a sdes voorraiddags te 9 uren, in het gebouw der school, terwijl de lessen zullen aanvangen op Maandag den 8 September. Goes, den 22 Augustus 1890 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. O. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN GOES, 22 Augustus 1890. Da Katholieke Maasbode is bevreesd, dat het bondgenootschap bij de stembus van 1891 zal uiteen vallen, voornamelijk met het oog op het defensiavraag- stuk en da verhouding tusschen Kerk en Staat. De artikelen in het aDtir. program«invoering van den persoonlijken dienstplicht" en ischeiding van Kerk en Staat" staan aan het voortbestaan van het bond genootschap in den weg. Daarom wenscht het Kuth. blad, dat «op deze twee punten een modus vivendi worde gezocht, hftgeen bijv. zou kunnen geschieden door te bepalen, dat de Re geering der rechterzijde slechts die zaken zal trachten te regelen, welke de bondgenooten vereenigen, met terzijdestelling van alles wat hen verdeelt". Aangezien er nu veel is, dat de bondgenooten ver deelt en weinig dat hen vereenigt, zou eene dergelijke bepaling vermoedelijk meer gemakkelijk voor de re geering dan vruchtdragend voor het vaderland zijn. Maar, hoe dit zij, onomwondtner is zeker nooit door onze tegenstanders erkend, dat het bondgenootschap niet is aangegaan in 's lands belang. In het belang van den oestsrhaniel zal het rijkstelegraafkantoor te Tolen, voor het 45) {Vervolg.) Toen zij de houtvesterswoning naderden en Hellwald hen in het oog kreeg, stond deze op en giog hij den graaf tegemoet, terwijl hij een knecht riep om de zorg voor het paard op zich te nemen. Mevrouw Hellwald was eveneens opgestaan, maar haar groet bestierf haar op de lippen, toen zij den graaf en Thekla arm in arm voor zich zag staan. De vreugdevolle blik van den graaf, de schuchterheid harer dochter ontgingen niet aan haren scherpen blik. Maar zij hield zich in en bood den graaf een stoel. Deze bleef evenwel staan en hield den arm van het meisje in den zijae, terwijl hij sprak «Luister eerst naar mij, want ik heb een woord tot u te spreken, dat over mijn gebeAe volgend leven zal beslissen. Gij wilt uwe dochter wegzenden en daar voor zult ge ongetwijfeld goeden grond hebben. Ook ik moet Wiedonfeld voor een korte poos verlaten, want de vorst h6e/t mij opontboden. Hoewel ik nog niet lang da eer van uwe vriendschap geniet, deed mij dit vertrek toch pijnlijk aan en toen ik nu juffrouw Thekla daar straks op haar lievelingsplek ja in het bosch aan trof, was ook zij geheel onder den indruk van het naderend afscheid van haar ouderlijk huis. «Toen" vervolgde hij een weinig aarzelend, maar toch met heldere stem, «toen werd het ons duidelijk, dat het ons niet mogelijk was te scheiden, maar dat wij veeleer tijdvak van 1 September 4890 tot en met 30 April 4891, op werkdagen open zijn van 8 uren voor- tot 9 uren namiddags. De diensturen op Zon- en best- dagen blijven onveranderd. (Af. Cf.) De wet op het dragen van wapenen brengt bij hare toepassing tal van belemmeringen mede. Zoo nu weer, zegt de Arnh. Cf., voor die plaatsen in ons land, waar men van oudsher prijs- en koningsvogel placht te schieten op z.g. schuts- of schiethoornen, die in de meeste plaatsen op publiek terrein zijn opgericht. Ieder der deelnemers aan zulk een schuttersfeest, zoo wel als aan de oefeningen, die hieraan voorafgaan, moet thans voorzien zijn van eene machtigiog van den Commissaris des Konirgs tot het bij zich hebben van een wapen. In Limburg, Noord-Brabant en Gelderland zonden de Comm ssarissen des Konings welhaast een specialen ambtenaar mogen aanstellen voor het in orde brengen der te vragen vergunningen en het onderzoeken of de persoDen, die ze vragen, werkelijk tot het schut tersgilde bahooren. Te Zwolle verspreidde zich Woensdag het ge rucht, dat mr. S. J. baron Van Pallandt, ten gevolge van eeQ droevig ongeval, in de nabijheid van zijn landgoed Eerde was omgekomen. Dinsdagnamiddag van de eendenjacht teruggekeerd, moet hij, naar ge meld wordt, bij den boogen stand van de Regge te water geraakt en omgekomen zijn. Eerst Woensdag in den vroegen ochtend werd zijn lijk gevonden. Da heer Van Pallandt was sedert eene reeks van jaren als lid der Staten en als lid van het college van Gedeputeerden voor de belangen van Overijsel werk zaam. Hij werd in 4874 voor het hoofdkiesdistrict Ommen tot lid der Staten benoemd en in 4880 in het college van Gedeputeerden gekozen. Een later bericht meldt nog Da heer Van Pallandt ging Dinsdagmiddag half drie achter het kasteel Eerde largs de R*gge jagen, om watersnippen te schieten, en zou tegen etenstijd terug zijn. Om half vier had men hem dicht bij da Regge zien schietendaar gekomen, vond men in een aan het water staand koepeltje het geweer hangen. In de daarbij liggende boot lagen zijn hoed en zijn zakdoek. Natuurlijk vermoedde men een ongeluk, en hoewel dadelijk de R3gg& werd afgezocht en met een net afgesloten, ontdekte men eerst den volgenden ochtend om 8 uur zijn lijk. Hij schijnt zich in de boot eerst te hebben willen wasschen en is toen waarschijnlijk, door een duizeling overvallen, overboord geslagen. Blijkens een telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indié van 20 Augustus wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor d.t jaar thans geraamd op 430,900 picols. (Slaats-cl) Da Antwerpscba correspondent der N. R. Ct. schrijft het volgende «Bij gelegenheid der feesten, gevierd ter herdenking van da 25jarige regeering onzes Konings, druppelde een milde ordtkrui=jesregen over het land neder. Het verschijnsel is te alladaagsch dan dat ik er zou van gewaagd hebben, ware het niet dat een der kiuisen terechtgekomen ware in het knoopsgat van een man, die talrijke vrienden te Antwerpen en te Rotterdam bij elkander behooren voor nu en voor altijd, omdat wij elkander beminnen en niet zonder elkander leven kunnen 1 Wat reeds lang in onze harten sluimerde is door de smart der scheiding op eenmaal ontwaakt en daarom vraag ik u beiden om de hand uwer dochter en uwen zegen op onze verbintenis 1" De houtvester had hem eerst in stomme verbazing aangehoord, doch daarna straalde er trotsche vreugde uit zijne oogenzulk eece eer had hij voor zijn eenig kind nooit kunnen droomen. Maar nog vóór hij een woord spreken kon, zeide zijne vrouw, wier ge laat steeds ernstiger geworden was: «Wat u ons daar mededeelt, graaf, doet ons trotsch zijn op ons kind. Wanneer een man als u, die de wereld door en door kent, in onze dochter al die eigenschappen vindt, die hem den wensch doen koes teren haar aan zijn zijde tot levensgezellin te ver heffen, dan is dat ongetwijfeld een bron van groote vreugde voor de ouders. Maar niettemin is het onze dure plicht rekening te houden met de omstandigheden en de eischen des levens". «En welke plicht" vroeg de graaf, wiens voorhoofd zich rimpjlde, terwijl Thekla, verschrikt door den toon, waarop hare moeder sprak, haar angstig aan staarde, welke eisch, welke omstandigheden zouden zich tegen onze liefde verzetten «Laten wij openhartig met elkander spreken" her nam mevrouw Hellwald, «en antwoord mij op deze vraag «Zijt gij, graaf, bij de keuze van uwe ecbtge- noote niet afhankelijk van de toestemming van den vorst «O, ik ken den vorst", riep graaf Erik, ihtj is vrij van allen dwazen hoogmoed, het is zijn eenige wensch telt, wie eene onderscheiding, hem te beurt gevallen, niet onverschillig laat. Ik spreek van Willem Van Maenen, den hoofdagent der stoom boot lijn Telegraaf, regelmatigen dienst doende tusschen onze beide steden. Van Maenen is hier een van de meest populaire figuren der stad. Bij monscbersgeheugen is er in Antwerpen nooit een go id werk totstandgekomen of hij hielp het inrichten is er nooit feest gevierd of pret gemaakt of hij was onder dA opgeruimde schaar te vinden is aan kun sten en letteren nooit hulde gebracht of hij was onder de aanleiders. Wij zijn allen zoo gewoon, zijn flinken, zwaar ge- maanden kop langs baai en plein te zien, altijd even trouw en levenslustig, dat wij ons niet anders voor stellen of Van Maenen is nooit buiten Antwerpen geweest, en er is. in onzen levenstijd, nooit een Ant werpen zonder Van Maenen geweest. Hij beweert nochtans in Nederland geboren te zijn en een deel van zijn leven op de rivier doorgebracht te hebben het is mogelijk, maar de twijfel is geoorloofd. Voor zoover mijne eigen herinneringen reikeD, zag ik hem voor het eerst, dertig jaar gehdeD, op het feest aan Jan Van Beers aangeboden, toen deze tot leeraar aan het Antwerpsch Athenaeum was benoemd, en hoorde ik hem toen met frissche stem de forsche verzen van Helmers uitgalmeD. Hoe dikwijls heb ik hem weergevonden op de letterkundige feesten der Vlamingen, of op de verbroederingsfeesten tusschen Noord- en Zuid-Nederland Want dit is het eigenaardig kenmerk van den nieu wen ridder, stoffelijk en zedelijk hielp hij heel zijn leven de banden leggen en «nauwer toehalen," zooals men op de congressen zegt, tusschen Noord en Zuid. Zijne booten varen tusschen Holland en België. Wat van ginder naar hier komt, wat van hier naar ginder gaat, menschen of denkbeelden, zij zijn hem lief, hij steunt ze en baant hun den weg Ik herdacht eens zijne rol van bestendigen verbinder van Noord on Zuid en noemde hem de trait-tfunion tusschen onze beide landen. Dat hebt gij niet de eerste gevonden, deed hij mij opmerken, en hij herhaalde, niet zonder zekeren rechtmatigen trots, de anecdote der ontmoeting van Victor Hugo en Hendrik L<-ys op zijne boot. De groote schilder stelde aan den grooten dichter den kapitein van de Telegraaf voor als le trait-d'union entre la Belgique et la Hollande. Die kunstenaarsgeest in een zeemanslichaam moge elders iets vreemds schijnen, bij Van Maenen zijn wij er zoozeer aan gewoon, dat wij ze van elkander niet meer scheiden. Ik begon met van den vriend van letteren, moedertaal en vaderland te spreken ik hadde evengoed kunnen aanvangen met de diensten van meer stoffelijken aard, aan onzen handel en onze stad bewezen. Het zal nu wel ruim veertig jaar geleden zijn, dat Van Maenen hier voor het eerst aanlandde als agent comptable der stoombootlijn Amicitia, van eerbied waardiger gedachtenis. Eenige jaren later vestigde hij zich hier als vertegenwoordiger der machtige firma Fop Smit junior en Cie., later Jan Smit en Cie. en als hoofdagent voor België der Telegraaf-\\ya. Hij was het die de Rijnvaart tusschen België en Duitschland in het leven riep, zijne stoomvaartlijn Schelde en Rhijn heeft twintig achtereenvolgende jaren schatten vanjwel- vaart voor Antwerpens handel en scheepvaart gebaard. mij eene kalme en nuttige levenstaak te scheppen en hij zal daarom ongetwijfeld zijne toestemming geven tot alles wat mij gelukkig kan maken". Mevrouw Hellwald schudde het hoofd. «Ik heb ge hoord" zeide zij, «dat er in uw Huis eene bepaliDg bestaat, die de opvolging afhankelijk stalt van da keuze eenar gemalin van gelijke geboorte." Thekla sidderde en trok hare hand angstig uit den arm van den graaf. «Wat gaat mij de erfopvolging aan 1" riep Erik; «de vorst is getiouwd, hij heeft een zoon en hoewel ik bekennen moet, dat ik mij daarom vroeger over mijn lot heb beklaagd, ben ik thans blijde dat dit zoo is 1" «De vorst heeft een zoon" zeide mevrouw Hellwald, «maar kan daarom toch uw tak niet vroeger of later tot opvolging geroepen worden Ea zal de vorst niet de zekerheid willen behouden, dat da bezittingen van zijn Huig nooit io vreemde handen overgaan maar voor zijn eigene familie behouden blijven »Het is waar, dat reeds tal van trotsche geslachten zijn uitgestorven" antwoordde de graaf, «maar dit is iets dat uitsluitend in de hand der Voorzienigheid berust. Maar dat alles kan mij niet van mijn geluk scheiden, ik doe gaarne afstand van zulk een twijfel achtige toekomst, die wellicht eerst bij volgende ge slachten zal behoeven in aanmerking genomen te worden." «Maar wanneer de vorst er anders over denkt" vroeg mevrouw Hellwald kalm en onvermoeid verder, «wan neer hij niettemin zijne toestemming weigort?" «Dan", riep de graaf met van trots stralende oogen, «ga hij zijn gang. Wanneer hij meent daartoe het recht te bezitten dan ontneme hij mij mijne Het kan niet missen of die man moest een vrifnd van watersport zijn, en werkelijk was hij het die veertig jaar geleien deze liefhebberij in België invoerde. Hij was beurtelings bestuurder, voorzitter of commissaris van alle yacht-clubs die te Antwerpen gebloeid hebben da yacht-club-royal, de nationale regattade union club de societê royale nautique anversoisede yachtclub beige enz. Werkelijk dit alles is meer dan voldoende om Van Maenen's populariteit te verklaren en om te doen be seften, hoe hartelijk de gelukwenschen zijn die zijne benoeming tot ridder der Leopoldsorde hier begroeten. Ik kan het mij moeilijk anders verbeelden, of ook te Rotterdam moet deze tijding met vriendschappelijke belangstelling vernomen worden." De te Pyrmont vertoevende Nederlandsche kin deren hadden op den verjaardag onzer Koningin aan Hr. Ms. vader, den Vorst van Waldeck-Pyr- moot, een keurigen oranjestrik met de letter E er in gewerkt aangeboden. Blijkbaar door deze hulde getroffen, liet de Vorst eenige dagen geleden namens zijne dochter, prinses Elisabeth, alle Nederlandsche kinderen te Pyrmont in den leeftijd van 4043 jaar uitnoodigen op een feestje op het vorstelijk slot, waar hun een recht genoegalijk onthaal wachtte. Na eerst een prachtigen ruiker, versierd met de kleuren van Nederland en Waldeck, aan de schoone jeugdige prinses te hebben aangeboden, mochten allen zich onder toezicht der prinses zelve naar hartelust te goed doen aan verschillende verfrisschingen, terwijl de Vorst hen daarna persoon lijk rondleidde door den slottuin met de zoo merk waardige, eeuwenoude linde, en verder, zoowel als de lieve prinses Elisabeth, zich voortdurend op de min zaamste en vriendelijkste wijze met de kinderen onder hield. Nadat de jongens hunne vaardigheid in het springen enz. hadden vertoond, werd er eene tombola gehouden, waarbij elk kind souvenirs ontving, en na 2 J/2 uur zeer prettig te hebben doorgebracht, keerden allen in de vroolijkste stemming en recht voldaan naar hunne ouders terug, terwijl de herinnering aan dit aangename feestje wel nooit door hen zal worden vergeten. (N. R. Ct.) Gisteren had te Haarlem de eerste algemeene ver gadering plaats van de algem. Neder 1. wereld- taalvereeniging Balif mekom valüdi. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de Vereeniging 250 leden telt en 8 maanden bestaat. Professor Schleyer is eerelid. De rekening sluit met een nadeelig saldo van 53,26. Tot bestuurders werdei benoemd bij acclamatie de heeren E. F. L. Haastert te Rotterdam, dr. H. v. d. Stadt te Arnhem, J. A. Adriaanse te 's-Heerenhoek en A. Eising te Assen. Eere-voorzitter dr. T. C. Winkler te Haarlem. De heer Van Vlijmen sprak daarop over de middelen tot verbreiding van het Volapük. Daartoe was noodig een eigen orgaan, plaatsing van artikelen in locale bladeD, het oprichten van leercursussen en clubs, het houden van voordrachten en openbare besprekingen, het dragen van insignes, uitschrijving van wedstrijden en prijsvragen, het afnemen van examens en eene adressenbe wegin g. Als plaats der volgende algemeene vergadering werd Arnhem aangewezen. rechten en mijne toelageik gevoel de kracht en den moed in mij om mijzelven een bestaan te verwerven en ik weet zeker, dat, hoe bescheiden het ook moge zijn, Thekla niet zal aarzelen het met mij te deelen." Alios wil ik met hem deelen" riep Thekla, den graaf de beide handeQ toestekende, «alles, desnoods armoede en ellende." De houtvester trad op den graaf toe, vatte zijne hand en schudde die krachtig. Vervolgens omhelsde hij zijne dochter «n drukte haar een kus op het voor hoofd. Ook mevrouw Hellwald's blik verhelderde. «Wat u daar zegt, graaf, bevestigt de goede meeniag, die ik omtrent u koester. Ook van mijne dochter ben ik overtuigd, dat zij alles, vreugd en leed, met den man zal willen deelen, wien zij hare hand heeft ge schonken. Maar daarom mogen wij toch de omstan digheden des levens niet over het hoofd zien en niet onverschillig over de bezwaren heen stappen, die misschien met voorzichtigheid en overleg gemakkelijk uit den weg te ruimen zijn. Ik ben oud en de ouderdom brengt kalmte mede en daarom acht ik bet het best aan den tijd de beslissing omtrent het lot der menschen over te laten. Luister daarom naar mijne meening'. «Ik luister" zeide de graaf. «Da moeder mijner verloofde heeft wel in de eerste plaats het recht te eischen dat ik haar aanhoor". «Geloof mij, graaf", vervolgde zij, «ik heb geen enkel bezwaar tegen uw beider liefde, die ik voor oprecht gemeend houd. Evenmin heb ik oenig bezwaar tpgen uw persoon. Mijne achting voor u zal alleen nog toenemen, wanneer gij ter wille van uwe liefde den strijd m«t de wereld wilt aanvaarden; maar ik zou om uwentwil en om dion mijter dochter hoogst

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1